Fotograaf Martin van der Burgh: BENEFIET FOTOKIJKERU THOR 75 jaar een begrip in Schiedam feestprogramma van THOR BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA Hoofdredacteur Herman Wïgbold. Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag*8 februari 1979 (Van onze verslaggever) DICK VAN" DER LUGT SCHIEDAM - „Ik ge bruik de fotografie om de ideeën die ik heb, te ver wezenlijken. Fotografie moet je niet zien als puur registreren; ik probeer er wat anders van te maken. Dat ik fotograaf ben ge worden, heb ik aan mijn vader te danken. Hij was beeldhouwer en heeft eens tegen mij gezegd: neem maar een camera mee en fotograf eerwat je mooi vindt. Sindsdien ben tk> eraan verslingerd. Mijn vader heeft me kleine dingen leren zien. Neem een groot grasveld: de mensen zien alleen maar gras,'maar ik zie gelijk datgene kleine boter bloempje. Ik weet niet of dat een gave is." Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Heimwee Uniek Martin van der Burgh maakt een portret van mevrouw Lems-van Rooijen. Linksbo ven een van de foto's die Martin zal exposeren. SCHIEDAM - Op 22 februari zal het 75 jaar geleden zijn dat" de Schiedamse gymnastiekvereniging THOR werd opgericht. THOR, Tot Heil Onzer Ribbenkast,,is in die 75 jaar een begrip geweest in Schiedam en is dat nog. Met zo'n bijna 500 leden behoort THOR tot een van de grootste sportverenigingen in Schiedam. Het bestuur van THOR werkt, samen met diverse commissies, hard aan het jubi- teurmeesl li Samen mei de donderdagse bijlage Ik wil Het Vrije Volk elke dag thuis ontvangen. De eerste twee weken ontvang ik alle nummers, dus ook tweemaal de donderdagse bijlage, gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in met als Extra-voordeel 6.40 korting. 1 8 S i 8 8 8 a s Naam: Adres: Woonplaats: Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: HET VRIJE VOLK C.V. ANTWOORDNUMMER 1579 3000 VB ROTTERDAM IBHB BB BUMMWiaeiiaiaillMBRn a a 8 8 f I B ifl vind ÏN het kader van het Be nefiet Bal, dat op 17 fe bruari in Bowling Musis Sacrum wordt gehouden ten bate van het Schie dams geestelijk gehandi capt kind, wordt van 10 tot en met 25 februari een fo totentoonstelling gehouden in de Bowling. Martin van der Burgh \'an Studio Pas sage exposeert zo'n zestig foto's onder het motto „mensen, mensen, fijne mensen". Martin (35) leerde het vak van fotograaf op de Fa mous Artists School, foto vakschool in Den Haag en in de praktijk. Voordat hij zijn zaak in de Passage opende, werkte hij in Delft, Leiden en Schiedam. Hij heeft aan diverse fototen toonstellingen deelgeno men zoals de World Press Photo 1966 en 1967 en in de Avro David Hamilton wedstrijd behoorde hij tot de tien besten. s De „fotoki jkerij" in de Bowling is zijn eerste eigen expositie. Na Schie dam is de tentoonstelling te zien in Delft, Rotterdam en Leiden. De fotokijkerij wordt op zaterdag 10 februari door mevrouw LeVns-van Rooijen geopend. Hoe dat precies gebeurt, blijft nog even een verrassing, want" de burgemeester en zijn echtgenote zijn dan op hu welijksreis in het verre oosten. Martin van der Burgh van Studio Passage begon zijn car rière als fotograaf twintig jaar geleden in Delft bij fotograaf Tiemen van der Rijken, 's Avonds ging hij naar school en overdag werkte hij in de doka en maakte foto's voor de krant „Om tien uur een foto maken en om kwart over tien moest die dan klaar zijn. Dat was het werk daar," aldus Martin. „Op den duur.is-het steeds meer sport gé wordén.' Ik heb" Bijvoorbeeld' fo- mensen, fijne mensen' 8alt. Dim 5a. Schiedam. Tel. 910-267126 Geopend v. 10-18 u Oond. koopavond. Leg. vereist. to's gemaakt voor het schaats boek over de WK in 1968. Ik maakte alles: deed perswerk, werkte in de winkel en maakte portretten. Van het maken van sportfoto's heb ik wel profijt ge had: je leert er snel door reage ren. Als ik nu een portret moet maken en iemand is nerveus, dan klets ik wat en stel hem op zijn gëmak. En het moment dat iemand dan zichzelf: is, kan ik precies pakken." In 1962 ging Martin in dienst. Hij werkte er als fotograaf op de vliegbasis Twenthe in Enscheda „Ik moest veel technisch werk doen. Scheuren in straalmotoren fotograferen en zo. Ik heb een beetje lopen filmen en maakte serietjes van belangrijke figu ren, die in de buurtwaren. Eigenlijk zat tk meer in de pu blic relations van de lucht macht," vertelt hij. Na zijn diensttijd werkte Martin twee jaar bij Foto Pijl in Leiden. „Hij was portretfoto- 'graaf. Kleurde zijn eigen foto's nog. Ieder negatief werd gere toucheerd. Uit ieder gezicht werden de porieën gehaald. Daar was je een uur mee bezig en daarna was iemand een heel ander mens geworden. Dat von den de mensen toen mooi. Het heeft' een jaar geduurd voordat ik het goed onder de knie had. Daarna heb ik het nooit meer gebruikt," vertelt hij. De jaren daarna werkte Mar tin weer bij Van der Rijken in Delft en was hij zelfstandig fo to-journalist voor diverse kran- !ten. „In 1971 zat ik in de Sporthal in Delft een borreltje te drinken met een grote kolenboer en die vroeg: heb je geen zin om een fo towinkeltje te beginnen. Dat vond ik wel een uitdaging. Zo'n drie, vier jaar heb ik toen de Deko-zaken in Delft, Leiden en Schiedam op poten gezet. Ik" vond het "leuk werk," maar het was wel 24 uur per dag pezen. Ik fotografeerde erg weimg. Tal van collega's hebben wedden schappen afgesloten, dat ik dat niet zou volhouden. Toen die winkeltjes allemaal liepen, kreeg ik weer heimwee naar de camera." Na zijn Deko-periode werkte Martin anderhalf jaar samen met Henk Vos en in 1976 opende hij zijn Studio Passage in de Passage. Een studio voor trouw-, kinder-, portret-, pas-, reclame-, mode-, industrie- en productfo tografie. Een hele mondvol, want „ik wil me perse niet spe cialiseren", zegt Martin. „Spe cialiseren vind ik verkeerd. Dat vind ik net zoiets ais je camera ergens aan vastbinden. Als je al leen technisch werk doet, kun je er op den duur mets leuks meer van maken. Ik vind, dat je alles moet kunnen maken. Ik heb eigentijk geen voorkeur. Een anesthesie-apparaat of een paar pantoffels: het is dezelfde uitda ging." „Als je voor een klant een foto moet maken voor een folder over open haarden, dan kun je een foto maken van een gezin voor de haard in de huiskamer. Ik zeg dan: zet die open haard op een weiland. Een paar weken te rug kreeg ik een opdracht van een bedrijf, dat huisartsenprak tijken financiert. Ik heb toen een stethoscoop gefotografeerd te gen de achtergrond van beton- vlechtwerk. Dat zijn de leukste opdrachten, wanneer je puur vrij gelaten wordt. Mensen fotograferen is een hobby van me. Een mens heeft positieve en negatieve kanten. Het positieve komt het prettigst over: dat probeer ik te zien. dat moet je laten prevaleren en dan komt de foto over. Ik vind alle mensen fijne mensen. Ik vind dat iedereen het waard is om ge fotografeerd te worden. Van alle mensen, die er op de aardbol rondlopen, is er niet één hetzelf de. Iedereen is uniek." 7*1 i een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Bij THOR I men het jubileumfeest 'X ere van het 75-jarig be an, uitsmeren over enke maanden. Hieronder volgt feestprogramma. .•;24 februari: Reünie, recep- V.1* tie en feestavond. Deze drie onderdelen vinden plaats in De Rank. 7 april: Ritmische wedstrij den om het B en C kam pioenschap van Nederland in de Sporthal Margriet. 12 mei: THOR-dag in de Sporthal Margriet. 16 juni: Fietstocht voor alle leden. 22 september: Gezellig- heidsrit met de auto. 24 november: Verenigings wedstrijden voor jeugdtur- ners om het Nederlands kampioenschap in de Sport hal Margriet. Tevens afsluiting van het ju bileumfeest. Uitgesmeerd over enkele maanden, zal THOR het jubi leum gaan vieren. De start is op 24 februari als op één dag een reünie, receptie en feestavond worden afgewerkt. Hoewel di verse commissies de nodige eve nementen voor hun rekening zullen nemen en er borg voor staan dat ze voor de volle hon derd procent zullen slagen, ver wacht men toch dat de reünie een van de hoogtepunten zal worden. Want THOR is in al die jaren van haar bestaan een begrip ge weest in zeer veel Schiedamse gezinnen. Vaak waren hele fa milies lid van THOR en in de afgelopen 75 jaar moeten er dui zenden, zo niet tienduizenden Schiedammers lid geweest zijn. In het gezellige clubhuis in het Proveniershuis, buigt penning meester Van 't Hof zich over een stapel uitnodigingen die naar de oud-leden zullen gaan. De heer Van 't Hof: „Wij hebben al zo veel reacties gekregen voor die reünie, dat ik me er veel van voorstel. Het lijkt mij prettig weer eens met mensen die vroe ger lid van onze vereniging zijn geweest, de kennismaking te kunnen hernieuwen". Dat in het bijzonder de heer Van 't Hof zich veel van die re ünie voorstelt valt te begrijpen, Hij is reeds zestig jaar lid van THOR en maakt al 31 jaar deel van het bestuur uit. Maar ook voorzitter Cor van Oudheusden, PR-man Koos van Oudheusden, secretaris Henk Nieuwenhuis en 2e secretaris Rob van der Stel kunnen terugkijken op een langdurig lidmaatschap van THOR. Cor van Oudheusden: „Kijk, zo'n feest als ze vroeger vierden bij een jubileum kan vandaag de dag niet meer. Als je in oude jubileumnummers van ons clubblad kijkt, en je ziet de fo to's in ons archief, dan blijkt dat de leden vroeger zelf een feest avond in elkaar konden zetten. Dat kan nu niet meer." Foto's van het 50-jarig en 60-jarig bestaan spreken boek delen. De grote feestavonden die THOR in het Passage-theater gaf klonken als een klok. Vlag- genparade, demonstraties, lied jes en toneelstukjes, opgevoerd door eigen leden, zorgden in die tijd voor een maandenlange voorbereiding. „We lachten meer tijdens de repetities dan op de feestavond zelf", zegt de heer Van 't Hof. Hij begrijpt ook dat zoiets nu niet meer mogelijk Is. Praten over THOR betekent ook dat bij herhaling de naam van een van de pioniers van THOR valt. En dat ia Arte van Sc hie. Een man die in de beginperiode van de vereniging rijn stempel op THOR heeft gezet. Cor van Oudheusden: „Die man had ideeën, die toen revo lutionair waren, maar nu heel gewoon". „Ja", valt Van 't Hof hem bij: „Van Schie wilde vroe ger al naar een vereniging waar voor iedereen wat te doen was. Hij meende toen al dat een sportvereniging veelzijdig moest zijn. Het moest mogelijk zijn dat pa kon voetballen, moe kon handballen en dat de kinde ren aan gymnastiek konden doen. Wilde de familie aan alle sporten doen, dan was dat ook goed. Van Schie was voor een open familievereniging. Daar keek men vijftig jaar geleden zeer vreemd tegenaan. Nu zijn er al zulke verenigingen." Ook een idee van Van Schie was, dat de overheid de sport moest subsidiëren. Een in die tijd ongehoorde opmerking. Wie kwam er nou toch op zo'n idee? Vandaag de dag blijkt dat Van Schie zijn tijd ver vooruit was. De komende jubileumviering van THOR is reeds In 1974 op papier gezet Langzaam is men met de uitvoering begonnen en het bestuur hoopt dat het feest zal aanslaan. Cor van Oudheus den: „Wij hebben zo veel als mogelijk was mensen ingescha keld. Het moet niet alleen een werkstuk van het bestuur wor den. Dat zou overigens niet eens mogelijk zijn. Ieder onderdeel van het feestpakket heeft een eigen commissie en zoals ik het nu kan bekijken, hebben die commissies goed werk gedaan. Verschillende financiële acties hebben het mogelijk gemaakt dat er gefeest kan worden". V T» ,5 f De Dank van Lening A.LS je in deze tijd iemand hoort praten over een bank van lening, weet je direct wat dat voorstelt. O, denk je dan, daar zijn er zo veel van! En overal staan alleraardigste mensen voor je klaar, overal kun je in een wip gigantische bedragen opnemen en ze wil len allemaal even graag dat je een rekening bij ze opent. De Bank van Lening waar ik deze week/over ga vertel len was echter een apart ge val. Ja, ik zeg was, want hij bestaat met meer sinds 1874. De Bank bestond al in de middeleeuwen en had toen de functie, arme mensen een beetje te helpen met geldle ningen, waarbij de Bank dan tot het eigendom van de le ners behorende goederen als onderpand nam. De bankier moest een aardige som geld neertellen voor zijn bankver- gunning. en dat geld werd weer gebruikt voor de geldle ningen. Als je alleen deze kant van de zaak bekijkt, zou je kun nen zeggen dat het hier een liefdadigheidsinstelling be trof. Maar er waren ook min der vriendelijke kanten aan het wezen van deze bank. Doordat de verlangde renten meestal erg hoog waren, wa ren de bankiers meestal puis sant rijk. Bovendien hadden zij het recht om de goederen, die ais onderpand werden ge geven, na een bepaalde tijd te verkopen. Tot 1667 werd de bank ge houden in een huis aan de Korte Kerkstraat, in dat jaar werd dat huis verkocht, om dat de voormalige bankhou der was overleden. Er kwam een nieuwe bankier op de proppen, een zekere Wol- phert de Merre, die naarstig naar een ander gebouw be gon te zoeken. Dat lukte met, tot *de stadsregering haar best voor hem ging doen. Het stadsbestuur besloot, dat het nieuwe bankgebouw op de grond van het oude Begijn hof moest komen te staan. De mensen, die toen nog in de hofjeshuizen woonden, wer den ondergebracht in het gasthuis en het complex werd verbouwd en als bank ingericht. Het ging Wolphert de Mer re zo goed, dat hij in 1771 het' belendende pand, Oude Kerkhof 3, erbij kocht. Hij had zodoende nadien Oude -Kerkhof 5 en 3 in gebruik. Het ging Wolphert en zijn opvolgers zo goed, omdat er in die tijd nogal wat arme mensen met geldgebrek in Schiedam waren. In het jaar 1863 nam de stad zelf het bankgebouw tn gebruik, en haalde zodoende het particuliere karakter erint. In 1874 werd de instel ling opgeheven. Tot 1897 deed het gebouw dienst als Gym nasium, daarna vond het Ge meentearchief cr haar huis vesting, tot deze instelling in 1974 verhuisde naar Korte Haven 33. Tegenwoordig hoor je weinig meer van pandjesbazen, woekeraars en enorm rijke bankiers. De mo derne mameren van crediet- verlemng en afbetaling heb ben die verschijnselen uitge wist. HENRIETTE VAN ALDERWERELT rbmhbm m m ia sa bi «>sbl«r m m m m IC '•V I

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3