KONINKLIJK SCHIEDAMS MANNENKOOR ORPHEUS Standwerkers opdreef „Bali Boetiek" Dokhavenplan niet van de baan 'Belangrijk dat het tehuis geaccepteerd wordt door buurt' Chili- avond in café Quibus ACTIECOMITÉ: mm iÉËÊÊk SEKSFILMS BEKIJKEN? Sint Joris Doele later open Mi jr|||B mÊÉm TWEEDE GEZINSVERVANGENDE TEHUIS brieven ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978/HET VRÏjË'vOLK/PAGINAÏ', Loet Stouthan- del: „Het peil van het koor valt of staat met een goede dingent" Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM - Het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus, dat inmiddels alweer 112 jaar bestaat en daarmee Schiedams oudste culturele vereniging is, staat een druk seizoen te wachten. Maar daar tillen de zingende Schiedamse mannen niet al te zwaar aan. Schubert Klapstuk Slogan Jft» - Mede dankzij het mooie weer veel belangstelling voor de elf standwerkers. Maar zelf uitzoeken wat u wilt zien? Dat kan ook. daarvoor moet u naar Broersveld 42 (naast Passagetrap) te Schiedam. Tel. 010-266338. Openingstijden, elke dag van (0.00 uur tot 18 00 uur, donderdagavond koopavond tot 21 00 uur Vertoning geschiedt hier in PRIVÉ-EENMANSCABINES Laag in prijs: 5,50 voor één film.'f 12,50 voor drie films Tevens in deze boetiek ecl „itgebreid lektuurassortiment, contactbladen, nieuwe en t eedehands Verder condooms, stimuleringsmiddelen, waaronder zeer speciale zoals slipbrotheses. beertjes, porators. vagtnettes. masculiners. kavee's. ook reuze protheses (jumbo formaat) vibroprotheses (in alle mogelijke soorten en maten), clitostrelers. vergrotingu- en verdikkingsprotheses, developers, kortom een ongelooflijk assortiment. Dat moet ook wel. want niet voor mets is „Bali-Boetiek" vanouds de meest 'bekende sex-speciaalzaak tn het Rijnmondgebied H. J. M. Bosman toont de schetsplannen voor het twee de gezinsvervangende tehuis in Schiedam. SCHIEDAM De Stichting Paus Johannes XXIII gaat aan de Jozef Oreliosingel een gezinsvervangend tehuis voor vierentwintig geestelijk gehandicapten bouwen. De stichting, die drie tehuizen in Rotterdam en één in Berkel heeft, verwacht over twee jaar de eer ste bewoners te kunnen huisvesten. Gezinsmodel Open huis r ttsas van j a: 1 van duiden SCHIEDAM - Het Chi- H-comité Schiedam orga niseert op zondagavond 17 september een Chili- avond in caté Quibus, Lange Haven 28. Tijdens deze avond, die om negen uur begint, wordt Chi leense muziek ten gehore gebracht en worden Chi leense tïlms gedraaid. Het Chili-comité doet tevens een oproep aan al le Schiedammers om op maandag 11 september deel te nemen aan de lan delijke Chili demonstra tie in Amsterdam. Bij de dokwerker op het J. D. Meyerplein vertrekt om half acht een grote op tocht Om 20.30 uur vindt een grote culturele en po litieke manifestatie plaats op het Beursplein. Dit alles ter herdenking van 11 september 1973, de dag waarop aan het be wind van president Sal vador Allende een eind werd gemaakt. SCHIEDAM - Het ontmoe tingscentrum Sint Joris Doele aan het Doeleplem gaat pas op 18 september open tegen eerdere berichten in Om 8 uur is er dan een Bingo-avond. "Je moet bezig blijven," zegt secretaris Loet Stouthandel. "Repeteren, zingen, uitvoerin gen geven en vernieuwen. Daar is Orpheus in al die jaren dat het bestaat wel in geslaagd. Niet te lang teren op één programma, maar naast het voor mannenko ren geschikte en geijkte pro gramma, ook zoeken naar iets nieuws. Ik moet zeggen dat we daar telkens weer in slagen." Dit jaar bijvoorbeeld geeft Orpheus een groot Schubertcon- eert Dit jaar is het namelijk 150 jaar geleden dat Schubert over leed "Schubert was een compo nist die uitermate veel concer ten voor mannenkoren heeft ge schreven. Misschien wel dé componist waarvan het werk door mannenkoren waar ook ter wereld wordt uitgevoerd Loet Stouthandel, sinds 1940 actief lid van Orpheus en nu ook al weer tien jaar secretaris, be nadrukt dat Orpheus zich in de loop van al die jaien staande heeft kunnen houden door een paar dmgen. die van bijzonder groot belang zijn. "Wij zijn er altijd in geslaagd goede dirigen ten aan ons te binden Eduard Flipse hebben wij gehad, Jos Franken en niet te vergeten Gijsbert van Nteuwland. En dan nu Chris Verhoog. Ik zeg: Het peil van het koor valt of staat met een goede diri gent En misschien klinkt het raar en zegt men dat heeft niets met zingen te maken, maar ook een actief bestuur heeft invloed op de prestatie van een koor. Of dat nu Orpheus is of een ander koor. Je moet de leden naast het zingen bezig blijven houden. Activeren." En dat is de mannen van Or pheus best toevertrouwd. Na uitstapjes m het buitenland waar een concert is gegeven, zijn het met alleen de zangspie ren maar nog meer de lachspie ren die het verduren krijgen. komen op het programma van het komende seizoen, naast het grote Schubert-concert, gaat Orpheus ook nog twee uitvoe ringen geven in Duitsland. "Wij zijn uitgenodigd enkele concer ten te geven in het Westduitse Frankenland. Dat is op verzoek van de Frankische Sangerbund. Wij gaan vrijdag 22 september weg en komen maandag 25 sep tember weer terug. Er zal een officiële ontvangst zijn bij de burgemeester van Mellrichstadt. Burgemeester Lems zou graag hebben meege daan, maar hij is ai met vakan tie. Misschien dat wethouder Posthoorn het Schiedamse ge meentebestuur zal vertegen woordigen, maar dat weten we nog niet zeker." Maar er is meer. Bijna aan het einde van het sei zoen gaat Orpheus weer naar Duitsland en nu op uitnodiging van een bevriend koor uit Mon den. Daar zal dan worden meege werkt aan een galaconcert, om dat het Duitse koor dan 120 jaar besiaat. "Maar denk nu niet dat we alleen in het buitenland zin gen." lacht Stouthandel. "Ten eerste zijn wij verplicht, dit in verband met de subsidie, een gratis concert te geven in Schie dam. Dit keer doen we dat in het bejaardencentrum Thurlede. Dat is op 3 oktober. "Ach," zegt Loet Stouthandel, "Orpheus is 112 jaar oud, maar onze slogan is: Oud van jaren, jong van daden." Om terug te Maar vrijdag 24 november is het grote klapstuk. Dan zingen wij, met medewerking van ver schillende solisten, in de Haven- kerk van Johan Maasbach. Ge weldige akoestiek,, heeft die kerk/' Als we over akoestiek praten, dan valt zonder meer de naam het Passage-theater. "Jammer, bijzonder jammer, maar in Passage is niet te zin gen. We hebben daar eens een concert gegeven met nog twee Schiedamse zusterverenigingen, maar er was mets van te ver staan in de zaal. Sta je toch met meer dan driehonderd zangers op het toneel, moet je na afloop horen, dat je bijna niet te ver staan was. Schiedam mist een concertzaal. Misschien dat er aan het Passagetheater nog wat te verbeteren is. maar zolang het is zoals nu, dan zingen wij daar niet meer. Overige Schie damse koren ook niet. En dan te weten dat er zoveel geld in dat theater is gestopt." Je vraagt je als buitenstaan der wel eens af, of zo'n zangkoor nog wel bestaansrecht heeft. Het Cultureel patroon en ook het he le levenspatroon van de mensen is er anders uit gaan zien. "Ik moet je zeggen, dat toen de tv pas in opkomst was, wij meer last daarvan hadden dan nu. Ons koor kan best wat jongeren gebruiken. Dat wil echter niet zeggen dat Orpheus aan het ver grijzen is. Wie iid wordt blijft lang lid. Soms voor het leven. Er zijn nu weer andere dingen waarmee je rekening moet hou den. En niet alleen een zang koor. Dat is de rekreatie. Vrij dag en dat zeker in de zomer maanden - verdwijnt iedereen naar de camping. Vandaar dat wij van mei tot september niet actief zijn. Dat wil zeggen dat we dan geen uitvoeringen ge ven. De repetities worden in de zomermaanden zes weken on derbroken. Daarna gaat het er weer hard tegenaan. Want wie zingt doet dat graag." Stouthandel somt op hoe het gaat tijdens de repetities. En vooral daarna... De concerten die gegeven worden, uiterst ge concentreerd, maar daarna is het een en al vrolijkheid. 'Tede re club," zegt Stouthandel, „heeft zijn grapjassen. Ook wij hebben die. Die zor gen ervoor dat er na de span ning van de uitvoering ontspan nend gelachen kan worden. We hebben eens met een boot een Rijnreis gemaakt.nee, laat ik het je allemaal maar niet vertel len. Alles binnen de perken, hoor, maar gieren, lachen, brul len. Vandaar dat ik altijd zeg Orpheus, oud van jaren, jong van daden." SCHIEDAM - „Ja, dames en heren, hier toon ik dan de trots van Zwitserland." „Tien piek per stuk, neemt U er twee, dan voor vijftien!" Deze en nog veel meer kreten waren gisteren op de Grote Markt te horen. Voor de derde achtereenvol gende keer werd het standwer kersconcours Schiedam gehou den. De vorige jaren was het zo'n succes dat besloten is er een traidtie van te maken. Onder grote publieke belangstelling probeerden elf standwerkers el kaar in originaliteit, welbe spraaktheid en overtuigings kracht te overtreffen; en na tuurlijk ook in verdiensten. „Vlak na de oorlog werd het eerste concours gehouden", zegt de heer Goberts, 75 jaar oud en lid van de centrale Vereniging voor de Ambulante Handel. „De bedoeling was de in de oorlog gevallen collega's te herden ken", zegt hij. „maar zoals alle herdenkingen verwaterde ook dze. Nu is het een commercieel gebeuren dat het moreel van de standwerkers hoog houdt." De jury wees Bertus de Rcgt uit Rotterdam (groenteschaaf) als winnnaar aan. Voor de twee de maal - hij won ook het con cours van vorig jaar - ontving hij uit handen van Piet Drenth, chef kabinet van de burgemees ter, de eerste prijs. Tweede en derde werden achtereenvolgens J. L. van den Berg uit Viaardin- gen (plantenmest) en mevrouw J. Kassing uit Utrecht (potplan ten). Als gevolg van zijn over winning is De Regt nu zeker van een plaatsje bij het Nationaal Concours in 1979. s V f .v V VAAC-w 'v wSvMw<>% Al Vt, W'tS,Vvw 'De Singel moet autovrij Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het bewo- nersactiecomitc de Singel bindt de strijd aan met het verkeer. De Singel moet autovrij vinden de leden van het comité. Volgende week kan de officier van Justitie in Schiedam ts brief in zijn bus vinden met die eis. "Geeft de officier van Justitie niet binnen één maand antwoord, dan zullen wij de straat afzetten" aldus de actieieider Willem Grön- efeld. De bewoners hebben er ge noeg van. Al jarenlang worden ze geteisterd door stank en over last van het langsrijdende zwa re verkeer, waaronder de vele bussen die in het spitsuur wel iedere minuut voorbijrijden. Dat terwijl de straat verboden is voor vrachtwagens. "De huizen verzakken erdoor en de bewo ners moeten de radio en de t.v. op z'n hardst zetten om iets te kunnen verstaan", zegt Gron- efeld. "In de straat is bijna niet meer te leven", vervolgt hij, "Het par keerverbod dat voor de hele straat geldt wordt voortdurend aan de laars gelapt. Sommige mensen kunnen maar met moei te hun huis uit komen. En dan die café's en die snackbar. De bezoekers maken 's nachts zo'n herrie dat het met meer uit te houden is". Hij merkt op dat ze weieens onder luid gejoel door de brievenbus hebben staan uri neren. "De politie doet er niets aan", zegt hij. "Als we de politie bellen wordt er gezegd: "Daar heb je ze weer van de Singel. Daarom sturen wij nu die brief naar de officier van J ustitie". "Meer dan drie jaar zijn we al bezig om wat tegen de overlast te doen" gaat hij verder. "Tal van brieven hebben we al naar de gemeente gestuurd. In fe bruari hebben we een handte keningenactie gehouden. Maar er is nog niets gebeurd. Wel heeft de gemeente toegezegd om in 1979 de buslijnen te verplaat sen, maar zelfs dat is ons met snel genoeg!" Willem Gronefeld verwacht met dat hij van de officier van justitie antwoord krijgt. Zijn kruit a! een beetje verschietend zegt hij - "Ach, we hopen met de rr'ir- m ieder geval een eenrich tingsverkeer in de straat te ver wezenlijken". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De keuze tussen boven- of ondergrondse installaties voor de zuivering van het rioolwater van de ruim een miljoen inwoners van Rijn mond is nog niet gemaakt Het zogemaamde Dokhavenplan van de gemeente Rotterdam telt nog helemaal mee. „De toekenning door het mi nisterie van Verkeer en Water staat van ƒ82 miljoen aan het Hoogheemraadschap van Schie- land voor de bouw van een bo vengrondse installatie oij Kra- lingseveer is een procedure kwestie. Het wil helemaal niet zeggen dat die installatie ook gebouwd wordt," zegt Jan Hoek van Dijke, Gedeputeerde van Zuid-Holland voor Milieuzaken. Het provinciaal bestuur heeft zelf zijn beslissing over de bouw van de installaties onlangs uit gesteld om de twee partijen de gelegenheid te geven nader tot eikaar te komen. Rotterdam wil voor de zuive ring van het rioolwater installa ties laten bouwen op de bodem van drie oude havens. Belang rijke uitgangspunten hierbij zijn: het grote gebrek aan ruim te voor wonen en recreatie en de zorg over het milieu m deze re gio, alsmede een zo klein moge lijk aantal kilometers nieuwe pijpleiding in het stedelijk ge bied. Op de Coolsingel wordt ge dacht aan installaties in o.m. Maas-, Merween Dokhaven. De schappen hebben plannen voor bovengrondse installaties tussen Vlaardmgen en Maas sluis (Groote Lucht), tussen de noordelijke oprit van de Brie- nenoordbrug en Kralingseveer en één bij het Vaanplein. Het Ministerie heeft al toe stemming verleend voor de nieuwbouw, die in twee bouw lagen met een kleine derde ver dieping wordt opgetrokken. Thans ligt het schets-ontwerp van architect Lelieveldt ter goedkeuring bij het Ministerie. In het gebouw komen op de be gane grond vier huiskamers, twee kleine keukens, stafruim tes en een centrale keuken. Op de eerste verdieping liggen de eenpersoons slaapkamers en op de tweede verdieping slaapka mers en een hobbyruimte. Ge probeerd zal worden vier plaat sen te creëren voor dubbel-ge- handicapten. Het tehuis wordt het tweede gezinsvervangende tehuis in Schiedam De Blijhof aan de Burg. Honnerlage Gretelaan werd in mei 1972 in gebruik ge nomen en één jaar later volgde De Tweeling in Vlaardmgen. Sindsdien zijn er m het Nieuwe Waterweg-noord gebied geen tehuizen meer gebouwd. Rotter dam telt in totaal zeventien te huizen, terwijl er in heel Neder land zo'n driehonderd zijn. De eerste gezinsvervangende tehuizen dateren van zo'n twin tig jaar geleden. Ze namen een grote vlucht toen het Ministerie van CRM ze ging financieren. Die financiering werd twee jaar geleden nog eens extra verge makkelijkt, toen de AWBZ werd ingevoerd (algemene wet bij zondere ziektekosten). De Stichting Paus Johannes XXIII is in 1965 opgericht door de Katholieke Stichting voor so ciaal pedagogische zorg en de ouderverenigingen. Volgens di recteur H. J. M. Bosman bestaat er in Schiedam zeker behoefte aan een tweede tehuis. De nood zaak van een tweede tehuis werd al aan het begin van de ze ventiger jaren door de gemeen tes Schiedam, Vlaardmgen en Maassluis erkend. „Het huis zit allang vol", con stateert Bosman. „Een aantal mensen is eraan toe. Aan de ene kant omdat in sommige gevallen de verzorging thuis wegvalt en aan de andere kant omdat we de mogelijkheid willen scheppen, dat men kan doorstromen van uit het gezin naar een stuk gro tere zelfstandigheid. Het aantal voorzieningen voor geestelijk gehandicapten is snel toegeno men, maar het blijft nog wel achter bij wat wenselijk is. De oplossing van het gezins vervangend tehuis is niet voor iedereen. Degenen, die een vrij grote zelfstandigheid aankun nen, zullen zich in zo'n tehuis niet thuisvoelen. Voor hen zou je eigenlijk begeleide kamerbe woning moeten hebben. Daarom is m Schiedam een werkgroep gestart, die dat gaat bekijken. Aan de andere kant heb je de geestelijk gehandicapten, die medische en specialistische ver zorging nodig hebben: die horen beter thuis in een internaat." Het gezinsvervangend tehuis wordt, aldus Borman, „een woonleefgemeenschap, waar voor het gezin enigszins model staat en waarbij de organisatie ondersteunend is". Er komen twintig a vierentwintig mensen vanaf twintig jaar. Gedacht wordt aan vier huiskamers, zo dat kleinere eenheden ontstaan. „Het gezinsvervangend tehuis is over het algemeen een erg leuke voorziening", zegt Bos man, „omdat die mogelijkheden biedt om wat kleinere eenheden in te richten en de mensen wat beter tot hun recht te laten ko men. Ook is het mogelijk wat te doen in samenwerking met de maatschappij. In een later stadium willen we ook contact opnemen met de buurt voor informatie en om kennis te maken. Het is erg be langrijk, dat het huis geaccep- teed wordt door de buurt In Schiebraek hebben we daar bij zonder prettige ervaringen mee. De buurtbewoners helpen soms mee in het huis en er zijn wat tuintjes gemaakt, waarin kinde ren uit de buurt werken. Ik hoop, dat het tehuis een open huis wordt met goede con tacten naar buiten toe. Ik heb daar alle vertrouwen m. In het begin zal men wat aarzelend zijn door onbekendheid. Maar als die eenmaal overwonnen is, kan het tehuis een hele verrij'- kmg van de buurt zijn." Tot besluit zegt Bosman: „Ik hoop, dat we volgend jaar kun nen gaan bouwen en in 1980 de eerste bewoners gaan opnemen. Want de nood is toch wel erg hoog." In uw bericht - in de krant van 6 september betreffende de KABO-vergadenng op dins dag 18 september in gebouw Ar cade, Lange Haven 71, aanvang 20 uur, is een storende fout ge slopen. Als belangrijkste punt op de agenda staat NIET vermeld een fusie ABVA/KABO, maar het voorstel in principe in te stem men met de totstandkoming van de federatie ABVA/KABO. Te uwer verduidelijking: vol gens het verklarend handwoor denboek der Nederlandse taal is een fusie een samensmelting van partijen. Volgens dezelfde bron is een federatie een bond van samenwerkende (hun zelf standigheid behoudende) ver enigingen. Daaf Rensman, voorzitter KABO, afdeling Schiedam.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2