gaan samen KOM OPM grote afslag «£NS- FMNDEA Vv>V* Man slaat pleeg moeder schedel in Kinderen kunnen overvoeding meten BANKSTELLEN WK-voethal hielp Philips Hof IIWt Aanslagen op tegenstanders van apartheid Polio: 100 IN HAAGSE WIJK Y olksgericht tegen broers IvanURK Br "J hoofdredacteur herman wig bold ZU HAALDE HET NIET varkensvlees.' Feyenoord en Excelsior: veel samen 'tËikenhuys Greep van ruim 13 miljoen HUUR! Parkeren op privéplaats voor 200 Voetbalfans in uw omgeving? Nieuwe abonnee bon. iü INFORMATIE OVER BEZORGING: Zon Woensdag 16 augustus 1978 34e jaargang no. 9556 AMSTERDAM Het samengaan van de Postgiro en de Amsterdamse Gemeentegiro is rond. Nog deze maand zal de Amsterdamse gemeenteraad zich uit spreken over de op handen zijnde fusie, nu burgemees ter en wethouders van de hoofdstad de commissie fi nanciën uit de gemeenteraad hebben voorgesteld ak koord te gaan met de samenwerking. Nieuwe wet m -mmm t/m 'fcrterdag tfOOI STüfcJE Profijt 5006BAM l' ÜIJ IIIllI vuesattisssr&ft jG222!2|22|5l Terwijl duizenden en nog eens duizenden Presley - fans de Amerikaanse stad Memphis in de staat Ten nessee overstromen om het feit te herdenken dat hun Elvis een jaar geleden overleed, blijft de staking van het politie-en brand weerpersoneel voortdu ren. De Nationale Garde van Tennessee doet wat zij kan om de orde te hand haven en de branden te blussen. Op de foto geeft een lid van de Nationale Garde zuurstof aan een meisje dat bedwelmd is geraakt bij een brand in haar huis. Bel 010-147400 JOHANNESBURG - Twee prominente tegenstan ders van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika zijn gis teren het doelwit geweest van aanslagen. Er werden benzinebommen gegooid naar de auto van dominee Beyers Naudé, die aan het hoofd stond van het thans verboden Christelijk Instituut. Onderzoek DEN HAAG Twee Marokkaanse broers zijn gis ternacht in de Amazonestraat ïn de Haagse Spoorwijk het slachtoffer geworden van een soort volksgericht. Daarbij werd het interieur van hun woning een rui- ne. vloeide ook wat bloed en ging hun auto in vlammen op. De twee broers zijn met de restanten van hun be zittingen intussen elders in de stad ondergedoken. Bierflesjes 9 Zie verder pagina 5 met recht van koop ^iaB^üli3fgaigaM Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 (Van onze sociaal-economische redactie) ZWARE BOETES MOETEN ZWARTWERK UITBANNEN ROTTERDAM Aanne mers die zwartwerkers op de bouw laten werken zou den moeten worden beboet met veel hogere bedragen dan de wet nu toestaat. De voorzitter van de bouw- werkgeversorganisatie AVBB vindt zelfs dat mala fide aannemers boetes moe ten kunnen krijgen van twee ton. Zwaardere boetes zullen die bedrijven ervan weerhouden zwartwerkers op de bedrijven toe te laten, meent AVBB-voorzitter S. J. van Eijkelenburg, zelf aannemer. De aanval van de werkge versvoorzitter op malafide aan nemers is bij de bouwbonden erg goed gevallen. „Liever van daag dan morgen nog zo'n boe it-regeling". zegt een woord voerder van de Bouwbonden NVV/NKV. De vakbonden in de bouw me nen dat het uitbannen van de zwartwerkers duizenden werk lozen kan schelen. Voorzitter S. J. van Eijkelenburg van de werkgevers denkt dat de offici ële werkloosheid kan dalen met 35.000 arbeidsplaatsen als de koppelbazen en de zwartwer kers effectief worden aange pakt.. Op het ministerie van Sociale- Zaken weten de deskundigen niet goed wat ze met Van Eijke- lenburgs pleidooi voor de im mense boetes aan moeten. Het ministerie werkt nu niet aan plannen om de boeten te verho gen. „Wat Van Eijkelenburg voor stelt vereist in feite een aparte nieuwe wet tegen de zwartwer- kerij. waarin een boeteregeling voor de schuldige ondernemers wordt opgenomen. Maar meest al zijn koppelbazen kleine be- drijfvoerders in een net van duistere BV-tjes. Dan kan je wel een boete opleggen van twee ton. maar van een kale kip is het moeilijk plukken", aldus een woordvoerder van het de partement. De bonden en de werkgevers praten eind deze maand over re gelingen om de koppelbazen en de zwartwerkers uit de bouw te bannen. De hoofdaannemer op' een bouwprojekt wordt aan sprakelijk voor alle loon- en premiebetalingen, zodat het voor bedrijven veel te gevaar- lijk wordt om met malafide on deraannemers in zee te gaan. Alle werknemers in de bouw krijgen een pasje om zwartwer ken van uitkeringstrekkers te kunnen tegengaan. Die 260.Cf)0 pasjes worden eind dit jaar ui, - gereikt, zo wordt verwacht. De Amerikaanse zwemster Dia na Nyad, van wie wij gisteren een foto lieten zien terwijl zij zwemmend in een haaien kooi van Cuba naar Florida probeer de te komen, heeft het niet ge haaid. Uitgeput moest zij na 42 uur aan boord van het begelei dende vaartuig-met-de-haaien- fcooi worden gehesen. Als ze in Florida had willen aankomen, zou ze nog zo'n 18 uur hebben moeten doorploeteren. Over een samenvoeging van Postgiro en Gemeentegiro wordt al'jarenlang gesproken. Amster dam is de enige Nederlandse stad mét een eigen girodienst, maar Amsterdammers kunnen ook gebruik maken van de faci liteiten van de Postgiro elders in het land. Na het samengaan van de bei de girodiensten krijgen alle Amsterdamse giroklanten een nieuw gironummer. Voor net overige verandert er voor hén niets. De agentschappen van de Gemeentegiro blijven bestaan, evenals de blauwe bussen waar in Amsterdammers hun giro opdrachten deponeren. m Grootste probleem bij de fu siebesprekingen tussen PTT en gemeente Amsterdam was het profijt, dat Amsterdam van zijn eigen giro trekt. De gemeente leent doorlopend gemiddeld één miljard gulden'van de Gemeen tegiro tegen eén rente van zo'n zes procent. ,Op de kapitaal markt zou de rentevergoeding zeker acht procent bedragen. Overeengekomen is nu dat de PTT de gemeente twintig jaar lang een financiële vergoeding hiervoor zal geven. Deze be draagt enkele honderden mil joenen guldens. (Van een onzer verslaggevers) HELMOND - De Helmondse politie heeft een 28-jarige man gearresteerd die gisternacht in Helmond tijdens een hooglopen de ruzie zijn 72-jarige pleeg moeder, de weduwe B. van Da len-Van den Ven. om het leven heeft gebracht. Met een karaf sloeg hij de vrouw in haar verzorgingsflat de schedel in. De dader, de Veld- hovenaar G. J. heeft een volledi ge bekentenis afgelegd. Het wa pen werd naast het lijk van de weduwe gevonden. De politie vond de Veldhove- naar. die ooit verpleegd is ge weest in een psychiatrische in richting, gisternacht liggend in de struiken onder het balkon van de flat. De man had een verstuikte enkel opgelopen toen hij op zijn vlucht vanaf het bal kon omlaag gesprongen was. Op het balkon op de eerste etage van de flat werd even la ter het lijk van de weduwe ont dekt. De vrouw was in de huis kamer op het hoofd geslagen en had. in een poging om alarm te slaan, nog het balkon weten te bereiken. Buren hadden wel herrie in de woning gehoord, maar pas de politie gewaarschuwd toen ze de man van het balkon in de tuin zagen springen. Volgens de politie heeft de Veldhovenaar nog geen motief voor zijn daad gegeven. Hij is erg verward, aldus de politie woordvoerder. v->: Y'.V/iï. ROTTERDAM Feyenoord en Excelsior gaan de handen •neen slaan. De besturen hebben vanmorgen een plan ontvouwd tot vergaande samenwerking op technisch gebied. Dar rbij staat voorop een uitwisseling van spelers. De beide verenigingen, die fi nancieel en bestuurlijk zelfstan dig zullen blijven, gaan voorts samenwerken op het gebied van scouting, opleiding (voetbal- school) en technische en medi sche staf. „We worden samen grote kweekvijver", aldus Feyenoords directeur Peter Stephan. Sparta is bij deze overeen komst (nog) niet betrokken. Feyenoord en Excelsior hopen het gesprek met Rotterdam over subsidie weer op gang te bren gen. UTRECHT - Laat Ne derlandse kinderen eikaars armomtrek meten en daar mee onderzoeken hoeveel kinderen hier overvoed zijn. Die suggestie doet de kinderartsdr. II. W. A. Voorhoeve, hoord van de afdeling moeder- en kin- derzorg van de vereniging Interkruis Zuid-Holland, aan de nationale commissie voor het Internationale Jaar van het Kind. In het kader van dat jaar, dat in 1979 onder auspiciën van Unicef wordt gehou den, is het zogenaamde "Child to child program" opgezet. L houdt onder meer in dat in de ontwik kelingslanden kinderen bij elkaar de armomtrek gaan meten om de ondervoeding in deze landen op te sporen. Deze wordt op circa vijf procent van de kinderpo- pulatie geschat. Volgens dr. Voorhoeve kan deze methode even goed worden gebruikt om hier de overvoeding te me ten. Deze is volgens gege vens uit 1975 rond de twin tig procent. De voorgestelde meetme thode is zó eenvoudig dat kinderen het onderzoekje bij elkaar kunnen verrich ten. Ze krijgen een plastic stripje, waarop rode cn groene banen. Dat stripje wordt om de bovenarm ge legd. Zijn de uiteinden die elkaar raken groen, dat is alles oké, zijn ze rood, dan is er sprake van overvoe ding. klassiek, modern en msssief eiken. Nergens zo'n keus. Fabrlekstoonzaten Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 (g««n ondtf nummof) Vfoog iioar d* «ld. abonfittt-ttnrk* maandag t/m vrijdag tot 19.00 nor zaterdag tot 16.00 uur lm aak ondtr «adramn" ondtr dt Strips Vannacht nog hier en daar een bui, maar morgen overdag vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Aan de kust nu en dan vrij krachtige westelijke wind. 'atig zon op onder 06.27 21.01 maan op onder 2012 05.08 (Van onze sociaal - economische redactie) AMSTERDAM - De wereld kampioenschappen voetbal heb ben in belangrijke mate bijge dragen tot de gestegen winst van Philips. De stijgende ver koop van televisietoestellen en de levering van zendapparatuur deden de omzet stijgen met tien procent. In het tweede kwartaal van dit jaar, waarin de WK werd ge houden, maakte Philips een net to-winst van 181 miljoen gulden.- In de eerste helft van dit jaar kwam Nederlands grootste con cern uit op een netto-winst van 311 miljoen gulden. Ter vergelij king: in het eerste halfjaar van '77 was dat 297 miljoen gulden. De toegenomen winst werd gemaakt met minder mensen. Wereldwijd is het aantal ar beidsplaatsen het afgelopen jaar, verminderd met vierduizend, waarvan alleen in Nederland al 2500. Het concern heeft nu nog 384.200 mensen in dienst, van wie er 83.600 in Nederland wer ken. j. o I Mariniersweg 281.1*. Hoogstraat. Rtiam I JïMaandagS2esjotg^fel010-03744| Nog geen half uur later wer den de ramen kapotgeschoten van de woning van de 73-jarige mevrouw Helen Joseph, ook een bekend tegenstandster van het apartheidsregime. Beiden werd enige tijd geleden een beperking in de bewegingsvrijheid opge legd. De benzinebommen, die naar de auto van dominee Beyers Naudé werden geworpen, richt ten weinig schade aan. omdat buren de vlammen snel konden doven. Vorige week was een andere Zuidafrikaan, Harold Strachan. die ook een beperking in de be wegingsvrijheid heeft, ook al doelwit van een aanslag. Zijn huis in Durban werd door een onbekende schutter beschoten. intussen is er een onderzoek geopend naar de dood van de 21-jarige Johannes Matsobane, die vorige week woensdag in de zwaarst bewaakte Zuidafri- kaanse gevangenis op Robben eiland overleed. Matsobane zat een straf van acht jaar uit we gens sabotage. Volgens een me disch onderzoek is hij geen na tuurlijke dood gestorven. Ook is een onderzoek gestart naar de dood van de 20-jarige l.ungile Tabalaza. die vorige maand overleed in het gebouw van de veiligheidspolitie in Port Elizabeth. Van Matsobane staat vast dat hij vanaf 4 augustus onder me dische behandeling stond in het ziekenhuis op het eiland en in de psychiatrische kliniek Valken burg. Hij stierf op de ochtend van de negende augustus. UTRECHT Met twee nieu we patiénten en een "afmel ding" is het aantal poliogevallen dat in ons land is geconstateerd op 100 gekomen Een 2R-jarige man uit Nieu- werkerk aan de IJssel is met lichte verlammingsverschijnse len opgenomen in een zieken huis. Bij een 26-jarige man uit Arnernuiden zijn ook verlam mingsverschijnselen geconsta teerd. Het derde nieuwe polio- slachtoffer is een 25-jarige in woonster van het Zeeuwse Baarland. Een zeventienjarig meisje uit Koudhoom, destijds als zestiende geval gemeld, blijkt achteraf gen polio te heb ben. (Van een onzer verslaggevers) Volgens de politie bestonden er al lange tijd moeilijkheden tussen de buurt en de Marokka nen. Aanleiding is ..de a-sociale houding" van de broers die zich volgens de buurt weigerden aan te passen aan de manier van le ven zoals dat in de Amazone straat gebruikelijk is. De Marokkanen hadden de gewoonte de muziek hard aan te zetten. 20dat de buren niet be hoorlijk tv konden kijken. Ook zouden de broers een keer kin deren hebben geslagen die tegen hun tuinhekje aanleunden. Gisterennacht moest de Haag se politie drie keer achtereen naar de Amazonestraat. De eer ste keer ging het om onbekende buurtbewoners die de auto van de Marokkanen - die op dat mo ment niet thuis waren, met bier flesjes hadden bekogeld De politie was nog maar net verdwenen toen de bovenburen, met behulp van enkele vrien den, de woning van de intussen thuisgekomen broers binnen drongen en daar.een vechtpartij begonnen. Ze vernielden alles wat ze tegenkwamen, waaron der tafels, stoeien, de radio en de televisie. Ook sloegen ze alle ruiten in. De broers, de 35-jarige L.T. en de 33-jarige A.T., verdedigden zich. Daarbij liep een 18-jarige aanvaller een messteek in de zij op. Na behandeling in een zie kenhuis kon hij naar huis. Hij weigerde aangifte te doen om dat hij zei z'n zaakjes zelf wel te kunnen oplossen. Korte tijd later brandde de wagen van de broers uit. 3S3 GENEVE - Een handelaars, in edelstenen had een ont-f: moeting met een geïnteres seerde klant in het deftige hotel „La Reserve" in Gene ve. De koopwaar ter waarde van tien miljoen Zwi terse I franken (33,5 miljoen gulden) - werd uitgestald. Beiden bogen zich erover heen- En daarop toonde klant zijn wa re interesse. - Hij gritste de zaak vlie gensvlug bij elkaar, nam een koene duik door het open staande raam en verdween in een gereedstaande auto met twee medeplichtigen. Tot nu toe ontbreek elk spoor van de klant of van de iuwelen. Igvennfl. ifgmmtn en ertttfethoud doof qehwl Ntdttlanq Oa^zlijUi geupurwi van 9 -17.30 uur. Vnjdatj koopavond van 19 21 uur. ROTTERDAM - De kosten van een privê-parkeerplae' n hartje Rotterdam worden v r- hoogd van honderd naar tv ■- honderd gulden per jaar. De i ».■- geling. waarvan alleen cen trumbewoners gebruik kunnen maken, verandert «iet ingang van volgend jaar van een voor lopige in een definitieve. Tot de tariefstijging is beslo ten om de kosten, die de ge meente moet maken, weg te werken. De bewoners draaien straks voor alle kosten op. De verhoging geldt voor personen- en bestelauto's. Ook voor autobussen en vrachtwagens stijgt het tarief- Het gaat omhoog naar vierhon derd gulden per maand. De be doeling is dat het tarief voor personenauto's in de komende jaren verder zal stijgen tot vijf honderd gulden. Cl leest 'm zelf. Het Vrije Volk.Góeie krant: jong. progressief en vooral informatief. Met regelmatig extra bijlages. Zoals nu bijvoorbeeld weer de Voetbalkrant 1978 die op 23 augustus a.s. verschijnt. Prachtige gelegenheid om zo'n voetballiefhebber abonnee te maken van Het Vrije Volk. U verdient er 'n fraaie, royale badhanddoek (50x100 cm) mee, met de bekende Euromast in de knoop, en hij (of zij) leert meteen 'n prima krant kennen. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop 4f^\ zonder postzegel naar Het Vrije Volk, C Antwoordnummer 1579. Rotterdam. s Adres Plaats: Adres: Plaats: Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Haam: Soort abonnement: kwartaal Djaar Hi|/zij ontvangt Het Vnje Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloningbij: Haam afzender:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1