IN STEDELIJK MUSEUM VAN SCHIEDAM - r - Nieuw in de raad SCHIEDAM I 1 Actie voor restauratie rote erk oopt goed G E 5 Op heterdaad betrapt Zv Schiedam DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers ÊSkdme SCHIEDAM In Hel Stedelijk Museum van Schie- im kwam gistermiddag de Centrale Commissie voor 'lire Arbeidsvoorziening voor beeldende op bezoek om kunstwerken van een ftal kunstenaars opnieuw te beoordelen. Werken or plaatselijke commissies in het gehele land zijn werden door de centrale commissie, die be- staat uit vertegenwoordigers van het ministerie van -Sociale Zaken, kunstenaars en een museumdirectei j in hoger beroep behandeld. Uit Friesland en uit Venlo kwamen beeldende kunstenaars naar het museum om hun grieven kenbaar te maken en hun werken te to- I «en. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (810) 265205 266646 Museumdirecteur Paalman aan het werk. hij en een commissielid bekijken de elders afgewezen kunstwerken. Van een onzer verslag- 4 gevers SCHIEDAM - „Kunst en cultuur behoren geen slagroom op de koffie te. zijn.De cultuur is een grondgegeven voor de kwaliteit van de maat schappij waarin wij le ven", zegt Ton de Vos. nieuw raadslid voor de Partij van de Arbeid in de Schiedamse gemeen teraad. „Natuurlijk be gint een stnenleving bij brood op de plank, maar er is meer! Alleen het welzijn bevorderen door een toneelvoorstelling te geven is niet de manier. Dat moet je doen vanuit een totaalbeeld, een doelgericht denken. Je moet de mensen de mo gelijkheden geven om zelf hun leven te verbe teren, ze moeten meer voor zichzelf opkomen." v^' K*-v 4 ité/ 'H Ton de Vos: „Kunst en cultuur zijn geen slagroom op de koffie. Ze zijn onmisbaar in een maatschap pij" Funhouse met „Fat people" nog één weekendje in het Zoldertheater. PEPPENTHEATER IN DE TEERSTOOF V Hl W Ol k stt ge tog 1 ^Rollercoaster" vanaf vandaag in het Passage Theater. 1 1 MHBiliil Él H H 7 1 Ui H m SCHIEDAM - De actie, voor reparatie van het dak van dt Grote Kerk heeft lot nog toe ruim ƒ37.000 opgebracht. Voor de totale restauratie van de kerk is echter veel meer nodig. Het bedrag wordt op vijf A ies ton ge schat. Beroepscommissie keurt kunstwerken De procedure is een beroeps mogelijkheid voor de Beeldende Kunstenaars Regeling, meen te kan met die Een ge- rcgelmg werken aankopen van kunste naars die een te klein inkomen hebben. Een kunstenaar moet dan naar de plaatselijke Sociale Dienst stappen en zich aanmel den. waarna een kunstcomrms- sie in het atelier komt kijken en werken keurt. Vijf procent van de regeling wordt door tit- gemeenten zelf betaald. Sociale Zaken betaalt de rest. Als een commissie de werken afkeurt kan een kunstenaar tn beroep gaan bij de centrale commissie die gisteren m het museum vergaderde. .Jfte beroepsprocedure is be doeld om kunstenaars in be scherming te nemen tegen soms te traditioneel denkende plaat selijke kunstcommissies". zegt Josine Bokhove van het mu seum. „Soms worden nieuwe verschijnselen in de kunst on dergewaardeerd. zoals bijvoor beeld de video-kunst, Dat is een scène die op beeldband is gezet. Een kunstenaar neemt dan bij voorbeeld een opname van een oog dat langzaam open gaat." Directeur Paalman van het Stedelijk Museum ers plaatsver vangend voorzitter van de cen trale commissie zegt: „Per maand behandelen we zo'n 12 a 15 gevallen. Wij adviseren de minister van Sociale Zaken en meestal neemt hij dat advies over." „Het is zeker niet zo dat alle werken die wij hier te zien krij gen verkeerd beoordeeld zijn. Vaak zijn ze werkelijk niet best. Het komt nogal eens voor dat oen kunstenaar een werk in korte tijd in elkaar gooit en zo aan geld probeert te komen. Ook komt het voor dat iemand die 'creatief bezig is geweest even bij zichzelf denkt van „zo. ik denk dat ik maar kunstenaar word en probeer m'n werken aan de gemeente kwijt te ra ken." Daarom kun je pas aan spraak op de regeling maken als je je langer dan twee jaar actief met kunst hebt beziggehouden." SCHIEDAM - Een omwonen de van dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan heeft dinsdagnacht een inbraak verijdeld in het dienstencen trum. Hij alarmeerde de politie, die de inbreker bij het inslaan van een ruitje op heterdaad be trapte. De dief sloeg op de vlucht, maar de politie kon hem in zijn nekvel grijpen. Het was de I9-jarige M.J. van H. uit Schiedam. Hij had een tas met inbrekersspullen bij zich. Ton de Vos: 'De elitaire kunst moet de were d uit' Ton de Vos, gisteren werd hij 35 jaar. woont nu acht jaar in Schiedam. Hij werkt even wel in Amsterdam bij de Stichting Kunst en Bedrijf, een voor 80 procent door CRM gesubsidieerde instelling die zich bezighoudt met kunst in bebouwde omgeving. „Dat is een documentatie en adviesbureau voor de beel dend® kunst", zegt Ton. „Wij bemiddelen tussen kunste naars en kopers van kunst. Dat betekent niet dat we af nemers zoeken voor schilde rijen of zo. maar dat we de ca paciteiten van beeldend kuns- tehaars bij de gemeenten, vant dat zijn de grootste op drachtgevers, aanbieden. We geven informatie en begelei den sommige projecten. Het doel is de toegepaste kunst te bevorderen. Niet alleen van tastbare kunstobjecten, maar bijvoorbeeld de inbreng van kunstenaars Sn bouwplannen. De stichting is een van de vete ril een ëeiwerk van door CHiï gesubsidieerde instellingen. Na een onafgemaakte studie tijdens de rxr rige Ver mren kwam Ton tot het werk dat tij nu doet. ,Ik studeerde voor architect in Delft", zegt tij maar het meest interes- SHtle mij in hoeverre archi tectuur nu kunst is. Na de stu- die tom ik een ttjdje wlsJcun- f'itift deleraar geweest op een mid delbare school en ik ben ook nog al» zelfstandig opererend architect werkzaam geweest. Dat was maar op kleine schaal: een verbouwing, ad vies geven. Door eens een ar tikel te schrijven in een boek werk dat door de stichting werd uitgegeven ben ik er zeg maar ingerold „De politiek loopt eigenlijk door mijn hele leven heen." gaat hij verder. „Toen ik nog in Rotterdam-Zuid woonde was ik nauwelijks politiek ac tief. hoewei ik wei al Ud van de PvdA was. Acht jaar gele den ging ik in Schiedam «ro sea ca zag dr trig nraztad seaa treurig aan. Ik kwam in cont act tnet een oude studievriend van me die in een werkgroep Binnenstad van de PvdA ut, Zo kwam Ik ook in de werk groep terecht en was een van de opstellers van de tweede nota Binnenstad van de Partij van de Arbeid, een nota die lijnrecht in tegenstelling was mes de ideeën van het toen malige college van B en W. Wij wilden géén verkeers- doorstrominf» in de binnen stad en geen doorbraak van de Passage. Nu zijn die ideeën zo'n beetje bet algemeen den ken in Schiedam. Mijn politieke belangstel ling heef', zich al die tijd tot die problematiek beperkt Echt partijpolitiek geïnteres seerd was ik niet. Mijn inte resses raakten de politiek en met andersom. Drie jaar gele den werd ik lid van de Stich ting Bê Scïnêdarftaë Gemeen schap r-n van de Museumcom missie Dat is een voedingsbo dem voor mijn ideeën ge weest Ik kreeg te maken met de schijndeskundigheid van verschillende mensen en ging mijzelf bezig houden met hei ontrafelen van macht. Ik werd voorstander van demo- er -nsering en decentralise ring. Het beeld verpolitiekte zich steeds meer. Zo kwam ik eigenlijk als vanzelf in de ge meenteraad terecht Het was een doorgaand proces en het is moeilijk daarin markante punten aan te wijzen. Nog steeds denk ik niet zo partijpolitiek. Ik heb mijn eigen maatschappijbeeld en het streven van de Partij van de Arbeid raakt dat beeuld het meest Om eerlijk te zijn moet ik zeggen dat ik ook in de raad' zit om die ervaring aan mijn leven tee te voegen. Toen ik werd gevraagd om fractiese cretaris te worden heb ik niet geaarzeld ja" te zegen. Na tuurlijk wil dat ook niet zeg gen dat ik alleen maar doe waar ik zelf zin in heb. Als je in de partij mee gaat draaien kun je je. vind ik. niet alleen tot je hobby's beperken. .Tin de raad houd ik mij be zig met Vorming en Recreatie an met Ruimtelijke Ordening. Ik zow nog wet meer willen doen. Met onderwijs en met sociaal-cultureel werk heb ik nog maar zijdelings contacten en ik zou mij er eigenlijk veel meer mee bezig willen hou den. juist omdat een goede sa menleving volgens mij op een breed cultuurvlak drijft Met dat laatste bedoel ik niet al leen kunst, maar het geheel van gebruiken en drijfveren die in een volk leven. Zoals cfa? Schiedamse Ge meenschap het cultuurbeleid voert meet het dan ook niet. Die club is te geïsoleerd. De huidige ploeg komt niet toe aan een visie, aar» een breed cultuurbeleid. Ze richt zich te veel op materiële kanten. Maar ja, dat kun je ze ook niet kwalijk nemen. Ze klampen zich vast aan de bestaande ze kerheden. De noodzakelijkheid van een goed» visie op de cultuur word onderschat. Ziekten en analfabetisme worden goed bestreden, omdat er visies be staan over de medische we tenschap en over het onder- Wijs. Met het cultuurbeleid meet het ook zo zijn. Je kunt niet tas van een doet de cul tuur verbeteren. De elitaire kunst moet de wereld uit en zeker de «zekerheid van de mensen die zeggen Jk heb pen verstand van kunst, zegt u het maar". Mijn streven is wat je met „Culture Emanci patie" goed zou omschrijven." t ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF Vrijdag 3 en zaterdag 4 no vember Funhouse met „Fat People", een programma dat grotendeels bestaat uit num mers uit vorige shows. Mime- speler Rob van Houten, droogkomiek Cor Beurskens, marionettenspeler Feike Boschma en Carry Schomper in een programma met absur de humor, glitter en show. Toegangsprijs twaalf gulden; CJP en Pas 65 tien gulden. Re serveren tot en met vrijdag via de VVV. tel. 266000: vrij dagavond en zaterdag vanaf 13 uur via het theater, tel. 269455. Gereserveerde kaarten dienen een kwartier voor de voorstelling te zijn afgehaald. Vrijdag 10 en zaterdag II no vember: Mok. -Monkau en Meeberg met „We staan er ge kleurd op". Zaterdag 4 november geeft het Leids Poppentheater van Piet Onderwater een voorstelling. Op zaterdag 11.18 en 25 no vember staat Clown Waudi op de planken met „Hans en Grietje". Tijdig reserveren is gewenst Toegangsprijs drie gulden. Aanvang 14.30 uur. Voor reserveringen zie boven. FILMCLUB IN DE TEERS TOOF Donderdag 2 november, 20.30 uur „They shoot horses, don't they", een film over een dans- marathon in de Amerikaanse crisisjaren. Toegangsprijs voor leden vijf gulden. Lid maatschapsgeld 2,50 voor het gehele seizoen. Kaarten zijn alleen aan de zaai verkrijg baar. Zaal open 20 uur. Zol dertheater In de Teerstoof, Nieuwstraat 12. THURLEDE Dinsdagavond 7 november koopavond in bejaardencen trum Thurlede, Nieuwe Dam laan 759, Op de avond zijn handwerken varieerend van met de hand gemaakte poppen tot tafellakens tegen zeer aan trekkelijke prijzen te koop. Alle spullen zijn vervaardigd door de dames van de hand- werkclub. Bezoekers wordt een gratis kopje koffie aange boden. Aanvang 19 uur. CHR. SOCIALE BELANGEN Vrijdag 3 november organiseert de Schied-ixnse Carnavalsver eniging „De Rietzei'ers" een bingo vond in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen. Lange Haven 73. Als prijzen zijn beschikbaar koffiezetap paraat, stoomstrijkijzers, da mes- of herenrijwiel en een dubbele Moulinex-grill. Het batig saldo komt ten goede aan alle Schiedamse gehandi capten. De avond is toeganke lijk voor iedereen ouder dan zestien jaar. Men behoeft geen lid te zijn. Aanvang 20 uur, zaal open 19 uur. «I NOORDMOLEN Tot en met 3 november expositie van olieverfschilderijen van Daniel Vanmeerhaeghe in de Noordmolen. Noordvest 38. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 12 tot 22 uur; zaterdag van 16 tot 24 uur. DE 4 MOLENS Dinsdag 7 november verzorgt het produktschap „Kip en ei" een informatiemiddag voor de Vrouwenraad. Voor de bezoe kers van De 4 Molens zijn vijftig kaarten a één gulden beschikbaar gesteld. De kaar ten zijn 's middags aan de zaal verkrijgbaar Dienstencen trum De 4 Molens. Nieuwe Damlaan 766. AMRO-BANK Tot 13 november de tentoonstel ling „Van ka arische!;;.- Sot Eurocheque" to de AMRO- Bank, Gerrit Verboonstraat 15. over de geschiedenis van het geld. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9 tot IS «ar, donderdag avond bovendien van 17 tot 19 r. CAFÉ tj OBUS Zondag 5 november, 14 uur treedt de Jamaicaans/Engelse Reggae-groep Tradition op in café Quibus, Lange Haven 28. Tradition is een van de be kendste en meest populaire reggaegroepen uit Engeland. De groep heeft twee Lip's en één maxi-single gemaakt. Be zetting: Tony Matthew (drummer), Christopher Heni- ry (bas). Leslie McNeil (lead/ rhvthm-gitaar. zang). Paul Thompson (keyboards, zang) en Paul Dawkins (zang. basgi taar). Om 21.30 uur begint een optre den van de Hoochie Coochie Band (blues). Bezetting: Peter van Zon (mondharmonica), Ruud van Ingen (piano). Vin cent van Steen (bas). Bert Post (drums) en Fred van Willigen (gitaar). Café Quibus opent voor deze Najaarsaanbieding '78 (uniek en eenmalig) om 13 uur zijn deuren. VRIJ ENTREE Zondag 5 november van 14 tot 17 uur de tweewekelijkse Vrij Entreemiddag m dienstencen trum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. De muziek wordt verzorgd door het Gus- to-orkest. Verder een exposi tie van schilderijen van de heer Quwenbroek en de tradi tionele ruilbeurs. STEDELIJK MUSEUM Hongaarse konstruktivistische kunst 1920-1977 en aquarellen van de Italiaan Calderara. In de entreezaal werken uit eigen collectie. Openingstijden: dagelijks van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. Toegang gratis. PASSAGE Dagelijks or 14. 19 en 21.30 uur; zaterdag alleen oro 19 en 21.30 uur „Rollercoaster" met Hen ry Fonda, Richard Widrnark en Susan Strasberg. 12 jaar. Zaterdag 4 november. 14 uur Turkse filmvoorstelling. CINEMA BIO Dagelijks om 14. 19 en 21.30 uur; zaterdag, zondag en woensdag alleen om 19 en 21.30 uur „De verleiding van Mimi. de bankwerker" met Giancario Giannini en Mariangeia Me la to. 16 jaar. IKWDERMA TIXEES Zaterdag, zondag en woensdag om 14 uur in Cinema Bio „Het raadsel van de spookplaneet" met Dr. Who. al. DOKTER. TANDARTS, APOTHEEK Wie in het weekend een dokter nodig heeft, moet de bood schappendienst bellen: tel. 206611. Apotheekhulp voor spoedrecepten, tel. 264018. Tandartsendienst: J. B. Th. G. Schümmer. Over de Vesten 137 (ingang Warande). teL 268604. alleen op het spreek uur zaterdag en zondag van 17 tot 18 uur. 60 rm ste mc T het ton trui kern toe het rit» fiae dan Lei ten hit m de Al ■'de Ba be m efe on BO) me n •ï-Ï.SS De kerk zal dit bedrag nooit zelf kunnen opbrengen en heeft daarom bij het ministerie van CRM subsidie aangevraagd. De Rijksdienst monumentenzorg juicht de restauratie van de Grote Kerk toe en heeft gezegd dat de kerk in aanmerking voor subsidie komt. Het probleem is echter dat de dienst geen geld heeft. Zij hoopt de restauratie van de Grote Kerk nog in het werkprogramma 1982-1965 op n nemen. Maar het is ook mogelijk dat het geld van het rijk pas over een jaar of tien komt. Niettemin heeft de kerk be- sloten om binnen enkele weken met de restauratie te beginnen Hoe zij dit wil financieren Is nog niet duidelijk. Maar zij vindt dat de restauratie van het dak met doorgaan, omdat anders dé hele kerk er aan gaat. M rie port Mes tol ged< wen giga tets Jé*.' Sta dm ten. 2w; mis mat niiti Sta Sta 4 no*.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2