voor vorstverletuitkeriiigen Hitlers Keiler weg Ook tranen Leerlingen krijgen rekenmachientje voor s Engeland niet 'Hondse' belasting jp/erkrachters fvaak geen fjvreemden mams Ktefea baeBiamkioeic lauw verdiend...- Koffie Hag, probleemloos lekker! Van Agt niet bij debat kooppolissen Gescharrel rond scharreleieren Liever werktijdverkorting Patatboetes KLM-vliegers Bom in Israël KUGmag! koffie HAG INFORMATIE OVER BEZORGING: Sexfilmstiiireo? 6 voor 27,50 (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De aanhoudende vorst drijft kop pelbazen massaal uit de bouw. Ze kunnen hun werk nemers geen vorstverletuitkering betalen. Alleen al in Rijnmond dreigen honderden bouwvakkers hun uitke ring mis te lopen nu het werk stilligt. Donderdag 18 januari 1979 ;i4e jai Wind van voren (Van onze redactie buitenland) LONDEN - Als de stakingen in Groot-Brittannië zich nog verder uitbreiden, zal het uitroepen van de noodtoestand, onvermijdelijk worden. Het voltallige Britse kabinet is hierover de hele dag in vergadering bijeen. Speciaal ingestelde noodcomité's noemen de toestand al onhoudbaar. Zie ook pagina 25 (Van onze sociaal- economische redactie) NUNSPEET - De In dustriebonden FNV ko men pas met extra loonei sen ais de werkgevers op geen enkele manier wil len meewerken aan de ar- beidstijdverkoting. Vol gens voorzitter Arie Groenevelt leidt de FNV- eis van 20 gulden bruto per maand de aandacht alleen maar af van de zaak waar het werkelijk om gaat bij de komende cao: korter werken om meer mensen aan een baan te helpen. tl UÜVnUIMAV fl ncCAi'- Terwijl elders in de stad duizenden hun vreugde om het vertrek van de'sjah niet opkonden, toog deze vrouw gisteren naar het Niavaran-paleis. Met door tranen verstikte stem beklaagde zij zich bij de paleiswacht over het droeve lot van haar geliefde sjahinsjah. d Zie ook pagina 7 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - Er komt steeds meer verzet tegen het besluit van de regering een eigen bijdrage van 5 per dag in te voeren voor ziekenfondspatiënten die'in het ziekenhuis worden opgenomen. De initiatiefgroep "Stop het eigen risico" gaat nieuwe acties voorberei den. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon vandaag Bel 010-14 74 00 Bal Dam Sa. ScBiedam. Tel. 010-267126 Geopend v. 10-18 it,Bond, koopavond. Leg.vereist. vluchten bouw op zoek naar hun baas. maar die blijkt, te zijn verdwenen. Vaak met. achterlating van een faillie te Besloten Vennootschap. tweehonderd". Van der Plas; „Ze vluchten nu weg als konijnen op de Maas vlakte bij het zien van mensen. Maar bij de eerste de beste graad dooi zul je ze weer zien opduiken." Het regent momenteel klach ten bij de bonden en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid van bouwvakkers die geen vorstver- let-uitkering krijgen. Zo gaan MtINCHEN - De ..Bürgerbraukeller", de favoriete bierhal van Adolf Hitler in München, wordt af gebroken. Het pand moet plaatsmaken voor nieuwe huizen en kantoren. De Keiler, zo nu en dan nog wel als HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 23.3012 BL Rotterdam, tel. 010 Opgeven van TIPS (rubriekadvcrtentics) tel. 010 - ont ,-noetingsplaats in gebruik bij fas- cic tïsche groepjes, werd bekend door de mislukte putch, van 1923, die van daar uit werd be raamd. Tn 1939 ontsnapte Hitier aan de dood, toen hij net voor het ontploffen van een tijdbom de Keiler bad verlaten. De uitkering behoort uit het risicofonds van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid te ko men, maar loopt via de werkge ver. Een koppelbaas, die nooit aan zijn verplichtingen heeft voldaan, kan echter niet aan kloppen bij het SFB om de uit kering voor zijn mensen op te eisen. Van der Plas wil voor een aantal van de gedupeerde bouwvakkers toch een regeling treffen. Het gaat met name om diegenen die .beschikken over een rechthebbendekaart voor vorstverlet-uitkering. De FNV- bestuurder onderhandelt hier over met het SFB. zen en malafide onderaanne mers in Rijnmond op „dik boven de honderd en misschien wel Districtsbestuurder Jat', van der Plas van de Bouwbonden FNV schat het aantal koppeiba- (Van een. onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De ge meente heeft 1.017 zakre- ken machientjes besteld voor leerlingen van de voorlaatste klassen van het openbaar voortgezet onderwijs. Door het. grote aantal kunnen, de appara ten worden aangeschaft voor 76 gulden per stuk, terwijl de adviesprijs 119 gulden bedraagt. Over een week of twee worden ze geleverd. De toestellen worden door de ouders betaald, zo dat de leerling ze bij het verlaten van de school kan meenemen. Iedere leerling krijgt een persoontijk ga- rantiebewijs. Er was nog ivel een goedkopere mogelijkheid, maar daarvan was de bat terijduur gering. De nu bestelde machientjes heb ben een batterijduur van ongeveer duizend uur. De aanschaf is gedaan nadat de staatssecretaris van onderwijs het gebruik van zakrekenmachient jes bij het schriftelijk eind examen mogelijk maakte, maar doordat de examen opgaven aangepast v:or- den zijn ze in fei.te nood zakelijk geworden. Wie niet over zo'n kaart be schikt kan alleen nog proberen in aanmerking te komen voor een werkloosheidsuitkering. Een deel van de gedupeerde bouwvakkers is willens en we tens in dienst van een malafide werkgever, soms zijn het leden van bonden. Van der Plas: „Ko men zij nu bij mij. dan krijgen ze natuurlijk de wind van vo ren." Verder wordt duidelijk dat het met de levensmiddelen slechter is gesteld dan de rege ring lot nog toe meende; niel 80. doch slechts 10 procent van de grondstoffen bereikt momenteel de fabrieken, zo heeft de Fede ratie van Levensmiddelenfabri kanten Callaghan per brief la ten inzetten. ".Er is in Engeland al een dui delijk tekort aan verpakte le vensmiddelen. vers vlees en verse groenten en op die lijst dreigen,ook brood, boter, spek, eieren, toiletpapier,* suiker en medicijnen te moeten worden bijgeschreven Premier Callaghan liet gister avond twee belangrijke vak bondsleiders, Moss Evans en Len .Murray, bij zich komen. Na afloop van hun overleg met de premier zeiden zij dat ze een voorstel van de werkgevers om het loongeschil voor te leggen aan een arbitragecommissie hadden afgewezen. Er was vandaag weer een lan delijke spoorwegstaking, en voor volgende week zijn er meer aangekondigd. Het personeel van het vliegveld Heathrow wil dit weekend het werk neerleg gen. De staking bij de waterzui- veringsbedrijven dreigt'lande-: lijk te worden. Wordt de. noodtoestandvan kracht, dan kan de regering het leger gebruiken om de voedsel voorziening in betere banen te leiden. De Industriebonden hebben afstand genomen van het FNV- beleid. omdat zij ais enige kei hard vasthouden aan de eis van werktijdverkorting. Die kan. af hankelijk van de omstandighe den in de verschillende bedrijfs takken, op allerlei maniern worden ingevoerd. Op den duur moet er een werkweek van 35 uurtiit komen. De Industriebonden willen echter ook streven naar ver vroegd pensioen. De meeste an dere FNV-bonden leggen nu juist de nadruk op dat vroeger pensioen. Groenevelt vindt de looneis van 20 gulden nu niet nodig, om dat ondanks de bezuinigingen van Bestek '81. niemand in koopkracht achteruit gaat. Dat kan alleen gaan gelden voor speciale groepen, zoals zieken en ouders die minder kinderbijslag krijgen. Maar daarvoor is het centrale loonbeleid geen oplos sing. aldus Groenevelt. Behalve de Industriebonden is ook de grootste FNV-bond, de ambtenarenbonden ABVA, niet gelukkig met de looneis van 20 gulden. De ABVA was voorstan der van een onder- en een bo vengrens in guldens in de prijs compensatie. Dat brengt de laagste en de hoogste inkomens meer naar elkaar toe dan de eis van 20 gulden voor iedereen. (Van een onzer verslaggevers) BENTHUIZEN - "Wie geen aangiftebiljet voor de hondenbelasting bij de gemeente indient, wordt automatisch aan geslagen voor dén hond." "Met deze nieuwe re geling heeft de gemeente Benthuizen zijn ruim 2500 inwoners overvallen. Deze "hondse" behande ling wordt verklaard in het gemeentelijke iniich- lingenblad "Carillon klanken": „We realiseren ons wel dat het een on vriendelijke maatregel is. Maar het komt door het gebrek aan medewer king van de hondenbezit ters". Film International - Rotterdams festival bij uitstek - staat weer voor de deur. Het Vrije Volk 'wijdt, er vandaag vier pa gina's aan. U vindt ze - als een uitneembaar geheel - in ons tweede blad. GRONINGEN De economi sche politierechter heeft giste ren in Groningen ta fritesverko- pers een boete opgelegd van 200 gulden. Zij hadden te hoge prij zen gerekend. NAGANO - Onder het motto "geld maakt niet gelukkig" heeft de Japanner Hiromi Kiyo- kawa (36) het loterijlot dat hem recht gaf op een prijs van tien miljoen yen (circa 100.000) ver brand. De man woont in een klein dorpje, en nadat bekend was ge worden dat hij in de prijzen was gevallen werd hij het middel punt van roddel. Jaloers gewor den vrienden begonnen hem te mijden, en ten einde raad be sloot de Japanner daarom uit- eindel ijk maar af te zien van het incasseren van het geld en zijn lot in het openbaar in vlammen le laten opgaan. (Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN - Ten noorden van de grote rivieren, aldus de verkeerscentrale van de Rijks politie in Driebergen, komt als gevolg van ijzel en sneeuw op de wegen nog gladheid voor. De verwachting is dat ook in overi ge delen van het land plaatselijk de wegen door opvriezing glad kunnen worden. Wethouder Van Noord (Financiën) van Benthui zen spreekt zijn eigen ge meentebestuur echter te gen. „Die. publicatie was alleen bedoeld als aan sporing. Mensen werke lijk aanslaan als ze géén opgave doen, dat kun je niet maken." Om klaarheid in de zaak te krijgen heeft CDA-lid P. Bakker van Provinciale Staten nu vragen gesteld aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. Kleur: naturel - bruin Breedte 90 cm 8.5 mtr voor A slechts I GRONINGEN - In zeer veel gevallen kennen dc verkrachter en zijn slacht offer elkaar, zo luidt de conclusie van een onder zoek dat is ingesteld door Groningse andragoges naar 111 verkrachtingsge- vallen in deze noordelijke gemeente. Uit het onderzoek, ver richt door drs. Gerry Metz en drs. Hermke Rijpkema, is gebleken dat 17 procent van de aangiftes gebeurde na verkrachting in het huis van het slachtoffer, waar de verkrachter was binnengedrongen. In 41 S procent van de gevallen |j gebeurde dit in zijn of pi haar ivoning. Hieruit sf blijkt dat de dader en H slachtoffer elkaar vantc- voren kenden. Gebleken is dat ver ia krachters zich niet beper- II ken tot jonge vrouwen. De leeftijden van de slachtof- |j fers varieerden van negen pi tot 64 jaar. In de groep zitten mensen van de ziekenfondsen, de vakbewe ging, huisartsen, hoogleraren eh andere werkers in de gezond heidszorg. De actiegroep is ra zend over het kabinetsbesluit, dat in strijd wordt geacht met de motie van CDA'er Lubbers. De groep wil proberen een nieuw kamerdebat over deze zaak op gang te brengen. Ook D'66 wil dat de regering het plan intrekt totdat de Twee de Kamer zich heeft kunnen uit spreken over een totaalplan voor kostenbeheersing in de ge zondheidszorg. Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) meent dat het innen van de 5 gulden per dag jaarlijks niet veel meer dan ƒ15 miljoen zal gaan kosten. De ijsbezetting op de Neder landse' wegen is weer iets toe genomen. Boven de grote rivie ren zijn de hoofdvaarwegen in het algemeen moeilijk en de kleinere vaarwegen onbevaar baar. Op de Waddenzee is er weër een begin van ijsvorming. Op het IJsseimeer en Marker meer komt zwaar vast ijs voor. op de Zeeuwse wateren plaatse- lijk;drijf ijs en in Noord-Bra- i bantzijn de kanalen over het al gemeen onbevaarbaar. Voor de VARA-radio zei ze gis teren de hoogte van het eigen ri sico geen werkelijke aantasting van de koopkracht te vinden. „Als je per dag twee pakjes si garetten koopt, ben je hetzelfde bedrag kwijt." DEN HAAG - Tien militaire vliegers per jaar kunnen voort aan, na een bijschol ingscursus, in dienst treden bij de KLM. De ministeries van Defensie en van Verkeer en Waterstaat hebben daartoe een overeenkomst ge sloten. De cursus op de Rijks luchtvaartschool begint in maart van dit jaar. JERUZALEM - Twintig men sen zijn vanmorgen gewond bij een bomaanslag op een drukbe zochte markt in Jeruzalem. Deze markt is al meer doelwit van aanslagen geweest. Echte koffie, gezuiverd van schadelijke stollen en coffeine dat doet je goed.echt goed Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres Postcode Plaats soort abonnement. kwartaal f jaar Hij/Zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij; Naam afzender Adres Postcode Plaats (géén onder nummer) Vroog naar de 'ofdeling obonneeservice maandag l/m vrijdag tot 19.09 uur. ZATERDAGS IS 0E AfOEllNC ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. DEN HAAG - Als er acht kip pen op een vierkante meter zit ten. worden hun eieren al 'scharreleieren* genoemd. Volk- misleiding, zegt voorzitter H. Lambertz van de Dierenbe scherming over dit scharreleie- renbesluit van het ministerie van landbouw, dat gisteren van kracht is geworden. Uit een rapport blijkt dat con sumenten het idee hebben dat scharrel kippen' buiten lopen. Volgens actiegroepen worden de vleugels van legkippen nog steeds gekortwiekt, en worden hun snavels gesnoeid. Zonder zitstokken moeten de kippen verder met z'n achten op die vierkante meter grond scharre len DEN HAAG - Premier Van Agt zal er volgende week niet bij zijn als de Tweede Kamer het rapport over de koopsompo lissen gaat behandelen. De mi nister-president vindt zijn aan wezigheid niet nodig, zo heeft, hij oppositieleider Den Uyl la ten weten. Den Uyl had Van Agt graag achter de regeringstafel gezien om uit diens mond wat meer te horen over de "bedenkingen van andere bewindslieden", die te gen het verlenen van terugwer kende kracht aan het wetsont werp zijn geuit. Van Agt zegt aan de notulen van de ministerraad niets toe te willen voegen. Droog weer met opklaringen Minimumtemperaturen om streeks -7 graden. Middagtem- peraturen ongeveer -3 graden Matige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost zon op onder 08-38 1703 maan op onder 23.46 11.05

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1