Uittocht steeds groter Beter beschermd tegen miskopen NOS-commissaris is op de penning Drentse (20) gewurgd op Duitse camping Van één vakantiedag 'n leven lang plezier. Meubelfabriek Oisterwijk Vrouw dood in stoel Deze unieke badhanddoek 4 is gauw verdiend -1 J B zl J s LUCHTAANVAL OP KAMP LIBANON 4 IA: meer pop op Hilversum 3 &om kijken:., naar eiken 'tEikenhuys Boeing 707 verongelukt Man kon geen hulp halen INFORMATIE OVER BEZORGING: Buii i8 mmmë i 1 S^Stf Vrijdag 4 augustus 1978 34e jaargang no. 9546 (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - "Onderlinge afspraken tussen de oliemaatschappijen bedreigen de werkgelegenheid in onder meer het Rijnmondgebied." Die beschuldiging aan het adres van de petrochemische industrie komt van Piet Scheele van de Industriebond NVV. Volgens de Rotterdamse vakbondsbestuurder loopt het aantal arbeidsplaatsen ernstig gevaar doordat de oliemaatschappijen steeds meer zouden gaan samen werken. Scheele spreekt van de vorming van een soort raffinagekarteli TEL AVIV/BEIROET Israëlische gevechtsbom menwerpers hebben nog gistermiddag een aanval uit gevoerd op een Palestijns kamp, 15 kilometer ten zui den van de plaats Sidon in Libanon. De Israëlische re gering maakte gisteren in een officieel communiqué bekend dat tot deze bliksemactie was besloten „als ver gelding voor de bomaanslag in Tel-Aviv". Aanhoudingen Opleidingskamp Piet Scheele: Raffinage- kartel." Patricia Hearst wil herziening (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Consumenten krijgen in de toekomst meer rechten als zij iets kopen. Er is een wetsontwerp voor de consumentenkoop in aantocht, aldus vice-pre mier Wiegel gisteren na de wekelijkse ministerraad. Bel OIO - 147400 Olie in haven Smartegeld Johan Cruijff opnieuw ïn een verlossers-rol? Als El Salvador, de verlosser, werd hij vijf jaar geleden ingehaald bij Barcelona, gisteren strikte de New York Cosmos hem voor twee wedstrijden met de nu al legendarische Ame rikaanse voetbalploeg. Wedstrijden zonder winstoogmerk de op brengst én de gage van de spelers komen ten goede aan het Rode Kruis en Unicef. Maar New York Cosmos wil méér met Cruijff zij pogen de nummer 14, die straks met rugnummer 30 zijn wedstrijden voor Cosmos speelt, te interes seren in de voetsporen te treden van Pele. Vandaar de joviale ontvangst met de Braziliaan, die vorig seizoen afscheid nam. Kijk verder dan de vakantie lang is en kom geloogd massief eiken kijken bij de Meubelfabriek Oisterwijk. Zo kunt u het nuttige met het aangename kombineren, want we zitten in *t bronsgroen eikehout, bij zee en zeifwater, bij bossen en vennen, bij het Rijksmuseum en de hunnebedden, ja eigenlijk overal. AMSTERDAM - Niet in staat om hulp te halen heeft de 92-jarige -5T. van Aiewijn enkele dagen op de grond in zijn woning op het Van Oldebarne- veldtplein in Amsterdam gelegen. terwijl zijn 86-jarige vrouw dood in een stoel zat. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vhje Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in de knoop ais afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam i getemi I ¥&is«Jaaf Nieuwe abonnee bon, ml 'Sii «W»» iw =^%3^:§ °XfJ-5 °a«S?2A3>J£b3&® HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 onze we Israël slaat snel terug na aanslag Bij deze aanslag gistermorgen op-de drukkeXarmel-markt. in net centrum kwam een 71-jarige rrjart om het leven en werden 48 niènsen gewond- Drie-.van hen Verkeren nog in levensgevaar. Waarnemers menen dat de uitzonderlijk snelle Israëlische g reactie en het feit dat niet het leger, maar de regering de aan slag in een communique bekend maakte, een hardere houding van Israel inleidt. Regenngs- kringen deelden mee dat de ac-. tie was gevolgd na telefonisch overleg van premier Begin zelf met zijn munster van Defensie Weizman. De Israëlische politie' hield gisteren, onmiddellijk na de ontploffing-van de spijkerbom ondereen stalletje met tweede- handskleding. ruim honderd Arabieren aan. Er ontstonden vechtpartijen toen omstanders zich uit wraak op de arrestanten wilden werpen. De aanslag werd vanuit Bei roet geclaimd door zowel het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Ha- basj'als door de PLO. Het was de ergste aanslag sinds de ex plosie van een bom op een markt m Jeruzalem op 29 jum. Bij deze ontploffing kwamen twee mensen om en werden er 42 gewond. Op deze aanslag is geen Israëlische vergeldingsac tie gevolgd. Volgens de Israëlische autori teiten is het kamp Daar al-Toe- ra. dat als represaille onder vuur werd genomen, een oplei dingskamp voor terroristen en een basis van waaruit terroristi sche aanvallen op Israel worden ondernomen. Een militaire woordvoerder van de Palestijnen maakte later in Beiroet bekend dat bij de Is raëlische vergeldingsactie vijf burgers zouden zijn gewond. „Ons luchtafweergeschut heeft de vijand verhinderd zijn doe! te bereiken." zo voegde hij er aan toe. De districtsbestuurder heeft ontdekt dat steeds vaker olie maatschappijen het raffineren van ruwe olie uitbesteden aan andere maatschappijen. Die an dere maatschappijen zouden daardoor hun raffinagecapaci- teit, die sinds de oliecrisis over het algemeen veel te groot is. beter kunnen benutten Volgens Scheele vormen der gelijke overeenkomsten echter een bedreiging van de werkge legenheid 'Er komt geen uit breiding van arbeidsplaatsen bij die ondernemingen, die hun ca paciteit dankzij deze afspraken beter kunnen benutten. Maar het is wel zo dat de werkgele genheid op de tocht komt te staan bij die bedrijven, die de raffinage van ruwe olie uitbe steden Volgens Scheele doen geruch ten de ronde, dat dergelijke transacties gaande zijn tussen Shell in Pernis en Total m Vlis- smgen. Total zou Shell laten raffineren en de olie vervolgens onder eigen naam verkopen. Een woordvoerder van Shell verklaart dat de oliemaatschap pijen op het gebied van de pro- duktie al jaren met elkaar sa- memvei ken en soms voor elkaar bepaalde produkten maken Shell is niet vies van dergelijke opdrachten, omdat de eigen raf finaderij maar 63 percent van haar capaciteit benut en mede daardoor met verlies zou draaien Shell zegt zich met verant woordelijk te voelen voor de eventuele nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid bij an dere maatschappijen Vak bondsbestuurder Piet Scheele vindt evenwel dat alle maat schappijen. die bij dergelijke vormen van samenwerking zijn betrokken. verantwoordelijk zijn. Volgens Shell is het voor be paalde maatschappijen goedko per zich te beperken tot de er- koop van oheprodukten en de produktie aan andere onderne mingen over te laten. Op dit moment hebben de Europese raffinaderijen een enorme overcapaciteit van sa men 140 miljoen ton Volgens Scheele komt dat omdat de stij ging van de vraag de laatste ja ren geringer is dan destijds werd verwacht. ..Er is echter nog wel groei, waardoor de overcapaciteit in 1982 wegge werkt kan zijn", aldus Scheele BP. Esso, Gulf en Chevron ontkennen, dat er wordt ge werkt aan een raffmagekartel ..Was dat maar waar." aldus een woordvoerder van BP De Europese raffinaderijen lopen nu het gevaar kapot te gaan SAN FRANCISCO - Patricia Hearst, die sinds mei een gevan genisstraf van zeven jaar uitzit wegens medeplichtigheid aan bankroof, heeft herziening van haar proces gevraagd, omdat haar advocaat haar niet doel matig zou hebben verdedigd (Van onze sociaal-economische re dactie) AMSTERDAM - Twee miljoen Nederlandse toe risten. 7 percent meer dan vorig jaar. hebben dit jaar bij een reisbureau een vakantie geboekt. Die groei van de toeristenin dustrie werd gisteren ge signaleerd door directeur F. Fransen van Arkerei- zen. Fransen heett berekend dat dit jaar 760.000 Neder landers met het vliegtuig naar hun vakantieoord gaan ot zijn gegaan. Met de touringcar gaan 450.000 mensen, met de trein 100.000. met de boot 90.000 en per eigen auto 600.000. aldus Fransen, De meeste landen kre gen en krijgen dit jaar meer Nederlanders op be zoek. Alleen voor Grie kenland werden minder boekingen genoteerd, doordat de reizen naar dat land een stuk duurder zijn geworden. Minister De Ruiter van Justi tie heeft de SER gevraagd een advies op te stellen over een wetsontwerp consumentenkoop. waardoor de consument beter zou moeten worden beschermd tegen malafide verkooppraktij ken In concreto wordt door de re gering gedacht aan een regeling, waardoor iemand reparatie of z'n geld terug kan eisen indien iets gekocht is dat met deugt Wiegel zei gisteren geen wet te willen, die ,de goedwillende middenstand kan benadelen Daarom wil de regering ook de winkelier ■'leverancier bepaalde rechten geven Wanneer deze zijn klant bij voorbeeld de koopprijs heeft moeten terugbetalen, zou de winkelier de schade vervolgens weer kunnen verhalen op de tussenhandelaar of de fabri kant. van wie het ondeugdelijke produkt is betrokken. (géén ander nummer) Vra«g naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16-00 uur v Zk ook onder "adressen" op pagina Strips ROTTERDAM - Het Engelse schip Polybrittanma heeft gis termiddag in de Vijfde Petro leumhaven ongeveer tien ton ruwe olie verloren Het spul stroomde uit een lek beneden de waterlijn. De Havendienst legde een ohescherm rond het schip en de ROTEB verwijderde daarna de olie LONDEN - Twintig Britse jongeren, die gehandicapt zijn doordat hun moeders tijdens de zwangerschap het kalmerings middel thalidomide slikten, krijgen elk een smartegeld van ruim 75.000 gulden van de over heid en de maatschappij die het middel op de markt bracht. De onderneming betaalt voorts ruim veertigduizend gul den per persoon aan 49 andere gehandicapte kinderen. HILVERSUM - De fi nancieel commissaris van de NOS, K. de Wilde, vindt dat het omroepper- sonee! teveel geld ver bruikt voor zaken als de claraties voor reizen in binnen- en buitenland, autovergoedingen, docu mentatie en kantoorbe hoeften. In een briet aan het Da gelijks Bestuur van de NOS, waar hij zelf lid van is, zegt hij de veelvuldige overschrijdingen van be grotingen bij de NOS tors te zullen aanpakken. Er zijn hierop al eerder aan merkingen gemaakt, ook door de externe accoun tant, maar dit heeft vol gens De Wilde niets uitge haald. De commissaris wil dat iedere afdeling de opge stelde begroting strakker bewaakt. Overschrijdin gen moeten worden aan gemeld met vermelding van de oorzaak en onnodi ge bijeenkomsten buiten omroepgebouwen moeten vermeden worden. (Van onze radio- en tv-rcdactie) HILVERSUM - De VARA wil van Hilversum 3 een duidelijke popzender maken. Vanaf 1 okto ber zullen als gevolg daarvan verschillende niet-pop-pro- grramma's naar andere zenders verhuizen. Bovendien zal aan Nederlandse popgroepen grote re kansen worden gegeven. Programma's als „Wachten op' middernacht" van Herman Stok en „Drie draait op verzoek" van Elles Berger en „Nashville" van Wim Bloemendaal verdwijnen van Hilversum 3. „Dat heeft mets met de leef tijd van de makers te maken." aldus Willem van Beusekom. groepsleider Hilversum 3 van de VARA .Leeftijd heeft niets te maken met feeling voor het ma ken van popprogramma's." Half tot zwaar bewolkt en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen om streeks 13 graden, maximum temperaturen ongeveer 19 gra den. 5 a ug zon op onder 0606 2123 maan op onder 0740 2143 (Van een onzer verslaggevers) WILSUM - Op een camping in het Westduitse Wilsum, even over de grens bij Coevorden. is gisteren het lijk gevonden van een Nederlands meisje- Het slachtoffer, de 20-jarige Geesje Huntze uit Beilen. was ge wurgd. Het meisje logeerde op de camping "Wilsumer Berge" in een caravan van de ouders van haar vriendin. De avond voor de moord was ze in het restaurant je op de camping voor het laatst gezien met een blonde Duitse jongen. Met de ongeveer 20-jarige Duitser had ze m het restaurant gedanst en was daarna met hem, omstreeks eén uur 's nachts, een eindje gaan wandelen. Drieën eenhalf uur later werd Geesje door haar vnendin Aaltje Eisen dood gevonden, in een berm langs een asfaltweg op de cam ping. De vriendin was op onderzoek uitgegaan, nadat ze ongerust was geworden over het lange wegblijven van Geesje. Het slachtoffer was ambtenaar bij de dienst Gemeentewerken in Bellen. Op de dag van de moord lo geerden ruim 2000 mensen op de camping, voornamelijk Neder landers. De "Wilsumer Berge" een camping te midden van zandverstuivingen, bossen en heide, ligt op ongeveer e^n kwartier rijden van Coevorden en is erg in trek bij Drenten en Overijsselaars. Volgens de politie van het Westduitse Lingen, die de zaak in onderzoek heeft, is Geesje vermoord met een reep stof van haar blouse. Op de plaats van de moord zijn maar weinig sporen gevonden Direct nadat Geesjes' vriendin Aaltje alarm had geslagen, werd de camping en het gebied er om heen door de politie afgezet Ar restaties - de Duitse politie heeft 20 rechercheurs op de zaak gezet - zijn nog niet verricht Van de Duitse jongen met wie Geesje het laatst werd gezien, is een compositietekemng ge maakt Volgens de politie is nog niet zeker of de jongen ook de dader is. Twee jaar geleden vond op een camping in de buurt een soortgelijke moord plaats. Die is toen opgelost De burgemeester van Beilen is gisteren met de ouders van Geesje naar Wilsum gereisd voor de identificatie van het lijk. f I i Mariniersweg281 IA Hoogstraat. R'daml 'sMaandags gesloten Tel 010-133744 f BUENOS AIRES - Een Boeing 707 van de Chileense luchtvaartmaatschappij Lan Chile is gisteren vijf kilometer van de luchthaven Ezeiza bij Buenos Aires verongelukt. Het toestel kwam neer in een bebost gebied waar het Argentijnse atoomcentrum gevestigd is. Er zouden zich echter geen reactors in de buurt bevinden. Het toestel vloog onmiddellijk na de, wegens de mist mislukte landing, in brand. Niemand van de 64 passagiers kwam om, 22 personen werden echter ge wond, toen ze het vliegtuig via de nooduitgangen verlieten. S'S&UV v Amsterdam, Letdsekade 98-99. lel 020 233917 Hengelo (O). DekJenerslraat 3-5. lel 05400-14370. Berkel(ZM.),Mootdeindseweg M6.tel 018914670. Oisterwijk.Heusdensebaan65.iet04242 9012. Beverwijk.Parallelweg iOO.tel 025IO26923 Cltrecht,Hollantiaan26.lel 030883762. Ede. Grotestraal 72/74. tel 08380-16203 Valkenburg <L), Remakistraat 9, tel CW406-I3925. Heerenveen. Dracht 142. tel 05130 25540 Zuidlaren, DeMilty-straat 7. tel 05905-3607. Geopend ma t/m za 918 uur en alle koopavonden. De pohtie vond het echtpaar gisteravond na door buren te zijn gealarmeerd. Zij hadden het bejaarde echtpaar al een paar dagen met gezien, maar wel de heer Van Alewtjn af en toe horen roepen De man bleek zwaar onder voed onder de tafel te liggen. Hij is in een ziekenhuis opgenomen Ik gee( hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Plaats <1 boort abonnement: Okwartaal Qiaar H i)/ zij ontvangt Het Vri|e Volk eerst nog rat 2 weken gratis Bezorg deze handdoek ai,1® beloning bij H Naam afzender Adres Plaats

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1