3000 vissers en paard gered 'Engeland zal van maandag af hongeren' Nederlandse militairen naar Libanon POLITIE VRIJUIT NA NEERSLAAN FOTOGRAAF Pottenbakster Be« unieke taiiaiMlff @©k is gauw verdiende Kapers laten 75 man gaan Leven iets minder duur Wisselfout kost bank 37 mille Vredeskapsel Dader meldt zich 'Politie boekte kamer SUIKER DUURDER Van drijvende schots Wateroog, gebeurt vandaag... INFORMATIE OVER BEZORGING: Sneeuwbuien (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De invoering per I april van een eigen risico voor ziekenfondspatiënten van vijf gulden per verpleegdag lijkt alsnog tot mislukking gedoend. Zaterdag 13 januari 1979 34e jaargang no. 9680 Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - „Alleen een wonder kan volgende week in Engeland een al gemene spoorwegstaking voorkomen." Dat zei gis teravond de voorzitter van de machinistenbond.. Ray Buckley. „Maar, al dus Buckley, de bond zal trachten de staking te be perken tot twee dagen, dinsdag en donderdag." Noordwest-Duitsland mag dan zowat onder de sneeuw verdwenen zijn, de Hamburgse dierentuin heeft er een jumbo-attractie bij Een lobbes van een olifant in sneeuwverpakking trekt de hele dag een sloert joelende kinderen door de hele zoo. En daar kijken alle andere dieren dan weer zeer van op. Let u ook even op het voorste kind. Dat heeft het ze kere voor het onzekere genomen.... Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek ais beloning. Royaal lormaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. zie pagina n 22}24,26,28r3Qr Nieuwe abonnee bon Bel 010-14 74 00 risico van onuitvoerbare zaak 1 io;' verzekerden en zieken fondspatiënten ontstaat, volgens de VNZ, omdat particulier ver zekerden die ten laste van de AWBZ worden verpleegd niets extra's hoeven bij te dragen. In tegenstelling tot de AWBZ-pa- tienten van het Ziekenfonds. Prof. Tiddens verweet de re gering in feite dat de kostenstij ging verkeerd wordt aangepakt. Volgens hem is die stijging voor een aanmerkelijk deel te wijten aan ondoelmatig gebruik van specialistische medische zorg. En dat gebrek aan efficiënte aanpak wordt door de maatregel niet bestreden, aldus Tiddens. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen zet grote vraagtekens bij de uitvoerbaar heid ómdat de heffing beperkt blijft, tot bepaalde categoriën verzekerden. De maatregel geldt immers niet voor ongehuwden onder de achttien jaar; onge huwden van 18 jaar en ouder die geen eigen inkomen genieten en gehuwden en ongehuwden die aanspraak maken op kinderbij slag. De Ziekenfondsen weten niet of de patiënten al dan niet Kinderbijslag ontvangen, aldus de VNZ, zodat controle vrijwel onmogelijk is. Discriminatie tussen particu- O ,,/Viet of nauwelijks uitvoer- de Rijksuniversiteit van Lini- baar," zegt de Vereniging van burg, prof. dr. H. Tiddens. Nederlandse Ziekenfondsen „Een nieuw argument voor VNZ, „en bovendien discrimine- onze extra looneis van twintig rend tussen particulier verzeker- gulden per maand," zegt de Fe- den en ziekenfondspatiënten." deratie Nederlandse Vakbewe- „Het eigen risico leidt niet tot ging verontwaardigd. „Een betere beheersing van de kosten schandelijke voortzetting van van specialistische zorg," rea- een beleid dat de meest kwets- geert de rector-magnificus van bare groepen pakt." HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25, 3012 EL Rotterdam, tel. 0X0 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 mogelijke positie te red den. Vier vliegtuigen «n drie helicopters coördi neerden de grootste red dingsoperatie die ooit aan die verre, koude kust werd verricht. Twee dagen lang was het complete garnizoen in de weer. Maar toen was ook iedereen inclusief de trouwe viervoeter weer veilig aan de vaste wal. „Ongelooflijk. Alles ver liep vlekkeloos. Niemand raakte gewond of had zelfs erge last van koude." aldus juichend het blad Komsomolskaja Prawda (editie Wiadiwostok) gis teren. De vissers werden om schreven. als "overijveri ge lieden die alles op alles hadden gezet om in ja nuari een maaltje verse vis te verschalken. De reddingsoperatie moet een bedrag van so'n kwart miljoen gulden hebben gekost. WLADIWOSTOK Drieduizend sportvissers en een paard zijn even buiten de haven van Wia diwostok op het nippertje gered. Zij kwamen in le vensgevaar toen het ijs waarop ze zich bevonden ineens uiterst gevaarlijk werd door plotseling in vallende dooi - onge hoord in deze tijd van het jaar. Een grote schots maak te zich los en dreef weg met z'n duizenden 'opva renden', een zekere dood tegemoet. Gelukkig werd de calamiteit .opgemerkt door een stelletje stuurlui aan de wailckant in de havenstad. Zij alarmeer den leger, luchtmacht en marine. Die kwamen grootscheeps in actie. Maar liefst een comple te vloot van 20 schepen, voorafgegaan door ijsbre- kers, voer uit om de be narde vissers uit hun on- Volgens de directie van de spoorwegen zal het evenwel on mogelijk zijn na dinsdag een normale dienst te onderhouden op dagen dat niet gestaakt wordt. Spoorwegen in Engeland, aldus de directie, zijn gebaseerd op continu werken. Er is niet ge noeg rollend materieel om een ..hikkend bedrijf" aan de gang le houden. Stagnerend railvervoer dus. En een verdere uitbreiding van de actie van de chauffeurs van vrachtwagens. Volgens een schatting van gisteravond wa ren zestig duizend chauffeurs niet aan het werk. De gevolgen van de sociale onrust worden steeds meer merkbaar en voel baar. De meeste supermarkten vjr overgegaan tot een 'distri butie' van levensmiddelen.'Niet meer boter per klant dan een pond. Niet meer dan een kilo suiker. Niet meer dan zes eieren. En herhaaldelijke oproepen van opper-kruideniers 'kslm te blij ven en het hoofd koel te hou den'. In de winkels waar nog diep vries werd verkocht waren de hoofden allerminst koel. Er werd fors gehamsterd. De B.B.C.-radio droeg het zijne bij tot de paniek door in het belang rijkste nieuws van de dag, om zes uur gisteravond, een des kundige te laten uitleggen dat van volgende week maandag af Engeland „echte honger" zaJ lij den. Ondanks het feit. dat de vakbond van transportarbeiders heeft toegezegd voedseltrans- porten „zo veel mogelijk" te zul len ontzien. Zie verder pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Vijfduizend Amerikaanse dollars 10.000) voor wie weet tc vertellen waar do zakenman-miljonair J. van der Mare! zich bevindt Die be loning heeft de Rotterdamse of ficier van justitie gisteren uiige-' loofd in de mysterieuze zaak rond „het zakenwonder uit Wassenaar". De verdwijning van Van der Marei werd bekend, toen de Rotterdamse politie op 18 no vember vorig jaar een echtpaar arresteerde dat 420.000 dollar zou hebben verduisterd van de zakenman. Deze liet op 11 fe bruari 1978, één dag na de ver duistering, voor het laatst iets van zich horen. Hij vertelde toen dat hij van de Bahama- eilanden naar Florida in de Ver enigde Staten zou vertrekken, Volgens de autoriteiten is Van der Marei daar nooit aangeko men. Sindsdien is hij spoorloos. TUNIS - Alle 75 passagiers van de gekaapte Tunesische Boeing 727 zijn veilig. Ze kre gen vanochtend vroeg op het vliegveld van Tripoli in Libië hun vrijheid, nadat de vier ka pers daar na onduidelijke om zwervingen voor de tweede keer waren "neergestreken. De gehele bemanning, acht man, moest aan boord blijven. De kapers eisen onder meer de vrijlating van de Tunesische vakbondsleider Habib Achour, die tien jaar uitzit wegens het organiseren van een staking tegen president Bourguiba. De Boeing kwam van Frank fort en was, met o.a. 23 West- duitse toeristen, op weg naar het eiland Djerba. Na een tus senlanding in Tunis namen de kapers de touwtjes in handen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Hoofdoffi cier van Justitie mr. J. D, de Jong meent, dat bij de politie geen verwijt kan maken over haar optreden tijdens de rellen van 12 oktober 1978 te Schiedam, bij welke gelegenheid ANP-fo- tograaf ï'aul Stolk door leden van de Haagse mobiele brigade werd neergeknuppeld. Die foto graaf hield daar een lichte her senschudding aan over en dien de later een klacht in. In antwoord op die klacht deelt mr. De Jong nu mede, dat hij de rijksrecherche een onder zoek heeft laten instellen. „Daaruit is mij gebleken" - schrijft hij aan Stolk - ..dat er geen afspraken tussen pers en korpsleiding waren gemaakt 'over de vraag of persvertegen woordigers zich nabij de rellen zouden kunnen ophouden en dat de politie op dit punt niet spe ciaal was geïnstrueerd. Boven dien was de herkenbaarheid van de journalisten en fotogra fen onvoldoende omdat de acties in duisternis werden uitge voerd". Ook meent hij, dat Stolk wel iswaar als fotograaf bij de Rot terdamse politie goed bekend is. maar minder bij de Schiedamse en nog minder bij de Haagse mobiele brigade, die ter assis tentie naar Schiedam was ge stuurd. „Daarom kan ik de poli tieambtenaren geen verwijt ma ken over hun optreden, hoe on aangenaam dit wellicht ook bij u overkomt Zij hebben in op dracht van de korpsleiding de rellen door een krachtig, gericht optreden beëindigd. Een straf vervolging tegen de politieamb tenaren zal door mij niet wor den ingesteld." 9 Zie verder pagina 5. (Van onze soc.-) (econ. redactie) DEN HAAG-Het leven is van half no vember tot midden december 0,1 procent goedkoper gewor den. Over heel 1978 stegen de prijzen met 4.1 procent. Het jaar ervoor was de inflatie nog 6.4 pro cent. Prijsstijgingen deden zich eind 1978 ding, verse groen ten, bloemen, plan ten en roomboter. Dc loondeskundi- ge van de Federatie Nederlandse Vakbe- wegihg, Frans Drabbe, is "niet on tevreden" met het inflatie-percentage van 4,1. Hij noemde het een goede aanzet om komend jaar on der dc vier procent te blijven. onder meer voor bij eieren en benzine, goedkoper werden vooral dameskle- GRONINGEN - Door een foute berekening heeft een Gro ningse loketbeambte gisteren per ongeluk 37.000 gulden te veel uitbetaald aan een klant die geld wilde wisselen. De man ontdekte de fout even nadat de klant was vertrokken. Een man en een vrouw had den zich aan het Grenswissel kantoor in het slation van Gro ningen vervoegd met het doel 80.000 Franse franks in guldens om te wisselen. Het paar had ge rekend op ongeveer 36.000 gul den Maar de loketbediende reken de fout en betaalde hun 73.000 gulden uit De te rijke klanten Ain spoorloos in de Groningse binnenstad verdwenen. ROTTERDAM - „Met die collega willen we wel eens kennismaken," dachten Rotterdamse re chercheurs toen zij hoor den dat er voor een colle ga uit Groningen een ka mer was geboekt in het Rijnhotel. De kamer was bespro ken door „rechercheur Smit van de Rotterdamse narcotica-brigade" voor zijn Groningse collega VanderZande. (Van een onzer verslaggevers) HÏLVAARENBEEK - De 46-jarige kunstenaar Theo N. heeft gisteren de 49-jarige pot tenbakster Licsbeth Brader, met wie hij in een boerderij bij Hil- vaarenbeek samenwoonde en -werkte, door messteken om het leven gebracht Na zijn daad vluchtte Theo N. in overspannen toestand het huis uit Op de rijksweg naar Amsterdam meldde hij zich via een ANVVB-praatpaal bij de po litie. Twee van de vier kinderen van het slachtoffer, die thuis waren tijdens de steekpartij, hebben niets van het gebeurde gemerkt Liesbetb Braber had in Bra bant een grote naam als potten bakster en keramiste. Een jaar geleden trok Theo N. bij de weduwe in. Zij zetten ge zamenlijk een atelier en een ex positieruimte op. N. die enige jaren in een psychiatrische in richting is verpleegd, heeft drie mislukte huwelijken achter de ■rug. Vóór zijn verblijf bij me vrouw Brader leidde hij een zwervend bestaan. Het Weense kappersechtpaar Grecht heeft gemeend dit vre deskapsel te moeten ontwerpen. Zelf vinden zij behalve de opge zette duif "ook de sluier nogal bijzonder - want geknoopt van het eigen haar." Het blijft haar van boven - en daar zullen we dan.maar vrede mee hebben. Overeen was gekomen dat de Rotterdamse poli tie de hotelrekening zou betalen. De kennismaking vond niet plaats want de re chercheurs kende „hun collega" al; het was een man die al eerder bij de politie bekend was, de 43-jarige E.S. zonder vas te woon- of verblijf plaats. De kamer in het Rijn- hotel kon de man niet be talen. De Rotterdamse politie was zo collegiaal om hem aan een kamer bij het Leger des Hells te helpen. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats: soort abonnement D kwartaal U jaar Hi|/Zi| ontvangt Hel Vrge Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de2e handdoek als beloning bij Naam afzender: Adres: Postcode: Piaats: (géin onder nummtr) Vraag aaar de afdeling ahanneeienke maandag t/m vrijdag lat 14.00 vvr. ZATERDAGS IS 01 AFDRING ABONHIESERVKE TOT I&.00 UUR BEREIKBAAR. Kans op sneeuwbuien vooral 1!Ldc kustprovincies, maar ook opklaringen. Overwegend mati js wind uit noordwest tot noord. Maximumtemperaturen om streeks plus twee graden. DEN HAAG Suiker wordt maandag twee cent per kilo duurder. De prijs stijgt van f 1,71 naar/ 1.73. De oorzaak van de prijsstijging is een verhoging van de afgifte- prijzen door de suikerindustrie als gevolg van de gestegen vrachtkosten. zon op onder 08.43 16-56 C6-42 1657 maan op onder 1&32 0855 1932 09.27

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1