Stichtiiïg MaatscHaj >peli jk Wer] k kanij it met Gemeente uit bestuur Eens Leprooshuis toen Proveniershuis, nu een monument NUIH COIOP ifafbent Uzêtf schiedam-extra I'm mmm 'mp&m Het "hoofd- kwartier" van -de Stichting Maatschap pelijk Werk Broersveld met links pand num mer 144, waar de stichting graag de bo venverdie ping van in gebruik zou willen ne men. Hannie Rennen en Wim van Nieuwen huize Van onze verslaggever Dick van der Lugt SCHIEDAM - Te weinig ruimte, te weinig personeel, kille en onpersoonlijke spreekkamers en te veel werk: dat zijn de problemen waar de Stichting Maatschappe lijk Werk twee jaar na haar oprichting mee kampt. „Het maatschappelijk werk wordt nog half en half ge zien als vrijwilligerswerk. Maar het is toch niet nor maal, dat je drie a vier avonden per week van huis bent. - Achtergesteld Rekensom Hopeloos Kille ruimtes Bezuinigingen Er is in de loop van de jaren niet veel veranderd aan de binnenplaats. Proveniers Het Leprooshuis, in Schiedam beter bekend als het Proveniershuis. CO/OP is een vereniging van konsumenten. Niet van winstmakers, maar van voordeelbrengers in de aankopen van alledag. Tel maar uit wat u dat scheelt! DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978/-; j» 'Maatschappelijk werk wordt nog gezien als vn Omdat het zo druk Is, kom je aan het compenseren van die tijd niet toe en een overwerkre- geiing bestaat bij ons helemaal niet", zegt maatschappelijk wer ker Wim van Nieuwenhuize. „De buitenwacht verwacht van ons, dat wc dag en nacht klaar staan", voegt zijn collega Hannic Rennen daaraan toe. „Willen wc fatsoenlijk werken, dan moet je toch wel een beetje vrije tijd overhouden. Je kunt niet van ons verwachten, dat we altijd klaar staan". „Dit jaar zijn er om verschillen de redenen drie maatschappelijk werkers weggegaan", vertelt Hannie Rennen. „Een is met ver vroegd pensioen gegaan en de andere twee zijn uit het maat schappelijk werk gestapt. Dat heeft wel gevolgen gehad, want we zitten nog steeds met een va caturestop van het Ministerie, waardoor je vacatures niet di rect kunt opvullen. Je moet de vacature eerst aanmelden en dan een ontheffing aanvragen. Daarvoor moet je argumenten aandragen. Tot nu toe hebben we de noodzaak goed duidelijk kunnen maken. Tussen het ontstaan van de vacatures en het opvullen ervan De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam is op 3 december 1975 op gericht en ging op 1 november 1976 offi cieel van start. De Stichting is een fusie van de Gerefor meerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschappelijk Werk, de Hervormde Stichting voor Ge zondheidszorg en Maatschappelijk Werk, de Stichting Interparochieel Spe ciaal Charitatief Centrum, de Vereni ging voor Maat schappelijke Dienst verlening en Samen levingsopbouw „llu- manitas" en dc ge meente Schiedam. De stichting heeft zeven maatschappe lijk werkers in dienst, waarvan 3,8 plaatsen vanuit dc sociale dienst in dc stichting zijn inge bracht. Deze worden voor honderd pro cent gesubsidieerd door dc gemeente, de overige worden door Rijk en gemeente betaald. Volgende maand komen cr waarschijnlijk twee werkers bij. maar dit heft dc onderbe zetting niet op. „Een dergelijk sa menwerkingsver band met dc ge meente is een vrij unieke situatie in Nederland", zegt Hannie Rennen. „De gemeente is een ge lijkwaardige part ner in het particulier initiatief. Nu heeft de gemeente per brief medegedeeld niet meer in het be stuur te willen par ticiperen. Dat is een rare constructie: de gemeente is wel mede-verantwoor delijk, maar zit niet in het bestuur. Dat betekent een grotere afstand tussen stich ting en gemeente. En dat komt juist op een moment, dat we be zig zijn om te kijken hoe het bestuur uit gebreid kan worden, omdat de perso neelsbezetting uitge breid wordt, omdat er zoveel taken lig gen die gedaan moe ten worden en om dat het bestuur er naar streeft over in houdelijke zaken uitgebreid te discus siëren." zitten wel een aantal maanden. Je blijft altijd met een gat zitten, omdat de sollicitatieprocedure tijd kost en de sollicitant zelf vaak ook nog een opzegtermijn heeft Je zit dan wel zo'n maand of zes in het schip. Dat betekent, dat de werkzaamheden van de- geen die weggaat, tijdelijk moe ten worden overgenomen en dat er nogal wat overwerk gemaakt moet worden". Hannic Rennen: „Het maat schappelijk werk is in Schiedam altijd achtergesteld geweest. Als we dadelijk met negen mensen zitten, Is dat beslist niet overbo- dig. Het lijkt alsof we veel maat schappelijk werkers hebben, omdat de gemeente haar eigen werkers in de stichting heeft in gebracht maar in andere steden blijven die bij de sociale dienst Eigenlijk hebben we drie maat schappelijk werkers, want die gemecntcplaatsen tellen niet mee voor CRM". De noodzaak om het maatschap pelijk werk in onze stad goed uit te rusten, zowel wat betreft de personeelsbezetting als de ac commodatie, is zonneklaar. „Er is in Schiedam naar verhouding een grote werkloosheid en door de grote afhankelijkheid van de metaalbedrijven bestaat de dreiging dat die nog groter wordt", zeggen Hannie Rennen en Wim van Nieuwenhuize. „De huisvestingssituatie is slecht. Er zijn naar verhouding 'te weinig betaalbare en redelijke wonin gen. De gemeente heeft een klei ne greep op het particulier wo- ningbezit: dat is nog steeds een groot knelpunt. Het gemiddeld inkomensniveau is vrij laag en er zijn naar verhouding veel uit keringstrekkers". Werkloosheid, schuldsanering, mensen die het niet meer zien zitten, problemen met kinderen en echtelijke ruzies: dat zijn zo'n beetje grofweg de problemen, waarmee de maatschappelijk werkers geconfronteerd worden. Wim van Nieuwenhuize: „We hebben vooral de laatste tijd veel met schuldsanering te.ma ken en het wordt steeds erger. Het is triest om te zien hoe ge makkelijk mensen zich soms in de schulden steken. Dat begint met het huren van een kleuren televisie en daarna iets kopen bij Wehkamp en dat loopt soms wel in de duizenden". Hannie Rennen: „Wij probe ren dan een rekensom te maken. We kijken hoe hoog de vaste las ten zijn en hoeveel men per maand kan aflossen. We probe ren alles op een rijtje te zetten. Over het algemeen krijgen we dat soort dingen wel voor elkaar. We treffen een regeling met de schuldeisers; die zijn allang blij dat ze hun geld krijgen. Het zijn altijd langdurige kwesties. Je zit vaak met een looptijd van zes jaar 'en met lage aflossingsbe dragen omdat men niet meer kan missen. En dan moet men het ook nog eens volhouden en geen nieuwe schulden maken. Dat vereist wel een constante begeleiding. Het zijn wel tijdro vende zaken. De laats ie tijd worden we ook naar verhouding meer gecon fronteerd met crisisgevallen. Dat zijn geen dingen die in een uurtje bekeken zijn". „Het was de afgelopen maan den een behoorlijk overspannen situatie", zegt Wim van Nieu wenhuize. „Het was vaak zo, dat we er met van negen tot zes wer ken niet meer mee toe kwamen. We hebben twee maanden ge had. dat we cr zelf bijna gek van werden. Even hebben we met een wachtlijst gewerkt. We zijn nu bezig om te kijken of we er een parttime kracht bij kunnen krijgen. CRM heeft al zijn toestemming gegeven, maar de goedkeuring van de gemeente hebben we nog niet. Veel wel zijnswerkers willen korter gaan werken, bij voorbeeld vier da gen en voor de resterende tijd kun je dan een parttimer aan stellen, zodat je daarvoor in de plaats een werkloze aan werk kunt helpen". De Stichting Maatschappelijk Werk kanipt ook met ruimte problemen. Momenteel heeft men de beschikking over een ge bouw aan het Broersveld, een ruimte in het gebouw van de kruisvereniging aan dc Mesdag- laan. kruisgebouw Bachplein, Wattstraat 74 en dienstencen trum Dc 4 Molens. „Het gebouw aan de Mesdag- aan is een hopeloze aecommo- latie", zegt Wim van Nieuwen- auize. „We hebben er geen goede .vachtruimte. AVe hopen op de >ude Kivevaschool. We hebben Jaarin ruimte geclaimd. Het col lege heeft ons verzoek om subsi die in de huur afgewezen, maar de Stichting Initiatief Wijkcen trum West is nu aan het overleg gen met wethouder Posthoorn am te bekijken of de gemeente de gehele huur kan betalen. Een ruimte in West is voor ons hard nodig. In Noord willen we verhuizen naar het toekomstige wijkcen trum. Daarin hebben we ruimte geclaimd. Dat wijkcentrum wordt een natuurlijk aanloop punt. In Oost zouden we in de toekomst ook graag naar een wijkcentrum gaan, waardoor je meer samenwerkingsmogelijk heden met andere organisaties hebt Maar dat is allemaal nog in het beginstadium. In Nieuwland willen we te zij ner tijd verhuizen van het dien stencentrum De 4 Molens naar het wijkcentrum Nieuwland en in Zuid hebben we geen spreek uurruimte. We zijn bezig met een tussenoplossing om samen met de Sociaal Raadsman, de Rechtswinkel en de bewo nersvereniging er een buurtwin- kel te huren. Als de renovatie van blok L klaar is, zit er wel licht de mogelijkheid in om een pandje te huren". „Ook aan het Broersveld heb ben we problemen", zegt Hannie Rennen. „Het aantal vierkante meters lijkt voldoende, maar dc indeling is onvoordelig. Er zijn te weinig spreekkamers. Je loopt elkaar constant voor de voeten en het wordt nog moeilijker als we er dadelijk een paar man bij- krijgen. Voor ons beroep is de ruimte erg belangrijk. Het gaat om de privé aangelegenheden van mensen en je kunt niet zeggen: gaat u maar aan mijn bureau zitten, dan praten we daar wel". „Je moet soms met je cliënt het gehele gebouw doorlopen op zoek naar een ruimte waar je rustig kunt gaan zitten. En vaak zit je dan ook nog in een kille, koude ruimte. Dat is bepaald niet bevorderlijk voor het con tact", voegt Wim van Nieuwen huize daardan toe. De Stichting Maatschappelijk Werk heeft daarom het college verzocht de bovenverdieping van een aangrenzend pand in gebruik te mogen nemen en in de huidige ruimte een tussen- muurtje te mogen plaatsen. „Een week nadat we dat verzoek ge daan hadden, stonden wethou der Taverne en Scheeres en een paar ambtenaren op de stoep om het pand te bekijken", vertelt Hannie Rennen. „Ze zeiden, dat er ook andere kandidaten waren voor dat pand. Dat is dan wel toevallig. Dat pand staat al jaren leeg'en net als wij het willen huren, zijn er ook andere be langstellenden. Tenslotte Bestek '81, de bezui nigingsplannen van dc regering. „De tendensen zijn duidelijk", zegt Hannie Rennen. „Wat ons budget precies gaat worden, hebben wc nog niet bekeken. Door de vacaturestop zijn er in het maatschappelijk werk in het gehele land al 120 plaatsen ver-, vallen. Die achteruitgang is nog- slecds niet goedgemaakt Dc aanvragen om hulp zuilen toe nemen: aan de andere kant kan er minder hulp geboden wor den". An het jaar 1468 werd er in onze stad een man, die we nu met een gerust hart een "ploert" zouden noemen, ver oordeeld tot een boete van tien stuivers en tot het maken van een bedevaart Waarom? Hij had de eenden die de zieke mensen buiten de Overschiese Poort toebehoorden doodge slagen en opgegeten en daar bij nog een arme zieke uitge scholden. En dat mocht niet Wie waren deze zieken eigenlijk Zij waren leprosen, lijders aan lepra, ook wel me laatsheid genoemd, een ziekte die nu gelukkig niet meer voorkomt in ons land. Ver moedelijk woonden zij in een complex van houten gebouw tjes, tot de stad in 1485 op on geveer dezelfde plek een huis "in behoef onsen armen laza- ren ziecken menschen" liet bouwen. De plaats van het zo ontstane ziekenhuis is logisch. De lijders aan de gevreesde huidziekte moesten uit de buurt van de gezonde Schie dammers worden gehouden, omdat hun kwaal zo besmet telijk was. Daarom werden zij buiten de stad, buiten de Overschiese Poort verpleegd, voor zover je in die tijd al van verpleging kan spreken, het belangrijkste was, dat zij anderen niet zou den besmetten en dus ver weg moesten zitten. Hun plek gaf eveneens goede gelegenheid om te bedelen, hetgeen de eni ge manier was waarop de zie ken in hun onderhoud konden voorzien. Het huis had een bestuur van syeckmeesters (zieken- meesters), die vanaf 1482 "!e- prosenmeesters" worden ge noemd, om ze te onderschei den van de ziekenmeesters van het in dat jaar gestichte Pesthuis. In 1566 werd het Leproos huis voor een ander doel ge bruikt De Protestanten moch ten toen in een grote schuur, die bij dit terrein hoorde, hun samenkomsten houden. In 1591 keerden de zieken pas weer naar hun oude plek te rug. In 1594 kregen ze een nieuw gebouw, hetgeen weer gebouwd werd op hel lerrein buiten de Overschiese Poort, op de plaats van de achter- bouw van het huidige Prove niershuis. Rond 1600 nam het aantal melaatsen sterk af, misschien wel door een verbetering in de hygiënische toestanden. Meer en meer werd ,het ziekenhuis betrokken door oude mensen, iie proveniers werden ge- noemd. Zij betaalden een be paald bedrag en na die beta ling hadden zij recht op eten en onderdak. De altijd nog aanwezige leproosmeesters hadden nog altijd het toezicht over het huis. Langzamerhand veranderde de naam van het huis in Pro veniershuis en de leproos- meesters werden daarmee in overeenstemming Regenten van het Proveniershuis ge noemd. In 1756 lieten deze re genten aan het stadsbestuur weten dat hel huis oud was en bouwvallig, zij verzochten om een vernieuwing, waar zij toe stemming voor kregen. Er ontstond een nieuw ge bouw. Toch ging het nadien bergafwaarts met het Prove niershuis. Er kwamen meer schuldeisers en minder prove niers. In 1827 begon men met de verhuur van lege kamers. In 1846 kwam de instelling on der de Magistraatsarmenka- mer, die vanaf 1854 Burgerlijk Armbestuur werd genoemd. Nu kwamen er arme bejaar den in te wonen, in plaats van de welgestelde proveniers van vroeger. Maar ook dit was niet blijvend. Het beheer van dit huis ging in 19G5 over op de gemeenteen dc laatste bejaar de vertrok in 1969. Het huis zelf heeft at deze veranderin gen overleefd. Het staat nog steeds op zijn oude piekje, al heeft het niet meer de sociale functie van vroeger. HENRI ËTTE VAN ALDERWERELT OCH1EDAM werd onlangs opgeschrikt door een rel. Jongeren uit Schiedam en Vlaardingen raakten met el kaar slaags in de wijk Woud- hoek. De kranten hebben er •uitvoerig aandacht aan be steed. Hierdoor weten we zo'n beetje wat er gebeurd is. Het zoeken naar de oorzaken van een dergelijke rel is ook meteen begonnen. Verschil- lende mepsen worden daar over aangesproken. De wethouder uit Vlaar dingen zegt "Aan ons ligt het niet Ais je ruim tien mil joen gulden uittrekt voor de bouw van een nieuw jonge rencentrum kun je niet zeg gen dat we kinderachtig doen". De opbouwwerker van Schiedam-Noord zegt: "De enige ontspanningsmogelijk- hcid hier is een patatkraam. En het gemeentebestuur on derneemt ook geen enkele poging iets op poten te zet ten". De Schiedamse wethouder is het met deze laatste uit spraak niet eens en wijst op het in Schiedam-Noord te bouwen wijkcentrum. Opvallend is dat bij het zoeken naar de oorzaken van de rel, de plaats van het ge meentebestuur zo centraal wordt gesteld. En dat terwijl voor de jeugd heel belang rijke zaken, bijv. de werkge legenheid, niet in de eerste plaats vanuit het Stadskan toor bestuurd worden. Voor een deel zal dit wel komen doordat de wethouder zo ge makkelijk kan worden opge beld. Deelnemers aan de rel len, noch hun ouders, komen amper aan het woord 1 Aan de andere kant is het gemeentebestuur inderdaad betrokken bij vele ook voor de jeugd belangrijke zaken zoals de bibliotheek, de scljo- len, de sport, de Schiedamse Gemeenschap, het museum, de muziekschool, de Gouds bloem, de wijkcentra. Toch zou ik op dit moment- niet willen beweren dat Schiedam genoeg doet voor de jeugd. Wanneer komt er een open-jongerencentrum in Schiedam-Noord Komen er meer woningen voor jonge ren beschikbaar Als we ons oor te luisteren leggen bij de jongeren zelf, hun ouders en hun onderwijzers, dan kun nen we ongetwijfeld nog veel meer vragen opvangen. Vroeger hadden we hier in Schiedam een Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ). In een oude folder lees ik dat „deze raad beoogde een brug en stootkussen tussen jeugd en jongeren enerzijds en ge meentebestuur anderzijds te vormen; opererend temidden van de Schiedamse samenle ving en daar voortdurend contact mee onderhoudend; haar beleid baserend op jeugdigen en jongeren, zowel in georganiseerd verband als daarbuiten". De SRJJ is tor ziele. Heb ben hun bedoelingen inmid dels op andere wijze een vorm gekregen JOOP DEJONG

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 5