9 1 mssmm Kethek'Oude Raedthuys9 krijgt functie Hoe je betaalbaar kant bouwen schiedam-ex tra ISR DehoekRembrandtlaan-Rubensplein mag weer gezien worden. MADRID/SCHIEDAM - Nog even en het is weer zo ver. Dan doet Sint Nico-' laas Schiedam weer aan. Het is aan de etalages van de winkels al weèr te merken. Kinderen en vol wassenen realiseren zich met een schok dat 5 de cember weer voor de deur staat. De volwassenen vragen zich af wat het al lemaal weer zal gaan kos ten en de kinderen wor stelen met de vraag wat er van hun verlanglijstje gehonoreerd zal worden. Maar Sint Nicolaas, hoe zit het daar mee? Verwarming Snoepgoed Hij komt, hij komt... Tips Witte schimmel Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM Toen op 12 december 1976 de Schiedamse brandweer pogingen deed het Atlan tic Hotel op de hoek van het Rubensplein en de Rembrandtlaan te sparen, was onder de toeschou wers Cor de Vries, Cor, bekend als secretaris van SW, is ook in onroerend goed, samen met compag non Martin de Jager. On der de naam BV Schie damse Beleggingsmaat schappij hebben zij in Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen een paar projecten. „Toen ik op die koude zondagmorgen naar die brand stond te kijken en bemerkte dat er geen houden aan was, dacht ik bij mezelf: dat punt wil ik wel hebben. Daar is wat moois van te maken", zegt Cor de Vries nu. En hij slaagde. Nog enkele dagen en het geheel vernieuwde pand is klaar. Er is niets meer te merken van het feit dat daar vroeger een hotel was. Via ingenieuze nieuwbouw is de bouw maatschappij Heboma uit Vlaardingen er in ge slaagd öm drie 2-khmer- woningen, zes 3-kamer- woningen en drie 4-ka- merwoningen te bouwen. mm mmmmmmÊÊêÊê mm mm Cor de Vries voor het vernieuwde bouwsel. Chinees Dansvloer Vreemde dingen i ;%T-^ W-' J; J i De glazen dansvloer ik teruggevonden ^.sAvVX- Wij zochten hem op. Hebben uren met hem gesproken. Zeer openhartig en we hebben als volwassene ervaren dat hij nog steeds de grote kindervriend is en dat hij de stampij, die de ouderen rond zijn bezoek ma- Ren, voor lief neemt. Hij gunde ons een kijkje in de keuken. Verheelt niet dat hij in het ver leden fouten heeft gemaakt. Zegt met nadruk niet fout te zijn geweest, maar ze wel heeft ge maakt. Zijn contacten met hoog waardigheidsbekleders neemt hij voor lief. maar zou er liever met een grote boog omheen lo pen. ..Dat hoort bij het vak", lacht hij. ..Beste vriend, laat ik nu voor eens en Voor altijd eens een groot misverstand uit de weg ruimen. Er wordt in verschillen de publicaties nogal gesold met mijn leeftijd. Ik moet lezen dat mijn leeftijd varieert tussen de 280 en 400 jaar. Nonsens, goede vriend. Sint Nicolaas is tijdloos. Nimmer heb ik, aan wie dan ook, mijn leeftijd genoemd. En dan toch publiceren kranten en tijd schriften een stel cijfers achter elkaar. Dat noem ik nou riool- journalistiek. Hiermee brengt de pers de kinderen in verwarring. En wat je nou persé niet moet doen met kinderen is ze in verwarring brengen. Ik zie dat wel eens bij kinderen van omstreeks tien jaar. Die kijken mij dan aan met die verwarrende blik vanben je he,t nou wei of niet. Dat zijn de twijfelaars. Die luisteren naar hun oudere vriendjes die triom fantelijk verkondigen dat Sint Nicolaas niet bestaat. Ouderen .willen daar nog wel eens een handje bij helpen. Beste vriend, je zit nu tegen over mij. Besta ik of besta ik niet? Juist, dat dacht ik ook. Maar laten we dit punt verder maar vergeten. Een ander misverstand is waar ik mijn inkopen doe voor de kinderen. Er zijn warenhui zen die adverteren met de slogan dat zij de residentie zijn van St. Nicolaas. Kolder, goede vriend. Mijn residentie ligt in Spanje, maar daar doe ik geen inkopen. Al jaren heb ik de stelregel in kopen te doen m de stad waar ik die nacht op bezoek kom. Dat is een stilzwijgende overeenkomst tussen mij en de middenstand. °m alle veronderstellingen maar meteen de kop in te druk ken: ik ontvang daar geen cent wmmissiegeld van. Sint Nico las is niet om te kopen. Het is de laatste jaren de ge woonte geworden de kinderen wat minder snoepgoed te geven, uit om hun gebit te sparen. Daar 1530 ik inkomen. Maar toen ik ongeveer tien jaar geleden dat besluit nam, zijn er toch nog een paar tandartsen geweest die daar protest tegen hebben aan getekend. Blijkbaar waren zij bang voor hun „pmzet". Ook dat heb ik in der minne kunnen schikken. Er valt met mij te pra ten. Al ben ik dan de Goedheilig man.,dat autoritaire ben ik wel afgeleerd. Je kunt zelfs tegen een kind al niet meer zeggen: kom jij eens bij mij ventje. Dat is met meer van deze tijd. Ik zeg nu: zou "jij even bij Sint Nicolaas willen komen. Zal ik nog wat voor je in schenken, goede vriend. Ja, je ziet het goed. Dit is een fles uit Schiedam. Mag ik graag op z'n tijd wat uit drinken. II: kom graag in Schiedam. Je denkt nu waarschijnlijk dat ik dat- van iedere stad zeg. Nee, dit meen ik uit de grond van mijn hart. Ook mijn pieten komen er graag. Ze ker nu, nu dat centrale antenne systeem bij jullie bijna klaar is. Dat gelazer met die tv-antennes op dak is nu bijna achter de rug. Gelukkig maar want ik geef je/, het te doen. Het klinkt allemaal zo simpel in die liedjes die ze over mij gemaakt hebben. Zachtjes gaan de paardevoetjes, trippel, trappel op het dak. Ver geet het maar. Doosdangsten staan wij uit. Gevarengeld? Ik werk toch geheel pro deo. Trouwens, om op die Sint Ni- colaasliedjes terug te komen. Over de teksten erger ik me al eeuwen. Wat een onzin laten ze die kinderen toch vaak zingen. Soms denk ik dat Vader Abra ham ze schrijft. Overigens, het bezoek dat ik vorig jaar aan Schiedam bracht is bij jullie op de krant in het verkeerde keelgat geschoten. Ik zou me alleen maar tot de vol wassenen hebben gericht en over puur politieke zaken heb ben gesproken. Jullie hadden volkomen gelijk. Die fout hoop ik dit jaar niet te maken. Hoewel ik om de collegevorming in Schiedam moeilijk heen kan. Maar ik moet dat nog even be kijken. Mijn rede moet ik nog schrijven. Als je nog tips voor mij hebt. goede vriend, dan maak ik daar graag gebruik van. Liever zou ik zo'n officiële ontvangst op het stadhuis achterwege laten. Maar er zijn mensen die'zich daar voor willen inspannen en die kan ik met te leurstellen. Het hoort bij je vak, zeg ik wel eens. Maar ook ik moet wel eens naar de grootste onzin luisteren. Want er zijn burgemeester die een heleboel nonsens tegen mij staan te ver kopen. Ane Lems voelt dat goed aan. Sober, maar afgestemd op het kinderfeest. Ik heb eens een burgemeester meegemaakt die had het over mijn „witte schimmel". Onder een grapje heb ik hem duidelijk gemaakt dat een schimmel altijd wit is zoals zwarte Piet altijd zwart is zal ik maar zeggen. Kom, goede vriend, laat ik je glas nog eens vullen. Nee, geneer je met. Als ik straks in Schiedam kom zal ik mijn voorraden wel weer aanvullen. Overigens een goedesleus die jullie nu in Schiedam mebben. Hoe was-ie ook weer? Schiedam .schenkt meer dan u denkt. Heel 'goed. Een beetje dubbelzinnig, maar dat mag ik wel Zo zijn er liedjes over mij die ook dubbel zinnig kunnen worden uitge legd. De zak van Sinterklaas bij voorbeeld is er een van. Maar goed, er staan ons weer drukke dagen te wachten. Ver moeiend, maar als het weer ach ter de rug is kijken mijn Pieten en ik er met voldoening op terug, Hoe lang ik dit nog kan volhou den? Ach, goede vriend, nog eeu wen. Wat zou ik anders moeten gaan doen? Omscholen tot Kerstman? Maar die is twee da gen per jaar in de weer B. van B. Verder is er nog een bank on der de. woningen gebouwd en gaat Cor de Vries met zijn beleg- gingsmaa .schappij er ook een kantoorruimte betrekken. Het hele project komt zo rond de drie miljoen te liggen. Van wat er eerst stond" is niets meer te mer ken. 'Het is er alleen maar mooier op geworden op het Ru bensplein. „Leefbaarder zou ik bijna zeggen", aldus Cor de Vries. mWé/jmt'4i?sïs 'A74M' Van de twaalf woningen m de vrije sector zijn er al zes ver kocht. „Zonder dat we er ook maar een cent reclame mee heb ben gemaakt. De mensen die hier komen wonen zijn oud- Schiedammers die terug willen naar hun oude stad". Alvorens er gebouwd kon gaan worden moest er nog heel wat worden afgehandeld m de meest letterlijke zin van het woord. Waar nu de AMRO-bank een vestiging krijgt was eerst een Chinees Indisch Restau rant". „Die man had een con tract voor acht jaar. Na veel vij ven en zessen zijn wij met die Chinees tot overeenstemming kunnen komen. Toen hij finan cieel aan zijn trekken was geko men is de man meteen vertrok ken. De meubelen en een hele partij etenswaren werden zo maar achtergelaten. Het was een complete puinhoop. We hebben toen ook snel de boel moeten dichtspijkeren. Er is wat gestolen uit het pand. Ze stonden hier op een zaterdag morgen met een vrachtwagen voor de deur. In de nachten daarvoor waren aile loden en koperen pijpen gesloopt en er zat geen wastafel meer op z'n plaats. Alles lag „transportge- reed" op de vrachtwagen te wachten. Ik heb de politie heel wat keren moeten bellen", aldus Cor de Vries. Maar dat is nu verleden tijd het pand hééft een gedaantever wisseling ondergaan waarop de opdrachtgevers trots kunnen zijn. De Schiedamse firma in winkelbetimmeringen, Her.k Brouwer, heeft alle registers van zijn kunnen opengetrokken om er iets moois van te maken. Van het voormalige Corner House, zoals het vroeger heette, en waarvan de architect de niet on bekende Gramp'é Molière was. is mets meer over. De oudere Schiedammers zul len nog wel eens met enige nos talgie aan Corner House terug denken. Daar kon je dansen op een glazen vloer. Een unicum in die tijd. Zeer veel sportvereni gingen hielden er hun kam pioensrecepties of jaarfeesten. Dat heeft na de tweede wereld oorlog nog een paar jaar ge duurd, maar toen kreeg het ge bouw een andere bestemming. Er kon niet meer worden ge danst. Ook Cor de Vries danste in zijn jonge jaren bij Corner House: „Die glazen dansvloer is me altijd bijgebleven. Toen wijtlan ook besiag op dit pand konden leggen heb ik me afgevraagd waar die vloer gebleven was. Wel, we hebben hem gevonden. Er was van alles overheen ge legd. Tapijt, en andere soorten vloerbedekking. Heel voorzich tig hebben wij die vloer er plaat voor plaat uit kunnen halen. Het glas is erg vuil, zit onder de pek, maar er moet iets van te maken zijn Iedere plaat is een halve meter in het vierkant en er staat op elk deel een figuur in. Jam mer genoeg is niet de hele vloer bewaard gebleven De slopers zijn overigens nog heel wat vreemde dingen tegen gekomen tijdens hun werk Naast de etensresten van de „Chinees", werden op de zoider 15 oude haarden gevonden. „Al- Ips was zo'n beetje bewaard ge bleven," zegt Cor de Vries. Er kwam overigens ook nog een an sichtkaart tevoorschijn. Afzenders waren Corrie en Jan en de poststempel was die van 10 december 1942. „Wc heb ben letterlijk en figuurlijk puin moeten ruimen", zegt de Vries. „Maar in samenwerking met de gemeente, de aannemer en de architekten Kats en Waalwijk is er iets moois gegroeid m Schie- dam-West. Het heeft de hele omgeving weer eens opgehaald." Vrijdag is er open huis van 16.00 uur tot 18.30 uur. Cor de Vries en Martin de Jager zullen dan als pauwen zo trots door het gebouw stappen. „Ja, dat mag je best weten. Wij zijn er een beet je trots op. Maar waarom eigen lijk ook niet", zegt Cor de Vries. Van onze verslaggever HAN VAN DER MEIJDE SCHIEDAM - Het pas door burgemeester Arie Lcms geopende winkelcen trum in Sehiedam-Noord krijgt (pas) in januari een restaurant. Het wordt geves tigd in het voormalige poli tiebureau, het wordt gedre ven door de gebroeders Ai- bert en Ton Engelen en het had eigenlijk al lang moeten draaien. Dat ,,'t Oude Raedthuys" - want dat wordt de naam in september niet is geopend komt doordat bij de verbou wing bleek dat de bovenver dieping beter gestut moest worden. En dat kost tijd. De „Engelen Frères" zijn ook eigenaars van bet spe cialiteiten-restaurant For- mentor in Rotterdam-Hilie- gersberg. Verleden jaar kwamen zij in het nieuws omdat er geheel onverwacht sprake van was dat zij vier café-restaurants van het Va- ducoconcern (lees: horeca ondernemer Klaas van Duijn) zouden overnemen. Dat ging - ook onverwacht - niet door. Wat wel doorging was de coffeeshop „Hof van Spaland". Ter zake: het gaat over ,.'t Oude Raedthuys" aan de Schiedamseweg in Kethel. Ton Engelen: „Het is een pand dat onder toezicht staat van Monumentenzorg. Het wordt zoveel mogelijk in oude stijl gelaten. Er zijn ze ven tekeningen voor ge maakt voordat iedereen het eens was over de restauratie van het interieur. Het is een gebouw wat dateert uit 1624 en de laatste keer dat het werd gerestaureerd was in 1904. We zijn een beetje aan het „rauzen" gegaan, maar niet met de bedoeling het in terieur modern te maken. „De mensen moeten zoveel mogelijk dingen van vroeger terugvinden. Zo blijven bij voorbeeld twee cellen waar in je vroeger tijdelijk wérd opgeborgen in tact. Met dien verstande dan dat de deuren straks aan de achterkant van de cel zitten. Dat wél." In ,,'t Oude Raedthuys" treffen de bezoekers te zijner tijd een kleine bar met circa twintig plaatsen en een res taurant met veertig tot vijf tig stoelen aan. De bovenver dieping is bestemd voor het houden van recepties, verga- Alhoewel er op het moment door de Gemeente geen wonin gen gebouwd worden, zijn er toch een aantal gebieden waar het nodige op stapel staat. Ik doel hier met name op Woud- hoek-Noord, de Binnenstad, het Schienokogebied en een aantal plekken in de Gorzen. Alles bij elkaar zijn dat pakweg 3000 woningen in de komende jaren erbij, waarvan ongeveer de helft m de woningwetsector. Wat betekent dit voor dege nen die een woning zoeken? Om hier een antwoord op te ge ven is het zinvol onderscheid te maken tussen de groep mensen met hogere inkomens en de groep die net zoveel of mmder verdient ais Jan Modaal 28.000). Welnu voor de hogere inkomens komen mooie koop of vrije sector woningen beschik baar. die ze prima kunnen be talen. Geen problemen voor hen dus. Maar nu die andere groep. De afgelopen jaren zijn de bouwkosten met ongeveer 1% per maand gestegen. Bovendien moet in Schiedam vee! en goed geheid worden. Daar geeft het Rijk subsidie voor, maar helaas betaalt ze niet alles. Voor wo ningwetwoningen zelf geeft het Rijk ook nog eens objectsubsi die. die per huis of flat gegeven wordt. Verder zijn er nog wat subsidies, maar die worden bij na niet toegepast of ze leveren weinig op. Ondanks al deze subsidies zijn de totale kosten per woning nog erg hoog en van het Ministerie moet de huur af hangen van die kosten. En de pest is dat er tegenwoordig dan huren uitrollen van meer dan 400 en over een paar jaar door de verplichte huurverhogingen nog veel meer. Speciaal voor de lagere inko mensgroepen bestaat daarom de Individuele Huursubsidie, maar dan moet men naar de Gemeente en een hoop formu lieren invullen, wat veel men sen erg vervelend vinden, om dat ze dan aan een ambtenaar moeten vertellen hoeveel ze verdienen. Bovendien wordt de subsidie ieder jaar aangepast en dat betekent in de praktijk dat ze minder wordt. Tenslotte is het grote nadeel van de huursubsidie dat ze meestal ook nog eens evenveel omlaag gaat als de inkomsten bij een loonsverhoging omhoog gaan. Om deze problemen op te los sen worden vaak drie alterna tieven genoemd: 0 Maak een wet voor de huur subsidies, opdat ze gewaar borgd zijn, net als de AOW bij voorbeeld. Dat ze dan verlaagd kunnen worden door kwaad willende politieke partijen blijft, maar het gaat moeilijker. Nadeel blijft ook dan het Inle veren van de loonsverhoging. 0 Verhoging van de objectsub sidies, zodat de huur lager wordt Voordeel is dan dat er minder mensen individuele huursubsidie nodig hebben, maar het grote nadeel is dat ook de mensen met de hogere inkomens hiervan meeprofito- J* ik A deringen e.d. Ook daar be vindt zich een (ingebouwde) bar. De voorzieningen van de gebroeders Engelen gaan zo ver dat zij er een toilet voor invaliden in laten bouwen. Ook wordt de ingang zodanig gemaakt uiteraard dat er in validen naar binnen kunnen. Het dreigt erg gezellig te worden tn ,,'t Oude Raedt huys", want het meubilair komt uit Frankrijk en de keuken wordt open. Veel koks vinden dat helemaal met leuk. Ton Engelen: „Nou. dege nen die daar komen werken Wét. Ze hebben hun oplei ding gehad voor kok en kel ner. Ze zijn verantwoorde lijk voor wat ze afleveren van pan tot tafel. Ik zelf heb een goede oplei ding gehad van wijlen Nico van Weizen van Erasmus in Rotterdam op het Stadhuis plein." (Het befaamde res taurant Erasmus was eerst gevestigd in het Holbeinhuis op het Churchillplein en la ter op de plaats waar nu het "café Big Ben zich bevindt; red.) ..Ik zit van mtjn vijftiende jaar af in de horeca. Ik ben o.a. eerste patroon bij Van Weizen geweest. Doordat ik voor mezelf ben begonnen - dat was in 1975 - zijn mijn vroegere bazen nu mijn vnenden geworden. Ik hou de zaak in de gaten en mijn broer Albert de administra tie. Het is voor ons een dui delijke zaak: we mikken op het publiek van Kethel. We stellen ons een sociale func tie voor voor de 32.000 bewo ners van Kethel. Dat geldt trouwens ook voor de cof feeshop, die goed draait. In ,,'t Oude Raedthuys"' gaan we gekke dingen doen. Ik denk bijvoorbeeld aan mos sel- en snertavonden." Dit wordt '"t Oude Raedthuys'\ het voorma lige politiebureau van Kethel. Er vóór staan de eigenaarsde gebroeders Engelen. Links de man van de administratieAl- bert en rechts de man die de lopende zaken in de gaten houdt, Ton mm&. ren, terwijl zij die hogere huur juist wel kunnen betalen.- 0 Het hele huursysteem om gooien en overgaan op zoge naamde inkomenshuren. Dat wil zeggen dat ieder een ge deelte van zijn inkomen aan huur betaalt, waarbij er uiter aard wel een koppeling blijft aan de kwaliteit van de wo ning. Voor een bepaalde wo ning betaalt iemand met een hoger inkomen meer dan iemand meteen lager inkomen. Men moet zich natuurlijk wel realiseren dat achter het woord „inkomenshuren" veel meer schuil gaat dan hier vermeld wordt. Ik kom er daarom een volgende keer nog uitgebreider op terug. Wel is het zo dat nieuwbouw woningen bij zo'n systeem weer betaalbaar worden voor de groep met de lagere Inkomens en daat gaat hetons om! HANS VAN KLEEF .„A fj

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 5