OVER ONDERHOUDSKOSTEN WOONERVEN Meer belangstelling voor Champagne JPostzegelactie van Rode Kruis morgen van start Vechtpartij in trein Kinderhloemencorso op Vijf huizencomplex Graffiti Rolstoellift Passage klaar imuSiSü Lichtmast ontzet Vechtpartij in Nieuwe-Damlaan Verdacht van verduistering Zonnebloemen Nieuwbouw Sporthal Margriet vertraagd Timmerman valt van ladder Dronken inbreker op heterdaad betrapt I MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 21 I ^SCHIEDAM Over de onderhoudskosten van Woonerven en speelstraten zijn nog nauwelijks harde éijfers. Alhoewel in de gemeente Eindhoven berekend fe, dat die kosten zo'n zestig procent hoger zijn dan van de traditionele straten, heeft gemeentewerken in onze stad nog geen inzicht in de kosten. Discussie Vergen woonerven meer onderhoud? Gemeentewerken weet het niet. Terughoudend Weinig bezoekers aan de kraam op de Hoogstraat. K V' 1 Een beeld van het kinderbloemencorso op volkstuincomplex Vijfsluizen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 - Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 ■«IS IGemeentewerken heeft rjr nog geen harde cijfers t van een desbetreffende vraag van PvdA'er Aad Wiegman. Hij informeerde naar de financiële consequenties van het soort plannen, dat in gemeentelijke kringen bekend staat als verbe tering woonomgeving. Daarvoor is vorig jaar bijna een half mil joen gulden uitgegeven. Een groot deel daarvan is via subsi dies van de ministeries van ruimtelijke ordening en CRM weer teruggevloeid in de ge meentelijke kas. Voor de jaren 1978-1982 is door gemeentewerken een voorlopig meerjarenprogramma verbete ring woonomgeving oude wij ken opgesteld. Met deze projec ten is gemiddeld jaarlijks een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid Er wordt van uit gegaan, dat de reconstructie van grotere speelpleinen (bij voorbeeld Frans Halsplein) af- ^-Tijdens een vergadering van raadscommissie voor de ruimtelijke ordening zei ge- Rieentewerkendirecteur H. de plock vorige week. dat percen tage van 60 procent bijzonder Boog te vinden. Volgens hem is er in den lande nog betrekkelijk weinig ervaring opgedaan met woonerven en dergelijke. De Block dacht, dat eventueel hogere onderhoudskosten ge drukt zouden kunnen worden, door de tussentijd tussen twee beurten langer te maken. Daar naast meende hij. dat door de beperking van het verkeer en lagere snelheden wellicht de slijtage aan woonerven wat la ger zou kunnen zijn.- De discussie over onderhouds kosten ontstond naar aanleiding Woonerf zonderlijk wordt gefinancierd uit de reservering watergelden. Volgens gemeentewerken past met de te verwachten rijkssub sidies de komende jaren enige terughoudendheid. De CRM-re- geling wordt per 1 januari 1979 afgebouwd en het is nog niet duidelijk of die regeling wordt overgenomen door het ministe- Wis SCHIEDAM - De werkgroep "Denk aan Praag '68" is boos op wethouder Posthoorn. Frans Güppertz, werkgroeplid en KENml-activist. noemt de han delwijze van de wethouder zelfs "onbeschoft". Hij is kwaad op de wethouder, omdat die uit een expositie in de gemeentebiblio theek over de gebeurtenissen van tien jaar geleden in Praag wat materiaal heeft laten ver wijderen. Het betreft de open brief van de werkgroep aan de PvdA-Schiedam en een krante nstukje van tien jaar geleden. Xn de open brief verweert de ^werkgroep zich tegen het ver- Wijt van de PvdA-Schiedam. als J>zbu de "Denk aan Praag '68"-ac- tie m Schiedam worden be- ".heerst door koude-oorlogs- en anti-Russische gevoelens. In het krantestukje wordt een verslag gegeven van het protest van de PvdA tegen de inval van de Russen in Tsjechoslowakije tien jaar geleden. De expositie in de gemeente bibliotheek aan de Lange Haven is ingericht door de werkgroep m samenwerking met het perso neel van de gemeentebiblio theek. Volgens Guppertz is er door het personeel "uren aan gewerkt". De expositie is woensdag opengegaan en Post hoorn heeft vrijdag de twee stukken laten verwijderen. Al hoewel de wethouder voor com mentaar niet bereikbaar was. heeft hij dat naar verluidt ge daan. omdat het desbetreffende materiaal niet objectief is en ook niets met het doel van de ac tie te maken heeft. Inmiddels is de actie in onze stad in volle gang. Zaterdag middag was de werkgroep pre sent op de Hoogstraat met een kraampje, maar de meeste voor bijgangers liepen er snel voorbij om m een iets verder gelegen platenzaak een poster van de groep Champagne tc bemachti gen. Alhoewel de zaak met vee! bombarie een optreden van die vooral in Duitsland populaire groep had aangekondigd, werd er niet gezongen door Champag ne vanwege de overweldigende drukte Zondagavond organiseerde de werkgroep een Tsjechische avond in jongerencafé Quibus en vanavond vindt het hoogte punt van de actie plaats in wijk centrum Nieuwland. Om acht uur begint daar een manifesta tie met filmvertoning en Tsje chische muziek. SCHIEDAM - Burgemeester Lems koopt morgenochtend om ^THalf tien de eerste Rode-Kruis- 'zegels in de hal van het post- kantoor aan de Lange Nieuw- gtraat. Tot 30 september staat -wdaar een standje van de afdeling .Schiedam van het Nederlandse Rode Kruis, waarin deze postze- gels te koop zijn. Een deel van «;de netto-opbrengst komt ten goede aan de activiteiten van de ^plaatselijke afdeling. C-' Eens m de vijf jaar geeft de jPTT één of meer postzegels met .een toeslag voor het Nederland- i se'Rode Kruis uit. Dit jaar gaat ..bet om een nierzegel van 40 cent. - een hartzegel van 45 cent (beide ;;jjbnder toeslag) en een Rode van 55 cent met 25 toeslag. Bovendien wordt Kruiszegel 'i cent toeslau- t.deze laatste zegel ook m een i.'speciaal velletje van drie stuks 'Lmitgegeven. aan de bovenkant 3fwaarvan de tekst -Voor hulp al tijd. overal, iedereen" staat en aan de onderkant de verkoopda gen worden vermeld. Het Rode Kruis brengt voor dit velletje ook nog een bijzonder passepar tout in omloop, dat zeker de be langstelling van filatelisten zal hebben. Tussen 22 augustus en 30 sep tember zijn de bijzondere zegels op alle postkantoren verkrijg baar. In het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat staat het Rode Kruis bovendien met een verkoopstandje. De Rode- Kruiszegel is een ontwerp van prof Wim Crouwel en toont een wereldkaart, waarop een groot rood kruis via vele kleine kruis jes zijn afspiegeling vindt. Daarmeg wordt tot uitdrukking gebracht dat het Rode Kruis overal helpen wil waar dat no dig is: plaatselijk, nationaal en internationaal. ne van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Gemeen tewerken vindt het daarom moeilijk om op langere termijn een meerjarenraming van de te verwachten inkomsten te ma ken. Wel is dit mogelijk voor de jaren 1978 en 1979. Dit jaar en volgend jaar ko men de volgende straten en buurten aan de beurt: Schie- dam-West (tussen Rembrandt- laan. Westfrankelandsestra-t. Aleidastraat en Burgemeester Knappertiaan). Schiedam-West (tussen Burgemeester van Haa- renlaan. Vlaardingerdijk. Rem- brandtlaan en Burgemeester Knappertiaan). Blijdorp en dorp Kethel (inclusief Dr. Sauer- straat). Tezamen met de afronding van programma's uit voorgaan de jaren is daarmee een bedrag van circa twee miljoen gulden gemoeid. Via subsidies en geld. dat overgebleven is van voor gaande jaren, kan dit bedrag worden teruggebracht tot circa anderhalf miljoen gulden. De gemeenteraad moet vanavond beslissen of hij daarmee ak koord kan gaan. SCHIEDAM - Een drietal Rotterdamse jongens zal waar schijnlijk zo snel mogelijk wor den berecht wegens vernielin gen aan het station in Maassluis en een vechtpartij in de trein van Hoek van Holland. De ongeregeldheden begon nen zaterdagnacht op het station I "-'V i 5* SCHIEDAM - Een forse vechtpartij heeft zaterdag rond het middernachtelijk uur plaatsgevonden op een grasveld voor een flat aan de Nieuwe Damlaan. Die begon toen de 18-jarige Jd.K zijn meisje N.v.M. (17) naar huis terug bracht De jongeman vroeg aan twee mannen en een vrouw of ze wat stiller wilden zijn. Eén van hen. de 2S-jarige C M B daagde hem uit. waarna op het grasveld een vechtpartij ontstond. Hierin mengden zich ook de 36-jarige J H.E uit Schiedam, zijn echtgenote E.E.S. en het meisje Wakker gewor den door haar geschreeuw stormde de vader van het meis je. de 62-jange W.v.M met een •ijzeren staaf naar buiten. Ook de buurman H.L B snelde te hulp De vader zag kans mpt de ijze ren staaf enige tikken uit te de len. maar hij werd bewusteloos geslagen. Hij is ter observatie in het NoletziekenhuLs opgenomen en wil geen aangifte van mis handeling doen. Het luidruchti ge drietal werd later op de Mgr. Nolenslaan door de politie in de kraag gegrepen. SCHIEDAM - Verdacht van valsheid in geschrifte en ver duistering van in totaal 42.000 gulden is de 44-jarige admini stratief medewerker F.J.S. uit Rotterdam vrijdagmiddag gear resteerd. De man werkt bij een foto-ontwikkelcentrale in Schiedam en hij is aangehouden na de aangifte van de directeur en bedrijfsleider van dat be drijf. F.J.S. zou in totaal 42.000 gul den hebben verduisterd: acht- a negenduizend gulden direct door een greep in de kas te doen en zo'n 35.000 gulden door vals heid in geschrifte. Dit laatste bedrag zou hij geïncasseerd hebben door met giro-over- schrijvingskaarten te knoeien. Van het totale verdwenen be drag is nog mets teruggevonden. van Maassluis waar vier ruiten en een glazen deur door een groepje luidruchtige jongeren werden vernield. Vlakbij het station Schiedam/Rotterdam west trok één der jongeren aan de noodrem. Tussen de machi nist en de conducteur van de trein, die een onderzoek instel den, en de ongeveer tien jongens ontstond een vechtpartij. Hier bij liep de machinist een blauw oog op en de conducteur heslet- sei. De politie arresteerde de 18-jarige Rotterdammer J. J. W. In Rotterdam werden twee andere jongens uit de groep ge arresteerd en wel M. A. D. en F. d. V„ beiden zeventien jaar. Meer aanhoudingen zullen ver moedelijk volgen. De beide jon gens zijn overgebracht naar het Schiedamse politiebureau. De politie heeft inmiddels contact gehad met de Officier van Justitie, die vermoedelijk een snelrechtprocedure m gang zal zetten. De Schiedamse politie was ten tijde van de vechtpartij al op het station, omdat de 50-jarige Duitser W. T. W. op één der toi letten wilde overnachten. De man had zijn trein gemist. De politie heeft hem uit het toilet kunnen praten: hij is per taxi vertrokken. SCHIEDAM - Onder bewon derende blikken van ouders vond zaterdagmiddag op het volkstuincomplex Vijfsluizen een kinderbloemencorso plaats. Na de jurering voor het clubge bouw trokken de jonge deelne mers in een lange optocht over het complex. Mede dankzij het fraaie weer leverde dit bewe gende bloemenlint een kleurrijk aanblik op, waarbij de band en majorettes van Juliana voor de muzikale begeleiding zorgden. Aan de optocht namen kinde ren van vier tot veertien jaar deel. Met poppewagens. krui wagens, fietsen, driewielers en trapwagens streden zij om prij zen in een drietal leeftijdscate gorieën. Gebroederlijk naast en achter elkaar liepen en .reden onder anderen een smurf, tuin kabouter, fee, rozenkoningin, clown, indiaan en brandweer lieden. Door de jury werd Cari na Hollcman met 18'é punten als algemeen winnares aangewe zen. Behalve dat zij in de leef tijdscategorie 4-6 jarigen met de eerste prijs ging strijken, ont ving zij daardoor tevens de wis selbeker. Uitslagen 4 tot 6 jaar: 1. Cari na Holleman, 18!i pt., rozenko ningin: 2. Alexander de Man, 15 pt, fiets.en aanhanger; 3. Mina van der Toorn, 14 pt, poppewa- gcn. 7 tot 10 jaar: 1. Reinier en Ma- riska Vreeswijk, 17 pt„ brand weerauto; 2. Jerry Dominicus, 13'é pt, skelter; 3. Leo Vlasveld. 12 pt. versierde fiets. 11 Tot 14 jaar: 1. tobias van der Wind. 10'é pt, bloemenmeisje: 2. Freddy Venzelaar, 5'A pt. Hen drikjan de 'Tuinman, 3. Rene van der' Hoek, 5 pt, "versierde fiêts. Op het volkstuincomplex Vijfstuizen is door de ontspan ningscommissie ook weer de jaarlijkse wedstrijd zonnebloem kweken georganisserd. hiervoor worden door de voorzitter van de commissie elk jaar begin roei zonnebloempitten geplant en begin juni woeden aan circa honderd kinderen de kleinë plantjes uitgedeeld. Half augus tus worden de volgroeide zonne bloemen gemeten. De uitslag van de wedstrijd van dit jaar luidt: 1. tuin 406, Miranda van Rijswijk. 285 cm: 2. tuin 406, Bianca van Rijswijk, 275 cm; 3. tuin 126, Marja Boes 273 cm. De bijbehorende prijzen worden zaterdag tijdens eek feestavond in het clubgebouw uitgedeeld. - SCHIEDAM - Sporthal Mar griet wordt niet begin volgende maand in gebruik genomen, omj dat de nieuwbouw en de reno vatie aanzienlijk vertraagd zijn. Als gevolg daarvan moeten ver schillende evenementen verval len of naar een later datum ver plaatst worden. Het bestuur van de stichting Sporthal verwacht, dat de hal op zijn vroegst op 28 september klaar is en begint met dp ver huur voor sportbonden, vereni gingen en particulieren op maandag 16 oktober. SCHIEDAM - De 21-jarige H. F. K. uit Rotterdam is zaterdag-' nacht met zijn wagen tegen een lichtmast op de Vlaardingerdijk aangereden. De mast raakte ontzet en omdat er kabels bloot kwamen te liggen, werd de GTB gewaarschuwd. Er was geen al cohol in het spel. De 19-jarige Schiedammer J. v.d. H. is vrijdagnacht door de politie aangehouden. Hij had op de Noordvest een vrachtauto ge stolen en was daarmee inde Al- berdingk Thymstraat tegen een personenauto opgereden. Toen de politie ter plaatse arriveerde was de jongeman verdwenen Dankzij twee getuigeri kon hij later m de Mariastraat gepakt worden. SSSSSSS X- xxs Zaterdag drukten wij tn ome foto-sene ..Graffiti" een foto af. die eigenlijk geen echte graffiti het zien. Om het goed te maken, laten wij vandaag een onvervalste graffiti zien. Bijgaand plaatje schoten wij aan de Rotterdamsedijk. Daar gaapt een groot gat, „De Put" geheten, waarvoor uitgewerkte bouwplannen bestaan Om de één of andere reden heeft het Ministerie nog steeds niet het groene licht gegeven, zodat de put nog steeds op een stukje Sahara lijkt. Op de schutting aan de ach terkant kwamen wij heel echte graffiti tegen: wirwar van na men, kreten en tekeningen, waarvan wij een stukje foto grafeerden. Het is volkomen onduidelijk wat er staat. Mis schien werden de makers in hun werk gestoord door de po litie of heeft de regen al het één en ander weggevaagd. Hoe het ook zij: onvervalste graffiti, zoals je die ook zou kunnen tegen komen in Hew York, de bakermat van Graffi ti. Wie daar trouwens door de politie wordt betrapt bij het „bekladden" van muren kan rekenen op een forse boete van 18 dollar. En de maker moet zijn werk dan onmiddellijk verwijderen. SCHIEDAM - De rolstoellift in de foyer van het Passage theater is klaar. Aan de over dekte verbinding tussen foyer en zaal voor rolstoelgebruikers wordt momenteel de laatste hand gelegd. Ook de ringleiding voor slechthorenden is klaar. Vanavond beraadt de ge meenteraad zich over verder gaande verbeteringen in het Passagetheater. Uit de pot ..blij vende herinnering eeuwfeest" wil het college het opknappen van toneeltoren, en kleedka mers. alsmede verbeteringen aan geluids- én lichtinstallatie, betalen. Dat wordt éen van die laatste besluiten van de oude gemeenteraad, want de nieuwe raad wordt op 5 september geïn stalleerd. SCHIEDAM - De 50-jarige Schiedamse timmerman P. S. is vrijdagmiddag van een houten ladder gevallen, toen hij de feestversiering ter ere van de doop van de Cassaca op werf De Hoop aan de Schiekade wilde verwijderen. De man viel ach- tero'-pr en werd ter plaatse be handeld door de GG en GD. Hij is door personeelsleden van de werf naar huis gebracht Bij on derzoek bleek de ladder in orde te zijn. - SCHIEDAM - De 54-jarige H J. M. C. is vrijdagnacht op he terdaad betrapt toen hij wilde inbreken bij de Hema. Aan de achterzijde van het warenhuis had hij een ruitje verwijderden was hij naar binnengeklommen. De politie greep hem in zijn kraag nog voordat hij iets had kunnen stelen. Daar hij ook on der invloed van alcohol ver keerde. werd hij ingesloten SCHIEDAM - Vermoedelijk omdat hij één van beide dames kende, heeft de 35-jarige H. J. H. zaterdagavond twee dames in zijn auto hinderlijk gevolgd- De man werd aangehouden door de politie en kreeg na blaas- en bloedproef een rijverbod opge legd.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2