FNV wil zelf apotheken gaan runnen Vrouw waakt over Carter Hoe ontdook Shell sancties Rhodesië?' Rotterdam vecht door voor LNG Het IIWt Acties eerder begonnen 'Peugeot' koopt Chrysler Wondertelefoon in Heerenveen Spoorwegen: snel optreden tegen voetbalvandalen n J Spanje pakt speelgoed pistolen aan 1 ~1 Winstoogmerk uitbannen kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys 'Laat ze zelf over inenting beslissen' WAT ZIEN IK? 1 Tyfus in Spanje INFORMATIE OVER BEZORGING Gifangst bij Niagara Voetbalfans in uw omgeving? Nieuwe abonnee bon. m 3 Jóngerenrecht u Vrijdag 11 augustus 1978 34e jaargang no. 9552 hoofdredacteur herman wig boud S &gêm& (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De FNV wit de commercie in de ge zondheidszorg gaan bestrijden. De grootste werkne mersorganisatie in ons land is daarom in een organisa tie gestapt, die zonder winstoogmerk apotheken, ge zondheidscentra, brillenwinkels en andere gezond heidsinstellingen denkt te gaan exploiteren. wSStl bi DEN HAAG - De Kamerfracties van PvdA en CDA willen dat de Nederlandse regering een gedetailleerd onderzoek instelt naar de rol van de Shell bij het ont duiken van de sancties tegen Rhodesië. De Kamerleden Van den Bergh (PvdA) en Scholten (CDA), die namens hun fractie dit verzoek gaan indie nen, vinden dat het parlement moet overwegen zélf een onderzoek te doen, als de regering daartoe niet be reid is. President Carter en zijn vrouw Rosalynn bezochten gisteren in New York de Broadway-show „Ik misdraag me niet" en zoals gebruikelijk bij presidenten was het echtpaar Carter vergezeld van veiligheidsagenten. En een van die agenten is de dame in het wit, rechts op de foto. Ze is een van de twee vrouwelijke agenten, die in juni werden toegevoegd aan de staf bewakers van Carter en zijn vice-president Mondale. Bel vóór 16.00 uur op zaterdag (Van een onzer verslaggevers) PARIJS/SCHIPHOL De chaos op de Europese vliegvelden dreigt nog groter te worden dan werd ver wacht, omdat de Franse verkeersleiders kun stipt heidsacties eerder zijn begonnen dan ze hadden aange kondigd. De Europese luchtvaartmaatschappijen ver wachten dat de vertragingen voor hun klanten kunnen oplopen tot enkele dagen. NV Zie verder pag. 5. n 233 SU a lil 'J ril fi i'i I I J M h.T H '"*1 ril Hoofdkantoor: Witte de Withsiraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 I» i» 9 Vf «I Mariniersweg 28t,hk.Hoogstraat,R dam V sMaaodags gestoten Tel010-133744 j (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Als er een dis cussie komt over het stukje bij beetje toekennen van bepaalde rechten aan minderjarigen, dan moet er ook in betrokken wor den, dat jongeren vanaf bijvoor beeld veertien jaar best zelf kunnen beslissen of ze zich al of niet tegen bepaalde ziekten la ten inenten. Dat vindt de arts F. Wafelbakker, hoofd van de af deling jeugdgezondheidszorg van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Er liggen .twee rapporten, uit' 1971 en 1976. waarin onder meer staat dat minderjarigen op een bepaalde leeftijd al recht zou den moeten hebben op de keuze voor een eigen school- en be roepsopleiding. een „eigen" dok ter of alternatieve hulpverlener en een" „eigen" verblijfplaats (bij ouders of elders). Volgens Wafelbakker kunnen die aanbevelingen niet worden uitgewerkt zonder daarbij ook de. kwestie van inenting te be trekken. Er zijn naar zijn me ning al aanwijzingen dat jonge ren. uit milieus die zich tegen pplio vaccinatie verzetten, zich buiten hun ouders om toch heb ben laten inenten. In deze nieuwe stichting alge mene gezondheidsvoorzieningen (STAG) zitten behalve de FNV ook drie ziekenfondsen. Daar naast zal worden samengewerkt' met een werkgroep van kriti sche apothekers in Utrecht. In het stichtingsbestuur zitt'en o.a. FvdA-Kamerlid Herman Drenth, FNV-secretaris Herman Bode en directeur H.C. van der Hoeven van het Haagse zieken fonds Azivo. - ,!v De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft zich bij de stichting aangesloten omdat ze wil dat alle werkers in de ge zondheidszorg, van arts tot apo thekersassistente, in loondienst komen. Dat kan echter alleen als de huidige Ziekenfondswet wordt gewijzigd. Op dit moment mogen maar enkele ziekenfonfdsen in ons land, waaronder het Haagse fonds Azivo, eigen instellingen zoals apotheken en tandheel kundige centra exploiteren. Dat komt doordat deze fondsen al een eigen apotheek hadden toen de bewuste wettelijke regeling van kracht werd. Voorstanders van eigen ziekenfondsinsteüin- gen hebben altijd gesteld, dat deze vorm de kwaliteit van de gezondheidszorg verbetert en de kosten drukt. De FNV vindt de winsten in de gezondheidszorg onjuist, om dat "ze een optimale zorg in de weg kunnen staan. De werkne mersorganisatie is ook niet te spreken over de invloed, die pa tiënten en werknemers momen teel hebben. Met de STAG wil de FNV de medezeggenschap van consumenten én personeel verbeteren. Er wordt al onder handeld over de aankoop van enkele apotheken. De gevestigde belangenorga nisaties in de gezondheidszorg hebben de oprichting van de nieuwe stichting intussen niet met gejuich begroet. De apothe kersorganisatie, de KNMP, vindt dat een apotheker niet in dienst mag zijn van een instel ling die de verstrekkingen moet waarborgen, omdat dan zijn on afhankelijkheid in gevaar kan komen. Voorzitter H. J. Anbeek van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen zegt het weren van de commercie uit de ge zondheidszorg in principe een goede zaak te vinden. Rotterdam doorvoer haven Amerikaan; s gif (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Giftig indus trieafval uit Amerika wordt via Rotterdam verscheept naar West-Duitsland. Deze week hebben 196 vaten met arsenicum en chloor bevattende stoffen enige tijd opgeslagen gelegen op een Rotterdams haventerrein, alvorens ze per auto naar een oude zoutmijn in Herfa-Neuro- de bij Hessen werden vervoerd. Volgende week zou een nieuwe lading gif uit Amerika hierheen komen. Een woordvoerder van het ministerie van Milieuzaken in Hessen heeft meegedeeld, dat de vorige zending van Allied Che micals inmiddels in Herfa-Neu- rode is aangekomen. Het gaat om 196 vaten van een in Ameri ka verboden insecticide. Het Amerikaanse bedrijf is met het Westduitse chemische concern BASF overeengekomen, dat grote hoeveelheden van het gif in de oude mijn worden op geslagen. Per schip worden ze naar Rotterdam gebracht, waar overlading op auto's plaats vindt. Deze gang van zaken wordt bevestigd door de CefAhale Mi lieu Dienst van Rijnmond. Deze onderzoekt thans in opdracht van het Ministerie van Volksge zondheid de juistheid van de be wering. dat het vervoer van dit chemische product niet gemeld behoeft te worden. Het transport via Rotterdam en de opslag in de Duitse zout mijnen is onthuld door het Westduitse weekblad Quick. Volgens dit blad wordt in Her- fa-Neurode zevenhonderd me ter onder de grond ..genoeg ver gif opgeslagen om de gehele mensheid uit te roeien". De stoffen zijn in Amerika verboden omdat ze kankerver wekkend zijn. Het Gemeentelijk Havenbedrijf kan niet meedelen waar en door welk bedrijf de overslag in de Rotterdamse ha ven verzorgd wordt. „Tegenover -de meldingsplicht van de trans porteurs staat onze belofte, dat die gegevens vertrouwelijk worden behandeld." aldus een woordvoerder. W PARIJS - Maar heel weinig mensen kunnen zonder reactie kijken naar hun in volle werking zijnde inwendige organen. De Franse arts Daumczon heeft bij wijze van proef vijftien jonge patiënten zonder ernstige afwijkingen bij het verrich ten van bronchoseopie (het bekijken van de luchtpijp met vertakkingen) een kijkje in hun lichaam gegund. Ze bleken daar niet tegen opgewassen. Vier van hen durfden niet te kij ken. zes kekenmaar enkele seconden, die kregen aanvallen van ongecoördineerde bewegingen en twee tetanische kram pen. Allen begonnen te hoesten. De proeven zijn gestaakt. r ..W ROTTERDAM Aanvoer van vloeibaar aardgas (LNG) uit Al gerije naar de Maasvlakte is volkomen veilig, vindt Rotter dams havenwethouder Van der Pols. Bovendien heeft Rotter- .dam de'economischc impuls van een LNG-opslag hard nodig, als straks de olie-aanvoeren gaan teruglopen. Rotterdam heeft zich gisteren in een rapport aan de regering opnieuw krachtig opgeworpen als kandidaat voor de gashaven. De regering moet kiezen tussen Rotterdam en Delfzijl. De Nederlandse reders zijn het met Van der Pols eens dat LNG-aanvoer naar de Ecmsha- ven bij Delfzijl veel te gevaar lijk is. A zie ook pag. 10 MADRID - Spanje zal de bepalingen voor het maken en verkopen van speelgoedwapens aan zienlijk gaan verscher pen. De maatregel moet nog door de Spaanse po litie worden goedge keurd. Het besluit is genomen naar aanleiding van de poging afgelopen zondag van de Nederlander,Paul G. om met een plastic pistool een KLM-viieg-" tuig te kapen. Het gaat vooral om speelgoedwapens die aangezien kunnen wor den voor echte wapens. Wapens waar niet mee kan worden geschoten moeten voorzien worden van een rode plaat, die wordt vastgesoldeerd op de loop. Specigoedwa- pens waarmee wel iets afgeschoten kan worden krijgen een brede rode streep over de loop. Droog weer met zonnige perio den. Weinig wind, In de nacht en' vroege ochtend plaatselijk mist Minimum temperaturen omstreeks 11 graden, maximum temperaturen circa 20 graden. •IZaug. zon op-onder 06.18 21.11 maan op Oer 15.31 00.59 MADRID - In de Spaanse stad Tortosa aan de Ebro heb ben ongeveer 30 mensentyfus. Iedere dag komen er gemiddeld drie nieuwe patiënten bij. De dienst voor de volksgezondheid verklaarde begin deze week de ziekte onder controle te hebben, maar toch doen zich nog steeds nieuwe gevallen voor. Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgservire: 010- 147400 vóór 16.00 uur liegcliaos lijkt groter te worden ij'.. Een deel van de 2500 verkeer sleiders begon het de afgelopèn nacht direct na twaalf uur al langzaamaan te doen. De rest startte zijn acties vanmorgen om acht uur. Gisteren was be kend gemaakt dat het aan- vangsuur was vastgesteld op vrijdagavond zeven uur. De KLM houdt er rekening mee dat zowel het charter- als het lijndienstverkeer hinder zal ondervinden. Tot woensdag avond heeft de KLM 123 lijn- vluchten op' het schema staan die door het Franse luchtruim voeren, en 40 charters (totale ca paciteit 7000 stoelen). 2 uur eerder Transavia heeft besloten al zijn vluchten vandaag twee uur eerder uit te voeren dan ge pland. in de hoop dat de schade zo enigszins beperkt zal blijven. Voor vandaag stonden bij Transavia zestien retourvluch ten via Frankrijk op het pro gramma. 1 Ook de Zwitserse maatschap pij Swissair.probeert Frankrijk voor de duur van de acties (tot woensdagmorgen) zoveel moge lijk te mijden. De Engelse lucht vaartautoriteiten hebben giste ren bekend gemaakt dat toestel len die van Engeland naar Spanje gaan over de Atlantische Oceaan, via het "Spaanse spoor", mogen vliegen. PARIJS - Europa's grootste autoconcern heet nu Peugeot- Citroën-Chrysler. Ook Renault is cr zijdelings bij betrokken. De eerste twee Franse autofabrie- ken gingen al eerder samen. Dat concern heeft nu alle Europese vestigingen van het oorspronke lijk Amerikaanse concern Chry sler. Eerder had Chrysler de Franse autofabriek Simca opge kocht, zodat Simca nu weer in Franse handen is. Tenslotte heeft Peugeot met de Franse staatsmaatschappij een samen werkingsverband. vooral op het gebied van motoren. Voor Chrysler in Nederland heeft de overname geen gevol gen. De Nederlandse hoofdves tiging in Rotterdam is zelfs bli j met het onverwachte nieuws. Volgens een woordvoerder wer den de budgetten de laatste tijd al sterk ingekrompen. De hoop is nu gerechtvaardigd, aldus de woordvoerder, dat we weer wat. meer armslag krijgen. Op de wereldranglijst van autoconcerns is de nieuwe com binatie nu de derde in grootte van autoverkopen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Tele foonabonnees in Heerenveen krijgen de primeur van een PTT-experiment. Dc abonnees kun nen ondermeer het toestel als wekker gebruiken. Een semi-elektri- sche centrale is spe ciaal voor dit expe riment. dat volgendi week woensdag start, in gebruik ge nomen. Als iemand geen zin heeft in telefoontjes dan kan het toestel uitgeschakeld wor den. Als de abonnee niet thuis is, dan wordt toch de boodschap aangeno men. Verder kunner. moeilijke nummers vervangen worden 1 door korte num mers, kunnen de te- lefoonkostèn opge vraagd worden -*n kan automatisch eenzelfde nummer vaker gebeld wor den/ Voor ditexperi- ment heeft de abon nee een druktoet- sen-telefoon nodig. Over enige tijd krij gen alle zesduizend mensen die aange sloten zijn op de nieuwe centrale zo'n toestel thuis. Voor lopig heeft veertig procent van de abonnees de moge lijkheid mee te doen aan het experiment De PTT zal ook in Amsterdam-Noord de-zelfde proef ne men. die ongeveer anderhalf jaar zal duren. De Kamerleden zijn gealar meerd door nieuwe onthullin gen over het ontduiken van het embargo tegen Rhodesie van Jorge Jardim. een vroegere Por tugese minister die in de tijd van dictator Salazar verant woordelijk was voor de ohe- doorvoer van Mozambique naar Rhodesië. en de Engelsman Martin Bailey, die zelfstandigde zaak heeft onderzocht en onder meer vraaggesprekken heeft ge had met. twintig voormalige personeelsleden van de Sliell- vestiging in Mozambique. Niet alleen zeggen.zowel Jar dim als Bailey dat Shell en BP tussen '66 en '76 grote hoeveel heden olie naar Rhodesië heb ben verscheept, ze beschikken ook over bewijzen dat de hoog ste leiding van Shell volledig op de hoogte, was van het ontdui ken van de sancties en er niets tegen heeft willen ondernemen. Met name mr. D. de Bruyne voorheen directeur van Shell- Nederiand en nu president-di recteur van de Holding Shell, wordt genoemd als de man. die het ontduiken wilde laten door gaan. zie verder pagina 7 NEW YO1K Bewoners van huizen in de buurt van de be roemde Niagara-waterval in het noorden van de VS hebben gis teren hun huizen moeten verla ten vanwege een dreigende gif ramp. President Jimmy Carter heeft de omgeving tot rampge bied verklaard. fn de jaren 1947-1952 is het gebied door een fabriek ge bruikt om er vele tonnen giftige afvalstoffen te dumpen. Nader hand werd de plek bedekt met aarde, waarop vervolgens hui zen zijn neergezet. Nu. 26 jaar na de laatste gif transporten. beginnen de stof fen door te dringen naar de op pervlakte. Men vreest dat hel gif de oorzaak is van talrijke af wijkingen bij pasgeboren kin deren. Het is nog niet bekend in hoe verre het gif ook is doorgedron gen in het grondwater. (Van eer» onzer verslaggevers) UTRECHT - Voetbalfans die zich in treinen misdra gen of schuldig maken aan vernielingen krijgen het ko mende seizoen meteen een proces-verbaal. Hebben ze schade veroorzaakt, dan wordt het bedrag in het pro ces-verbaal vermeld. De schuldige kan dan onmid dellijk betalen, maar de NS kan ook naar de rechter stappen. Dat staat in het NS-blad De Koppeling. Volgens De Koppe ling streeft de NS ernaar de voetbalsupporters zoveel moge lijk groepsgewijs te vervoeren, omdat het dan makkelijker is om toezicht te houden. Primair doel van de begelei- ding is een vlot vervoer van de voetballiefhebbers - zo. dat an dere reizigers geen hinder on dervinden. De NS zou graag zien dat de KNVB probeert de competitie zo te laten verlopen dat bepaalde clubs niet op dezelfde dag een uitwedstrijd spelen. Daardoor zou kunnen worden voorkomen dat de supporters van die clubs elkaar onderweg tegen komen. Namen van verenigingen wor den niet genoemd. (J leest'm zelf. Het Vrije Volk. Goeie krant jong. progressief en vooral informatief. Mei regelmatig extra bijlages. Zoais nu bijvoorbeeld weer de Voetbalkrant 1978 die op 23 augustus as. verschijnt Prachtige gelegenheid om zo'n voetballiefhebber abonnee te maken van Het Vrije Voik. fi verdient er 'n fraaie, royale badhanddoek (50x100 cm) mee. met de bekende Euromast in de Knoop, en hij (of zij) leert meteen 'n prima krant kennen. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel naar Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, Rotterdam, Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: fj| Haam: Adres: Plaats:i Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als fSj&JI wPsu* ISt^Ü beloning bij: Haam afzender: Adres: Plaats: jsëg» tsasu» t I r:| i 1: h f I,! t.: ii II I I I."l 1 k| A

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1