PRESTIGESTRIJD TUSSEN WATERSCHAPPEN EN GEMEENTEN Slecht onderhoud en hoge kosten Huisvuil Schiedam naar de Rijnmond Inbraken in clublokalen Schiedam t Belastinghulp voor FNV-Ieden Vergadering NKV in Arcade 'De 4 molens' vrijdagmiddag gesloten INSTITUUT MEHSiEN Tulnlaan 10c, SCHIEDAM Te?.1Q?0-261h99?m U KUNT NU BEGINNEN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM De gemeente Schiedam dreigt een verlies van vele miljoenen guldens te gaan lijden ais gevolg van een prestigestrijd tussen de gemeente Rot terdam en de waterschappen. Inzet van dit conflict is de bouw van rioolwaterzuiveringsinstallaties. In het Rotterdamse plan zou Schiedam zijn rioolwater gaan lozen op een installatie in de Merwehaven. In het plan van de waterschappen moet Schiedam zijn rioolwater naar de Groote Lucht ten westen van Vlaardingen gaan brengen. Dat komt onze gemeente op een strop van zeker vijf miljoen gulden te staan. Waterschappen Alternatief Huilspelletje IViet hopeloos De rioolwaterzuiveringsinstallatie Groote Lucht, waarop onze stad gaat lozen. Voor Schiedam een extra uitgavepost van zeker vijf miljoen gulden. Wethouder Scheeres: „De meest complexe zaak uit mijn hele loopbaan. Het is een vreselijk ingewikkelde materie." 25 miljoen Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De bewoners van flatge bouw De Grens vergaderen donderdagavond over de te nemen maatregelen tegen beheer der Kooiman. Ongeveer 50 bewoners, huurders en eigenaren, hebben zich achter de ac tie geschaard van de he ren Chini en Van Dalen om bij Kooiman beheer b.v. een accountantson derzoek in te stellen over de hoogte van de service kosten. Volgens hen zijn deze veel te hoog en van enige service is in de laat ste jaren geen sprake ge weest. Geidklopperij Flatgebouw De Grens. De bewoners pikken het niet meer. Geschrokken Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Omdat treinverkeer naar het noorden van Nederland zo goed als onmogelijk is, komt ook de afvoer van Schiedams huisvuil, dat per trein naar de VAM in Wijster moet, in gevaar. Vertraging LEREN TYPEN BINNEN 1 MAAND ABSOLUTE DIPLOMA GARANTIE Wilt u meer informatie? Bel 261996 of neem een gratis proefles Schiedam gaat voor 5 miljoen schip in Wethouder Scheeres (financi ën) noemt dat evenwel een voorbarige conclusie. "Het over leg loopt nog. Wij hebben een aantal claims op tafel gelegd", zegt hij. "Er is geen reden orr. aan te nemen dat Schiedam het schip in gaat. Wij blijven voor onze belangen knokken. Wel moet ik zeggen, dat dit de meest complexe zaak uit mijn hele loopbaan is. Het is een vreselijk ingewikkelde materie. Een aansluiting op de Merwe haven is een aantal miljoenen goedkoper dan een aansluiting op de Groote Lucht. Er moet nog over gepraat worden welk aan deel Schiedam daarvan moet betalen. Het leeuwedeel van de kosten is voor rekening van de waterschappen. Het aardige is, dat ons pleidooi voor de Merwe haven eigenlijk een pleidooi voor de waterschappen is als we tenminste kunnen aantonen dat dat plan goedkoper is, We moeten maar afwachten wat het verdere overleg gaat op leveren. Ik zie geen andere mo gelijkheid meer dan het nu be reikte compromis." Om te kunnen begrijpen hoe de strijd tussen gemeenten, wa terschappen en provincie m el kaar zit en hoe Schiedam daar van het slachtoffer dreigt te worden, doen we eerst maar eens een duik in de historie. Die geschiedenis begint m 1970 toen er een wet van kracht werd waarbij de provincies de taak kregen te zorgen voor een goede afvalwaterzuivering. De pro vincie Zuid-Holland schoof die taak in 1973 door naar de water schappen. Die waterschappen zijn het Hoogheemraadschap van Delf land, Hoogheemraadschap van Schieland en het waterschap IJssel monde. Zij kwamen met het plan om drie rioolwaterzui veringsinstallaties te gaan bou wen; de Groote Lucht aan de Nieuwe Waterweg tussen Lic- kebaert en de Windmill, een in stallatie bij het Vaanplein in Rotterdam-Zuid en eentje in Kralingse Veer. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zouden moeten gaan lozen op de Groote Lucht; Rot terdam-Zuid op het Vaanplein en Rotterdam-Noord op het Kralingse Veer. De gemeenten hikten noga! tegen dat plan aan en Rotter dam kwam met een alternatief plan; Capelle en oost lozen op Kralingse Veer; zuid en centrum op een ondergrondse caisson-in stallatie in de Dokhaven met daar bovenop woningen, en west,"en Schiedam op een onder grondse installatie in de Merwe haven. Dit plan sluit beter aan op het bestaande rioolstelsel. Het heeft het voordeel van dubbel grond gebruik. het levert een totale besparing op van zeker 100 mil joen gulden en de overdekte in stallaties leveren geen stank overlast op. De waterschappen, die van mening waren dat zij in de eer ste plaats verantwoordelijk zijn \oor de waterzuivering, vonden het onfatsoenlijk, dat Rotter dam met een eigen plan kwam. Ze vonden het gebruik van cais sons ondoelmatig, omdat je die niet kunt uitbreiden. Ze hadden moeite met het beheer, het zui veringssysteem en ze verweten Rotterdam de zaak te vertragen. Ze hadden weinig vertrouwen m het gewaagde Rotterdamse plan. De waterschappen zeiden, dat in tegenstelling tot het Rot terdamse plan hun plan prak tisch besteksklaar was. Ook de Minister oefende druk uit, om dat hij niet met lege handen het Rijnoverieg wilde ingaan. Daarop ontstond een getouw trek tussen de gemeenten, de waterschappen en de provincie. Uiteindelijk leverde dat gigan tisch ruilspelletje het volgende plan op; Schiedam, Vlaardingen en Maassluis lozen op de Groote Lucht; Rotterdam-west, cen trum en zuid lozen op Dok- en Maashaven {overdekte installa ties onder water) en Capelle en oost lozen op Kralingse veer. Wordt dit compromis-plan door alle partners aanvaard en het heeft er alle schijn van dat dat inderdaad gaat gebeuren dan zit Schiedam met de ge bakken peren. Voor onze stad betekent dat, dat het hele rioolstelsel "omge gooid moet worden. Momenteel loost Schiedam via het gemaal Marconistraat op de Nieuwe Maas. Aansluiting op de Groote Lucht betekent, dat bij Bijdorp een verzamelgemaal gebouwd moet worden en dat er van dat gemaal naar de Groote Lucht een persleiding moet worden aangelegd. Doordat de voor onze stad goedkoopste installatie Merwehaven komt te vervallen, levert dat een schadepost van zeker 5 miljoen gulden op. Vol gens ruwe becijferingen kost de Groote Lucht onze gemeente 20 miljoen en zou de Merwehaven op 15,5 miljoen komen. Het plan Groote Lucht heeft tot gevolg, dat de halve stad om geploegd moet worden voor de ombouw van het gemeentelijk rioleringssysteem. Verder is het de vraag weik deel van de pers leiding Bijdorp-Groote Lucht door de gemeente betaald moet worden en welk deel door de waterschappen. De waterschap pen redeneren, dat Schiedam zijn rioolwater maar naar de Groote Lucht moet "brengen", terwijl Schiedam vmdt dat het zogenaamd horizontaal afleve- nngspunt direct achter het Bij dorp-gemaal moet liggen. Toch is de onderhandelings positie van Schiedam niet hele maal hopeloos. Tenslotte is onze gemeente akkoord gegaan met een voor haar duurder plan en daarom kan zij een beroep op de andere partijen doen om die meer-kosten voor hun rekening te nemen. De Groote Lucht is de eerste rioolwaterzuiveringsinstallatie, die gebouwd gaat worden. Naar verwachting wordt er dit jaar mee begonnen. De installatie in Kralingse Veer zal meer proble men opleveren, omdat de ge meente Capelle vindt dat die in stallatie absoluut geen overlast mag geven. Volgens sommige berekeningen zijn binnen een straal van 250 meter om de in stallatie stank en kiemuitworp te verwachten, maar TNO heeft veel grotere afstanden bere kend. Capelle wil in het gebied om die installatie huizen bou wen en eist daarom een stan- klijn van nul meter. De gemeente Schiedam is wel m beroep gegaan tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om voor de bouw van de Groote Lucht een voorbereidingskrediet uit te trekken. Schiedam vindt dat eerst de hele discussie moet zijn afgerond alvorens er geld wordt uitgegeven. De keuze van de Groote Lucht in plaats van de Merwehaven is trouwens niet de enige financi ële tegenvaller voor Schiedam. Onze stad moet ook de berging van het rioolsysteem verbeteren (buizen groter maken): kosten 5 a 10 miljoen gulden. En er moe ten rioolstelsels worden aange legd in onze .recreatiegebieden en in het centrum rond de ha vens: kosten 5 a 10 miljoen gul den. Wie al die getallen optelt, komt aan het duizelingwekken de bedrag van zeker 25 miljoen gulden inclusief de strop van de Groote Lucht keuze. "Het geld moet door de ver vuilers worden opgebracht Dat betekent, dat de zuiveringshef fingen hoger worden", zegt wet houder Scheeres. "De kosten die de gemeente maakt voor haar rioleringssysteem moeten ko men uit het rioolrecht. Het rioolrecht zal zeker stijgen, maar of er sprake is van een aanzienlijke stijging is een keu ze van de raad. Ik denk, dat je niet zult kunnen ontkomen aan verhogingen. Je kunt de lasten ook lange tijd voor je opschui ven. Dat is een keuze die nog ge maakt moet worden. Als wij het geld niet hebben, zullen wij bepaalde dingen moeten uitstellen. Dat is ter eoordeling van de gemeente raad. Ik moet nog zien. dat de aansluiting op de Groote Lucht tijdig wordt gerealiseerd, wan neer Schiedam de kosten voor een belangrijk deel zelf moet betalen. Je stopt het geld ten slotte in de grond en dat spreekt de burger wat minder aan. Het is lang niet zeker dat het aandeel van. Schiedam helemaal door ons zelf moet worden opge bracht. Ik ga ervan uit, dat het Rijk een deel betaalt in de vorm van susidies. Ik vind dat wij re delijk sterk staan. Ik ben er met bang voor, dat je ais gevolg hiervan een hele boel andere dingen niet zult kunnen doen. Ik ben er niet zo bang voor, dat dat gebeurt Wij blijven voor onze belangen knokken. Ik heb me met deze zaak heel erg actief beziggehou den. Ik heb er erg veel tijd in ge stoken en ik denk, dat dat onze onderhandelingspositie ver sterkt heeft." Bewoners beleggen a tie vergadering Het flatgebouw verkeert in een slechte staat De ijzeren hekken op de balkons zijn ver roest, mensen hebben last van lekkages, de vuilnisstortkoker moet gerepareerd worden en er -zijn klachten over de centrale verwarming. De servicekosten bedragen 150 "tot 200 gulden en de heer Chini beticht Kooiman beheer van geltjjgoPDerii, Hij en de bewo^ ners willen rekeningen zien waarmee Kooiman de hoogte van de kosten kan verantwoor den. Dat kan alleen via een zo genaamd accountantsonderzoek, voor een vorig jaar overeen gekomen opknapbeurt van de flat hebben sommige apparte mentseigenaren al een bedrag van 398 gulden gestort. Verder is nooit meer iets gehoord. Voor klachten is Kooiman onbereik baar. De heer Chini startte de actie drie weken geleden. Hij maakte zijn voornemens per brief aan de bewoners bekend en 50 rea geerden positief. De heer Chini zegt nu; „We geven de moed niet op. We heb ben al verschillende keren met een paar bewoners overlegd en volgende week donderdagavond nodigen we alle bewoners uit om half negen in de Amstelbron de actie te bespreken. Later gaan we met Kooiman praten." „Kooiman is toch wel ge schrokken van onze plannen", gaat de heer Chini verder. „En kele dagen nadat ik de eerste brieven bij de bewoners rond had gebracht, begon hij met en kele herstelwerkzaamheden. Bij mijn buurman, de wasserette, werd de lekkage verholpen en bij anderen werden kraantjes gerepareerd. Ook ging hij men sen met klachten bezoeken." SCHIEDAM - Schie dammers die belasting hulp willen hebben van de belastingdienst van de FNV moeten zich zater dagochtend 24 februari tussen 10 en 12 uur melden in het verenigingsgebouw aan de Stadhouderslaan 119 in Schiedam. Als men dan opgeeft op welke dag en op welk uur men in maart geholpen wil worden dan komt alles in orde. De belastingexperts sturen dan een brief met het tijdstip, waarop u aan de beurt bent. Tevens ont vangt u een lijst van stuk ken die meegenomen moe ten worden. De hulp is ge heel gratis, omdat u toch een vakbondsiid bent? Er is door de VROM naarstig naar een oplossing gezocht en dankzij de medewerking van de Algemene Vuilverbranding Rijnmond (AVR) is Schiedam voorlopig uit de problemen. Het Schiedamse huisvuil wordt nu rechtstreeks naar de AVR ge bracht Dat zal bij het ophalen van het huisvuil wel enige stag natie opleveren. De heer Reuderink van de VROM": „Er ligt nog zeker voor 14 wagons vuil, maar dat kan niet naar het noorden worderf afgevoerd. Daarom zijn wij blij dat de AVR ons wil helpen. Je weet niet hoe lang deze situatie nog kan duren. Daarom zijn wij blij dat ons personeel bereid is langer te werken. Die jongens hebben best eens een pluim ver diend. Ze werken zelf in de schafttijd door". Zodra de huisvuilwagens vol zijn, gaan deze direct door naar de AVR. Daarom is het mogelijk dat er enkele uren vertraging zal optreden met het ledigen van containers en het ophalen van vuilniszakken. „Daarom moeten de Schiedammers niet bang zijn dat we niet zullen komen. We komen in elk geval, al zal het op andere tijden zijn dan normaal het geval was", zegt Reuderink. Wat de strooizoutvoorziening van de VROM betreft, dat moet mondjesmaat gebeuren. „We kunnen nog één strooibeurt uit voeren. maar dan wordt het echt knijpen. We hopen dan ook dat het niet meer zal gaan sneeuwen," zegt de heer Reude rink. SCHIEDAM - Het Neder lands Katholiek Vakverbond af deling Schiedam, organiseert op dinsdag 20 februari de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Dat zal gebeuren in gebouw Arcade,"" aanvang 20.15 uur. SCHIEDAM - Het diensten centrum "De 4 molens" is In ver band met de Carnavalsviering op vrijdag 23 februari a.s. na 13.00 uur gesloten. Het Carnaval op die dag begint om 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Hoewel er stil alarm aanwezig is hebben in brekers toch eer. bezoek ge bracht aan de clublokalen van de voetbalverenigingen WF en WK, in Bijdorp Kethel. Bij WF werden rookwaren meegeno men alsmede twaalf aanstekers en enig snoepgoed. Alles bijeen voor een waarde van 159.—. Bij VVK werd alieen een deur ge forceerd, maar er werd niets ontvreemd. 0 Bij de firma Walraven en Dekker aan de *s Gravelandse- weg hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot het pand na het forceren van een aluminium deur. De buroladen werden doorzocht en uit twee geldkist jes, waar de sleutel nog in zat werden in totaal 900 gulden en 200 Duitse marken gestolen. MAASSLUIS Er zijn in Maassluis de afgelopen dagen weer aardig wat meldingen van inbraak en diefstal gedaan. Uit een woning van het flatgebouw aan het Da Costaplein werden enige sieraden en eerste dag en veloppen gestolen. Uit een wo ning aan de Hobbemastraat werden sieraden, een cassette deck en 225.- ontvreemd. Uit een geparkeerde auto aan de Burg. Wesselinkstraat werden, een boormachine, een set walky talky's en een bankschroef weg gehaald. Voorts werden twee bromfietsen (een uit een kelder box) gestolen. Tenslotte werd de 53-jarige I. M. uit Den Haag aangehouden wegens winkel diefstal.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2