Renovatieperikelen pas na jaren gesust Scholieren kunnen overblijven 1 7 Ongeluk op rijksweg 20 Harreweg zondag afgesloten voor auto's m 8 Cr schiedam De plannen voor de renovatie van de buitengevels van de 213 woningen in de Sint Josefbuurt in Schiedam West verkeren in een vergevorderd stadium. In maart hoopt het projectteam de plannen aan de gemeente te kunnen aanbieden. Het werk kan in augustus begin nen, mits de goedkeuring van de provincie binnen is. w- Tabletten verloren PvdA houdt wijkspreekuur Man ernstig verbrand bij WF f0" f: ZATERDAG 3 FEBRUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGtNA •m De vernieuwing van de woningen betreft uitsluitend de buitengevel. Ramen worden vernieuwd, er zullen andere deuren worden ingezet, dakgoten zullen wor den gerepareerd en de woningen zullen worden geïso leerd. Plannen om dubbele beglazing aan te brengen bestaan ook. In woningen, die bij de laatste onderhoudsbeurt in *65 zijn overgeslagen, kunnen alsnog douches en nieu we keukenblokken geplaatst worden. Binnendeuren kunnen ook vervangen worden. De bedoeling is dat de huurverhoging de 40 gulden niet overschrijdt. Binnen dat raam kunnen verbete ringen aangebracht worden. Na de "beperkte" renovatie zal de gemeente de woonomgeving verbeteren door spreiding van de par keerplaatsen en door herbestrating. Dat in goed over leg met de bewoners via de bewonerscommissie. De straat moet een zo leefbaar mogelijk oord worden. Het overleg in het projectteam tussen de bewoners commissie en de woningbouwvereniging verloopt goed. Dat is zeker niet altijd zo geweest. In 1975 stelde Woningbouwvereniging St. JoseC voor om alle woningen geheel te renoveren. De bewoners wensten dat niet, zij wilden alleen maar een flinke on derhoudsbeurt. Een forse huurverhoging was uit den boze. Volgens hen waren de woningen nog goed in or de. Veel mensen hadden de woningen zelf opgeknapt. Een snel opgerichte bewonersactiegroep wist de planning na anderhalf jaar stop te zetten. Later kwam zij met een eenvoudiger plan, dat de goedkeuring van Sint Josef kon wegdragen. Dat plan A, een schets voor verbeteringen aan de gevel, wordt nu uitgewerkt. De actiegroep is veranderd in een bewonerscommissie, waarin alle bewoners zitting hebben. Van die commis sie zit een afgevaardgide in het bestuur van de wo ningbouwvereniging. De renovatieperikelen zijn ge sust. De bewoners hebben laten zien dat zij zelf terdege hi staat zijn om een renovatieplan op te stellen. Door de eisen hard op tafel te leggen is het gelukt. Het blijkt dat in Schiedam niet alles onmogelijk is. Sint Josef is een voorbeeld voor andere steden. Ineke van Kasteren in de te renoveren Huysmanstraat in Sint Josef. Zij heeft het ge beuren van begin af aan meegemaakt. Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - „Dit is een unicum in Neder land", zeggen Ineke van Kasteren en Douwe Zee man van de bewoners commissie Sint Josef. „Een compleet removatie- plan ging van de baan en met de bewoners werd opnieuw een plan opge steld. We hebben op het ogenblik een erg goede samenwerking met Sint Josef. Het is alleen jam mer dat dat drie jaar ge leden niet kon. Dan wa ren we nu met de renova tie klaar geweest". Nieuwe plan Douwe Zeeman met links op de achtergrond de oude deur, rechts het nieuwe model. Democratisering Op de lagere Burg. Verveenschool en kleuterschool het Keteltje kunnen de kinde ren vanaf augustus overblijven. SCHIEDAM Ook dit jaar zijn de Harreweg en Abtswoudseweg 's zondags verbo den gebied voor automobilisten. Dat verbod geldt voor de gedeelten gelegen tussen de aansluiting met de secundaire weg S3 in de gemeente Delft buiten de bebouwde kom en de grens van de bebouwde kom van Schiedam. Ook in 1977 en 1978 was een zelfde regeling van kracht. De maatregeldie is geno men door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, geldt niet voor gebruikers en be zoekers van de langs deze wegen gelegen percelen. 1 «fiv St. Jozef maakten zelf een plan Ineke van Kasteren en Douwe Zeeman alten voor de bewoners van de buurt in het projectteam. Zij hebben de gebeurtenissen rondom de renovatie van begin al aan meegemaakt Zij rea geerden in december van 1975 meteen fel op de voorgestelde algehele modernisering van de woningen, samen roet een aan tal andere bewoners. Zij stelden het alternatieve plan A op. De allereerste plannen voor een renovatie dateren a) van mei 1974. De woningen m Sint Josef waren net na de eerste wereldoorlog gebouwd en de woningbouwvereniging vond dat ze wel een opknapbeurt no dig hadden. Blok A en C met 213 woningen zouden ht eerst aan de beurt komen. Na een beperkte enquête on der de bewoners, waarin ze kon den zeggen of ze voer of tegen renovatie waren, werd een pro jectteam samengesteld. Daarin hadden ook enkele bewoners zitting. Tijdens een informatie avond kregen de huurders voor lichting over de komende reno vatie. Via een blaadje kregen de bewoners de informatie aan huis. Bewoners, waaronder Ineke van Kasteren en Douwe Zeeman brachten daarop „Een Ander" informatieblad rond. Daarin maakten zij hun grieven tegen de renovatie kenbaar. Zij vroegen zich al of renova tie wel noodzakelijk was. In 1965 wm Isat sanitair aangepast was de electrische bedrading ver nieuwd en waren er douches en keukenblokken geplaatst Ver- der hadden veel mensen de wo ningen zelf a! opgeknapt. Bouw technisch warm de woningen nog goed en de financiële ge volgen van een algehele renova tie zouden te «rootzija Bern opknapbeurt voor ramen, deuren en dakpannen was vol gens hen wél op rit plaat*. De mensen moesten echter zelf kunnen toeaii«*«n wat ze wilden. In samenwerking met andere bewoners wilden se actie gaan voeren. Ze vroegen de mensen om zelf ideeën te opperen om op die manier met een eigen plan te komen. Zo ontstond de actie groep Sint Josef. Ineke en Dou we zeggen nu: „Het plan van Sint Josef was al samen met de gemeente klaargestoomd. De mensen zouden drie maanden uit hun huizen moeten. De ver goeding voor verhuis- en berin- richtingskosten zou volstrekt ontoereikend zijn". Het projectteam hield in maart 1976 opnieuw een enquête onder de bewoners. De actie groep reageerde meteen: „Als u tegen renovatie bent, schrijf dat dan op het vragenformulier. Antwoord: „tegen renovatie". Begin mei nep de actiegroep IJ*. de bewoners op in Arcade. De actievoerders stelden opnieuw dat het achterstallig onderhoud zo snel mogelijk weggewerkt moest worden en dat renovaUe naar eigen wens diende te ge schieden. Weigeren van renova tie zou ook moeten kunnen. Ver der eisten ze dat leegstaande woningen verhuurd zouden worden. In jul» *76 ontstond gerommel bij" de Uitbreiding van het aantal bewoners in het projectteam van vier naar zes. Voor de zes zetels en de daarbij behorende zes plaatsvervangers gaven zich maar zeven bewoners via een enguête op. Na een verkiezing zouden zij in het projectteam zitting kunnen nemen. De actie groep dacht „dat is een te klem aantal" en leverde vier kandi daten extra. Het projectteam besloot ech ter om alleen de zeven via de enquête opgegeven bewoners mee te laten dingen. De actie groep voelde zich uitgesloten en protesteerde. Het projectteam had met het recht om bewoners uit te sluiten, omdat deze een minderheid in het team vorm den. Een hoofdelijke stemming was onrechtvaardig. Ondertussen was de woning bouwvereniging Sint Josef ertoe overgegaan om nieuwe huur ders een verklaring te laten te kenen om mee te werken bij een e /entuele renovatie. Na nog een jaar vol tegenstel lingen en strubbelingen besloot Smt Josef in juli 19T7 om de planning tot januan "78 uit te stellen. Door de te grote tegen stellingen en daardoor het maar niet van de grond komen van de proefwomngen werd het plan in de koelkast gezet De renovatie was gewoonu eg van de baan. '„Dat was een lange periode van touwtrekkerij", zeggen Ine ke en Douwe, „en als actiegroep hadden we het zwaar. We moes ten opwerken tegen Sint Josef en het gemeentelijk apparaat" Gehele renovatie was van de baan. Sint Josef stelde: „Als de bewoners nu niet met een plan komen, dan gebeurt er ook na 1 januari niets." De bewoner&actiegroep zat niet stil. Zij ontwikkelde een plan voor een opknapbeurt voor de buitenboel. Het omvatte de aanpak van ramen, deuren, dakpannen en afvoeren. Bij de WiSlSSitiifinkfl zouden de be woners het huis niet uit hoeven gaan. Ondertussen waren de contac ten van de actiegroep met de bouwvereniging versoepeld. De actiegroep had de beschikking gekregen over het kantoortje van Sint Josef in de West Fran- kelaróssstraat De ruimte werd gebruikt als actie-centrum en als gespreksruimte. De opening vond plaats op 15 oktober 1977. De actiegroep begon daarna aan het uitwerken van de plan nen. Ze nep de bewoners bijeen en vroeg hen wat ze maximaal aan huurverhoging wensten te betalen. „Als leken stelden wij voor om tegen een huurverhoging van 40 gulden een vernieu wingsplan op te stellen", zeggen Ineke en Douwe. „Wij vragen de bewoners: is dat haalbaar? Iedereen zei: „ja". We gingen aan de slag. Aan die opiniepei ling deden bewoners van 202 woningen mee." De plannen, samengevat plan A, waren tn januari *78 klaar. Om zeker te r- eten of een derge lijke „beperKte renovatie" op steun van het rijk kon rekenen, stuurde 'de actiegroep de plan nen naar het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening. „Hoera, we hebben gewon nen". was de- reactie van de -ac tiegroep toen Den Haag positief terugschreef. Ook het ministerie vond dat algehele renovatie al leen door kon gaan als de bewo ners dat wilden. Het plan was goedgekeurd en werd aangebo den aan Sint Josef. Ook de bouwvereniging reageerde gun stig. De actiegroep had het werk gedaan en Sint Josef was ge zwicht. Actie voeren was niet meer nodig. Daarom stelden de bewoners een bewonerscommis sie in voor de verdere contacten met Sint Josef. Elke bewoner werd zodoende lid van de com missie. De instelling daarvan vond plaats op 23 januari. „Daarna zijn we gaan hame ren op democratisering van de woningbouwvereniging", zegt Ineke. „Wij wilden een bewoner in het bestuur van Smt Josef, een afgevaardigde van de bewo nerscommissie,"* De heer Van Eurijk. voorzitter van de woningbouwvereniging, zei in januari at dat hij de in stelling van de bewonerscom missie zou steunen. Dat in het kader van de democratisering. Het duurde echter tot mei totdat een bewoner in het bestuur werd goegeiaten. Dat was de heer Alberts. Een projectteam, gevormd uit drie bewoners, de voorzitter van Sint Josef, de heer Van Ewijk, de heer Van Einden van het SSSW, John de Kievith van de Bewonersvereniging Schiedam West, buurthuiswerker Cees van Mi! en de heer De Boer van de gemeente, ging aan de slag. Op het ogenblik is het werk in het projectteam al ver gevor derd. Het team heeft verleden week een informatief-avond ge houden om de mensen van de 213 woningen in Sint Josef op de hoogte te brengen van de stand van zaken. Deze week en de vol gende weken nemen leden van het team huisbezoeken af en gaan de bewoners persoonlijk vragen wat voor verbeteringen zij wensen. SCHIEDAM - Een reiziger van tramlijn 1 heeft gisteroch tend een buisje met 90 Ternesta- tabletten verloren tussen de Koemarkt en de Westkruiskade. De tabletten, die door kinderen gemakkelijk voor snoepjes kun nen worden aangezien, zijn bij inwendig gebruik gevaarlijk. SCHIEDAM - De Partij van de Arbeid houdt op maandag avond 5 februari overal in Schiedam weer een Wijkspreek uur. Zoals op elke eerste maan dag van de maand kunnen men sen met vragen en problemen van 19.00 tot 20.30 uur op zes ver schillende adressen terecht De PvdA streeft ernaar om binnen één week mee te kunnen delen hoever de behandeling van de vraag is. In het centrum kan men te recht in het oude stadhuis. Gro te Markt 1, in Zuid bij Nico Booy, Goereesestraat 2, in Oost bij Wijkcentrum Oost Dr. Za- roenhofstraat 153. Mensen in West kunnen hun vragen kwijt bij Hans Konings, Frans Hals plein 41b. In Neuwland is het spreekuur in Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 129 en in Groenoord in Boerderij Landvreugd, Dr. Sweelincksin- ge!7. SCHIEDAM - De 31-jarige automobilist G. P. den B. uit Rotterdam is donderdagmiddag op rijksweg 20 tegen de auto van de 71-jarige J. K, uit Vlaardin- gen gebotst Het ongeluk vond plaats op de afslag Schiedam-Kethel, rich ting Beneluxtunnei. De bejaar de automobilist stond in een file en omdat Den B. hem te laat op merkte, knalde hij er bovenop. Beide wagens werden zwaar be schadigd. Een passagier van Den R, mejuffrouw M. J. V. (25) uit Rotterdam, alsmede de be jaarde'werden per ambulance naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen gebracht Het meisje mocht na behandeling naar huis terugkeren, terwijl de heer K. met een pijnlijke nek- wervel werd opgenomen. De politie heeft donderdag twee jonge Bouviers uit de Schie bij de Botere;teeg gevist Zij- kreeg daarbij hulp van een om-'* stander, die in zijn rechterarm'6' werd gebeten, nadat de honden na veel gehannes uit het water waren gehaald. De politie was gealarmeerd door omwonenden, die iemand de twee jonge hon den in het water hadden zien schoppen. Wie de dader is, is on bekend Mevrouw P. J. B. (35) uit Maassluis heeft aangifte gedaan" van de diefstal van haar tasje: Gistermiddag kocht zij een jurk in dé White Horse aan de Hoog-» straat Terwijl zij zichzelf in een spiegel bewonderde, werd de tas uit de paskajner gestolen. In de tas zaten een portemonnee met 900 gulden, sleutels en make-up artikelen. SCHIEDAM - Tijdens werk zaamheden op de werf Wilton Fyenoord zijn de Rotterdam mers R M. Penning (57) en A. M. van der Gaag (60) ernstig ge wond geraakt De heer Penning is met tweede en derde graads brandwonden over zijn gehele lichaam opgenomen in het brandwondencentrum van het Zuiderziekenhuis. Zijn toestand b zorgelijk. Zijn collega Van der Gaag is na behandeling van tweede graads brandwonden aan linkerarm en been naar huis gebracht Beide mannen waren gister ochtend aan het werk in de voorpiek van de „Nala". Waar schijnlijk was de slang van een zuurstof- of gas-lasapparaat lek, want toen ze begonnen te lassen, vloog hun kleding in de brand. Van der Gaag zag kans aan dek te komen en zijn kle-~ ding werd door toegesnelde ar beiders gedoofd Door de zware rookontwikkeling moest er ge wacht worden op de bedrijfs- brandweer om Penning te be vrijden. De recherche en de ar beidsinspectie stellen een on derzoek in. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De leerlingen van de lagere Burg. Verveen- school en de kleuters van Het Keteltje in Schiedam Noord kunnen vanaf augustus in de middagpauze op school overblij ven. In een apart lokaal kunnen zij elke middag kun boterham metjes oppeuzelen. De onder wijskrachten vinden dat zij het niet moeten zijn om de kinderen vijf kwartier lang op te vangen. De werkgroep Tijd voor School, die zich altijd voor het overblij ven heeft ingezet, is verbaasd dat zij helemaal niet op de hoog te is gehouden. De gezamenlijke schoolleidin gen van het openbaar onderwijs in Schiedam Noord hebben de mogelijkheid op wensen van de ouders gestart. Uit een enquête van de werkgroep Tijd voor School in ITT bleek dat de helft van de ouders wel wat in het overblijven zag. Hoofdonderwijzer J. Stijger van de Burg. Verveenschool over de opvang: „De leerkrach ten moeten het met zelf doen, dat is niet juist bij een perma nente overblijfmogelijkheid. Het zouden ouders kunnen zijn of mensen die het leuk werk vinden. We moeten nog daar over met wethouder Posthoorn gaan praten en het is de bedoe ling dat iemand er een vergoe ding voor krijgt. In april moet alles rond zijn. In de school gaan we een lokaal inrichten en om te weten te komen op hoeveel kin deren we kunnen rekenen moe ten we nog een enquête houden. Als de kinderen overblijven, dan zullen ze zelf brood mee moeten nemen. We sluiten niet uit dat ze soep of zo kunnen krijgen, maar dat is niet in de eerste plaats de bedoeling." Truus de Nijs van de werk groep Tijd voor School zegt op het initiatief van de scholen": „We juichen dit toe, we zijn er ontzettend happy mee, maar in het verleden werd altijd gezegd dat wij 'als werkgroep op de hoogte gehouden zouden wor den. Dat is niet gebeurd. Ik ver baas mij er ook over dat de oudercommissie van niets wist Ik krijg een zeer verwarrende indruk van de zaak", zegt zij verder. „Er wordt gezegd dat er een georganiseerde, permanente overblijfmogelijkheid wordt ge schapen. Dat terwijl ze het er nog niet eens over eens zijn wie de kinderen moeten gaan op vangen. - - Ook ouders snappen er niets van. Die bellen ons steeds op met: „Hoe zit dat nou?. We zullen nog contact met wethouder Posthoorn opne men!"

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2