Delfzijl krijgen extra s 9Winter is ove Overheid wijst schadeclaims autorijders af doorvoer voor Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend Gorrillaatje geboreti Kerosine in haven wmm mmSm 9 INFORMATIE OVER BEZORGING: !iSipi#! MI«gff (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - De haven van Rotterdam wordt achtergesteld, vindt havenwethouder drs. J. Riezenkamp van Rotterdam. De rijksover heid bevoordeelt havens als Amsterdam en Delf-, zijl ten opzichte van Rotterdam. De wethouder haalde gisteren fel uit naar mi nister Tuynman van Ver keer en Waterstaat op een symposium over de toe komst van de Rotterdam se haven. De minister en de rijksoverheid, zo ver wijt Riezenkamp Tuyn man, scheppen door fi nanciële steun voor ande re havens in Nederland onrechtvaardige verhou dingen voor Rotterdam. Vrijdag 26 januari 1979 34e jaargang no. 9691 De sneeuw is voor de jeugdige Vietnamese vluchtelin gen iedere dag weer een bron van ongekend vermaak. Ze treffen het want in en rond hun voorlopige adres een bungalowpark bij het Drentse Havelte - blijft de sneeuw lekker lang liggen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Automobilisten die schade aan hun wagen hebben'opgelopen door de slechte toestand van de wegen, hoeven niet met schade-rekeningen bij de overheid aan te kloppen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat - de grootste wegenbeheerder in ons land - heeft aange kondigd in principe alle claims te zullen afwijzen. Kwakkelweer Wadlopers (Zie verder pag. 7) (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTELVEEN - De ziekenfondspremie gaat vol gend jaar nog meer omhoog dan voorgaande jaren. Volgens voorzitter H. Berends van de Ziekenfondsraad komt in 1980 een einde aan de reeks jaren met "relatief: lage" stijging van de premies. André van der Louw- Ais u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon Wateroog gebeurt vandaag... Bel 010-14 74 00 Sneeuwbui *1*. Mljtt W8g&s££? j one Rotterdamse haven9 Riezenkamp wijst op de extra steun van 100 miljoen die het rijk heeft-gegeven aan het ha venschap Delfzijl en op de ver schillende uitkeringen, die,, aan Amsterdam worden gedaan. „Dit terwijl Rotterdam geen rijksbijdrage krijgt voor zijn havenexploitatie." De verhoudingen komen scheef te liggen, stelt Riezen kamp, omdat ten gevolge van die steun Amsterdam lagere ta rieven kan berekenen dan Rot terdam en op die manier oneer lijke concurrentie pleegt. Op het symposium, georgani seerd door vijf Junior Kamers uit de Rijnmond, werden de re sultaten bekend gemaakt van een enquête over de Rotterdam se haven onder een groep van 175 staffunctionarissen van overheid en bedrijfsleven die bij de haven betrokken zijn. Opmerkelijk is dat driekwart van de mannen die het beleid maken in het bedrijfsleven meent dat het onjuist is geweest dat Rotterdam in het begin van de jaren zeventig het roer om gooide van "alles voor de haven daarna de rest" naar een be leid dat de leefbaarheid van de stad vooropstelde. Stadsvernieuwing, milieuhy giëne en andere aspecten van het welzijn kregen een hogere prioriteit dan hét welvaren van de Rotterdamse haven. Diezelfde topfunctionarissen uit de overheidshoek merien echter, ook met 75 procent, dat die ommezwaai in het beleid juist is geweest HOOFDREDACTEUR HERMAN YVIGBOLD Witte de Withs'traat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 AMSTERDAM - Be Amsterdamse politicologe A.K. is het slachtoffer ge worden van een nieuwe vorm van diefstal De bankrekening van het echtpaar K. werd door onbekenden "geplun derd": schade achttien duizend gulden. De Amsterdamse had op haar rekening bij de ABN tienduizend gulden opgespaard om haar tandartsrekening te kun nen betalen. Groot was haar verrassing toen ze een afschrijving kreeg van de bank, waaruit bleek dat bijna haar ge hele tegoed was opgeno men bij drie bijkantoren van de bank. Ook de rekening van haar buitenslands ver blijvende man bleek na enkele dagen nog maar een miniem bedrag te- bevatten. Na enig zoekwerk bleek, dat zij twee kleine bank-afschrijvingen mis te. Die konden alleen maar uit de brievenbus zijn gestolen. De dieven kwamen daardoor baar reken in gnummer en de tegoeden te weten. De ABN vermoedt, dat onbekenden zich met on getwijfeld valse rijbewij zen op naam van de twee rekeninghouders bij de bijkantoren hebben gele gitimeerd. j De bank is bereid de schade te dragen. Volgens een ministerie- t woordvoerder wordt er alles m aangedaan om, door het winter weer kap'otgeraakte wegen, zo snel mogelijk te repareren. „Van onze kant is er dus geen sprake van wanbeheer. Het is een kwestie van overmacht als kui len en scheuren niet hersteld zijn". i ',Om ongelukken en schade te voorkomen,, is Rijkswaterstaat intussen begonnen 'waarschuw wingsborden neer te zetten op plaatsen waar het wegdek vorstschade heeft opgelopen. Óp sommige wegen zijn bovendien maximumsnelheden aangege ven. Een flink pak sneeuw in Rotterdam én omgeving viel 6 tot 7 centimeter - maakte de Nederlandse wegen vanmorgen zeer lasting berijdbaar. Boven de grote rivieren waren de pro blemen het grootst. Op de dijk Lélystad-Enkhuizen sneeuwde vannacht een automobilist in. Sneeuwschuivers bevrijdden hem vanmorgen omstreeks vijf uur uit zijn isolement. 'Op verschillende plaatsen in hét land deden zich aanrijdin gen voor. Niemand raakte ge wond. De schade bleef beperkt tot deuken. Volgens onze weer kundige medewerker zal het kwakkelweer van de laatste da gen ook in het weekeinde aan houden. Overdag kan er in de kustgebieden sneeuw en regen vallen, 's Nachts blijft het licht vriezen. Op tientallen plaatsen langs de grote rivieren en andere open wateren zijn de afgelopen dagen voederplaatseh ingericht voor trekwild. Dagelijks worden dui zenden kilo's aardappelen, gra nen en'gemalep bieten aan een den en ganzen gevoerd.' Ganzen in de Zuidhollandse Hoeksche Waard kregen de afgelopen da gen 30 ton aardappelen voorge zet. De voederactie is pas deze week gestart om de vogeltrek naar warmere streken niet af te remmen. Duizenden vissen in de Haag se Brede Vaart zijn gisteren van de verstikkingsdood gered. De brandweer bracht de vis, die bij een wak massaal naar lucht lag te happen, over naar open water - een paar honderd meter verderop. De ijswadlooptochten vanuit Pieterburen, georganiseerd door de plaatselijke VVV. gaan dit weekeinde toch door. Hoewel de stichting Wadloopcentrum zijn bedenkingen heeft, vinden de organisatoren een tocht tot aan •de vaargeul en mogelijk tot aan het Robbegat verantwoord. Voor eventuele noodgevallen staat op de dijk een jeep meteen agg DORDRECHT - De politie draagbaar gereed. fifi heeft in Ridderkerk drie De Rotterdamse brandweer |p „betaalpasjesdieven" aange- heeft gisteren vijfeneenhalf uur SjH houden. Eén ervan, de 26-ja- nodig gehad om de ijslaag op de "pe W. M v.d. B. wordt er- Van Brienenoordbrug los te a£& tan verdacht in Gouda, Rot spuitenRond half vijf - net terdam, VUtardingen en voor het spitsverkeer - werd de g| brug weer voor het verkeer opengesteld. LONDEN Weer heeft de La bo urregering van premier Jim Callaghan eenaanval van de zijde van de Conservatieven doorstaan. Een motie van oppo- sitieleidsler Margaret Thatcher werd met 289 tegen 273 verwor pen. De Conservatieven eisten dat de regering de noodtoestand zou uitroepen om met. keiharde maatregen de verlammende sta kingsgolf te breken. Minister Healey van Fin anci en wees erop dat zo'n scherpe confrontatie tussen regering en vakbonden „meer ellende dan voordeel zou brengen". Premier Callaghan gaat maandag met de top van de vakbeweging de hele toestand nog eens grondig doornemen. t Afgelopen jaren, aldus Be- Volgens voorzitter Berends: rends in zijn nieuwjaarsreden, zijn de hogere premies voor de! hebben de' fondsen steeds niet verplicht verzekerden niet tn het uiterste gevraagd, onder strijd met de bezuinigings-op-j meer doordat ze nog reserves era tie Bestek '81 van de rege-r hadden. Die fondsen zijn nu leeg ring. Hij zei dat er bij de ziekte-j en volgens de voorzitter van de kosten verzekeringen al sprake' Ziekenfondsraad zijn de pre- was van een stérke matigingj mies al niet meer kostendek- nog voor de bezuinigingsplan-: kend nen van de regering bekend wa-1 ren. i (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Uitgehongerde vogels hebben gisteren in een Zwolse nieuwbouwwijk een vijftal mensen aangevallen die eenden kwamen voeren bij een vijver. Twee mensen raakten gewond. Meeuwen in duikvlucht pikten hen tij dens het voeren in de vingers en de rug van de hand. Het ernstigst gewond raakte de 31-jarige verkoop ster Marjolein Visscher, die met een volle zak brood naar de Wavin-vijver in de nieuwbouwwijk was geko men. Ze had.de zak nog niet geopend of meeuwen doken krijsend op haar neer. Met hun scherpe snavels rukten de dieren stukjes vlees uit drie lingers van haar rechterhand. De ver koopster holde gillend weg. „Ik ben riog nooit van mijn leven zo geschrokken", ver telde ze vanmorgen. Ook drie mannen en een andere vrouw die met plastic zakken met voer op de vijver afstapten, kregen het met de meeuwen aan de stok. De vrouw werd door een stel krijsende meeuwen achterna gezeten toen ze met broodzak en al er vandoor ging. Pas toen ze de zak wegsmeet, lie ten de meeuwen baar met rust. Een Zwolse dierenliefheb ber die ook bij de vijver voer wilde strooien, moest de be nen nemen toen hij belaagd werd door een zwerm kraaien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemees ter André van der Louw wil als nog met minister van defensie Scholten in discussie treden over de doorvoer van kernwa pens in de Rotterdamse haven. „We moeten zien of we nog een voet tussen de deur kunnen krijgen", aldus de burgemeester gistermiddag in een commissie vergadering voor algemene 'zaken. Daar kwam de-antwoordbrief van de minister'aan de orde, die hij heeft geschreven naar aan leiding van de vragen die hem over het transport zijn gesteld. De minister heeft bevestigd noch ontkend dat de Rotterdam se haven doorvoercentrum is voor kerntuig. CPN-raadslid Heil tje de Vos-Krul zei het on verantwoord te vinden dat een minister zelfs een burgemeester niet in vertrouwen wenst te ne men. „Als ik burgemeester was, zou ik me zwaar beledigd voe len", zei zij. Voordat de gemeenteraads fracties nadere stappen onder nemen, wachten zij eerst de po gingen van Van der Louw af. Heeft dat te weinig resultaat, dan zullen die partijen zich be raden. Heilt je de Vos hoopïe op een gezamenlijk optreden van de partijen. „De minister moet niet den ken dat deze zaak met zo'n briefje kan worden afgedaan", zei zij. De discussie over de kernwapens in de Rotterdamse haven is op gang gekomen na diverse publicaties in Het Vrije Volk. ROTTERDaM - In de Nec- karhaven tn Europoort is van morgen 1100 ton vliegtuig brandstof (kerosine) gemorst Volgens de Havendienst is de si tuatie niet gevaarlijk. De Nec- karhaven te voorlopig afgeslo-j ten voor de scheepvaart De morsing is ontstaan bij het la den van de Duitse binnenvaart- tanker Gefo Köln bij het opslag- bedrijf Nieuwe Matcx. WASSENAAR - In het die renpark Wassenaar heeft de go rilla Linda vanmorgej het leven geschonken aan een jong. De blijde gebeurtenis te het gevolg van een logeerpartij van Linda in Artis bij vader Tembo. Vol gens de directie van het dieren park is het de eerste keer in Ne derland dat een gorilla in ge vangenschap wordt geboren. BEIROET - De Palestijnse bevrijdingsbeweging El Fatah houdt al twee dagen de Neder landse cameraman Wil Rutten (38) vast Rutten maakte in Bei roet een reportage over de be grafenis van de vermoorde Pa lestijn Abou Hassan, voor de Tros-telèvisie. Toen Russen in een taxi in de Libanese hoofdstad een cassette van zijn camera wilde wisselen (wat gepaard ging met geheim zinnige handelingen onder een grote zwarte doek), kregen en kele mensen van Al Fatah arg waan. Toen zij ook een kleine bandrecorder voor een bom aanzagej, vroegen zij Rutten naar zijn papieren. Daartussen bevonden zich nog twee oude Israëlische perskaar ten, wat de Palestijnen aanlei ding gaf de cameraman, die in losse dienst is bij de Tros, vast te houden. Dordrecht betaalpasjes en cheques te hebben gestolen, waarmee hij voor tonnen aan geld geind zou hebben. Van der B. is hiervoor al eerder veroordeeld. De twee overige Ridderkerkers, de 20-jarige J. B. S-ende 21-ja rige mej. J. P. v. W. zijn ge arresteerd omdat zij samen met v.d. B. in dordrecht een karwei hebben uitgevoerd. Bij een inbraak werd in een bedrijfskas een giropasje ge vonden en een huissleutel. Omdat de betaalcheques ontbraken, zochten de drie uit waar de betrokkenen woonden, zodat zij later de cheques konden ophalen. Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee Naami Artf£$ - Postcode Plaats soort abonnement: kwartaal O jaar Hi|/Zi| ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bif Naam afzender. Adres: Postcode: Plaats: Igiin under nummer) Vrxeg naar de afdeling obenneeurvice maandag t/m vrijdag lat ff.00 aar. ZATÏRDAG5 B Of AfDEUKG MOHNKHRVKl tOT 16.00 UUR BUBIMAAX. Opklaringen, maar in Holland en.Zeeland kans op een sneeuw bui. Matige wind uit zuid tot zuidwest Lichte dooi, met tem peraturen tot 1 graad in het oos ten, van het land en tot plus 3 aan de kust Minimumtemperaturen circa - 3 graden Jm maan op onder op onder 27 jan. CBZ8 1718 07-36 1042 (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - CDA-minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) ontkent de bron te zfjn geweest van de affaire rondom de koopsompolissen. Hij erkent wel hierover in 1975 met Parool journalist Harry van Wijnen te hebben gesproken. JMaar dat was in algemene termen" verklaarde Van der Stee gisteravond vanuit Berlijn V aan het persbureau ANP. „Dat is mij kwalijk te nemen," aldus de minister. Maar hij ziet verder geen enkele aanleiding om zijn excuses aan te bieden. dat die winstgevende verzeke ring kort daarop wettelijk zou worden beknot In het Utrechts Nieuwsblad van gisteren zegt Van der Stee: ,-,Ik heb nooit ge zegd dat ik dat zeker wist en nooit aantallen genoemd, zoals Van Wijnen later schreef." partner van Van Wijnen is ge weest in deze affaire. De jour nalist heeft zijn bron nooit wil len noemen. Maar steeds meer mensen bleken al geruime tijd de identiteit van de minister te kennen. Vanuit de Tweede Kamer was er eergisteren op aangedrongen dat Van der Stee eindelijk zelf eens zijn zegje zou doen. In Het Parool werd indertijd de indruk gewekt dat een groot aantal Kamerleden en ministers zich een, koopsompolis hadden aangeschaft omdat zii wisten Met zijn reactie geeft Van der Stee voor het eerst in het open baar toe dat hij de gespreks-

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1