Minister Tuijnman stelt buitensluis in gebruik 5 Meer vrouwen onderzocht op baarmoederhalskanker Verbeteringen voor toeristen nodig Polstasje uit auto gestolen K Voor derde maal koppeltijdrit om Rijnmondtrofee SPORTRAAD VOOR HET LAATST IN OUDE SAMENSTELLING 8» JS-werkgroep huisvesting vergadert Stertocht drumbands schiedam WmwSÊ Bewonersveren igïng Centrum: sportagenda naast 't veld DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - „Vandaag is een onderdeel van een erg belangrijk deel van de waterkering in de provincie Zuid-Holland gereedgekomen. Dit gedeelte wordt wel de "weke buik van Holland" genoemd." Dat zei Ir. D. S. Tuijnman. minister van verkeer en waterstaat, gister middag tijdens de opening van de nieuwe buitensluis. pé' ORANj A Is eerste vaarde de boot met genodigden door de officieel geopende buitensluis Opluchting ff; v (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De op komst voor het baarmoe derhals kankeronderzoek dat van half mei tot juli van dit jaar in Schiedam heeft plaatsgevonden be droeg 68 procent. Van de 32 procent niet onder zochte vrouwen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar is nog niet bekend of zij met een geldige reden wegbleven. Ook is nog niet bekend bij hoeveel vrouwen kanker aan de baarmoederhals is ge constateerd. Duur stapje Minister Tuijnman (ver keer en waterstaatj "knipt de sluis open" Wethouder Chris Zijdeveld drie stropdassen cadeau doet minister Tuijnman SCHIEDAM - Bewo nersvereniging Schie dam-centrum is het met het VW-bestuur eens, dat er in onze stad weinig op toeristisch gebied ge daan wordt. Volgens de vereniging is het nodig, dat er een reclamecam pagne komt en dat er ver anderingen in de stad wonten aangebracht, die «te bezoeker ten goede ko men. Verder vindt de ver eniging, dat meer service moet worden geboden dan tot nu toe het geval was. Klein maar heel duur S stapje De openingsplechtigheden voaden plaats aan boord van de Oranjeplaat van de Spido. Met dexe boot maakten de minister, bet college van burgemeester en Nog 7 nachtjes slapen., wethouders en een groot aantal genodigden een tochtje door de Buitenhaven en over de Nieuwe Waterweg. Voor de bnitensluis minderde het schip vaart om de minister, die op de voorplecht stond, de gelegenheid te geven een vor de sluis gespannen lint door te knippen. Daarmee was de sluis, die al maandenlang ge bruikt wordt, officieel in ge bruik genomen. Aan de kant stonden flink wat mensen te kijken. Zijdeveld, wethouder van ruimtelijke ordening, bood de minister drie Schiedaro-dassen aan. Hij vroeg hem om een snel le goedkeuring voor de pinnen om de aansluitende waterkering zowel links en rechts van de buitensluis aan te kunnen leg gen. „Ik hoop en verwacht dat uw medewerkers als u drie da gen per week een Schiedam-das draagt, zo overtuigd zijn van uw enthousiasme voor onze stad, dat ai onze aanvragen automa tisch en per kerende post geho noreerd zullen worden", aldus de wethouder. Zijdeveld zei opgelucht te zijn. dat de buitensluis in gebruik werd gesteld, want „velen in Schiedam hebben zich zorgen gemaakt over de situatie rond SCHIEDAM - De werkgroep huisvesting van de Jonge Socia listen houdt vanavond een ver gadering. Op de agenda staan de ssSac huisvesting irnlijt v aa de subgroep Oude Kerkhof, con clusies ten aanzien van het rap port Bouwcentrum en verdere actieplannen. In de nota huisvestingsproble matiek van jongenen, geschre ven door de JSTers De Beer. Van Kleef. Konings en Ou wens. wordt voorgesteld een gedeelte van de Landen hof en de school aan het Oude Kerkhof Ie ver bouwen tot woningen voor klei ne huishoudens De nota pleit voor meer nadruk op woning bouw voor deze categoneen bij de uitwerking van bestem mingsplannen voor binnenstad. Woudhoek-noord en Schienoko- gebted. Daarnaast wordt ge vraagd om een onderzoek naar de mogelijkheden om dit soort huizen neer te zetten op het Schuttersveld Voorts wo den m de nota enkele voorstellen ge daan voor het tegengaan van leegstand, verandering van de bestemming van een huis (bij voorbeeld woning in opsla gruimte! en het tegengaan van de verkoop van goedkope huur woningen. Meer inlichtingen over ue werkzaamheden van de werk groep worden verstrekt door Hans Konings. tel. 732496. de oude buitensluis". „Ik heb tijdens menige herfstnacht met hoogwater en storm bij de sluis gestaan, hopend dat die het ook nu weer zou houden Het was dan altijd wel een geruststel!ins te weten, dat de mensen van het dijkleger aanWezig waren om bij problemen meteen op te tre den." U SCHIEDAM - Al» het weer '"v«W» beetje meezit, vindt van- avond de jaarlijkse s(*rtocht -piwais. Vanuit wrscliiUendr - plaatsen in de stad marcheren Harpe Davids. O BK. Jeugdrijn- -:v>in()r>'*bafKl. Juliana en twee ma* joretiecorpsen en de Rijnmond band nchting Emmapiem Om acht uur komt daar d» eerste band aan en om kwart over ne- gen wordt de show besloten. De IS stertocht voert door Nieuwland. 'Singrikwartter. West en de Gor- Ook Mr. L. W L. F. van Heug- ten, dijkgraaf van het Hoog- heemraaschap van Schieiand, was or r-ht. dat er weer een nv i- schakel uit de rivierwa ter ..er' cig is verdwenen. Hij noemde het meer geluk dan wijsheid dat de oude buitensluis het in 1953 niet begeven heeft, omdat het opgestuwde buiten water maar luttele decimeters onder de bovenkant van de sluisdeuren bleef Kritiek had hij op de oude keersluis in Vlaardmgen en het kwetsbare deel van de hoofd waterkering tussen de Honin- gerdijk en de IJsselmondselaan in Rotterdam. Mr. Van Heugten noemde de sluis van eminent belang voor de hoogheemraadschappen van Delfland en Schieiand. Onder verwijzing naar de goede kwali teit van het Schiedamse opper vlaktewater ten tijde van de moutwijn- en gistproductie. zei hij: „Ik geloof, dat het nog te vroeg is te veronderstellen, dat het oppervlaktewater weer die oude klare kwaliteit van vroe ger heeft gekegen Maar we zijn onmiskenbaar op de goede weg." De opkomst was drie procent meer dan de opkomst vorig jaar, toen elf procent zonder opgaaf van reden wegbleef en 24 pro cent wegens zwangerschap of een medische ingreep niet ver scheen. „Mogelijk is die stijging een gevolg van het feit dat het ondezoek nu op twee plaatsen in de stad gehouden is", zegt E. H. E. Wolfs, directeur van de GG en GD, die de stijging van drie procent vrij veel vindt „De re sultaten van dit onderzoek zijn pas over enkele maanden be kend. de tests worden op dit mo ment in het Pathologisch labo ratorium in Rotterdam onder zocht" Minister TUijnman zei in zijn toespraak, dat het ministerie- met de versterking van de wa- terkering ten oosten van de schutsluis (Maasdijk) in princi pe instemde en akkoord ging rr.t het principeplan voor het gedeelte ten westen van de schutsluis. De minister noemde compartimentering van Zuid- HoSiartd een goede aanvulling op hetgeen hier aan versterkin gen plaatsvindt. „Vandaag doen we een klein maar heel duur stapje", zei hij. „Hierdoor bleek het mogelijk om. zonder het scheepvaartbe- lang te schaden, een stevige schakel in de keten van hoog waterkeringen te verkrijgen." De bouwwerkzaamheden zijn op 27 augustus 1975 gestart. De sluis en brug kwamen eind juli officieus gereed. De totale bouwsom bedroeg 25 miljoen gulden. De gemeente betaalde 3 miijr-, aandeel m de ver vanging van de oude Koningin- nebrug. In «en brief aan het bestuur van de VVV schrijft de vereni ging. dat Schiedam meer te bie den heeft dan alleen drank. „Men denke aan de historische gebouwen langs de grachten en de omgeving hiervan, die in het Rijnmondgebied echt wel uniek te noemen rijn", aldus de bewo- nersverenigiag. Volgens de brief is bezichti ging van de stad haast onmoge lijk, omdat de voetgangersge bieden niet groot zijn en on danks de status van voetgan gersgebied toch door auto's ge bruikt worden Hierdoor be hoort, zegt de bewonersvereni ging prettig wandelen tot de onmogelijkheden. „Verder is de verkeersintensiteit in het histo risch gedeelte zo intens, dat men gedurende een bezichtiging van deze omgeving meer aandacht moet schenken aan het verkeer dan aan de omgeving. Doet men dit niet. dan is de kans levens groot aanwezig, dat er nooit meer een 'chtigmg kan plaatsvinden us de brief. Tenslotte sn «t de bewoners- vereniging de service-verlening aan. De vereniging wijst erop. dat de gebouwen, die voor be zichtiging bijzonder geschikt zijn en waar meestal ook een bepaald evenement gehouden kan worden, meestal voor het publiek gesloten zijn of voor an dere doeleinden gebruikt wor den. Genoemd worden de molen, zakkendragershuisje en koren beurs. „Dan zijn er in Schiedam te weinig overnachtingsmoge lijkheden in een redelijke prijs klasse voor de eventuele bezoe kers". aldus de brief. „Het open zijn van horeca-instellingen op rustige momenten zoals zondag morgen is ook niet mogelijk. Terrasjes zijn alleen daar ge vestigd. waar men behalve zijn borrel ook uitlaatgassen kan nuttigen." ziet dat er nog heel wat te doen is", zo besluit de bewo nersvereniging haar brief, „en de bewonersvereniging Schié- dam-centrum zou het bijzonder prettig vinden wanneer U eerst Uw koopwaar in orde gaat ma ken en daarna pas tot verkoop overgaat" Volgens het PvdA raadslid Jo Ouwens kan de stijging van de opkomst inderdaad liggen aan het feit dat het onderzoek nu op twee plaatsen is gehouden. „Ik heb altijd ai gezegd dat het on derzoek dichter bij de mensen gebracht moest worden, want dat werkt drempelvreesveria- gend", merkt zij op. „Door een goede voorlichting kunnen we nog meer vrouwen over zien te halen aan het onderzoek mee te doen. De elf procen" die vorig jaar niet kwam opdagen was een veel te hoog aantal en vol gens mij kwam dat door de te magere voorlichting" zegt zij „Door onderzoekingen in Rot- terdam blijkt juist in de groep vrouwen die niet meedoet het grootste aantal voor baarmoe derhalskanker vatbare vrouwen te zitten". „In de raadscommissie voor volksgezondheid hebben we het pas nog over deze zaak gehad en is besloten voor het volgende onderzoek een goede voorlich tingscampagne te gaan voeren met een door het Ministerie van Volksgezondheid uitgegeven brochure. Die geeft een bondige schets over seksuele hygiene en de kans op baarmoedehalskan- ker", aldus Jo Ouwens. SCHIEDAM - Uit de ante van de 45-jarige H. L tV uit Schie dam die bij de algemene be graafplaats geparkeerd stond is dinsdagavond een polstasje en «en transistorradio gestolen. In het polstasje zaten twee inter nationale rijbewijzen, rijbewij zen voor Columbia en Saoedi- Arabië.een paspoort en een ver blijfsvergunning. De rechter- porriemiit van de auto was ver nield. Een cassetterecorder met speakers werd dezelfde avond gestolen uit de auto van de 67-jarige A. van M. uit Schie dam. De rechterdeur was met een hard voorwerp opengebro ken, terwijl de auto voor zijn woning geparkeerd stond. In het afgelopen weekend, blijkt nu, zijn uit de werkplaats van een kwastenfabriek in Schiedam vier dozen met zemen gestolen ter waarde van 750 gul den. SCHIEDAM - gisteravond heeft de Schiedamse sportraad voor het laatst tn de oude samenstelling vergaderd Omdat Het zich (act aanzien dat Het bcslutf te komen tot een functionele sportraad nog wei geruime lijd op zich laat wachten, ml men toe h tut uitbreidt»? overgaan mn het aantal sport- raadsleden Doel ran de uitbreiding u het nek rijgen nan een betere coördinatie tuswn de verschil lende wette» tn de Schiedams* sport Dat u «net de huid we besetting can zes huojerleden naar het oordeel mn het dagelijks bestuur. thans met mogelijk Vandaar dat het dagelijks bestuur van de sportraad een wordef heeft doen uitgaan naar li en W om te komen tot IS burgerleden, 5 leden uit de gemeente raad en een voorzitter uit het college (Van oate sportredactie VLAAR DINGEN - Hoewel er vorig jaar even sprake van was dat de Vlaardingse ren nersclub De Coureur geen lawtemmfe'C meer sou krijgen om op de Vlaardingse Maas- sluissedijk bet wielerseizoen af te sluiten met een koppel- tijdrit h in ieder geval voor 1978 die toestemming wel ver leend. Dus komen komende zondag. I oktober, meer dan 100 coureurs uit Rotterdam en omgeving per duo uitmaken wie het snelst de rit Vlaardia- gen-Maassiuis-Vlaardingen han afleggen. Baar De Coureur vorig jaar duidelijk te diep in de buidel moest tasten om de organisa tie rond te krijgen is ditmaal een beroep op een aantal sponsors gedaan. Uitera .rd is Coureurs clubsponsor Radio Molenaar van de partij. Maar speciaal voor dit evenement kan de Vlaardingse renners club ook rekenen op financi ële steun van de volgende fir ma's: Roest Vastgoed. Daltim. Van Hamburg, terwijl Key en Kramer een deel van haar ter rein openstelt om de randing aan het emd van de dijk wat te vergemakkelijken. Onder de deelnemers bevin den zich ook de junioren van Westland Wil Vooruit, die bij de ploegentijdrit in Dronten kampioen van Nederland werden, U- weten Kloppert. Ammerlaan. Van der Burg en .Soileveld Ammeriaan en Soileveld vor men een koppel, terwijl Wim van de Burg samen met Vlaardinger Aad van Asten een koppel zal vormen. Bij de liefhebbers en vete ranen is het aanbod het grootst Een keuze uit favorie ten is nauwelijks te maken, vooral omdat deze vorm van tijdrijden alleen bij de profes sionals voorkomt Bij de amateurs vindt vreemd genoeg geen reprise plaats van het winnende kop pel van vorig jaar. Lie- brechts-De Boer. Wim Lie- brechts rijdt ditmaal met Hen me van der Vaart terwijl René de Boer staat ingeschre ven met Joop Meijer Door dit gegeven stijgen de kansen van het koppel Rten de Roon-Jon Trouw. Riet veld-Brons en Kioppert-Den Besten. Daar inschrijving mo gelijk blijft tot op de wed strijddag is het echter heel goed mogelijk dat er zich nieuwe koppels, aanmelden. De belangstelling voor dit bij zondere wielerevenement is wser bJjzan&r graai ér, èU men toestemming blijft geven voor het afsluiten van de Vlaardingse Maasslutssedijk, (aanstaande zondag om 9 uur tot m de middaguren), dan is de kans groot dat Vlaardmgen en Maassluis binnen enkele jaren een wielertraditie van formaat bezitten Voor donderdag 28 september tlm woensdag 4 oktober SCHIEDAM VOETBAL - Zaterdag: PPSC - NEO *25 (Thurlede 14.30 uur). Groen Wit R - GSS, Rhoon - GTB. WK - Masc (Bijdorp 16.15 uur). Ajax (jeugd) - SW(jeugd). Zondag: Willem II - SW. Neplunus - DHS. Hermes DVS - VIOS (Harga 14 uur). EDS - Martinit Schiedam - Full speed (Harga 14 uur). Excelsior "20 - VFC (Thurle de 14 uur). SFC - ÖDB (Thurlede 14.30 uur). FIOS - Ursus. DRZ - 1FC (Kclhel 1430 uur). Demos - VOB (Harga 14.30 uur). De Pech vogels - SVDPW. Schie damse Boys - Wico (Harga 14 30 uur). WF - Dirkstand (Bijdorp 14 uur). TAFELTENNIS: zaterdag Korenbeurs 18 uur: Koren beurs - Avanti. BASKETBAL: vrijdag Am sterdam 21 uur: US - Ju- ventus (d); zaterdag Am- f De ouders tan de SVV-pupiUen gaan op 14 oktober knffieta reien in de kantine van SVV op hef sportpark Harga, Niet alleen tic ouden van de pupillen, maar ook de ouden van de F- en C- spelertmzitn can harte welkom. Aanvang. 19 00 uur 9 De eerste opiniepeilingen hebben uitgewezen dat trainer Jaap Klepke Wj WK goed tn de markt ligt De slogan Tikkie terug Jaap, is bij WK nu vervangen door; "Niet zoveel Kleppe man- ne" Dé aitelen can rortuna en de Vtaardtng» scheidsrechters stappen nog tedere keer met open mond van verbazing in de ogen hun nieuwe onderkomen binnen, e zondag (epen een tennisbal wil slaan, kan daarvoor te recht m de geheel vernieuwde S;rorthal Margriet in Schiedam paar kan men grafts en voor nier endal partijtjes spelen Niet te r andere tenmstie/h> bbers moeten aan de beurf ko men Op die manier uil de directie van de Margrtelhal de tennis sers kennis laten maken met de nieuwe sportvloer Aanvang 1200uur Einde IS00uur sterdam 21 uur: Germaan Juvenius (h). HANDBAL: zondag Harga (terr. UVG) 11 uur HVK Unitas2(h). 13.15 uur UVG - Indus (h). 15 uur: HVK - Vi res (d); Rotterdam 12 uur Roda - UVG (d): Adm de Ruyterweg 12.45 uur: Wil ton - DWS 2 (h). 14 uur: Wil ton - Ancora 2 (d). VOLLEYBAL: donderdag Rotterdam 20.30 uur: Animo Both/P (d); zaterdag Hoogvliet 16 uur: Yum - Both/P (h) KORFBAL; zaterdag Harga 16 uur: Harga - Albatros. Harga (terr. HBSS) 16 uur. ODI - De Spartaan 2; zon dag 14 uur: Hoogvliet - Suc ces. HOCKEY zondag Hargat aai 12 uur: Spirit - Asvion (d). Delft 14.30 uur: Delft- Studs - Spint (h). Thurled. 14.30 uur: Asvion - Room burg SCHAKEN: zaterdag zaal Ire ne Nieuwe Haven 13 uur drieronden toernooi.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2