PAUS MAAKT ZICH Piano Juridisch steekspel rondom scharreiei Drankrazzia f grote klapper' j Wiegel waarschuwt ambtenaren f Wat een onverstand fFopmaimen taxicentrale te laan uit VN-rubriek Explosie uit zorg voor medemens Justitie bekijkt GELIEFD IN ROME Rechercheur liet WW-ers zwart voor zich wetteen f 50.- tiende ovei slijters met drank! ncerji ilot 11 Vvi* Gevangene dood na sport Deze unieke badhanddoek s$ gauw verdiend..,,. verkoopt uitsluitend merken gedistilleerd Mist INFORMATIE OVER BEZORGING: [Wat eroo£*Vt geïreurt vandaag... f Top voor 't kind Sexfiïms huren? 6 voor f '27,5Q.:te Hoog tilt paus Johannes Paulus II een stevige Italiaanse bambino de lucht in. De menigte kijkt in adoratie toe. De vader van het joch steekt zijn armen uit om zijn zoon weer in ontvangst te nemen. Deze paxts laat geen gelegenheid voorbijgaan om handjes te schuddenklei- Nieuwe steun peo£P Vhi teke Verontrustende berichten hebben de afgelopen dagen de drankenwereld in opschudding „abracht. Er blijken enorme hoeveelheden illegaal gestookte jenever onder 'fancy' namen op de markt te zijn gebracht. De vérwarring bij de consument is compleet. Omdat in de bericht geving gesuggereerd wordt, dat het om grote filiaalbedrijven gaat die jenever etc. voor bijzonder lage prijzen verkopen. Geen namen zijn genoemd. Wij van FT-dranken willen met nadruk verklaren dat bij ons geen gevaarlijke, illegaal gestookte drank te krijgen is!! als van ouds strijden voor de laagst mogelijke prijzen merk artikelerv wenst alle cliënten en relaties een VOORSPOEDIG 197J5 Bel 010-14 74 00 Nee toch? Krijgen we nu echt een proces wegens ma jesteitsschennis? Waarom? Om het koningshuis te be schermen? Tegen wie en wat? Tegen een schrijver van wie bekend is dat hij zijn pen in vitriool doopt als hij over hooggepiaatsten schrijft? Die in hetzelfde Vrij Nederland via dezelfde methode Lubbers op één hoop gooit met Aan- tjes? Of spelen er andere motieven een rol? Neemt Van Agt wraak omdat dezelfde schrijver hem eens volkomen onbe trouwbaar heeft genoemd? Of wil men de hele Nederland se pers intimideren om voortaan voorzichtig te zijn met onthullingen zoals dit bij de Lockheed affaire is gebeurd? Bewijst men daarmee het koningshuis een dienst? Iedereen spreekt nu over het betrokken artikel. Tot nu toe was het alleen aan de lezers van Vrij Nederland opgeval len en zelfs dat laatste is al overdreven want zij kennen die schrijfwijze. Ze vonden het misplaatst of leuk maar waren het al vergeten nadat ze het hadden gelezen? Wat vinden Soestdijk en Drakesteyn ervan dat dankzij het optreden van Van Agt dié woorden miljoenvoudig wor den herdrukt in ons land, maar ook in het buitenland? En Is de eer van het koningshuis gered als straks een schrij ver de gevangenis wordt ingestuurd? Of want dat is niet j uitgesloten ais hij wordt vrijgesproken? Mensen, wees toch verstandig! Stappen {Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft vandaag de ambtenarenbonden ge waarschuwd tegen te ver gaande acties. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Nieuwe abonnee bon. ne gesprekjes te houden en vlot te converseren met de duizenden die dagelijks komen om een glimp van hem op te vangen. De Pool heeft zich razendsnel geliefd we ten te maken bij de Romeinen. Donderdag 30 november 1978 34e jaargang no. 9647 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Wiegel anderen de dupe. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN - Een met het opsporen van gevallen van steunfraude belaste Nijmeegse gemeente-ambte naar is overgeplaatst omdat hij een WW-trekker met selwerk aan zijn huis heeft laten verrichten. Huur met recht van koop j ;r. - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De commissarissen van de Rotterdamse Taxi-telefooncentrale N.V. (TTC) zijn gisteravond de laan uitgestuurd door hun aandeelhouders. Die hebben daarmee binnen een etmaal gereageerd op de eis van een demonstra tieve vergadering van een grote groep taxi-exploitanten. -Op die bijeenkomst, maandag, beschuldigden de taxi-exploi tanten de TTC-top ervan dat zij de afgeiopen jaren een finan cieel wanbeheer heeft gevoerd. De aandeelhouders van dc TTC besloten gisteravond in restaurant De Plas dat hun raad van commissarissen moet wor den vervangen. Binnen zestien dagen moeten verkiezingen wórden uitgeschreven. Bezitters van de TTC-aandelen zijn de zeven verenigingen van taxi- ondernemers. DeTTC-jaarstukken over 1977 zouden, onder meer vanwege de Bali. Dam 5a. Schiédara. fat 010-67126 Geopend v. 10; 18 Oond. koopavond. - Leg. vereist. tekorten, nog altijd niet zijn goedgekeurd. De schulden van de TTC zijn volgens de boze taxi-exploitanten opgelopen tot bijna anderhalf miljoen. De taxi-bedrijven hebben ge zegd dat ze broeden op het in stellen van een eigen, "minder geld-verslindende" centrale voor het Rotterdamse taxi-we zen. De juridische kanten van dat plan zijn momenteel in stu die. Een aandeelhouder zegt dat vier van de zeven verenigingen ontevreden zijn over het beleid van de huidige TTC-top, en dat zij ook "veel sympathie" hebben voor de groep verontrusten. Van de kant van de gemeente is voorlopig nog geen reactie te verwachten. Een delegatie van taxi-ondernemers spreekt mor gen met wethouder Mentink (Verkeer). Oostplein 131-146. Rotterdam Tel {010) 122682 - 127810 -115255 Levering door eeheel Nederland Superpartij 'boerenjeneter' achterhaald i^jterSSB. HEEFT BANB® Wij blijven (Van onze sociaal- economische redactie) ZEIST - Het Tuchtge- recht voor de Groothan del in Eieren - jazeker, dat bestaat ai jaren - heeft het gebruik van de naam 'scharreiei' verbo den. De naam is strijdig met EG-bepa!ingen over kwaliteit, grootte en naamvoering voor eieren. Want ook die bepalingen bestaan. Het ministerie van Landbouw te Den Haag is ook doende een verordening te maken over het gebruik van de naam scharreiei. terwijl het Produktscbap voor Pluimvee en Eieren en het Bedrijfschap voor de Groothandel in Eieren zich eveneens over het probleem buigen. Al dat noeste denk- en doewerk over het urgente probleem van het schar reiei wordt nu lelijk door kruist door het verbod van het Tuchtgerecht voor de Groothandel in Eieren. De naam mag niet, totdat de wetgever anders beschikt. ,.veel bewolking met plaatse lijk wat sneeuw en hier en daar r mist Weinigwind. Minima rond min 5 graden, maxima morgen om het vriespunt. (gétfi onder nummer) Vraag naar de afdeling obonneeserv'xe maandag l/m vrijdag lal 19.00 uur. ZAKKMGS C DE AFDRING AI0NNEE5EI VICt IOT 16.00 UUt BIRfiiKBAAR. vorstenhuis j i zon op ónder C8.25 16.33 maan op onder (O.Ü9 18.08 gegeven tot een onderzoek ter zake majesteitsschennis. Het gaat om de rubriek van Jen Eter (een van de drie pseu doniemen waaronder dr. Hugo Brandt Corstius in VN schrijft) in Vrij Nederland van 25 no vember. In deze rubriek steit hij in feite koningin Juliana en prins Bernhard ten voorbeeld aan prinses Beatrix en prins Claus. ..Bestaat er iets kleurlo zere dan de kroonprinses... En i> er bleker scheet dan Claus?" zo vraagt hij zich af. Daartegenover, aldus "Jan Eter", zijn de koningin en haar gemaai op het eerste gezicht ook wel saaie mensen, maar in wer kelijkheid liet de koningin zich in met wonderdokters en bezoe kers van de planeet Venus. Wat vervolgens over prins Bernhard geschreven wordt, is waar schijnlijk aanleiding geweest voor de regering om, voor het eerst sinds lange tijd. een proces wegens majesteitsschennis op gang te brengen. „Hij," aldus de schrijver in Vrij Nederland." ..bestal de zaak voor een paar miljoen dollar en liet een spoor van venerische ziekten achter... en eigenlijk zou hij het liefst in een Zuid-Ameri kaans bordeel een vliegtuig ver kwanselen. Het betreft hier twee mei..-»n met geheieme. ge dwarsboomde ambities, met drama en hartstocht." ..In het verleden is af vaker met gerechtelijke stappen tegen VN gedreigd en daar is achteraf niets van gekomen." zegt VN- hoofdredacteur Rinus Ferdi- nandusse, die zich voorlopig van verder commentaar onthoudt. Voorzitter Aad van Cortenber- ghe van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (N'VJ) verklaarde zich af te vragen wat j het motief van de regering kan zijn om een strafvervolging te- 1 gen VN te beginnen. „Als leden van de koninklijke familie zich door het artikel belegdigd zou den voelen, kunnen ze zelf om een civiele procedure of straf vervolging vragen," aldus de NVJ-voor/.itter. ..We leven in een tijd waarin veel meer dingen worden ge zegd en geschreven dan vroe ger," voegde hij er nog aan toe De ultra-rechtse stichtingen voor Politieke Bewustwording en het Oud-Strijders Legioen hebben inmiddels ook te kennen gegeven dat tegen Jan Eter een vervolging moet worden inge steld. ROTTERDAM - Bij het onderzoek naar de handel in clandestien gebottelde jenever, vieux etc. zijn gisteren in Rotterdam nog eens 1800 flessen bij slijters in beslag genomen. Eerder legde de douanerecherche in de Maasstad al de hand op 4000 flessen. Ook elders in het land: Amsterdam, Den Bosch, Veghei, Nijmegen, Leiden kwamen gisteren vele honderden flessen boeren - alcohol boven water. Voor zijn overleg met de amb tenaren begon zei hij in de Tweede Kamer vanochtend: ,,Ik wil mijn zorg daarover kenbaar maken. Ik heb begrepen dat er mogelijk ook electriciteitscen- traies dichtgaan en dat betekent dat er mensen de dupe worden 3000 VB Rotterdam Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam- Adres. Plaats Soort abonnement; Okwartaal Oiaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog §1 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij Naam afzender Adres: Piaats (Van een onzer verslaggevers) De fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst (FIOD) spreekt van „een gigantische klapper" en „een zaak waar de vonken afvliegen." Men komt er mensen tekort om overal in het land de slijterijen „door te lichten". De drie Rotterdammers, die in de bottelarij in Rijssenhout zijn aangehouden, zijn inmiddels weer op vrije voeten. Volgens ingewijden zijn de grote jongens die hier mets mee te maken hebben". Het overleg van ambtenarer.- baas Wiegel met de vakbonden was oorspronkelijk voor van daag vastgesteld, maar door Wiegel weer verschoven naar volgende week donderdag. Tot grote verbazing van de ambten arenvakbonden kregen ze giste ren ineens toch weer een uitno diging van Wiegel om vandaag wél om de tafel te komen zitten Ambtenarenvoorman Jan Dutman zei vanochtend dat het overleg wat hem betreft zeer kort zou duren. De ambtenaren zien de zin van het overleg met hun werkgever niet meer in, nu de regering een dictaat op tafel heeft gelegd. Dat is het speciale wetje, gisteren ingediend, dat zegt dat de uitkeringstrekkers en de ambtenaren geen profijt dat de uitkeringstrekers en de ambtenaren geen profijt mogen hebben van technische verho gingen in de bouw-cao. De ambtenarenbonden willen alleen praten over enkele kleine ingrepen in hun beloningssys teem. Die ingrepen zijn er op ge richt toch wat te bezuinigen, maar dan zo dat vooral de hoogste inkomens onder de ambtenaren moeten inleveren. Witte de Withstraat 25, 3012 BL Rotterdam, tei. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 010 - 11.92.00 AMSTERDAM /DEN* HAAG - Een meerderheid van de vaste Kamercommissie voor Justitie staat achter een ver volging van het weekblad Vrij Nederland wegens majes teitsschennis. Dit zei de voorzitter van deze commissie, het Tweede-Kamerlid mr. A. Geurtsen van de VVD, vanmorgen voor de radio in de NCR-aktualiteïtenrubriek "Hier en nu". Zoals bekend heeft premier Van Agt via zijn minister van Justitie De Ruiter het justitiële apparaat in beweging gebracht met het verzoek Vrij Nederland te vervolgen. De Amsterdamse hoofdofficier van Justitie mr. Messehaert heeft nu opdracht Van een onzer verslaggeefsters DORDRECHT - Een 31-jarige Dordtenaar heeft gistermiddag onge veer vijf liter benzine, die in een riooiput in de Oc- kenburg was gelopen, in brand gestoken. Een steekvlam schoot omhoog en het putdeksel vloog op een pergola. Niemand werd gewond. De man had samen met zijn buurman van een sloopauto benzine afge- i tapt De plastic bloempot, die daarvoor werd ge- liruikt. knapte echter. j waardoor de benzine in f het riool liep. - j Om te voorkomen, zoals j de man tegenover de poli- j tie verklaarde dat een j voorbijganger gewond t zou raken, als hij achte- j loos een sigaret in de -> riooiput zou gooien, stak i; hij de benzine maar zelf L: in brand. j In de clandestiene bottelarij werd 4009 liter jenever gevon den. Onderzocht wordt of die schadelijk was voor de gezond heid. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Tijdens het sporten in de Bijlmerbajes is gistermiddag de 23-jarige A.L. uit Tiel onwel geworden en overleden. L. was één van de Zuidmolukkers die half septem ber na een schietpartij met de politie in Breukelen werden ge arresteerd. L. was pas hersteld van de schotwond tr. zijn schouder. Bij het sporten werd hij onwel en ging aan de kant ziten. Na een tijdje probeerde hij weer mee te doen maar zakte toen in elkaar. Enkele minuten later konsta- teerde de gevangenisarts de dood. Vanmiddag is in opdracht van de Amsterdamse officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, sectie verricht. achter de clandestiene handel nog helemaal buiten schot ge bleven. Behalve met boeren-al- cohol zouden zij zich hebben be- zigggehouden met dranksmok kel op zéér grote schaal. De man, J.R. uit Wychen, was als sociaal rechercheur verbon den aan de gemeentelijke Socia le Dienst Met een Nijmegenaar die in de WW liep maakte hij de afspraak dat deze het metsel- karwei zou opknappen en dat daarna een aannemer die ook iets aan R.'s huis zou doen zou schatten wal de WW-er voor dit karwei betaald moest worden. Buiten medeweten van R schakelde de zwart werkende metselaar twee andere WW-ers in. Dit drietal werd door de rijkspolitie van Wychen betrapt na een tip van een buurtbewo ner. Voor R. betekende dat ontslag, maar dat was slechts een forme le zaak: hij werd op een andere afdeling weer aangenomen. De man verdient daar we! minder dan hij vroeger deed. Twee ex- collega's van R., die van de zaak wisten en desondanks de Sociale Dieast niet ingelicht hadden, zijn ook bestraft. De een is be rispt, de ander is één jaar in sa laris teruggezet PARIJS - Carter, Breznjew en vijf andere wereldleiders zullen in januari deelnemen aan een tv-programma ter gelegen heid van het komende Jaar van het Kind. Het programma, een Mondovisie-uitzending, wordt verzorgd door de Unesco.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1