\foder steekt auto in brand Boersma gok naar igem JfotllWr dertien arrestaties na voetbaltopper SPORT VANDAAG Donald Duck blijk! dure rijksambtenaar Willebrands vindt gehuwde priester niet aanvaardbaar PSV-RANGERS OP TE LEVISIE SLAAPKAMERS Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend™.. I I» li 1 :i: ?Ê0mmmÊgm. Pö Jantje Beton van start Opstand tegen Amin Droog INFORMATIE OVER BEZORGING: SI LENING 1978 p ®3 me sis ns mi mss weè an ff j^~T^rr .w Nieuwe abonnee bon. I vaodaaf Maandag 30 oktober 1978 34e jaargang no. 9620 hoofdredacteur herman wigbold (Van een onzer verslaggevers) .WAPSE - Op een stille landweg in het Drentse Wap- ..se heeft een 39-jarige man' zaterdagmiddag in over spannen toestand zijn auto, waarin z'n drie jonge kin deren zaten, in brand gestoken. pr&J. Boersma1 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Veertien aanhangers van Feyen- oord en Ajax die tijdens rellen voor en na afloop van de zaterdagavond in het Ajaxstadion gespeelde voet balwedstrijd door de politie werden aangehouden, zijn vanmorgen voor de Amsterdamse officier van justitie mr. Behling geleid. Een aanhanger van Feyenoord wordt tijdens de rellen door de politie weggeleid. Feyenoord kan ook Ajax aan sport I Petur Petursson mag sfeer proeven sport I Blessures devalue ren PSV - FC Twen te sport 2 Theo de Jong is aan tweede jeugd bezig spo rt 2 Misstap Surau brengt Sparta de ze ge sport 3 Excelsior troeft Gro ningen, wéér af sport 4 Petur Petursson maakt zich op voor zijn debuut bij Feyenoord. Volleyballers VIA- NO de eerste over winning sport 7 Berby BOB - RZ basketballspektakel sport 8 Het Zuiden in 't slop Trekvogels eruit sport 8 Turnkampioene Na- dia verliest enorme last sport achterop Theo van Tol: Met schaatsen meer wielrenner sport achterop JERUZALEM/CAIRO - De Israëlische regering heeft het protest van president Carter tegen de uit breiding van de joodse nederzettingen van de hand ge wezen. Gisteren keurde het kabinet een brief goed, die premier Begin heeft opgesteld als antwoord op een scherpe protestbrief van de Amerikaanse president. Volgens een zegsman van de Israëlische regering heeft Israël in krachtige bewoordingen geantwoord dat Is rael "het recht heeft zich te vestigen in Judea en Sa maria" (de Westoever). President Carter zie verder pagina 7 Bel 010-14 74 00 STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 31 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs NOORDWIJKERHOUT - H een grote meerder heid van 63 tegen 10 stemmer, nebben de deelnemers aan het landelijk Pastoraal Overleg (LPO) van de roomskatholieke kerk in Nederland gisteren de aanbe veling aangenomen, dat het priesterambt ook toegan kelijk zal moeten kunnen zijn voor gehuwde mannen en voor vrouwen. Oud-Spartaan Dries Visser, nu NEC-er, werd geveld door een klap van de Engelse Spar- taan Sammy Morgan Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam H f|©feÊ!ïi?f '1lermec op a's meuvue abonnee *£it Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 ïf -V n man doodt i 3 kinderen (Van onze soc.-econ. redactie) - ROTTERDAM - Jaap Boer sma wordt directeur bij de Rot terdamse bouwgigant Ogem. De ondernemingsraden van het Ogem-concem hebben vanmid dag deze mededeling van de Raad van Bestuur gekregen. Het CDA verwachtte vandaag de ontslagbrief van Boersma als" kamerlid. Hij neemt ontslag als lid van de CDA-fractie met in gang van woensdag. Boersma gaat bij Ogem ande re oud-CDA-politici als Udink en Hannie van Leeuwen gezel schap houden. Udink is voorzit ter van de Raad van Bestuur, Hannie van Leeuwen is als di recteur speciaal belast met het sociale beleid bij Ogem. - Boersma was minister van Sociale zaken in de kabinetten van Biesheuvel en Den Uyl. Hij verlaat nu de actieve politiek, teleurgesteld in de conservatie- ve opstelling van het CDA te genover het kabinet-Van Agt. Twee weken geleden kondig- de Boersma al aan dat hij bij een groot bedrijf als directeur vooral voor de werkgelegenheid zorg zou krijgen. 1 A 1 -NAIROBI - In het zuiden van Oeganda zijn legereenheden in l opstand gekomen tegen het re gime van dictator Idi Amin. Zij leveren zware gevechten met troepen die Amin trouw zijn ge- bleven. Dat meldt het doorgaans betrouwbare Keniase dagblad Daily Nation. Vrij veel bewolking en op de s meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. vannacht hier en daar mist en .minima, omstreeks 9 graden. Maxima morgen ongeveer 13 graden. am «732 17.1$ maan op ondar 06, «S 17.20 1 31 oktober 21.07 Twee kinderen, een 8-jarig meisje en een 10-jang jongetje, kwamen op de achterbank van de wagen om in de vlammen. Het derde kind, een 11-jarig jongetje, kon uit de brandende auto wegkomen maar bezweek later in een Gronings ziekenhuis aan zijn verwondingen. De vader, ;K. S., liep derde graads brandwonden op. De po litie heeft hem nog niet kunnen horen, maar vermoedt dat hij „uit wanhoop" heeft gehandeld. s. leetae al enige tijd geschei den van zijn vrouw. Enige uren voor hij zaterdag z'n daad be ging, had hij de drie kinderen bij z'n echtgenote in Emmeloord opgehaald. Hij had haar laten weten met de kinderen te gaan eten. Omstreeks dne uur 's middags trof een landbouwer uit Wapse - een plaatsje tussen Diever en Vledder - de man zwaargewond naast zijn auto aan. In een bos vlakbij de moeilijk-begaanbare landweg lag het 11-jarige zoon tje met ernstige brandwonden. Op het stamelende verzoek van S. om hulp waarschuwde de landbouwer de politie en een dokter. Toen die arriveerden waren de twee kinderen op de achterbank van de auto al over leden. In de loop van de avond stierf het 11-jarige jongetje in het ziekenhuisbed. Een half jaar geleden was S. met zijn vrouw in Emmeloord komen wonen. Sindsdien deden zich steeds vaker echtelijke moeilijkheden voor en besloot het paar uiteindelijk te gaan scheiden. In Emmeloord was S. ook een enkele maal met de po litie in aanraking geweest „We hadden toen de indruk dat hij nogal overspannen was," aldus een politie-woordvoerder. Na het besluit tot echtschei ding, woonde S. ergens m Fries land. Rellenschoppers met spoed voor rechter Het is vrijwel zeker dat de dacht, via „snelrecht" door de voetbalfanaten die van openlij- politierechter worden veroor- ke geweldpleging worden ver- deeld. Volgens artikel 265 van het wetboek van strafvordering kan dit binnen vier dagen ge beuren De mensen die zaterdagavond werden aangehouden zijn on dermeer afkomstig uit Rotter dam, Schiedam, Gouda, Amster dam, Haarlem en Beverwijk en varieren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. Nog voordat de voetbal wedstrijd was begonnen, werd bij de ingang van het Ajaxsta dion de 23-jarige G.F. uit Ttel aangehouden, die een geladen pistool op zak had. De 15-jarige WB. uit Dordrecht werd met een stiletto eveneens bi) de in gang uit het pubhek geplukt. Al voor de wedstrnd Ajax- Feyenoord moesten enkele pele- tons van de mobiele eenheid van Amsterdamse politie tegen sup- porters in actie komen. De poli tie had 140 mensen ingezet, om tegen de rellenschoppers te kun nen optreden. De meest ernstige ongeregeld heden deden zich na afloop van de wedstrijd voor. Verschillende trams werden door de politie leegehaald. De vernielingen aan trams, bussen en auto's waren groot. In een tram is voor dui zenden guldens schade aange richt Ruiten werden ingegooid, zittingen kapot gesneden en er uit gerukt en tl-buizen vernield Ook moest een haringkar het ontgelden. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politic hebben de voetbalsupporters onder elkaar rellen geschopt en ;s van gevechten tussen aanhan gers van Feyenoord en Aiax geen sprake geweest. „Ik twijfel er echter aan of je hier van sup porters kunt spreken. Deze mensen waren met het voorop gezette doel om rotzooi te trap pen naar het stadion gegaan", aldus de politiewoordvoerder. Het is zaterdagavond tot ver na middernacht onrustig geble ven m de hoofdstad Volgens onze verslaggever Willem Klop- pert is het hoogst onwaarschijn lijk dat de Feyenoordsupporters van Vak S. bij de rellen betrok ken waren Htj reisde zaterdag met deze aanhangers mee naar' Amsterdam. Zijn bevindingen staan op pagina 5 UTRECHT - Vandaag gaat in ongeveer 750 plaatsen m óns land de nationale jeugdcollecte van Jantje Beton van start. Doel van de actie die tot 5 no vember duurt, is geld inzamelen voor allerlei concrete projecten van het jeugdwerk, in oude en nieuwe wijken, in de stad en op het platteland. I sraël veegt Carters protest vaai tafel Begin zou Carter ook hebben geschreven dat hij de Ameri- kaanse reactie "buiten alle pro porties" vindt, omdat het slechts om enkele honderden gezinnen zou gaan. Het Israëlische kabi net heeft vorige week rond 30 miljoen gulden uitgetrokken voor de versterking van de ne derzettingen. Begin zou in Camp David al hebben aangekondigd dat Israel de bestaande neder zettingen zou gaan versterken, en dat de opschorting van nieu we vestigingen slechts voor de duur van het vredesoverleg met Egypte zou gelden Egypte, dat aanvankelijk had aangekondigd zijn delegatie voor overleg uit Washington te rug te roepen, is op dit besluit teruggekomen. Het besluit werd herzien na een telefoongesprek van de Amerikaanse president Carter met president Sadat Dit wet-Kemde vonden overi gens alleen besprekingen plaats tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance en de delegaties afzonderlijk. Volgens de Israëlische minister Mosje Dajan zouder er "grote meningsverschillen" zijn gere zen naar aanleiding van de ver anderingen, die Egypte en Israel in het ontwerpverdrag willen aanbrengen. Het Israëlische ka binet komt vandaag bijeen om zich over nieuwe richtlijnen te buigen voor de Israëlische dele gatie. WASHINGTON - Donald Duck is rijksambtenaar bij het Amerikaanse ministerie van huisvesting en ruimte lijke ordeningmet een jaar salaris van 99.999 dollar. Hij is aangenomen door een computer. Dit betekent dat de Ame rikaanse regering met twee voeten is getrapt in een geintje van de Algemene Re kenkamer, de ivaakhond van het congres die klaarligt om de regering te bijten wanneer ze over de schreef gaat. De rekenkamer stelde een onderzoek m naar misbruik rond de anderhalf miljard dollar die de regering elk jaar aan overwerk uitkeert Zij voedde bij wijze van proef de computer met Do nalds naam en ziet: er rolde een salan.scheque.voor 99.999 dollar uit - ruim tweemaal zoveel als het maximum van een gewone rijksambtenaar. Zei afgevaardigde Gladys Noon Spellman: „Er is ken nelijk iets zeer mis. Wij moeten de zekerheid hebben dat elk systeem waterdicht is en dat er met de hand mee kan loorden geacht (gcra onder e om raw} Vraag mor 4e afdeling obonneetenrk» rascmlag f/ra vrijdag lat 19.00 oor. UTEKDAGSBDE AfDElMG U0HNEESEBVKE TOT 16.00 UU8 MXBKMML Ook dienen priesters die in het huwelijk wensen te treden of reeds gehuwd zijn, met van de priesterlijke bediening te worden uitgesloten. Aan kardinaal Willebrands vroeg de vergadering om dit on derwerp opnieuw aanhangig te maken bij zijn collega's over de hele wereld en er met de paus over te spreken. De delegaties van de bisdom men Roermond en Rotterdam toonden zich erg verdeeld. De helft stemde voor en de helft te gen deze aanbeveling. Kardi naal Willebrands sprak zijn be zorgdheid uit, „dat deze aanbe veling tot nieuwe tegenstellin gen zal leiden, niet alleen in Ne derland maar ook in'het buiten land ten opzichte van Neder land Hij achtte de uitvoering van deze LPO-aanbeveling dan ook met aanvaardbaar Bisschop Gijsen van Roer mond stelde, dat „als het gaat om opvattingen van de kerk, er geen discussie mogelijk ts." An ders is er geen sprake meer van samen geloven. En dan kon hij ruet meer spreken van „mijn kerk" en „mijn geloof". Hij wekte bij de toehoorders de in druk dat, als de roomskathoiie- ken in Nederland op deze wijze voortgaan, hij gedwongen zal zijn af te haken. Enkelen meen den in Gijsens woorden zelfs jeen aankondiging van zijn af treden te beluisteren. Van onze sportredactie ROTTERDAM - De wedstrijd PSV - Glasgow Rangers in het Europees toernooi voor lands kampioenen wordt woensdag avond rechtstreeks en volledig door de NOS uitgezonden. De uitzending is op Nederland I en begint om 19.55 uur. Commenta tor is Theo Reitsma. Van de wedstrijd Lausanne Sports - A]ax geeft de NOS omstreeks 11 uur een samenvatting met com mentaar van Kees Jansma. wsndmeubaten,bankstellen enz. Nergens zo'n keus.FabriekstoonzaJen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61, Piaals Soort abonnement: Qkwartaal Q)aar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender Adres. Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1