's Werelds enige scharensliep op de fiets 'Het is een vrij beroep' Schildje gesloopt CURSUSSEN SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP OVERVOL Turkse vrouw betuigt spijt Bejaard echtpaar aangereden 8 scnieaarT^ Met brommer tegen truck: gebroken been 'ém 'JMm brieven Renovatie overleg Zuid WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 1 sssssSöaSw SCHIEDAM - Vanaf vandaag moeten de Schiedam- se winkeliers een door de gemeente gewaarmerkte kaart met hun openingstijden op de deur hebben. Dit is het gevolg van de winkelsluitingswet uit 1976 die van daag in werking treedt. Dë door de gemeente gewaarmerkte kaart; duurder in Schiedam dan in Rotterdam en Vlaardingen. SCHIEDAM - „Te paard, te paard. Wij zijn verra- Iderd." Die kreet was de afgelopen dagen meermalen te horen in de straten van Schiedam en Rotterdam. Ste- jphan Maas uit 's-Hertogenbosch peddelde er op zijn I fiets rond met een vreemdsoortig kastje op zijn baga- jgedrager. Daarin (waarschijnlijk) 's werelds enige scharensliep, aangedreven door een fietswiel. Hopeloze zaak ^Subtiel Stephan Maas op 's we- relds enige fietsende scha- \M- rensliep: „De manier waarop ik slijp, is veel subtieler. Je kunt de vorm van het mes beter volgen. mmm&z im ■Tm* Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Het' schildje, dat wethouder Zijdeveld anderhalve week geleden op de gevel van de Havenkerk heeft geschroefd, is verdwenen. Onbekenden hebben het schildje, dat is uitgereikt wegens de fraaie restau ratie van het kerkge bouw, er afgewrikt Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Bijna alle cursussen van de afdeling Vormings- en Ontwikkelingswerk van de Schiedamse Gemeenschap zitten vol of bijna vol. Slechts twee cur sussen moesten door een gebrek aan belangstelling worden afgelast. Een aantal van 800 mensen heeft zich aangemeld. Daar zijn de inschrijvingen voor de cur sussen die in januari starten nog niet bij opgeteld. Vo rig seizoen waren er 600 cursisten. V u [Winkelkaart is duur ÜHT Voor dc Schiedamse winke liers betekent de winkelslui tingswet een uitgave van 6.30 voor een gewaarmerkte kaart Dat bedrag moeten zij betalen volgens een gemeentelijke le gesverordening. Niet in iedere gemeente is dat bedrag gelijk. Schiedam is duurder dan Vlaar dingen en voor'opig ook nog duurder dan Rotterdam. In Vlaardingen betalen de winkeliers het daar geldende le gesbedrag van 2.50 Rotterdam verstrekt de kaarten ter intro ductie tot 1 januari gratis. Na 1 januari gaan de Rotterdamse winkeliers 7 50 betalen. Het Hoofdbedrijfschap voor de De tailhandel heeft de gemeenten een adviesprijs van 2.50 voor gesteld Zo'n kaart is een een malige uitgave. Wanneer een winkelier zijn openingstijden wil veranderen moet hij echter weer opnieuw betalen. De winkels mogen nu maxi maal 52 uren per week open zijn Zolang de winkeliers het maximum met overschrijden kunnen zij hun eigen vrije dag bepalen. Omdat de meeste winkeliers al binnen de 52 uren bleven, verandert er voor hen mets. De sigarenwinkeliers daarentegen hebben bij het bedrijfschap en staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken geprotes teerd. Veel van deze zaken wa ren tot aan gisteren langer dan de vastgestelde 52 uren open. De Nederlandse Sigarenwinkeliers Organisatie heeft ondertussen beijverd dat de sigarenwinke liers vijf uren langer open kun nen blijven dan de andere win keliers. Voor enkele winkeliers zijn die vijf uren nog niet ge noeg. Zij vinden dat de verschil lende openingstijden de concur rentie in de hand werken. Bo vendien weet het publiek niet meer waar het aan toe is, aldus een Schiedamse sigarenboer. De winkelsluitingswet is er gekomen, omdat ook winkeliers en winkelpersoneel recht heb ben op normale werktijden. "Te paard9 te paard. Wij zijn verraderd' aanfluiting wat die lui preste ren. Ze slijpen veel te ruig. De manier waarop ik slijp, is veel subtieler. Het gaat langzamer, het water zorgt ervoor dat het slijp vlak al koelt en je kunt de vorm van het mes beter volgen. Het ïs een manier van slijpen die bijna uit de tijd is." Stephan rekent voor het slij pen van een mes één gulden, voor een vleesmes 1,50 en voor een schaar 1,75. „Bij sommige mensen reken ik mindfer", zegt hij. „Maar ik ga er zeker met boven." Stephan wil zich perse niet in de nostalgische hoek laten du wen. „Het is geen nostalgie", zegt hij met enige nadruk. „Het is wel een beroep, dat is uitge storven. Ik voel er daarom ook weinig voor om op een markt te gaan staan Dan is het de fiets die het maakt. Maar zo is het niet Ik heb de fiets gemaakt om mij te dienen." Hel idee daarvoor ontstond I vorig jaar, toen Stephan in 1 Schiedam woonde en een scha- (rensliep voorbij zag komen. I ,JIet was gewoon een ingeving", vertelt hij. Hij vertrok naar zijn I geboorteplaats Den Bosch cn I vond een smid in wiens werk- j plaats hij zijn scharensliep (mocht construeren. „Ik heb er de bele winter aan gewerkt. Het J was verschrikkelijk veel werk, (zowel om het te bedenken als I om het te maken." Op zijn fiets bracht hij een in- j klapbare standaard aan. In het (achterwiel kwam een vliegwiel dat via een V-snaar werd ver- 1 bonden met de as van het slijp- mechanisme op de bagagedra ger. Op de as werden een zand steen aangebracht, die door een bakje met water draait en aan sluitmogelijkheden voor hulp stukken ais een polijstborstel. Eten opbergkastje onder de stang j van het frame completeerde het geheel en op de stang kwam een I tweede zadel om het achterwiel I zittend aan te dnjven. ,Jk heb het in eerste instantie gemaakt als afweer tegen de dreiging om in de Sociale Dienst te vervallen" aldus Stephan. „Verder is scharensliep een vrij beroep. Je hebt er geen papieren rompslomp voor nodig. Je bent gewoon vogelvrij en dat is wel J prettig in Nederland, waar een absolute onvrijheid van hande- ien heerst. Mensen worden ook i niet meer aangespoord om idee- en te ontwikkelen, behalve voor de ideeënbus in de fabriek." Het is mijn bedoeling om met dit ding fietsend aan de kost te komen. Als de winter is afgelo pen ga ik er misschien een tocht door Europa mee maken. De af gelopen maanden heb ik in Bra bant gewerkt en vorige week in Rotterdam en Schiedam. Mijn ervaringen in Rotterdam zijn verschrikkelijk slecht Het is een hopeloze zaak. Je belt aan en de mensen zeggen: ik heb niets te slijpen. In de provincie gaat het ietsje beter. Als je daar constant blijft doorwerken is er we! van te le ven, maar van de winter zal het wel moeilijk worden. De mensen schijnen ontzet tend bang te zijn voor wie langs de deur komt. Ze beschouwen dat blijkbaar als een inbreuk op hun privacy. Als je op een mid dag driehonderd deuren bent langs geweest en je krijgt bij tweehondrdzeventig nul op het rekest, word je er zeif bijna gek van. Lukt het niet zo best, dan zakt je stemming helemaal on der bet nulpunt en dan gaat bet helemaal niet meer. Je bent dan geneigd te zeggen; stik maar en je gaat in een café zitten. Maar dat kan ook w«r niet, want dan komt er niets op tafel. Wat ik merk is, dat de mensen niet ingericht zijn op iets dat niet normaal is. Een jongen al leen op de fiets in een straatje is natuurlijk ontzettend nietig. Je hebt geen image. De mensen kijken gewoon langs je heen. Ze vinden bet maar iets raars. Maar ben ik eenmaal aan het werk, dan kijken ze wel en vin den ze het allemaal wel mooi. Vooral in de herfstvakantie was bet lenk om te werken; toen wa ren er veel kinderen op straat en die vinden het wel leuk." Stephan is bepaald niet te spreken over de manier waarop er tegenwoordig geslepen wordt. fJKomt er iemand met een grote I Mercedes en in de achterbak staat dan een slijpmachine. Die dingen* gaan zo hard, driedui- :*endtoeren, dat de vonken in I het rond spatten en je je messen blauw terugkrijgt.* Het is een ,1 "V SCHIEDAM Het echtpaar V. uit Schiedam is gisteravond op het Stationsplein aangereden door de 40-jarige automobilist A. W. Z. uit Vlaardingen. De heer F. V. (69) en zijn echtgenote A. V. de V. (67) staken over ter hoogte van oprit naar de Hor- vathweg. De automobilist die uit de Prof. Kamerlingh Onneslaan kwam schepte het echtpaar. De man is met een heupfractuur en de vrouw met een hersenschud ding in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM De 58-jange bromfietser H. V. reed gister middag op de kruising van de Boerhaavelaan en Van 't Hoff- plem tegen een achterwiel van een rijdende vrachtauto op. Met een gebroken linkerbeen en een verbrijzelde enkel werd hij naar het Noletziekenhuis gebracht. De chautteur heeft van het voorval waarschijnlijk mets ge- met kt mXW'W//f m ®Wi 'r< fi Donderdag 26 oktober stond er m uw blad de rubriek Nieuw in de raad Daarin ver telde mevrouw Van Lambalgen- Brouwer dat er een goed overleg tussen huurders en bestuur ge weest is over de renovatie van Zuid Dit was een goed voor beeld van Democratie. Ik begrijp niet waar deze me vrouw de nonsens vandaan haalt als zij dit vertelt. Ja, er is veel gepraat met ons, maar het bestuur heeft bijna alle verlan gens van ons aan haar laars ge lapt. We hebben wel een formu lier gekregen dat wij akkoord gaan met de verbouwing. Nou, ik ga dat niet. Het formulier be zit ik nog steeds Ik nodig me vrouw Van Lambalgen des noods samen met een bouwdes- kundige uit het CDA uit om eens* bij mij te komen kijken Dan zal ze wel een andere me ning krijgen. Een klem voorbeeld* al jaren geleden heb ik zelf een douche gemaakt. Het water komt vanat een meter van de geiser. Hoewel dit kon mocht de geiser daar niet blijven. Nee, ze plaatste de geiser aan de andere kant van mijn huis. Het water moet nu acht meter onder de vloer door lopen. Een energie- en water- verspilhng van jewelste. Iedere keer moeten wij twee emmers water laten weglopen voordat er warm water komt Energie- en waterbesparing, vergeet het maar. Ik hoop dat mevrouw Van Lambalgen reageert en eens komt kijken. Dan krijgt zij een andere kijk op de renovatie in Zuid. O ja, er zal toch wel iemand wijzer zijn geworden van deze verbouwing. Naar mijn bescheiden mening kan dat niemand anders zijn dan de bouwonderneming DURA. M. Boomsluiter (262646) Dc Historische Vereniging zal contact opnemen met de eigena resse van de Havenkerk om te kijken wat er nu moet gebeuren. „We zullen eerst maar eens af wachten. Het heeft weinig zin om er nu direct een nieuw schüdje op te schroeven", aldus de heer Poels van de Historische Vereniging. De schildjes aan de overige twee panden, die door de ver eniging fraaie voorbeelden van restauratie worden genoemd, zijn nog ongeschonden Het schildje dat verwijderd is, is uitgevoerd in blauw op wit geemailleerde achtergrond. Het meet tien bijtien cm en is voor zien van het embleem van de vereniging, voorstellende het Schiedamse wapen, gedragen door twee engeltjes. Daaronder luidt het onderschrift "Scidam". Het schildje is vervaardigd naar voorbeeld van een zeventiende eeuws tegeltje. De talencursussen zitten over vol. Ondanks dat de Schiedamse Gemeenschap het pakket talen cursussen heeft uitgebreid moesten er mensen afvallen „Helaas is het ons door ruimte gebrek met mogelijk om meer lessen te geven", zegt de heer Tichgelhoven van de afdeling VenO „„Praktisch taalgebruik kon eerst met doorgaan", gaat hij verder, „omdat maar negen mensen interesse toonden voor de twee cursussen Toch vmden wij de cursus erg belangrijk en we hebben besloten één cursus te laten doorgaan. Bij werken met klei hebben we zo'n pro bleem op dezelfde manier opge lost." Pas van start gegaan is de cursus Dramatische expressie Daarvoor bleek zo'n grote be langstelling te bestaan dat m ja nuari nog eens twee cursussen zullen volgen In november begint 'kustna- vigatie', een nieuwe cursus die geleid wordt door een ex-stuur- man van de grote vaart. De cur sus is nu al volgeboekt. Een cursus 'godsdiensten', "volksdansen' en misschien ook een cursus "autotechniek' gaan m januari van start Een even tuele cursus 'gemeenteraad' bleek niet haalbaar. Van de drie cursussen die hel Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk onder de naam arbeidersavondschool had geor ganiseerd, gaat er maar écn door. Voor de cursussen 'econo mie' en 'geschiedenis* hebben maar weinigen zich in laten schrijven. Voor de cursus 'maat schappijleer' bleek echter een grote belangstelling te bestaan. „Die cursus loopt prima", zegt mevrouw Smit-Koster, secreta resse van het Nivon in Schie dam. „We zijn dit jaar voor het eerst met de cursussen begon nen. Onze verwachting dat we drie cursussen konden vullen bleek onbeantwoord. Een paar mensen die op economie m had den geschreven hebben we overgeplaatst naar maatschap pijleer. We hebben nu drie lessen ge geven en ik moet zeggen dat de cursus goed aanslaat De discus sie komt behoorlijk los. Nu we deze start hebben gaan we kij ken of we het pakket cursussen voor het volgende seizoen kun nen uitbreiden „Voor onze cursussen hebben we enorm veel aanmeldingen binnen gekregen", zegt me vrouw \van Mansum van de Stichting Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting in Schiedam. „Voor de naaicursus hebben we zelfs wachtlijsten. De yoga-cur- sus hebben we moeten uitbrei den tot zeven groepen. Het is al leen jammer dat de creatieve handvaardigheid en het wand kleden maken moesten verval len. Daarvoor was te weinig be langstelling. De cursus afslan ken trok evenmin veel mensen. •Misschien zijn er niet veel te dikke mensen meer! Het koken loopt goed en voor Indisch koken zijn vrij veel aanmeldingen. Het probleem is echter dat we niemand kunnen vinden die les kan geven. Steeds vinden we wel iemand, maar toch blijkt daarna weer dat het met gaat Wat mij zo opvalt is dat de meeste vrouwen die de cursus sen bezoeken overdag werken en dus 's avonds naar de lessen komen Dat betekent dat alles op de avond geconcentreerd wordt en daar de volloop het grootst is." Niet zindelijk kind tegen hete haard (Van een onzer yerslaggevers) ROTTERDAM - „Alle maal aangedikt en gelo gen." Zó verweerde de Turkse vrouw Günes P.-K. (22) uit Schiedam zich dinsdag bij de recht bank tegen beweringen van buren, dat zij haar zoontje Ayhan herhaalde malen „krimpend van pijn en ook kokhalzend" hadden zien rondlopen. De jonge vrouw bekende wel haar zoontje vorig jaar een paar keer met een plastic pantoffel te hebben geslagen en ook, vrijwel geheel ontkleed, tegen een bran dende en hete gashaard le heb ben gehouden. „Omdat hij zich sfeeds bevuilde en dap met zijn ontlasting speelde," zo gat zij als motief voor haar achteraf be treurde daden op. Gunes P.-K. vertelde de onge rust geworden buren steevast, dat haar zoontje (toen drie jaar) van de trap was gevallen. „Dat moet dan vaak gebeurd zijn," zo merkte rechtbankpresident mr. L. F. D. ter Kuile vol achter docht op. Uit het dossier haaide hij enkele „merkwaardige" ver wondingen, zoals een smjwond aan dé penis en een niet meer gave bovenlip. De psychiater weet de mis handelingen aan een betrekke lijk primitieve haatverhouding. Het m Schiedam geboren kind was twee jaar lang in Turkije dpor zijn oma opgevoed en had, eenmaal weer terug m het ouderlijk huis. zijn moeder met geaccepteerd. De gedragsdes kundige achtte de vrouw ver minderd toerekenbaar. Officier van Justitie mr. P O. J. Wurzer deelde de mening van de psychiater, dat een vrijheids straf een nog grotere eenzaam heid van Gunes P.-K. in de hand zou werken. Hij volstond daar om met een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met daarbij toezicht door de re classering. Dit mede vanwege de door de psychiater als dubieus omschreven toekomstprognose. Raadsvrouwe mr. A. M. C. van Eeghen stelde, dat de Turkse tot de mishandelingen was overge gaan omdat zij het kind met verbale middelen niet meer de baas kon. Zij meende dat er geen opzet in het spel was ge weest om het jongetje zwaar te mishandelen. Ayhan was met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de verdedigster is het kind nu zindelijk en zijn -er ook geen problemen met de opvoeding meer. Zij bepleitte een straf ge lijk aan het voorarrest van vijf* tien dagen. Uitspraak op 14 no vember

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2