N: 'Bestek '81 WD: Begroting gewenteld p bevolking' PPR/PSP: in en in som 'Buitenlanders zijn nieuw CDA:Schiedam heft meer dan u den D'66: Via inspraak naar samenspraak In januari grootscheepse actie tegen de bruine rat Aantal woning zoekenden toegenomen i Begrotings- vierdaagse begonnen 'Niet lokken met brood of voedsel resten' Alcoholcontrole: 7 bekeuringen Schiedam Vrouw slachtoffer van 'babbeltrac' DINSDAG 19 DECEMBER 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De gemeenteraad van Schiedam begon gisteravond aan de begvotingsvierdaag- se. De leden van de zes politieke partijen die in de Schiedamse raad zitting hebben zullen tot en met donderdagavond zeggen wat ze van de voorgestelde ge meentelijke reke ning van inkomsten en uitgaven voor 1979 vinden. Gisteravond wer den de Algemene Be schouwingen gehou den. De fractievoor zitters gingen in grote lijnen in op de begroting en in we zen dus op het beleid van burgemeester en wethouders. De Partij van de Arbeid mocht als grootste partij met 17 van de 35 zetels beginnen. Daarna kwamen het CDA, de WD, D'66 de PPR en de CPN aan het woord. Vanavond komen in de raad de ver schillende onderde len van de gemeen telijke uitgaven aan de orde. De specialis ten van de zes frac ties zullen dan het woord voeren. Hieronder volgt een samenvatting van wat de zes par tijen in het alge meen van de begro ting vonden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „De financiële gevoigen van Bestek *81 zijn voor Schiedam onaanvaardbaar. De regering moet alsnog de uitkeringen aan de gemeente Schiedam aanpassen aan de lokale behoefte." Dat is de strekking van een motie die door fractievoorzitter Dieiemans van de Partij van de Arbeid gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen over de begroting voor 1979 in de Schiedamse gemeenteraad werd ingediend. De mo tie was mede ondertekend door D'66, de CPN en de PPR. Verpietering Fmctievoorzitter Nikolaj Dieiemans van d<> PvdA: „Een progressieve koers op lokaal niveau wordt door Bestek '81 ernstig belemmerd." Schoten voor boeg Eef Collé van de een mansfractie de CPN: rrHet was plezieriger geweest, als de PvdA naast de mo tie tegen Bestek zich ook tegen de tariefsverhoging zou uitroreken. SCHIEDAM - De VVD- fractie in de Schi .amse gemeenteraad vindt dat, zeker wat betreft de bin nenstad, onvoldoende is voldaan aan het aspect van de ruimtelijke orde ning. Fractievoorzitter G. Verhulsdonk: "Wij cons tateren dat 1978 niet de doorbraak heeft gebracht die wij hadden gehoopt" Waardevol De VVD namens Gerard Verhulsdonk: „De ge meentegrond ligt al jaren als een maagd op be vruchting te wachten." Herman Noordegraaf voor de PPR en de PSP: Drietal moties (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het aantal inwoners van Schiedam blijft achteruit gaan. Op 1 januari jl. waren er op één na 76.000 inwoners. Dat is volgens de fractie van het CDA in de gemeenteraad tot daar aan toe - belangrij ker is dat de inkomsten van dé gemeente een dalende tendens vertonen. Stem Rosman van het CDA: „Schiedam 'heft'- meerdan U denkt" Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM "Via inspraak naar samenspraak? is de titel van een nota die D'66 gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen uitreikte. "De invloed van de burger mag niet beperkt blijven tot eens in de vier jaar een gemeenteraad kiezen" zei de fractievoorzitster van D'66, mevrouw Peterhans-Steen. "Het werk van het gemeentebestuur moet ondersteund en verdiept worden door een zo breed mogelijk opgezette inspraak. Daartoe overhandigen wij u deze nota." JDe invloed van de bur gers mag niet beperkt blijven tot eens in de vier jaar een gemeenteraad kiezen," aldus fractie voorzitster mevrouw Pe terhans-Steen van D'66. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het aantal ingeschreven woningzoe kenden in Schiedam is in de maand november toege nomen tot 4531. Dat zijn er 146 meer dan aan het eind van de maand oktober. Het aantal mensen buiten Schiedam, dat in Schiedam ingeschreven staat voor een woning bedraagt 712. Zeventig mensen kregen een woning. Het aantal bezoekers bij het Bureau Huisves ting Schiedam bedroeg in november 1189. Redactie MUieSchjedarn: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010)265205 266646 PvdA'Bestek '81 onaanvaardbaar' „Een groot aantal beleidsom buigingen van de regering in het kader van Bestek '81 raken het beleid van de gemeente tot in de kern", stond in de motie. „De beperking van de financiële ruimte op onderwijs, welzijn, stadsvernieuwing en woning bouw leidt tot een aantasting van het voorzieningenniveau. Daardoor worden met name groepen in achterstandposities het meest getroffen." In zijn betoog zei fractievoor zitter Nikilaj Dieiemans verder dat een „progressieve koers op lokaal niveau ernstig door Be stek '81 wordt belemmerd". „De politieke keuze die de gemeente moet maken is „solidariteit to nen met groepen en personen in achterstandsituaties. De be staande machtsverhoudingen moeten worden omgezet in sa menlevingsvormen waarin macht en beslissing zoveel mo gelijk moeten worden gespreid. Als rechtstreekse consequen tie van het regeringsbeleid voor Schiedam zag hij het uitstel van de Wet op de Stadsvernieuwing. „Voor stadsvernieuwing zijn belangrijke bijdragen van het rijk een voorwaarde. De rege ring spreekt echter over meer financiële verantwoordelijkheid van de gemeenten zelf. Maar als er tegelijkertijd wordt bezui nigd betekent dat dat we minder woningwetwoningen kunnen bouwen dan onze bedoeling is. Het uitblijven van de noodza kelijke aanpassing van de indi viduele huursubsidie en de sub sidies op de grondkosten baar den hem ook zorgen, evenals de bezuinigingen op CRM. "In Schiedam moeten nog een aan tal basisvoorzieningen zoals wijkcentra en een bibliotheek opgezet worden. De forse bezuinigingen op on derwijs van 340 miljoen bete kent dat ons streven naar klei nere klassen en nieuwbouw- piannen in de knel komen." "De vraag waar we voor ge steld worden", zei hij, "is: moet verpietering worden aanvaard? Dus toenemende leefbaarheids tekorten, afnemende investerin gen, een personeelsstop, geen nieuwe beleidsinitiatieven. Of moeten we. daar waar het rijk het laat afweten, de zaken ten laste van de eigen middelen op knappen? Als we dat doen, lo pen we het risico een armlastige gemeente te worden onder cura tele van het rijk." Met betrekking tot de voor hem liggende begroting zei Die iemans: "Niets staat een snelle realisering van de binnenstads plannen meer in de weg. Door de kroonuitspraak zijn formele belemmeringen weggenomen. Of heeft B en W jarenlang niets aan verdere planvorming ge daan? Een ander gebied waar Dieie mans een krachtige aanpak ver eiste was het Schienoko-gebied. "Het heeft alle pretenties om een gevarieerd en geschakeerd leefklimaat voort te brengen", zei hij. Over die beide plannen vroeg hij om de stand van za ken. Over he welzijn merkte Dieie mans op dat een beleidsplan ontbreekt "Uit het veld berei ken ons signalen die ons te den ken geven. Ik noem in dit ver band de S.G. die gebrekkig functioneert Het opgaan van de S.G. in een Culturele Raad dient snel tot stand gebracht te wor den Voor inspraak dienen spelre gels opgesteld te worden", ging hij verder. „Er ligt nog geen in spraakverordening op tafel. Na dat de inspraak zovelen malen in de raad aan de orde geweest is moet ik opmerken da het re sultaat zeer schamel is. Onze fractie verwacht dat begin 1979 deze verordeningen aan de raad zullen worden aangeboden." Verder loste Dieiemans nog „drie schoten voor de boeg". "Uitgangspunt voor het opstel len van de begroting was een 12,5 procents loonsverhoging, maar'dat lijkt ons natte-vinger- werk, zeker nu het er naar uit ziet dat we op de nullijn zullen blijven zitten." zei hij. "Die gel den kunnen we beter gebruiken voor stadsvernieuwing, welzijn en fondsvorming. De volgende keer willen we nauwkeuriger ramingen zien. De versterking van de saldireserves vinden we onwenselijk. We moeten streven naar afbouw van die reserves. Dan hoeven we tarieven en de belasting ook niet extra te ver hogen- Verder willen wij voort aan geen ontkoppeling meer van de behandeling van de uitga- vens- en inkomstenkant van de begroting, zoals onlangs met de tarievenverhoging." aldus Niko- laj Dieiemans namens de PvdA. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - "Door de ta- en de belas- ig hebben B en W gevolgen van Bestek "81 voor deel op de bevolking afge wenteld", betoogde Eef Co Hé, i-wethouder en raadslid voor CPN tijdens het begrotings- t gisteravond. "De fractie van de PvdA heeft de motie in- Bestek Tl mede onderte kend. Het was plezieriger ge weest als zij zich ook tegen de tariefsverhogingen uit zou spre ken in plaats van de verant- ording af te wentelen." Over de saldireserves van 13 miljoen gulden in 1979 zei Collé; '"Gebruik in plaats van verho ging van de tarieven de saldire serves. Inderdaad kim je daar niet mee aan de gang blijven, zoals wethouder Scheeres al eens eerder opmerkte, maar het is een kwestie van één keer. Volgend jaar kunnen we de zaak opnieuw bekijken. Als de wethouder stelt dat ta riefsverhogingen noodzakelijk zijn om dingen voor de laagste te doen, waar zijn dan die dingen? Ik kan ze niet in de begroting terugvinden en ik trek dat dan ook sterk in twij- feP'.zeihij- Over de huisvesting zei hij: "Het college wil een nieuwe ver ordening op de woninguitgifte om kansarmen woonmogelijk- beden te geven. Maai die rege lingen hebben geen zin als er niet gebouwd wordt. We hebben nu een uitspraak van de kroon over het bestemmingsplan voor «te binnenstad. Binnen afzienba re tijd moet het dan mogelijk zijn om de bouw van 48 wonin gen in de binnenstad aan te pakken. Voor de realisering van woningen voor één- en tweeper- soonshu ushoudens kan het oude onderkomen van de Gemeente lijke Sociale Dienst gebruikt worden En als het daarvoor niet geschikt is, maak er dan grotere woningen van. Die mo gelijkheid moeten we aanpak ken", aldus Eef Collé. (Van een onzer verslaggevers) Hij deed een "klemmend be roep" op wethouder Zijdeveld "onmiddellijk een verfrissend - dadendrang te tonen, want juist de wil. maar vooral het enthou siasme van hem zullen het za kenleven in de binnenstad de nodige impulsen geven om met fantasie en durf het verloren gegane terrein te herwinnen." De heer Verhulsdonk voor spelde dat dit mes aan drie kan ter. scherp zal zijn: 1. een betere service aan het publiek; 2. een vergroting van het aantai ar beidsplaatsen en 3. een hoger rendement van de gemeente grond die "nu reecis jaren als maagd ligt te wachten op be vruchting". In het algemeen zei de VVD- fractie "redelijk tevreden gelui den" te kunnen laten horen over het ruimtelijke-ordeningsbe- leid, "vooral als we de teugels vr-ien van andere instanties da de raad". Tevreden bleek de heer Ver hulsdonk ook over de instelling van een Bureau Economische Aangelegenheden en de beman ning daarvan. "Het is weliswaar een laat genomen beslissing, maar een waardevolle. Het col lege voldoet hiermee aan het verlangen van verschillende fracties in de raad." Ondanks negatieve persbe richten over het optreden van de politie blijft de WD-fractie zich achter deze tak van ge meente-activiteit opstellen. "Dat wü zeggenniet alles slik ken, maar wel veei begrijpend." Overigens raakte de heer Ver hulsdonk aan het eind van zijn betoog nog even kwijt dat hij "deze begroting in en in saai" vond en dat zelfs hij "geen kans zag het wapen der satire te ge bruiken". (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „De crisis van de verzorgingsstaat beroert ook Schiedam in al zijn geledingen", zei Herman Noordegraaf. enig raadslid voor de PPR en de PSP in de Schiedamse raad tijdens de begrotingsbehandelingen. „Het kabinet Van Agt-Wiegel zegt: verbeter het ondernemers klimaat en schep ruimte voor winsten en welstand. Dat is ech ter een doodlopende weg", zei hij. Noordegraaf hekelde Be- stek'81 en «tiende een drietal moties in. Eén omdat de ge meente een bij«irage te laten le veren aan de bestrijding van de werkloosheid, één om doelmatig energieverbruik te bevorderen en een derde om de buitenland se gastarbeiders gelijke rechten te geven. In zijn motie over de bijdrage aan de bestrijding van de werk loosheid verzocht hij het college maatregelen te nemen om vrou wen op gelijkwaardige wijze deel te laten nemen aan het maatschappelijk leven. „Een middel daarvoor is het instellen van deeltijd-arbeid binnen «ie gemeentelijke organisatie. Een warmte-isolatieplan moet maatregelen bevatten voor de isolatie van gemeentelijke en eveneens van niet-gemeentelij- ke woningen", zei hij met be trekking tot zijn tweede motie. „Van het totale Nederlandse energieverbruik wordt 42 pro cent opgestookt in woningen, scholen en kantoren. Financie ring is mogelijk doordat wat men minder aan gas verbruikt aan te wenden voor de aflossing van de kosten voor isolatie. Dat is het zogenaamde isotheek-sys- teem dat voor bet eerst in Delf zijl is toegepast „Voor de buitenlanders is een gigantische reddingsoperatie nodig", zo ging Noordegraaf verder. ..Als we niet ingrijpen zullen ze tot een nieuw proleta riaat verworden: slecht behuisd, slecht gewaardeerd, maatschap pelijk geïsoleerd en aan de on derkant van de samenleving. Hoe komt dit? Fractievoorzit ter Siem Rosman: „Stagnering in de nieuwbouwsector, onvol doende differentiatie in de wo ningbouw in het verleden en traag op g^ng komende stads vernieuwing". Het CDA heeft uitgerekend dat deze teruggang de gemeente in twee jaar ruim 4'i ton heeft gekost en dat de lasten voor de ..achterblijvers" stijgen. On danks het feit dat velen vertrek ken groeit de lijst van woning zoekenden. Derhalve vindt het CDA dat „een actief woonruim- te-verdelingsbeleid dringend noodzakelijk" is. „Met name de afstemming tussen woningbe hoefte, de woningkwaliteit, de prijs en het inkomen van de aanvrager kan daarbij in de hand worden gehouden", zo zei de heer Bosman. In dit verband pleitte hij voor personeelsuit breiding op het bureau huisves ting om een verordening in deze zin uit te voeren. Voorts legde de CDA-fractië er de nadruk op dat er grotere behoefte ontstaat aan zelfstan dige woonruimte voor alleen staanden en tweepersoons-huis houdens, alsmede aan bejaar denwoningen en niet te verge ten het verlenen van onderdak aan gehandicapten. Wat de werkgelegenheid be treft verklaarde de heer Ros man dat een redelijk aantal ar beidsplaatsen moet worden be houden cq. verworven, al dient de gemeente daarbij selectief te werk te gaan. Hij weersprak overigens niet dat de bestrijding van de werkloosheid op „cen traal overheitlsniveau" ligt. In tussen zei hij rekening te hou den met een blijvend tekort aan arbeidsplaatsen en een „on rechtvaardige verdeling van werk". Wat het inkomstenbeleid van de gemeente aangaat zei de CDA-vertegenwoordiger met een variant op de VVV-leuze „Schiedam schenkt meer dan men denkt": „Schiedam „heft" meer dan u denkt". Heroriënta tie en herschikking van de uit gaven moeten mogelijk zijn. "Voor D'66 is inspraak meer «lan het houden van af en toe een hoorzitting", zo ging de fractievoorzitster verder. "Wer kelijke inspraak betekent dat de kennis van de burgers gebruikt wordt Daartoe moeten zij in het prilste stadium van de voorbe reiding van plannen en maatre gelen betrokken worden." Zij verlangde dan ook van het col :ge van B en W dat er op. zeer korte termijn een voorstel tot een inspraakverordening op tafel zou liggen. D'ri! vrgat ook Bestek "81 ni< leuke dingen voor lir .ensen, die we in het nicu-Ai- jaar willen gaan doen, lijden onder Bestek *81. Bestek "81 zou bedoeld zijn om de werk loosheid terug te dringen, maar de genoemde bezuinigingen zul len juist tot een aanzienlijke toename van de werkloosheid leiden. De maatregelen treffen juist de lagere inkomensgroepen onevenredig en dat is onrecht vaardig. Bezuinigingen op onderwijs zijn voor ons onaanvaardbaar. Daarop mag niet gekort worden, want die bezuinigingen leiden tot vermindering van kansen, teruggang van kwaliteit en bo vendien tot een vergroting van de werkloosheid. Bezuinigingen op de woning- bouw is een niet te verteren zaak." Die komen hoogst onge legen, juist nu er in Schiedam veel gebouwd moet worden. De gevolgen zijn weer voor de lage re inkomensgroep n. Om de wo ningbehoefte te me en zou er el ke vijf jaar een ondei zoek moe ten worden gehouden. Speciale aandacht daarbij dienen de minder bedeelden te krijgen, zoals gehandicapten, onveliedige gezinnen, één- en tweepersoonshuishoudens en buitenlanders." Van «en onzer verslaggevers SCHIEDAM - De VROM- dtienst in Schiedam start in ja nuari met een grootscheepse „Bruin-Rat-Actie." Doel van «1e actie is om het aantal ratten inde winterperiode uit te tin nen. De bevolking wordt opge roepen om de ratten niet te lokken «loor voedselreeten rond te laten slingeren. De maatregelen tegen de rat let Schiedam vormen een on derdeel van een landelijke ac tie van «le afdeling bestrijding Ongedierte van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid. Juist in de winter gaan de ratten door voedselschaarste op at»* naar eten er» trachten dan woonhuizen binnen te «iringen. De knagers zijn onge wenst, omdat ze bij hun speur tochten opgeslagen voetisel- voorraden aanknagen en die bevuilen roet uitwerpselen en urine In zwemwater kan dat «te oorzaak zijn van besmet ting vwi mensen en honden K met de ziekte van Weit Eten aai oik/f fduvTi ju» oewwaA* fc»* zond?;' verdere bewerking wordt gegeten kan tot voedsel vergiftiging leiden. In riolen is de decimering van het aantal ratten zeker ook nog nodig. Aanwezigheid van ratten komt «loor defecten in «Ie riolen. De buizen zijn verzakt of beschadigd. Op plaatsen met een deugdelijk gesloten systeem of waar een sceptic tank tegen insluiping is beveiligd behoren, klachten snel tot het verleden In oude re buurten komt het wel voor dat «te riolering op diverse plaatsen in «Ie buurt verweerd is. Samenwerking tussen eige naar en gemeente is dan gebo den Gaten in de buitengevel zijn een uitnodiging voor de bruine rat om binnen te komen. Te brede spouw-on tl uch tings- sleuven of doorvoeropeningen van leidingen mogen daarom niet te groot zijn. Ontïuch- tm©»peningcn dient men te voorzien van vehiilattenuos- ters met een maaswtjdte van maximaal 05 cm Doorvoer openingen moeten wonten ge dicht Ma» moet voorkomen dat de ratten naar woonhuizen wor den gelokt Nu de winter zich inzet zijn de mensen druk doende om «te vogeltjes en de eendjes van oud brood te voor zien Voorat dicht bij huis strooit mem veelal te kwistig met brood. Als al het brood dor de vogeltjes wordt opgegeten bestaat er geen bezwaar, maar vaak blijft er veel tot in de nacht liggen De rat is dan de gene die zich te goed «loet aan het eten en hij zal niet meer bij uw woning zijn weg te slaan Wil men voorkomen dat men ratten in de buurt krijgt, «lan moet men ze de gelegen heid ontnemen om voedsel te vinden. Voer vogels met mate, of doe het voer in vogelhuisjes. Maak kajpüUë keldvfraatripjes en ruim rommelhokken op. zo dat de ratten geen schuilplaat sen kunnen vinden. Stapel het hout van de open haard regel matig op Als U ratten heeft gezien, bel «iar de VROM-dienst in de ïtingersstraat Het telefoon nummer is 377155. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Tijdens een in de nacht van vrijdag op zater dag gehouden alcoholcontrole aan «ie 's-Graventandse weg, werden zeven processe-verbaal opgemaakt tegen automobilis ten die te veel hadden gedron ken. Aan ze„ bestuurders werd een ri jverbod opgelegd. In totaal controleerde de politie 305 voer tuigen. 9 Zondag is ingebroken in bow ling De Walvis aan de Nieuwe Haven. Speelautomaten werden opengebroken en ook werden si garetten ontvreemd Hoe groot de buit was is nog niet helemaal na te gaan. Ook werd het afgelopen weekeinde ingebroken in een slagerij aan de Lorentzlaan. Uit twee kassa's werd een bedrag van 200 gulden ontvreemd. Maandagmorgen omstreeks zes uur is de 23-jarige Schie dammer R. A. A met zijn auto tegen twee lichtmasten gereden bij de spoorwegovergang bij de Nieuwe Damlaan. De bestuur der is met een hersenschudding en een vleeswond naar het Ge meente Ziekenhuis overge bracht. Hij «red onder invloed van alcohol. Zijn auto is volko men vernield. Van de 04 afgegeven woon vergunningen aan woningzoe kenden binnen de gemeente Schiedam kregen vijf aanstaan- <fe echtparen en drie gehuwde paren een vergunning. Negen onvoldoende gehuisveste!» en dertien voldoende gehuisvesten mochten een andere woning be trekken. Een aantal van 12 ur- gentiegevallen kregen eveneens een woning. Van de bejaarden kon een aantal van negen een woning betrekken Vier van hen hadden een urgentierapport van i meentelijke Géneeski ,,.«ige dienst Van de 504 alleenstaari- «ten kreeg één een woning toe gezegd. In totaal rijn er in Schiedam 304 zelfstandig wo nende ingeschrevenen nog on voldoende gehuisvest en 1906 in geschrevenen zijn voldoende ge huisvest. Tot nu toe zijn nog 656 urgen- tiegevallen niet geholpen, net zoals een aantal van 504 inge schreven alleenstaanden vanaf 18 jaar. VLAARDINGEN - Buurtcen trum 't Nieuwelant mist na een bezoek van inbrekers een geld bedrag van ƒ160.-. De bejaar- densccieteit „De Inval", die in het zelfde gebouw is gevestigd, raakte 150 kwijt. Verschillende kasten en bureaus in het buurt centrum werden opengebroken. Een inwoonster van Vlaardin- gen, mevrouw C. van R. is het slachtoffer geworden van een „babbeltruc". Twee mannen hielden haar aan de praat met een onduidelijk verhaal. Na hun vertrek miste het slachtoffer een polstasje met waardepapie ren en een bedrag van 400 gul den. s-

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2