Felle brand maakt gezin dakloos 'Niet in belang Van Schiedam' 9 9 ?n i i Chili-comité vraagt om opheldering 32 vrouwen worden 'bijgespijkerd' Secretaris O.R.: Ik voel me beledigd Schiedam telt meeste werklozen, Ylaardingen 'goede' tweede Historische vereniging aan staatssecretaris: k: schiedam m ff Zuid wil muurschildering adopteren DINSDAG 16 JANUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De brandweer had het vuur redelijk snel onder controle. De felle en korte brand verwoestte de woning geheel. Van een onzer - verslaggevers SCHIEDAM - Een zeer felle, korte brand heeft gisterenmorgen de wo ning van de familie W. in de Nieuwe Maasstraat in Schiedam Zuid totaal verwoest. Bij het uitbre ken van de brand lag een zeven maand oud kind te slapen verbleef een hond in de huiskamer. De moe der van het kind en een overbuurman konden hen tijdig redden. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De gebouwen van de eens zo bloeiende Gusto-werf in Schiedan gaan vrijwel zeker tegen de vlakte. De gemeenteraad van Schiedam volgde gister avond met tweederde meerderheid het voorstel van B en W om bezwaar te maken tegen het voornemen van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM om het kan toorpand en de twee grote bedrijfshallen op de monu mentenlijst te plaatsen. De hallen van Gusto. "Tegen de vlakte ermee", zo liet de gemeenteraad gisteravond weten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Dat de hallen van Gusto behou den dienen te blijven is voor ons een vaststaand gegeven. De fabriekshal-, len hebben monumentale waarde en zijn met name uit het oogpunt van in dustriële archeologie bij zonder waardevol, zo niet uniek. Behoud mag niet afhangen van financiële argumenten." CPN-raadslid Eef Collé: „Het werkelijke punt is: 'is Gusto een [monument of I lniet?'Het .collegegaat bij :die beoordeling l iaan een paar punten - voorbij." "5- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - De werkloosheid in het ge bied Nieuwe Waterweg Noord is de afgelopen maand (december '78) weer iets gestegen. Bij het gewestelijk arbeidsbu reau staan nu 2581 werk zoekenden ingeschreven. In november bedroeg dat aantal 2534. Raad zegt nee tegen monument GllS to 'Behoud geheel De brand brak om 11.00 uur uit, net terwijl mevrouw W. met haar andere kind van twee jaar boodschappen aan het doen was. De overbuurman zag de gordij nen in brand staan en belde de brandweer. Deze gaf groot •alarm en rukte uit met vier wa gens, waaronder de hoogwerker. Toen de wagens arriveerden sloegen de vlammen al wild uit de kapot gesprongen ruiten. De brandweer had het vuur redelijk snel onder controle. Voor een probleem zorgde de kapotte gasleiding. Die bleef branden en stak het vuur steeds opnieuw aan. De straat moest worden opengebroken om de gaskraan dicht te draaien. Dat lukte ongeveer anderhalf uur na het uitbreken van de brand. Om instortingsgevaar te voor komen heeft de brandweer de gevel weggetrokken. Het ondergelegen kantoor van een las- en constructiebedrijf ieed zware waterschade en een naastgelegen textielzaak werd door de politie ontruimd om wa terschade aan^het goed te voor komen. Het vele publiek werd achter dranghekken gezet Brandweercommandant de heer Metaat zegt: „We hebben de brand beperkt kunnen hou den door onze mensen in een toch wel benauwde positie in te zetten, want ze moesten naar binnen met persluchtmaskers." Naar de oorzaak van de brand wordt nog gezocht Het gezin W. is bij familie ondergebracht De raad had geen oor voor de I argumenten die voor behoud I pleiten. Dat zijn er genoeg, zoals I de industrieel-architectonische I waarde, het belang dat Gusto voor Schiedam heeft gehad en uiteraard de puur monumentale waarde van het interieur van het kantoorgebouw. De raad schaarde zich achter de onzekerheid van het college dat vreesde dat plaatsing op de monumentenlijst zou betekenen I dat het terrein voor eens en voor I altijd voor andere bestemmin- gen verloren zou zijn. Een flink deel van de raad verweet het gemeentebestuur daarbij toch een zwakke argu mentatie. De te ver afgelegen ligging van de gebouwen, de voorgespiegelde ernstige staat van verval en het argument dat de gebouwen toch maar tweede hands zijn gekocht werden nog al in twijfel getrokken. Uiteindelijk stemde een deei van de PvdA tegen een eventue le sloop van de panden, net zoals de PPR, de CPN en de helft van D*66. De WD en het CDA had den allerminst moeite om het college in het gelijk te stellen. "Het college heeft ons voor een moeilijke beslissing ge steld", zei Henk Engelsman na mens dat deel van de PvdA- fractie. "We hebben niet genoeg over de zaak kunnen nadenken. Er valt van alles over te zeggen en daarom kunnen wij nog niet aan bezwaar toe zijn. Om op de plaats van Gusto iets anders neer tezetten bestaat nog geen reeel plan." Daarom ging hij niet met het voorstel mee. "Ik vind dat we geen bezwaar moeten aantekenen," vervolgde hij. "Zou je in de loop der tijd toch een zinvolle bestemming vinden, dan kunnen we alsnog een sloopvergunning aanvra gen". Eef Collé van de CPN ging principiëler op de materie in. Hij zei: "Het werkelijke punt is: "Is dit een monument of niet?" Economische haalbaarheid is op dit ogenblik niet aan de orde. Het collegevoorstel gaat bij die beoordeling aan een paar .punten volkomen voorbij", ging hij verder. „Er zijn voorbeelden zat waar monumenten verafge legen staan. Eveneens wordt de sociale achtergrond van Gusto vergeten. Uitgangspunt is de staat van verval, maar een paar scheuren betekenen niet dat de hele zaal zal instorten. Overi gens kunnen we met de huidige techniek veel doem" Hij ver weet het college verder dat het het rapport van IHC-Hol!and gemakshalve had overgenomen. „Daarin staan kolderopmerkm- gen'\ zei hij. „Je gaat je afvragen of de werknemers van Gusto niet met levensgevaar gewerkt hebben", zei PPR-raadslid Herman Noor degraat over het rapport van IHC. „Het college is het met dat rapport eens en deed geen moei te om de argumenten te toetsen. Waarom is er geen deskundige geraadpleegd en waarom is er -» aandacht aan be- De heer Heijmans van D'6G had veel begrip voor Gusto als monument, maar zag net zo veel redenen om de panden wel en om ze niét op de monumenteli jst te plaatsen Ook hij vond de ar gumentatie van BenW met ob jectief. „De argumenten van de Historische vereniging zijn op zich sterk houdend, maar toch is een beslissing moeilijk te ne men", zei hij. Hij stemde even wei tegen behoud. Voor het CDA sprak de heer de Koning: „De schoonheid van het kantoorgebouw is discuta bel, bij de hallen is daar zelfs geen sprake van. Ik zou Gusto niet het predikaat monument willen geven. „De ons onbekende indiener van het verzoek, om Gusto op de monumentenlijst te zetten zou er misschien we! een miijoen gulden voor over hebben. Een griezelige zaak overigens dat een ieder een pand van een an der zomaar op de" monumenten lijst kan laten zetten. Dat is een aantasting van het eigendoms recht", stelde hij pardoes. „Het is niet in Schiedams be lang om de gebouwen op de mo numentenlijst te plaatsen", zei de WD bij monde van Cor van Tilborg. „De economische nade len die eraan kleven geven voor ons de doorslag. Over de archi tectuur zijn wij met onder de indruk en evenmin over een mogelijke ombouw tot sporthal en manege." Wetouder Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening was zichtbaar verrast door de argu menten die de raad naar voren bracht en waar een deei van zijn PvdA een aandeel in had. „ik heb het behoorlijk moeilijk", liet hij weten. „Bij de voorberei ding van het raadsstuk heb ik m valkuilen getrapt", gaf hij toe. Tegen het voorstel van Henk Engelsman om Gusto op de mo numentenlijst te zetten en pas af te voeren als er een werkelijke bestemming voor zou zijn had hij bedenkingen. „Ik ben bang dat als ze er eenmaal op staan blokkerend zullen werken Voor andere toepassingen ztjn de hal len zonder grote investeringen nauwelijks bruikbaar", zei hij. Verder meende hij dat de ge meente wel degelijk onder scheid moet maken bij het uit kiezen van wat wel en wat geen monument is: „Het is levensge vaarlijk om teveel hooi op de vork te nemen Op de vraag van Noordegraaf waarom hij geen deskundige hulp had ingeroepen zei de wet houder: „In onze samenleving wordt teveel deskundigheid ge kweekt en dat men name op cul tureel en semt-cultureel gebied. We moeten meer bereid zijn om ons gezonde verstand te gebrui ken en er geen zogenaamde des kundigen op na te houden." Omdat de behandeling van de zaak in de raad nogal wat dis cussie teweeg bracht stemde hij op voorstel van Henk Engels man toe om de notulen van de vergaering bij het bezwaar te voegen. Daarmee kan de staats secretaris btj zijn afweging van zijn standpunt gebruik maken. Met die woorden heeft de His torische Vereniging Schiedam zich rechtstreeks tot staatssecre taris Wallis de Vries van CRM gewend. Zij verzoekt hem zijn eerder ingenomen standpunt om Gusto op de monumentenlijst te plaatsen, te handhaven. Dat on danks de beslissing van de raad gisteravond om daar bezwaar tegen te maken. Zoals zij al in eerder omschre ven commentaren uitte, schrijft de vereniging: „De gebouwen markeren voor Schiedam be langrijke ontwikkelingen voor de stedelijke betekenis: de ves tiging van een voor velen werk verschaffende scheepsbouwin- dustrie. Helaas zijn dezelfde ge bouwen ook het monument van de ondergang van het bedrijf. Het maakt ze er echter niet min der om, integendeel!" „Voor een tweede gebruik zijn de hallen geschikt te maken aan allereerst industrieel gebruik. Andere toepassingen zijn een sporthal en een manege en te vens zouden de plaatselijke drum- en fanfarekorpsen er de zo begeerde, nu nog ontbreken de repetitieruimte kunnen vin den. Verder zouden de vele wa tersporters in dit gebied gebaat zijn met het gebruik van de hal len als doe-het-zelf reparatie- hai, terwijl er tevens een hobby garage in ondergebracht kan worden." Tijdens de raadsvergadering over Gusto deelde de Histori sche Vereniging stencils uit met citaten uit een artikel van de journalist Martin Ruyter over industriële archeologie. „We re kenen het tot onze plicht om u tot het laatst toe te achtervolgen met onze ideeen omtrent het be houd van de Gusto-hallen", zo identificeerde de vereniging zich met Ruyters' bijeenver gaarde citaten onder de titel „uit angst voor de puinruimer". De historische vereniging ci teert: „Monumentenzorg is ja renlang beperkt gebleven tot die zaken, die volgens geldende op vattingen schoonheid uitstralen. Kerken, kathedralen, kastelen, hereboerderijen en herenhuizen bleven bewaard, maar door deze eenzijdige aandacht ontstond een vertekend beeld van het verleden." De materiële restan ten van de lagere klassen ver dwenen spoorloos met de tijd. Niet alleen een fraai stukje negentiende-eeuwse architec tuur moet worden tentoonge steld. maar ook de geschiedenis van de nijverheid, de positie van arbeiders, hygiënische toestan den, de invloed op het sociale klimaat, de greep van onderne mers op het politieke klimaat." Zij besluit de citaten met: „De verering van heroïsche onder nemers en intelligente inge nieurs in het westen leidt tot be houd van hetzelfde soort monu menten als de herdenking yan de klassenstrijd in het oosten." SCHIEDAM - Het Chiii-co- mité Schiedam herinnert het college van B en W er in een brief aan, dat het ai verschillen de malen gevraagd heeft een Chileense muurschildering in het centrum van de stad te laten aanbrengen. Het comité wil meer welen over het verzoek van het college aan bewoners- vereniging Schiedam-centrum om na te denken over de plaats van de schildering. In zijn brief benadrukt het co mité nog eens, dat het gevraagd heeft de muurschildering op een zo opvallend mogelijke plaats te SCHIEDAM - Als de Chileen se muurschildering m het cen trum van Schiedam ongewenst is, wil de Bewonersvereniging Schiedam Zuid deze in de Gor zen laten aanbrengen. De BVSZ is teleurgesteld dat de Bewonersvereniging Schie dam Centrum bezwaar maakt tegen het aanbrengen van een muurschildering m de binnen stad, want „om propagandisti sche redenen zou het het beste zijn deze in het centrum aan te brengen." De BVSZ schrijft verder dat ze zich niet actief wil mengen m zaken die de Bewonersvereni ging Schiedam Centrum aan gaan. De gemeenteraad ging onge veer ein jaar geleden akkoord meteen Chileense muurschilde ring Enige tijd geleden bood ze de BVSC aan om deze aan te brengen, bij een doorbraak van de Broersvest naar het Broers- veld. laten aanbrengen. Het comité denkt aan een schutting te plaatsen op het grasveldje aan de Broersvestkant van het Em- maplein. In de brief schrijft het Chili- comité, dat het niet om de schil-' 'dering heeft gevraagd ter ver fraaiing van de stad Schiedam, maar als een teken van solidari teit met het onderdrukte Chi leense volk. "Wellict\t mogen wij - bij wijze van uitzondering op korte termijn schriftelijk antwoord van u ontvangen", zo besluit het Chili-comite zijn brief fijntjes. SCHIEDAM - Vanmorgen is de bijspijkercursus in het M.C.ML de Groothuis aan de Stadhouderslaan van start ge gaan. Aan deze cursus, die het eerste halfjaar als een experi ment beschouwd kan worden, nemen 32 vrouwen deel terwijl er nog eens zo'n 40 op de wacht lijst staan. De bijspijkercursus is ont staan naar aanleiding van vra gen van oud-VOScursisten (Vrouwen Orienteren zich in de Samenleving) Deze wilden na het beeindigen van die cursus op de één of andere manier hun vorming vervolgen, zonder dat dit een al te schools karakter zou hebben, zoals bij de moeder mavo het geval is. De bijspijkercursus wordt tweemaal per week gedurende twee uur 's ochtends gegeven. Verplichte vakken zijn Neder lands en maatschappijleer. Eén groep gaat daarnaast Engels doen en de andere rekenen. Het is de bedoeling, dat de inhoud van de iessen sterk wordt afge stemd op de wensen van de cur sisten. De bijspijkercursus wordt gegeven door vier docen tes. De bijeenkomst van dinsdag is bedoeld om kennis met elkaar te maken. SCHIEDAM „Ik voel me enigszins beledigd", was gister- avond het commentaar van de secretaris van de onderne mingsraad van Gusto, de heer P. Schudelaro, op het gebeuren in de gemeenteraad. „Door de CDA-er de Koning werd gesug gereerd dat ik zonder de directie in te lichten aan staatssecretaris De Vries gevraagd heb Gusto op de monumentenlijst te plaatsen. Dat is niet waar. Directeur de Klein was op de hoogte!" Op de vraag waarom hij dat vroeg zegt Schudelaro: „Mijn interesse ging uit naar het kan toorgebouw, want ik wilde iets van Gusto behouden. De plaat sing van de hallen op de monu mentenlijst kwam pas bij mij op, nadat drs. Kuypers, die ik over Gusto informeerde, meteen zo enthousiast was over die constructief Toen leek het mij ook we! wat." Over de uitslag valt het raads besluit liet hij weten: „lfcben blij dat het met mijn idee toch nog zo ver gekomen is en dat ik een poging heb gedaan de raad en anderen het te overwegen heb gegeven. Anders was het helemaal klakkeloos tegen de grond gegaan. Nu blijkt wei dat dat er velen zijn die ook een grote waarde aan de panden hechten." „Zijdevelds woorden had ik toch liever niet in mijn mond gehad", zegt hij tot slot „Hij sprak over „zogenaamde" deskundigen." Wordt het gebied naar steden uitgesplitst, dan blijkt dat Schiedam nog steeds het meeste aantal werklozen telt: 1140. Vlaardmgen volgt met 921 en Maassluis is derde met 304 werkzoekenden. De staartgroep wordt gevormd door Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland met respectievelijk 152, 53 en li werklozen. Het werkloosheids percentage mannen bedraagt nu drie procent (1645 mannen tegen 936 werkloze vrouwen) De reele werkloosheid is. overigens gro ter, omdat in de statistiek een aantal categorieën niet zijn op genomen. In de sectoren bouw- en me- taalpersoneel is de werkloosheid gestegen. In de bouw steeg het aanbod van 80 naar 102; in de metaalnijverheid van 332 naar 373. Wat de vraag betreft steeg het aai tal bouwvacatures (147 naar 162). waarbij goedge schoold personeel in de markt blijft, maar in de metaal daalde de vraag van 475 naar 464. In de handel zakte het aanbod van personeel van 286 naar 267. De daling vond voornamelijk plaats bij de mannen. De vraag naar zowel mannelijk als vrou welijk personeel daalde van 50 naar 43. Ondanks het geringe aantal vacatures blijft het voor deze categorie werkzoekenden in beperkte mate mogelijk een, geschikte werkkring te vinden. De werkloosheid onder kan toorpersoneel is gezakt: bij mannen tot 146 (was 162), bij vrouwen tot 191 (was 198). De vraag naar kantoorpersoneel blijft constant laag, namelijk 74. De werkloosheid onder jeug digen tot 23 jaar is in lichte mate verminderd. Met name onder schoolverlaters zijn er van maand tot maand minder werk zoekenden te vinden. Echter, door het teruglopen van de vraag naar jeugdig personeel tot 19 jaar, worden de bemidde- hngsmogelijkheden, vooral voor meisjes, steeds minder. Directeur J A van Lent van het arbeidsbureau verwacht ook, dat voor ouderen de bemid deling moeilijker zal worden. In de scheepsbouw voorziet hij on der invloed van de herstructu rering de werkloosheid onder mannen de komende maanden verder stijgen. Geheel pessimistisch is hij echter niet. „Gezien het grote aantal vakatures, ook uit de om liggende gebieden in totaal ongeveer 6000 - blijken er op de arbeidsmarkt in het Rijnmond gebied nog vele mogelijkheden voorhanden geschikt werk te kunnen vinden." *i "üri 0

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2