ïecM ^Mfd^mgöhdëfhoud geboiiwenf- 1 Yrouwenadviescommissie Hij négeerde waarschuwingen oor uit Schiedam e speurtocht naar inbrekers Jubilaris bij GTB Commissie wil museum aan de Leuvèhaven Bingo in Trefpunt verplaatst B en W over manege boer Korpershoek: Schiedamse Gemeenschap wil behoud Gustogebouwen ÉliSI ®t(Van onze verslaggever r DICK VAN DER LUGT) fl SCHIEDAM - „Rond -het eind van de achttien- de en het begin van de ne gentiende eeuw kende on- '?jfc stad een meester- fstadstimmerman. Die nam toen dezelfde plaats in als nu de directeur ge- meentewerken. Je zou de afdeling „onderhoud" dus kunnen beschouwen als de moeder van de andere afdelingen van gemeente werken. De eerste afde ling, die zelfstandig ge- 'maakt werd, was de afde ling bestrating. Daarna volgden de smederij, rio lering enz." f Prima werksfeer ':wo^ct^a^ttieuwe kaapstan - maakt voor dê^oude sluis. a(i Een goede draaibank mag niet ontbreken in de technische werk plaats. Een kijkje in de schil derwerkplaats, waar ge werkt wordt aan nieuwe bordjes voor de verschil lende afdelingen van gemeentewerken. 'Ml Vernielingen Parkeermeters De fraaie toegangspoort tot wat vroeger de Stadstim- merwerf was en tegenwoordig afdeling Onderhoud ge bouwen heet. ÏTZZ I, i»'- if x P5P$.p Zo begon de heer T. Kalkho ven. hoofd afdeling onderhoud gebouwen, afgelopen woensdag zijn vooriichtingspraatje voor de raadscommissie voor de rum- teiijke ordening. Kalkhoven, die 34 jaar in dienst is bij gemeente werken, vertelde dat de afdeling- onderhoud tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog zeven personeelsleden meer. telde dan nui ..Vier mensen waren belast met werkzaamheden, die nu af- gastoten zijn. Maar dat bete kent, dat hetzelfde werk; nu met drie mensen minder wordt ge daan. En dan te bedenken dat :wenu korter werken. Toen ik-in '45 kwam, stonden er .machines, die dertig jaar oud waren. En 'ze waren ook nog eens tweedehands gekocht We hadden' zestien handwagens. Het uurloon tarief bedroeg "94 cent Nu hebben-we drie auto's en het tarief bedraagt 38 gulden per uur. Alles moet er daarom 5 "nu bp gericht zijn om zo snel en efficiënt mogelijk te werken. jMaar een groot deel van ons j werk is handwerk en dat is ar- beidsintènsief." .-Eert voorbeeld van-die effici- vëntie is' bij voorbeeld het ver- 'c vangen van kapotte.verlichting. Eenmaal per twee jaar worden 5 alle lampen en U-buizen in ge- I meentégeboijwen en scholen I vervangen... Dat .blijkt in dé I praktijkgoedkoper dan steeds f weer kapotte lampjes te vervan- f gen, omdat grote kwantumkor- tingen' bedongen kunnen wor- f» den. -Natuurlijk is het niet zo, dat wanneer in een gemeen tege- j bouw een lamp kapot gaat deze pas na twee jaar vervangen V "wordt maar wel wordt gewacht totdat die klus in de route ligt *♦4 bij hebben schapen met vijf poten nodig' Deze week maakte de 1 raadscommissie voor de ruimtelijke ordening een fj excursie naar de techni- sche werkplaats en de af - I deling onderhoud gebou- I ioen van de dienst Ge- I meentewerken:Het was de 'derde maal, dat de f raadsleden zich ter plaat- 1 se oriënteerden. Eerder bezochten zij de straatma- kerswerf en twee riaolge- jg malen. De excursies zijn niet zo maar uitstapjes, maar ze kunnen be- schouwd worden als M werkbezoeken. Voor veel Jt raadsleden is het de'eerste keer, dat ze in de praktijk |f zien waarover ze tijdens gemeenteraadsvergade- ringen beslissingen ne- :|1 men. H 'Ditmaal stond dus een be- M zoek aan de Technische 8 Werkploats en Onder- houd gebouwen op het programma. De Techni- M sche Werkplaats die ge- -|§ f| vestigd is in een aantal gebouwtjes achter de rui- M ne, maakt deel uit van de Hoofdafdeling Civiele Werken, Onderhoud ge bouwen valt onder de on langs gevormde Hoofdaf deling Volkshuisvesting en Bouwkunde Zij is ge vestigd in het voormalige gebouw van de Stadstim- merwerfaan deKörte (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De gemeente is nooitakkoord gegaan met de bouw van een manege en een ponypensfón door boer Korpers hoek. In strijd met waarschu wingen heeft boer Korpershoek zijn manege uitgebreid. Dat ant- woord het college van B en W op schriftelijke vragen van het ge meenteraadslid Poot De heer Poot vroeg vorig jaar november waarom boer Kor pershoek zijn stallen moest ont ruimen; en waarom - hij de landijsbaan niet meer mofcht ge bruiken. In het antwoord schrijft B en* W dat de gemeente de verpach ting van de grond rondom de Hargmolen aan boer Korpers hoek beeindigde. toen de boer een manege en een ponypension begon. „Vanaf het eerste mo ment ging de gemeente daar niet mee akkoord", schrijft B en W. Over het gebruik van de landijsbaan schrijft het college: „Voor dat gebruik hebben wij nooit toestemming verleend, van in gebruik "geven" is dan ook geen sprake. Van ih gebruik "nemen" zou wel gesproken kunnen worden." Het antwoord gaat verder met: „Tijdens de onderhande lingen met' boer Korpershoek heeft de "gemeente zich altijd uiterst welwillend opgesteld als' het om zijn toekomst ging. De gemeente heeft hem zelfs de nó- dige gunstige aanbiedingen ge- daan." Boer Korpershoek heeft on langs een brief naar de gemeen te gestuurd. Daarin schrijft hij dat hij de onderhandelingen met de gemeente- wlt wil her openen. Het gemeentebestuur zegt daarover verheugd te zijn. „Na die onderhandelingen zal zij een beslissing nemen over het voortbestaan van de manege en de stallen. De wensen van paardrijlièfhebbers zullen daar- bij "in overweging genomen worden". Kalkhoven: „Om bij de afde ling onderhoud gebouwen te werken, moet je wel een schaap met vijf poten. zijn. Je moet li- v: noleum kunnen leggen, timme- ren, schilderen, ruiten inzetten enz. Daarom (s het ook moeilijk ■om personeel te werven. Het liefste werk ik; met personeel dat binnen onze afdeling is op- geleid via het leerlingstelsel. Ons werk bestaat voor tachtig procent uit kleinigheden. Alge- hele renovatie ligt buiten de sfeer van onderhoud. We wer ken met een vijfjarenplanning. g De werksfeer is prima. Bij ons werkt men graag én als regel is men ijverig. Want men snapt bok bliksemgoed, dat het goed Werken is binnen de bescherm- _de sfeer van een gemeen tdiensi Een van de spectacu 1 ai re werkzaamheden van onze afde- rling was vroeger het maken van ijflfc.' buitensluisdeuren. Tijdens gjrnijn dienstverband zijn er zes stellen gemaakt Dat was een bijzonder avondtuur. Het was ervaring en een stuk gokwërk." De werkplaatsen van de afde ling onderhoud gebouwen zijn gevestigd aan de Korte Haven 35 en bestaan uit een- schilder- en een timmerwerkplaats, een werkplaats voor machinale houtbewerking, een glas- en verfmagazijn, eqn gereed schapsmagazijn, eèn houtopslag en drie zolders voor opslag van materialen. Bij de werkplaats is een kleine kantine met toiletge- legenheid. Er werken 33 perso nen. In 1978 zijn 1941 verzoeken binnengekomen om schade aan gebouwen, meubelen, stoffering of sanitair te herstellen. Afge zien daarvan werden er 2200 ruiten vernield en was er ande re schade als gevolg van vernie lingen. De totale kosten van herstel van schade door vernie lingen bedroegen 228.329 gulden in 1978.:- „Als ik hoor praten over schade aan schoolgebouwen loopt mijn gal over", aldus Kalkhoven. „We hebben dat eens in grafiek gebracht Er zijn schoolgebouwen, die door de ja ren heen ongeschonden blijven en bij andere loopt het de spui gaten uit Het zou dienstig zijn om in samenwerking met de schoolhoofden en ouders eens te zien hoe dat komt De scholen aan hel Frans Halsplein en het Edisonplein zijn het ergste. De schade aan de school aan de Fahrenheitstraat loopt terug. En die schade komt heus niet door voetballen. Com pleet metselwerk gaat er aan. Dat trap je met voetballen niet kapot We kunnen het niet repa reren, want nadat je het ge maakt hebt, moet je er bij blij ven: staan totdat de cement droog is, anders ligt het er de volgende dag weer naast Ik ge loof. niet. dat de buurten rond die twee scholen zo slecht zijn. Hel zijn misschien maar 5 a 6 mensen die de toon aangeven." "De problemen die zich voor doen kun je niet met de techniek oplossen," voegt ir. H. G. de Block, directeur gemeentewer ken daaraan toe. "Het lijkt- mij een wezenlijke taak van het op bouwwerk om zich met die pro blemen in relatie tot de ouders en de schoolhoofden bezig te (houden." De afdeling technische werk plaats is gehuisvest in een aan tal in slechte toestand verkeren de gebouwen met een open werkterrein aan de Huis te Ri- viereweg. Hoofd van de afdeling is de heer J. C. van Doorn. "In het grijs verleden hadden we tien stokers in dienst", ver telt hij. "Toen werd er nog op ambachtelijke wijze gereed schappen gemaakt Tegenwoor dig houden we ons bezig met werktuigbouwkundig en elek trotechnisch onderhoud. Dat laatste is groeiend. We onder houden bijvoorbeeld de aircon ditioning van het Stadskantoor en sinds 1 januari de parkeer meters. 'I ln de toekomst denk -ik, dat we naar computer gestuurde in stallaties toegaan. In het nieuwe GTB-gebouw krijgen tve al te maken met warmtepompen. Dat zijn pompen die warmte ont trekken aan het water van de Schie. Het principe is het omge keerde van een koelkast" Naast het werktuigbouwkun dig en elektrotechnisch onder houd van de gemeentelijke ge bouwen, scholen en bruggen on derhoudt de werkplaats ook straatmeubilair, zoals hekken, parkeermeters: en ripolputdek- sels, en machines en gereed schappen die bij andere afdelin gen in gebruik zijn. In de werkplaats, werken twintig man. Evenals bij de af deling onderhoud gebouwen be strijkt de werkplaats een breed scala van werkzaamheden. "Ook wij eisen schapen met vijf of tien poten", aldus Van Doom. "Zodra iemand ziek is of er is een piek in de werkzaamheden, dan moet je-in eikaars werk kunnen inspringen. Als ik daar om een advertentie plaats voor een elektricien, dan zet ik er wel bij dat die ook verstand van verwarmingsinstailaties moet hebben." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Hoofdinspec teur Peter Broeders gaat Schie dam verlaten. Hij komt in de rang van commissaris van de Rijkspolitie te werken bij de Centrale Recherche Informatie dienst van het Ministerie van Justitie in Den Haag. Peter Broeders zai op 1 april zijn nieuwe functie aanvaarden. Hij is 14 jaar bij het Schiedamse po litiekorps werkzaam geweest. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De instelling van een Vrouwen Adviescom missie voor de woningbouw-.is vertraagd door een personeels tekort bij de gemeente. De op richting van zo'n commissie is desondanks nog in de. eerste helft van dit jaar te verwachten. Dat is op te maken uit het ant woord van BenW van Schiedam op schriftelijke vragen van ze ven vrouwelijke gemeente raadsleden. Deze week vroegen zij waar om de commissie nog niet was ingesteld. De commissie had al op 1 september van het vorige jaar met het advieswerk moeten beginnen. Zij' vroegen ook of het college positief staat tegen eer» Vrouwen Adviescommissie voor 'de woningbouw. - Op deze vraag schrijft het col lege in het antwoord: „De wet houder van ruimtelijke orde ning is een enthousiast voor stander van de commissie. Hij heeft daarpm ook, met volledige instemming van de rest van het college, een aantal malen ge poogd om zo'n commissie in het leven te roepen. Op de vraag of de commissie nog per 1 maart in te stellen is, schrijft het dat dat onmogelijk is. 1 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De politie van Schiedam heeft vrijdagmorgen vroeg twee inbrekers in het No- votel op heterdaad betrapt. De 26-jarige Rotterdammer W.V. werd in de kraag gegrepen, de tweede kon ontkomen. Om vier uur in de ochtend kreeg de politie een melding binnen dat er iemand bij het Novotel zou rondscharrelen. Een agent waagde zich in het gebouw en stuitte daar op de twee inbrekers. Er ontstond een handgemeen en de drie rolden met elkaar over de grond. De twee vluchtten daarop naar bui ten. Een van hen rende naar de hockeyvelden van Spirit. De po litie lostte enkele waarschu wingsschoten, maar dat had geen resultaat. Met honden werd daarna het gebied uitge kamd. Uiteindelijk vond de po litie de 26-jarige Rotterdammer in een vlaggenstokkenkist Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Stichting Schiedamse Gemeenschap vindt dat zij als cultureel or gaan voor het behoud van Gusto moet pleiten. Met alle rijl zal zij een brief naar staatssecretaris Wallis de Vries sturen met het'verzoek de hallen toch op de monu mentenlijst te plaatsen. Zij zal in de brief ook schrijven dat ze voor de hallen een be stemming ziet en dat ze over een beslissing mee wil praten. De stichtingsraad van de S. G. besloot dat deze week. Pas als de hallen op de mo numentenlijst staan, zo vindt het gezelschap, kan naar een bestemming gekeken worden. Financiële argumenten die voor afbraak pleiten, laat zij voor wat ze zijn. De culturele waarde acht zij het belang rijkst. Aanleiding tot dit initiatief was een brief van de afdeling muziek van de ^Schiedamse Gemeenschap, Die stelde voor om de hallen-tot evenemen tenhal in te richten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Eerst moe ten de andere locaties voor- de bouw van een nieuw Maritiem Haven Museum zijn onderzocht voordat de raadscommissie zich over de keuze wil uitspreken. De Commissie bleek gisteren wel voorkeur te hebben voor vestiging aan de Leuvehaven. Pas over twee weken is het plan voor de Berghaven in Hoek van Holland klaar. Een delega tie van de deelgemeenteraad in Hoek van Holland pleitte sterk voor de vestiging daar. Mu seum-directeur Pieter van Em- pelen vond dat zoiets eigenlijk niet zou moeten. De medezeggenschapscom missie van de Dienst Gemeente lijke Musea heeft zich ook fel gekeerd tegen vestiging in Hoek van Holland. Volgens de com missie kan dit 'ieiden tot het moeten aanvragen van over- SCHIEDAM - Wijkvereniging Bijdorp organiseert op zaterdag 20 januari een bingoavond in Het Trefpunt. De avond begint om 20 uur. plaatsing naar elders voor het personeel van het Maritiem Mu seum'. Een andere plaats voor de nieuwbouw is het Haringvliet. 'Gezien de voorbereidingen voor de bouw van 1650 woningen valt dit plan eigenlijk af. Toch wil de commissie de mogelijkheden voor een eventuele vestiging van het museum aan het Ha ringvliet onderzocht zien omdat mogelijk de bouw aan de Leu vehaven te duur wordt Muséumdirecteur Van.Empe- len was het wel eens met het feit dat een museum op die plaats veel geld gaat kosten, geschat wordt zo'n dertig tot veertig miljoen gulden, maar volgens hem zijn daar bronnen voor te vinden. Ondanks het bestaan van een stichting Bouwfonds Maritiem en Haven Museum zou het rijk geld bij moeten dragen omdat met name het deèl haven in het museum iets nieuws is, dat voor subsidie in aanmerking komt. Om de hoge kosten te verde len kan het museum mogelijk in fasen gebouwd worden. „Het is echter wet zaak," aldus Pieter van Empelen, „dat zo snel moge lijk met de bouw wordt begon nen. Je kan een stad als Rotter dam niet te lang zonder.mari tiem museum laten zitten". SCHIEDAM - De heer J. C. van Elswijk van de GTB heeft vrijdagmiddag zijn veertigjarig jubileum gevierd. In aanwezig heid van drs. R. Scheeres. wet houder van fiancien, en dr. J. van Willigen, directeur GTB. werd de jubilaris gehuldigd en bood hetgezamenlijke personeel hem een radio-casette-recorder aart. De heer van Elswijk is chef van de afdeling uitvoering de hoofdafdeling gas en water van de Technische bedrjven. Op 16 januari was hij veertig jaar in dienst Van Elswijk werd óp 23 december 1920 in Schiedam ge boren. Hij heeft de rang van in genieur B. Tijdens de drukbezochte re ceptie voerde de heer M. Voogd,- chef hoofdafdeling gas en water, het woord. Hijbedankte de jubi laris voor de prettige samen werking. SCHIEDAM - De kastanje boom, die in de „put" aan de Rotterdamsedijk staat, is gister ochtend uitgegraven en overge bracht naar de Buitenhavenweg tegenover de firma Jongenecl. De boom stond in de weg in ver band met de bouw van 44 wo ningwetwoningen. Wanneer de eerste paal voor dit complex ge slagen wordt, is nog niet be kend. Wel zijn inmiddels de hei- plane aangevoerd.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2