RAADSLEDEN EN BEWONERS VERONTRUST Woningdienst opgesplitst PvdA akkoord met PvdA/ CD A-college CD A-enquête op Katendrecht Brieven Cursussen voor werklozen Graffiti Antennes gratis van dak Auto gestolen schiedam IN BRIEF VAN KOMITEE JONGERENHUISVESTING «til Redactie editie Schiedam Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA^ Uit de toon Als aannemer Hijbeek uit Zwijndrecht zijn zin krijgt, gaan deze panden tegen de grond. Concerten in aula crematorium Speciaal bureau vergunningen Carillonconcert Laura Meilink 'Foeilelijke nieuwbouw' aan de Lange Haven SCHIEDAM - Gebrui kers van de Centrale An tenne Inrichting kunnen hun oude antenne gratis van het dak laten verwij- deren.CAI-abonnees krij gen binnenkort een kaartje in de bus, waarop zij te kennen kunnen geven of zij akkoord gaan met het ver dwijnen van de oude t.v.-antenne. Wie zijn an tenne wil behouden kan dat ook laten weten. De gemeente hoopt dat vóór de herfst alle overbo dige antennes uit het Schiedamse stadsbeeld zijn verdwenen. Bij elke flinke storm wordt er schade ver oorzaakt door omver ge waaide antennes. De eige naar blijft verantwoorde lijk voor die schade, on geacht of het ding wel of niet in gebruik is. De antennes worden gra tis van het dak gehaald. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Hogenboom uit Spijkenisse. De ge meente Schiedam neemt de kosten voor zijn rekening. Voor inlichtingen kan men terecht bij de firma Hogen boom. iedere werkdag van acht tot negen uur 's och tends via telefoonnummer 26 40 08. men Er deden zich verschillen de interne conflicten voor. B en W van Schiedam zeggen echter op basis van gevoerde gesprek ken te verwachten dat het raadsbesluit tot reorganisatie in een prettige sfeer uitgevoerd zal worden. De splitsing heeft geen ingrij pende gevolgen voor de contac ten met het publiek. Bouw- en woningtoezicht, sanering, reha bilitatie, nieuwbouw en renova tie blijven gevestigd in het Stadskantoor. 8e verdieping, te lefoon 26.05.00. Met name met klachten over particuliere wo ningen kan men daar terecht Gemeentelijke Woningbeheer is ondergebrachv in het nieuwe kantoorgebouw aan de 's-Gra- velandseweg 567. De afdeling is voor het publiek geopend van 9 00 tot 12.00 uur en is telefonisch bereikbaar via nummer 76.U.2U Voor klachten over gemeente- woningen is het telefoonnum mer 26.94.08. SCHIEDAM - De Woning- dienst is opgesplitst in twee de len Een nieuwe dienst. Ge meentelijk Woningbeheer. gaat zich bezighouden met de exploi tatie. beheer en renovatie va ge meentewoningen. J. van Schijn- de! en P. Kulik zijn tot directeur van de nieuwe dienst benoemd. De rest van de taken van de Wo ningdienst wordt ondergebracht bij gemeentewerken; het gaat om bouw- en woningtoezicht, sanering, rehabilitatie, nieuw bouw en renovatie. Tot nu toe waren die taken verdeeld over Gemeentewerken en de Woningdienst, waarvan de eerste dienst vooral met stadsvernieuwing in bredere zin bezig was. De historisch gegroeide situa tie leverde steeds meer moei lijkheden op organisatorisch terrein op De reorganisatie verliep ove rigens ook niet zonder proble- SCHIEDAM - Enkele raadsleden en bewoners van de Lange Haven zijn zeer verontrust over de plannen van een aannemer uit Zwijndrecht om een aantal panden aan de Lange Haven en Hoogstraat tegen de grond te gooien en er „foeile lijke nieuwbouw" neer te planten. Eén der raadsleden vreest dat een zelfde situatie zal ontstaan als aan de Korte Haven, waar een nieuw- bomvblok plompverloren tussen de oude geveltjes staat. Deze week kwam de bouw- aanvrage van B.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf Hijbeek uit Zwijndrecht ter sprake ïr» de commissie voor de ruimtelijke ordening. Deze aannemer wil de panden Lange Haven 118 en 120, en de panden Hoogstraat 133. 135 en 137 afbreken en er een meuw- bouwblok voor in de plaats zet ten met zeventien woningen en drie winkels. Vreemd genoeg heeft de Welstandscommissie nauwelijks aanmerkingen op het plan. Deze commissie, die bij veel minder ingrijpende verbou wingen de meest vergaande eisen stelt, wil alleen gevelsteen monsters zien. Gemeentewerken neeft daarentegen wel enige moeite met het ontwerp. Ook CDA-raadslïd Rosman en PvdA'er Aad Wiegman hebben iun twijfels. „De gevel valt uit de toon", constateerde Rosman tijdens de commissievergade ring bondig. „Ik kan niet begrij pen, dat de commissie geen aan merkingen heeft en gemeente- iverken wel. Die nieuwbouw zal domineren tussen de andere panden. Het positief advies van de welstandscommissie verbaast mij." VVD'er Van Tilborg pleitte ervoor de onlangs vastgestelde nota welstandszorg toe te pas sen. Bewonersvereniging Schié- oam-Centrum heeft al in april p otest tegen de plannen aange tekend. „Wij zijn van mening, dat de panden Lange Haven 118 en 120 mede het gezicht bepalen 'an de Lange Haven", aldus de nef van de bewonersvereni ging. Verder vreesde de vereni ging, dat de nieuwe woningen men met een PvdA/CDA-colle- ge. Daaraan verbond de afde ling op voorstel van het bestuur wel een drietal voorwaarden. In de eerste plaats moet de ba sis van het beleid het PvdA- programma zijn. gecorrigeerd op een tweetal punten en wei ten aanzien van een verkeers circulatieplan en het woning toewijzingsbeleid. Het CDA wenst dat beleid te verscherpen: Een tweede voorwaarde be treft het opstellen van een colle ge-werkprogramma. Dit pro gramma wordt door de raad besproken en vastgesteld en dient tegelijk met de eerste (meerjaren) begroting op tafel te Rggen. Een derde voorwaarde is. dat in dat programma ook een dui delijke tijdsplanning moet zijn opgenomen gekoppeld aan het (financieel) prioriteitenpro gramma. «8888 SCHIEDAM - De PvdA-le- denvergadering is gisteren zon der veel discussie akkoord ge gaan met de vorming van een PvdA/CDA-college. Node ak koord. zoals PvdA-hd Truus Verweij treffend zei. „Ik begrijp best, dat er mensen in de partij zijn die er moeite mee hebben om met het CDA een college te vormen", zo verklaarde afde lingsvoorzitter Hans van der Vlist. „Maar het is ons onmoge lijk gemaakt om een college te vormen met de VVD of met de ander linkse partijen. Het gaat mij nog het meest aan het hart. dat de PPR en D'66 liever een centrumcollege willen dan een college met linkse accenten." Aan de hele collegevorming besteedde de afdelingsvergade- ririg nauwelijks een kwartier. De vergadering ging bijna una niem akkoord met het voorstel van het bestuur om in te stem- SCHIEDAM - Werkloze Schiedammers kunnen zich bin nenkort inschrijven voor een aantal cursussen, georganiseerd door de Schiedamse Gemeen schap en de stichting Huishou delijke Gezinsvoorlichtmg. Bin nenkort verschijnt er een uitge breid programma met de ver schillende cursusmogelijkhe den. Verder organiseert het NI- VON een aantal bijeenkomsten onder de titel Arbeidersavond school, een activiteit waar men sen zonder werk eveneens aan deel kunnen nemen. onbetaalbaar zullen worden en men is bang, dat het heien en bouwverkeer grote schade zul len aanrichten aan de belenden de percelen. De vereniging sug gereerde daarom, dat de aan- en afvoer van materialen wellicht per schip zouden kunnen plaats vinden. Tot grote verbazing van me de-bestuursleden distantieert waarnemend voorzitter Hagen- doom zich thans gedeeltelijk van die brief „Als je in mijn hart kijkt, vind ik de plannen niet gek in vergelijking tot wat er nu staat", zegt hij. Hagen doorn noemt de nieuwbouwge- vel met deels hechthouten punt daken en uitstekende balkons „aangepaste bouw in de omge ving". Volgens hem is hij van mening veranderd na een ge sprek op het Stadskantoor. Het meuwbouwpand op de Korte Haven vindt hij daarentegen een „aanfluitertje". Hagendoorn is wel bevreesd voor te weinig parkeerplaatsen „Dat zal wel weer troubels ge ven", zegt hij. „De mensen die er komen wonen, hebben geen an dere parkeerruimte dan op de Lange Haven. De vraag is daar om gerechtvaardigd of het zo zachtjes aan met tijd wordt om van de Lange Haven aan de Hoogstraatkant een woonerf te maken. Die nieuwe mensen ko men lekker aan de Lange Haven wonen. Stappen ze dadelijk hun deur uit; dan wordt hun bril van de neus gereden Volgens leden van de raads commissie is het duidelijk, dat het nieuwbouwplan geen schijn van kans zou hebben gemaakt, wanneer zoals de bedoeling is dit deel van de binnenstad al tot beschermd stadsgezicht zou zijn aangewezen. Deze procedu re is evenwel pas onlangs in gang gezet. In hoeverre strenge re eisen aan de inpassing in de fraaie gevelrij van de Lange Ha ven zijn te stellen, is niet geheel duidelijk. SCHIEDAM De 30-jange le rares H. v.d. L. uit Vlaardingen heeft aangifte gedaan van de diefstal van haar auto, een rode Volkswagen. kenteken 42-DE-75. De wagen stond dins dag geparkeerd aan de Haven- dijk en moet tussen negen en drie uur ontvreemd zijn. De auto is 5000 gulden waard Uit de woning van de 60-jari- ge mevrouw G. W. N.- aan de Broersvest zijn sieraden en een horloge met een totale waarde van circa 4000 gulden ont vreemd. Een onbekende is ver moedelijk met een valse sleutel binnengekomen en heeft kasten en laden doorzocht. vragen worden gesteld over bij voorbeeld de bereidheid tot ver huizing, De christen-democraten vin den dat aan deze bewoners wel onkostenvergoedingen gegeven moeten worden als ze meewer ken. De prostitutiewereld zou positief staan tegenover de plannen. Het is nog onbekend wanneer de enquête gehouden wordt. CDA-fractieleider Bohré zegt het verzoek te hebben ge kregen de enquête te houden als er meer bekend is over de plan nen die het college heeft voor concentratie van de prostitutie in het Poortgebouw. Met die plannen wil het overi gens met vlotten. De nota waar in wethouder Van der Have (wijkaangelegenheden) de eer ste aanzetten geeft tot de con centratie in het Poortgebouw, werd op 22 juni afgevoerd van de agenda van een besloten ver gadering van de raadscommissie algemene zaken. ROTTERDAM - Het CDA gaat' de bevolking van Katen drecht enquêteren. Het wil we ten of er bij de bewoners bezwa ren bestaan tegen concentratie van de prostitutie tn de wijk. De enquête ts een uitvloeisel van het onderzoek dat het CDA gehouden heeft in Katendrecht naar de, mogelijkheid er een Eros-centrum te vestigen. Voor het onderzoek kregen de chris ten-democraten ambtelijke steun. Ook voor de enquête heeft het college van B. en W. van Rotterdam medewerking toegezegd. Het geeft het CDA de adressen van de gezinshoofden m Rotterdams rosse buurt. Het onderzoek heeft intussen aangetoond dat concentratie van de Katendrèchtse prostitutie al leen mogelijk is als bewoners van panden in de Delistraat en Atjehstraat verhuizen. Want in dat blok wil het CDA het Eros- centrum gevestigd zien. Aan de ze bewoners zullen ook nadere ROTTERDAM - Kamercon certen in de aula van het nieuwe crematorium Hofwijk. Met die gedachte speelt de gemeente Rotterdam De chef van de ge meentelijke begraafplaatsen en crematoria, de heer F. C Jonge- pier. acht voorts het park bij het crematorium aan de Delftweg in Overschie uitermate geschikt voor exposities van beelden. Hij is een voorstander van het meer in het leven van alledag betrekken van het crematorium. Wel vindt Jongepier dat zoiets .behoedzaam" moet worden aangepakt. Ik schrijf deze brief, omdat ik het niet eens ben met het stukje „Moeder en kinderen dakloos", dat in uw krant van II augustus stond. In het verhaal wordt op het gemoed van de mensen gespeeld en dat vind ik stijlloos. Ik wil me wel verdedigen, want ik word nu met de nek aangekeken, om dat Ik het huis heb. Mijn vrouw heeft tegen mij gezegd: houd het huis maar. om dat er een heleboel schulden wa ren. Zij dacht, dat zij via sociale zaken wel een nieuw huis zou krijgen. Zij heeft gezegd: blijf maar zitten, want ik word toch wel geholpen. Het is niet waar, dat er twee kinderen dakloos zijn. Ik zorg voor mijn dochter. Toen mijn vrouw vertrok, heeft ze alleen mijn zoontje meegenomen en het dochtertje laten staan. Vier dagen na de voorlopige toewij zing heeft ze mijn dochtertje weer teruggebracht. Er is niemand, die de achter gronden van deze zaak weet en niemand hoeft dat ook te weten. Het gaat mij niet om sensatie of avontuur, maar ik wou me toch wel verdedigen. Mijn vrouw heeft het met de uitkering van sociale zaken van 1290 gulden nu beter dan dat ze toen had. Er liggen nog een hoop spullen van haar thuis» maar die komt ze niet ophalen. Visser, Lorentzlaan VLAARDINGEN - Er mag geen vloeibaar aardgas op de Maasvlakte worden aangevoei d en de opslag van LNG tegenover Vlaardingen moet worden ver boden. Dat zeggen de Socialisti sche Partij en het Milieu Aktie Nederland De beide organisa ties willen een "Aktie LNG- LPG" starten. niet veel wezenlijke projecten afgeleverd. Ook volgens een in gezonden brief (een brief overi gens van maart dit jaar) van het komitec Jongerenhuisvesting Schiedam niet. Voorzitter Burgemeester Arie lems beaamde dit niet, maar gaf toe dat zo snel mogelijk een to tale evaluatie gemaakt moet worden van het verrichte werk om de eventuele resultaten aan te wijzen of duidelijker te ma ken. Hij wees onder andere op het feit, dat de stuurgroep er mede voor gezorgd heeft dat de inschrijvingsieeftijd voor Bu reau Huisvesting verlaagd is. steund door de leden van de stuurgroep ontkende dit, en zei dat alle categorieën geholpen moeten worden: "Hoe rot de si tuatie ook is". In Schiedam lijkt iedereen te blijven zitten waar ie zit, maar ondertussen zoeken ze allemaal iets anders. Ook jon geren. "En zo kom je op giganti sche aantallen in woningnood", aldus S. Griffioen, één van de leden. Over de duur van de stuur groep werd iang gepraat. Vol gens een door staatssecretaris Van Dam uiigebrahete nota in 1975 is de duur van een stuur groep gesteld op 3 jaar. Dit in verband met het feit dat de stuurgroep drie jaar lang subsi die krijgt van het rijk. En de mogelijkheid tot subsidie is in genoemde nota beperkt tot drie jaar. In deze drie jaar zal de stuurgroep zijn zogenaamde "katalysator-funktie" moeten uitvoeren. Hiermee wordt be doeld het heipen van met name volkshuisvesting en woning bouwverenigingen bij het op gang brengen van aktivitciten. (Van een medewerker) SCHIEDAM Gistermiddag werd de allereerste openbare vergadering van de Stuurgroep alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens onder zéér matige belangstelling gehouden. Door Hans Konings. voor de eerste keer aanwezig als afge vaardigde van de jonge Socialis ten te Schiedam, werd nogmaals de nadruk gelegd op de open baarheid van de stuurgroep. Iedere Schiedammer die vragen heeft over de inhoud van het werk van de stuurgroep kan de ze vragen stelien, en zal daar ook antwoord op krijgen. De voornaamste taken van de stuurgroep zijn het stimuleren en coördineren van het gemern- tebeleid op het terrein van de woonsituatie voor alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens. De stuurgroep die op het moment al twee jaar draait, heeit volgens enkele leden nog - -«j&M De voorzitter van de stuur groep werd verder in dezelfde ingezonden brief van het K.J.S. persoonlijk aangevallen op het feit dat hij discriminerend zou optreden, wat betreft het verde len van de woningen. In het bij zonder zouden de jongeren hier onder leiden. De heer Lems, ge- Hoe lang deze groep nog zal bestaan, wist de voorzitter niet. Het ministerie zal hierover ge raadpleegd worden. De kans be staat dat de advies (stuur) groep dan in een andere vorm zijn werk zal gaan verrichten, "Want", zoals de heer Lems op merkte. "we beginnen nu net een beetje licht in het donker te zien". Het wachten is dus op het rapport met de totale evaluatie van de verrichte werkzaamhe den. een grote schaal met patat laten aanrukken. Twee grote pannen, appelmoes en knakworsten. Het was bewolkt vandaag; dan regen en dan geen regen, een beetje somber weer Wijkvereniging Niewland in Burgh-Haamstede Dinsdagavond hebben we met de kleine kinderen van zes, ze ven en acht jaar een nachtwan deling gemaakt over het strand Het stormde een beetje en we hebben vlak langs de waterkant gelopen Dat is wel een span nende beweging geweest De avond daarvoor zijn we met de groten op sjouw geweest in de duinen Gistel en zijn we de hele dag tnt«e" t met een autobus De wijkvereiH, heefteen onder afdeling van dames, die naaien en borduren Eens per jaar or ganiseren zij een bazar en de opbrengst daarvan mogen we besteden voor een dagje uit. Om tien uur zijn we met een tou ringcar vertrokken. Eerst naar miniatuur Walcheren m Mid delburg. Dat is net zo iets als Madurodam. maar dan nog klei ner. Daarna hebben we gepick nickt in de bossen tussen Vlis- singen en West-Capeile. In West-Capelle hebben we een heel grote speeltuin bezocht Toen was het inmiddels half vier, vier uur geworden. Om vijf uur waren we weer thuis. Er was geen tijd mer om eten te koken, dus we hebben ROTTERDAM - Om de inge wikkelde vergunningprocedu res in het Rijnmondgebied te stroomlijnen, gaat 1 januari 1979 het Bureau Coördinatie Vergun ningen Rijnmond van start - Rijnmond heeft-het rijk ge vraagd tegemoet te komen m de kosten van het bureau. Die wor- 'en geschat op 175.000 gulden r jaar. Dit gaat mede op ver zoek, van het bedrijfsleven ge beuren. Clubhuis De Kreek in Meyel (Zuid-Limburg). Verslag van Jeroen van der Blom en Freddy de Regt. Gisteren hebben wc sport en spel gedaan. Wc moesten onze kop in het koude water doen daar zaten allemaal erwtjes in en die moest je proberen te pak ken En je moest ook je kop in het meel stoppen om er snoepjes uit te halen. En dan had je een heel wit hoofd. Iedereen is daar na onder de douche gegaan. We hebben ook met een balk gegooid; die moest je zo ver mo gelijk gooien. Verder hebben we met een bal gegooid en gevoet bald. We wilden zaklopen doen. maar dat kon niet. want toen begon het te regenen Toen zijn we naar binnen gegaan en zagen we een regenboog. Verder is het een beetje mooi weer geweest We hebben erwtjes, worteltjes, ikt en aardappelen gegeten n vla en yoghurt toe VLAARDINGEN - Beiaar dier Laura Meilink uit Rotter dam bespeelt morgen het Oran je-carillon in de toren van de Grote Kerk op de Markt in Vlaardingen. Het programma dat Meilink ten gehore zal bren gen. is gewijd aan Cor Don. diens leraren en opvolger (Staf Nees, Ferdinand Timmermans. Leen 't Hart en Addie de Jong) Laura Meilink studeerde beiaard aan de Erasmus Uni versiteit m de beiaardklas van Mar Bruinzeel en aan de Neder landse Beiaardschool te Amers foort bij Leen 't Hart en Peter Bakker. Zij behaalde daar in 1977 het praktijkdiploma. die tot een korte, demonstratie ver kraakactie overgingen, maar ook bijvoorbeeld wethou der Zijdeveld. Die onthulde tenminste na het slaan van de eerste paal voor Bowling Musis Sacrum, dat hij zijn eerste zoen in het oude Musis had gegeven. Zijdeveld kweet zich oven- getis bijzonder goed van zijn taak, want die eerste paal sloeg de oproep om de woningen die er staan, niet af te breken maar te laten staan. Een buitenparle mentaire, politieke graffiti noemden we dat. Vandaag weer een voorbeeld van zo'n leus. Hij is zo'n dne jaar geleden aangebracht, toen Musis Sacrum nog een bouwval was En dat stak vetl mensen; met alleen enige actievoerders hij finaal aan flanters. De kreet „Musis moet open" een van de bekendere voorbeel den van Graffiti m onze stad. En inmiddels al geschiedenis, want Musis is inderdaad open, terwijl aan het pand ernaast de laatste hand wordt gelegd- Wanneer dat pand klaar is, is deze graffiti al lang verdwe nen. Er zijn weinig graffiti's die algemeen bekend zijn m Schie dam. Eén daarvan hebben we aan het begin van onze serie ge toondeen leus in de Laan met

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2