Naïef GROEPEN KOMEN Kabinet dicht mazen in belastingwet huis r, In Jonestown 780 lijken Goedkoper vliegen naar besluit op Topman Philips ontvoerd 'Geen ruilhandel bij loonakkoord' Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend»... f V -» i UW SBvt HW'i* Toestand Boumedienne kritiek 'BEGELEID TANKERS OP WESTERSCHELDE' ïp zie pagina Zeedijk 'geveegd' Buitjes INFORMATIE OVER BEZORGING: Kabinet komt met concrete plannen: Zaterdag 25 november 1978 34e jaargang no. 9643 Van onze verslaggever HANS LEIJTE ROTTERDAM - Twee in Rotterdam gevestigde fir ma's lokken tientallen Antillianen onder valse voor wendsels naar Nederland. Op Aruba en Curacao krij gen deze mensen goedbetaalde banen en prachtige wo ningen in Rotterdam aangeboden. Nadat ze papieren hebben getekend waarvan ze de inhoud niet mogen weten, worden ze op.kosten van deze firma's naar Ne derland gevlogen. Staat minister Albeda wel met beide benen op de grond? Voornamelijk door de opstelling van het kabinet-Van Agt zelf is er geen schijn van kans dat de werkgevers en de vakbeweging dit jaar een centraal akkoord kunnen afslui ten. De vakbeweging zou zich bij een akkoord binden aan een economische politiek die ze volstrekt afwijst en aan een lastenverdeling voor de mensen die ze a-sociaal acht. Wat zagen we gisteren? Minister'Albeda ontmoet de so ciale partners een moeilijk karwei; dus premier Van Agt is er niet en constateert wederom doodleuk na afloop dat de overeenstemming hem is meegevallen. De partners zijn het er over een s dat er iets moet gebeu ren, dat het snel moet en dat matiging noodzakelijk is. Dat is al een behoorlijke overeenstemming, meent minister Al beda. Bij eerdere gelegenheden meldde hij met eenzelfde kinderlijke blijmoedigheid dat de werkgevers en de vak bonden in dit land het eens zijn over dé doelstelling van het économische beleid: de werkloosheid moet omlaag. Albeda verrijkt de politiek met mensen van een nieuw soort: Naast de ijdeltuiten en non-valeurs introduceert hij de„naieven". ;r (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Met ingang van vandaag worden drie mazen in de belastingwetten gedicht. De mogelijkhe den tot rente-aftrek bij de inkomstenbelasting worden verkleind. Het gaat hier om vooruit betaalde rente, voorwaardelijk verschuldigde rente en bij obligaties meegekochte rente. 22,24,26,28,30. De 12-jarige Tracy Parks (links) ver telt in Geor getown (Guyana) hoe haar moeder werd doodgescho- ÉH ten bij een poging Jo nestown te verlaten in het gezel schap van het Congres lid Ryan. Achter Tra cy haar zusje Brenda. Bel 010-14 74 00 4* ZEIST - Het bestuur van de KNVB heeft het besluit van de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal om per 1 juli 1979 shirtreclame in te voeren op geschort. A Onregelmatigheden Te pril Zie verder pagina 6 (Van onze sociaalreconomische redactie) DEN HAAG - Minister Albeda van Sociale Zaken voelt niets voor een 'ruilhandeltje' met de vakbeweging, zoals de FNV gisteren bij het loonoverleg in de Stichting van de Ar beid heeft voorgesteld. Daarbij moet het kabinet afzien van de voorgenomen korting op de sociale uitkeringen met eeh half procent per 1 januari 1979. De vakbeweging legt zich dan neer bij het niet in de amb tenarensalarissen en de sociale minimum-uitkeringen ver werken van de bijzondere toeslagen uit de bouw-c.a.o., iets wat het overheidsbudget één miljard gulden extra zou kos ten. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. ge&eïUf Nieuwe abonnee bon. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Op deze manier zijn de afgelo pen dagen ongeveer twintig An tillianen naar Nederland ge haald. Bij aankomst ontdekken ze vrijwel onmiddellijk dat ze waren bedrogen en dat ze voor enorme bedragen van rond de honderdduizend gulden per per soon bij de twee firma's in de schuld stonden. De komende weken worden nog eens 130 Antillianen op de zelfde wijze naar Nederland ge lokt. De mensen die nu in Rot terdam zijn hebben, nadat het hen duidelijk was dat ze waren bedrogen, een advocaat inge schakeld. de politie ingelicht vervolgens om hulp bij de ge meente aangeklopt. De politie is in samenwerking met andere gemeentelijke instanties een on- 'Bovendien zal het rendement dat geacht wordt te zijn genoten uit'aandelen van buitenlandse beleggingsinstellingen worden opgeschroefd. Hierover zal dus méér belasting moeten worden betaald. De maatregelen zullen naar schatting volgend jaar 50 mil joen gulden extra aan de staat opleveren, in 1980 ruim.100 mil joen. Volgens staatssecretaris Noo- 7 teboqm (Financiën) is haast ge maakt met de ingangsdatum om ongewenste geruchten en „voor kennis" tegen te gaan. Als de wetten aanvaard worden zal de ingangsdatum 25 november 1978 zijn- Dit maakt het'onaantrek- kelijk om nu nog snel transac ties te verrichten, die straks geen fiscaal voordeel meer heb ben. Rente is nu onbepérkt aftrek baar voor de inkomstenbelas ting in het jaar waarin deze wordt betaald, ook als ze vooruit wordt voldaan. De nieuwe rege ling is dat de eerste zes maanden onbeperkt aftrekbaar blijven, daama tot een maximum van 4000 gulden per jaar. Verder wordt ook de ..voor waardelijke" rente uit buiten landse beleggingen uit dc moge lijkheden tot aftrek geschrapt. Deze maatregel geldt overigens niet voor persoonlijke leningen, waarvan de rente bij de schuld wordt geteld. Die rente blijft af trekbaar, ook als de verpl ichting tot terugbetaling vervalt, bij voorbeeld door overlijden. AMSTERDAM - De acties te gen criminaliteit op de Amster damse Zeedijk gaan door: de po litie heeft gisteravond honderd mensen aangehouden. Twaalf van hen zijn in verzekering ge steld. GEORGETOWN - In <le ne derzetting Jonestown in Guya na. deze week hel toneel van een massale zelfmoord, zijn tot nu toe de lijken van 780 mensen ge borgen, bijna tweemaal zoveel als eerst was aangenomen. „Maar er worden nog steeds nieuwe ontdekt," aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Onder de doden bevinden zich tenminste 180 kinderen, jonger dan vijftien jaar. „Dit is een verschrikkelijke gebeurtenis, dié in de recente geschiedenis zijn weerga niet kent," aidus woordvoerder Biishnell. Het oorspronkelijke aantal doden in de nederzetting van de People's Temple-sekte was vastgesteld aan de hand vanschattingen van Guyanese autoriteiten. De gruwelijke ontdekking dat het dodental veel hogèr is dan was aangenomen, is gedaan door Amerikaanse militairen. Overlevenden verwacht men niet meer aan te treffen, naast de kleine 80 die men in het oer woud heeft gevonden. De zelfmoord gebeurde op last van sekte-leider Jim Jones. Vol gens de overlevenden dronk iedereen op last van Jones een dodelijk brouwsel, dat door. één van de artsen in het kamp was samengesteld. Binnen vier tot: vijf minuten daarna stierven.de meeste sekte-leden. De kinderen in de nederzetting, aidus oogge tuigeverslagen, kregen het eerst het vergif. Een Verpleegster spoot hen het brouwsel met een injectiespuit in de keel. Met grapefruitsap mochten ze het vergif wegspoelen. De eerste volwassene die het vergif tot zich nam was een jon ge vrouw, wier zuigeling kort tevoren was gedood. „Ze liep naar buiten, het kind op de arm, ging zitten en stierf,", aldus overlevende Odell Rhodes. Volgens deze man was de moord op het Congreslid Ryan en de vier. anderen zorgvuldig beraamd door Jones. Toen er na het vertrek van het Congreslid in het kamp beroering ontstond zou Jones hebben geroepen „Zij zullen nooit de Verenigde Staten bereiken." AMSTELVEEN - De KLM is van plan per 1 april de „vroeg boektane- ven" op de routes naar Amerika met 20 procent te verla gen. De regering moet nog toestem ming geven: Bij dergelijke reizen moeten de passa giers dertig dagen varttevoren boeken en meteen de teru-' greis vastleggen. Men moet minstens veertien dagen in de VS blijven. Naar New York wordt het retourta- rief in het laagsei- zoen 05 oktober/14 juni) 715 gulden,.in het hoogseizoen 881 gulden. Op Chica go worden de tarie ven 53 gulden re spectievelijk 105 5 gulden, op Los An geles moet men 1155 resp. 1376 gul den gaan betalen. GRONINGEN - De politie rechter in Groningen heeft vrijdag vier jonge Gronin gers veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en geldboetes variërend van 200 tot 500 gulden. De vier waren vorige week betrokken bij een vechtpartij in Groningen, waarbij on schuldige mensen, onder wie een hoogzwangere vrouw, ra- ke klappen opliepen. Er sneu velden diverse brillen en kunstgebitten en één persoon werd met een hersenschud ding in een ziekenhuis opge nomen. De officier van justitie zei in dit geval het zogenaamde snelrecht te hebben willen toepassen, omdat „af en toe eens duidelijk gemaakt moet worden, dat aan deze zinloze' vechtpartijen, vernielingen en mishandelingen' paal en perk wordt gesteld door het openbaar ministerie". Omdat er geen plaats is een gevangenisstraf onmiddellijk ten uitvoer te brengen, wilde de officier in dit géval vol staan met een voorwaardelij ke gevangenisstraf. Wisselend bewolkt met plaat selijk één regen-:of hagelbui, matige wind uit wést tot noord west Maximum temperaturen rond 8 graden. 26nov. zon op onder 08.17 16.37 £OQ op onder 08.19 1636- rauan op onder 03.12 '14.67 maan op onder 04.22 15.24 (géén onder nummer) Vraag noor de aldefcng abonneeservice maandag t/m vrijdag tat 19.00 uur. ZATERDAGS IS DtAEDEUNG ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. ALGIERS - De toestand van de Algerijnse president Boume dienne verslechtert met het uur. Behalve blaaskanker, een nie raandoening en moeilijkheden met de bloedsomloop is nu ook een hersentumor ontdekt. Het internationale medische team dat de Algerijnse presi dent behandelt heeft besloten hem binnen 48 uur te opereren aan de bloedprop. De hersentu mor is er vermoedelijk de oor zaak van dat Boumedienne al enkele dagen in coma ligt. Het instrumentarium voor de hersenoperatie wordt speciaal uit West-Duitsland naar Alge rije overgevlogen. Men ver wacht dat Boumedienne, ook als de operatie lukt, niet meer in staat zal zijn zijn ambt te ver vullen. Het bondsbestuur, dat gister avond bijeen was in Zeist, nam die beslissing na het beluisteren van bandopnamen van de ver gadering van vorige week zater dag, het horen van het verslag én het lezen van het persbericht betreffende de bespreking die de verschillende voetbalinstan ties afgeiopen donderdag voer den met de staatssecretaris van CRM. Als de clubs tussentijds niet op hun besluit ten aanzien van de shirtreclame terugkomen dan zal het bondsbestuur het besluit ter vernietiging voorleggen aan de bondsvergadering van 9 de cember. De bijeenkomst op het KNVB- sportcentrum werd overigens ook bijgewoond door mr. Jac ques Hogewoning en Ton Zwikstra. Beide heren stapten met drie andere leden uit het sectiebestuur na het besluit over invoering van shirtreclame. VLISS1NGEN De vereni ging Milieuhygiëne Zeeland heeft er bij de Rijkshavendienst voor de Westerschelide op aan gedrongen schepen met gevaar lijke lading voortaan met vaar tuigen van Rijkswaterstaat te begeleiden: Dit om de risico's voor de be volking langs de Westerschelde, waarover de aanvoer van gas per schip de laatste jaren sterk is toegenomen, zoveel mogelijk te beperken. De VMZ uit in haar schrijven ook kritiek op het verschil in behandeling van diverse gas tankers op de Westerschelde. De een wordt met de grootst moge lijke veiligheidsmaatregelen omgeven, terwijl de ander geen enkele begeleiding krijgt derzoek gestart naar de manier waarop de firma's te werk gaan en hoeverre er strafbare feiten worden gepleegd. Bij de gemeente zijn intussen al onregelmatigheden ontdekt wat betreft het huisvesten en te werk stellen van deze mensen. Gistermiddag en gisteravond is op het stadhuis een spoedverga dering over deze zaak gehouden, waarbij ondermeer ambtenaren van de Gemeentelijke Sociale Dienst waren betrokken. Wethouder R. den Dunnen van Onderwijs en Jeugdzaken die gedurende enkele dagen de portefeuilles van wethouder Schmitz van Sociale Zaken be hartigt (zij verblijft in Berlijn) bevestigde gisteravond dat de gemeente een ondr ek instelt naar de manier waarep de An tillianen naar Nederland wor den gehaald „Voordat ik verde re stappen ga ondernemen wil ik echter eerst meer feiten heb ben." aldus de wethouder Volgens een woordvoerder van de politie wordt volgende week onderzocht in hoeverre de firma's strafbaar zijn. „Dat er strafbare feiten worden ge pleegd is nog moeilijk te zeggen. Daarvoor is de zaak in een te pril stadium. We nemen dit alles echter bij zonder serieus. De Antillianen i die al hier zijn hebben praktisch j geen geld bij zich en zitten j enorm onthand." i Een van de naar Nederland gelokte Antillianen vertelde ons. dat een directeur van de twee firma's hen gisteren heeft bedreigd, nadat hem was geble ken dat ze een advocaat hadden ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) SAN SALVADOR - Een Nederlandse zaken man is gisteren ontvoerd in dc Middenamerikaanse staat El Salvador. Het slachtoffer, de 32-jarige Frits Schuileraan. werd door zes gewapende man nen overrompeld toen hij met de auto van zijn kan toor op weg was naar een lunch. Schuiteman is sinds kort directeur van de Phi- lips-vestiging in het land, die ongeveer driehonderd werknemers teil De ontvoerders reden de zakenman in het stads centrum van San Salva dor met hun auto klem. Zij dwongen hem - vol gens ooggetuigen - in hun wagen te stappen waarna zij bliksemsnel wegreden. Schuiteman zou daarbij geen kans hebben gehad zich te ver zetten. De identiteit van de ontvoerders is nog niet bekend. Een guerilla- groep die zich het "Mar xistisch Volksbevrij dingsleger" noemt, heeft in de afgelopen maanden een Japanse en een Zweedse zakenman ont voerd. 'Die afruil is voor de regering volstrekt ontinteressant,' zei Al beda gisteravond tijdens een pauze in het kabinetsberaad. Het kabinet heeft al een wetje aangekondigd om deze doorbe rekening van de bouw-c.a.o. on mogelijk te maken. 'Het gaat hier om het wegha len van een ongewenst en door niemand bedoeld gevolg van het huidige systeem van koppeling. De financiële positie van de uit- keringstrekkers staat hier vol strekt buiten,' aidus Albeda. Het kabinet wil wel praten met werkgevers en vakbewe ging over de korting op sociale uitkeringen, maaralleen binnen het kader van een écht centraal akkoord. 'Ik ben bereid maan dag met een voorstel te komen,' zegt Albeda, 'maar daar zullen ook zaken in zitten die vakbe weging en werkgevers moeten aanvaarden.' Over de inhoud van dat pakket wilde hij vrij dagavond niets zeggen.- 'Dan hoef ik niet meer te gaan onder handelen,' aldus de bewinds man. Als maandagavond Albeda niet belooft de korting op de uit keringen ongedaan te maken dan houdt de FNV de een tra ie onderhandelingen voor gezien, zei FNV-voorzitter Wim Kok gistermiddag na afloop van de eerste ronde, die maandagavond wordt voortgezet. 'Maandag moet de mist op trekken,' aldus Kok. Dan moet blijken wat het kabinet concreet wil met de ionen, de uitkeringen en de werkgelegenheid. In dat verband noemde Kok het 'zeer kwalijk' dat premier Van Agt niet aan het overleg heeft deel genomen, omdat vooral de pre mier 'veei mist' rond het econo mische beleid heeft opgetrok ken. mt'int de FNV. Ik geef hiermee op ais nieuwe abonnee Soort abonnement: Dkwartaal □jaar Hij/ zij ontvangi Het Vrije Volk eerst nog ga 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als SS beloning bij: H Naam afzender Adres: Plaats: V, i.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1