1 II Terug bij Achterhuis Blijdorp wordt r. Piano] weer Bende gooit kilo's explosieven in poel Zestig kinderen verdronken bij ramp in Soedan Mia Farrow bij opname gewond URENLANGE VERKEERSCHAOS ROND ARNHEM >1*1 1 (1 n m f 50.- Slvt lieer i -8 8 -1 Zwaluw komt direct op Duitse scherm mumu m Vrij zonnig Spanjaard niet erg betrokken bij politiek Meer polio in Canada Stroom doodt fotomaker Voetbalfans in uw omgeving? Nieuwe abonnee bon. Iflliis lltlf» INFORMATIE OVER BEZORGING: REVOLUTIE IN STOKBROOD i&mxk WÈÉms ilHI ï-^vrr"-: Donderdag 10 augustus 1978 34e jaargang no. 9551 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL/PARIJS Öp de Europese luchthavens zullen zich de komende dagen weer chaotische toestanden voordoen omdat de Franse luchtverkeersleiders hebben beslo ten hun stiptheidsacties te hervatten. De Ne derlandse maatschappijen KLM, Transavia en Martinair hebben maatregelen getroffen, maar houden er rekening mee dat grote ver tragingen niet te vermijden zullen zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het septembernummer van Sekstant, het maandblad van de NVSH, wordt niet in België ver spreid. De Belgische importeur vindt de voorplaat te schokkend voor zijn landgenoten. De plaat verwijst naar een artikel'binnenin dat getiteld is "Haal porno grafie uit het verdomhoekje. I Nieuwe Joh. de Heer (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De toegangsprijs voor diergaarde Blijdorp en andere dierentuinen gaat volgend jaar een flink stuk omhoog. De 7 gulden die een volwassene nu voor Blijdorp moet neertellen, zal mogelijk de 8 gulden gaan naderen. Het Nederlandse echtpaar Jan en Miep Gies luistert op de Anne Frank-tentoonstelling in Tokio naar een uitleg over een doorzichtige miniatuur van het be faamde achterhuis. Die wordt gegeven door B. T. van der Wal (rechts), de curator van het Anne Frankhuis in Amsterdam. Het echtpaar Gies behoorde tol de mensen die in de oorlog Anne Frank en haar familie lieten onderduiken. Miep Gies zorgde voor het voedsel van het hele gezel schap in het Achterhuis. Vorig jaar kreeg het paar in Jeruzalem een eremedaille van de Joodse organisatie. Yad Vachem. Nu is het in Japan op uitnodiging van de organisatoren van de Anne Frank-tentoonstelling. Bel 010-147400 CAIRO - Bij de overstromingen in het zuiden van Soedan, die volgden op zware regenval, zijn meer dan 60 kinderen omgekomen. Dat hebben leden van een medische ploeg uit Egypte, die het rampgebied hebben bezocht, verklaard. Er is verder grote materiële schade aangericht. Séxfilms huren? 6 voor 27.50 Deze Franse luchtver keersleiders, die wer ken op het controle- centrum. van Athis- Mons (bij Parijs), wa ren gisteren de eer- 1 sten die besloten hun acties te hervatten. Hun voorbeeld werd, later gevolgd door collega's in andere delen van Frankrijk. Mmmmë ^i§# Mia den Farrowweek rust hou- Tegen rand van boot geslingerd HOLLYWOOD - De Amerikaanse filmster Mia Farrow heeft een aantal ver wondingen opgelopen bij opnamen voor de film „Hurricane" op het eiland Bora Bora in de Stille Zuidzee. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Door een reeks kleine incidenten heeft het autoverkeer in en rond Arnhem gistermiddag en kele uren volkomen vastgezeten. sus isi m ra sas ms it a s vlie wordt wéér chaos HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOUD Hoofdkantoor: Witte dé Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Sekstant voor Eerder was het de Belgische PTT die optrad als zedemeester door van bepaalde bladen een exemplaar voor te leggen aan gerechtelijke instanties. Pas als die er hun goedkeuring aan hadden gehecht, werd de rest bezorgd. Dat gebeurde onder meer met "De Rooie Vlinder" van de Vlaamse actiegroep van homofielen en met "Emancipa tie" van de Vlaamse vereniging voor sexueie hervorming. 'v-De importeur waar het nu om gaat is al twee keer veroordeeld wegens het verspreiden van twee andere bladen. Hij is bang opnieuw moeilijkheden te krij gen. De redactie van het NVSH- blad heeft laten weten de beslis sing van de importeur te betreu ren. De verkeersleiders beslo ten gisteren dat ze van mor genavond zeven uur tot woensdagmorgen acht uur weer „volgens het boekje" gaan werken. Ze deden dat nadat besprekingen van hun vakbondsvertegenwoordi gers met minister van Ver keer Le Theule vastgelopen waren. De toezegging dat dit overleg er zou komen was op 2 augustus aanleiding tot het opschorten van de acties, die in vorige weekends vliegvelden veran derden in „campings" voor ge strande passagiers en urenlange vertragingen veroorzaakten. De KLM gaat dit weekend weer net zo te werk als bij vori ge gelegenheden: do'or het iiYzot- ten van grotere toestellen vluch ten combineren, voor zover mo gelijk door het kiezen van alter natieve routes het Franse lucht ruim mijden. De KLM heeft tus sen morgen en maandag 37 charters (circa 5500 stoelen) op de schema's staan. Martinair wil een beslissing over noodvoorzieningen zo lang mogelijk uitstellen in de hoop dat daardoor de vertragingen minimaal zullen zijn. De Mar- tin^ir-passagiers is verzocht tij dig op Schiphol te zijn. Transavia werkt vanaf van daag met een dag en nacht be reikbaar telefonisch informatie centrum. Transavia adviseert zijn passagiers nauw contact te houden met hun reisorganisatie of met de maatschappij zelf, omdat sommige vluchten eerder en andere later zullen vertrek ken dan normaal het geval zou zijn. i Van de zeventien retour vluchten die Transavia voor morgen op het programma heeft staan kunnen er zestien gevol gen ondervinden van de Franse acties. Voor zaterdag geldt dat voor dertien van de 21. en voor zondag voor twaalf van de ne gentien vluchten. De vertragingen kunnen doorwerken in -het hele viucht- schema van de maatschappijen en daardoor ook ontstaan op routes, die niet over Frankrijk voeren. De Spaanse autoriteiten zul len treinen en bussen laten pen delen tussen Spanje en Frank rijk en Zwitserland om toeristen die niet per vliegtuig kunnen komen of gaan zo min mogelijk oponthoud te bezorgen.De Spaanse luchtvaartmaatschap pij heeft vluchten naar andere delen van de wereld geschrapt om in Europa grotere toestellen in te kunnen zetten voor het vervoer van vakantiegangers. WIESBADEN - Gisteravond is het een zwaluw gelukt de stu dio van het Westduitse tweede televisienet binnen te dringen. Er was juist een nieuwsuitzen ding aan de gang. Het studio- personeel kon de vogel niet te pakken krijgen. De nieuwslezer redde de si tuatie door tegenover de kijkers te verklaren: „Zelfs een ver dwaalde zwaluw maakt nog geen zomer." Ook in Duitsland is het weer namelijk niet wat het wezen moet in deze maand. p. mnd. va. Huur met recht van koop. Inruil mogelijk. Oostplein 131-146. Rotterdam |Tet. (010) 122682 -127810 -115255. j Levering door geheel Nederland. Definitieve besluiten hierover worden per stad en per dieren tuin pas genomen nadat de Tweede Kamer over de nieuwe belastingplannen van het kabi net-Van Agt heeft gepraat. Vol gens die plannen komen dieren tuinen dan onder het hogere BTW-tarief van 18 procent te vallen. Nu geldt het lage BTW- tarief van 4 pet. Blijdorp en en kele andere tuinen zitten zelfs nog in het uitzonderingstariel' van 0 procent. Ook als de Kamer zou beslui ten de dierentuinen opnieuw uit te zonderen van het hoge BTW- tarief zal er volgens een woord voerder van het stadhuis in Rot terdam toch sprake zijn van de nieuwe verhoging van 3,5 pro cent die voor alle overheidsta- rieven geldt. Een prijsverhoging van 30 cent staat daarom al vast. (tM> «#4*f Kimntr) Vm} *hi d* iH. «bowMt-Mnin I/ut vrijdag 1*11)410 vur uttrdof lil 14.00 vut Zm h4 Mdn *«dmiM" andtr dt Stript Droog en vrij zonnig, maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimum tempera turen omstreeks 8 graden, maxi mum temperaturen circa 20 gra den. I aug. ion op onder 06 .17 21.13 maan op onder 14.21 0021 Het grootste deel van de pro vincie Gezira, de dichtstbevolk te streek van Soedan, is onder water komen te staan. De bewo ners zijn naar hoger gelegen terrein gevlucht. In toaal zijn 65 dorpen verwoest, in 200 andere nederzettingen ontstond veel schade. Er zijn zeker 12.000 stuks vee verdronken en een. groot deel van de katoen-, mais- en aard- 'notenoogst is verloren gegaan. Egypte stuurde het medische team na een oproep van de Soe- danese president Numeiry om hulp. Bek. Oatn Sa. Schiedam. TeL 010-2671264 Geopend v 10 -18 u. Omd. koop», leg. verent. MADRID - Bijna een derde van de 21 miljoen kiesgerechtigden in Spanje heeft niet geweten dat het parlement bezig is geweest met de opstelling van een nieuwe grondwet voor het land. Nog eens elf procent had slechts een zeer vaag idee over de inhoud van de nieuwe wet. Dat is gebleken uit een onderzoek van het libera le Spaanse dagblad El Pais, dat wel eens wilde weten hoe geinteresseerd de gemiddelde Spanjaard is in het politieke leven na Franco. Over de nieuwe grond wet zal over enige tijd een referendum worden geor ganiseerd. Van de door El Pais ondervraagde men sen zei 42 prcent niet te zullen gaan stemmen, 19 procent zou „het mis schien doen". Bovendien Weet 46 pro cent nog niet of ze voor of tegen zullen stemmen. Minder dan 10 procent van de Spanjaarden kent de namen en functies van de parlemtaire leiders. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het aantal po liopatiënten in Canada breidt zich verder uit. Er zijn nu vijf tien gevallen van polio-besmet ting geconstateerd, voorname lijk onder Nederlandse immi granten. Volgens het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag die dit gisteren bekendmaakte, behoren de Nederlanders tot een kerkgenootschap dat tegen in enting is en waarvan ook in ons land leden het virus hebben op gelopen. Het ministerie heeft contact met de Canadese autoriteiten óver de kwestie. „Maar", aldus een ministerie-woord voerder, „het blijft een volkomen Cana dese zaak." MAAS TRICHT/LUIK - Een koffer met 26 kilo springstof die de politie in een poel bij het Lim burgse Guipen heeft gevonden, was daar inge gooid door een in ternationale ben de die zich bezig zou houden met wapensmokkel, valsemunterij en kunstdiefstallen De koffer werd opgevist op aanwij zing van de politie van Luik. die tot nog toe zes arrestaties heeft verricht. De aangehoudenen, on der wie een vrouw, zijn de Maastrich tenaar E. M. (37). drie Belgen en twee Fransen De politie van Luik neemt aan dat de explosieven be stemd waren voor verkoop aan de Bel gische onderwereld. De bende zou onder meer te maken heb ben met de vervaar diging van vals Frans en Neder lands geld. DEN HAAG - tn het Zuid- franse Frontignan is gisteren de 25-jarige H. J. H. Versieyen uit het Limburgse Horst door eiek- trocutie om het leven gekomen. De man kwam, toen hij op het dak van een treinwagon een fo to wilde nemen, in contact met de bovenleiding van de spoor lijn. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was in Frankrjk met vakantie. x-y'jm. Tijdens nachtelike opnamen werd de actri ce tegen de kant van een.reddingboot gestin- gercJ die op oen ïnstal- latie in heftige bewe ging werd gebracht om de uitwerking van een orkaan te suggereren. Behalve dat Mia Far-: row bont en blauw uit de scène tevoorschijn kwam, liep zij ook een diepe snee aan haar kin op. In een ziekenhuis in Pa peete op Tahiti werd ge constateerd dat de filmster mets gebroken heeft. Wel moet zij een week rust houden. De opnamen voor „Hur ricane" - wat "orkaan" betakent - zijn opgeschort De film is begroot op 50 miljoen gulden. Andere spelers in de film zijn Ja son Robards. Max von Sy- dow. Trevor Howard. Ti mothy Bottoms en Payton Kane. Het is een produktie van Dino de Laurentns en de regie is in handen van ■Ian Troell leest 'm zelf. Het Vrije Volk. Goeie krant: jong, progressief en vooral informatief. Met regelmatig extra bijlages. Zoals nu bijvoorbeeld weer de Voetbalkrant 1978 die op 23 augustus a.s. verschijnt Prachtige gelegenheid om zo'n voetballiefhebber abonnee te maken van Het Vrije Volk. (J verdient er 'n fraaie, royale badhanddoek (50x100 cm) mee, met de bekende Euromast in de knoop, en hij (of zij) leert meteen'n prima krant kennen. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel naar Het Vrije Volk. I Antwoordnummer 1579. Rotterdam. De ellende begon gistermid dag om drie uur toen vanuit een transformator die op een diepla- der was geplaatst. 800 liter olie op het wegdek van de oude Rijnbrug gutste. Het brugdek raakte daardoor zo spiegelglad dat de brug voor alle verkeer gesloten moest worden Korte tijd daarop raakten op het zeer drukke Velparbroek- circuit bij de stad de verkeer slichten defect. Omdat veel automobilisten toen via sluip wegen hun bestemming tracht ten te bereiken ontstonden in en buiten de stad lange files. De brandweer van Arnhem is tot ver in de avond bezig ge weest met het reinigen van de brug. Tot die tijd moest het ver keer via de tweede Rijnbrug ge leid worden. PARIJS - De Franse regering heeft met ingang van aanstaan de zondag de' maximumprijs van stokbropd afgeschaft. Daar mee is voor het eerst sinds de Franse Revolutie de broodprijs vrijgegeven. De prijs is nu 1.25 Franse francs (ongeveer 65 een th Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Haam. V Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal O jaar Hij/zi| ontvangt Hel Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam atzender: Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1