Winter voor de deur: help vogels ïi handje Vlaardingen wil Broekpolder verder bebossen Folk in Toverbal 30 Platform in Nieuwland swc Hr-i Gemeente- gebouw ontruimd ^«1 stnws*» m Olie in brand t Van een onzer verslagge vers SCHIEDAM „Bewo ners, winkeliers en huis eigenaren hebben de kop pen bij elkaar gestoken in de Vereniging Broersveid Belangen", zegt Joop van Woerkom, voorzitter van de nieuwe vereniging. „Sinds 1944 zijn er al plannen gemaakt voor het Broersveid maar nu weet nog iemand waar de straat aan toe is. Komt er een doorbraak van de Broersvest naar het Broersveid en wordt de Passage nu doorgetrok ken of niet? Het gemeen tebestuur houdt ons in het onzekere. Het gevolg is dat de straat verpauperd en dat de klandizie terug loopt." Onmisbaar 5®É 13! *8 Si - I is?'# - ski?'" «fi Broersveid: doorbraak of niet? Joop van Woerkom, voorzitter "Broersvest Belangen' „De gemeente houdt ons in het onzekere. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Het college van B. en W. wil vol gend jaar veertien hectare van de Broekpolder bebos sen. De kosten worden geraamd op ƒ447.000,-. Ver wacht wordt, dat Staatsbosbeheer voor ongeveer een ton in de kosten zal bijdragen. Morgen zal in de ge meenteraad over de plannen van het college een beslis sing moeten worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Nu de winter weer zo'n beetje van zich doet spreken, is het voor de vogels moei lijk om voldoende voedsel te vinden. Vandaar dat de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren een beroep doet op vo gel- en natuurvrienden de nood onder de vogels te lenigen. Kippengaas Eenden: niet verjagen cg SW De kinderen vervléakTellTcZ' gisteravond op de SinTSSf? eerder bij de Indianen gezien. P Smt Bernar^chool opperbest Zy hadden de Sint nog nooit ->y- |)--y Belangen' eist duidelijkheid De Vereniging „Broersveid Belangen" is enkele weken gele den opgericht door winkeliers, huiseigenaren en bewoners. Tot voorzitter werd op 8 november de heer van Woerkom, oud frac tievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad van Schiedam en huisbaas, gekozen. De vereniging eist van de ge meente duidelijkheid: waar gaat gesloopt worden, wat gaat er in de naaste toekomst met de straat gebeuren, wat en wie moet weg, hoe gaat het in de tijd van afbraak en opbouw, hoe zit het met de onteigening en met de schadeloosstelling? Die vra gen kwamen zes jaar geleden bij de bespreking van het bestem mingsplan binnenstad al aan de orde. Geen van de vragen is sindsdien beantwoord, vindt de vereniging. „We zitten nog steeds in de wachtkamer", gaat de heer Van- Woerkom verder, „maar wij vinden dat we nu lang genoeg hebben gewacht en dat er nu spijkers met koppen geslagen moeten worden. Wethouder Zij develd doet niets en via de ge meenteraad valt evenmin iets te bereiken. Daarom kiezen wij voor een buitenparlementaire actie. In het bestemmingsplan dat in 1974 door de raad werd aange nomen wordt gesteld 'dat de doorbraak-vanaf de Broersvest naar het Broersveid en zo ver der naar de binnenstad onmis baar is. Die oostelijke doorgang, de naar de toenmalige wethou der van ruimtelijke ordening genoemde Bolmers-boulevard,- was al in 1944 gepland. Nadat Bolkers in 75 wegging stopte de nieuwe wethouder, de heer Z'j- develd, alle activiteiten. Hij wil de van de binnenstad een auto vrije zone maken. Ik vind dat V&v V - V V* - jr - -vvt t i y V V v - V ,»„.5 -v N «Nl ►VyNw* een begijnhofjesmentaliteit, maar goed; De gemeente had al een aantal panden op de Broersvest en het Broersveid opgekocht die nu nog steeds leegstaan. Die pan den zijn verkrot en gekraakt en huiseigenaren knapten hun wo ningen evenmin op. in afwach ting van concrete plannen. De straat geeft nu dan ook een trieste aanblik. Ondertussen heeft de gemeen-; te wel een verkeerscirculatie plan uitgevoerd en dat is voor ons een bron van ellende. Het is automobilisten .bijna onmoge lijk gemaakt oni op het Broers veid te komen, om maar met te spreken van vrachtauto's die moeten lossen en laden. Het Heerenpad is ongeschikt als in gang, daarom willen wij' dat de oostelijke toegang er komt. Dit jaar heeft wethouder Zij develd de discussienota binnen stad uitgegeven. Daarin wordt het Broersveid als een stiefkind behandeld. De nota is onvolledig en ik vraag mij ook af of er wer kelijk gediscussieerd zal wor- Het te bebossen gebied is dat van de zogenaamde loswal nummer 9. Dat gedeelte van de Broekpolder is 36 hectare groot Daarvan staan 16 hectare vrij tot beschikking van de gemeen- te Vlaardmgen. In april van dit jaar toog de Viaardmgse bevol king al naar loswal 9, om onder leiding van het gemeentebe stuur twee hectare {van de zes tien) met boompjes te beplanten. De overige twintig hectare valt voor een gedeelte (11,4 ha) onder de werkingssfeer van de Reconstructiewet Midden-Delf land. 8,6 ha bevindt zich op het gebied, waar volgens het streek plan Rijnmond na 1986 zal wor den gebouwd. Het krediet van bijna een half miljoen moet voldoende zijn om in het voorjaar van 1979 de hele loswal te ontwateren, te ontslui ten en de terreinvoorbereiding uit te voeren en een aanplant te verrichten op de bovengenoem de 14 hectare. B. en W. stelt de raad overigens voor het krediet alleen te verstrekken, als Staatsbosbeheer bijdraagt in de bebossingskosten en de kosten van ontwatering, ontsluiting en terreinvoorbereiding. Staatsbosbeheer heeft voor een eventuele subsidiering drie randvoorwaarden gesteld. Het te bebossen gebied dient op een behoorlijke wijze ontwaterd te worden; een goed faunabeheer is noodzakelijk en het bos moet minimaal tien jaar m stand worden gehouden. B. en W. zien hier wel mogelijkheden toe. den. Ik vind overigens dat er niet buiten het bestemmings plan om gepraat mag worden. Dat biedt voldoende ruimte om op korte termijn tot plannen te komen en die uit te voeren. Men moet goed begrijpen dat ik nu niet alleen als ondernemer ,in de vereniging zit. Ik ben 66 jaar geleden op het Broersveid geboren en heb de geschiedenis van a tot z meegemaakt. We hebben m de vereniging vier werkgroepen samengesteld. De ene inventariseert de situatie op het Broersveid en de aan grenzende straten, een andere onderzoekt de sociale problemen .die door de verpaupering zijn ontstaan. Een derde werkgroep behandelt de juridische kant van de vereniging en regels de bezwaarschriften. We hebben ook een afdeling die instanties zoekt waar we ons voor hulp toe kunnen wenden. Binnen 14 dagen komen wij weer bij elkaar en dan zullen we contact opnemen met groepen die zich in gelijke zin met de problemen bezig houden, zoals de Stichting Binnenstad. Men heeft hiervoor enkele tips en richtlijnen hoe te hande len bij het voederen van de vo gels en hoe men uitgeputte vo gels het best kan verzorgen. Voor kleine zangvogels geldt het volgende Door vrijwel alle vogels wordt bruinbrood graag gegeten. Gekookte aardappelen en andere resten van de warme maaltijd vallen eveneens in de smaak. Bij vorst zijn vochthou- dende voedersoorten minder ge schikt. omdat zij snel bevriezen. Er mag ook niet te veel zout in worden verwerkt. Ongekookte havermout blijkt een traktatie te zijn voor rood borstjes, merels en lijsters. Ook doet men lijsters en spreeuwen een plezier met rotte appels, .snippers appelschil en klokhui zen. Vooral bij vorst hebben vo- gels behoefte aan vet in de vorm van olierijke zaden zoals zonne- pitten hennepzaad en pinda's. Ook ongezouten spek, spek- zwoerd, reuzel en gestold vet wordt met graagte gegeten. Het is aan te bevelen om, de vogels vroeg te voeren Zodra het licht wordt kan dat. Het is ook moge.- hjk om te voeren kort voor de duisternis invalt. Voer vooral kleine hoeveelheden omdat overblijvende voedselresten ratten aantrekt en de openbare weg is tenslotte geen vuilnisbak. Bij voorkeur voeren op sneeuwvrije of sneeuwvrij ge maakte plaatsen en zorg dat de dieren met aangevallen kunnen worden door katten. Drinkbak- jes moeten tijdens de vorst afge dekt worden met kippengaas zo dat alleen de kopjes Van de vo gels er door kunnen. Dit om te voorkomen dat zij gaan baden met alle gevolgen van dien. Bij het voeren' van watervo gels moet er voor gezorgd wor den dal deze niet van hun toe- vluchtsplaatsen worden ver jaagd, stort dus het voedsel vooral in het begin niet op de rand van een wak, maar in de nabijheid daarvan. Het voedsel wat aan watervogels gegeven kan worden is in dobbelsteen tjes gesneden brood, gespleten granen en graanafval. Zwanen kan men fijngesneden boerekool voeren. Om te voorkomen dat kraaien en meeuwen, die toch wel aan hun trekken kómen, al les wegpikken, is het aan te be velen in elk geval tegen de avond te voederen. i Wat men vooral niet moet doen is Góederen langs;de open bare weg Dat kost ieder jaar weer aan honderden vogels het leven en brengt ook het verkeer in gevaar. Uitgeputte vogels kan men het best plaatsen in een on verwarmd, vorstvrij vertrek met een vloer die gemakkelijk is schoon te houden. Pak de vogels op over de samengevouwen vleugels, opdat zij met kunnen fladderen. Knijp in geen geval de vogel te hard en blijf met de snavel van het dier uit de buurt van uw ogen. Als iedereen meehelpt, zo zegt de Nederlandse - vereniging tot Bescherming van Dieren, kun- nen veel vogels ook deze winterm- gespaard blijven. Als er on danks deze richtlijnen nog vra- gen zijn kan men zich wenden tot de beheerder van het dieren tehuis, Hargahoeve, Sportiaan 2 in Schiedam, telefoon 714151. In Vlaardingen kunnen inlichtin gen ingewonnen worden bij het Dierentehuis, Van de Heuvell- weg 2c, telefoon 345335. Sinti begroet de lóadiane:» MAASSLUIS - Op het pro gramma vanjongerencentrum De- Toverbal staan voor het weekeinde weer twee activitei ten. Vrijdagavond treedt vanaf negen uur de Michael Moore Band op, met in het voorpro gramma het duo Little Fish. Beide groepen hebben zich op de folkmuziek gestort en hebben - daarin hun sporen verdiend. Zaterdagavond, eveneens om negen uur, wordt de film Holly- "'wood Boulevard vertoond. Deze "rolprent is een caricatuur van de zogenaamde "exploitatie- movies", die voornamelijk ge richt zijn op het teenagerpu- bliek in de Amerikaanse drive- in bioscopen. De regie was in handen van Joe Dante en Alan Arkush, De Toverbal geeft nu ook ge legenheid aan fotografen die niet zelf kunnen ontwikkelen en afdrukken dat - iedere woens dagavond vanaf acht uur in de Toverdoka te komen leren. Voor begeleiding en materiaal wordt gezorgd en er wordt tegen kost prijs gewerkt SCHIEDAM Sint Nicolaas was op bezoek bij de Indianen, althans dat was wat de kinderen van de kleuterschool Sint Frans en van de eerste en tweede klas van Sint Bemardusschool gis teravond te zien kregen. In de aula van het schoolgebouw aan de Bosboomlaan hadden de kleuterleidsters en enkele on derwijzers een Sint-Nicolaas- spel voor de kinderen geïmpro viseerd. Het zaaltje zat bomvol, want ook de ouders waren in groten getale aanwezig. Sint Nicolaas raakte met zijn Pieten in het bos verdwaald en kwam daar een wigwamdorpje tegen. Indianen had hij nog nooit gezien, hij had ze altijd vergeten. Piet was nieuwsgierig en zag een Indiaan een pijp zitten ro ken. Hij vond de pijp zo mooi dat hij ook wel een trekje wilde nemen. Maar natuurlijk kon hij daar niet tegen. In plaats van zwart werd hij bijna helemaal groen Sint Nicolaas gaf hem een pilletje. Dat hielp niet. De medicijnman, die met een ram melaar om hem heen begon te dansen maakte hem uiteindelijk beter. De kinderen vermaakten zich opperbest met deze Spaans-In diaanse cultuuruitwisselmg ei lieten het niet na om dat ten ge hore te brengen. Kleuterleidster Ria Bierhui zen speelde voor Sint Nicolaas. „We geven nu voor het derde jaar een dergelijke voorstelling voor de kinderen", zegt zij. „De eerste keer deden we het met marionettenpoppen, de tweede keer met bezemstokken en nu, om weer eens iets anders te brengen, deden we het met mas kers, Alle onderwijskrachten van de lagere school en de kleu terschool deden deze keer mee, We kwamen op het Indianen- idee door de surprises die al de hele week in de gang van de school uitgestald staan. De ouders hebben die cadeau's ver vaardigd en zij hadden ze deze keer m een Indianendorp opge steld. Een werkgroep van ouders heeft de costuums en de maskers eveneens gemaakt." „Voor de ouders combineren we de voorstelling met een ouder avond", zegt hoofd van de lagere school Ruud Paalvast „Dat is een van de manieren om de ouders kennis te laten maken met de school en werk van het kind". 55^ *i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De werkgroep "Wonen en leven in Nieuwland""' in Schiedam wil haar naam wij-"* zigen m "Platform Nieuwland": Het Platform moet gaan bestaan^ uit deskundigen op het gebied van verkeer, milieu, wonen, on derwijs en inspraakprocedures-, die de belangen van de bewo ners gaan behartigen. Het plat form moet ook als contactor gaan voor de verschillende werkgroepen gaan optreden. De deskundigen zullen nieu we activiteiten moeten gaan ontplooien en die doorspelen' naar het Nieuwe Damlaancomi- té, de bewoners van de mgr. No- lenslaan en naar de werkgroep Klaas Katerstraat en de Nolens- laan. De leden van het Platform i zoeken op het ogenblik contact met de Wijkvereniging Nieuw land, de Stichting Jeugdhaven en de werkgroep Wijkcentrum. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft gistermorgen om half twaalf het pand van de ge meentedienst aan de 's-Grave- iandseweg ontruimd. Alle per soneel werd verzocht het ge bouw te verlaten, omdat bij graafwerkzaamheden een lage- drukgasleiding werd kapotge- trokken. Om rond twaalf uur was de situatie weer normaaL Monteurs van de technische be drijven hadden toen de breuk hersteld. De gasleiding lag niet op de juiste diepte, namelijk 60 cm onder de grond, maar 5 cm: hoger. - Bij het schoonbranden van, een kunstharsketel bij de firntar Markeer, raakten olieresten feu de dubbele wand in brand. Een enorme steekvlam zette de deur en een deel van het dak in hch- terlaaie. Personeel van het be- drijf kon de brand met poeder blussers onder de knie krijgen.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2