Golf van inbraken in Oost Mooie balkonversiering maar geen wedstrijd i Omstanders bemoeien zich met vechtpartij m k. Inbraak in woonwagen siSft A'-yf, n>:%m Graffiti Schiedam #111 w WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2* SCHIEDAM - Morgen is de grote dag voor de Rijnmondband. Dan neemt zij deel aan de 28e Battle of Flowers op het Kanaaleiland Jersey. Te zamen met circa honderd praalwagens en indivi duele deelnemers, ver schillende bands be drijfsvoertuigen vormt de Rijnmondband een lang kleurig lint dat zich dwars door de stad be weegt. Dank PW tra*** Beelden van de Battle of Flowers van vorig jaar met Miss Battle en haar hofda mes (foto's: Jersey Eve ning Post) Prima A" Macht Nederlandse, Italiaanse en Franse jongeren praatten in „Irene" oer neo-fascisme SCHIEDAM - Het oos telijk stadsdeel is maan dagnacht opgeschrikt door een golf van inbra ken. Een onbekende pleegde er in totaal zes diefstallen, maar hij werd door niemand in de kraag gegrepen. In alle huizen die hij doorzocht kwam hij waarschijnlijk binnen met een loper. Show SPSt Geen prijzen weggelegd voor deze fraaie bloembakken Do i D het spre schc naa gral mm ÉFr?-m WÊÊm. - imm Sluikreclame zou je dit voorbeeld van Schie damse graffiti in het oostelijk stadsdeel kun nen noemen. Een goed kope en effectieve ma nier om reclame te ma ken voor het populaire kinderstriptijdschrift „Bobo". We kunnen ons niet voorstellen, dat de uitgever van het tijd schrift deze graffiti heeft aangebracht. We denken meer in de rich ting van een enthou siaste lezer, die aan an dere mensen wil laten weten dat dit tijdschrift zó (duim omhoog) is. De maker yan deze graffiti heeft'overigens een uitstekende plaats- uitgez ,cht om hem aan te brengen. Wie uit de richting van de Huis te Riviereweg (thans ia beslag genomen door de. kermis) de Singel op-■* rijdt, ziet hem met één oogopslag. En dat is ook de bedoeling van muur-'' kunst: zoveel mogelijk_ mensen ernaar laten kijken. Morgen is de grote dag voor de Rijnmondband Naar verwachting zullen ruim vijftigduizend mensen, waaron der veel toeristen, het bloemen corso gadeslaan en een veelvoud van dat aantal voor de beeld buis, omdat de BBC het gehele evenement uitzendt. De gehele dag zal St. Heiier, de hoofdstad van het eiland, op zijn kop staan. Overdag het bloemencorso en 's avonds een Gala Evening Fete (showavond), disco, touwtrekwedstrijden en een kermis. De Battle of Flo wers begint om twee uur plaat selijke tijd. De Rijnmondband neemt haar plaats halverwege het parcours in en speelt bij aankomst van de Governor, ge neraal Sir Desmond Fitzpatrick zes maten van het Engelse volkslied. „Zes maten en niet het hele volkslied, want dat ge beurt alleen als de Koningin er zou zijn", vertelt Rijnmondband tamboer-maitre Jan Poot ons door de telefoon. De Governor inspecteert de band, die daarna weer terugmarcheert om haar plaats in de optocht in te nemen. De Battle of Flowers symboli seert de dankbaarheid van de inwoners van Jersey voor de vruchtbaarheid en het gelijk matige klimaat van hun eiland. Elk jaar worden grote hoeveel heden bloemen speciaal geteeld voor dit gebeuren. Het feest is alleen gedurende de twee we reldoorlogen afgelast en het werd voor het eerst georgani seerd in 1902 als onderdeel van de kroningsfeesten van Koning Edward VII en Koningin Al exandra. Met de wagens ïs een groot aantal prijzen te winnen, zoals de Prix d'Honneur. Prix d'Ex- Wi '/AT// /j v- /y4, celtence. Prix de Mérite, Jersey Topic Trophy en nog een vijftal andere. Afhankelijk van de lengte van de wagen worden er Aan het hoofd van de lange ook nog in een zevental catego- stoet rijdt Miss Battle met haar neen geldprijzen uitgeloofd. hofdames. En daar achter vol- Jan Poot: "De sfeer is prima. Iedereen heeft het uitstekend naar zijn zin. We zitten hier in de Beaulieu School en die heeft allerlei mogelijkheden. Er is een zwembad en een gymnastiek zaal. *s Avonds wordt er nog wel eens gevoetbald: de dames tegen de heren, 's Morgens vroeg om zeven uur lopen we al te basket ballen. Verder wordt er geten nist Maandag zijn wr> met zijn allen naar Port Regent geweest. Dat is een oud kasteel met aller lei evenementen zoals een groot schaakspel, botsauto's, een mi ni-golfbaan. Een soort klein Ti- voli dus. Het weer is prachtig nu; de temperatuur is ongeveer acht tien graden. Maandagochtend hebben we in Kingstreet en Queenstreet gelopen. Het zag er zwart van de mensen. Er wer den namelijk kaarten, verkocht voor de Battle of Flowers. We hebben mensen gesproken die al meer dan een uur in de rij ston- ijen en er nog lang geen zicht op hadden, dat ze aan de beurt wa ren." Buitenlandse jongeren over, neo-fascisme SCHIEDAM - De buiten landse jongeren, die in het bader van de Internationale Uitwisseling van de Schie- daxnse Gemeenschap in onze stad zijn, hebben gisteroch tend gediscussieerd over het opkomend neo-fascisme in Europa. Om de tongen wat los te maken, hield een ver tegenwoordiger van de PSP een korte inleiding en werd een tweetal films vertoond: een film over het racisme in de Verenigde Staten en eentje over gastarbeiders in België. Enigszins moeizaam startte daame een discussie, die aan vankelijk nogal gedomineerd werd door de aanwezige Neder landers (vertegenwoordigers van PSP en Amnesty Interna tional), maar waarin allengs vooral de Italiaanse jongeren zich mengden. Een Franse jon gere vertelde, dat er in Frank rijk een kleme extreme rechtse partij bestaat, maar hij noemde die van geen belang. Hij zag het fascisme in Itahe en Duitsland als uitvloeisel van de Tweede Wereldoorlog. „De Franse fas cistische partij wil iemand als Napoleon en die kun ie op een bepaalde manier vergelijken met Hitier", aldus de Franse jongere, die anti-fascistische tendensen in zijn land signa leerde. Een Italiaanse jongere vond, dat het fascisme geboren wordt uit de economische verschillen tussen mensen. „Echte vrijheid ontstaat pas dan wanneer men sen onder dezelfde condities le ven", zei hij. De PSP-vertegen- woordigers noemde het fascisme een potentieel gevaar. „De fas cistische partijen zijn nu nog klem, maar de kans bestaat dat ze groeien en daarom moeten we voorzichtig zijn", aldus hen. Een Italiaanse jongere: „Geen partij bij ons zegt: wij zijn fas cisten. We hebben bij ons de MJS.I.. die zeven procent var. de stemmen heeft gehaald en de christen-democraten met 35 procent De Ideeen van beide partijen met betrekking tot God. leger, privé bezit komen overeen en zijn dezelfde als veertig jaar geleden. Het verschil is, dat de MSI jonge mensen als „killers" gebruikt. De jonge fascisten van de MSI hebben dezelfde achter grond als de jonge christen-de mocraten. Maar de situatie bij ons is altijd nog beter dan in West-Duitsland." „De politie heeft een grote macht", zeiden de Italianen. „Zekunnen telefoons afluiste ren, mensen twee dagen in de gevangenis zetten en zomaar iemand midden op de weg stop pen. In Italië wil men niet dat je politiek actief wordt Vanwege de rode brigades zijn de mensen bangèr geworden. Ze willen de doodstraf weer opnieuw invoe ren. Er wordt wel eens gesugge reerd, dat de rode brigades be taald worden door die mensen die belang hebben bij een recht se coup." Een Italiaans meisje noemde de roep om een sterke regering met nuttig, want dat werkte eerder ook niet „In Nederland kun je kiezen", aldus de Ita liaanse tolk. „Als je geen geld hebt ben je links, als je wel geld hebt ben je rechts In Itahe, Zuid-Amerika of Rusland heb je geen echte keuzes; daar be staat de mogelijkheid om te kie zen niet." Tot besluit van de ochtenddiscussie over fascisme vertelde mevrouw Marcus iets over het werk van Amnesty In ternational en de Schiedamse adoptiegroep. V ndaag zijn de buitenlandse joi eren naar Amsterdam ge weest en hebben ze het Anne Frankhuis en het Van Goghmu- .vum bezocht. Morgen en over morgen zijn ze vrij en morgen middag bestaat er gelegenheid om creatief bezig te zijn. Vrij dagavond volgt dan een af scheidsavond en zaterdag ver trekken de tien Italianen en zes Fransen weer naar hun vader- iand Uit het huis van de 25-jarige monteur P. J. Ps C. aan de Van Mussenbroekstraat werd 205 gulden meegenomen, uit het huis van de 25-jarige directeur J. F. m dezelfde straat 35 gulden en vijf ringen ter waarde van 5700 gulden en uit een derde huis in die straat een portemon nee met 500 gulden. Bij dat laat ste bezoek werd de bewoner, de 44-jarige productie-medewer ker J. T. d. G„ wakker en hij zag de onbekende inbreker weg vluchten. Het huis van de 50-ja- rige J. C. E. aan het Edisonpiein werd ook met een bezoek ver eerd. Hier verdween 190 gulden. In twee gevallen werd de in breker bijna in zijn nekvel ge grepen, maar hij zag toch nog kans te ontvluchten. De 47-jari ge ijzerwerker J. T. werd wak ker door het geblaf van zijn hond. Toen hij in de huiskamer van zijn woning aan de Ste- phensonstraat kwam, zag hij de inbreker, maar die kon toch nog ontvluchten. Een portemonnee met 150 gulden werd meege-no- men. Tenslotte werd ingebroken in het huis van de 34-jarige diesel monteur P. J. R. aan de Edison- straat De dief stal 1500 gulden, een portemonnee met 150 gulden en een geldkistje. De eigenaar werd wakker en achtervolgde de dief zelfs tot op straat. On derweg gooide die het geldkistje weg. De dieselmonteur zag ook geen kans de man ie grijpen. SCHIEDAM - De 79-jarige Vlaardmger P. J. S. is gister middag op de Broersvest onwel geworden. Per ambulance is hij naar het Noletziekenhuis ver voerd, alwaar hij vermoedelijk met een hersenbloeding werd opgenomen op de Intensive Care afdeling ev gen dan de praalwagens, carna valsfiguren, muziekkorpsen en individuele deelnemers. Een vast thema kent de Battle met (zoals bijvoorbeeld de Lord Mayor Show in Londen, waar aan de Rijnmondband twee jaar geleden deelnam), maar vorig jaar stond de optocht wel in het teken van het zilveren rege ringsjubileum van Koningin Elizabeth. De Rijnmondband verblijft een week op Jersey. Maandag avond bracht de band voor het eerst haar internationale show in een muziektent in het Ho ward Davis Park. De show be staat uit muzieknummers van verschillende landen. "Wat po pulaire liedjes uit een aantal landen bij eikaar", aldus Jan PooL "Het was wel moeilijk want het publiek staat op je lip pen. Al met al is het prima ge gaan. We hebben een half uur zittend gespeeld en een haif uur show gedaan. De Russische show maakt het hier helemaal. Een heel aparte gewaarwording, want sommige mensen kwamen om mijn handtekening vragen." SCHIEDAM - De galerij op de tweede etage van het Jo- han Straussplein is al enige tijd tot een ware bloemen- en plantenzee omgetoverd. Van af het ene uiteinde van de ga lerij tot de andere kant heb ben de meeste bewoners plan tenbakken voor hun ramen gehangen. Dat levert een bij zonder kleurrijk geheel op, dat op een zwart-vitkran te- foto helaas niet zo duidelijk overkomt. De bewoners zouden met deze versieringen ongetwij feld hoge ogen gooien in «ie jaarlijkse wedstrijd balkon- versieringen en gevcltuintjes van de KNMTP en de wijk- verenigingen. wanneer die dit jaar georganiseerd zou zijn. Jammer genoeg voor hen gaat die wedstrijd niet door. Nadat de KNMTP die wedstrijd twee jaar heeft georganiseerd en daarnaast ook lezingen en een stencil over dit onderwerp heeft verzorgd, heeft deze maatschappij haar activitei ten naar buiten toe opge schort. Er zijn moeilijkheden gerezen met de gemeente Schiedam en de problemen zijn blijkbaar zo ingewikkeld, dat het hoofdbestuur van de maatschappij eraan te pas moet komen om ze op te los sen. De dahlia-tentoonstelling in het Stedelijk Museum gaat volgende maand wel door. Die wordt georganiseerd door de Dahliavereniging, een onder deel van KNMTP. atdeling Schiedam. HO< Iloo Opg SCHIEDAM Uit een woon wagen aan de Schiekade is zil ver. porselein en antiek ter waarde van enkele duizenden guldens ontvreemd. Een onbe kende kwam de wagen binnen door een ruitje kapot te tikken. Een familielid van de eigenaar van de wagen die op vakantie is. heeft aangifte gedaan. De eige naar is de 35-jarige autohande laar H.O. SCHIEDA De politie heeft maandagavond een eind ge maakt aan een vechtpartij die uit de hand dreigde te lopen toen omstanders zich ermee gin gen bemoeien. Het incident vond plaats op de Broersvest. waar de 21-jarige Schiedammer F.L.E. en de evenoude Schie dammer F.M.B. slaags waren geraakt, nadat ze elkaar met hun auto's hadden gehinderd. i De politie heeft de vechters-* bazen naar het bureau meege- nomen, waar ze een tijdje heb- ben zitten afkoelen. Beiden be- raden zich er nog over of ze aan- gifte wegens mishandeling zul-,, len doen Eei PTT door exeir gerec die i hadd bezoi meer van home tie" i voor De gaat wege twee opni gen. De blad sing ren. tuatii "<y, A.iT'Aj te vé vSast Vf ,4vC iffrA' S/S.y} Drt de n plaat matig richti turen mum den, 11 aug

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2