Benoemingsprocedure leden Schiedamse Gemeenschap niet democratisch? Nieuwe sluis wordt geopend Vrouw beroofd 0 Graffiti Rijnmond huurt winkel Tuijnman opent buitensluis Kamppost Tweede beroving vanaf bromfiets rv -sa* Cassaca hij De Hoop gedoopt PvdA-fractié stelt onderzoek in \W Uit ontwikkelingsgelden gefinancierd schiedam wmm ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA .-&sj SCHIEDAM - De PvdA-fractie heeft van de leden vergadering de opdracht gekregen om te onderzoeken of de benoemingsprocedure van leden in de Stichtings- raad van de Schiedamse Gemeenschap en soortgelijke lichamen voldoende democratisch is. Tevens moet de fractie bekijken of die procedure herziening behoeft. Nico Maat, zijn vrouw Greet, hun dochter en Mar ja Pe- Het vogelbroedgebied Midden-Delfland. I tit. f SCHIEDAM Bewoners van Kethel Noord worden vrijwel elke dag gehinderd door het snerpende gebrom van modelvliegtuigjes. Een club uit Pïjnacker, Kunst en Vliegwerk, heeft in het poldergebied een stukje grond gehuurd en de leden beoefenen er enthousiast hun sport. Al meer dan twee jaar voeren de naaste om wonenden van het stukje grond aktie tegen de vliegers. Tot nu toe zonder succes. Rustzoekers r< Lis De foto die> wij van- J daag laten zien An onze, foto-serie Graffiti, i$'< eigenlijk niet een echte graffitti. Tenslotte bete kent dat woord letter lijk muur schrift en al lerlei op de muur ge- schroef de borden vallen duidelijk buiterihet ka- <£t-i 4 der van deze serie. Niettemin: toen wij Schiedam verkenden op zoek naar voorbeelden van graffiti, kwamen wij dit bord tegen in Kethel-Oost. Daar ligt een straatje met een woonerf-clc htig hctra k - terdat de Weide heet. Alhoewel het er een vrij nauwe bedoening is en je als automobilist niet geneigd bent er hard te rijden, hebben enkele bewoners toch geen ver trouwen in automobi listen. Als extra waar schuwing hingen ze dit bord op om eventuele hardrijders tot een ma' tige snelheid te manen. Helaas vandaag geen echte graffiti dus, maar toch wel een aardig bord en eentje, dat nu eens niet door de gemeente is aangebracht. >x Het door burgemeester Lems in bedrijf gestelde Droogdok „He Hoop". SCHIEDAM - „Ik doop u Cassaca en wens u een be houden vaart". Met deze traditionele wens doopte me vrouw E. D. van der Werf-Luiijf gistermiddag op werf De Hoop aan de Schiekade het motorvracht/passa giersschip Cassaca. Dit in opdracht van de regering van de Westafrikaanse republiek Guinée Bissau ge bouwde schip vertrekt maandag naar zijn plaats van bestemming. '>X' De traditionele champagnefles zorgde voor een brui sende doop 3 miljoen P iiigen scheren over boerderijen <24 I Aanvoerder van de voorna melijk agrarische - aktievoer- ders is Nico Maat Hij schreef een brief aan de Inspectie voor de Volksgezondheid en Milieu- hygiene in Zuid-Holland. In het antwoord op die brief zegt de inspectie, dat spelen met model vliegtuigjes met valt onder de Hinderwet De Provincie kan er, kortom, niets aan doen. De alge mene politieverordening <APV) biedt evenmin mogelijkheden om tegen de modelvliegtuigclub op te treden, omdat de leden" vanaf een gehuurd, dus particu lier terrein opereren. De Inspectie adviseert Maat echter na te gaan, of dat artikel uit de APV toch met toepasbaar is, omdat het geluid van de vliegtuigen over de grenzen van het terreintje in de polder komt. Bovendien overschrijden de vliegtuigjes zelf ook die gren zen. „Dus dat ga ik nu maar probe ren. De zaak is al eerder m de gemeenteraad aan de orde ge weest Maar toen werd me ver teld dat Schiedam niet kan op treden. B. en W. kunnen de APV natuurlijk ook veranderen. Dat is in het verleden in overweging genomen. Er is overleg gevoerd met de officier van Justitie, maar die wilde geen straf kop pelen aan het nieuw te maken APV-artikel," zegt Nico Maat De radiografisch bestuurde vliegtuigjes vliegen dagelijks over zijn boerderij. „Het zou overdreven zijn om te zeggen, dat mijn bedrijf hieronder lijdt, maar we worden wel gek van die dingen. De gemeente vergeet dat het niet alleen gaat om de mensen die hier in de buurt wo nen. Er komen hier, vooral in het weekeinde, veel mensen die een beetje rust zoeken. Daarom zijn sommige wegen op zonda gen ook voor het verkeer geslo ten. Verder is Midden Delfland een natuurgebied en een be schermd vogelbroedterrein. De mensen van die vliegclub lopen echter door de weilanden heen te banjeren en gaan op nesten staan." zegt Nico Maat verontwaardigd. Zijn buren, de familie Petit, werden het slachtoffer van de knetterende vliegtuigjes. Een paard van het gezin Petit schrok van een vliegtuig en sloeg op hol. Daarbij werd een kind ge wond en een paardentuig ter waarde van duizend gulden ver nield. „De verzekering wil niet uitbetalen, omdat wij het num mer van het vliegtuigje dat het paard aan het schrikken bracht niet weten. Belachelijk natuur lijk, hoe kun je nou een nummer zien wanneer zo'n ding over- vliegti" aldus Marja Petit „Voor het uitvoeren van mijn werk heb ik een hinderwetver gunning nodig. Dan is hel; toch te gek dat je zomaar ongehin derd met je vliegtuig tekeer kunt gaan;," zegt veehouder Maat. „Maar ik geef het niet op. Ik blijf doorgaan." Deze week is tijdens de leden vergadering van de PvdA aan dacht besteed aan de benoe mingsprocedure naar aanleiding van een brief van Bram Uil. Zoals bekend is Uil geweigerd als lid van de Schiedamse Ge meenschap. Alhoewel de SG of ficieel geen reden heeft opgege ven voor de weigering, is inmid dels wel duidelijk geworden, dat dat is gebeurd omdat hij niet op constructieve wijze binnen de stichting zou kunnen functione ren. Met name is hem een artikel in het PvdA-blad Voorwaarts kwalijk genomen, waarin Uil zijn visie geeft op het cultuurbe leid. Daann zou hij „grove woorden" hebben gebruikt met betrekking tot ex-wethouders Clara Stroman (lid van het da gelijks bestuur van de SG) en SG-directeur Ruud Pillard. Truus Verwey merkte tijdens de PvdA-ledenvergadermg op, dat ze die grove bewoordingen met heeft kunnen vinden, toen ze het gewraakte artikel terug las. „Uil maakt zich zorgen over de rechtspositie van de heer Pil lard, wanneer de Schiedamse Gemeenschap in een Culturele Raad wordt omgezet en dat vind ik prijzenswaardig", zei ze. PvdA-voorzitter Hans van der J Vlist noemde de weigering „een zeer merkwaardige zaak", om dat toch al zo weinig Schiedam mers belangstelling hebben voor een plaats in de Stichtingsraad. Hij had de stellige indruk, dat de stichtingsraad meer criteria hanteert dan het zich al of niet constructief opstellen ten op zichte van derden. „Wij vragen ons af of de stichting extra cri teria kan opleggen", aldus Van der Vlist. Truus Verwey vroeg zich af, welke criteria m de advertentie hebben gestaan, waarin kandi daatleden voor de Schiedamse Gemeenschap werden gevraagd. Volgens de statuten van de SG worden de stichtingsraadleden benoemd op grond van hun al gemene belangstelling voor het culturele en sociaal-culturele le ven of hun deskundigheid in enige sector daarvan. Bij de keuze van de leden van de stichtingsraad wordt ernaar gestreefd, dat de leden zo even redig mogelijk voortkomen uit de verschillende sectoren van het culturele en sociaal-culture le leven; zo luidt een tweede cri terium. De statuten reppen ner gens van een ..constructieve op stelling of loyaliteit jegens de stichting. Het gekrakeel rond de kandi datuur van Bram Uil is overi gens met het enige incident, dat thans de Schiedamse Gemeen schap bezighoudt. Het bestuur van de PvdA- heeft twee maan den geleden mevrouw Stroman laten weten, dat haar lidmaat schap van de stichtingsraad is voortgevloeid uit het lidmaat schap van en haar plaats binnen de PvdA. Omdat ze onlangs be dankt heeft als lid van de PvdA meende het bestuur, dat haar plaats dient te worden ingeno men door een ander partijlid. Het dagelijks bestuur van de SG is het met deze zienswijze met eens. Volgens Ch.F. Hen driks zit niemand door of vanuit een politieke of religieuze groe pering in de stichtingsraad met uitzondering van de twee ge meenteraadsleden en wethou der Posthoorn. Het dagelijks be stuur is dan ook van mening, dat mevrouw Stroman zitting heeft genomen m de stichtmgs- - raad als persoon, net zoals ieder ander burger-lid. De brief, waarin Hendriks ééa en ander meedeelt, bevat overi gens een interessante passage. Daarin is sprake van de eis aan kandidaat-stichtingsraadleden, dat ze op constructieve wijze binnen de stichting moeten kun- nen functioneren. Volgens som- mige PvdA'ers Is dit echter geen statutaire eis en kan op grond daarvan Bram Uil niet gewei gerd worden als lid van de Schiedamse Gemeenschap. Te meer, daar de stichtingsraad een voordracht doet en de gemeen teraad de stichtingsraadleden al dan niet benoemt SCHIEDAM - De nieuwe Bui- tensluis wordt 27 september of ficieel in gebruik gesteld door de minister van Verkeer en Wa terstaat D. S. Tuyman. Een boot met daarop de minister en andere genodigden, zal de sluis symboliscb openvaren. Met het gereedkomen van de sluis is de gehele noordelijke oever van de Nieuwe Maas Nieuwe Water weg op Deltahoogte gebracht. Het vernieuwen van de sluis was het meest gecompliceerde onderdeel van dat project. De veiligheid van Schiedam en an dere delen van de Randstad is door de dijkverzwaring sterk toegenomen. De werkzaamhe den aan de buitensluis hebben dne jaar m beslag genomen. Naast de oude sluis werd een doorgang naar de Nieuwe Maas gegraven. Het scheepvaartver keer, dat al sinds eind juli ge bruik maakt van de nieuwe Buitensluis, ondervond nauwe lijks hinder van het werk. Voor het personeel dat de sluis be dient, betekent de vernieuwing een behoorlijke taakverlichting; de sluisdeuren hoeven metjneer met de hand opengedraaid te worden De ingebruikname vindt plaats om 14.30 uur. SCHIEDAM - De 18-ja- rige notarisassistente E. O. is op de Hoofdstraat beroofd van haar tas. De vrouw fietste omstreeks negen uur 's avonds door de straat. Een jongeman op een brommer reed haar klem. Zijn duopas sagier rukte de tas van onder de snelbinders van de bagagedrager van de fiets van de vrouw van daan. De jongens reden daarna snel verder. De tas had een inhoud met een waarde van ongeveer driehonderd gulden. A 1 J SCHIEDAM - De dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond wil het zogenaamde multi-com- ponentenstation verplaatsen naar het kantoorgebouw aan de 's-Gravelandseweg. In dat sta tion worden luchtmonsters ge nomen. Daarmee wordt de mate Van luchtverontreiniging be paald. In het huidige gebouw van de dienst aan het Stationsplein zit het station op de derde verdie ping. In het gebouw aan de 's-Gravelandseweg krijgt Rijn mond de beschikking over ruimten op de 4e tot en met de 8ste bouwlaag. Omdat het sta tion zo dicht mogelijk bij de grond moet worden gevestigd, zal de dienst een winkelruimte aan de 's-Gravelandseweg hu ren. De metingen moeten worden verricht op straatniveau. De monsters worden onder meer onderzocht op hun gehalte aan stikstofoxyden, ozon, stof en la gere kool-waterstoffen. De Rijnmondraad beslist binnen kort over de huur van de win kelruimte. SCHIEDAM Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat zal op 27 september de nieuwe buitensluis openen. Hij zal m 'gezelschap van een groep genodigden de overigens reeds m gebruikzijnde sluis met een rondvaartboot officieel „open varen". Wijkvereniging Nieuwland in Burgh-Haamstede Donderdagavond hebben „.we kampvuur gehouden met de jeugd in een kring eromheen. Het was erg leuk en de kinderen hebben erg hun best gedaan. Echt ouderwets met het vuur ongeveer een meter hoog. Gisterochtend hebben we een sportmorgen gehouden met wedstrijden verspringen, hoog springen. schieten en hardlopen. De uitslag hebben we 's avonds bekend gemaakt 's Middags was het inpakken geblazen en ieders koffer is ge controleerd. Iedereen is onder de douche geweest Alle kinde ren zijn ook het dorp in geweest om hun laatste zakgeld te verte ren door souvenirs te kopen. We hebben slavinken en verse bloemkool gegeten en appel moes toe. 's Avonds was het groot feest met toneelstukjes, spelletjes, polonaise enz. Clubhuis De Kreek in Meyel (Zuid-Limburg). Verslag van Sandra Meershoek en Marian van der Spoel. Donderdagavond moesten we naar bed. Omdat' we allerlei streken hadden uitgehaald, moesten we weer eruit komen. We lagen iedere keer te praten en Kobus heeft ons eruit ge haald. Ze schenen iedere keer met schijnwerpers in je gezicht Gisteren waren we er niet uit gegaan, want we waren kwaad op een paar jongens die ons iedere keer zaten te pesten. Toen bleven we een hele tijd m bed. We mochten niet eerder eten totdat we ons hadden aan gekleed. We zijn gisteren gewoon thuis gebleven. We hebben alvast de koffers ingepakt Een beetje op geruimd en later wat spelletjes gedaan. 's Avonds was het groot feest. De boer en de boerin zijn ook komen kijken. We hebben drie dansjes gedaan. Een zigeuner dans. een volksdans en de derde hebben we zelf verzonnen. We hebben pannekoeken ge geten. Het was gisteren heel mooi weer. We hebben geen re gen gehad. SCHIEDAM - Op de Mgr. No- lenslaan is een 61-jarige vrouw van haar boodschappentas be roofd. Het slachtoffer, mevrouw A.J. van W. uit Schiedam werd terwijl zij op de fiets reed, door een brommer klemgereden. De duopassagier van de brommer pakte de boodschappenmand onder de snelbinders van de fiets vandaan. In het mandje bevonden zich een paar flessen wijn en andere kleine zaken met een totale waarde van 58,-- Eergisteren werd een jonge vrouw op precies dezelfde wijze beroofd. Een signalement van de daders ontbreekt Alleen staat vast dat zij bij de overval len grote integraalhelmen op hun hoofd hadden. i»S S*S! -?V Gadegeslagen door veel geno digden knipte mevrouw Van der Werf, echtgenote van de door Guinée Bissau aangestelde zaakgelastigde, een touwtje door waarna een fles champag ne op de boeg van het schip ka pot spatte. me- Aan de traditionele behou- den-vaartwens voegde vrouw Van der Werf de woor den toe: „Ik hoop, dat u een bij drage tot de welvaart en het welzijn van Guinee Bissau mag vormen". Het schip werd ver volgens namens de regering van Guinée Bissau in ontvangst ge nomen door de zaakgelastigde, de heer R. O. van der Werf. On- V"'S"V 4*5 .'V Z JV 1**, der het wisselen van de werf- vlag voor de redenjviag dankte Van der Werf directie en mede werkers van de werf voor de goede samenwerking. Na deze plechtigheid stelde burgemeester Lems het nieuwe dok van De Hoop in bedrijf en vond de' kiellegging plaats van- het motortankschip „Baroma". De genodigden mochten vervol gens een kijkje nemen op de, Cassaca (Portugees voor „veel; geluk") en hen werd door de di rectie een aperitief aangeboden' in het Novotei. Aan de Cassaca, die drie md-, joen gulden gekost heeft, (be taald uit Nederlandse ontwik kelingsgelden) is een jaar ge werkt. Sinds april zijn twee be manningsleden uit Guinée Bis-t sau op de werf in opleiding om met het schip en de bediening; ervan vertrouwd te raken. schip kan 196 passagiers en ton laadgoed vervoeren. Op ne hoofddek bevinden zich e® dekhuis met passagiersverblir ven voorzien van banken, diver se toiletgroepen, een kombuis en» een wasplaats. Het bovendek voorzien van zitbanken niet een, zonnetent. De Cassaca is 33 me-; ter lang en kan een snelheid vaUj '20 km ontwikkelen. Het schip vaart op eis®, kracht naar Guinée Bissau, eej afstand van 2200 zeemijlen. zal daar met een regelmatig, A dienstregeling de verbindt»^ tussen Ue eilanden onderrum den. ui.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2