Argentijnen komen contract niet na pho Velser tuimel BRENGER VAST Schiphol weinig last van Franse acties Dolfinarium MarfewHk Nieuw blad voor man - chauvinist Behandelde arts vrouw onzor, Praag zet journalist 't land uit if 'Ontwapenende' controle op vliegvelden HANS VAN HELDEN RIJDT SCHEVE SCHAATS Nitriet kan kanker veroorzaken Lijdensweg met gebit Voetbalfans in uw omgeving? Nieuwe abonnee bos. "Yl ■Mr 'V'^ÏÉlllV Y ais Zonnig 1 ■k Zaterdag 12 augustus 1978 34e jaargang no. 9553 hoofdredacteur herman wigbold I Van een onzer verslaggevers (HEERLEN - De Limburgse narcotica-brigade heeft in samenwerking met de recherche van Heerlen een ^omvangrijke bende van producenten, handelaren en Ismokkelaars van amfetaminen opgerold. Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM - De Argentijnse voetbalclub River Plate - met vijf internationals aangekondigd als de smaakmaker van het gisteravond begonnen Feyen- oord-toernooi - kan rekenen op een schadeclaim van minstens een half miljoen gulden, omdat zij niet is ko men opdagen. Feyenoord en de mede-sponsors van het toernooi (Algemeen Dagblad, Skol, de Spaarbank van Rotter dam en de verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam) zullen de wereldvoetbalbond FIFA inschakelen om die claim te gelde te maken. Zie verder pagina 5 *3 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Bij een verkeersongeluk in de Veisertun- nel zijn gisteren vijf mensen om het leven gekomen en vijf anderen gewond. Zes auto's, waaronder twee vrachtwagens, botsten tegen elkaar. Twee personen auto's vlogen in brand, waarbij vijf mensen in de vlammen omkwamen. Vermoedelijk raakten de auto's in brand. omdat bij de botsing de benzinetanks open scheurden. Brandweerlieden met gasmaskers op werkten onder chaotische omstan digheden in de tunnel. 1«8 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - Passagiers en wachtende familieleden hebben gisteren op Schiphol maar weinig hinder on dervonden van de nieuwe actie van de Franse lucht verkeersleiders. Toestellen met bestemming Frank rijk, Spanje en Portugal liepen gemiddeld 21 minuten vertraging op; binnenkomende toestellen 17 minuten. Vandaag en de komende dagen worden echter veel grotere vertragingen verwacht. Vervroegd Kinderen op Schiphol, het korte wachten al moe, konden zich gisteren ver maken met het luchtha ven-speelgoed. Gudrnn. onze IJslandse zwaardwalvss. Niet uit bed Zie verder pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Heeft de Wassenaarse arts Frans E. de Wet op de tandheelkundige inrichtingen overtreden en een patiënt onzorgvuldig behandeld? Deze vraag stelt de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde. Zij verzoekt de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid in Den Haag een klacht tegen E. in te dienen bij het medisch tucht college. Hij was tot gisteren werkzaam bij de tand heelkundige inrichting Evipan aan de Claes de Vriese- laan. /- -m ST Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Limburgse pepbende op Feyenoord claimt bij River Plate vijf ton De schadeclaim van een halt miljoen gulden werd zowel genoemd door hoofdredacteur A.I.Abram van het Algemeen Dagblad, die penningmeester van bet organi. serende comité is. als door direc teur P Stephan van Feyenoord. Dal de 22 500 toeschouwers tn De Kuip gisteravond tóch nvee wedstrijden hebben gezien, dankten zij aan de geste van Club Brugge, dat op het laatste ogenblik bereid was de openge vallen plaats van River Plate m te nemen. Voor rover bekend, hebben nog geen toeschouwen hun geld teruggeeist Er is vrijdag heel lang chao- "Tn- totaal onder negen mensen, wie twee^uït Zuid- Limburg en 'zeven uit t Noord- en Zuid-Holland, - zijn gearresteerd. De bende «^onderhield vanuit Zuid- Limburg contacten met heel ^Nederland, Duitsland, Zwe den, Denemarken en België. j* Volgens de politie kunnen arrestaties )worden ver- nji wé leer a échti i -Dat Zuid-Limburg, ondanks dë uitlevering vatvde Westduit- se pepkoning Karl P. aan Zwe den, nog steeds een centrale rol 'Speelt in de smokkel van amfe- "fammen, ontdekte de' politie and1 vorig jaar na de aanhou- 'dfng van twee Amsterdammers „die twee kilo van het pepmiddel in hun bezit hadden. Via dit tweetal en een onlangs in Sittard gearresteerde Am sterdammer werd de recherche attent gemaakt op het bestaan van een veevoederfabnekje in Schaesberg, bij Heerlen, waar amfetaminen werden gemaakt Bij een inval ontdekte de poli tie kort daarop in een schuur bij het fabriekje een compleet labo ratorium. De eigenaar van het bednjtje, de 35-jange Wim van de M„ was nef bezig de installa ties te slopen. Hij was daar overhaast mee begonnen nadat hil van een ander bendelid, Ai- bert P. (35) uit Schmvekl, de tip had ontvangen dat op grote schaal arrestaties te verwachten waren s v s v v 'V s H 'i -„v •Het ongeluk gebeurde in de oostbuis van de Velsertunnel rond het middagspitsuur. Een vrachtauto verloor op ongeveer het diepste punt van de rijbaan richting Alkmaar een reserve wiel.'Omdat meerdere auto's af remden voor het door de tunnel stuiterende wiel, ontstonden kettingbotsingen.t In een van de auto's die in brand vloog zat een Duits gezin uit Bonn. De bestuurder van de ze auto, de 40-jarige H. J Grom mes. bleef ongedeerd. Zun 37-jarige vrouw en twee doch ters van acht en vier jaar kwa men om. Twee Nederlandse in zittenden in de andere wagen die m brand raakte kwamen eveneens in de vlammen orn Het waren de 27-jarige R. W Poot en de 22-jarige vrouw L C. van Puffelen, beiden uit Delft. Direct na het ongeval werd de tunnel afgesloten voor het ver keer. Er ontstond een grote chaos Aanvankelijk kampte de politie met communicatiepro blemen, omdat mobilofoons met gebruikt konden worden in de tunnel Er ontstond enige pa niek. omdat verondersteld werd dat een vrachtwagen met ge vaarlijke stoffen bij het ongeluk betrokken was Bij controle ach- terat bleek dat de vrachtwagens volgens voorschrift geladen wa ren. Auto's met explosieve stof ten mogen, zoals bekend, met door de tunnel. Het verkeer ondervond de he le dag hinder van het ongeluk. De tunnel raakte door de bran den ernstig beschadigd. Er moest noodverlichting worden aangebracht Droog weer met zonnige pe rioden. In het algemeen weinig wind. Maximumtemperaturen rond 20 graden »an tTidSD op onder op onder 13aug, 05.20 2109 1640 0100 Haug 0622 2107 17 44 0146 (Van een onzer ver slaggevers) KAMPEN.- Een Amsterdamse taxi chauffeur heeft het terugbezorgen van gestolen kerkgoede ren moeten bekopen met zijn arrestatie De man bracht en kele waardevolle spullen, die gestolen waren uit de Bui tenkerk in Kampen, terug bij de pastorie Hij ?ei te handelen in opdracht van on bekenden De Kam per politie geloofde hem echter met en sloot hem op De gestolen voor werpen maakten deel uit van een ten toonstelling die in de kerk was inge richt ter gelegenheid van het NCRV-pro- gramma 'Kerkepad' Direct na de diefstal namen de dieven kon takt op met het parochiebestuur. Zij „boden de spullen aan in ruil voor een geldbedrag Later" meldde de chauffeur zich met hel gesto len goed Met het oog daarop heeft de luchthavendirectie in de grote wachthal een video-filmmstal- latie laten plaatsen, om m de la te avond en nacht het wachten te veraangenamen. Voor de kin deren heeft "Schiphol" een par tij speelgoed laten aanrukken, en verder zullen de koffiebars zonodig ook 's avonds en 's nachts open blijven. Extra schoonmaakploegen zullen de luchthaven zo leefbaar mogelijk houden, voor het geval er weer moet worden „gekampeerd Zover kwam het gisteravond met. Alle geplande vluchten BONN - Bij veilig heidscontroles van passa giers op Westduitse vlieg velden zijn in de eerste helft van dit jaar 299 vuurwapens in beslag ge nomen. Verder werden nog 121 gas- en alarmpi stolen, 2058 op vuurwa pens lijkende voorwerpen en 10.115 slag- en steek wapens aangetroffen Ook 4904 patronen, 94 ex- olosieve apparaten en 6431 andere "gevaarlijke voorwerpen" werden uit kleding en bagage gevist In slechts 27 gevallen was er echt sprake van een overtreding van de wapenwet. In de andere gevallen werden de in be slag genomen spullen weer teruggegeven na de vlucht werden afgewerkt. En de va kantiegangers, waarvan het me rendeel op grote vertragingen gerekend had, toonden zich daar aangenaam door verrast. De slaapzakken, die sommigen voor alle zekerheid bij hun handba gage hadden gestopt, konden opgerold blijven. Of de KLM-beladers dit weekeinde nog extra roet in het eten zullen strooien door stipt heidsacties, werd gisteren niet duidelijk. De onderhandelingen met de KLM-directie, gisteren gestart, zullen maandag worden hervat. Een deel van de beladers eist 200 extra per maand; KLM zou hun nu 50 extra hebben aangeboden Om zoveel mogelijk moeilijk heden te ontlopen heeft Marti nair vanmorgen zes vluchten naar Malaga en Alicante aan zienlijk vervroegd. Een andere maatschappij deed dat gisteren ook al. Ook op de overige Europese luchthavens was gisteren nog weinig te merken van de Franse actie. Optimistisch is men echter allerminst, omdat de meeste chartervluchten vandaag en morgen nog moeten worden uit gevoerd. LEEUWARDEN - Hans van Heiden, de 30-jarige schaatsen rijder uit Heeienveen moet een gevangenisstiaf v-aii acht weken uitzitten De schaatsenrijder had een' stopteken van de politie gene- geeid De Leeuwaider politie rechter veroordeelde hem giste ren tot acht weken en een half jaar ontzegging van de rijbe voegdheid Het is de tweede keer dat Hans van Helden met de politie tn aanraking komt Voor te hard lijden werd hem ook al eens het tube wijs ontzegd WASHINGTON Nitnet. een chemische stof die wordt ge bruikt bij conservering van le vensmiddelen. veroorzaakt kan ker bij dieren en waarschijnlijk ook bi) de mens Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht in opdracht van het Federatie Bu reau voor Voedings en genees middelen in Amerika Of de stof verboden wordt is nog met bekend Nitriet voor komt botulisme. dat door een bacterie wordt veroorzaakt cite zich ontwikkelt als levensmid delen met direct worden gecon sumeerd Vooral aan vlees en vis wordt de stof toegevoegd TEL 034ID-I6Q11 tiseh overleg geweest om het in Madrid verblijvende Rivet Pla te alsnog naar Rotterdam te krijgen De Argentijnen hadden donderdagavond m de finale van een toernooi in de Spaanse hoofdstad gespeeld en waren na de aansluitende receptie pas tn de kleine uurtjes in hun bedden gedoken Een speciaal gechar terd NLM-toestel had toen al geen toestemming gekregen om in Madrid te landen. Wedstrijdmakelaar Ruud Bo- newit had vervolgens de Argen tijnen voor vrijdagochtend ge boekt op een hjnvlueht Madnd- Biussel Een Fetjenooid-bus stond het toestel op te wachten toen het even na hetmiddaguur landde, maar ei stapten geen Argentijnse voetballeis uit Bonewit bleek s ochtends te vergeefs te hebben geprobeerd de spelers uit bed te krijgen La ter kreeg hij van de leiding van River Plate te horen, dat de ploeg alleen naar Rotterdam wilde komen als de eerste wed strijd naar z.aterdag zou worden verplaatst De organisatoren hebben die eis van de hand gewezen en de Aigentijnen nogmaals met klem aan hun contractuele verplich tingen hetinnerd Ook een be middelingspoging van de Ar gent jnse ambassade in Den Haag - die vooi vanavond al een receptie in uitzicht had ge steld - bleef zonder lesultaat Een tweede NLM-charter kon daardoor op Schiphol aan de grond blijven CHICAGO - In de Ver enigde Staten is in een eerste oplage van 175.000 exemplaren een nieuw tijdschrift verschenen dat Male Chauvinist - de mannelijke chauvinist - heet In het eerste num mer worden tien manie ren opgesomd om vrou wen "hun plaats" te wij zen Die plaats zou zijn: de keuken, het boudoir en de kraamkamer. De sleutel tot een ge slaagd mannelijk chauvi nisme is volgens hoofdre dacteur en uitgever Ron Fenton, ervoor te zorgen dat de vrouw voortdurend m verwachting is. haar le zetten aan het invullen van het belastmgbilet en haar te overreden Ud te worden van de vrouwen- bevrijdingsbeweging, "zo dat zij haar energie kwijt kan aan een zaak die ver der nutteloos is." aldus de kennelijk nogal gefrus treerde heer Fenton jfi? De arts start maandag in het tandheelkundig centrum aan de Vlasmarkt, dat net als Evipan eigendom is van Bert van Wijk, Hij zou een 53-jarige vrouw uit Utrecht zodanig hebben behan deld, dat zi| zich onder behande ling van een kaakchirurg moest stellen Deze mevrouw Emmelot zou voor 1150 gulden een kunstgebit krijgen aangemeten De eerste behandeling bu Evipan vond in het najaar van 1977 plaats Daarna kreeg zij klachten, om dat er wortelresten zouden zijn achtergebleven, die slechts met veel moeite verwijderd konden worden. Dat gebeurde 23 janua ri van dit jaar, de dag waarop zij haar definitieve gebit zou krijgen Mevrouw Emmelot wilde er netjes uitzien voor het zilveren huwelijksfeest, dat ze 2 februari zou vieren Maar ook nu kreeg ze weer pijn Op 27 januari ging zij naar de universiteitskliniek in haar woonplaats, waar men tot de conclusie kwam dat het gebit "totaal waardeloos" was. omdat het met paste en na verloop van tijd schade aan het kaakge- wncht zou aanrichten Er waren nog steeds wortelresten achter gebleven. die operatief moesten worden verwijderd Zie verder pagina 5 BRUSSEL/OSLO - De Belgi sche minister van Binnenlandse j Zaken Henri Boe! heeft gisteren een voorgenomen bezoek aan Tsjechoslowakije afgezegd na de arresta'ie en uitwijzing van een Belgische journalist door Praag. De journalist was op 1 augus- 5 tus m Tsjechoslowakije aange- komen om informatie te verza- 1 melen over de huidige toestand I in het land, dit naar aanleiding j van de tiende verjaardag van de Russische invasie in Tsjechoslo-f wakije. f De Noorse verslaggever Stem 1 Stavik en zijn collega, de foto- graaf John Myrhe van Aften- 5 posten, de grootste krant vanj Noorwegen, zijn afgelopen dins- dag 24 uur lang vastgehouden m Tsjechoslowakije toen zij dit land wilden verlaten. Al hun jiapieren en films zijn in beslag' gpnomen (J leest 'm zelf. Het Vrije Volk. Góeie krant: jong, progressief en vooral informatief. Met regelmatig extra bijlages. Zoals nu bijvoorbeeld weer de Voetbalkrant 1978 die op 23 augustus a.s, verschijnt Prachtige gelegenheid om zo'n voetballiefhebber abonnee le maken van Het Vrije Volk. (J verdient er 'n fraaie, royale badhanddoek (50x100 cm) mee. met de bekende Euromast in de knoop, en hij (of zij) leert meteen 'n prima krant kennen. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel naar Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Rotterdam. Naam Adres Plaats. Adres Plaats Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Soort abonnement- kwartaal'.. jaar Hij/zij ontvangt Het Vnje Volk eerstnóg 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender -u A A* J'A

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1