Gangster in borst gewond bij vuurgevecht Vrijheid snel gebruikt 1 BRITSE STAKING: Kunstmest vervangt zeezout Sowjet-veto Cambodja? Schouwburgplein krijgt dagmarkt W Rokers sterven jonger Weerbericht wordt eenvo er Verpleegster verkracht in Eigen bijdrage ziekenhuis wordt 5 gulden per dag Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend. B I J 9 I I lil n Alle voetbal afgelast in weekeinde Sirene dol kom kijken... naar eiken 't Eikenhuys Ui t ll t'IT Opklaringen je, Aii' Meer mensen in WAO en AAW Zuidafrikaan mag toch in Miami boksen SHOWMODELLEN INFORMATIE OVER BEZORGING: 'Daar heb ik Vrijdag 12 januari 1979 34e jaargang no. 9679 fi i Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - Reeds volgende week zullen er ten ge volge van de staking van 20 a 30.000 van de 400.000 Brit se vrachtwagenchauffeurs een miljoen tijdelijk werk lozen .extra zijn, aldus minister van Financiën Denis Healy. Healy was waarschijnlijk nog optimistisch. Gaat de staking bij de Britse spoorwegen door - er zijn voorlo pig twee stakingsdagen gepland: volgende week dins dag en donderdag - dan zal het aantal tijdelijk werk lozen zeer snel kunnen oplopen tot een kwart van de beroepsbevolking in Engeland, wat neerkomt op ruim zes miljoen werknemers. Water koken Zie verder pagina 7 (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De twee Israëlische gangsters die dinsdag in Amsterdam drie leden van de Koninklijke Marechaussee hadden ontwapend, zijn vannacht door een tien man sterk speciaal arrestatieteam van de Rijkspolitie na een vuurgevecht overmeesterd. Een van de arrestanten, de 20-jarige E. K., werd door een kogel in de borst getroffen en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De andere, de 22-jarige Y. A.. bleef ongedeerd. Arrestatieteam Pistolen Tekorten door de gladheid ffiimmilft Nieuw&Binnenweg 190-195 CT(4 etages) Rotterdam, fclasetehe meubelen Tel. 010-769122* ..V.' Bel 010-14 74 00 j| Nog geen drie mi- nute na haar vrij la- ting uit een Iraanse II gevangenis houdt Masomeh Sjadama- ny een portret otn- 11 hoog van ayatollah I Khomeiny, dé poli-, II tieke tegenstander H van de sjah. .- Masomeh, die vier ||$en een half jaar als f! i politieke gevangene |i heeft vastgezeten, II was de eerste van 68 •§f'gevangenen die door ff de nieuwe Iraanse I premier Bakhtiar j§ zyn vrijgelaten. Een menigte verwanten en vrienden bereidde 'ff hen buiten de ge- vangenis een onstui- mig welkom. p Zie ook pagina 7 M .émmmummmmmmmmÈê NEW YORK - Spre kend namens de rege ring-Pot heeft het voor malige Cambodjaanse staatshoofd prins Noro dom Sihanoek gisteren in het Veiligheidsraad-de bat over Cambodja de Vietnamese invasie in Cambodja scherp veroor deeld. 9 Zie verder pagina 7 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel, aarr Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. JJ i Wateroog** ff ge&etsrï 1 vandaag Nieuwe abonnee bon I .-'»ïi|j Politieteam gij) pt Israëli's HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,30X2 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74,00 Opgeven van Tire (rubrickadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Miljoen extra 'werklozen' Minister-president Callaghan hééft echter, ondanks heftig aandringen van de Conservatie ve oppositie, niet de noodtoe stand willen aankondigen of zelfs maar in overweging willen riemen. Daarvoor is de toestand, aldus de regering-Gallaghan, nog lang niet ernstig genoeg. Wel heeft dei regering de noodtoestand moeten afkondi gen voor Noord-Ierland. Daar hebben namelijk* in tegenstel ling tot Engeland. Schotland en Wales, de tankwagenchauffeurs hun werk niet hervat. In Ierland kunnen nu vrijwel geen parti culiere auto's meer rijden en de openbare diensten functioneren niet meer. Het leger heeft in middels de vitale bedrijven overgenomen. In het noordwesten van Enge land zijn vanmorgen enkele duizenden arbeiders van de rio- lerings- en waterleidingsbedrij ven een wilde staking begonnen. Het is een voorproefje van de grote staking van alle handar beiders in gemeentedienst die is aangekondigd voor 22 januari. Het resultaat van de staking m Noord-Engeland is, dat onge veer een halt. miljoen mensen onder andere in het gebied rond Manchester - hun waterleiding niet meer normaal kunnen ge bruiken. Hun is aangeraden het drinkwater voor gebruik te ko ken. Als de staking voortduurt, zal binnen enkele dagen de hele watervoorziening in het gebied stagneren. Een wilde staking is ook uit gebroken onder de piloten op de Europese diensten van British Airways. (Van onze sportredactie): ROTTERDAM Er wordt dit weekeinde nergens in Neder land gevoetbald, in competitie verband althans. Competitieleider Jan Huij- bregts besloot vanmiddag in cverleg met de Grondtechnische Dienst ook het programma in de ere- eri eerste divisie af te gelas ten, nadat hem uit alle delen van het land onheilspcl lende berichten over de toestand van de velden hadden bereikt. Eer der waren alle amateurwed strijden (ook die in de afdelin gen) en de duels van de jeugd- elftaiien betaald voetbal, ge schrapt. De blauwe Peugeot waar mee het tweetal na het vast binden van de marechaussees dinsdagavond een goed. heenkomen had gezocht, was gisteren in Amsterdam- Noord aangetroffen.. In datzelfde stadsdeel ar resteerde de Amsterdamse recherche gistermiddag de 34-jarige, uit Casablanca af komstige Fransman G.S.B. De man was in het bezit van een Smith en Weston-revol- ver met "soft nose" - dum dum patronen. Hij ver klaarde met zijn vrouw en dochtertje woonachtig te zijn in een pand aan de Azal eastraat, waar hij de twee voorvluchtige Israëli's gast vrijheid had verleend. De Amsterdamse politie be sloot vervolgens de hulp in te roepen van het arrestatieteam van de Rijkspolitie, dat gewa pend is met machinegeweren en karabijnen. Er werd een spe ciaal coördinatiecentrum inge richt in het politiebureau aan de Waddenweg, waar twee officie ren van Justitie zich belastten met de leiding van de operatie, die om vier uur in de afgelopen nacht een aanvang nam De woning aan de Azalea straat waarin de Israëli's blij kens de gegevens van de recher che samen met de Franse vrouw en haar dochtertje nog steeds verbleven, was gelegen op een eerste etage. Onmiddellijk na dat de politie de voordeur had geopend en haar komst had aan gekondigd, klonken uit het pand salvo's uit de gestolen dienstpis tolen van de dinsdag geknevelde marechaussees. Het vuur werd beantwoord met de karabijnen. De machinepistolen werden door het arrestatieteam niet ge bruikt. Na een korte vuurwisseling ging de politie de woning bin nen, waar alle gezochten wer den aangetroffen. De vrouw en het kind bleken ongedeerd. De politie legde beslag op de drie dienstpistolen van de mare chaussees en een revolver waar over het tweetal bleek te be schikken. Met dit laatste wapen waren ze er dinsdag in geslaagd de drie marechaussees onder schot te nemen. Zoals bekend waren de Isra eli's deze zomer gearresteerd omdat ze een gewapende over val hadden gepleegd op een ju welier te Amsterdam. Eind de cember ontsnapten ze uit de jeugdgevangenis te Zutphen. w.w (Van een onzer verslaggevers) HENGELO - Frankrijk kan geen zeezout leveren aan Akzo Zoutehemie omdat het land de bin nenlandse vraag naar middelen om de gladheid te bestrijden zelf niet aankan. Akzo had in Frankrijk 20.000 ton zee zout besteld om tegemoet te kunnen komen aan de vraag van vooral de pro vincies Zuid-Holland. Zeeland en Utrecht De beide depots van Akzo die deze provincies van wegenzoat moeten voortien zijn grotendeels door hun voorraden heengeraakt doordat, on der andere als gevolg van de schïppersstakingen geen aanvullingen kwa men vanuit Hengelo. Sommige gemeenten zijn noodgedwongen overgegaan tot de aan schaf van de oorspronke lijk als kunstmest bedoel de stof Ureum. Het is wel vijf keer zo duur als ge wone pekel, maar het vriespunt van ureum ligt veel lager (bij min twaalf graden) en het is minder schadelijk. De vraag naar keuken zout is de afgelopen we ken meer dan vervijfvou digd. In plaats van de normale 400 ton vragen de grossiers nu om 2200 ton. Omdat de Akzo maar 800 ton per dag kan leveren is men overgegaan tot een vorm van "distributie". De grossiers krijgen twee maai zoveel als anders om dc verdeling eerlijk te houden. Als reden voor het oplo pen van de vraag geeft Akzo "de kleinschalige bestrijding van de glad heid. Veel mensen strooien keukenzout voor op de stoep." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Er komt een dag- markt voor levens middelen op het Schouwburgplein tegenover De Doe len., Nog dit jaar wil bet college van B. en VV. regelen dat er maximaal dertig kramen ko men voor de ver koop van onder andere aardappe len, groente, fruit, brood, poelierswa ren, zuivelproduk- ten, dierenvoeders, snijbloemen, plan ten en exotische levensmiddelen. De markt moet dagelijks van ne gen uur 's morgens tot zes uur 's avonds open zijn. Op zaterdag is dat tot vijf uur 's mid dags. 'Het Overlegor gaan Detaulhandel en Ambacht, waarin midden- en kleinbedrijf, grootwinkelbe drijf en ambulante handel vertegen woordigd zijn, is akkoord met de plannen. De Ka mer van Koophan del en de Stichting City Rotterdam beraden zich nog. AMSTERDAM - Een loeiende BB-sirene op het Amsterdamse Spui heeft vanmorgen vroeg een uur lang duizenden Amster dammers uit hun slaap opge schrikt De oorzaak van; het plotseling afgaan van de sirene, was een kortsluiting in een PTT-kabel. E» 9 9J Mariniersweg 281,hk.Hoogstraat, R'dam 'sMaandaqsgesbten Tel.010-133744f meubelen die we niet meer nabestellen zijn nu sterk afgeprijsd.- g Kom eens langs. .Opklaringen en voornamelijk to de kustprovincies enkele sneeuwbuien. Tot matige afne mende wind uit noordwest tot boord. Minimumtemperaturen van 0 graden vlak aan zee tot circa min 5 graden in het. bin nenland. Maxima omstreeks plus 2 gra den. O jan. maan op onder op onder 16-54 17.33 0ai9 (géi n end«r nummer) Vroog neer de sideling sbenreewnrkt mgondsg t/m «rijdsg lol 19.00 uur. ZATERDAGS IS 01AIDEUNG ABONNEESERVICE TOT 14.00 UUR BEREIKBAAR. DUBLIN' - De Ierse en de Amerikaanse regering hebben een nieuw offen sief geopend tegen het ro ken van sigaretten. In Ierland wordt bet deze maand voor tabaksfabri kanten verplicht hun pakjes te voorzien van de vet gedrukte tekst „Ro kers sterven jonger", en de Amerikaanse regering heeft een somber anti rook-rapport van 1200 pa gina's gepubliceerd. Het rapport vermeldt dat sinds '64 het aantal mannelijke rokers is ge daald en het aantal vrou welijke gelijk isgebleveu. Het aantal gevallen van longkanker onder Ameri kaanse vrouwen is sinds '55 vervijfvoudigd- In Ierland wordt ook de invoer verboden van bui tenlandse bladen die zicb in hun advertenties niet houden aan de anti-rook- bepalingen. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO - Een 19-jarige leerling-verpleegster is, onder bedreiging, verkracht op het parkeerterrein achter het Hen gelose koningin Juliana-zieken- huis waar ze werkte. De dader, een ongeveer 20-jarige jonge man, is tot nu toe spoorloos. De jongeman wachtte de leer ling-verpleegster op toen ze uit de nachtdienst kwam en naar haar auto op het parkeerterrein liep. Hij dwong haar naar een stille plek op het terrein te rij den. Na anderhalf uur liet de dader het meisje gebonden en geblind doekt in de auto achter. 2e slaagde erin zich vrij snel los te maken en bij een boerderij de politie te waarschuwen. DEN HAAG Maandag begint het KNMI een proef met vereenvoudigde weers verwachtingen in de nieuwsuitzendingen op Hil versum 3 en Sn de korte nieuwsuitzendingen op Hil versum 1 en 2. De weersverwachtingen zul len sterk worden ingekort. Zo wordt de wind alleen nog ver meld als het flink waait (meer dan 6 op de schaal van Beaufort) en wordt alléén bij vorst de mi nimumtemperatuur aangege ven. Per 1 april, wanneer de zo genaamde zenderkleuring in gaat, zal vijf maal per dag een uitvoeriger weersverwachting via de radio worden aangebo den. In de algemene weersver wachtingen zal het gebruik van jargon zoveel mogelijk worden vermeden. Sihanoek, die Vietnam ervan beschuldigde „een Hitler-achti- ge blitz-krieg" tegen Cambodja te hebben gevoerd, riep de raad op Vietnam op te dragen zich onmiddellijk uit Cambodja te rug te trekken. Hij pleitte cr verder voor het nieuwe bewind in Phnom Penh diplomatieke erkenning te onthouden en alle internationale hulp aan Viet nam stop te zetten. Sihanoek kreeg steun van China, dat een resolutie indien de waarin de eisen van de prins worden herhaald. Het is on waarschijnlijk dat de resolutie zai worden aangenomen - ver wacht wordt dat de Sowjet Unie dat zal verhinderen door haar vetorecht te gebruiken. De Vietnamese afgevaardigde Ha Van Lau noemde de gebeur tenissen in Cambodja het gevolg van een massale opstand „van het Cambodjaanse volk tegen Met vertrokken gezicht probeert wereldkam pioen zwaarge wicht Muham- med Ali zich te ontworstelen aan een houd greep van de tv- presentator Dick Cavett. Sa men waren de beroemdheden naar New Or leans getogen, de plaats vxmr het Ali onlangs is gelukt voor de derde maal de wereldtitel te veroveren. (Van onze soc.-econ, redactie) UTRECHT Het kabinet Van AGt heeft besloten per 1 april voor ziekenfondspatiënten een eigen bijdrage van vijf gulden per dag in te voeren bij opname in ziekenhuizen of inrichtingen. Dat heeft staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid) meegedeeld aan de Zieken fondsraad. Oorspronkelijk was de regering van plan de eigen bijdrage - in het kader van de bezuinigingen op tien gulden per verpleegdag te stellen. Nu beeft het kabinet het ad vies van de Ziekenfondsraad overgenomen die had berekend dat de kosten die patiënten niet hoeven te maken bij opname (voeding e.d.) hooguit vijf gul den per dag bedragen. Het betreft hier patiënten die onder de Ziekenfondsverzeke ring of de Algemene Wet Bij zonder Ziektekosten (AWBZ) vallen. AMSTERDAM Vorig jaar zijn er weer 49.000 mensen bij gekomen die uitkering wegens' arbeidsongeschiktheid krijgen. Er zijn nu in totaal 568.000 men sen die een WAO- of AAW-uit- kering trekken zijn onderdrukkers". Het debat in de Veiligheids raad wordt vanavond voortge zet. Mogelijk zal dan ook de mi nister van Buitenlandse Zaken van het nieuwe Cambodjaanse bewind. Hun Sen, aan de be raadslagingen deelnemen. Hoewel in Cambodja nog op diverse plaatsen gevechten aan de gang zijn hebben de nieuwe machthebbers in Phnom Penh gisteren officieel de „Volksre publiek (Kampuchea" uitgeroe pen en de „totale ineenstorting van de Pol-Pot-kliek" bekend gemaakt ORLANDO - Een Ameri kaanse rechter heeft gisteren het besluit van de regering om de Zuidafrikaanse zwaarge wichtbokser Kallie Knoetze geen werkvergunning te ver strekken, vernietigd. Knoetze. tweede op de lijst van uitdagers van wereldkampioen Muham mad Ali, kan nu morgen in Mia mi Beach alsnog in actie komen tegen de Amerikaan Bill Star- key. Eerder deze week werd de blanke Zuidafrikaan als onge wenste vreemdeling beschouwd, nadat anti-apartheidsbewegin gen aan het licht hadden ge bracht dat Knoetze als politie man in Pretoria ooit een 15-jari ge neger door beide benen schoot. •k geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode Plaats: - soort abonnement: D kwartaal O jaar Hij/Ztj ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: Adres: Postcode Plaats. ivfi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1