JAN-WILLEM IlIJINKE: Lezing over Peru bij Vidocq Het Sint Jacobs gasthuis was simpel houten gebouw ^COOP ifafbent Uzelf schiedam-extra w* DONDERDAG 12 OKTOBER 1978/HET VRIJE VOLK. Jan Willem. Mijinke: „Ik vind Schiedam een leuke stad". Van onze verslaggever HAN VAN DER MEIJDE SCHIEDAM Op drie mensen na een nieuw be stuur,meer medewerkers op kantoor, straks los van de Stichting de Schiedamse Gemeenschap zo liggen de papieren voor de Schiedamse VVV. Het leek broodno dig, want er was een beetje de klad in gekomen. Niet dat voorzitter Jan Willem Mijinke en directeur Ruud Pillard dat nou met zo veel woorden zeggen, maar uit gesprekken met hen wordt duidelijk dat de Schiedam se VW een face-lift moet hebben. WA Ruud Pil lard vindt 'het toeris me in Schiedam moeilijk te peilen. Wat graag wilt gebeurt Daarom is bij COOP de keus zo groot (ook in 't dagvers) en zijn de prijzen zo laag Dus doet u duidelijk méér met uw geldiy - fr- Er zijn heus mooie plekjes in deze stad Vidocq, een gezellige gelegenheid om er te eten. Vc Het Sint Jacobsgasthuis, nu een museum. u 'n face-lift hebben Eerst de heer Pillard. Hij is behalve voorzitter van de WV ook directeur van Novotel, één van de twee grote hotels die Schiedam telt Novotel is een ho telketen ln West-Europa met 150 vestigingen, waarvan drie in Nederland. In Schiedam telt het hotel 98 kamérs die hoofdzake lijk gevuld worden met buiten landers, voor het merendeel za kenlieden. Geen toeristen dus. Er komen überhaupt weinig toeristen naar Schiedam toe, on danks het feit dat deze gemeente toch een behoorlijk aantal be zienswaardigheden bezit. „Die bruggen aan de Lange Haven bijv. schijnen iets unieks te zijn. Net als in Delfshaven in Rotter dam. En de molens die we hier ebben plus de historische hui- en met mooie gevels. Ik vind Schiedam een ontzettend leuke stad. We moeten ook profiteren van het feit dat Schiedam „de" jeneverstad is van Nederland. Dat moet je in het pakket voor de bezoekers meenemen. We hebben ook een prijsvraag uit geschreven om dat Schiedmse pakket een naam te geven. De inzendingen moesten voor 10 ok tober binnen zijn. Er is een jury benoemd waarin onder andere zitting hebben burgemeester Lems, WV-directeur Pillard, de kunstenaar Har Wiegman, het raadslid Verhuisdonk en ik", zo zegt de heer Mijinke. Hij wil net als in Rotterdam meer nadruk gaan leggen op het „wonen aan het water". „Die huizen kunnen een enorme .waarde krijgen, zeker ,als_er parken e.d. omheen worden aan- SCHIEDAM - Het NIVON, afdeling Schiedam organi» •seert vanavond een t»«ing met film en jna's over Peru ln •zaal I van gebouw •wlrene", Nieuwe Ha- ^en 155. De heer J. J. "Buffard, conserva- '.tor van het Museum ,-voor Land- en Vol kenkunde te Rotter dam, verzorgt deze lezing. Hij heeft door Peru gereisd en de overblijfselen van de vroegere INCA- cultuur bekeken. Hij trok door het land vanaf de kust via het hoogland (Andesge- bergte) naar het Titi Ca ca 'meer en de' oude hoofdstad Cu- zoo. Ook bezocht hij de tegenwoordige hoofdstad Lima. En- treekaarten voor dit programma één gulden zijn 's avonds verkrijgbaar aan de zaal. Aanvang 20 uur. De voor deze da tum aangekondigde lezing over Mexico door mevrouw Sacré komt te vervallen. gelegd. Als VW zitten we finan cieel niet gemakkelijk. We moe ten alle gelden van de gemeente knjgen. Tot nu toe althans. We zouden echter graag willen dat de gemeente, wat de financie ring van de VVV betreft, ook wat wil overlaten aan het be drijfsleven. Ook willen we dan, als van die kant geld naar ons toe komt, proberen via de ge meente tot een verdubbeling van de bijdragen zien te komen. Dat is in Rotterdam al jaren zo". De laatste wens van de heer Mijinke is dat de VW los van de „Schiedamse Gemeenschap" komt te staan. De man die nu zeven jaaV di recteur van de WV is, de heer R. H. Pillard, is op het ogenblik ook waarnemend directeur van het Passage-theater. Wil het VW-werk er niet onder lijden, dan kap hij dat werk, dat erg veel tijd vergt, er niet bij blijven doen. De heer Pillard is afkomstig van het Rotterdams Toneel en wist van toerisme, toen hij in Schiedam arriveerde, van toeten noch blazen. Ook hij vindt dat de VW en de Schiedamse Gemeen schap ontkoppeld moeten wor den. „Ze hebben eigenlijk niets met elkaar te maken". Pillard vindt het toerisme in Schiedam „moeilijk te peilen". Volgens hem komen er weinig toeristen naar Schiedam toe. „Hun aantal is te verwaarlozen. Dat geldt voor buiten- en bin- nenlanders". Hij is van mening dat Schiedam weliswaar door de jenever grote bekendheid heeft gekregen, maar hij wil zeker ook de nadruk leggen op het feit dat de jenever „heel veel sociale el lende heeft gebracht". Attractieve dingen in Schie dam: het Passage-theater, het Zoldertheater De Teerstoof, een groot aantal restaurants na de „explosie" op dat gebied in 1977, de molens, de bruggen, de groen voorzieningen, enz. Hjj vindt het jammer dat de horeca in Schiedam niet geza menlijk optreedt. De heer Pil lard wil dan ook trachten te ko men tot het uitgeven van een restaurantfolder, maar daarbij niet werken met waarderingen. „De prijsvraag heeft ongeveer 175 inzendingen opgeleverd. Ik denk dat er wel een leus voor Schiedam uit te halen is. Degene die de beste naam voor Schie dam heeft verzonnen krijgt een -prijs van honderd gulden plus een etentje voor twee personen van samen nog eens honderd gulden. Het eerste bedrag is ter beschikking gesteld door de VW, het andere door het be drijfsleven". De heer Pillard denkt aan „een leuke samenwerking met Rot terdam". Die moet begin volgend jaar op gang gebracht worden. Belangrijker vindt hij echter de samenwerking met Vlaardingen en Maassluis. „Er zijn zeker aar dige arrangementen op te zet ten". Wat vindt de heer Pillard van een Rijnmond-VVV? „Ik ben er niet tegen, maar ik heb toch mijn voorbehoud. Ik denk niet dat zo'n organisatie de plaatselijke belangen juist zou kunnen behartigen. De WV Schiedam is bijvoorbeeld een vraagbaak voor de bevolking. Heel vaak worden de mensen als ze bij de gemeente aankloppen om informatie naar de WV doorgestuurd. En die informatie zou men bij een Rijnmond-WV niet kunnen krijgen". Tenslotte: leuke bron van in komsten voor de Schiedamse WV, de geschenkbonnen. De omzet loopt aardig op: anderhal ve ton. - m st J J *Wy. VAN* EtEN bij.is een rubriek waarin wij het Schiedamse publiek de weg willen wijzen naar die gelegenheden in Schiedam waar voor weinig geld toch lekker gegeten kan worden. Deze rubriek is slechts een wegwijzer en per se met een rubriek waar we met de streng geheven vinger wijzen op de eventuele fouten die er zouden kunnen zijn. Er wordt dus niet met cijfers ge werkt en zij die deze rubriek gaan verzorgen zullen zeker niet anoniem m een restau rant gaan zitten. We beginnen met Vidocq aan de Broersvest. Een petit restaurant, staat er op de kaart Dat geldt zeker niet voor de keuken. Een blik op de kaart leert dat je bij Vi docq terecht kunt voor bij voorbeeld een broodje ei, maar dat ze er in de keuken ook de handen niet voor om draaien een zeer uitgebreid menu voor je neus te zetten. Eigenaar van Vidocq is Frans van Harmeien. In de Schiedamse horecawereld geen onbekende naam. Sinds vorig jaar juni is Frans eige naar van Vidocq en hij mag om zijn eigen woorden te ge bruiken - "niet klagen". "Het loopt lekker hier. Vooral op de woensdag, donderdag en de vrijdag gaat het goed." Als we ons bepalen tot een algemene indruk dan blijkt dat het bij Vidocq gezellig eten is. Het is mogelijk aan ta feltjes te eten, maar ook aan de bar kan dat Een blik op dg kaart leert dat de prijzen niet hoog zijn. In de morgenuren zijn er de koffiedrinkende vrouwen te vinden die al vroeg aan het winkelen zijn. Rond het middaguur zie j'e er de vertegenwoordigers die of alleen of met een zakenrelatie een hapje eten. De bediening wordt ver zorgd door drie dames die vlot en zonder omwegen het be stelde brengen. "Drie gouden meiden", zegt Frans van Har- melen. Vidocq heeft ook dag schotels, maar daarvan kan alleen gebruik worden ge maakt middels een dagkaart. "Dat is een kaart waarvoor 65 gulden moet worden betaald en dan kan men daarvoor tien dagschotels krijgen. Hiervan wordt veel gebruik gemaakt door winkeliers uit de omge ving en dan vooral op de dag dat er koopavond is", aldus Van Harmeien. Wat hij echter graag zou willen is, dat wanneer er klachten zijn dit meteen ge zegd wordt. "Kijk, als je vraagt of het gesmaakt heeft zegt iedereen ja. Ook als het niet zo is. Dat zou ik nou graag willen horen. Ik heb niets aan klanten die niet meer terugkomen omdat er iets (put is gegaan." Na onze "Rus speciaal" kon den we op zijn vraag of het had gesmaakt, zonder omwe gen bevestigend antwoorden. Niet alleen uit beleefdheid, maar omdat het goed was. B. VAN B. ORIGE week vertelde ik al over Aleida van Avesnes, de vrouw die de stad stichtte. Voordat het zo ver was, had zij echter al vele goede dingen voor de bewoners van het ne- derzettinkje bij de dom ge daan. Een van die dingen was het stichten van het Sint Ja- cobsgasthuis, wat rond 1260 plaats vond. Het Gasthuis, dat zijn naam ontleende aan het feit dat er een aan Sint Jacob gewijde kapel bij werd gebouwd, was een soort tehuis voor oude, arme en zieke mensen. De be woners waren in twee groepen te onderscheiden. Een deel van de bewoners leefde geheel op kosten van het tehuis, een an der, aanmerkelijk kleiner deel was in staat om een deel van de kosten zelf te dragen. Deze laatste groep zal om die reden waarschijnlijk wel een voor keursbehandeling hebben ge noten. Oorspronkelijk nam men alle zieken op, later wer den sr m de stad ten behoeve van de ernstig en besmettelijk zieken aparte verpleeghuizen gesticht, zoals het Leprooshuis en het Pesthuis. Het gasthuis was behalve een soort bejaardenhuis en een ziekenhuis ook een op- v 1 v/ *«- vangcentrum voor arme sloe bers, die het volgens verslagen uit die tijd vaak nogal bont gemaakt moeten hebben. Veel kans hadden ze daar echter vast niet voor, want er stond een „moeder" (een soort direc trice) aan het hoofd, die de touwtjes stevig in handen had. Hoe het Sint Jacobsgasthuis zich financieel uit de proble men redde, zien we in een oor konde uit 1286, waarin iedere Schiedammer verplicht werd bij zijn overlijden zijn of haar „beste cleet", het mooiste kle dingstuk dat zij hadden, aan het tehuis af te staan. Natuur lijk was dit een verkapte vorm van stedelijke belasting, en werd het tehuis ook wel eens een som geld m plaats van een kledingstuk nagelaten. Het frappante van deze regeling is echter wel, dat men deze vorm van belasting betalen bleef handhaven tot in de 18e eeuw! Oorspronkelijk was het Sint Jacobsgasthuis niet meer dan een simpel houten gebouw. Later is het nogal eens van plaats veranderd. Tot aan 1322 was het gevestigd in een huis genaamd „Weeldenburch", daarna in een huis genaamd „Vrederixhuis". Beide ston den op de piek, die nu Korte Dam heet. Uit het jaar 1547 stamt het oudste gegeven van het feit dat het stond aan de Hoogstraat, tegenover de tegenwoordige Appelmarkt. En daar staat het nu nog. Al leen zijn het nu geen zieken, armen of ouden van dagen meer die er vertoeven, maar kan men er kunstwerken, oudheden en museummede werkers vinden, want het huis wordt nu gebruikt als Stede lijk Museum. Hennette van Alderwerelt i- t. I

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 5