Strijd p komst -Doe iets DUITSE METAAL STAAKT tegen SheU „werk in VAKBEWEGING DREIGT: Mies en Johan op de vingers ■Z-Afrika' Broodje mier umvwm Man in zijn eigen huis Deze unieke badhanddoek is gauw verdiende. WANDMEUBELS Verhoor Ohinezëfii experts stokt O GAK-directeur Versloot naar Kei] en Kramer Profs willen 5tv-geld- kom kijkén... naar eiken I 'tEikenhuys I Watemo^ vandaag... till Kouder INFORMATIE OVER BEZORGING: Vuurwerk weg uit winkel gebeurt MSB# m De domoren! Het Nederlandse volk was bereid te matigen. De vakbe weging was bereid af te zien van'looneisen. Ze.was bereid otters te vragen als er garanties voor meer werk tegenover stonden. Ze was bereid genoegen te nemen met een gelei delijke invoering van arbeidstijdverkorting. Ze zou zelfs bereid zijn geweest mee te denken over sociale uitkerin gen als dit was ingebed in een inkomensbeleid. Een verstandig kabinet zou daarop zijn ingesprongen. Maar niets daarvan. Miljarden bezuinigen ten gunste van het bedrijfsleven maar géén garanties, géén meebetalen aan arbeidstijdverkorting. Sociale uitkeringen korten maar wél de inflatie-correctie aan iedereen teruggeven. Invoe ringvan eigen risico in de gezondheidszorg maar niet wil len praten over belastingverhogingen. Zo verziekt men het overleg-klimaat. Vandaag zijn in West-Duitslarid, zo graag ten tonele ge voerd als voorbeeld van gezond economisch denken, de eerste stakingen uitgebroken voor de 35-urige werkweek. In Nederland zal het niet anders gaan. De kans op een be ter beleid hebben het kabinet-Van Agt en de werkgeyers gisteren verspeeld. <$Zie verder pagina 5. Van onze verslaggever WILLEM KLOPPERT ROTTERDAM - Tij'dens een bliksemactie van de douane-recherche zijn bij tal van slijterijen in Rotter dam in totaal zo'n 4000 flessen kiandestien gebottelde jenever in beslag genomen. Hei is de grootste slag die ooit op dit gebied werd geslagen. Rijsenhout Aï 'n jaar? O Zie verder pagina 3 DEN HAAG - De vakbeweging dreigt met extra looneisen nu het overleg met de regering en de werk gevers over een centraal akkoord definitief uiteen is gespat. Zo'n extra looneis bovenop de gewone prijs compensatie kan nodig zijn om de koopkracht van la- gerbetaalde werknemers te garanderen. Hij vervult tevens de functie dat de korting op de sociale uitkerin gen die de regering wil doorvoeren teniet wordt ge—, daan, want extra loon voor werkenden betékent een hogere uitkering voor niet-werkenden. Bel 010-14 74 00 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In de deuropening van zijn woning aan de Haagse Hoefkade is de afgelopen nacht de 40-jarige A. J. Nieuwenburg doodgeschoten. Hij werd in de borst getroffen. Een tweede kogel miste zijn vrouw op een haar na. Omdat de zaak zich bij de slechts gedeeltelijk ge opende deur afspeelde weet de politie nog niet of zij moet zoeken naar één dader of naar meer personen. Vanmorgen om half drie werd er aangebeld bij het huis van het echtpaar. Me vrouw Nieuwenburg deed open. Er "»rd naar haar man ge? rs u-<l. De .vrouw trachtte U- leur weer dicht te doen, maar er werd een voet tussen gezet. Vrijwel onmiddellijk daarna vielen er vier schoten In de deur Zie verder pag. 4 FO CUS en pag. 21, Zie ook pagina 13 Ais u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in de knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Nieuwe abonnee bon. NAIROBI'—„Het-Iijkf erop dat it troepeh ,-van Amïn hier hun "ergste, wreed heden „.begingen. Daar lagen de lij-, •kemvan veie boeren, hun ar- '-rrfen en Ibenèn vastgesnoerd :Veleri: --.waren-opgeitangen aanbopten of (laken van hu i— ;.zepi -Meer ',hpg verpletterd ^ijdór taoks'_?ff. r Zó beschreef een Tanza- -niaahse journalist - gisteren "de„gruwelen die-hij zag in eèri. dorpje, dat-door de te rugtrekkende' Oegandese: strijdkrachten was verlaten. „De Vrouwen waren 'bijr. eengedreven,'-.ontkleed; ver-. kracht, door soldaten meegè- leurd haar ?- toeganda'-kj'- schrijfthij. „De weg naar Kan pal va lett r jk h - zaaid met vrouwenkleren en Hedenmorgen werd beves tigd dat Tanzania het zuiden van Oeganda is binnengeval-': ten-met- een strijdmacht vari; 10000 man. De Tanzamanen zouden zijn" begonnenmet, een 'zwaar' artillerie-bom.- bardemeni^-De voorho*s< van de "Tanzaniaanse; inva siemacht zou al een toéel stuk op .weg-.zijn -in de Tichting' van de hoofdstad Kampala., K uiiisuag (.o uuvciiiuci raio oae jaargang no. 9b4b HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - U.92.00 V;-g t -* '"V jv:-;;iv*f.'i (Van onze, verslaggevers) WASHINGTON/DEN HAAG - Ir. F. Besan<;on. de oud-KLM-directeur die ervan wordt beschuldigd zowel van de vliegtuigfabriek Mc Don- nel! Douglas als van Lockheed in 1969 steekpenningen te hebben aangenomen, heeft waarschijnlijk ook al in hel begin van de, jaren zestig van Lockheed tot nu toe onbeken de bedragen ontvangen. Staatssecretaris Smit-Kroes Wil daar een onafhankelijke, commissie een onderzoek naar laten instellen, zo heeft zij de Tweede Kamer laten weten. Dit valt af te leiden uit het speciale rapport van de Raad van Commissarissen van Lockheed over de steekpen ningenaffaire, dat op 16 mei 19~7 werd uitgebracht. Uit het rapport wordt in de hoofd stukken „Land nummer twee" (waarmee Nederland wordt bedoeld) en „Zwitserse bank rekeningen" (het zwartgeid- fonds van de luchtvaartmaat schappij) duidelijk, dat de zelfde KLM-functionaris die in 1869 steekpenningen ont ving „een aantal jaren daar voor' geld van Lockheed had gekregen. In 1969 werd. ook-volgens het Donner-rapport, 25.000 dollar uit een rekening, die buiten de boeken "was,gehou den, door Lockheed aan de KLM-functionaris betaald wegens zijn medewerking en steun voor de verkoop van de Lockheed-Tri-Star-luchtbus. De slijterijen, waar de 3500 li ter „boeren-alcohol" te koop was liggen verspreid over de he le stad. Het afgelopen weekein de stapte de douane-recherche alle zaken vrijwel gelijktijdig binnen. Hoeveel slijters precies „boeren-alcohol" verkochten wordt niet bekend gemaakt in het belang van het onderzoek dat nog niet is afgerond. was de zaak al tenminste een jaar gaande. Evenmin is nog duidelijk hoe lang er in Rotterdam al op zo grote schaal klandestiene drank werd verkocht. Vermoedelijk De bliksemactie in Rotterdam vloeide voort uit de ontdekking van een klandestiene bottelarij in Rijsenhout, eind vorige week. Daarbij werden drie Rotter dammers gearresteerd: J. van D. en P. de V., die aan het bottelen waren en chauffeur J. .1. F. V. Ook werden twee bekende Bra bantse jeneverstokers opgepakt. In de bottelarij werden, naast een grote partij alcohol, tal van etiketten gevonden van zoge naamde ..fancy" merken: oude, jonge, citroen- en bessenjene ver. vieux en zelfs nepchampag- ne. Die zogenaamde champagne, „voor de feestdagen", was niks anders dan appelcider, waarvan een grote partij in de bottelarij lag opgeslagen. Omdat in Rotterdam al gerui me tijd sterke geruchten de ron de deden dat in de Maasstad zeer veel illegale drank verhan deld werd, besloot de douane recherche na de ontdekking van de bottelarij in Rijsenhout met een toe te slaan. Met de gevon den etiketten in de hand stapten rechercheurs zaterdag een groot aantal Rotterdamse slijterijen binnen, waarvan al eerder was opgevallen dat er met wel erg scherpe prijzen werd gewerkt. Extra looneisen na mislukking (Van een onzer verslaggevers) 'AMSTERDAM - In een open: brief aart de regering eist de An ti-apartheidsbeweging Neder land (AABN) dat Nederland op treedt tegen de activiteiten van Shell in Zuid-Afrika. Volgens de AABN doorbreekt de Shell niet alleen de olieboycot tegen RKodesië. maarook die tegen Zuid-Afrika. .jWat (je "Shell daar doet is vol gens- de AABN niet alleen in Stfijd met de olieboycot, maar ook met het vorig jaar in de Verenigde Naties overeengeko men wapenembargo voor Zuid- Afrika. De AABN stipt voorts diverse: manieren aan waarop de Shell het onderdrukkingsap paraat van het apartheidsbe wind helpt en steunt. De AABN eist van het kabinet da! het stappen neemt om het viL', 'reken van de olieboycot te tkerkstellïgeri, dat het ervoor zorgt dat de Shell en andere Ne derlandse bedrijven zich hou den aan het wapenembargo en dat het resoluties over een olie boycot in internationaal ver band indient en/of steunt. MEXICO - Broodje mier in plaats van broodje ba! - het lijkt vergezocht, maar het zou dé oplossing kunnen zijn voor het hongervraag- stuk in de wereld. Dat vindt tenminste de Mexicaanse onderzoekster Julieta Ra mos Elorduy Blazquez de Conconi. Insecten zijn namelijk volgens de onderzoekster met de mooie lange naam „de beste voedselbron van de toekomst, omdat ze een hoog gehalte aan eiwitten en mineralen bevatten". Julieta Etcetera werkt bij het Na tionale Biologische Instituut van Mexico. Aanvankelijk nug enkele sneeuw- of hagelbuien, overi gens flinke opklaringen. Over wegend matige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot circa min 5 graden in het binnenland Maximumtem peraturen rond 2 graden /•m op omJt- «.'3J2 in.i.m <tp onder (Van onze sociaal-economische redactie) Loononderhandelaar Frans Drabbe van de FNV zegt dat de mogelijkheid van een extra looneis binnenkort in de feder- atieraad van de FNV aan de or de komt. Het centrale overleg ontplofte gisteravond na een drie uren durende discussie over een nota van de ministers Albeda, Van Aardenne en Andriessen met een pakket van voorstellen voor een centraal akkoord. Minister Albeda presenteerde de voor stellen als een pakket: Over on- Diep weggedoken in hun winterjassen versameiden stakende arbeiders zich van morgen in de sneeuw voor de poort van het grote metaalbe drijf Mannesmann in het Westduitse Duisburg. Het zijn enkele van de 37000 metaalar beiders in de Bondsrepubliek die vanochtend om zes uur in staking zijn gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen: vijf procent loonsver hoging en invoering van de 33-urige werkweek. (géén onder nummer) Vraag naor de afdeling obonneeiervite maandag t/m vrijdag tol 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AfDEUNG ABONNEESERVICE TOT U.00 UUR BEREIKBAAR ROTTERDAM - In een win kel aan dé Nieuwe Binnenweg heeft de politie 500 kilo vuur werk in beslag genomen. De partij lag opgeslagen in een af gedankte toiletruimte. De eigenaar had geen vergun ning om zo'n grote hoeveelheid vuurwerk op te slaan MADRID - De internationale profvoetballers vakbond (FIF- PRO) wil meeprofiteren van de opbrengst van film- en televi sierechten op het komende we reldkampioenschap, in 1982 in Spanje. De FIFPRO wil er binnenkort met de wereldvoetbalbond over gaan praten. De Nederlandse FIFPRO-president, mr. Jansen van Raay, heeft verklaard, dat indien de FIFA de eisen niet in willigt er tot staking kan wor den overgegaan. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Directeur mr. H. Versloot van het Ge meenschappelijk Administra tiekantoor in Rotterdam is be noemd tot voorzitter van de Raad van Bestuur van Cindu- Keij en Kramer, Dat bedrijf heeft een teerchemiedivisie en aannemingfbedrijven in Uit hoorn en Maassluis. De heer Versloot gaat 1 maart volgend jaar weg bij het GAK. Hi j heeft er dan 21 jaar gewerkt. Hij zit voor de PvdA in de Eer ste Kamer. De heer Versloot. 60 jaar, voelt zich, zoals hij zelf zegt, "erg door de nieuwe baan uitgedaagd" De heer Nieuwenburg, die in tussen ook naar de deur was ge komen, werd door een van de kogels geraakt Twee andere kwamen in de deur terecht. De Haagse politie heeft de in druk dat met deze schietpartij een ruzie is beslecht. derdelen daarvan viel met te praten: Het was ja of nee tegen het geheel. De bom barstte op drie pun ten: O Korting van de sociale uitke ringen moet doorgaan, meende de regering. Niet met een half procent per 1 januari voor iedereen, maar met tienden van procenten tussen 0,15 tot 0.o5V afhankelijk van de hoogte van de uitkering. Nu er geen cen traal akkoord komt trekt de re gering dat voorstel in en wordt weer gewoon gekozen voor de korting met een half procent. O Arbeidstijdverkorting om de werkloosheid te bestrijden mag van de regering, maar het mag de bedrijven - ook de sterkere ondernemingen - geen cent kos ten. Ondanks het mislukken van de onderhandelingen blijft de regering wel bereid extra geld te geven om vervroegde pensio nering per c.a.o. of per bedrijf mogelijk te maken. O Ambtenaren, minimumloners en uitkeringstrekkers krijgen geen loonsverhoging door de veranderde bouw-c.a.o., on danks het wettelijk recht dat ze hierop hebben. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De raad van beheer van de BRT heeft Mies Bouw man en Johan Anthierens op de vingers getikt naar aanleiding van het inci dent met Pierre Kartner tijdens de door dit tweetal gepresenteerde afleve ring vande praat-show Noord-Zuid"' op 24 no vember. Pierre Kartner liep boos weg uit deze show omdat mén hem naar zijn mening onheus behandelde. De raad van beheer van de Vlaamse omroeporga nisatie heeft zich nu una niem gedistantieerd van hei. incident dat zich tij dens het programma heeft voorgedaan. De raad heeft van de televisie-directie van' de BRT garanties gevraagd f „dat de elementaire vor men van wellevendheid en hoffelijkheid voortaan in het programma geres pecteerd zullen worden". 9 Maf irversweg 281. hk. Hoogstraat, R dam P ysMaandags gestoten Tel. OIO-13 3744] klassiek, modern en massiel eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010-12.64.61 Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Plaats: Soort abonnement: Dkwartaal Djaar Hij/ zij ontvangt Hel Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze banddoek ais beloning bij (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - Het verhoor van de 'Chinezen-experts' Dam- stecgt en Waterloo, die op 3 no vember in een ochtendblad sen sationele verklaringen aflegden over de politie-corruptie te Am sterdam, blijkt sinds 4 novem ber te zijn vastgelopen. Nadat de 'experts' op deze no vemberdag vijf uur lang geza-" menlijk werden gehoord door de politie-officieren Knijf en Van der Voort, werd van de zijde.- van de Rijksrecherche en het, O.M. het verlangen geuit de le den van het koppel elk apart te horen. De experts wensten ken*., nelijk aan dit. verlangen niet te voldoen, waarna het onderzoek in het slop raakte. Zoals bekend dreigen Dam— steegt en Waterloo disciplinair te worden ge.stralt. omdat zij belangrijke gegevens voor hun, superieuren zouden hebben achtergehouden. Zij voerden hiertegen in het ochtendblad aan dat zij redenen hadden om deze superieuren te wantrou wen. Dezen zouden door de 'ex perts' verschafte gegevens rechtstreeks doorspelen naar de Amerikaanse D.E.A., die te Am sterdam verantwoordelijk zou zijn voor de moord op de triade- leider Mao. Naam afzender Adres Plaats

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1