Klacht over politieoptreden Brief van BVSZ over hogere tarieven Sportraad gaat kampioenen huldigen 62-jarige iep omgezaagd: 'Het was een prachtige en kerngezonde boom 11 keiMSËÜSt 1 V A n z N w °1 IP schiedam tf m Bingo-avond Rietzeilers mm Den Uyl komt in Schiedam Fancy Fair op Museumplein rf Partij hout verdwenen Geen voorrang 1 m WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2% l SCHIEDAM Kai Bevington, Rolf Wülfinghof en Leonie Brohier gaan in samenwerking met het Justi tieel Klachtenbureau te Rotterdam een klacht indie nen bij de officier van justitie over het optreden van de Schiedamse politie tegen hen op vrijdag 9 februari in de vroege ochtend. Volgens hen heeft de politie een verkeerde lezing van het gebeuren gegeven en zijn ze door een aantal agenten op brute wijze behandeld. Gummiknuppel Vastgeketend i§ Ü5 Vit soort taferelen is in de toekomst ondenkbaar, wanneer de twee PvdA'ers Konings en Bakker hun zin krijgen. SCHIEDAM - De handtekenirigenaktie van de Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid tegen de verhoging van de ge meentelijke terieven en belastingen is ondanks de barre weersomstandighe den een overweldigend succes geworden. Er zijn 2000 handtekeningen ver zameld. SCHIEDAM - Woens dag 28 februari om 20.00 uur komt de Sportraad in bei oude raadhuis op de' Grote Markt bijeen. Daar zal ondermeer aan de or- komen het concept voorstel van B en W Inza - ke dé verordening op de Sportraad. A:1 SCHIEDAM - „Het was zc'n mooie boom, 's Zo mers zat die vol met zangvogels zoals lijsters. Het was een kerngezonde en prachtige boom. Hij deed ook heerlijk dienst als windvanger, wanneer we 's zomers zaten te vis sen in de Polderwete- rïng." Dat zegt de heer A. P. van Buffelen, bewoner van een rijtje huizen aan de Polderweg, dat bekend staat als Negenhuizen. Kapverordening Het res tant van de 62-ja rige iep Van Puf felen: „Het was zo'n mooie boom. 's Zomers zat die vol met zangvogels."- (Van een medewerker) SCHIEDAM - Aan staande zondag concer teert de Schiedamse groep "Alveo" in café de Quibus. Dat wordt het laatste concert van deze groep, want na een bestaan van bijna zes jaar houden de musici van "Alveo" het voor gezien en kan de band zondag, na het-teke- nen van de overlijdensak te, bijgeschreven worden in de muziekannalen on der het hoofdstuk "mis- lukt". Do HO Wil F mo var de< C ner rod ken P mei trol1 met tel< tooi -N ren 'V' j - 'Wij zijn geslagen door de politie' - De drie jongelui reden op die bewuste ochtend omstreeks vier uur in een RenauUje in dc Lan- ge Nieuwstraat. Ze reden zonder licht en "vermoedelijk te hard", aldus Kai Bevington. "Ter hoogte van het café De Klok sneed een politieauto met twee mannelijke en een vrouwelijke agent ons", vertelt Kai. "Rolf die aan het stuur zat. stapte uit en zei gelijk: jongens ik heb te veel gedronken. Ik wil de blaas- test doen. De agenten zeiden: niks daarvan, je gaat mee naar bet bureau. Ze begonnen gelijk te duwen en te slaan en Rolf werd met harde hand de auto ingewerkt". weid in de politieauto werden gezet. Kai: "Wij zijn toen uitgestapt en ik liep naar de politieauto toe. In de tussentijd hadden zij versterking gevraagd. Ik wou er- bij komen en ik zei: blijf van mijn maat af. Toen Rolf al in de auto zat, ben ik vier keer van achteren met een gummiknup pel op mijn hoofd geslagen. Met mijn handen over mijn hoofd viel ik op straat en ik riep: sla niet. ik doe niets meer. Maar er werd gewoon doorgeslagen op mijn hoofd en mijn rug. Leonie werd toen hysterisch en ze be gon te gillen. Zij werd door de agente in de inmiddels gearri veerde tweede politieauto ge duwd. Ik stond op, mijn arm werd op mijn rug geduwd en ik werd ook de tweede auto inge- nie werd uit de auto getrokken en ging als eerste naar binnen. Ik kwam er achteraan. Een man of vijf probeerden haar het ar restantenhok in te duwen, maar ze wou de cel niet in; ze zei: dat is niet nodig. Ik vroeg toen aan de agenten die bij mij stonden of ik haar mocht kalmeren. Ze zeiden ga maar naar haar toe. Ik probeerde haar rustig te krij gen. maar toen het woord „fas cist pig" (fascistisch zwijn, red.) viel, werd ik weggetrokken. Misschien vonden ze het niet zo leuk, dat we Engels met elkaar praatten. Toen ben ik naar ach teren afgevoerd." Het politerapport vermeldt deze gebeurtenissen niet Vol gens de politie wilde de chauf feur op het bureau wel blazen, maar weigerde hij de bloed proef. Na circa anderhalf uur mochten de drie vertrekken na dat de chauffeur een rijverbod had gekregen, aldus de lezing van de politie. Kai„Leonie heeft me verteld, dat ze in de boeien werd gesla gen en aan een tafel werd vast geketend. Op haar polsen zaten daarna hele striemen. Omdat ze begon te trappen wilden ze ook de enkels vastmaken. Maar een oudere agent kwam er op af en zei tegen die jonge agentjes: dat Volgens de lezing van de poli tie zou Rolf geweigerd hebben te blazen. De politie geeft wel toe de jongeman met geweid in de politieauto gezet te hebben. vermeldt verder, dat de twee passagiers dit verhinderd zouden en dat zij daarom ook met ge Voortaan maar kleien in het museum? -De twee jonge PvdA-be- stuufsleden Hans Konings en Hans Bakker hebben he t idio te idee - gelanceerd om de eigen collectie van het ste delijk museum te verkopen (opbrengst 4 miljoenen ten toonstellingen af te schaffen. Ze -willen van het museum een cultureel centrum maken met exposities van amateuris tische kunst historische ten toonstellingen, technisch ge richte projecten en wijkcen- tzumtaken. Er zijn drie mogelijkheden: 1. Ze waren dronken toen ze "dat voorstelden 2. Ze menen het echt f: 3 Er steekt iets anders ach ter. Nu heeft politiek veel te maken met A zeggen, B be doelen om uiteindelijk C te bereiken. De vraag rijst dan: wat houdt Cin? Wie de kran ten van de afgelopen maan den eert beetje nauwkeurig volgt, weet dat de PvdA Schiedam bezig is een vastere greep te krijgen op het cul tuurgebeuren. Henk Berg is vorig jaar als directeur van I' het Passage Theater gewipt en tijdelijk vervangen door SG- directeur Ruud Pillard. Wat de plannen van PvdA-wet- houder Posthoorn met 6e- trekking tot het Passage Theater zijn, mag bekend verondersteld worden. De tweede ontwikkeling is onlangs ingezet met de kan didaatstelling van drie PvdA-bestuursleden voor de stichtingsraad van de Schie damse Gemeenschap. Eerder heeft de PvdA geprobeerd Clara Stroman te wippen en heeft zij zich bemoeid met de kandidatuur van Bram Uil. - Nu is het museum aan de beurt. De museumverorde ning is vorig jaar al gewij zigd. zodat het college wan B. en W. adviezen van de mu- seumcommissie (een commis sie van burgers die de wet houder en directeur advi seert) naast zich neer kan leg gen. Het heeft er daarom alle schijn van, dat de tuiee jonge PvdA'ers naar voren zijn ge schoven om een „bom" onder hel museum te leggen. Ande ren blijven dan buiten schot. De „C" die in de wacht moet worden gesleept, is dan de open plaats in de museum commissie, waardoor de PvdA gezien de stemmenverhou ding de commissie haar wil kan opleggen. Mogelijkheid 3 (er steekt iets anders achter) lijkt mij daarom de beste keus. Maar ik ben er ook bang voor, dat de twee PvdA'ers het echt me nen. Liever kleien en macra- mé maken in het museum dan er tentoonstellingen or ganiseren. omdat het museum alleen maar de beter-betaal den zou bereiken, zeggen ze eigenlijkDe twee „cultuur barbaren" hebben berekend dat de gemeente op iedere be zoeker 20 gulden toelegt. En dat geld kan volgens hen be ter besteed worden. Zou het tweetal dezelfde soort redene ring willen gebruiken bij het Julianapark, de Grote Kerk, de invalidenlift in het Passa- ge Theater en het Van 't Ho ff plein? Hans Konings en Hans Bakker moeten hun huiswerk maar eens overmaken wan neer ze werkelijk willen stre ven naar een socialistisch cul tuurbeleid. Misschien k\tnnen ze dan ook nog wat leren van die oude rooie rakkers, uit urieT mond nooit dtt soort ge luiden is vernomen. Wel dat een museum een beleid moet uoeren, dat drempelverlagend werkt. Maar op een kleiclubje komen nog minder mensen af dan op een tentoonstelling over lucht, die de afgelopen zomer in het museum te zien was. Dick van der Lugt X;£jKv i'-mi a» - v,:: Van Rolf heb ik gehoord, dat hij een klap heeft gekregen in het arrestantenhok, omdat hij zijn naam niet wilde noemen voordat hij met een advocaat had gepraat Hij is tweemaal ge slagen. Zijn bovenlip was ge spleten en hij had een gezwollen onderlip. Omdat ik een aanzienlijke pijn in mijn hoofd had en een open wond aan mijn hoofd, heb ik om watten en water ge vraagd. Maar dat kwam niet Na pakweg een uur kon ik gaan en ik heb toen op de anderen ge wacht Eerst kwam Leonie "vrij en daarna Rolf. Er is wel een arts bijgeweest. maar of Rolf bloed heeft gegeven weet ik niet Hij kreeg een rijverbod van acht uur. Bij zevenen ston den we buiten." Kai is inmiddels naar het Jus titieel Klachtenbureau geweest van de Belangengroep Wets overtreders en de Coornhertliga in Rotterdam. Mensen van dat bureau hebben hem geholpen om een verklaring op te stellen. Zodra Rolf en Leonie uit België terug zijn (Rolf woont in Brus sel en Leonie verblijft tijdelijk in Antwerpen) wordt die ver klaring ingediend bij de officier van justitie. Die kan beslissen een onderzoek te laten instellen door de rijksrecherche of, hij kan weigeren verder actie te on dernemen. Tegen die laatste be slissing is beroep mogelijk". De BVSZ heeft de Gemeente in een brief nogmaals verzocht de verhogingen af te schaffen. De vereniging heeft vertrouwen in de Gemeente, omdat deze zich in een motie ook tegen Bestek '81 heeft verklaard. De BVSZ gelooft ook niet dat het een on redelijke eis is, omdat de Ge meente beschikt over een goed gevuld "reserve-potje". In een brief aan de raadsleden schrijft de Bewoners Vereniging "Tevens laat u dan blijken het niet te laten bij een papieren af wijzing van hel huidige over heidsbeleid, maar bereid bent de rekening vanuit Den Haag niet aan de Schiedamse bevolking te presenteren". Een ander argument voor het afschaffen van de tarief- en be lastingverhogingen is het feit dat ze voor alle Schiedammers gelijk zijn, waardoor het princi pe "de sterksten zullen de zwaarste lasten dragen" geen eer aangedaan wordt SCHIEDAM - Carnavalsver eniging De Rietzeilers organi seert vanavond een bingo avond in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Het batig saldo is bestemd voor de Schiedamse gehandi capten. Wie geiuk heeft met de bingonummers kan met diverse huishoudelijke voorwerpen of een dames- of herenrijwiel naar huis terugkeren. De avond is voor iedereen ouder dan 16 jaar toegankelijk. Aanvang 20 uur. Zaal open 19 uur. :'Öok komt aan de orde een viXTstelyvan het Dagelijks Be- ^füuriyaride Sportraad om één keer per; jaar. alle kampioenen ;'vah ^Schiedam te huldigen. Het uitgangspunt is dat. voor zp'n huldiging 'alle standaardteams in aanmerking komen. Bij die huldiging kan bétrokken wor den de vernoeming van even tuele kampioenen bij de lagere teams. Naast de teamsporten is het natuurlijk ook mogelijk, dat Schiedammers een individueel kampioenschap behalen, We denken hierbij aan tennis, scha ken, dammen, zwemmen, judo, bridge enz. De verenigingen worden ge vraagd om eind april begin mei aan de Sportraad een opgave te verstrekken van de kampioe nen, bijzonderheden over dat team en de naam van de coach of trainer. De moeilijkheid doet; zich voor dat niet alle takken van sport in de wintermaanden worden beoefend. Daarom moet een on derscheid worden gemaakt tus sen winter- en zomersport De Sportraad gaat er van uit dat de huldiging midden juni zal plaatsvinden. Daarom zal de huldiging van de zomersport kampioen moeten plaatsvinden 'in het jaar daaropvolgend. Bij de huldigingsavond van de kampioenen zuilen in de eerste plaats de kampioenen worden uitgenodigd en daarnaast het dagelijks bestuur van de be trokken vereniging alsmede de trainer of de coach. Om zowel financiële als organisatorische redenen ligt het in het voome-> men aan de'bij de huldiging be trokken verenigingen een afge past aantal toegangskaarten te' verstrekken. Nagegaan moet worden, waaruit de huldiging zal be staan. De mogelijkheid is dat per team een herinnering zal worden gegeven of dat het per speler het geval zal zijn. Het dagelijks bestuur van de Sportraad ziet suggesties vanuit de verenigingen met belangstel ling tegemoet Deze huldiging van de kampioenen komt in de plaats van de enkele jaren gele den in het slop geraakte uitrei king van de Sportprijs van Schiedam. Dat was een door een Schiedamse kunstenares ver vaardigd beeldje. x, fj Afgelopen zaterdag werd hij omstreeks één uur opgeschrikt door het snerpende geluid van een motorzaag. „Ik zat te eten toen ik buiten herrie hoorde", vertelt hij; „Ik zeg tegen mijn vrouw: ze zijn die boom aan het omzagen. Ik naar buiten. Ik zei tegen die lui: weet je wel dat er een kapverbod in Schiedam geldt? Ik kreeg als antwoord: daar hebben we niks mee te ma ken. Toen heeft mijn oom de po litie gebeld. Er kwamen twee jonge agenten en die zeiden, dat je een boom mag omzagen als de eigenaar het goedvindt. Hebben die lui een kapvergunning, vroeg ik. Maar die agenten zei den: weet jij het soms beter?" Van Buffelen is evenals de overige bewoners van Negen- •huizen boos op de heren Van Eijk en Knol, eigenaars van een sloopbedrijfje achter hun hui zen. De boom stond vlak naast de uitrit van het bedrijf, waar schijnlijk op gemeentegrond. „We hebben nog geprobeerd om die lui tegen te houden", vertelt Van Buffelen. „Maar ja, ze waren me zijn drieën en ze hadden een grote motorzaag. Daar kun je weinig tegen doen. En nou ligt de boom om. Het is een vreselijke teleurstelling voor ons. Vooral van Bob Knol hadden we dat niet verwacht. We hebben ze vaak genoeg ge waarschuwd: die boom moet je laten staan. Hij is minstens 62 jaar oud. Het was een iep, een overschotje van wat vroeger een iepheg was. Die is uit gaan groeien. Waarom is de boom omgezaagd? Die vraag zou ik wel eens willen stellen aan Van Eijk. De reden, dat er wagens in en uit het be drijf rijden, kan geen reden zijn. Zelfs een lange olietankwagen kon er gemakkelijk door. Alles komt achterom. De chauffeurs hoor je nooit klagen. Ik vermoed wel, dat de boom weg is gehaald, omdat de wagens dan gemakke lijker in en uit kunnen rijden. Eerst hebben ze de takken er al vanaf gehaald. Trouwens: hoe durven ze die boom om te za gen? Als je het goed uitmeet is het nog gemeentegrond ook. Als je ziet wat Schiedam niet allemaal voor moeite doet om zijn bomen te behouden. Als er een boom ziek is, komt er, een boomchirurg. Er wordt gepraat over milieubeheer. In Midden- Delfland worden knotwilgen geknot Er wordt gepraat over rijksweg 19, ga maar door. En dan gebeurt er zo iets." Maandag dook de politie in de zaak van de omgezaagde iep. De twee jonge agenten die zaterdag waren wezen kijken, hadden hun huiswerk niet goed gedaan. Bijzondere Wetten bevestigde, dat er in Schiedam een zoge naamde Kapverordening be staat, die het rooien van bomen strafbaar stelt De verordening geeft het college de bevoegdheid om de boosdoener te verplichten een nieuwe' boom te planten. Thans zoekt de politie precies uit of de boom inderdaad op ge meentegrond stond. ZONDAG VOOR DE LAATSTE MAAL 'ALVEO' Mislukt, door het ontbreken van optredens, het uitblijven van meer erkenning, moeilijk heden met oefenruimtes, de op komst van punk en Brood, uit gehold enthousiasme bij de groepsleden, enfin de doorsnee redenen waarom een doorsnee groep kapot gaat Het zijn echter niet alleen de ze van buitenaf komende oorza ken geweest die de band op de kont heeft doen vallen. Vanaf de oprichting is "Alveo" (intertijd onder de naam Nosmo King be gonnen) van een muzikaal con cept uitgegaan waarin geen plaats was voor concessies aan welke stroming of publieke wens dan ook. Dapper maar eigenwijs. Dit had tot gevolg dat het ge luid van "Alveo" vaak verras send origineel was, voorname lijk bestemd voor stoelgangers (zittende muziek-puristen) kij kend en luisterend naar vier se rieuze muziekmakers. Maar de ze opvatting van muziek maken heeft wel indirect de huidige moeilijkheden in de band ver oorzaakt De tijd van rijen stoe len heeft immers plaats ge maakt voor het stoeiloze tijd perk, waarin de ruimte om te swingen ruimschoots aanwezig is. En dansmuziek heeft "Alveo" beslist nooit gespeeld. Al met al toch een zeer be treurenswaardige zaak, deze roemloze ondergang. Zij die "Alveo" wel eens aan het werk hebben gezien en gehoord zullen namelijk moeten erkennen dat de band er wel altijd in is ge staagd zijn concept na te leven. "Alveo" stond voor luistermu- ziek van hoge kwaliteit, die al tijd veel erkenning kreeg bij het publiek, hoe swing-belust dat ook mocht zijn. Eigen composities, van de hand, van Peter van Kluijven, waarin het technisch kunnen van de leden duidelijk naar vo ren kwam, vaak pakkende me lodielijnen; vreemde maatsoor ten, snelle tempo's, enfin alle in grediënten voor een interessan te avond luistermuziek. Maar op een zeker moment niet meer in teressant voor zaaleigenaren, managers en delen van het pu bliek. Het verwijt dat men de groep zou kunnen maken is, dat zij op tijd had moeten afstappen van haar té ideële concept Maar aan de andere kant zou men de groep kunnen prijzen om haar vasthoudendheid om toch vooral maar niet toe te geven aan de vaak op commercie berustende stromingen. Een en ander is wel de ondergang van de groep ge weest, al zullen weinig mensen er lang van wakker liggen. Aanstaande zondag dus voor de laatste maal "Alveo". Door het ontbreken van een oefen ruimte heeft de band een aantal maanden niet kunnen repete ren, maar de Quibus-directie heeft toegezegd dat de groep de ze week een aantal malen van de podiumruimte gebruik kan maken. Nog eenmaal dan de leden van de groep: Rino Bemat: bas, Paul Schaeffer: gitaar, Wim van Ha- mersveld: drums. Peter van Kluijven: toetsen en blaasin strumenten. Willem van der Most: techniek.' SCHIEDAM - Op 5 maart is drs. J. M. den Uyl, fractievoor zitter van de Partij van de Ar beid in de Tweede Kamér, te gast bij de afdeling Schiedam van zijn partij. Om 20 uur 's avonds komt Den Uyl naar zaal Arcade, Lange Haven 71. Hij spreekt daar over het beleid van het kabinet Van Agt-Wiegel en de meest actuele politieke zaken. Alle leden en niet-leden zijn van harte welkom. Toegang gratis. SCHIEDAM - Omdat de 22-jarige automobilist B. van T. op het Spinhuispad geen voor rang verleende aan de bromfiet ser J. K. de H. ontstond er een aanrij'ding. Daarbij kwam het 15-jarige zusje van De H., die achterop de bromfiets zat, zo ernstig ten val, dat opname in het Noletziekenhuis noodzake lijk bleek. SCHIEDAM - De Jubileum Commissie van de Rijnmond band houdt op 17 maart haar tweede Fancy Fair annex Rom melmarkt. Het gebeuren vindt plaats op de Hoogstraat, het Mu seumplein. in Schiedam. Er zal van 10 uur 's morgens tot vijf uur 's middags voor jong en oud van alles te doen zijn. Zo is er op de Fancy Fair het rad van avontuur, het ballegooien, de" grabbelton, de enveloppen- kraam en een rad in een glazen fles. Op de rommelmarkt zijn kra men met boeken, huishoudelijke artikelen, speelgoed, kleding enz. Het hoogtepunt is het op treden van de Rijnmondband in de middaguren. Als u toch nog spulletjes heeft, die u weg wilt gooien, draait u dan 's woens dags van 7 tot 9 uur even een van de volgende telefoonnum-, mers; 354739 - 710533 of 746257. De heren Van Eijk en Knol waren helaas onbereikbaar voor commentaar. SCHIEDAM De auto van de 21-jarige P. van W. uit Schie-"> dam is. gisterochtend in den brand .gevlogen toen. hij op de.. Nieuwe Damlaan bij het station? Nieuwland reed. De brandweer' heeft het vuur geblust. Bij een groothandel in chemi caliën aan de Lange Nieuw straat zijn een geldkist met 465 gulden en een radio ter waarde van 300 gulden ontvreemd. De inbreker kwam het pand binnen door een stuk hardboard, dat te gen een deur was gespijkerd, te verwijderen. O De 49-jarige L. G. B. heeft aangifte gedaan van de diefstal van een partij schrootjes en balkhout ter waarde van 300 gulden. De man is bezig zijn huis aan de Swammerdamsingel te verbouwen en hij had het hout maandagnacht buiten laten liggen. Toen hij het 's ochtends naar binnen wilde halen, was het foetsie. Op? (Var DE eerst gen v noorc de n Agts over? elk g Om kunm een t* regeli 1 Vas de rei den a of in< dervo worek volgei Staats (Verio met i prater barre atebr.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2