Skate board-actie loopt als 9n trein Schade aan scholen: meer dan een ton i nar VROM heeft nieuwe informatiewagens l Cursussen huisvrouwen begonnen i.srw «KW.? 'Tapijt namens de burgemeester' schiedam ff WOENSDAG 4 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 N, 1^1^ lc w.w.x4^"": Nieuwlandplein; vooral tijdens de ochtendspits voor het verkeer uit noordelijke richting een knelpunt SCHIEDAM - Voor het luttele bedrag van tweedui zend gulden is de verkeerslichtinstallatie op het Nieuwlandplein zo gewijzigd, dat er vooral in de och tendspits minder kans op filevorming ontstaat De verwachting'is, dat er een tijdwinst van vijftig procent geboekt kan worden. De wijziging is uitgedokterd door twee ambtenaren van de afdeling verkeersonderzoek en wordt door wethouder Zijdeveld het ei van Colum- Slimmigheid bus genoemd. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Het gaat goed met de skate-boardae- tie, meldt Marcel van der Kruk. Samen met Frank Noordijk heeft hij voor de microfoons van de Zieken omroep in een live-uitzending mogen vertellen wat nu precies de bedoeling van de actie is. - "5if»r' w$s*'m iJan Ligthartschool aan het Frans Halsplein is de grote uitschieter Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In het eerste half jaar van 1978 is voor niet minder dan 119.081,48 gulden schade aangericht aan schoolge bouwen. Verontrustende cijfers waarmee de com missie Vorming en Re creatie gisteravond in haar vergadering werd geconfronteerd. SCHIEDAM De VROM heeft twee nieuwe dienstauto's in gebruik genomen. Deze wagens dragen het opschrift "stadsreiniging". Bij de chauffeurs van deze service auto's kan iedereen aankloppen voor informatie over de stadsreiniging. Als iemand de wagens niet ziet rijdendan is er nog geen man overboord, want voor inlichtin- gen kan men ook telefonisch de VROM benaderen. Het telefoonnummer is 377155. Afgewerkte olie kan men bij de VROM-dienst kwijt op werkdagen en wel van 8 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. Op de foto voorman W. Maas en de nieuwe wagen. SCHIEDAM - De man die enkele dagen geleden een oude vrouw een „Per zisch" tapijt aanbood voor een prikkie onder het mom „ik ben wel niet zo rijk als prins Bernhard, maar ik ga u toch wat ge ven, heeft al eerder ge tracht diverse mensen in Schiedam op te lichten. SCHIEDAM Binnen de PvdA-fractie circu leert momenteel het ont werp van een Woonruim- teverordening, die de ge meente verregaande be voegdheden geeft het par ticulier woningbezit on der controle te krijgen. De verordening bevat een aantal regels, die andere gemeenten nog niet ken nen. Meldingsplicht Strenge voorwaarden i van Columbus S&S&V.W v.vO. jè4-? MM V erkeerslichten I ieuwlandplein 5 e jn veranderd overgeslagen als er geen links- afslaand verkeer uit zuidelijke richting komt Dat zal regelma tig gebeuren, omdat verkeer stellingen hebben uitgewezen, dat deze stroom slechts circa veertien voertuigen per uur telt De verkeerslichtinstallatie is vanmiddag ai aangepast Het rechtdoorgaand verkeer uit 1 noordelijke richting krijgt op het kruispunt langer groen licht, terwijl het linksafslaande ver keer eerder mag beginnen te rij den. De huidige verkeersafwikke ling op het plein vindt in vier fases plaats. Dat geeft aanlei ding tot vele klachten, ontstop pingen en vooral *s ochtends lange files. 's Avonds zijn er niet zo veel problemen, omdat het verkeersaanbod dan gespreider is. A- long and sad story", noemt wethouder Zijdeveld de huidige situatie. „Op de strook voor rechtdoorgaand verkeer staat "s ochtends vaak een lange rij met verkeer, dat uit Noord komt" De vier fases van de huidige regeling worden omgezet in vijf fases: er komt een stapje tussen, dat bestaat uit groen licht uit sluitend voor al het verkeer uit Noord. De volgende stap wordt Volgens de twee ambtenaren, de beren D. Bredeveld en F. Stortelder. zit de slimmigheid van de nieuwe regeling hem in het facultatief maken van die (derde) stap. „We maken ge bruik van de onevenwichtigheid in de verschillende verkeers stromen'*, aldus de twee heren. Al* het verkeersaanbod con stant blijft, zal er minder kans zijn op filevorming en zuilen de wachttijden geringer worden. Verder hopen wij op minder kop-staart botsingen." Wethouder Zijdeveld noemt de tweeduizend gulden, die voor de wijziging wordt uitgegeven „niets". „Meestal kost het aan passen van een schakeling van een verkeerslichtinstallatie tienduizenden guldens. Maar om tot zo'n kleinigheid te ko men. was eerst wel een grondige analyse van de verkeerssituatie nodig", aldus de wethouder. Tegelijkertijd met de wijzi gingen op het Nieuwlandplein worden ook de verkeerslichten op het kruispunt met de Schie- damseweg bij het station Nieuwland aangepast. Als daar het verkeer uit noordelijke rich ting in verband met een file voor de spoorwegovergang rood licht krijgt, wordt de blokkering eerder opgeheven. „De files blij ven", zeggen de twee verkeers- deskundigen van de gemeente maar ze worden sneller opge lost" lognachtje slapen, SCHIEDAM - Het eursus- sefcoen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam is dexe week van start gegaan. De cursussen Frans worden voortgezet en tevens bestaat de mogelijkheid weer met een nieuwe cursus te starten. Op de cursus voor gevorderden kunnen nog een aantal cursis ten geplaatst worden. De cur- sus Engels is gisteren gestart. Voor de nieuw te vormen be ginnerscursus kunnen zich nog enkele dames aanmelden. Volgende week dinsdag start bet kegelseizoen- Er wordt van oktober tot april twee keer per maand geke geld in het Rijnmond Hotel aan de Burgemeester van Haareniaan. De kosten bedra gen dertig gulden per seizoen. Badminton start volgende week donderdag en vrijdag. Er wordt gespeeld in de Sporthal. Voor de beginners- groep kannen zich nog deel neemsters aanmelden. De gymnastieklessen worden ge- geven op donderdagochtend. Er kunnen zich nog enkele le den aanmelden door over schrijving van veertig gulden ep Os girorekening van de penningmeester. Volksdansen begint donder dag in het gebouw Chr. Socia le Belangen- De lessen vinden eenmaal per week plaats en de kosten bedragen dertig gulden per drie maanden. Yoga kan elke maandag beoe fend worden. De lessen wor den gegeven ia gebouw Chr. Sociale Belangen. Er zijn drie groepen. Bowling wordt beoefend op maandag- en dinsdagmiddag in de Walvis. De maandag middag is voor de beginnende speelsters en op dinsdag spe len de gevorderden in teams van vijf speelsters. Tenslotte de Mtermtuureur-. sus. Deze wordt dinsdag om de veertien dagen gegeven door de heer Th. Schoenma kers in het gebouw Chr. So ciale Belangen. De volgende boeken worden besproken: De Avonden van G. K. van het Heve, De Metsiers van Hugo' Claus. De vleespotten van Egypte van Marais Gijsen, Het afscheid van Ivo Michiels, Mannekino van Sybren Poiet, Ranonkel van Jaques Hame link. De maker van J. Bernlef en Romeinse slaafjes van Jos Rutin g. Zoals bekend heb ben de twee jongelui namens zo'n negen tig enthousiaste beoefenaars van de skate-boardsport een brief aan de burgemeester ge schreven. Daarin vragen ze om een eigen baan, omdat de politie heeft aan gekondigd tegen hen te gaan optreden. Volgens de politie brengen ze de vei ligheid van zichzelf en anderen in ge vaar. Dit wordt door de skaters ook zelf beaamd. Daarom willen ze een eigen baan, waardoor er geen kans meer is op botsingen met voor bijgangers. Om zichzelf te bescher men dragen de jon gens knie- en elle boogbeschermers. een helm en hand schoenen. „Het was een leuk Interview voor de Ziekenomroep", al dus Marcel van der Kruk. „We hebben gezegd, dat we een eigen baan willen omdat het gaat om de veiligheid van ons en andere men sen." ,.;.f v>: t'J.. H De grote uitschieter is de Jan ligthartschool aan het Frans Halsplein. Daar be draagt de schade 3.880 gul den veroorzaakt door het in gooien van ruiten en het vernielen van dakpannen. Met het ingooien van ruiten wordt overigens de meeste scha de opgelopen. Er is bijna geen school in Schiedam of er zijn ruiten ingegooid, deuren be schadigd en zijn er dakpannen van het dak gehaald. Ook zijn veel bliksemafleiders vernield of onherstelbaar be schadigd. Recherche-chef hoofdinspecteur Piet van de Hengel is ook geschrokken van die cijfers. „Om te voorkomen dat het uit de hand loopt kom je toch bij de ouders terecht. Die moeten hun kinderen bewust maken dat het hier om gemeen schapsgeld gaat. Het is voor ons ondoenlijk om bij iedere school een agent neer te zetten". Plaatsvervangend korpschef Dick van der Veen: „Ja, het is een heel bedrag. Wij van onze kant doen er veel aan om het te voorkomen. Er komen hier scholen op excursie en dan ver tellen wij daar wat over. Het is een mentaliteitskwestie. Mis schien zou het een oplossing ge ven als de gemeente de schade op de ouders verhaalt als de da ders bekend zijn. Maar dat is met bij alle vernielingen het ge val." V-N- .V Zo probeerde hij een 37-jarige mevrouw aan de Vondellaan ook een „Pers" aan te smeren. Hij verzon de meest uiteenlo pende smoesjes. Bij een op de Vlaardingerdijk wonende 76-ja- rige mevrouw vertelde hij ge stuurd te zijn door de burge meester. De 64-jarige bewoner van de Cort van der Lindenlaan kreeg voor de verandering geen Pers aangeboden, maar Delfts blauwe vazen. Gelukkig is nie mand op de aanbiedingen inge gaan. Maandag werd de 37-jarige B. H. F. op heterdaad betrapt bij een inbraak in het pand van de firma Heilker aan de Hoofd straat Bij de politie kwam alarm binnen en voor F. nog maar iets had kunnen stelen was hij al in de kraag gepakt. De 21-jarige verkoopster J. J. S. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een portemonnee. Deze zat in haar tas die in de keuken stond van een lederwarenzaak in het cen trum van Schiedam. Vijf perso nen kwamen in de winkel, gin gen druk staan doen en toen moet een van hen kans hebben gezien de portemonnee te ont vreemden De 23-jarige M. H. uit Rotter dam ontdekte dat zijn surfplank was ontvreemd. Hij had deze opgeslagen aan de Swammer- damsingei. De plank heeft een waarde van 2000 gulden. Groep PvdA-leden: 'Meer greep op particulier woningbezit' AJb» de voorgestelde woon- ruimteverordening sou worden toegepast, worden alle particu liere huurwoningen met een huur tussen de 150 en 300 gulden per maand door het Burean Huisvesting aan huurders toe gewezen. Voor particuliere huurwoningen met een huur tussen de >5 en 150 gulden én 300 gulden en de huurprijsgrens (thans circa 510 gulden per maand) geldt een elaimregellng. Dit betekent, dat het Bureau Huisvesting per jaar maximaal vijftig procent van de desbetref fende leegkomende woningen mag claimen. Uniek voor Nederland in deze regeling is het feit, dat gepro beerd wordt de particuliere huurwoningen in de midden klasse (150 tot 300 gulden maandhuur) door de gemeente te laten toewijzen. In Rotterdam heeft deze regeling schipbreuk geleden, omdat de particuliere huiseigenaren dreigden hun woningen dan zo lang mogelijk (maximaal zes maanden) te la ten leegstaan. Zo'n dreigement zou in Schiedam weinig uitha len, omdat de gemeente in onze stad de grootste huiseigenaar is. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Rotterdam, waar particulieren de meeste huizen in handen hebben. De voorgestelde woonruimte- verordening bevat verder een meldingsplicht, publicatieplicht en puntensysteem. Deze laatste twee regelingen zijn uniek voor Nederland. De meldingsplicht houdt in, dat een eigenaar van een wo ning met een maandhuur bene den de huurprijsgrens of een koopprijs beneden de koopprijs grens verplicht is om telkens als de woning leegkomt, daarvan aangifte te doen bij Bureau Huisvesting. Om te controleren of dat ook inderdaad in alle ge vallen gedaan wordt, wordt hieraan een publicatieplicht ge koppeld. Elk kwartaal dient het Bureau Huisvesting een lijst met woningen, die langer dan twee maanden leeg staan, te pu bliceren. Deze lijst moet ook op het Bureau ter inzage worden gelegd. De voorgestelde Woonruimte verordening bevat ook een rege ling voor de woningtoewijzing, oftewel een puntensysteem. Daarin wordt gedetailleerd vastgelegd hoe de mate van ur gentie wordt bepaald door het toekennen van punten door het Bureau Huisvesting. Punten worden daarbij gegeven voor de burgelijke staat, huidige huis vesting, gezondheidstoestand enz. De urgentie loopt op naar mate men langer Ingeschreven staat als woningzoekende. Tenslotte bevat de verorde ning normen voor het in gebruik nemen van goedkope koopwo ningen. Daarbij gaat het vooral om voormalige huurwoningen, waarvan de maandhuur op het moment van de koop onder vijf honderd gulden per maand was gelegen. Aan de eigenaren van die woningen wordt alleen on der bijzonder strenge voorwaar den een woonvergunning ver strekt De woonruimteverordening is opgesteld door twee PvdA-le den. Het ontwerp van de Woon ruimteverordening van de ge meente Amsterdam heeft daar bij model gestaan. ,*4 V

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2