Enquête Schiedam- Noord Vier vragen aan wethouder Scheeres Brand in kelder van De Uitkijk Grafieken in 9t stedelijk museum Appartementen (8) aan Lange Haven Onderzoek naar oorzaak rellen blijft nodig 'Boer Korpers- hoek moet blijven v;i:, 3 I 8 mm 1 Ik9iE»Mïï i. a i «Sr m£ wsez uw WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA Z •m H N 'i; Van onze verslaggevers SCHIEDAM - De gemeente vraagt een extra finan cieel offer aan de bevolking, omdat zij juist wil opko men voor de zwakkere groepen in de samenleving. De uitgaven gaan volgend jaar niet omlaag, want de ge meente wil niet beknibbelen op uitgaven op het gebied van onderwijs, welzijn en stadsvernieuwing. Dat is grofweg geformuleerd de reden, waarom de bevolking volgend jaar forse verhogingen van diverse tarieven en deonroerend-goedbelasting op haar boter ham krijgt. y ivifili Wethouder Scheeres (financiën) rr\et links de heer Zeij lemaker en rechts de heer Van den Bout van de afdeling financiën. SCHIEDAM - Een ma gazijnwagentje, geladen met allerlei dozen, is gis termiddag 'op eigen kracht het water van de Lange Haven ingereden. De politie en iemand van de havendienst probeer den het karretje en de la ding weer op de kant te krijgen. Dat ging echter moeilijk, want de natte dozen vielen als slappe panneJcoeken uit elkaar. Het wagentje woog als lood doordat het karton een flinke plas water op zoog. Na hevig sjorren werden de pogingen van de wetsdienaren toch be loond SCHIEDAM - In de bedrijfspanden aan de Lange Haven 37 en 39 op de hoek van de Griffioenstraat wil de Amsterdamse ontwikkelingsmaatschappij Stadsbe heer BV. van Gerard W. Bakker acht appartementen bouwen. De welstandscommissie is enthousiast over de bouwplannen en heeft vorige week besloten positief te adviseren over het bouwplan van Stadsbeheer BV. mr Sfig SCHIEDAM - „Als wé rellen, zoals we die weer eens ge had hebben, willen voorkomen, zullen we serieus onderzoek moeten doen naar de oorzaken ervan en mogelijke funda mentele oplossingen. Want hoewel ik er een voorstander van ben, lossen een open jongerencentrum en een part-time ambulant jongerenwerker in Noord weinig op." Dit schrijft opbouwwerker Jos van der Lugt in het novembernummer van Voorwaarts, het blad van de afdeling Schiedam van de PvdA. Hij ziet de rellen als een uiting van "onvrede, de on macht, de verveling van jongeren ten aanzien van hun woon-, werk- en leefsituatie". Geen garantie 'Minimaal' Raadslid vraagt I Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 f Hoe groot if invloed ftëwoners?' i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - .AVat vinden deelnemers in inspraakgroepen, van wijkverenïgingen en in werkgroepen van hun invloed op die groepen?" Dat is de kern vraag van een enquête die de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord houdt onder 300 bewoners van Groenoord en Kethel. De enquête is anoniem en be doeld voor mensen die op een ot' andere manier betrokken zijn geweest of dat nog steeds zijn bij besluitvormingen in de wijk. De SSSN heeft hiervoor haar adressenbestand gelicht. Een dergelijke vragenlijst verschijnt ook in andere steden in de pro vincie. Enkele van de vragen zijn: waarom bent actief gewor- den? Heelt U van de niet-aetie- ve bewoners belangstelling voor uw werk ondervonden? Wat vindt U van begeleiding door een opbouwwerker? Heeft U' het gevoel dat tl uw wensen met be trekking tot uw leefomgeving verwezenlijkt kan krijgen? Hoe was het contact met de gemeen te? Indien U niet meer actiet bent. wat was dan uw reden om te stoppen? „In een provinciale studie groep hebben we een tijdje gele den de kenmerken van nieuw bouwwijken op een rijtje gezet", zegt opbouwwerker Jos van der Eugt van de SSSN. „Nu willen we de bewonersparticipatie eens onderzoeken. Hoe waarde ren de bewoners de inspraak en de wijkverenigingen? Zet dat zoden aan de dijk ot voelen ze zich beetgenomen? Wat voor ons als Stichting Samenlevingsop bouw natuurlijk erg belangrijk is is de vraag of zij ons overbo dig vinden of juist niet! Als we naar we hopen alle formulieren teruggestuurd krijgen zetten we een rapport in elkaar. Een we tenschappelijk onderzoek is dit niet. wel een vluchtig doch grondig onderzoek", aldus .los van der Lugt. V .t- - fn 1975 bedroegen de finan- \ciéie reserves van de gemeen re S.chiedam 92 miljoen gulden, tliqns beschikt de gemeente over, een reservepot van 13 miljoen Vijf jaar zijn de te korten van de begroting, die steeds Vrni het miljoen lagen, uit de reservepot gehaald De post onvoorzien is gestegen van negen ton tn 1975 naar 2 8 miljoen m 1979 Verder zs uit de reservepot een bedrag van 2 miljoen gehaald om mee te betalen in de verhezen van de Afvalverwerking Rijnmond Desondanks stijgen de reser ves met zo'n mer miljoen De wethouder spreekt voortdu rend van "incidentele mee vallers", maar om dit verhaal vijf jaar te houden is toch wel ivatal te bruin. Scheeres: „Toch blijf ik het volhouden. Er wordt aan de voorzichtige kant geraamd. Het verwijt zou terecht zijn als we de oorzaken van die incidentele meevallers niet konden aanwijzen. Over be paalde zaken tasten we nu eenmaal m het duister. Een strenge winter bij voorbeeld leidt tot hoge gasopbreng sten maar voor hetzelfde geld hebben we een zachte winter. "Vooral nu de gasprij- zen stijgen, wordt die afwij king steeds groter." - De tarieven van de onroe- rend-goed belasting (OGB) zijn de afgelopen jaren fors verhoogd. In 1976 en in 1977 telkens met tweemaal tien procent, tn 1978 met twee maal vijf procent en m 1979 met acht procent Hoe ver koop je zo'n stijging aan de bevolkingterwijl er toch 13 miljoen gulden in de reserve pot zit? Scheeres: „Je moet je niet alleen blindstaren op verho gingen. Je moet ook naar het absolute tarief kijken. Schie dam blijkt dan met zijn OGB bepaald geen dure gemeente te zijn. In Schiedam betaal je gemiddeld 140 gulden, in Rotterdam 349 gulden en in Vlaardingen 147 gulden. Een appeltje voor de dorst van 13 miljoen is eigenlijk •weinig zeker op een totaal gemeentelijk budget van 354 miljoen." - Volgens de wethouder ligt de nadruk'op de uitgaven kant, omdat het college geko zen is op basts van een pro gramma dat is afgestemd op de zwakkeren in de samenle ving. Maakt de gemeente dat duidelijk aan de bevolking en waaruit blijkt dat beleid? Scheeres: „De voorlichting heeft inderdaad prioriteit- Verder zijn de marges ver rekte klem. Achtennegentig procent van de kosten ligt vast" - Volgend jaar zullen de werknemers er nauwelijks op vooruitgaan in loon. Toeh vraagt de gemeente van hen een extra financieel offer. Waarom? Scheeres: „De werknemers zullen er waarschijnlijk vol gend jaar niet op vooruit gaan. Toch vraagt de ge meente een extra financieel offer van hen. De burger heeft daar zelf belang bij. Neem de nieuwe huisvesting van de sociale dienst aan de 's-Gravelandseweg. Voor de ambtenaren betekent die een prettiger werksfeer en de klant kan beter ontvangen worden." V/> SCHIEDAM - Gistermiddag omstreeks half drie werd brand ontdekt in de kelder van het kinderinteroaat De Uitkijk in de Hoogstraat De brandweer bestreed het vuur met een hogedrukstraal. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Wel was er m het hele gebouw een flinke rookontwikkeling. Een container geladen met plastic bekers en kommen en fondue-stellen ging bij het uit- laden aan de rol en belandde in l^bet water van de Lange Haven. Bij het op het droge brengen Van de'container verdween de ifahoud onder de waterspiegel." IBe brandweer heeft gistermor gen uit een sloot langs de Harre- - weg een pony op het droge ge haald. Het beestje is zo lang bij I een boer in de omgeving van de Harreweg op stal gezet, omdat de eigenaar niet bekend is. Gemeente vra agt extra offer voor zwakkeren Tijdens een persconferentie gistermiddag op het Stadskan toor wees wethouder Scheeres (financien) er nog eens op, dat de uitkering van het rijk aan de gemeente minder gestegen is dan verwacht werd. Dit scheelt zes a zeven ton en het rijk gaat daarmee tegen het advies m van de Raad voor Gemeentefmanci- en, een advieslichaam van het kabinet „Ik verwacht een harde klap op het gebied van welzijn, onderwijs en stadsvernieuwing. We hebben geen houvast omdat over de hoogte van uitkeringen op die gebieden alleen nog maar gespeculeerd wordt Onderwijs vertoont al jaren een groot te kort". aldus de wethouder. „De tarieven worden aan ban den gelegd om de inflatie te be strijden. Gemeenten mogen hun taneven met met meer dan drieen een half procent laten stijgen, maar de kosten gaan wel met een hoger percentage omhoog. Onze uitgaven stijgen volgend jaar met twaalf miljoen gulden. Dat is meer dan drieen een half procent Het komt vreemd over, dat armlastige ge meenten die onder curataie van het rijk staan, daarentegen hun tarieven met minstens zes pro cent moeten optrekken De kostenstijgingen zullen we waarschijnlijk met kunnen be teugelen Ik denk aan het perso neelsbestand We hebben ons op dat gebied de afgelopen jaren geen uitspattingen gepermit teerd, maar het werk is wel aan zienlijk toegenomen Als de bm- nenstadsplannen worden gerea liseerd, verwacht ik daarbij ook grote tekorten. Onze reserves van dertien miljoen vallen daarbij in het niet. Het perspectief op de lange termijn is niet rooskleurig Als de regering aan de noodrem gaat trekken, komen we in zeer grote moeilijkheden en zullen we weer een beroep op tariefs verhogingen moeten doen. Onder de vorige staatssecreta ris is het aantal armlastige ge meentes flink teruggelopen. Het beleid is door deze regering honderdtachtig graden ge draaid. Het is onontkoombaar dat dat aantal weer za! toene men. Het is een kortzichtig be leid: de regering zal later met aanvullende bijdragen de tekor ten van die gemeentes weer moeten opheffen." ■*- 5 S-v _hS Ai s&sSsss.sv Loodzwaar ✓kW, /SA'/- SCHIEDAM - 360 grafieken van 12T grafici worden van 2 decem ber toten met 14 januari tentoongesteld in het stedelijk museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam. De grafiekmanifestatie moet een re presentatief beeld geven van de Nederlandse grafiek van de afgelo pen drie jaar. Het museum heelt een aantal bekende gratici gevraagd werk in te zenden en mindere bekende grafici gelegenheid gegeven na een ju rering deel te nemen. Op een diakiankbord worden grafische technieken uitgelegd. Dat klankbord is door de Nederlandse Kunstslichting samengesteld. Het museum wil in het vervolg om de twee jaar een gratiekmanifestatie organiseren. Op de foto worden de grafieken gereedgemaakt voor de tentoon stelling. De ontwikkelingsmaatschap pij moet nog een aannemer vin den die de grote appartementen zeer luxe moet uitvoeren. De voormalige bedrijfspanden en de grond is particulier eigen dom. De appartementen worden in de vrije sector gebouwd. De bouwkosten zijn nog niet uitge rekend, en de prijs van de ap partementen is nog met vastge steld. Volgens een eerste voor zichtige schatting zullen de ap partementen ongeveer 200 dui zend gulden per stuk gaan kos ten. Wanneeer de bouw begint en wanneer de appartementen klaar zijn is nog niet duidelijk. De problemen die uit oneven wichtige; geïsoleerde samenle vingen voortvloeien, mogen niet onderschat worden,emeent Van der Lugt De "woningnood dwingt tot bouwen, maar daarbij mag het sociale element niet vergeten worden. Van der Lugt denkt dat de woon- en werkomstandighe den het agressieve gedrag van jongeren beinvloeden. Aan de oorzaken van jeugdagressie is veel onderzoek gewijd. Maar de invloeden van wonen en leven op het gedrag van jongeren m nieuwbouwwijken zijn nog niet onderzocht In het zelfde nummer van Voorwaarts schrijft Rens van der Hammen namens de nog op te richten stichting Open Jonge ren Centrum Schiedam-Noord: „Wij kunnen echter geen water dichte garantie bieden dat met een open jongeren-centrum ook de agressie binnen de wijk beëindigd zal worden." Herman Posthoorn schrijft in Voorwaarts dat hij niet weet of de rellen het gevolg zijn van het ontbreken van ontspannings mogelijkheden voor de jeugd. We! gelooft hij dat de mogelijk heden voor de jeugd in Schie dam-Noord minimaal zijn. De graslanden in Schiedam-Noord die de bestemming bijzondere bebouwing hebben, geven al aan dat de opbouw van voorzienin gen geen gelijke tred heeft ge houden met de woningbouw. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Ouders die willen dat de paardrijlessen van boer Korpershoek moeten blij ven. zijn door wethouder Zijde veld voor een gesprek uitgeno digd. Mevrouw Emons, woord voerster van de ouders, kreeg een telefoontje van het Stads kantoor. Het onderhoud vindt donderdagmiddag om vijf uur plaats Twee weken geleden hebben de ouders om het gesprek ge vraagd, omdat zij met klem wil len protesteren tegen de plan nen van de gemeente om de stal len van boer Korpershoek te la ten ontruimen. Zij vinden dat boer Korpershoek de kinderen een plezierige en verantwoorde vrije-tijdsbesteding biedt met zijn paardrijlessen op zijn uniek gelegen boerderij. „In Schiedam is op gebied van paardrijden toch al mets te doen," zo redene ren zij. De heer Poot, raadslid voor het CDA heeft het college van B en W over de affaire vragen ge steld. Hij wil van de wethouder weten wat de reden tot afbreken van de opstallen van boer Kor pershoek is. Ook vraagt hij waarom de boer de Landi jsbaan niet meer mag gebruiken. *v tfc

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2