't Blauwe Pesthuis Niet meer BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOIK SCHIEDAM EXTRA ff One maanden kijken of 't je bevalt 'méSÊÊ donderdag 9 november 1978 Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76. Schiedam. Tei. 26 87 98 of 26 52 05 (~*n SU'P p: ei ff' I it; U Het Blauwhuis zoals het vroeger was... Ei en zoals het er nu uitziet. Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - Schoffe len en wieden is voor iemand die via de sociale werkplaats een baantje krijgt bij de plantsoenen dienst niet zaligmakend. Een WSW'er kan meestal de vuile werkjes opknap pen en daar blijft het meestal bij, omdat hij doorgaans weinig of geen kennis heeft van tuin bouw en plantkunde. Om dat te verhelpen bestaat in Schiedam sinds mei van dit jaar een Regio naal Opleidingscentrum voor Cultuurtechnische Objecten. Daar krijgen mensen van sociale werk plaatsen uit zes gemeen ten een 15 maanden du rende opleiding in het kweken van bloemen en het aanleggen van tuinen. Na de opleiding kunnen ze als assistent van een hovenier bij de gemeente in dienst gaan. m Jan de Groot (links) en Joop van Ravensteijn aan het werk op het terrein van het Regionaal Opleidingscen trum. De eerste groep leerlingen van het opleidingscen trum is in mei van dit jaar begonnen op een terrein naast de stadskwekerij. fv! Praktijkgericht Te hoog gegrepen Ook werken in de fcas-| sen. De heer De Bruijn in de kas: "De mensen krijgen drie maanden de tijd om te kij ken of het werk ze bevalt Sexfilms huren? 6 voor'.27,50 Samen met de donderdagse bijlage Ik wil Het Vrije Volk elke dag thuis ontvangen. De eerste twee weken ontvang ik alle nummers, dus ook tweemaal de donderdagse bijlage, gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in met ais Extra-voordeel 6.40 korting. Naam: Adres: Woonplaats: Stuur de bon volledig ingevuld in een j open envelop zonder postzegel aan: 1 HET VRIJE VOLK C.V. ANTWOORDNUMMER 1579 3000 VB ROTTERDAM Henk Stokvis Keukenshowroom •ïp' Rotterdam-West Vnlk> mill '"V'l^'v.nu* WMM ;f •".«■„lib'1 X 1 Mïv. i* ft' <EN van de meest gevrees de ziektes in het Europa van de veertiende, vijftiende, zes tiende en ook wel de zeven tiende eeuw was de pest. Deze ziekte was enorm be smettelijk en had bijna altijd de dood tot gevolg. In veel Hollandse steden bestonden zogenaamde „pesthuizen"; inrichtingen waar deze zie ken zo goed en zo kwaad als het ging verpleegd konden worden. Wat Schiedam betreft, vin den we de oudste vermelding van het bestaan van zo'n huis in 1526, toen ervan stadswege een vrouw werd aangesteld die in een huis aan de Boter- straat deze zieken zou gaan verplegen. Aannemelijk is dat de zieken voor die tijd in het Sint Jacobsgasthuis wer den verpleegd, dat toen zo'n beetje als algemeen zieken huis fungeerde. In 1537 werd het Pesthuis uitgebreid met het huis er naast en in 1571 werd het verplaatst naar een huis dat ten zuiden van het Smt An- naconvent lag; je zou nu zeg gen ten westen van het Spin- ïuispad. Ook bij het Pesthuis was er sprake van een „va der" en een „moeder" die er de leiding hadden. Zij woon den in het huis en daar hoef den ze niets voor te betalen. Niet alle lijders aan de pest werden in dit huis onderge bracht ook het Sint Jacobs- gasthuis nam een deel daar van voor haar rekening. Hierin kwam verandering toen er in 1624 een epidemie uitbrak. Men vond het toen wellicht verstandiger, om alle zieken in het zelfde huis te verplegen. Vanaf dat mo ment was het" Pesthuis een zelfstandige instelling. Al vanaf 1600 werd het huis al regelmatig in diverse stuk ken „Blauwhuis" genoemd. De reden hiervan is niet helemaal duidelijk, mis schien is het huis oorspron kelijk blauw van kleur ge weest. Behalve een vader en een moeder was er ook een chirurgijn in het huis aanwe zig, die als „pestmeester" tot taak had de zieke te genezen, voor zover dat mogelijk was. Omdat de pest altijd in de vorm van epidemieen voor kwam, stond het huis vaak leeg als er niets aan de hand was. Om de ruimte toch te benutten werd het bij tijden ook wel gebruikt als een soort militair hospitaal, met •name als er sprake was van oorlog. Sinds 1644 werd het huis gebruikt als een soort verbeteringsgesticht voor dronkaards, krankzinnigen en gevallen vrouwen. Dit had wel tot gevolg dat men het stadbestuur om een ander huis moest vragen toen er in 1666 weer een pestepide mie (de laatste in Nederland) uitbrak. De regenten van het Pesthuis kochten in dat jaar twee huizen die lagen aan de tegenwoordige Sint Anna- zusterstraat Toen de epide mie voorbij was, hield men het in gebruik voor andere besmettelijk zieken. Toen waren er dus twee instellin gen, die onder het zelfde be stuur vielen. Het nieuwe gebouw hield stand tot aan het begin van de negentiende eeuw toen de exercitieschuur aan het Groenewegje voor de verple ging van besmettelijk zieken in gebruik werd genomen. De leeggekomen panden werden afgebroken en er werd een school voor in de plaats neergezet Het Blauwhuis aan het Spinhuispad was in 1763 zo vervallen, dat er een nieuw gebouw nodig was. Het Nieu we Blauwhuis kwam echter op een hele andere plek te staan, namelijk aan de Lange Nieuwstraat. Het oude werd verkocht. In 1846 hield de instelling op te bestaan. Het verbete ringshuis kon niet meer op de oude manier gehandhaafd blijven. Het gebouw aan de Lange Nieuwstraat heeft in de jaren daarna nog een hoop andere functies gehad. Het is Postkantoor geweest en Gymnasium en nu is de Ste delijke Muziekschool er ge vestigd. HENRI ETTE VAN ALDEHWERELT Nieuwe kansen voor WSW- personeel Het Regionale Opleidingscen trum ligt naast de stadskwekerij aan de Fokkerstraat in Schie dam en is een onderdeel van de Bedrijfsgemeenschap Schie- mond. Mensen uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rotter dam, Delft en Naaldwijk krijgen er les. De eerste groep leerlingen begon in mei van dit jaar. Op dat moment was de kas van de stadskwekerij het enige onder komen. Nu is een klem gebouw tje neergezet met een kantine die tevens als lesruimte voor de theorielessen dienst doet In ok tober is de tweede groep aan de slag gegaan. In totaal zijn er nu 17 leerlingen aan het werk. De heer De Bruijn, hoofd van, het Regionaal Opleidingscen trum en tevens degene die de theorie-lessen geeft zegt; „De mensen die hier komen varieren in leeftijd van 17 tot 45 jaar. De meesten zijn arbeidsongeschikt verklaard vanwege rugklachten of zijn licht gehandicapt, geeste lijk of lichamelijk. Ook hebben we een jongen die mets man- Kt i keert. Drie van hen hebben een paar jaar tuinbouwschool achter de rug en één heeft HBS gehad en is daarna psychisch in eikaar gestort. Dat het werken in de 'uin hem bevalt blijkt wel uit het feit dat hij hier weer hele maal opleeft." „Als ze hier geplaatst wor den". gaat de heer De Bruijn verder, „krijgen ze drie maan den de tijd om te kijken of het werk ze bevalt. Daarna kunnen ze zelf beslissen of ze willen blij ven of niet en natuurlijk hebben wij ook het recht om degenen die niet voor het werk geschikt zijn af te wijzen." Maar dat is nog j v j- maar één keer voorgekomen. „In de eerste maand van de opleiding laten we de mensen gewoon wat in de tuin rondkij ken; een beetje schoffelen, wat namen van planten leren, want de Latijnse benamingen van de planten staan bij elk rijtje aan gegeven; pas daarna beginnen we aan de theorie." „In de lessen behandelen we de bloementeelt, de aanleg en h°t onderhoud van tuinen, de aanleg van plantenbakken, bloemschikken en kamerplan ten. Alles blijft op de praktijk gericht. Wij brengen ze een goe de handvaardigheid bij en on derwijzen kennis der materia len. Echte hoveniers kunnen ze niet worden, omdat ons leerpro gramma zelfs nog iets lichter is dan dat van de lagere tuinbouw school. Met de opleiding kunnen ze echter wei assistent van een hovenier worden." „Op het ogenblik zijn we tuintjes aan het aanleggen. Ieder krijgt een klein stukje grond dat hij moet bewerken. Hij moet een stukje gazon aanleggen, enkele' struiken planten en bloemetjes uit laten komen. Ze moeten het allemaal zelf bijhouden en dat is natuurlijk een goede oefening. Wij kunnen daardoor ook beter beoordelen hoe ze het doen. Als ze m een groepje werken, dan kunnen ze elkaar de schuld ge ven. In dit geval niet." „Elke maand stellen we van de mensen een rapport op. Interes se in het werk, collegialiteit en omgang worden omschreven en latuuriijk de prestaties. Ook tijken we of ze beter zelfstandig werken: of in een groep meer tot hun recht komen. Het rapport wordt naar de sociale werk plaats gestuurd waar ze van daan komen". „Om de leerlingen wat weg wijs te maken in het vak maken we ook excursies. Pasgeleden zijn we naar de tentoonstelling „Tuin en Ark" in de Jaarbeurs hallen van Utrecht geweest. An dere excursies gingen naar het proefstation en de veiling m Naaldwijk." „De lessen geef ik samen met een werkmeester voor de bloe menteelt en een voor aanlog en onderhoud", vertelt hij verder. „Voorheen gaf ik in mijn avond uren altijd les op de tuinbouw- school. Maar het werken me'! deze mensen is helemaal nieuv I voor mij. Ik heb nog nooit eerdei op deze manier met gehandicap-1 ten te doen gehad en ik moe' I zeggen dat ik het leuk weri-l vind. We waren eerst nogal bang I dat we te hoog gegrepen en eer te moeilijk programma opge-J steld hadden, maar het is mij to'f nu toe ontzettend meegevallen," Twee jongens die op het Re-1 gionaat Opleidingscentrum les| krijgen zijn Joop van Raven steijn en Jan de Groot. Joop zegt: „Ik zit in de Wet So-1 ciale Werkvoorziening, omdat ihl bijna een jaar zonder werk zit! Rugklachten of zo heb ik niet. IPI heb alleen lagere school gedaan! en een tijdje de banketbakkers-! school. Maar die opleiding waj| veel te zwaar." „Ik ben hier nu een maand be-1 zig Hiervoor werkte ik op de so-1 ciaie werkplats Schiemond! Daar deed ik het huishoudehjtj werk: kapotte lampen vervan gen, schoonmaken. Toen hoordij ik van deze opleiding en ik het! die meteen aangegrepen. Wan-" k ben gek van bloemen en plan ten. Het bevalt me dan ook uit-! stekend. De sfeer is uitstekencl en ik kan goed met de anderer| opschieten en wat ook belang rijk is: ook met de leiding." „Ik heb eerst als snijbrandeil in een fabriek gewerkt", zeg"! Jan de Groot die ook op I okto-l ber is begonnen. „Daarna was it| glazenwasser en deed toen wa1 werk als schoonmaker m eerl slachterij. Op een gegeven mo-| ment werd ik werkloos en hac| toch al last van mijn rug. Daar om kwam ik m de sociale werk-J plaats terecht, waar ik uitbe-| steed werd aan de plantsoenen dienst. Heel de dag stond.ik meil de schoffel in m'n handen. Toerj zei iemand van Schiemond te-j gen me: „Je kunt je kans pak-J ken op het opleidingscentrum" Dat heb ik gedaan en het bevalt i goed. Dit is beter dan alleen| schoffelen!" Sali. Dam 5a. Schiedam. Tei, OIO 67126 Geopend v. 10 18 u. Oond. koopavond. Leg. vereist ROSENVELDTSTRAAT 97-99 TELEFOON 010 259933

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 3