SJAH NIET BEREID TOT AFTREDEN over stagnering toevoer uit Iran: Blisel en petroleum duurder •r£V doden versing Oetker pakt fout uit Beledigde uroloog vermoordt pastoor Werkgevers doen stap 'Beruchte' PTT- bussendicht Kneep in ke el: stem terug Zwart jaar voor Stadion Feijenoord Deze unieke badteHddsek is gauw verdiend I 1 I V I ffet llWi- Tien in wrak a Vlieretour Australië goedkoper Te veel kruit in vuurwerk Angst voor rotjes 'Uw kind misschien piismaakf Nadat specialisten faalden INFORMATIE OVER BEZORGING: s /r mis sa sa bis S3 Sm Vrijdag 29 december 1978 34e jaargang no. 9668 WASHINGTON/TEHERAN De sjah van Iran is niet van plan afstand te doen van de troon. Hij is vast besloten de politieke stroom en de ontwikkelingen die de Iraansè economie vrijwel hebben stilgelegd het hoofd té bieden, zo verklaarden hooggeplaatste paleis functionarissen vanmorgen. Staatsgreep (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Zelfs bij het volledig wegvallen van de olie-invoer uit Iran, kan ons land nog enkele maan den vooruit voordat de gevolgen voelbaar worden. Met de grote oliemaatschappijen vindt wel overleg plaats over de vraag hoe bij een langer droogvallen van de Iraanse oliebronnen de aanvoer verzekerd kan blijven. Deze mededelingen deed premier Van Agt gisteren, na afloop van de wekelijkse ministerraad. Geen paniek Vliegdekschip Brand weerlieden helpen een stewardess van United Airlines uit het wrak van de gis teravond .in het Ameri kaanse Port land neerge storte DC-8. Hoewel het vliegtuig, dat - een noodlanding moest ma ken, een woonwijk raakte vie len er op de grond geen slachtoffers. Uit het wrak zijn tien do den gebor gen. (Van een onzer verslaggevers) PORTLAND - Een Amerikaans lijnvliegtuig met 185 mensen aan boord is gisteravond neergestort op een woonwijk in Portland (Verenigde Staten). Volgens de laatste berichten zijn daarbij tien mensen om het le ven gekomen, allen passagiers van het vliegtuig. Er zijn 34 mensen gewond geraakt, waarvan elf ernstig. 90 dagen Pleidooi etages vol Komt U gerust esns'binnenwippon enbekijk, geheel vrijblijvend, onze zeef uitgebreide kollektie. tjlneeichc mrnbdrn Bel 010-14 74 00 ZAumosts 0! atdhing ROTTERDAM - Op tientallen bij de PTT 'beruchte' pun- temn Rotterdam zullen op oudejaarsavond en nieuwjaars dag de rode brievenbussen zijn afgesloten. Volgens een woordvoerder van het Rotterdamse postdistrict bepalen de directeuren van postkantoren zelf of in hun gebied zo'n maatregel noodzakelijk is. (Van een onzer verslaggevers) VOORST - Medische specialisten en andere artsen kregen het in twee jaar niet voor elkaar. Huisarts J. M. Matthijsen uit Voorst lukte het met één kneepje in het strottehoofd: de 20-jarige Hennie van Mourik uit de zelfde plaats heeft haar stem weer terug. Aan onze kwartaalabonnees Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in de-knoop ais afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Wal er©fSj£>i gebeurt vandaag., m Nieuwe abonnee bon. CWi. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, te!. 010 - 14.74.00 Opgeven van UPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Dé sjah heeft nog steeds hoop een. burgerregering tekunnen vormen, aldus de paleisfunctïo- - narissen, en zal dan genoegen nemen met een beperking van zijn macht. „Er is echter geen sprake van dat hij afstand zal doen of het land zal verlaten.'.' .Deze verklaring komt op een moment dat de toestand in Iran slechter is dan ooit. Het econo mische leven ligt er volledig stil en ,zes dagen van aanhoudende straatgevechten in tal van ste den hebben tot nu toe aan min stens 90 mensen het leven ge kost. h I voórraad olie ruim voldoend e9 i. 'I y06^'- eraan toe, dat in- zijn om de circa twee- tot drie- truddels maatregelen genomen honderd Nederlandse gezinnen, zo nodig, snel uit Iran te kunnen evacueren. De Ambassade m Teheran is uitgebreid geïn strueerd en de nodige vliegcapa- citeit is voorhanden. Naar hét oordeel van de premier is de toestand in Perzie nog niet zo danig. dat een snelle vlucht van onze landgenoten nodig is. Ook voor wat betreft de olie voorraden is er geen reden tot paniek. Nederland krijgt nor maal ongeveer 25 tot 30 procent van zijn ruwe olie uit Iran. Door de binnenlandse onlusten is de winning echter nagenoeg .stil komen te liggen De buffervoorraden van de oliemaatschappijen zijn op dit moment ruim voldoende om het twee tot drie maanden uit te zingen, zonder voor het publiek merkbare gevolgen. In die tus sentijd kan dan gewerkt worden aan het verleggen van de aan- v s-VS*1 i (Van onze soc.-eeon. red.) SCHIPHOL - Vliegen tussen Australië en Nederland wordt aanzienlijk goedkoper. De KLM mag van de Nederlandse over heid de tarieven fors verlagen en zit nu alleen nog te wachten op toestemming van de Austra lische autoriteiten. Het normale "economy-ta~ rief" voor een retourtje Amster dam-Sidney of Melbourne wordt per 1 februari verlaagd van 5428 tot 3320. Het speciale excursietarief (geldigheidsduur: 14 tot 270 dagen) gaat buiten het seizoen ƒ2400 kosten (is nu 3070) en in het hoogseizoen 2700 (nu ƒ3290). De eerste-klas-tarieven gaan niet omlaag. (Van onze soc.-econ. red.) DEN HAAG - Dieselo lie voor de auto, petro leum en huisbrandolie worden 1 januari iets duurder. Volgens het mi nisterie van Economische Zaken is de prijsverho ging nodig omdat de ru- we-aardolieprijs iets is gestegen en de marges voor handel en industrie wat zijn verruimd. De maximumprijs voor autodieselbrandstof gaat met één cent omhoog en komt op 64,7 cent per liter. De petroleumprijs wordt met 1,1 cent verhoogd tot 63,4 cent per liter. Huis brandolie wordt OS cent duurder en gaat per liter 33,6 cent kósten. Benzine en stookolie gaan niet in prijs omhoog. VORSTINVAL Veel bewolking en plaatselijk sneeuw, maar in het zuiden eerst nog regen. Matige tot krachtige oostelijke wind. Tem peraturen dalend .naar nul tot min vijf graden 30 dec zon op onder 0848 1637 maan op onder 0851 17 57 ■Westelijke diplomaten gelo ven dat een politieke oplossing al lang met meer tot de moge lijkheden behoort en verwach ten elk ogenblik een staatsgreep of het vertrek van de sjah. Wél zal morgen het parlement nog m een besloten zitting bijeenko men om een oplossing te zoeken. In de VS "wordt de verslechte- de tpestand van uur tot uur gévolgd" door een speciaal team van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De VS ver klaarden overigens gisteren op nieuw dat zij de sjah zullen blij ven 'steunen bij „wat voor po gingen hij ook doet qm de stabi liteit jn zijn land te herstellen". Maar ook Amerikaanse rege ringsfunctionarissen gaven ais hun privé mening dat de val van de sjah onvermijdelijk lijkt. De Amerikaanse regering overweegt intussen om een vliegdekschip naar de Perzische Golf te sturen. Regeringskrin gen die dit bekend maakten zei den dat dit gebeurt om recente uitlatingen van president Carter kracht bij te zetten dat de VS „geen buitenlandse inmenging zullen dulden in de binnenland se moeilijkheden van Iran". De VS hebben beweringen zn het Russische blad Pravda, dat Amerika troepen zou hebben gestuurd, gisteren ontkend. 0 Zie verder pagina 7. li C-8 stort neer woonwi Het toestel van United Airli nes probeerde na moeilijkheden met het landingsgestel te landen op een open stuk land bij een woonbuurt. De DC-8 onthoofde een paar bomen, sloeg tegen een onbewoond huis en kwam langszij een .tweede verlaten huis tot stilstand. Het toestel ex plodeerde niet en er brak geen brand uit. Daaraan zou het te BIELEFELD - De Duitse politie heeft gisteren een werkloze vrachtwagen chauffeur in de kraag ge vat, die geprobeerd heeft de familie Oetker be kend van het cake- en pannekoekenmeel - vier miljoen markt af te per sen. De man had zich uitge geven voor een lid van de Rote Armee Fraktion en gedreigd leden van de fa milie Oetker te doden ais niet aan zijn eisen werd voldaan. Op het centraal station van Bielefeld waar hij kwam om het geld in ontvangst te nemen kon hij uxrrden gearresteerd. Aangenomen wordt dat de afperser op het idee ts gekomen door de ontvoe ring van de 26-jarige Oet- ker-erfgenaam Richard, m december 1976 in Mn li chen. Richard werd pas vrijgelaten na betaling van een losgeld van 21 miljoen mark danken zijn dat er onder de in woners van Portland geen slachtoffers vielen. Volgens een geredde stewar dess had het vliegtuig al eerder moeilijkheden met het lan dingsgestel. maar had de be manning verondersteld dat alles goed werkte. Eenmaal boven het vliegveld probeerde de piloot te vergeefs het landingsgestel te laten zakken. Een passagier die het ongeluk overleefde, vertelde dat de pas sagiers een minuut voor de lan ding nog een waarschuwing zouden krijgen van de stewar dess. Volgens hem kwam die waarschuwing echter nooit. voerhjnen. Daarbij is het ook mogelijk, dat andere landen - bijvoorbeeld Saoedi Arable - hun prodnktie gaan opvoeren om in het wegvallen van de Iraanse oliestroom te voorzien De regering en de oliemaat schappijen gaan ervan uit dat - hoe het toekomstige regime in "Perzie er ook uit zal zien - na terugkeer van de rust in Iran de olieleverantis zo snel mogelijk hervat zuilen worden. Het tand >s voor zijn inkomsten zeer af- hankeltjk van de olie-exporten Somberder staat het ervoor met de wettelijke olievoorraad die de Nederlandse staat moet aanhouden. Na de oliecrisis is een wet aangenomen, waarin wordt bepaald dat het Rijk al tijd een olievoorraad, voldoende voor 90 dagen gebruik, moet aanhouden. Tot dusverre is daar nog weinig van terechtgekomen, omdat het geld voor aanleg en opslag van de voorraad ontbrak, Van Agt greep de stilvallende olie-exporten uit Iran gisteren meteen aan voor een pleidooi voor een Europees energiebe leid. „Daar wordt wel veel over gepraat maar tot dusverre kwam er nog weinig van te recht" aldus de premier. Verder wierp hij terstond de vraag "op tafel, of "we het serieus kunnen blijven stellen zonder kernener gie." „Ik zeg niet dat het moet," aldus Van Agt, „maar aan een serieuze beschouwing van die vraag valt niet te ontkomen ROME Omdat hij er niet in slaagde een uitge ver te vinden voor zijn boek over vliegende scho tels. heeft een 24-jarige Italiaanse ^ufoloog giste ren uit nijd een 70 jaar oude pastoor vermoord. De jongenfan had pas toor Renzo Montepetra uit de havenstad La Spe- zïa eerst gegijzeld en daarop dreigende tele foongesprekken gevoerd met kranten -redacties en uitgeverijen. Hij zei de pastoor met zijn pistool te zullen doodschieten als het manuscript niet werd geaccepteerd. Toen dc politie bij de pastorie arriveerde, had de vermoedelijk enigszins gestoorde ufo-deskundige de pastoor al met kogels doorzeefd. Hij liet zich daarop onder het uit roepen van de kreet: de ufo's komen jullie halen zonder verder verzet ar resteren. DEN HAAG De werkge versorganisaties hebben de vak centrales uitgenodigd alsnog te gaan praten over een centraal ioonakkoord. Zij verwijzen daarbij naar de brief die minis ter Albeda (Sociale Zaken) na het kamerdebat heeft geschre ven De werkgevers zijn o.a. be reid om over werktijdverkor ting te praten (Complete advijering'en verzorging van het klassieke interieur Nvve ÖinneiWg I9ö«n195 Rotterdam - Tel 010?769122' (géén onder nummer) Vraag noar de afdeling abonneeservice maandag t/m vrijdag lot 19,00 uur. ABONNFISHYICUOT 16.00 UUR BEREIKBAAR ROTTERDAM De politie heeft gisteren bij een winkelier op het Eurgemeester Meinesz- plein een partij vuurwerk in be slag genomen, die als zeer ge vaarlijk wordt omschreven.. De partij bestond ondermeer uit zo genaamde bazooka's. Het bleek dat ze 6.4 gram kruit bevatten. De maximum toegestane kruit- lading voor vuurwerk is 2.5 gram. Vooral op plaatsen- waar oudejaarsnacht kerstbomen worden verbrand en in winkel centra hebben omstanders nogal eens de gewoonte rotjes of ander vuurwerk in de PTT-bussen te werpen. Ook een aantal brief kaart- en postzegelautomaten wordt afgesloten. Öm geen vertragtng in de postbestelling te krijgen zullen de bewuste bussen op zaterdag avond extra worden gelicht. De PTT in Den Haag heeft een ft soortgelijke maatregel getrof fen, die daar voor de hele stad (met Rijswijk en Voorburg) geldt Ook sommige postdistricten in het zuiden van het land zuilen hun brievenbussen tijdelijk af sluiten. Overigens wijst de PTT zijn 'consumenten' erop, geen post in de eigen (buiten-) huisbus te la ten zitten. Mocht er dan toch een rotje door de kiep gegooid wor den, dan is de schade minder groot. NEW YORK - Ameri kaanse artsen, die hun patiënten er niet op wij zen dat ze misschien een mismaakt kind krijgen, kunnen veroordeeld wor den tot het dragen van al le medische kosten die het opvoeden van zo'n kind met zich brengt. Het fe deraal Hooggerechtshof van New York heeft gis teren die uitspraak ge daan. De zaak was aange spannen door een vrouw die een mongooltje had gekregen. Mede-eisers waren een man en een vrouw die verklaarden dat hun arts ze niet op het gevaar had gewezen dat hun kind met een nier ziekte ter wereld zou kunnen komen. Een an der kind van het echtpaar was aan die nierziekte overleden. Twee van dc zeven rechters waren het niet eens met de uitspraak. Zij vrezen dat artsen voort aan in grensgevallen eer der abortus zullen advise ren. Een zware hikaanval begin 1977 deed bij mevrouw Van Mourik het strottehoofd 'uit de kom' schieten. Haar stembanden raakten daardoor bekneld, zodat ze met geen mogelijkheid meer kon spreken. Ze kon haar werk in een slagerswinkel niet meer voortzetten. Allerlei behande lingen daarna hielpen niet. Huisarts Matthijsen bleef echter zoeken in de medische li teratuur. Tot hij onlangs een boek opdook van een Ameri kaanse specialist die beschreef dat bij een beklemd strottehoofd een stevige kneep in de keel nog wel eens wil helpen. Dr. Mat thijsen paste deze remedie met succes toe op Hennie van Mou rik. Zodat haar vijf maanden oude baby gisteren voor het eerst de stem van haar moeder kon horen. Kwartaalabonneeswordtver- zocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1979 te wach ten tot zij onze stortmgs- kaart hebben ontvangen Wij verzoeken u vriendelijk uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen vooruit betalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank be taalt gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees, die ons reeds machtigden, tot giro- mkasso (automatische af schrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart Ten slotte wijzen wij alle kwar taalabonnees erop, dat de giro-in-kasso-machtiging nog altijd de eenvoudigste betalingswijze is. Vraag een machtigingstor- muiier aan Het Vrije Volk* abonnementenafdeling. Antwoordnummer t579 te Rotterdam Dedirpktlp, ROTTERDAM - Stadion Feyenoord heeft een zwart jaar achter de rug. Het nettoverlies (in het vorige boekjaar ƒ5.327.-) steeg tot 65.057 gulden. De nega tieve cijfers zijn voor een be langrijk deel terug te voeren tot de onrustbarende teruggang van de bezoekersaantallen. Het bezoek beleefde een onge kend dieptepunt. De zeventien competitiewedstrijden werden bezocht door 319.318 bezoekers tegen 417,277 m het voorgaande boekjaar Het gemiddelde toeschou wersaantal daalde van 24.546 tot 18 783 Om de cijfers nog enigs zins gunstig te houden organi seerde het stadion andere eve nementen. Het concert van Bob Dylan maakte veel goed, maar niet alles, zo verzuchtte de di rectie Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Plaats _1 -1 I Soort abonnement: Okwartaal □jaar H lp zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog lf| 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als li beloning bij 88 Nauru atzender Adres PW

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1