v m -vredestroepen staan machteloos VARA verliest radiogezicht op zaterdag VERSLAAFD? PRIK Haasse üoliti Eerste dode gevallen RAAST leze unieke badhanddoek Is gauw verdiende. POLITIE MAN BEZET 'RADIO' Moniques man zoek in Kenya ZWAARBEWAPENDE WESTDUITSERS Elfsteden- route nog slecht INFORMATIE OVER BEZORGING: Vrijdag 19 januari 1979 34e jaargang no. 9685 TEL AVIV/BEIROET Israëlische commando-een heden, mariniers en infanterie hebben vannacht twee dorpen in Zuid-Libanon met de grond gelijk gemaakt. Over doden en gewonden is nog niets bekend. Volgens het Israëlische opperbevel betrof het hier een „vergel dingsactie tegen uitvalbases van de Palestijnen". (Van onze radio-en tv-redactie) „HILVERSUM - Tot grote woede van de program ma-makers verliest de VARA na 1 april het alom ge prezen „radiorgezicht" op de zaterdagen. Als gevolg van de zenderkleuring worden per 1 april programma's als „ZI" en ,,'t Zout in de pap" geschrapt en programma's als „In de Rooie Haan" aangepast en ingekrompen. Mannen van de Israëlische mijnopruimingsdienst kammen de markt in het centrum van Jeruzalem uit op mogelijk nog méér bommen. Net tevoren is een zware bom afgegaan. Twintig mensen raakten gewond, onder wie sommi gen zeer ernstig. De ravage was enorm. In een vergeldingsactie maakten Israëlische eenhe den vannacht twee dorpjes in Libanon met de grond gelijk. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam In de handen klappend en met geheven vuisten geven vrouwelijke werknemers vaneen chocoladefabriek in Birmingham lucht aan hun verontwaardiging over het voortduren van de stakingen in Engeland. Ze kijken er vrolijk bij, maar ze menen het wel - op het bord staat: „Vrouwen en kinderen lijden, en dat zullen de mannen uiteindelijk ook doen. Nieuwe abonnee bon Wa£er®d?£> ge&eurt vandaag». Bel 010-14 74 00 s verwoesten Libanon HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010-11.92.00 De grootscheepse militaire VN-bevethebbers zeiden van operatie volgt op enkele specta- mening te zijn dat hun eenhe- culaire guerrilla-acties van Pa- den hun best doen onder uiterst lestjjnen tegen Israël in de afge- moeilijke en gevaarlijke om- lopen weken. Net vandaag standigheden. „Het zijn juist Is- de Veiligheidsraad van de raël en 'Libanon die de ont- VN zich bezig met de verlenging plooiing van de Unifiltroepen van het mandaat van de toezicht langs de hele grens belemme- houdende stnjdmacht van de ren." luidt hun tegenargument. Dit alles geschiedt, omdat de Wim Kayzer: „Natuurlijk ben VARA op zaterdag na de ingang ik bereid na vijf jaar ZI over van de zenderkleuring voor een een aangepast programma ie „familiair programma" moet praten, maar dit schema is vast zet rgen: gesteld zonder dat er met ons overleg is geweest. En je hoeft er natuurlijk niet aan te denken, dat dat nieuwe programma het "karakter en de'structuur vari ZI mag hebben. Het hele zaterdag gezicht van de VARA gaat ver dwijnen, dat is nog het ergste." Ook de VARA-ieiding is niet gelukkig met de wijzigingen: „We zijn door de zenderkleuring gedwongen iets te doen." De VAftA-leiding wijst er op, dat de VARA-met riamfip za terdag „erg gestraft" wordt door de zenderkleuring omdat de he le dag uitgezonden wordt via een zender, die nu aangepast moet worden. Er zullen nog pogingen wor den gedaan met de TROS van zender te ruilen. De TROS dient na 1 april de hele dag op de an dere zender „een informatief programma" te brengen. Een voorlopig concept-sche ma, dat gisteren werd samenge steld, staat nu na de „ochtend show" van Herman Stok en Lef-, ty Kosterman tussen half tien- én elf uur een „thematisch pro gramma" gepland. Tussen elf en twaalf-uur volgt een „verzoek- platenprogramma" en tussen tvyallf - en éen uur - een „sport programma.'" Om I uur. volgt dan „In de Rooie Haan", dat aangepast moet worden en dient te begin nen met „een geintegreerde ac tualiteiten-robroek." „De zaterdag gaat het karak ter krijgen van „Zing zo maar simpel", een programma, dait 'blijft," zo zeggen de verbitterde programmamakers van ZI (Za terdag Informatie). SANTO DOMINGO - Een met een machinegeweer ge wapende politieman heeft gisteren in z'n eentje een ra-: diostation in Santo Domingo bezet, zeven mensen gegij zeld en daamahet leger van de Dominicaanse Republiek via de zender opgeroepen de regering van het Midden- amerikaanse land omver te werpen. Een uur nadat hij het ra diostation in de hoofdstad van het land binnen was ge- collega's over te geven. Met een tirade tegen de volgens hem communisti sche regering van president Guzman had de bezetter in tussen een betoging op de stoep van het radiostation weten te bewerkstelligen. De politie maakte later bekend dat de man aanvan kelijk van plan was geweest de paus te gijzelen, die op 25 januari op doorreis naar Mexico Santo Domingo za! aandoen. LINZ - Met behulp van acupunctuur kunnen volgens een Chinese expert op dht gebjed de meeste ver jisèjdgp'aan alcohol en an.derCTarugs genezen-wórden. De Chinees, professor Ch'èn Ka i. heeft dat gezegd op een medisch congres in het, Oostenrijkse Linz. - De hoogleraar schat dat een acupunctuur-be handeling in 70 procent van dergelijke gevallen succes heeft Bij de methode, onder meer met suc ces toegepast bij de popmusici Eric Clapton en Keith Richards (die aan heroine verslaafd wa ren), worden in beide oren naaiden gestoken die met zeer zwakke elektrische stroomstootjes wor den gevoed. ARNHEM - De 23-jarige P.R. uit Arnhem heeft gisteren tegenovgr de politie aldaar bekend in het afgelopeh half jaar 2(kf ietsen in de Rijn stad te hebben gestolen en verkocht. Zijn buit vertegenwoordigde een handelswaarde vari 125.QOO gulden. De jongeman verklaarde geld no dig te hebben voor heroine. De Arnhemse politie kwam hem op hetvspoor door verschillende aangiften van gestoien fietsen te combineren. De fietsendief bleek echter ver trokken, toen men hem wilde arresteren. Een week geleden is hij in Breukelen aangehouden. De jongeman pleegde sinds zijn vertrek uit Arn hem nog acht inbraken gaan liet de man echter zijn gijzelaars gaan, om zich ver volgens aan enkele van zijn (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN - De helft van de EUstedenrcoutc in Fries land ligt er zeer slecht bij. Een experiment gisteren met het op spuiten van water op de dunne; ijslaag heeft nog geen resultaat gehad. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Filmster Monique van de Ven heeft be sloten in -Hollywood tc blijven en niet naar Nederland te vlie gen, omdat ze erg ongerust is over het lot van haar man, de cameraman Jan de Bont. De Bont is al enige tijd spoorloos in Kenia, waar hij twee weken ge leden met een filmploeg heen is gegaan om er in het oerwoud opnamen te maken voor de film "Roar". Vanavbnd zou Mexiquc van de Ven verschijnen in het tele visieprogramma "Voor de vuist weg", maar, aldus een woord voerder van het Tuschinski- concern in Amsterdam, „zolang Monique niets van haar man hoort blijft ze in Hollywood." Het is ook de vraag of Moni que aanwezig zal zijn bij de we reldpremière, donderdag in Amsterdam, van de film "Een vrouw als Eva", waarin zij naast Maria Schneider de hoofdrol speelt. In de Keniase hoofdstad Na irobi heeft de ploeg van Jan de Bont enkele dagen vertraging gehad doordat Keniase autori teiten de filmapparatuur in be slag hadden genomen. Nadat de apparatuur was vrijgegeven en de filmploeg het oerwoud was ingetrokken, heeft Monique van de Ven niets meer van haar man gehoord. POORTUGAAL - Een totaal verwilderde her dershond, mogelijk aan getast door hondsdolheid, maakt momenteel de om geving van Poortugaal onveilig. De Rijkspolitie j maakt jacht op het beest, nu het onlangs een kudde I schapen heeft aangeval- 'en. j Twee schapen in een weiland nabij de Poortu- gaalse Hofweg werden daarbij doodgebeten en een derde ernstig gewond. Een vierde schaap vond f de verdinkingsdood toen het via een sloot de hond probeerde te ontvluchten. Reeds eerder heeft de zwerver zich vergrepen aan kippen en konijnen op boerderijen. Volgens een woord voerder van de Rijkspoli tie is het verwilderde huisdier door het aanhou dende winterweer in alle staten en oplettendheid bij de bevolking is gebo den. „We moeten de hond zo snel mogelijk lokaliseren en daarna pijnloos af schieten. Dat is dc enige oplossing. De herder is te isterk verwilderd om in [een asiel te worden on- dergebracht," aldus de j rijkspolitiewoordvoerder. Een ieder die de ontdekt wordt gevraagd zo snel mogelijk contact op te ne men met het politiebit- reau ((el. 01890 - 8888). Provinciale Waterstaat van Friesland zei vanmorgen dat de enige remiedie toch flinke dooi zal zijn, gevolgd door weer een vorstperiode. Het ijs onder dé Friese bruggen is weer weg; op andere plaatsen ligt de sneeuw nog centimeters dik. Terwijl de Friezen met de handen in het haar zitten, wordt dinsdag 23 januari een "alterna tieve Elfsteden" georganiseerd op het Vetuwemeer. Enige over eenkomst met de Friese mara thon is de afstand: 200 kilome ter. Er is plaats voor maximaal 500 schaatsers, de start valt om acht uur 's morgens in Elburg. De inschrijving sluit maandag om 18.00 uur. Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - Anarchie krijgt in Engeland steeds meer de vrije hand. De eerste dode in het gro te sociale conflict is gevallen: in Aberdeen (Schotland), waar een vrachtwagenchauffeur niet 'stopte voor een stakingspost. De felle kou drijft vo gels naar ons land die hier anders nooit te zien zijn. Zo Tandde' gisteren in het Gelderse Gorssel deze 'grote trap', een steppenvogel uil Oost- Europa. die een vleugel wijdte heeft van 120 me ter en die 15 tot 20 kilo zwaar kan worden. De vogel, die in het verleden alleen tijdens zeer stren ge winters in ons land is waargenomen is voorlo pig ondergebracht in het vogelhospitaal van Gors sel. Zodra het dier weer op krachten is gekomen zal het weer vrij worden gelaten. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adies: Postcode Plaats: soort abonnement: 11 kwartaal jaar Hij/Zi| ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender Adres j Postcode Plaats: - (gtin onder numrrwr) Vraag nasr d» afdeling gbonnvttarvk* maandag t/m vrijdag tot 19.00 aar. ZAUR0AGS B D( AFDIUNG ASONNfESHVlCf 10116.00 UUR BEREIKBAAR Veelbewolking met kans op sneeuw en ijzel. Krachtige tot harde, en in het Waddengebied stormachtige, oostenwind. Mid dagtempera turen tot -3 graden. maan op onder 11.28

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1