Sex- en gok wereld wil legalisatie Chinezen-experts steken beschuldigende vinger uit Inbraak sof door whisky Schandaal in Zuid-Afrika Amin daagt erere uit tot duel Radio-actieve testen Kema oorzaak kanker? WDM wijst plan Van Lent af Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend..... t :l! ll I 'J Benzine duurder FRANS GEEN FRANS kom kijken..*, naar eiken ikenhuys Bij explosie 52 doden fltttlli'OU Travolta speelt Presley INFORMATIE OVER BEZORGING if' ül Zwaar bewolkt 'Achter wat hoort wat' in Cambodja Vrijdag 3 november 1978 34e jaargang no. 9624 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Sex- en gokbazen uit acht steden gaan samen proberen hun verboden activiteiten gelegaliseerd te krijgen. Binnen tien dagen willen ze een eisenprogramma voorleggen aan de Tweede Ka- ma* en de gemeeentebesturen van Rotterdam en Am sterdam. Hun juridische adviseurs bereiden de zaak momenteel voor. Van onze verslaggever NICO POLAK AMSTERDAM - Twee met ontslag bedreigde "Chi- nezenexperts" van de Amsterdamse politie. A. Dam steeg! en R. Waterloo, hebben de korpsleiding van het Bureau Warmoesstraat ervan beschuldigd te zijn om gekocht door de gokhuiseigenaar F. A. Hun beschuldi gingen richten zich met name tegen hun chef hoofdin specteur K. Sietsma, ondermeer hoofd van de Narcoti cabrigade. grote A Leijte bij het Poortgebouw ïf Zie verder pagina 5 I De Russische kosmonau ten Wladimir Kovalenok (links) en Alexander Ivantsjenkow, zoals zij gisteren kort na hun ge slaagde landing in de Sowjet-republiek Kazaks- routxne-onderzoek. De kosmonauten waren bijzonder opgewekt. Na een verblijf in de ruimte dat alle records heeft ge broken voelden zij zich prima. zie verder pagina 7 tan verschenen op de Rus sische tv. De ruimtepak- ken bleven aan en artsen dromden om hen samen om de beide mannen di rect mee te nemen voor een uitgebreid medisch JOHANNESBURG In Zuid-Afrika is een schan daal met belastinggelden ontdekt, dat zijn vertakkin gen heeft tot in de hoogste kringen. (Van onze verslaggevers) ARNHEM - Kinderen van personeelsleden van de Arnhemse Kema hebben vermoedelijk kanker opgelo pen, omdat ze ooit speelden op het terrein van het be drijf waar radioactief afval lag opgeslagen. 8d wtóf 16.00 iwr op zoterdog Textiel Geen kwaad meer m Zie verder pagina 5 A!s u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Voik deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-m-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vhje Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Wateroog gebeart vandaag... ilr hoofdredacteur herman WÏGBOLD witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 -11.92.00 Chefs Warmoesstraat lieten zich omkopen De twee politiemensen die een jaar geleden werden geschorst, zullen zich tot het uiterste tegen hun ontslag verzetten De "Chmezenexperts" uitten hun beschuldigingen gisteren tijdens een gesprek op het Am sterdamse hoofdbureau van po litie tegenover enkele politie functionarissen. Ze deden dit in aanwezigheid van hun advocaat mr. J. Kohnstamm Damsteegt en Waterloo wor den ervan beschuldigd, dat zij gegevens zouden hebben achter gehouden voor hun chefs. Hun verweer komt erop neer dat zij gegronde redenen hadden om hun chefs te wantrouwen Volgens de twee "Chinezenex- perts" is hoofdinspecteur K Sietsma twee jaar geleden door de Centrale Recherche Informa tiedienst in Den Haag op de Behouden thuis na recordvlucht Tot deze aanpak is. mede met het oog op de besluitvorming tend het Rotterdamse eroscen- rum besloten op een bijeen komst in de Amsterdamse Kala- baclub, die deel uitmaakt van het grootste sex- en gokimpe- num van Nederland. Initiatiefnemer tot het - nachtelijk gesprek in Amster dam was de Rotterdammer A. Leijte, al jaren voorvechter van een Rotterdams eroscentrum in bet Poortgebouw. De Amster dammers die bij de zaak betrok- zijn willen voorlopig hun niet prijs geven. i is echter dat zij onder ineer nauwe banden onderhou dt» met gok- en sexcentra in het Amerikaanse Las Vegas. Zowel de Amsterdammers als hun t Retterdamse collegae hebben de laatste tijd door het optreden vat de politie gevoelige financi ële klappen gekregen. Vooral om die reden hebben de sex- en gokbazen nu besloten tot geza menlijke actie. Ook de kwestie van het Rot terdamse eroscentrum speelt mee. Het gewest Rotterdam van de PvdA wijdt er op 28 novem ber een speciale vergadering aan. Of het Poortgebouw ooit eroscentrum wordt zal mede af hangen van wat op de vergade ring besloten wordt Volgens Leijte wil het Rotter damse gemeentebestuur binnen een maand met concrete plan nen kewnen. Wethouder Van der Have. die over het Poortgebouw gaat ontkent dit „Geen sprake van. Van onze kant zijn geen nieuwe ideeën ontwikkeld. Wij wachten het resultaat van de gewestvergadering af." Dat doet ook Leijte - met on geduld. Hij zegt dat hij al mil joenen heeft liggen om het eros centrum van de grond te krij gen. „Daar komt geen cent sub sidie aan te pas. We kunnen het uit eigen middelen realiseren." Leijte beweert dat hij ook con tacten heeft gelegd met de on derwereld in Den Haag, Utrecht Groningen. Arnhem, Maastricht en Eindhoven. l«[i« hoogte gesteld van cerdenkin- gen tegen de korpsleiding van het Bureau Warmoesstraat Daarbij is het omkopen door de gokhuishouder F. A genoemd Sietsma zou vervolgens deze in formatie naar hoofdinspecteur Kuiper van de Warmoesstraat hebben doorgespeeld met het verzoek een inval te doen m het gokhuis van F A. Du "om de schim van corruptie af te wen den Damsteegt en Waterloo wan trouwden hun chefs Sietsma en Toorenaar, omdat ze relaties on derhielden met de in de Ameri kaanse ambassade te Den Haag ondergebrachte "Drugs Enfor cement Administration", waar aan ze hun informaties recht streeks doorspeelden. Volgens de twee is de D.E.A. betrokken geweest bij de moord op de hoogste "tai lo" der triade Sap Sie Kee Yuen Muk Chan, bijge naamd "Mao". In een eerste reactie op de be schuldigingen van beide "Cht- nezenexperts" deelde de Am sterdamse hoofdcommissaris Th. Sanders vanmorgen mee, dat ze totaal nieuw voor hem waren. „Uiteraard zullen de be schuldigingen in het onderzoek worden betrokken," aldus de hoofdcommissaris. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Morgen wordt normale benzine weer een cent duurder en kost dan 1,10.6 per liter. Tweetakt stijgt ook een cent m prijs en gaat 1,28 per liter kosten. Superben- zme blijft in prijs gelijk. Auto- gasolie daalt een halve cent in prijs (wordt 0.63.2! en petro leum daalt met 0,6 cent tot ƒ0,61,7 per liter. (Van onze parlemen ta red actie) DEN HAAG - PvdA- kamerlid Piet Dankeri vindt dat een franstalige brochure van het ministe rie van Verkeer en Wa* terstaat over "Nederland- Waterland" onmiddellijk ingetrokken moet wor den. Het Frans dat daarin wordt gebruikt mag geen Frans meer genoemd worden, aides Dankeri ia vragen aan minister Tui jn man. De tekst is vrijwel letterlijk vertaald en dat is grappig voor een Nederlander die Frans kent, maar onbegrijpelijk voor een Fransman. D an kert kan het weten, want hij is getrouwd met een Franse vrouw. ROTTERDAM - Een fles whiskey is inbrekers die m een restaurant al een vuilniszak met geld klaar hadden gezet om mee te nemen te machtig gekleken. De fles. die door de eigenaar van het aan de Eendrachtstraat ge vestigde etablissement vol was achtergelaten, werd na de in braak vrijwel leeg aangetroffen. Voordat ze zichzelf op de drank tracteerden hadden de mannen twee gokautomaten, een juke box en een telefoonautomaat geleegd, maar de zak heten za staan. Namen die m verband met het schandaal zijn gevallen zijn die van Connie Mulder, minister voor de rassenverhoudingen, van hendrik van den Bergh, de in juni van dit jaar na geruchten mm m MEXICO - Bi) een zware se- ne gasexplosies in een trans portleiding die dwars door het Mexicaanse stadje Huimanguil- k» Hep, rim gisteren 52 mensen gedood en 21 anderen zwaar ge wond. Na de klappen rolde een gigantische vuurbal over een busstation, tien kleine eethuis jes, een aantal winkeltjes en een groepje hutten. Er stonden hon derd mensen op de bus te wach- Zwaar bewolkt met plaatselijk ndst of motregen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen ongevver 7 graden, maxima omstreeks 10 «raden. 4 now. 1749 m<un op onder tl22 3020 NAIROBI - Idi Amtn heeft hedenmorgen voor gesteld de oorlog tussen Oeganda en Tanzania persoonlijk met president Nyerere uit te vechten in de boksnng. Amin zal vechten met één arm ach ter zijn rug gebonden en met gewichten aan zijn benen „om mijn tegen stander een eerlijke kans te geven" Aran was gisteravond bij zijn* troepen in het be zette deel van Tanzania Zijn uitdaging werd tele fonisch aan de regenng in Nairobi doorgegeven Amin hoopt op Muham mad "Cassius Clay" All als hoofdscheidsrechter In afwachting van Nyere- res antwoord is Amin al vast in training gegaan •Zie verder pagina 7. Het is de bedoeling dat John Travolta de hoofd rol gaat spelen in de ver filming van het leven van de vorig jaar zomer over leden rockzanger Elvis Presley. Travolta bereikte een akkoord met zowel Cine ma International als re gisseur Robert Stigwood, die ook verantwoordelijk is voor de filmhits als Sa- terday Night Fever en G re ace. De levensprent van El- vis Presley zal worden verfilmd na de premiere van 'Moment by moment', waarin Travolta even eens de hoofdrol speelt HANOI - Alle Cam- bodjanen moeten per dag 500 gram vaste ontlasting inleveren als ze tenminste aanspraak willen maken op 250 gram rijst. Dit heeft een Cambodjaanse boer onthult, die naar Vietnam is gevlucht Volgens de agrariër moet de'tegenprestatie" gewikkeld in een banarih- blad worden aangereikt Bij de ingang van alle gaarkeukens staat een controleur die het pakke tje weegt. Haait dit het voorgeschreven gewicht, dan kan de leverancier aan tafel Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorpervire; 010 147400 vóór 16.00 uur (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG - De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen wijst het nieuwe plan van staatssecretaris Van Lent van Defensie om de wedde voor dienstplichtigen te koppelen aan de opkomstleeftijd krachtig van de hand. Dat voorstel is voor de WDM net zo onacceptabel als het vorige, waarbij de weaae gekoppeld zou worden aan het minimumjeugdloon van een ne gentienjarige. De staatssecretaris moe >t. van zijn aanvankelijke voorstel af stappen onder druk van een meerderheid van de Tweede Kamer. Nu wil hij de wedde koppelen aan de feitelijke op- komstleeftijd, die naar vrije keuze achttien, negentien of twintig jaar is. Jongens die om studieredenen uitstel hebben gekregen krijgen later een wed de volgens het minimumjeugd loon voor negentienjarigen. Het voorstel is nog met offi cieel gepubliceerd, omdat er nog over gesproken moet worden met de militaire belangenver enigingen en de Tweede Kamer e> Dat meent de voormalige Ke- ma-employe A, P. Bax, wiens 21-jange zoon met longkanker i.s opgenomen in het Antom van Leeuwenhoekziekenhuis Twee andere kinderen van Kema- personeelsleden blijken inmid dels te zijn overleden aan leuke mie ('bloedkanker') De heer Bax is ex-comman dant van de Kema-brandweer, hij heeft van 1960 tot 1968 op hei terrein van de Kema gewoond. Daar ligt, naar nu pas voor de buitenwereld is gebleken, een hoeveelheid radioactief afval in kuilen die zo slecht waren afge dekt dat kinderen er regelmatig hebben gespeeld met besmet textiel. Het kernafval is - voor dat het later rechtstreeks voor vernietiging werd afgevoerd naar Petten (N H.) - tussen voornamelijk 1956 en 1964, bijna wekelijks, begraven op het ter rein rond de Kema-installaties Onder de herfstbladeren moet daar momenteel nog zo'n tien kilo met uranium en thorium besmet materiaal in de grond zitten, zo is nu berekend. Het gaat daarbij om voornamelijk handschoenen en glaswerk, dat vijftien a twintig jaar geleden is gebruikt in de laboratoria Een woordvoerder van de Ke ma zegt dat hij zich het verband tussen de aanwezigheid van het afval en de sterfgevallen „niet kan voorstellen" Wel geeft hij toe dat het mogelijk is dat kin deren rond het begin van de zes tiger jaren rommel hebben op gegraven. Nu echter, zegt hij, ligt het afval onder een laag zand van anderhalve meter en kan daar - mits het niet wordt opgegraven - geen kwaad meer. Ook de Arbeidsinspectie, die evenals de Inspectie milieuhygi ëne van het ministerie van Volksgezondheid bij de zaak is betrokken, wijst er op dat het verband tussen het radioactief afval en de ziekte van de zoon van de heer Bax "moeilijk aan te tonen zal zijn". Het besmet tingsgevaar was en is zo hebben recente metingen uitgewezen, aldus de Arbeidsinspectie, ook nu nog vrijwel nihil De ar beidsinspectie is al sinds 1973 op de hoogte van het feit dat er kernafval ligt op het Kema-ter- rem. over misbruik van overheids gelden gepensioneerde directeur van het ministerie van Voor lichting, en van Louis Luyt, een bekend zakenman uit Johannes burg. De hele zaak is aan het licht gebracht door rechter Anton Mostert, die enige tijd geleden door de regenng was aangesteld om na te gaan hoe het zat met zakenlieden die - bang voor de toekomst van Zuid-Afrika proberen stilletjes hun geld het land uit te knjgen. Tijdens zijn onderzoek ontdekte hij echter méér. Rechter Mostert maakte giste ren bekend dat uit een geheim staatspot ongeveer 12 miljoen dollar is gebruikt voor het stich ten van het nieuwe Johannes burg»? dagblad The citizen, die fel vóór Apartheid schreef. Tot dan toe kende Johannesburg twee kranten, de Rand Daily Mail en The Star, die met schroomden af en toe fikse kri tiek te leveren op de Zuidafri- kaanse regering en vooral op het rassenbeleid. The citizen sloeg een heel andere toon aan. Ook is de rechter tijdens zijn onderzoek, dat overigens nog voortduurt, gebleken dat bijna een miljoen dollar uit dezelfde geheime staatspot is gebruikt ter financiering van de in Zuid- Afrika gemaakte film Golden Rendez-vous, waarin de Britse acteur Richard harris meespeel de. Ik geel hiermee op als rneuwe abonnee Narm Adres Plaats Soort abonnement: Dkwartaal □laar Hi)/zij ontvangt He! Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bi) Naam afzender Adres Plaats "■1

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1