Medisch Tuchtcollege: Röntgenologen fraudeerden: f 20.000 boete Meisje (18) dood- gestoken SPOEDOVERLEG L\ WITTE HUIS mwt i. niem gesprek Dwttinglj Jaar van 't Schaap Geen geldevenwicht De to! van 't protest 'Vliegende schotel' kraakt centrale Israël wil af van 'Zwarte-J odensekte' Schippers toch in stal d ng L uw S huis is gauw ve: dient i Het 11 Wh* t m #5 Nog zestig vluchtelingen naar ons land T Lichte vorst INFORMATIE OVER BEZORGING: Half miljoen aan antiek gestolen zie pagina 12 ifiasi0 Zaterdag 30 december 1978 34e jaargang no. 9669 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD I Witte Ie Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertenties) tel. 010 -11.92.00 Van onze verslaggever JAN VAN GIJZEL "J EINDHOVEN - De twee Valkenswaardse röntgeno logen dr. P. K. en dr. J. van Z., die 675.000 gulden te veel declareerden, zijn elk veroordeeld tot een geldboete van 20.000 gulden. Het medisch tuchtcollege in Eindho- ven besloot tot deze „niet al te zware straf", omdat ook de benadeelde ziekenfondsen niet vrijuit gaan. Zij schoten tekort in hun controlerende functie. Teel leed' Vrijspraak Xi D. BREIJER SCHILDERSBEDRIJF B.V. sinds 1920 de vakmensen voor uw bin- nenschilderwerk. Wenst een ieder een gelukkig en voorspoedig 1979 BREIJER SCHILDERSBEDRIJF B.V. Paul Krugerstraat 12 Rotterdam. Tel. 010-844033 na 18 uuf 010 - 210448197664 wenst alle cliënten en relaties een VOORSPOEDIG 1979 Bel 010-14 74 00 TEHERAN WASHINGTON - In Iran kan, wellicht nog vandaag, de vorming worden verwacht van een burgerregering onder leiding van de 63-jarige Sjapoer Bakhtiar (oppositie), die het huidige onder militaire leiding staande regime zal opvolgen. Dit is vrijdag avond bevestigd door een officiële woordvoerder. Tegelijkertijd heerst er onduidelijkheid over de voorwaarden welke Biakhthiar heeft gesteld en in hoeverre zijn voorwaarden door het hof zijn aanvaard. Een woordvoerder van het hof sprak meldingen uit doorgaans goedingelichte kringen tegen volgens welke de Sjah tijdelijk het land zou verlaten en zijn functies zou overdragen aan een regen tschapsraad. Een woordvoerder van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PA- NAM heeft vanochtend meegedeeld dat de be jaarde moeder van de Sjah met een Iraans mili tair vliegtuig in Los An geles is aangekomen in gezelschap van „verschei dene stafleden van de re gering en leden van de naaste familie van de Sjah". Witte Huis Vliegdekschip 'Samenzwering' Sjah Mohammed Reza Pahlam terugtreden impe v Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop- Is afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld tn een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Watero&£>. gebeurt vandaag- Nieuwe abonnee bon- "s| v* C- V De Brabantse ziekenfondsen zijn niettemin zeer blij met de Uitspraak in deze al zes jaar sle pende zaak. In plaats van smar- tegeld te moeten betalen aan de twee artsen kunnen de fondsen nu alsnog de te veel gedecla reerde 675.000 gulden terugvor deren. •&r/.|J?it scheelt ons meer dan een piiljoen," "zei ons gisteren J. .rpDerkx, directeur van een van de vier benadeelde ziekenfondsen. #De president van het medisch •^tuchtcollege, mr. J. Petri, deelde 'gisteren mee dat de fraude met [del declaraties bewezen geacht moet worden. De atrafmaatre- gel is genomen, „mede omdat de „zaak door de strafvervolging in ;'de openbaarheid is gekomen en "fiet vertrouwen in artsen in het algemeen bij velen kan zijn ge schokt" ■S' Het tuchtcollege zegt dat ook his gebleken dat door verkeerde codering in enkele gevallen te lage declaraties zijn ingediend en dat ze al te veel leed hebben ondervonden door een langdu rig strafgeding." De röntgenologen, die nadat ze ontslagen waren door het Eindhovense Josephziekenhuïs werk hebben gevonden in Gou da en Alphen aan den Rijn, heb- beruïtesd&r aangevoerd dat zij niet over de mogelijkneden be schikten om een goede controle van hun declaraties uit te voe ren. Het tuchtcollege verwijt nu de ziekenfondsen dat ze de rönt genologen niet hebben bijge staan toen er nieuwe coderings regelingen werden ingevoerd. In een reactie hierop zegt J. Derkx: „Deze bijstand is niet gebruike lijk en niet te realiseren. Dan zouden we elke specialist een assistent moeten geven. Andere röntgenologen maken zich ove rigens niet schuldig aan deze vorm van fraude." - (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Het 18-jarige meisje H. v.d. Vijver is gister avond om half negen op de hoek van de Mathenesserdijk en de Mathenesserweg neergestoken. Bij aankomst ut het Dijkzigtzie- kenhuis bleek zij aan haar ver wondingen te zijn overleden. Direct na de steekpartij kon de politie de dader, de 24-jarige G.L.D. aanhouden. Mejuffrouw V.d. Vijver woonde aan de Span- gensekade en kende de, ook in Rotterdam wonende, G.L.D. Wat er aan de steekpartij is vooraf gegaan kon de politie nog rliet zeggen. Vandaag zal sectie op het stoffelijk overschot wor den verricht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Nederland zal nog eens zestig Vietnamese vluchtelingen opnemen. Boven dien zal de regering Nederland se kapiteins erop wijzen dat het goed gebruik is mensen die met kleine bootjes zijn gevlucht op te nemen. Dit antwoordden de minister Van der Klaauw en staatssecre taris Haars op vragen van de Pvd A-Kamerleden Van den Bergh en Ter Beek. Van den Bergh vindt deze toezegging veel te gering. Veel bewolking met plaatselijk sneeuw, matige tot krachtige en „w het Waddengebied af en toe •stormachtige oostelijke wind. Middagtemperaturen tot om- stïeeks drie graden beneden het 'vriespunt 31 dec. 1 jan. 2 Jan. zon op onder 08.48 IG.38 IW.48 16.39 06.43 16.40 maan op onder 09 40 19 13 1022 2032 10.57 21.51 In deze zaak, die al loopt van af 1972, werden de twee röntge nologen eerst door de Bossche rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenis, waarvan zes voorwaardelijk. In hoger be roep werden de artsen bij ge brek aan bewijs vrijgesproken. Dr. P. K. en dr. J. van Z. claimden daarop meteen smar- tegeld en betaling van achter stallig loon door het Josephzie- kenhuis. Aan loon betekende dat een bedrag van 11.221,07 gul den per maand. De Eindhovense kantonrecht wees deze claims toe. De vier benadeelde zieken fondsen en de inspecteur voor de volksgezondheid in Noord- Brabant brachten de zaak ver volgens voor het medisch tucht college. Tegen de uitspraak van het tuchtcollege is nog hoger beroep mogelijk. Een van de advoctten van de röntgenologen heeft al aangekondigd hier zeker ge bruik van te zullen maken. Chaos in Teheran: sjah tijdelijk weg? (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De FNV ziet weinig aanknopingspunten in de brief van de werkgevers om het overleg over een centraal loonakkoord in de Stichting van de Arbeid te hervatten. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteren dat de werkgevers in feite alle verlangens van de vakbeweging op voorhand al afwijzen. De FNV heeft al eerder de suggestie gedaan om in de Stichting van de Arbeid tot deelakkoorden te komen. Bij voorbeeld over aftopping van de prijscompensatie. Zulke afspra ken zouden de cao-onderhande- 'nnge in de bedrijfstakken een steuntje m de rug kunnen ge ven In de brief van de werkge vers worden deelakkoorden op een' aal niveau echter "niet ef fectief" genoemd. Overigens laten de werkge vers in de brief weten ook de kans op een centraal akkoord erg kiem te achten, Wim Kok noemde de brief daarom "hoog uit een doorzichtige poging om ons nog eens een keer nee te la ten zeggen." De FNV ziet wel iets in de suggestie van de werkgevers om te praten oer de problematiek van de arbeidsmarkt, waar te genover veel werklozen ook veel onvervulbare vacatures staan. Daarbij kan de liefde volgens Wim Kok echter met van één kant komen. Er met dan niet al leen worden gepraat over de vraag hoe je mensen geschikt kunt maken om vacatures te vervullen, maar ook over de vraag hoe de werkgevers die ba nen aantrekkelijker kunnen maken. (géén ander nummer) Vraag noar de afdeling obonneewnir» maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur. ZATERDAGS IS DE AfDEUNG ABONNEESERVICE EO! 16.00 UUR BEREIKBAAR. TOKIO - In talrijke Aziatische landen begint maandag het "Jaar van het Schaap", genoemd naar een van de twaalf dieren die aan het sterf bed van Boeddha hebben gestaan. Het kan volgens Japan se waarzeggers een jaar worden dat in het teken van de vrede staat, omdat het schaap bekend staat als zacht, bedeesd en weerloos. Mensen, die in een "Schapenjaar" gebo ren zijn, zijn over het al gemeen vriendelijk, intel ligent maar ook koppig. In de loop van de histo rie zijn er vele goede Schapenjaren geweest: 1847, toen de eerste Afri kaanse republiek Liberia werd uitgeroepen; 1919, toen de Vrede van Ver sailles een einde maakte aan «le Eerste Wereldoor log en 1967 toen in China de culturele revolutie heerste. Maar slechte jaren wa ren er ook, die geken merkt werden door na tuurrampen en grote branden, zoals in 1871 in Chicago. (Van onze soc. - econ. redactie) ROTTERDAM Het nieuwe Europese Monetaire Systeem, dat bedoeld is om evenwicht te scheppen tussen de waarde van diverse Westeuropese munt soorten, komt er definitief niet per 1 januari. De Franse regering blijft op het standpunt staan dat er eerst overeenstemming moet komen over het geleidelijk afschaffen van de subsidies op landbouw- produkten, die worden gebruikt om schommelingen in die prij zen in de EG-landen op te van gen Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van fi nancien toonde zich teleurge steld. De Westduitse regering hoopt dat de ministers van land bouw van de EG-landen er op 15 januari alsnog uit zullen kun nen komen. Diepe smart overvalt de ze Pers als hij het l'jk van zijn gedode broer naar diens laatste rust plaats begeleidt Op de begraafplaats van Tehe ran aangekomen, plengt hij zijn tranen op het in doeken gewikkelde stof felijk overschot, waarop de beeltenis van de ayatollah Khomeiny is gespeld. De gedode is slechts een van de tien tallen die de laatste da ge,; dr> dood vonden. -De belangrijkste adviseurs van president Carter van het ministerie van Buitenlandse za ken en van defensie zijn van nacht in allerijl bijeengekomen op het Witte Huis. De bijeen komst werd geleid door David Aaron, plaatsvervanger van Carters adviseur voor Nationale Veiligheid, Brzezmski. Enige punt op de agenda: Iran. Het Amerikaanse vliegdek schip de Constellation is, geës corteerd door vier kleinere oor logsbodems, van de Filippijnen vertrokken naar de Perzische Golf. Binnen een week moet het schip bij Iran positie kunnen kiezen. De Russische tv heeft gister avond laat de beschuldigingen herhaald dat de VS zich voort durend mengen in de Perzische crisis. "De Iranezen dienen met rust te worden gelaten om hun eigen problemen op te lossen", aldus poiiUek commentator Va lentin Zortn. Hij zei nadrukke lijk dat de situatie in Iran nu een kntiek punt heeft bereikt en dat de gebeurtenissen in de zeer nabije toekomst van beslissend belang zijn. De grootste tegenspeler van de sjah, de ayatollah Khomeiny, is woedend over 'de samenzwe ring van de regering* om een kunstmatig tekort aan olie in het binnenland te creeren. "Dat doen ze alleen om de demon straties te doen ophouden. Wij weten dat de olieproduktie voor binnenlands gebruik gewoon doorgaat" ROME - Een vliegende schotel heeft gisternacht een kleine eiectriciteiis- centrale in het bergmas- sief van de Gran Sasso buiten gebruik gesteld. Technici en de politic staan voor een volslagen raaa_et Twee employees van de centrale namen de 'ufo' waar. Het ding zoemde, gaf licht en had "rooie vleugels". Op dat moment draaiden alle instrumen ten dol zelfs de meter- tjes die buiten gebruik waren. Even later waren alle knoppen naar de knoppen. Electriciëns hebben geen idee hoe ze de zaak weer aan de gang moeten krijgen. „En als er nou nog maar een rationele verklaring voor was. Maar niks. zelfs geen blikseminslag," aldus de verbijsterde deskundigen. Ook in Cordoba (Ar gentinië) en boven Bah rein aan de Perzische Golf zijn schotels actief. „De onze was maar een kleintje," aldus de twee vrouwen die *m zagen verontschuldigend. (Van onze redactie buiten land) TEL AVIV De ongeveer duizend -leden van de sekte 'Zwarte Joden* moeten zo snel mogelijk Israël uitgezet worden. Zo luidt het advies van de Israëlische politie in een geheim rapport over een geheimzinnige sekte in de Negeb woestijn. Naar aan leiding van de massale zelf moord van de sekte van Jïm Jones in Guyana iiet Israël dit rapport maken. De "Zwarte Joden' maken zich, volgens de politie veelvul dig schuldig aan misdrijven, zijn vaak in conflict met andere Joden en houden er eigen wet ten en gewoonten op na die strijdig zijn met de Israëlische wetgeving. 13e 'Zwarte Joden' zeggen de enige authentieke af stammelingen te zijn van aarts vader Abraham. Volgens hen zijn de Israeli's niet anders dan 'verjoodste Europeanen'. De eerste "Zwarte Joden' kwa men na de juni-oorlog van 1967 met een toeristenvisum uit Amerika naar IsraeL Na 1970 werden geen inreisvergunnin- gen meer gegeven. De sekte leeft zonder veel kontakten met de buitenwereld in de woestijn. De absolute lei der is Benn Carter. De enige bronnen van inkomsten zijn hulpverlening van sekteleden uit het buitenland en sociale uit keringen van de staat Israël. Het geheime politierapport is gepubliceerd door het blad 'Je- dioth Aharonoth*. 1%, kt". Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes ontvangt de delega ties van schippers en verladers om een laatste poging te doen uit de problemen ronu een toer beurt regeling te komen. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG De staking van binnenvaarschippers gaat volgende week dinsdag door. Het laatste gesprek gisteren tussen staatssecre taris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en de orga nisaties van schippers en verladers is op niets uitgelo pen. Voor de schippersbon- den ONS en ASV is het laat ste voorstel van de staatsse cretaris voor een wettelijke regeling van een toerbeurt systeem voor de binnen vaart naar beigië en Frank rijk onaanvaardbaar. Mevrouw Smit-Kroes stelde voor om binnen een maand de verplichting te regelen voor de aankoi.diging van vracht en vracht voorwaarden en binnen een half jaar een instituut m het leven te roepen voor de regeling van de vracht. In dat instituut, waarin bindende afspraken zouden moeten worden gemaakt over vrachtniveaus, vervoers- voorwaarden, contracten, com missies en verdeling van reisbe- vrachting, zouden zowel schip pers als verladers en overheid moeten zijn vertegenwoordigd. De schippersbonden ONS en ASV en de toerbeurtvereniging Noord-Zuid vinden dat de ver laders volgens de voorstellen in het instituut te veel inspraak krijgen. De verdeling van de vrachten willen de schippers in eigen handen houden. De verladersorganisatie EVO en de federatie van schippers bonden menen dat verder over leg over de problematiek van de toerbeurtregehng sterk bemoei lijkt wordt door de staking. PUTTEN - Bij een inbraak in een villa in Putten is voor onge veer een half miljoen gulden aan antieke voorwerpen gesto len. 'j 1 ik geef hiermee op als nieuwe abonnee; Naam. Adres; Plaats- Soort abonnement: Okwartaal Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij. Naam afzender: Adres; Plaat W. II ittrTi Adüfc

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1