In icaragua nu volledige burgeroorlog Koffie Hag probleemloos mag m Verdachten overval gepakt Enquête sluit aan bij plannen vakbeweging Noodrantsoenen voor j Oploswhisky uit Japan Dood na prik met paraplu? Uit jaloezie man in borst geschoten Kennissen Biko in cel "Top-top' Breznjew Carter? dicht In kwade reuk? Bem unieke badh antld «k i§ gauw verdiend. tr I' ii -J I ahov 4 y m Wijkagent laat jongens een uur dweilen MS .V Soms zon m Burgemeester Heerjansdam naar Ruurlo INFORMATIE OVER BEZORGING: dicht. J p 1 Dinsdag 12 september 1978 34e jaargang no. 9579 hoofdredacteur hermam wigbold Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 MANAGUA De strijd in de Middenamerikaanse staat Nicaragua heeft zulke hevige vormen aangeno men, dat thans gesproken kan worden van een burger oorlog. In de steden Managua, Leon, Chinandega, Esteli, Matagalpa en Masaya wordt hevig gevochten tussen regeringstroepen en opstandelingen. Volgens het Rode Kruis zijn er de afgelopen dagen honderden doden ge vallen. Hongerig strekken Hin- doe-kindertjes in de In diase stad Benares hun handen uit naar de nood rantsoenen. Zij zijn slachtoffers van de gigan tische overstroming van de heilige Ganges-rivier. In de deelstaat Uttar Pradesj is de toestand verbeterd, maar in de staat Bihar zijn verschei dene nieuwe steden door de overstroming getrof fen. Er zijn epidemieën van diarrhee en malaria uitgebroken en er worden voorbereidingen getrof fen voor massale inenting en .besproeiing van mus kietenlarven. Volgens onofficiële cij fers zouden er tot nu toe 1500 doden zijn gevallen. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - Uit jaloezie heeft de 22-jarige J.P. uit Roermond een 45-jarige stadgenoot gisteravond met een schot in de borst ernstig gewond.. Het slacht offer was vanmorgen, na een spoedoperatie, buiten le vensgevaar. P. werd enkele uren na de schietpartij aangehouden in een café in de binnenstad. Hij had het wapen nog op zak. Bel 010 - 14 74 00 Zie verder pagina 7 Experimenten-pol Hl I Toen kwam de winnares uit de bus, de 23-jarige studente ta len Marie- Line Droulez (en let ook op haar teentjes!). De nieuwe koningin mocht op de weegschaal plaatsnemen om de hoofdprijs in ontvangst te nemen haar eigen gewicht in knoflook. ï€I Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de'-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Waterooi?"*. gebeurt .vandaag... Nieuwe abonnee bom ,a>fl Tffiyfr - - y 1fc De Nationale Garde heeft la ten weten de toestand meester te zijn, maar ooggetuigen mel den dat de guerrillastrijders van het Sandinistische Nationale Bevrijdingsfront steeds nieuwe aanvallen ondernemen, daarbij' gesteund door de bevolking. De stad Masaya is voor 90 pro cent in banden van de Sandinis ten. De' Nationale Garde werd gedwongen zich terug te trek ken uit grote delen van de stad. "SMgSSB coffeïnevrij Nu in nieuwe verpakking van 250 gram. Hag, échte koffie, gezuiverd van cofféïne en andere schadelijke bestanddelen. Bétervoor hart, zenuwen, maag. gal en lever. mm rottendam 29sepU/m8oktv78 openingstijden; KM7u. 19-2230 u's zondags 10-17 u. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind, krimpend naar zuidwest. Minimum tem peraturen van 10 tot 5 graden» maximum temperaturei rond 18 graden. maxin i gradei I U«pt zon op onder 07.10 20.00 hi maan op' onder 18.06 02,45 Het leger heeft de stad gebom bardeerd en duizenden mensen zijn gevlucht. Alleen al in Masaya wordt het dodental op 200 geschat In Leon wordt nog zwaar gevochten en in Chinandega hebben de San dinisten vier volkswijken onder controle. Zij hebben hier de plaatselijke kazerne van de Na tionale Garde omsingeld. Ook in Matagalpa, waar scho- Jieren en studenten de strijd aanbonden met* de Nationale Garde, gaan de gevechten nog door. De verbindingen met de stad zijn nagenoeg verbro! en en de enige berichten komen van gevluchte inwoners. Een groot deel van de stad is verwoest. Volgens de oppositiekrant La Prensa zijn de afgelopen nacht guerrillastrijders vanuit Costa Rica Nicaragua binnengekomen om deel te nemen aan de strijd tegen president Somoza. ROTTERDAM - De politie heeft vannacht in een café op de Brede Hilledijk twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht gistermiddag bij een roofoverval in een parfumerie zaak in Alkmaar betrokken te zijn geweest. De twee zijn: de 37-jarige B. de B uit Alkmaar en de 29-jarige R. D. E., zander vas te woonplaats. Ze bedreigden de 35-jarige eigenaar van de winkel met een alarmp'stool, haalden de kassa en een portefeuille leeg en gin gen er met 2800 gulden vandoor. Eerder met pi er j doen 1! 1 verreweg favoi riet (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Nederlanders willen vroeger met pen sioen, ook als dat ten koste gaat van een stukje inkomen. Zestig proeent van de Nederlanders geeft de voorkeur aan vervroegde pensionering als manier om de werktijd te ver korten. De verlaging van de pensioenleeftijd wordt verko zen boven een kortere werkdag, langere vakantie of een vrije vrijdagmiddag, zo blijkt uit een representatieve en quête van het NIPO. De wens om eerder met wer ken op te houden sluit precies aan op de plannen van de vak beweging om door middel van kortere arbeidsduur de hoeveel heid werkgelegenheid eerlijker te verdelen over de mensen die werken willen. De Industriebond NVV komt vandaag naar buiten met een te- gennota voor de bezuinigings plannen van het kabinet-Van Agt waarin de arbeidstijdver korting bet belangrijke instru ment is om de werkloosheid snel omlaag te brengen. Donderdag maakt de hele FNV zijn tegen- nota voor bestek '81 openbaar. In de NlPO-enquête liggen de voorkeuren zo: Pensioen op t52-jange leeftijd met alle gevol gen vandien voor het inkomen. WASHINGTON - In Zuid-Californië zal voor het eerst en bij wijze van proef in Japan afkomsti ge oplos- (of liever: aan leng-) wisky worden ver kocht Het spul zal wor den verkocht in blikjes die ongeveer ƒ3,50 gaan kosten. De merknaam luidt Sure Shot. wat zoiets betekent als vol treffer. Is de Sure Shot inder daad een voltreffer, dan zal de verkoop in de Ver enigde Staten worden uit gebreid. De verkoop in Californië was enige tijd opgehouden omdat het ministerie van Justitie meost nagaan hoe er ac cijns op moest worden ge heven. Sure Shot is een gelati- ne-achtige stof die met water moet worden aan gelengd. Wie hel puur zou drinken, loopt gevaar er een „verbrande keel" aan over te houden. LONDEN - De Londen- se politie stelt een onder zoek in naar de geheim zinnige dood van de 49-ja- rige Iwan Markow, een schrijver en radiospreker die in 1969 vanuit Bulga rije uitweek naar het wes ten Markow. die gisteren overleed, had tevoren aan vrienden verteld, dat een onbekende man hem bij een bushalte had geprikt met een paraplu. De man had zijn excuses aangebo den en was vervolgens doorgelopen. Markow had een klein wondje opgelopen in het bovenbeen. Enkele dagen later werd hij met hoge koorts opgenomen in een Londens ziekenhuis. Markow, medeiceTker van de Bulgaarse afdeling van de BBC, zou al enige malen zijn gewaarschuwd dat de Bulgaarse geheime politie erop uit ivas "hem te pakken te nemen", als hij zijn aanvallen via de radio op het communisti sche regime m Bulgarije niet zou staken. DEN HAAG - Burgemeester J. Ordelman van Heerjansdam is met ingang van 1 oktober be noemd tot burgemeester van Ruurlo m Gelderland. De heer Ordelman is Nederlands Her vormd en lid van het CDA. De jongeman was gister avond bij zijn vriendin op bezoek gekomen waar hij de oudere man aantrof. P.. vol gens de politie zeer jaloers, maakte zich daar zo kwaad over dat hij een revolver trok en op de man schoot. Nadat hij het huis was uitge vlucht probeerde hij bij de Maasbrug nog een overval te plegen op een benzinestation. Dat mislukte omdat de vrouwe lijke pompbediende het vuur wapen, dat hij haar onder de neus drukte, resoluut wegduw de, P. liet het er toen bij en ging er vandoor. Volgens de politie was er voor P. geen enkele reden geweest om jaloers te zijn. Zijn stadge noot - beiden kenden elkaar had iets van hem willen kopen en was, toen hij hem niet thuis trof, naar zijn vriendin gegaan om daar op hem te wachten. (géén sndtr nummer) I ''Vraag naar de aft ebennee-service maandag l/m vrijdog tut 19.09 uur zaterdag tet 16.00 uur Zie aak odrauen op de strippagina KINGWILLIAM's TOWN - Precies een jaar na de geweld dadige dood van de zwarte lei der Steve Biko heeft de Zuid- afrikaanse politie elf van zijn familieleden en vrienden opge pakt. In de cel zitten sinds giste ren onder meer een broer en een zus van de zwarte martelaar, De politiemannen van Vorster zijn tot „preventieve actie" overgegaan om de herdenkings plechtigheid die vandaag in Bi- ko's geboorteplaats zou worden gehouden, te verhinderen. De wijkleider van Soweto, dr. Nthato Motlana, kreeg al eerder een spreekverbod voor de hele maand september om te voorko men dat hij herdenkingsrede- voeringen zou houden. Enkele detachementen op roerpolitie staan vandaag in King William's Town paraat „om eventuele plechtigheden in goede banen te leiden". ATLANTA - De Amerikaan se president Carter wil nog voor het einde van dit jaar een top conferentie met zijn Russische evenknie Leonid Breznjew. Na een onthullend bericht hierover namen de geruchten over de „top-top" gisteren snel toe. Car ter zou zijn voornemen kenbaar hebben gemaakt op een geheime vergadering van de Amerikaan se Nationale Veiligheidsraad op 2 september. Het Witte Huis hield gister avond stijf en strak vol dat geen enkel officieel commentaar op de circulerende geruchten zou worden gegeven. De geruchten over de „top- top" werden ook voorgelegd aan senator Edward Kennedy, die gisteren in Amerika terugkeer de na een vijfdaags bezoek aan de Sowjet-Urue. Hij had een lang onderhoud met Breznjew. Kennedy ontkent dat een top ontmoeting tussen Carter en Breznjew ter sprake was geko men. Kennedy schetste zijn eigen contacten met de Sowjet-ieiders als „opvallend vriendelijk. We gaven wederzijds toe dat er punten van onenigheid waren, maar legden toch de nadruk op het streven naar vrede en begrip tussen onze beide volkeren," al dus de senator. 60 procent. Elke dag een half uur korter werken. 16 procent, Vrije vrijdagmiddag 14 proient. Twintig dagen meer vakantie II procent; Educatief verlof (een aantal maanden studieverlof om de x-jaar): 7 procent. Deelbanen (twee of meer werknemers be zetten eén arbeidsplaats en de len loon): 12 procent De vervroegde pensionering wordt nu al gebruikt, vanaf 63 jaar, om bedrijfstakken te sane ren (scheepsbouw) of meer ba nen vrij te maken voor jongere werkzoekenden. In de haven, de bouwnijverheid, de metaal en het onderwijs bestaan regelin gen waardoor 63-jarigen vrij willig twee jaar eerder met pen sioen kunnen gaan. De tiental len miljoenen aan extra kosten die dat met zich meebrengt ko men uit een experimenten-pot die het kabinet-Den Uyl daar voor heeft bestemd DORDRECHT III opdracht van wijkagent J. C. Spee hebben drie jongens van 9 tot H jaar een uur lang de gang van een school moeten dweilen. De jongens hadden kort er voor zelf met de brandslang de gang van de Ster- renwachtschool aan het Melk wegplein in Dordrecht blank gespoten APELDOORN - De Apeldoomse echopat, een bekende toeristische at tractie uit de jaren vijftig en zestig, is niet meer. De eigenaar heeft besloten om de put, met het daar om heen gebouwde buisje voor het publiek te slui ten. De put was geen renda bele attractie meer en de exploitatie ervan viel* moeilijk meer te vereni gen met die van het erbij gelegen Restaurant de Echoput De gemeente Apeldoorn heeft intussen voorge steld de put mgt het hals je op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Twintig meisjes stre den in het Franse dorp je Arleux om een titel die bij som migen wel licht in een kwade reuk staat: die van Konin gin Knof look. Vier dagen duur de de knof- look-oogst- feesten. B Ik geef hiermee op als nieuwe aboresee: Naam- Adres- Plaats Soort abonnement-, O kwartaal fj| Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog Rf 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek ab beloning bij: Naam afzender. Adres if! •r- i m

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1