WethouderiSlij de veld over binnenstad: JHH DE NIEUWE ZWEMCURSUS 'Geen bepaald centrum voor buitenlanders' 'Slacht uw pluimvee niet zelf 'Contributie CAI deugt niet' Opbouwende kritiek jaarlijkse balistunt START 8 JANUARI 1979 Durf eens "anders" uit te gaan ga eens de echte Deense DONDERDAG 21DECEMBER 1978/HET VRIJE-VOLK/PAGINA 2*. gfePrfe John Travolta danst aan Saturday Night Fever POPPENTHEATER IN DE TEERSTOOF Na drie dagen begrotingsbehandelingen in de Schie- damse gemeenteraad zijn we nu aangeland bij de zoge naamde "tweede termijn". Afgelopen maandag hebben de fractievoorzitters van de zes verschillende politieke par tijen hun opmerkingen geplaatst, dinsdag mochten de fractie-specialisten dat doen. Eergisteren antwoordde wethouder Scheeres op vragen en gisteravond konden de andere drie wethouders dat doen, evenals burgemeester Lems. In de tweede termijn kwamen gisteren Dielemans (PvdA), Rosman (CDA) en Verhulsdonk (VVD) aan het woord, vanavond draaien Mevrouw Peterhans-Steen (D'66), de heer Coilé (CPN) en de heer Noordegraaf (PPR) hun verhalen verder af. Het is de bedoeling dat alles dan, inclusief de stemmin gen over de vijf ingediende moties en het ene amende ment, om half elf achter de rug is. Dat moet eerst nog maar eens blijken, want gisteravond ging de rsad al ver over de tijd heen. Om halt één pas konden de raadsleden uit hun zetels stappen. De verwachting is dat aile ingediende moties het zullen halen, zeker gezien het feit dat ze allen uit de progressieve hoek komen, drie van de PPR en twee van de PvdA, waar onder de mtie tegen Bestek '81. We zullen dan kunnen concluderen dat de begrotings behandeling een wat mat geheel is gebleven, zonder uits hieters. De raad heeft het het college niet moeilijk ge maakt. Opvallend is dat ook de VVD zich vrij rustig hield. Teruggevallen door onmacht? Of vindt de VVD dit progres sieve gemeentebestuur zo kwaad nog niet? Verhulsdonk zei wel dét het college "slagschip maakte", maar gaf later' toch toe dat hij "gematigd optimistisch is over de toe komst". Opmerkelijk is het ook dat de PvdA haar eigen college met vragen overstelpte. Is het noodzakelijk dat zij haar eigen gekozen bestuur zo sterk bij blijft sturen? Neen, „opbouwende kritiek", vindt fractievoorzitter Dielemans. De schaat sen onderge bonden en proberen maar! Het ijs bleek giste ren hard ge noeg om een poging te wagen om op de smalle ijzers een baantje te trekken. Op de burg. van Haarenlaan in Schiedam liet de jeugd dat dan ook niet na. De waaghalzen en veel van onze kinde ren hebben dat predi kaat graag opgespeld, waren op het ijs te vinden. voor aile groepen Vanaf peuters tot en met 65 inlichtingen en aanmeldingen AAN DE KASSA VAN gtttfVIt Sportfondsenbad- Schiedam Burg. Knappertlaan 245 Bi Schiedam. Te!. 268600 Dierenbescherming: Alleen bij inlevering van deze advertentie f 2.50 korting van 27-12-78 t/m 30-12-78 Van een onzer verslagge vers SCHIEDAM - "Laat uw konijnen en pluimvee door een bona tide poelier slachten", zo luidt de op roep van de Dierenbe scherming aan de feest gangers in Schiedam. "De dierenbescherming wenst u uw kersbout niet te ont houden, maar dringt daar toch ernstig op aan". koord, maar dat heeft wel financiële consequenties." SCHIEDAM - „Een be paald centrum voor bui tenlanders in de stad? Ik raad het af. Niet doen: ik moet daartegen waar schuwen. Het gaat er juist om de buitenlandse arbei ders té integreren in de verschillende wijken. En als u zegt: de achterstel ling van de gastarbeiders moet de wereld uit - ak- kinderkerstzang van „Schie dam Zingt" werken mee: De Happy Generation, het Haags Matrozenkoor en de trompet-' tisten de gebroeders Brouwer, *s Avonds treden op voor het kerstconcert; De Verenigde j Koren de Rijnstreek, Caroline van Hemert, Willy Caron, de organist Carl Christian j Schulze. Gerard van de Berg 3 neemt de presentatie op zich. Entreeprijzen zijn voor de kin- derkerstzang 1,- en voor het concert ƒ2,50. De kerk gaat 1 om 19.30 uur open. Aanvang van het concert is 20.00 uur. 0 Haven kerk Vrijdagavond geeft het Schie- dams Mannenkoor Orpheus 1 een bijzonder concert in de Havenkerk in Schiedam. Het concert is geheel gewijd aan Franz Schubert, die 150 jaar geleden overleed. Ten gehore gebracht worden onder ande- re; „Standchen", „Nachtge- sang im Walde", „Gesang der Geister über den Wassern". De toegangsprijs bedraagt 10 gulden. Kaarten zijn ver- krijgbaar bij de VW in het Proveniershuis en bij het se- j cretariaat van Orpheus, Lan- ge Haven 84. Bestellen kan via de telefoonnummers 268704 of 267067 en bij alle le- j den van het koor. Aanvang is ej 20.00 uur. v 0 Kerstnachtdiensten In de Grote Kerk en in de Ark vinden zondagnacht kerst nachtdiensten p;aats. In de Grote Kerk is de aanvang 22.30 uur en in de Ark om 22.00 j uur. r\ 0 Op zaterdag 23 december treedt het poppentheater "Soereloer" op met "Padde en het Grote Toverboek". Het verhaal gaat over een jongen die Padde Stoel heet Op een dag is hij zo ondeugend dat zijn moeder hem naar de zol der stuurt voor straf. Daar vindt hij een toverboek en hij begint wat te toveren. En wat gebeurt.. Terwijl hij zit te spelen is meteen het tover boek weg. Met zijn hond Grom gaat hij op speurtocht Ze ontmoeten een heks en een kabouter. Zouden ze het to verboek vinden? Aanvang van de voorstelling is 14.30 uur. Op woensdag 27 december is er ook poppentheater. Dan treedt Popstudio Hinderik van Hinderik de Groot op met- "De Tovenaar van Nergens". Het verhaal gaat over een jongetje dat Kim heet Met zijn neus tegen het raam fan taseert hij wat af. In zijn dag dromen speelt een tovenaar een hoofdrol. In zijn dromen zoekt Kim de weg om "groot" te worden, maar ze dreigen uit de hand te lopen. Dankzij Humptie Dumptie komt alles tóch goed. De aanvang is 14.30 uur. Voor beide voorstellingen is de entreeprijs 3,- gulden. Plaat sen kunt u reserveren via de VW, telefoon 266000. Op vrij dagen en zaterdagen vanaf 13.00 uur zijn kaarten direct bij het theater te reserveren, telefoonnummer is 269455, 0 FILMCLUB IN DE TEERS TOOF Op donderdagavond 4 december presenteert de filmclub de film "Rebecca" van Alfred Hitchcock. Deze thriller onder regie van Hitchcock is ge maakt naar de roman van Daphne du Maurier. In de hoofdrollen: Laurence Oli vier, Joan Fontaine. George Sanders en Judith Anderson. De toegangsprijs bedraagt „voor leden ƒ2,50 en voor niet- leden ƒ5.-. De film begint om 20.30 uur. De foyer is om 20.00 uur open. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 ja nuari treedt in het Zolder- theater Misty and The Sun day Evening Orchestra op. Toegangsprijs is dan 10.- In het Poppentheater treedt op 13 januari Poppentheater Francine Abbing op met "De Steenhouwer". wySksi' 0 Stedelijk Museum In het Stedelijk Museum van Schiedam aan de Hoogstraat zijn tot en met 14 januari twee tentoonstellingen te bezichti gen. De Grafiekmanifestatie geeft een beeld van de Neder landse grafiek van de laatste drie jaar. Tekeningen van Octave Deco- ninck geven een beeld van het oude Schiedam. Openingstijden; maandag tot en, met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 12.30 uur tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. 0 Café Quibus Café de Quibus schiet uit z'rt slof met het volgende kerst- programma: Op zondagavond om half tien gaat de Quibus met het Quibus Huisorkest swingend de kerstnacht in. De muziekinstrumenten van het orkest zijn: een jada, trom mels, een wonderorgel, een bas. Verder moet het publiek,1 het koor vormen. Extra die avond is de wereld-^ première van de Keezeriks,, van Erik Verwaayen en Kees' Jonker. Zij spelen het nura-' mer „Hop, hop, hop op m'n' opblaaspop". De tekst is van* Bram Uyl. U Op eerste kerstavond draait dej Quibus een aantal korte films^ met mechanische muziek en; jingle bells. Op tweede kerst:*, avond komt de Engelsman, Justin Case theater maken" Voor al deze avonden is de" toegang vrij. 0 Passage Dagelijks om 20.00 uur: SatuEü day Night Fever met John; Travolta en Olivia Newton; John. 12 jaar. Zondag 14.00. uur: Turkse film. 0 Cinema Bio Dagelijks om 14.00 en 20.00 uur? Once upon a time in the West-1 0 Kindermatinees In het Passagetheater dagelijkss Pinkeltje, een Nederlands gesproken film. ;as 0 Dokter, tandarts, apotheek :;3 Wie in het weekend een dokte^ nodig heeft moet de bood;, schappendienst bellen: 206611? Apotheekhulp voor spoedre® cepten: 264018. Weekend* dienst Tandarts: R.J. Grav.ena Faassenplein 60, telefoon: 714275. Alleen op spreekuur; van 5 tot 6. Op le en 2e kerstdag: J.H. CSS£ nelissen. Buys BalIotsiPceI'67r telefoon: 153461. Ook alleen'o? spreekuur van 5 tot 6. ■aa3: 0 Weekend EHB O-dienst Vrijdag 18 uur tot maandag:£& uur in het gemeentezieksgs huis. a 0 4 MOLENS Op le en 2e kerstdag houdt Dienstencentrum 4 Molens een Kerst Inn. De gehele dag en avond van beide dagen is er voor een ieder van alles te doen, te beluisteren en te be kijken. Optredens zijn er van organist Willem van Bruggen, de goo chelaar mevrouw Bossini en de cabaretgroep Pinokkio. Dat is op eerste kerstdag. Op tweede kerstdag treden op: The Gin Town Jazzband, Het Kosmos Trio met dansmuziek en weer goochelaarster Bossi ni. Verder worden films gedraaid, kan men tafeltennissen, aan handenarbeid doen en klaver jassen. Een diner staat even eens op het programma. Van 17.00 tot 19.00 uur is de Kerst- Inn gesloten, behalve voor de deelnemers aan het diner. Voor de organisatie heeft 4-Mo- lens nog medewerkers nodig. Bel daarvoor even de heer II- mer, teL 260850. Op woensdagavond 27 dinsdag avond 26 december, 2e kerst dag, is er een dansavond. 0 SINT JORIS DOELE Clubhuis Sint Joris Doele viert verschillende kerstfeesten. Op vrijdag 22 december is er feest voor tieners evenals zaterdag. Om 14.00 uur zijn dan de 3-tot 12-jarigen aan de beurt en 's avonds de oudere tieners. kunnen daarbij op ethische pro blemen stuiten. Ik vind dan ook dat buitenlandse arbeiders, die hier willen werken, zich moeten aanpassen aan onze gewoonten. Overigens is het probleem van gastarbeiders niet van de. laatste jaren. Ook vroeger hadden we er mee te maken en ook toen hebben de buitenlanders .zich, zij het misschien pas in tweede generatie, aangepast. En zo zal het weer gaan met de huidige buitenlanders." Wethouder mevrouw Taverne (CDA) bemoeide zich ook met de buitenlanders. Dat wil zeggen: vanuit de invalshoek van het college van B. en W. Eerder had de raad zich al vragend opge steld. „De huisvesting van de bui tenlanders is een zorgenkind. Een belangrijk punt is dat zij onvoldoende huur willen beta len. En dat is iets waarop de ge meente geen „grip" heeft Eerst komen ze alleen, dan met echt genote, dan met vrouw en een kind en tenslotte het hele gezin." Wat dat betreft verheugde het mevrouw Taverne dat er een re geling in de Huurwet in de maakt is. Die is per 1 januari 1980 te verwachten. "Konijnen en kippen worden levend gevild en men vraagt zich af hoe het mogelijk is, en met name met het Vredesfeest Kerstmis, dat men de dieren op een dergelijke wijze execu teert", aldus de Dierenbescher ming. "Als de feestdagen achter de rug zijn, zijn het de honden en de katten die slachtoffer wor den. Zij grazen de vuilniszakken af, aangetrokken door afgeklo ven beentjes van het feestmaal. Bij het verslinden van de res tanten doen zich dan ook vaak mond- en keelwonden voor, veroorzaakt door vastzittende beentjes. De Dierenbescherming ver zoekt jul om ernstig rekening te houden.met die gevolgen. Breng de dieren niet in de verleiding en pak afgekloven beenderen liever in een stevige krant of doos of geef ze apart aan de vuilnisman mee." Burgemeester drs. A. .1. Lems van Schiedam was ietwat kort af, maar niet onredelijk in zijn beantwoording van vragen uit de gemeenteraad tijdens de be handeling van de gemeentelijke begroting. Bij een ander onderwerp over bepaalde groepen buitenlan ders: „Het ritueel slachten kan hier niet altijd binnen de gren zen van de humaniteit, de demo cratie en onze gewoonten. Wij (Van een onzer verslaggevers) 0 MYOSOTIS Op 22 december viert Myosotis een kerstfeest 0 BOERDERIJ LAND- VREUGD Op zaterdagavond 23 december organiseert de Wijkvereni- ging Groenoord èn omstreken een Kerstbal in Boerderij Landvreugd. De toegangsprijs bedraagt 7,50 en het bal be gint om 20.30 uur. ken en hij komt ot interessante conclusies: Mensen met geld be talen minder! "Is dat nu wat het gemeentebestuur met de bevol king van Schiedam voor heeft?", vraagt hij zich verontwaardigd "Dat scheelt ongeveer 1400 gulden: Dat is nogal wat." Men sen die zich aanmelden voor het CAI kunnen op twee^manieren betalen. Zij kunnen in één keer een bedrag storten van 620 gul den en dan maandelijks nog eens ƒ3,30 betalen. Zij mogen ook een maandelijks bedrag van 10,05 afdragen, zonder vooruit betaling. VAn een onzer verslaggevers SCHIEDAM - "De man die het breder heeft en meteen 620 gulden op tafel kan leggen be taald een aanzienlijk bedrag minder voor zijn Centrale An tenne-Inrichting", zegt de heer F. Wetters uit Schiedam. "Over 25 jaar gerekend betaalt hij on geveer 1620 gulden, terwijl abonnees die elke maand 10,05 betalen over die periode meer dan 3000 gulden moeten neertel len," rekent hij voor. "Ik heb al eens geïnformeerd bij mensen die bij de aanleg van de CAI betrokken zijn en zij zeggen dat het verschil te ma ken heeft met rente en aflossing. Maar loopt deze gemeente daar dan zomaar overheen?" 0 Grote Kerk Op zaterdag 23 december wordt in de Grote Kerk aan de Grote Markt weer de traditionele kerstzang gehouden. Aan de Wo te pl. ma tij mum grade om h< De heer Wetters uit Schiedam heeft die bedragen eens vergele-

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2