RET OVERSTELPT MKT PASSAMRS FRANKRIJK PAKT ATOÖMSPION OP Holocaust 'verschuift' Duitsers Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend SLAAPKAMERS en in Israël Zwartkruis wil met Oranje naar de warmte TWEE MENSEN ZWAAR GEWOND BIJ WOERDEN ff Of 111*1*1' Italiaanse aanklager vermoord i GRAAN JENEVER INFORMATIE OVER BEZORGING: Sneeuwbui ROTTERDAM De zware sneeuwval van vanoch tend heeft het verkeer in heel het land opnieuw ernstig in de war- gestuurd. Gebrek aan strooizout maakte dat veel op- en afrit ten van wegen spiegelglad waren. Op veel plaatsen ontstonden kilometerslange files. Bij Eerrmes, op de rijksweg Amsterdam-Baarn, deed zich een kettingbotsing voor waarbij twee vrachtwagens en vier personenauto's warén betrokken. Niemand raakte gewond. Eén auto brandde geheel uit. Het veer Nieuw Beijerland- Hekeiingen is als gevolg van kruiend drijfijs voor onbepaal de tijd gestaakt Bussen, trams en metro reden vanmorgen normaal in Rotterdam. Hier en (laar ontstond vertraging 'door het grote aanbod van passa giers en het-langzaam rij dende verkeer. Op de noor delijke Maasoever functio neerden een aantal tram wissels niet meer. Auto's hadden de sneeuw in de vis- sels vastgereden waardoor de ingebouwde verwarming het niet kon bolwerken. Maandag 29 januari 1979 34e jaargang no. 9693 TEHER AN Tientallen mensen zijn gisteren in de Iraanse hoofdstad Tehe ran het slachtoffer ge worden van de bloedigste botsingen sinds de" sjah het land heeft verlaten. Volgens officiële cijfers zouden er 30 doden zijn gevallen. Maar de zieken huizen schatten het aan tal hoger en ook zouden veel slachtoffers door hun familie mee naar huis zijn genomen. Weer uitstel (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De Amsterdamse commissaris en narcotica-deskundige G. Toorenaar, thans chef van de Centrale Recherche, en diens rechterhand T. Hoegee, thans chef Bijzondere Zaken, zullen uit het hoofdbu reau verdwijnen5 Naar verluidt zullen ze als afdelings chefs worden overgeplaatst naar respectievelijk de bureaus Lijnbaansgracht en Lodewijk van Deijssei- straaL Commissaris Toorenaar was reeds geruime tijd in opspraak. Hij wordt ervan verdacht al te nauwe rela ties te hebben onderhouden met leider Chung Mon van de Chinese triade Sap Sie Kee. Hij zou daarmee aan leiding hebben gegeven tot de grootscheepse corruptie in het Amsterdamse politie apparaat. die ongeveer twee jaar geleden aan de dag is getreden. Siefsma J0N6E SCHIEDAMSE Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, umeke badhanddoek als beloning, Royaai formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast in-de-knoop als afbeelding Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer i579. 3000 VB Rotterdam. Commissaris G. Toore naarterug naar a/de lingsbureau. Nieuwe abonnee bon Bel 010-14 7400 Kwaltlertsdranken voor prijsbewuste fijnproevers altijd goedkoper. sneeuwval veroorzaakt richel en werd overreden door een auto. In Leende, ank jn Bra bant, werd een 65-jarige fietser dodelijk verwond door een slip pende auto. /.eer dichte mist legde het luchtverkeer op Schiphoi gister middag volledig lam. Alle ver trekkende vluchten moesten na vijf uur worden geannuleerd. Veei vliegtuigen met bestem ming Schiphol weken uit naar Zestienhoven. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertcnties) tel. 010 - 11.92.00 ROTTERDAM Bondscoach Jan Zwart kruis is van plan met zi jn internationals warmere streken op te zoeken. Zwartkruis vreest voor vormverlies van zijn Oranje-spelers nu de winter de betaalde voet ballers week-in week- uit van de velden houdt De bondscoach is bang dat Oranje niet in opti male conditie zal zijn als straks op 24 februari in Milaan tegen Italië moet worden aangetreden. Hij zal deze week eens voor- ziehtig gaan polsen hoe de clubs tegenover een Oranje-trainingskamp, inclusief oefenwedstrijd, in Zuid-Europa staan. knappe vervalsing is. ver vaardigd door de geheime dienst van de DDR. Dobbertin werd op 19 ja nuari aangehouden op gege vens afkomstig van de hoge Oostdüitse officier die on langs naar het westen over liep. Begin dit weekeinde werd hij officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens spionage voor een vreemde mogendheid. Ook de'41-jarig- echtgenote van Dobbertin zou hes'-op be kend. Zij is niet gearrestc.-d omdat ze moet zorgen vcw r haar U-jarige kind. Wel staat ze onder pol i tietoezich t.- PARIJS - De Franse gehei me dienst DST heeft de 45-ja- rige aloomfysicus Kolf Dob- bertin aangehouden. De ge leerde zou 15 jaar. lang in het Franse centrum voor weten schappelijk onderzoek (CNRS) hebben gespioneerd voor Oost-Duitsland. Dobber- tin zou een volledige bekente nis hebben afgelegd. De kerngeleerde, die in het Oostdüitse Schwerin geboren is en studeerde aan de Hum boldt Universiteit in Oost- Berlijn, bezat bij aanhouding een Westduitse pas. Veron dersteld wordt dat het een In de haven van Rotterdam zullen de komende dagen een aantal schepen met zout arrive ren. aldus een zegsman vanAkzo Chemie. Het zout zal verdeeld worden over Rijkswaterstaat en de Nederlandse gemeenten. Veel handelaren hebben 'zich intus sen op de s'peculateive zouthan- del toegelegd. Op een scheepsla ding van 2400 ton maken ze winsten van 20 tot 30 procent. Volgens onze weerkundige medewerker .zijn er aanwijzin gen dat het eind «leze week wat minder koud zal worden. De eerstkomende dagen'blijft het echter sneeuwen en Vriezen. De Roteb was vanmorgen om .zes uur met alle beschikbare materieel uitgerukt om te strooien. Doorgaande wegen, busrout.'s én ook fietspaden werden gepekeld. Hoewel de Roteb zaterdag 1400 ton zout kreeg aangeleverd, is het gebrek aan strooizout in Rotterdam nog steeds nijpend, aldus een Roteb- woordvoerder. Gladde wegen hebben dit weekeinde aan twee mensen het leven gekost. In het Brabantse Helvoirt slipte gisteravond een 19-jarige bromfietser op een i js- Militairen openden'het vuur op een gigantische menigte be togers. die demonstreerde voor het openstellen van de vliegvel den, zodat de religieuze leider' ayatollah Khomeiny naar Iran zou kunnen terugkeren..Ook. in tal van andere plaatsen werd betoogd, maar daar werden geen ongeregeldheden gemeld. Volgens de militairen zou het léger zijn geprovoceerd door be togers die hen bekogelden met brandbommen, met ijzeren sta ven sloegen of op hen schoten. Verscheidenen van de Slachtof fers zouden militairen zijn. Premier Bakhtiar gaf. van morgen op een persconferentie "buitenlandse provocateurs" de schuld van de onlusten, overi gens zonder man en paard te noemen, Op dezelfde persconferentie kondigde de premier aan dat hij niet naar Parijs zal vertrekken ora daar Ayatollah Khomeiny te spreken, zoals hij dit weekeinde officieel had aangekondigd. De premier zei dat Khomeiny hem alleen wil ontvangen als hij afr treedt als premier. "En dat is onaanvaardbaar," aldus Bakh tiar "maar de deur blijft ge opend." 90 auto's botsing Toorenaar moet In het barre pool landschap boven Pie- terburen hebben zater dag en zonaag onge veer tweehonderd mensen meegedaan aan Wadlooptochten over sneeuw en ijs. De wandelingen beperk ten zich tot de land aanwinning s werken in dit gebied. De Wad den zelf waren te ge vaarlijk door de smel tende sneeuw en - op zondag de mist. Gis teren moest er zelfs op het kompas worden gelopen. Ayatollah Khomeiny heeft dit weekeinde opnieuw zijn voor genomen vertrek moeten uit stellen. De regering heeft aan gekondigd dat de vliegvelden "tot nader order" gesloten zullen blijven. "Om veiligheidsrede nen." pa verluidde het'officieel, "vanwege de staking van het personeel van de luchthavens", "Maar algemeen wordt aange nomendat de sluiting bedoeld is Khomeiny voorlopig buiten de deur te houden. De sjah heeft oridèrtüssen in Marokko bitter .verwijten gé- richt aan het adres van de Ame rikaanse president Carter, die hem "in de steek heeft gelaten". MILAAN - De Milanese openbare aanklager Emilio Alessandrini is vanmorgen doodgeschoten. In de drukte tij dens het spitsuur manoevreer- den vijf mannen hun auto naast die van de magistraat. Zij open den het vuur met automatische wapens. Alessandrini werd in de nek getroffen en stierf op slag. Nog geen uur na de aanslag werd de verantwoordelijkheid in een anoniem telefoontje op geëist door ''Frontlinie", een groep, die banden heeft met de Rode Brigades. Belangrijke handlangers van commissaris Toorenaar waren de twee "Chinezen-experts", de rechercheurs Damsteegt en Wa terloo, die reeds geruime tijd zijn geschorst en die naar alle waarschijnlijkheid niet in hun oude functies zullen terugkeren. Naar veler verwachting zal de belangrijke functie van Tooren aar in de toekomst worden ver vuld door diens jonge rivaal, de hoofdinspecteur k. Sietsma. Over het geheel van de over plaatsingen heeft vandaag diep gaand overleg plaatsgevonden tussen hoofdcommissaris Th. Sanders en de Amsterdamse procureur-generaal mr. J. Boe kraad. In eeir eerdeft stadium heeft ook burgemeester ,W. Po lak aan dit overleg deei geno men. Een belangrijke achtergrond van de controverse tussen de politie-officieren Toorenaar en Sietsma is de samenwerking van de Amsterdamse politie met de te Amsterdam zeer actieve Amerikaanse Drugs Enforce ment Administration, die bij het bestrijden van drugshandelaars gebruik maakt van agenten- provocateurs. Toorenaar was een tegenstander van samen werking met de Amerikanen, In het geheel speelt ook mee, dat de laatste maanden te Am sterdam knokploegen zijn ge formeerd die huiseigenaren hel pen bij het ontruimen van kraakpanden, naar verluidt te gen prijzen van lü.ÜOO per keer. Deze knokploegen zijn, geheel in stijl van de Chinese triades, veelal samengesteld uit jonge karate-specialisten. BONN' - De serie "Ho locaust" over de joden vervolgingen in de Twee de Wereldoorlog, die on langs door de Westduitse tv is vertoond, heeft ge leid tot een grootscheepse verschuiving van de Westduitse publieke opi nie over de verjaring van oorlogsmisdaden. Het percentage West duitsers dat tegen een verjaring is. is na 'de uit zending gestegen van 32 naar 47 procent, zo is gis- teren bekend gemaakt door het Westduitse insti tuut voor opinie-onder zoek Wiekert. Het instituut verklaar de dat een dergelijke gro- te verandering zelden' voorkomt. „Wij hebben het in onze 27-jarige er varing nog nooit meege maakt." aldus een van de onderzoekers. «andmeubolen,bankstellen enz. Nergens zo*n keus.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12Ü4.61, Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adies: Postcode: Plaats; soort abonnement i kwartaal „,'v jaar Hij/Zij ontvang)Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: ff} Adres Vi- Postcode: Plaats: (g**« onder nummer J Vroeg naar de afdeling abamwatenriea maandag t/m vrijdag lat 19.00 var. ZAURDAGS K Ot AtDtlWO ABONNHHIVKI T0116.00 UUR tnilKtAAt. TEL AVIV - Een bom aanslag op een drukke markt in de Israëlische kustplaats Netanya heeft gisteren minstens twee mensen het leven gekost. Enkele tientallen anderen werden gewond. De bom, die in oen vuilnisvat Verstopt zat, was zo afgesteld dat hij explodeerde op een tijd dat er veel mensen op de markt waren. De explosie vernielde een groot aantal winkelruiten en het rondvliegende glas be zorgde veel mensen verwondin gen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd éérst geclaimd door het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palesti na, en daarna door de PLO. Een andere bomexplosie heeft vol gens, het Palestijnse persbureau WAFA in Rlchon El Zich een of ficier van de Israëlische inlich tingendienst het leven gekost. Veel bewolking en mogelijk een regen- of sneeuwbui. Mini mumtemperaturen van min 1 t t circa min 5 graden en een kleine kans op mist. Middagtemperatu- ren om het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoosten wind. maan op ondff 0626 20.44

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1