Weinig mensen zien volkstuinprodukten m Bonden: wat zijn gevolgen voor personeel? Gusto-panden op monumentenlijst Nieuwbouw Willemskade Studio Swing '77 goed van start Graffiti Integratie ziekenhuizen: Rookartikelen gestolen PvdA praat over college- vorming I Bingo-avond Rietzeilers Buschauffeur bestolen schiedam r wwém Waarmerking Brandje in bromfietszaak MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Ontevreden SCHIEDAM - „Het onderhoud door de gemeente laat toch wel iets te wensen over." Die kritiek uitte Martin Bouwer, voorzitter van volkstuinvereniging Thurlede zaterdag tijdens de opening van de veertien de tentoonstelling met volkstuinproducten in het ge bouw van de vereniging. Een tentoonstelling die vooral door het niet zo fraaie weekendweer minder bezoekers dan normaal trok. Burgemeester Lems noemde in zijn openingstoespraak de tentoonstelling "de kruiden in hetgeen u allemaal doet". mm. te, f" fc&m wm. 'mWm WJX. Minder belangstelling dan normaal voor de tentoonstelling met volkstuinproducten op Thurlede. Vandaag een afkor ting, die dezer dagen weer actueel is gewor den, nu drie RAF-leden onlangs in een helicop ter boven een Westduit- se gevangenis hebben gevlogen. We troffen deze graf fiti aan op een muur aan de Appelmarkt. Een leuk contrast wordt daarbij gevormd tussen de letters R.A.F. (Rote Armee Fraktion) en de tekst die daar heel klein onder staat. Daar verne men we, dat ene Marga van Charlie houdt. Een grotere tegenstelling is nauwelijks denkbaar: de harde en vaak bloedi ge praktijken van de RAF tegenover de lief desverklaring van een jeugdige Schiedammer. SCHIEDAM - De commissie voor georganiseerd ambtenarenoverleg wil inzicht hebben in de fusieplan nen van het Nolet- en het gemeenteziekenhuis. Het ge organiseerd overleg wil met name weten wat de gevol gen van de integratie van beide ziekenhuizen voor het personeel zijn. Burgemeester Lems heeft toegezegd hierover zo spoedig mogelijk uitsluitsel te geven. Toekomst rff v Éliti lli Het hoofdgebouw en twee werkplaatshallen van de werf Gusto zijn geplaatst op de aanvullende ontwerp- lijst van beschermde monumenten. Het gaat om het ad ministratiegebouw uit 1905 en de twee hallen, die oor spronkelijk afkomstig zijn van de industrietentoon stelling te Düsseldorfin 1902. De gebouwen worden van algemeen belang genoemd uit een oogpunt van archi tectuurhistorische, industriële en archeologische waar de. SCHIEDAM - De nieu we dansschool Studio Swing '77 heeft vrijdag avond in zaal "Irene" haar eerste dansavond gegeven. Dit openingsbal werd door circa honderd vijftig belangstellenden bezocht. "Het was erg ge zellig en de mensen heb ben het erg naar hun zin gehad", verklaarden een tevreden Joke en Willem Hajee na afloop. Ca Vrouwen Adviescommissie voor woningbouw start SCHIEDAM - De Vrou wen Advies Commissie voor de woningbouw (V.A.C.) gaat eind deze week officieel van start. Alhoewel de ge meenteraad volgende maand nog de desbetreffen de verordening moet vast stellen en ook nog een subsi die moet uittrekken voor de commissie, kan de VAC toch al haar werkzaamheden aanvatten. Deze omvatten globaal het toetsen van bouw- en renovatieplannen in de gesubsidieerde bouw op woongerief en veiligheid. "We willen de aandacht ves tigen op praktische zaken in de woning vanuit onze erva ring als huisvrouw", aldus PvdA-raadslid Ju Ouwens, die heeft meegeholpen de VAC op poten te zetten. "Zeer zeker in de aanvang willen we ons richten op en be zig zijn met de praktische kant van de zaak", zegt Jo Ouwens. "Wij willen beslist met het eti ket deskundigen opgeplakt krij gen en voor alle duidelijkheid: we willen ook met treden in de specialistische vakkennis en vakgebieden van architecten, ontwerpers, uitvoerders en wie dan ook. Door onze inbreng bij bouwplannen willen we probe ren, meer dan tot nu toe het ge val was. de aandacht te vestigen op praktische zaken. Onder praktische zaken ver staan wij bij voorbeeld draai richting en plaatsing van deu ren en de plaatsen waar wand contactdozen en/of lichtschake laars zijn aangebracht De hoog te van die plaatsen is erg be langrijk voor de veiligheid van kinderen en de bereikbaarheid voor mmder-validen. We bekij ken de sluitingen van ramen en deuren, want er zijn erg veel on veilige sluitingen en krukken, waardoor ongevallen plaatsvin den We gaan na hoe de bereik baarheid van de woning is en de vertrekken onderling. Daarin betrekken we de mogelijkheden bij het schoonhouden en onder houden van de woning „Mocht in de toekomst blijken dat de VAC Schiedam levens vatbaar is", aldus Jo Ouwens, „en over een bepaalde mate van deskundigheid beschikt, dan zouden we ook de aandacht eens kunnen gaan richten op andere dingen zoals de keuze van de materialen, isolatie, vormgeving en op de woonomgeving." Voor de Schiedamse Vrouwen Advies Commissie voor de Wo ningbouw werd begin november 1977 op initiatief van de Schie damse Vrouwenraad de basis gelegd. In december besloot de gemeenteraad een startsubsidie te verstrekken voor de aanloop periode tot I september 1978. De VAC in oprichting vormde twee werkgroepen, te weten voor nieuwbouw en renovatie. Vorige week is tot voorzitter van de VAC mevrouw J. van Rijswijk-Collens gekozen, ter wijl mevrouw J, Hafkamp-Van Wijk secretaris is geworden. Andere functies worden bin nenkort verdeeld. De VAC be staat uit elf dames. De Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid hebben Len Rademakers en Adn van der Stel als lid voorgedragen. De andere kandi- daat-Ieden zijn de dames Bijloo, Van Gerven, De Koning en Snoep. De overige leden zijn nog met bekend. De eerste Vrouwen Advies Commissies zijn vrij kort na el kaar in de naoorlogse wederop bouwperiode ontstaan. De ach tergrond daarvan was. dat de vrouwen ontevreden waren over de woningen, waarin zn moesten werken en wonen. De VAC's hebben hun krachten ge bundeld in een Landelijk Con tact. Thans functioneren in circa 200 gemeenten VAC's. De leden zijn meestal afkomstig uit vrou wenorganisaties. Om de „woon- deskundigheid" van de leden te bevorderen, organiseert het lan delijk Contact een speciale ba siscursus en aansluitend pro jectcursussen. Daarin wordt aandacht besteed aan het lezen van tekeningen, systematisch beoordelen van een bouwplan, renovatie en ruimtelijke orde ning. Daarnaast geeft het Lan delijk Contact een periodiek uit. 9Trots alle op groene plekken y S',*. Ss'.ï. nwp'j ;-c\\v5$v ï-, v*i»' Zoals bekend is tussen het col lege en het bestuur van het No- letziekenhuis in januari van dit jaar overeenstemming bereikt over de toekomstige rechtsvorm voor de nieuwe Schiedamse zie kenhuisvoorziening. Gedacht wordt aan een zogeheten ge meenschappelijke regeling. Een werkgroep is bezig een ontwerp van deze samenwerkingsvorm op te stellen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dit ont werp binnen een half jaar (dus m juli) aan de gemeenteraad en het Noletbestuur ter goedkeu ring aan te bieden. Volgens het georganiseerd overleg is over de positie van het personeel in de nieuwe si tuatie onvoldoende informatie gegeven. SCHIEDAM - Rookwaren ter waarde van vijf- en tienduizend gulden zijn vrijdagnacht res pectievelijk gestolen bij Albert Heyn aan de Oranjestraat en Aldi Markt aan de 's-Grave- landseweg. Bij AH kwam men vermoedelijk met een valse sleutel binnen, terwijl bij Aldi Markt de deuren aan de voorzij de werden geforceerd. Onbekenden brachten m het weekend ook een bezoek aan het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Valenusstraat. Geprobeerd werd een deur aan de achterzij de te forceren. Via een boven licht kwam men binnen. SCHIEDAM - De Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam houdt morgen een ledenverga dering in zaal „Irene", Nieuwe Haven 155. Op de agenda staan de vaste agendapunten als inge komen stukken, landelijke en plaatselijke politiek. Belangrijkste agendapunt is de stand van zaken met betrek king tot de collegevorming. De afdelingsvergadering zal ge vraagd worden een eindoordeel uit te spreken over de onder handelingsresultaten. Daarbij gaat het vooral om de vraag of aan de voorwaarden is voldaan, die het bestuur aan de samen werking met het CDA heeft ge steld. SCHIEDAM - Winkeliers uit Schiedam-centrum kunnen tot en met 8 september hun aan kondigingsformulieren, die ver plicht zijn in het kader van de nieuwe winkelsluitingswet, door de gemeente laten waar merken. De formulieren dienen op de afdeling algemene zaken, tweede etage van het Stadskan toor, te worden aangeboden. SCHIEDAM - De brandweer heeft vrijdagnacht een brandje geblust in bromfietszaak De houten loods aan de Celcius- Jstraat De zijwand van de zaak - stónd in de brand. Vermoedelijk is de brand aangestoken. Lems vond, dat het gemeente bestuur dankbaar mocht zijn dat zoveel mensen (verenigings bestuurders) hun vrije tijd overhebben voor het volkstuin- werk. „Het is verfrissend, dat in onze gemeente dit soort werk tot stand wordt georacht, want we hebben een slecht image in den lande. Daarom mogen we trots zijn op alle groene plekken zoals het Prinses Beatrixpark en de volkstuincomplexen. Die groene plekken zijn belangrijk voor de mensen die werken en voor de kinderen", aldus de burgemees ter. Voorzitter Bouwer dankte Lems voor zijn vriendelijke woorden en zei, dat de kwaliteit van de groente en het fruit, door de volkstuinders gekweekt, vooral dankzij het mooie weer van de laatste tijd toegenomen was. „Deze tentoonstehng is met alleen voor de mensen van Thurlede. maar voor heel Schie dam", zei hij. In zijn toespraak vertelde Bouwer, dat Thurlede dit jaar zijn zestiende jaar inge gaan is. Tijdens de jaarlijkse keuring van het Algemeen Ver bond van Volkstumders (dat zijn vijftigste verjaardag viert) is het als vijfde mooiste complex in Nederland uit de bus geko men. Als voorzitter van de advies commissie voor de volkstuinen zei Arie Vertinde, dat het de be doeling is de adviescommissie nieuw leven in te blazen. Daar om wordt de commissie te zijner tijd een subcommissie van de nieuw te vormen sport- en re- creatieraad. Hij zei, dat het aan tal wachtenden even groot is als het aantal tuinders. „We moeten bekijken of we grond hebben en of het wel financieel haalbaar is", merkte hi] op over een even tuele uitbreiding van volkstui nen. Tijdens de opening voerde voorts J. V. Erhardt, tweede voorzitter van het Algemeen Verbond, kort het woord. Hier na bekeken de aanwezigen de inzendingen. Uitslag fruit: 1. peren, N. Kol- meyer; 2. pruimen, J. Kouwen- hoven; 3. appels, P. Koolmees. Bloemschikken: 1. kandelaar, mevrouw Steenbergen; 2. schelp, mevrouw Bouwer; 3 fles Asbach Uralt, mevrouw Panne- koek. Snijbloemen: 1. gele cactus dahlia's, M. G. Kars; 2. lathyrus, M. Slavenburg; 3. gele cactus dahlia's, N. Jansson; 4, gemeng de gladiolen, M. Bouwer. Groenten: 1. stokprinsessebo- nen rentegevers, A. Boers; 2. snijbonen slagwaard, M. Bou wer; 3. komkommer, P. Kleij- heeg; 4. stamprinsessebonen, M. de Rauw. Publiekskeuring voor de wis selbeker: H. Steenbergen, tuin 27, koffiepot opgemaakt met on der andere Judaspenning, Cli- matis en lijsterbes. In verband met het lelijke weer is het geplande concert van Sint Radboud komen te vervallen. tSrW ''.A V. MVJ V-S-X'b AyKw* «SS «5 1 ,..v WA .•JWv}". SCr.S'W w aÏva Sa SCHIEDAM - Over drie maan den worden de twaalf twee-en driekamerappartementen, die .momenteel in aanbouw zijn op de Willemskade, opgeleverd. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de premie- koopwoningen, die respectieve lijk 137.000 en 142.000 gulden gaan kosten. De woningen worden naar een ontwerp van Multiontwerp ge bouwd door Muys en De Winter. Vier ervan zijn al verkocht en de makelaar verwacht - zeker als de modelwoning is ingericht - voor de overige een redelijke belangstelling. De woningen krijgen op de begane grond een berging. Het gebouw telt vier uouwlagen. De woningen komen op de plaats waar vroeger de panden van Veveo hebben gestaan. Naast het nieuwbouwblok wor den de restanten van de Veveo- panden gesloopt, maar voor dit terrein zijn volgens een woord voerder van Muys en De Winter nog geen bouwplannen. Tussen Veveo en de toekomstige koper wordt nog onderhandeld over de verkoop van de grond. Veveo is eind november van de Willemskade vertrokken en heeft een tijdelijke vestiging aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan. Aan het eind van het jaar neemt het bedrijf een nieuwe vestiging in de Grave- landsepolder in gebruik. Zoals wij vorige week schre ven zijn Joke en Willem eigen lijk heel toevallig in het dans- vak terecht gekomen. Tot nu toe hebben ze nog uitsluitend les gegeven tijdens danslessen van buurt- en bewonersverenigin gen. Uiteindelijk is het de be doeling van de twee om profes sional te worden. Dit seizoen geven ze drie danscursussen op maandag avond in zaal "Irene". Met in gang van 4 september gaan daar twee clubs voor beginners en één club voor gevorderden draaien. Het is de bedoeling van het echtpaar Hajee om daar naast ook balavonden en vrije dansavonden te gaan organise ren, omdat er in Schiedam eigenlijk geen mogelijkheden zijn om eens lekker te dansen. Overigens bedraagt het cur susgeld niet 130 gulden per les sen, zoals wij vorige week abu sievelijk schreven maar 170 gul den. Hierin is het inschrijfgeld begrepen. Voor dansschool Stu dio Swing '77 bestaat al een goe de belangstelling, zo bleek vrij dag. "De inschrijving loopt goed", aldus Joke Hajee. SCHIEDAM - Carnavalsver eniging de Rietzeilers organi seert vanavond haar eerste bin goavond in het nieuwe seizoen. Zoals gebruikelijk kunnen bin- goliefhebbers vanaf acht uur weer terecht in de grote zaal van Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73. Door de deel nemers zijn aantrekkelijke prij- zen te winnen. De netto-op brengst van de avond komt ten goede aan de minder validen in onze stad. De. bingo-avond begint om acht uur, zaal open zeven uur. Toegang alleen voor mensen van 16 jaar en ouder. Men be hoeft geen lid te zijn van de ver eniging om mee te mogen spe-, len. SCHIEDAM Een geldcasset- te met vijftig gulden aan los, geld is vrijdagavond gestolen uit bus 53. De RET-chauffeur J. B. was even een boterhammetje eten en na terugkomst in de bus bleek de cassette te zijn verdwe nen. De bus stond aan de Ha- vendijk. 4 Op het crossterrein in de Gra- velandsepolder is de 14-jarige, Vlaardmger R. D. zaterdag met zijn bromfiets gevallen. Hij is aan schaafwonden in het Ge-" meenteziekenhuis behandeld en1 mocht naar huis terugkeren. 1

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2