Duits pistool HONDEN HAPPEN IN POSTBODES Geesink zich terug Roodlichtcamera Js op overwegen PATRIA BLIJFT Duivel Deze unieke isadiaraddoek Is gauw veriteiiL.,., Honved-Ajax op televisie Auto cadeau bij villa kom kijken... naar eiken 't Eikenhuys jn weiiers in slaap verrast Hond bijt kind dood We likken niet aan koningin9 Om te huilen Het IIWt Paus maant nonnen IS Bewolkt INFORMATIE OVER BEZORGING: [WatërooC**, j gebeurt vmm Mil Vrijdag 17 november 1978 34e jaargang no. 9636 De Sig- Sauer, waar mee al door de Zwitserse en ook de Westduitse politie in enkele ste den wordt gewerkt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De regering heeft prof. dr. Lou de Jong het zwijgen opgelegd. Minister Pais van Onder wijs - formeel de baas van De Jong en het Eijks Insti tuut voor Oorlogs Documentatie heeft De Jong en zijn medewerkers opdracht gegeven in de zaak-Aan- tjes te zwijgen voor de duur van het nadere onderzoek dat in de bijzondere Kamercommissie in de zaak-Aan- tjes wordt voorbereid. Tot die opdracht aan de bijzon dere commissie onder voorzitterschap van dr. A. Von deling besloot de Tweede Kamer in het debat over Aantjes. Q Achtergronden. op pag. 4 Focus. Meer nieuws op pag. 9. Verworpen Ontraden Drie -^-ministers luisteren; naar de kritiek van CDA-fractieleider Ruud Lubbers. V.l.n.r. De Rui ter, Van Agt .en PaisA- 'f f .S Inzet: Prof. dr. Lou de'Jong bij de Tweede Kamer waar hij het debat bijwoonde. MSMMI 3 daagse shopping cruise Londen met hét cruiseschip. Alexandr Pushkin 20-21-22 december a.s. vanaf f 179,- p.p. Reisbureau "Metro" Mi Bel 010-14 74 00 Zie verder pagina 13 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek a!s beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 B Rotterdam. vand aag. Nieuwe abonnee bon. om een kleine auto. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Botterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 0J0 - 11.92.00 Regering legt De Jong t zwijgen op ontvangt te weinig steun (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Het nieuwe vuistvuurwapen voor de gemeente- en rijkspolitie wordt volgens de Utrechtse hoofdcommissaris C. van Doesburg het niet-automatische 9 millimeter Sig-Saucrpistool. Hij heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het Sig-Sauerpistool. van West duitse makelij, moet het verouderde Belgische FN-pistooi gaan ver vangen. Over de invoering van het nieuwe vuistvuurwapen, waar van er 30.000 moeten worden aangeschaft moet officieel aan de ministers Wiegel (binnen landse zaken) en De Ruiter (Jus titie) nog advies worden uitge bracht door de bewapenings commissie. Volgens de voorzit ter van de commissie, hoofd commissaris J. Valken uit En schede, is men nog niet aan een advies toegekomen en zal dat ook niet op korte termijn gebeu ren. Van Doesburg, meent echter te weten dat de commissie zal kiezen voor het Sig-Sauerpis tool. Volgens de Utrechtse hoofdcommissaris schiet het Westduitse wapen veel zuiver der dan het FN-pistool, waarop de laatste jaren door de politie herhaaldelijk kritiek is gele verd. huizen (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam gaat mensen op straat binnenkort duidelijk ma ken waarom haar huizen leeg staan. Lege huizen worden beplakt met een affiche waarop de re den van de leegstand staat: om dat het huis een wisselwoning is, of omdat het gesloopt of ge renoveerd wordt Dat vertelde stadsvernieu wingswethouder Van der Ploeg gisteren in de gemeenteraads commissie voor Stadsvernieu wing bij de behandeling van de klaagbrief van het Bewoners Komitee Jaffa over het grote aantal lege woningen in de wijk. Volgens de gemeente staan de meeste woningen om een legi tieme reden leeg, maar heeft het publiek daar vaak geen weet van. OCHTEN - Wie in het Betuw- se Ochten een villa koopt krijgt er een auto bij cadeau. Het gaat om een stunt van een Veenen- daalse makelaar, die zo een pro ject van een aannemersbedrijf uit de zelfde plaats in de belang stelling wil brengen. De in Och- i ten gebouwde vrijstaande villa's met uitzicht op de Waal (kosten 295.000 gulden) gaan namelijk niet vlot genoeg van de hand. De makelaar vertelt er wel bij dat het Terwij! de Rijks Voorlich- voorlichtingsdienst van minis- tings Dienst ontkent dat er van ter Pais bevestigd. De Jong zelf een spreekverbod sprake is spreekt van afspraken die de wordt die mededeling door de minister en hij gemaakt hebben om te zwijgen - "afspraken die ik niet ervaar als een spreekver bod". aldus De Jong. De voor lichtingsdienst van Pais: "Om verwarring te voorkomen is het beter dat de informatie uit één kanaal komt. van het ministe rie". Ook toen oppositieleider drs. J. den Uyl hem via de interrup tiemicrofoon tot een keuze wilde dwingen, weigerde Lubbers met: "Er zijn bepaalde fouten gemaakt, maar om nu het debat af te ronden met een oordeel over de zorgvuldigheid, dat vind ik een gans andere zaak." Dit ondanks het feit dat Voogd zijn motie nadrukkelijk geen motie van wantrouwen had genoemd, waarop het Kabinet zou hoeven te vallen. Het kabinet-VAn Agt is de af- faire-Aantjes zonder al te grote politieke kleerscheuren doorge komen. Vanmorgen vroeg ver wierp een Kamermeerderheid een motie van de socialist Voogd, waarin gesteld is dat de regering in deze zaak onzorg vuldig te werk is gegaan. On zorgvuldig jegens de Kamer en jegens de persoon mr. W. Aan tjes. Premier Van Agt had, kort voor de motie in stemming kwam, het aannemen ervan "met de grootste klem ontra den". Tegen de motie stemde de gehele rechterzijde van de Tweede Kamer, plus - en dat is opmerkelijk de CPN. De motie werd gesteund door de PvdA, D'66. PPR en t""0. CDA-fract. „,der drs, R. Lubbers uitt 'el kritiek op de handelwijze van de regering, maar voelde er niets voor dat in een motie te uiten. ,->••••••••*i Mariniersweg 281, Wc Hoogstraat. R'dam I ^s^tondagsgestoten^tóoiOU33744j Inlichtingen: j Nwe Binnenweg 1-7. Rotterdam. Tel, 010-362155 en uw ANVR reisbureau. Van onze correspondent BRUSSEL - In België wordt iédere dag een postbode door een hond gebeten. Dat heeft hoofd inspecteur G. Gatfolis van de Belgische PTT uit gerekend. In 1976 werden 210 ar beidsongevallen van postbestellers aangege ven, allemaal hondebeten. Zoals gebruikelijk in Bel gië zijn deze netjes ver deeld naar de taalgebie den. Hieruit blijkt dat de „Nederlandstalige" hon den 124 keer postbodes in de kuiten beten. „Frans talige" honden hadden het in Wallonië slechts 86 keer op postbodes voor zien. Vorig jaar kregen 228 postbodes hondebeten: Franstalige honden wa ren heel wat agressiever geworden. Zij beten nu 10C oostbodes, terwijl in het Vlaamse landsgedeel te nog steeds 123 honden het op de onderdanen van de postbodes hadden voorzien. In Frankrijk is het nog erger. Daar hebben 3000 postbodes hondebeten op gelopen. In VVcst-Duits- land werden 2304 postbo des gebeten, ook al zijn de postbodes daar gewapend met spuitbussen vol cayennepeper en dunne olie. In België overweegt men een dergelijk geheim wapen. ASSEN - Bij een gewapende overval op de juwelierszaak "de Gouden Luifel" is voor 15.000 gulden aan geld en voor 10.000 gulden aan juwelen buitge maakt. De eigenaren van de zaak, het echtpaar F. Brink werden in de slaapkamer gewekt door een man met een nylonkous over het hoofd en gewapend met een automatisch vuurwapen. De heer Brink, tevens kapi tein en plaatsvervangend com mandant van de rijkspolitie in het district Assen en voor het CDA lid van de Drentse staten, werd gedwongen de sleutel van de kluis af te geven. ROTTERDAM - Het gevecht Anton Geesink - Antonio Inoki om de wereldtitel in het catch-karate gaat niet door. De in Oostenrijk woonachtige Nederlander heeft de zakelijke begeleiders van de Ja panner Inoki per telegram laten weten dat hij onder geen beding meer een contract voor de titelstrijd zal tekenen. Als reden voor zijn terugtrek king geeft Geesink op de vage bepalingen binnen de overeen komst, die hem tot alles kunnen verplichten. De ex-Olympisch en -wereldkampioen judo (44): „Het schijnt dat Inoki niet mag verliezen om zijn reputatie te moeten behouden. Nou, dan weet ik al hoe laat het is Ahoy'-voorlichter Jan Leupe verklaarde vanmorgen dat ook het feit dat Geesink vooraf geld op zijn bankrekening gestort had willen zien van invloed was geweest voor zijn bedanken. Wat er nu komende donderdag in het sportpaleis zal gebeuren staat nog niet vast. Mogelijk treedt Wim Ruska als vervanger aan van de teleurgestelde Gee sink; mogelijk komt de hele catchavond te vervallen. LIESHOUT - Een Duitse her der heeft gisteren in het Bra bantse Lieshout de tweeëneen half jaar oude Marieke van Oorschot bij het huis van haar grootvader doodgebeten. Ter wijl haar moeder binnen de schoonmaak deed, speelde het meisje buiten waar de hond aan de ketting lag. Toen een buur man de hond op het meisje zag liggen, sloeg hij alarm. CANBERRA De Aus traliërs willen af van de Britse vorstin - althans op hun postzegels. De Austra lische PTT kan niet anders concluderen uit een diep gaand onderzoek dat ze onder zeer veel mensen heeft gehouden. Slechts 4 percent van de bevolking wil Elizabeth op de zegeltjes handhaven. Het overgrote deel van de bevolking ziet liever "die ren, planten of historische dingetjes". De Australische rege ring heeft zich inmiddels diepgaand met de zaak be zig gehouden. Vanmorgen sprak minister Staley van Posterijen het verlossende woord: „Leden van ko ninklijke families komen hoogstens nog op postze gels bij zeer speciale gele genheden." ROTTERDAM - De wedstrijd Honved-Ajax, die woensdag in het NEP- stadion van Boedapest wordt gespeeld in de achtste finales van het UEFA-cuptoernooi, komt rechtstreeks op de televi sie. De uitzending op Ne derland 1 begint om 17.30 uur en wordt van com mentaar voorzien Kees Jansma. door De Argentijnse Silvana Suarez bleef vreugdetranen schreien na dat ze vannacht na harde strijd was gekozen tot (tromgeroffel, even stil) MISS WORLD 1978! De 19-jarige bleef Ossie Carlsson uit Zweden en Denise Coward uit Australië een wipneuslengte voor. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen gaan fotocamera's gebruiken om automobilisten die door rood licht rijden te overwegen te kunnen betrap pen. Directe aanleiding daartoe is de grote hoeveelheid klachten van treinmachinisten, die regel matig worden opgeschrikt door net voor de trein overstekende automobilisten. Aldus meldt „De Koppeling", het personeels blad van de NS. De spoorwegen hebben al en kele maanden onder meer in Utrecht en Schiedam, fotoappa ratuur geëxperimenteerd. Enige jaren geleden is dat ook ge beurd. Reeds toen werd een flink aantal overtredingen ge constateerd. Omdat het gaat om zeer kost bare apparatuur, zal de spoor wegrecherche de beschikbare camera's zoveel mogelijk laten rouleren. In principe kunnen de camera's volgens de NS bij iede re overweg gebruikt worden. Veel bewolking met plaatse lijk wat regen of motregen. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 8, maxima omstreeks 11 graden. 18 nov. zon op onder 08.04 16-45 maan op onder 20.00 11.00 (gëên onder nummer) Viang nacr de afdeling abenneetenrkt maandag l/m vrijdag tol 19.00 uur. ZATERDAGS IS 01 AFDELING ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUI BEREIKBAAR. VATICAANSTAD - „Nonnen moeten hun feminisme niet te ver doordrijven." Dit heeft de Paus gisteren gezegd. Volgens de kerkvorst kan een tevéél eisende houding van de nonnen hun "kuis, arm en gehoorzaam leven in dienst van de kerk overschaduwen". (Van onze soc. -econ. redactie) AMSTERDAM - De sluiting van het Meneba-bedrijf Patria in Amsterdam is van de baan. Tien uur onderhandelen in het Meneba-hoofdkantoor in Rijs wijk had voor de Patria-bezet- ters gisteren tot resultaat dat Meneba het sluitingsplan volle dig introk. Ontslagen zijn voorlopig uit gesloten. Er komt een studie over een eventuele reorganisatie van de crackerfabriek, waar nu 170 mensen werken. De resulta ten van die studie kunnen ech ter slechts worden uitgevoerd, als de vakbonden daarmee ak koord gaan. De Patria-Werknemers waren gisteravond zeer opgelucht. Ze hebben hun bezetting opgehe ven. MlW. At» a a Het zeldzame dier heeft er een zeldzame hekel aan dat half Melbourne uit loopt om hem te zien. Sinds gis teren is de die rentuin van de grote Australi sche stad een Tasma maartse Duivel rijk, een vrijwel onbe kende marsu pial afkomstig van dat eiland. Tasmania heeft het diertje naar het Australische vasteland ge stuurd om de toeristenindus trie u-at aan te blazen. De mar supial doet niet anders. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Adres Plaats Soort abonnement: □kwartaal Ojaar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog §1 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als Si beloning bij: SS Naam afzender: Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1