Snel naar Culturele Raad? HANS KOMBRINK: De Vos blijft lid stichtingsraad S.G. Woningwetprogramma moet omhoog' I 4 w Diefjes uit op snoepgoed SCHIEDAM - De stroomstoring, die Schiedam giste ren van half negen tot tien voor half elf verraste, heeft voor het nodige ongerief gezorgd. Bij de politie kwa men telefoontjes binnen van mensen die in liften wa ren blijven steken. Dat was vooral in Nieuwland het geval, waar de grens van de stroomstoring lag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Binnen enkele maanden moet een Culturele Raad aan de slag kunnen en op korte termijn dient er een dis cussie te starten over de instelling van zo'n raad. Dat heeft wethouder Pos thoorn van Vorming en Recreatie van Schiedam onlangs laten weten. Hij deed dit tegelijkertijd met het intrekken van een voorstel om twee extra gemeenteraadsleden zit ting te laten nemen in de Stichting Schiedamse Ge meenschap. Door de stroomstoring raakten de klokken van slag. Rond half twee werden ze weer gelijkgezet. SCHIEDAM - „Het zijn vooral de wat zwakkere economische groepen, zoals de lager betaalde buitenlanders, alleen staanden en tweeper soonshuishoudens, waar van de woonbehoefte niet bevredigd kan worden. Dat duidt erop, dat het woningwetprogramma omhoog moet. Het kabi net zegt: minder vrije sector en meer premiewo ningen. Ik denk dat de dalende tendens in de wo- ningwetbouw zal blijven aanhouden." Dat zei Tweede-Kamerlid en PvdA volkshuisvestings specialist Hans Kombrink gisteravond tijdens de le denvergadering van de PvdA, afdeling Schiedam in zaal Irene. Vitaal belang pjF mSBt mm. Op zondag zingt de Amerikaanse gospelgroep New Hope in de Havenkerk Hans Kombrink was gis teravond te gast bij de PvdA, Schiedam (foto on der). Zijn aanwezigheid trok niet meer dan het ge middeld aantal leden op een ledenvergadering Speculanten l/kA,. ZOLDERTHEATER IN DE TEERSTOOF POPPENTHEATER IN DE TEERSTOOF Wasbord- specialiste Beryl Bry den en de South Jazz Band dins dag in het Passage Theater hJ pntwir ie. tit lieven :m Schiedam De aanleiding was een kort sluiting in de zaal van de voe- dingscentraie in Schiedam-Oost. Hierdoor werd de levering van stroom vanuit Rotterdam ge stagneerd. Het gevolg was dat Schiedam-Oost, Zuid, Centrum en een deel van Nieuwland ver stoken bleven van elektrisch. De levering van stroom via het voedingsstation-West kon gewoon doorgang vinden Hier door bleven Groenoord en de wijk de Woudhoek van het on gemak gevrijwaard. Gebouwen met een eigen aggregaat, zoals de beide ziekenhuizen, het stadskantoor en het hoofdbu reau van politie ondervonden geen last. De heer Labaar, hoofd van de technische dienst van het Nolet- ziekenhuis- „Wij hebben geluk kig geen last gehad. Ons aggre gaat nam de stroomvoorziening meteen over. Daar is zo'n ding tenslotte voor". Ook in het Ge meente Ziekenhuis kwam de stroomvoorziening met m ge vaar. Anders was het in verschil lende winkels en warenhuizen. Elektrisch open- en dichtgaande deuren werkten niet meer en de kassa's kwamen buiten gebruik. Enkele winkels op de Hoog straat hadden hun deuren geslo ten omdat de duisternis werken onmogelijk maakte en ook om dat de verwarming was uitge vallen. In café Het Vierkantje had men de Kerstkaarsen weer op tafel gezet om nog eimg ligt in de duisternis te brengen. Het uitvallen van verkeerslichten heeft geen al te grote moeilijk heden opgeleverd. Wel onder vond het scheepvaartverkeer enige vertaging omdat de brug gen niet konden draaien. Ondertussen werkten de mon teurs van de Technische Bedrij ven onder hoogspanning om de storing weer snei onder de knie te krijgen. De GTB kregen hierbij steun van Rotterdam, zodat om tien voor half elf de storing voor een groot deel achter de rug was. Daar waar de storing langer duurde, deden winkels en be drijven de deur dicht. Zo ook de beide ziekenfondsen. De AZVS aan de Tuinlaan en de AZWN aan de Lange Haven, die geen gebruik konden maken van de kaartenbakken die op stroom werken. Een Culturele Raad zal een orgaan moeten zijn. waarin zo wel burgers als politici, leden van de gemeenteraad, zitting hebben om besluiten te nemen over het culturele leven in Schiedam en alles wat daarmee samenhangt, een soort uitge breide S G. Zo'n raad zal tevens een duidelijk beleid moeten uit stippelen. Tijdens de vergadering van de Stichtingsraad van de Schie damse Gemeenschap in novem ber van het vorige jaar stelde de wethouder voor om het aantal gemeenteraadsleden in de Stichtingsraad uit te breiden tot vier. Zodoende zou er meer poli tieke kleur aan de S.G. gegeven worden. Hij heeft dat voorstel nu ingetrokken, omdat hij' snel een Culturele Raad wil instel len. Uitbreiding van het aantal gemeenteraadsleden heeft van wege de korte tijd geen zin meer. Onlangs hebben wel drie be stuursleden van de Partij van de Arbeid zich kandidaat ge steld voor een plaats in de Stich tingsraad. De instelling van een Culture le Raad is al jarenlang een stre- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Jongens, waar zi jn we mee bezig", zo reageerde gisteravond mevrouw Stroman, vice-voorzitter van de Stich tingsraad van de Schiedamse Gemeenschap, op het plan om het eigen bezit van het Stedelijk Museum te verkopen en van het gebouw een cultureel centrum te maken. „Hier dienen we mei kracht tegen te zijn", liet zij we ten. Het idee is afkomstig van de twee PvdA-bestuursleden Hans Konings en Hans Bakker. Ver koop zou 4 miljoen gulden op brengen. Het afstoten van de museumtaak zou per jaar bijna een miljoen besparen. De heer Van Tilborg, pen ningmeester van de S.G., zei: „We moeten ons afvragen hoe zwaar de nota weegt Er worden de laatste tijd wei meer ballon netjes opgelaten." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het PvdA-ge- meenteraadshd Ton de. Vos mag van wethouder Posthoorn van Vormtpg en -Recreatie van Schiedam lid blijven van de Stichtingsraad van de Schie damse Gemeenschap De Stich tingsraad wilde De Vos met in zijn midden hebben, omdat deze door zijn later geaccepteerde ge- meenteraadslidmaatschap een dubbelfunctie zou vervullen. Anders gezegd- er kwam poli tiek in het spel. De S G. wilde om van De Vos verlost te wor den zelfs zo ver gaan om de sta tuten te wijzigen. Daar heeft de wethouder nu een stokje voor gestoken. Deze week het hij de Stichtingsraad weten dat alleen de gemeente raad, die altijd de leden m de Stichtingsraad benoemt en ont slaat, Ton de Vos uit zijn functie kan zetten. 1 Van een dubbelfunctie of een zogenaamde onverenigbaarheid van functies is volgens Pos thoorn geen sprake. „Het lid maatschap van De Vos komt neer op betrokkenheid met het Schiedams cultureel leven." Sinds het raadslidmaatschap voor de PvdA voldoet De Vos volgens de wethouder nog steeds aan die vereiste voor een plaats in de Stichtingsraad. In ztjn inleiding oefende Kombrink scherpe kniiek uit op het huidige volkshuisvestings beleid van het kabinet Van Agt/ Wiegel. Hij vertelde dat het ka binet de woningbouwproductie wil verschuiven van de gesubsi dieerde naar de vnje sector. Volgens hem is het huidige pro ductieniveau te laag om het wo ningtekort op te heffen. De eco nomisch zwakkere groepen zijn volgens hem daarvan de dupe. Kombrink signaleerde wel de wil van het kabinet om onder druk van CDA en VVD het zwaartepunt van vrije sector woningen naar premiewoningen te verleggen. „Maar die redene- ,ring houdt op bij woningwetwo ningen", aldus Kombrink. „Het is van vitaal belang, dat de ob ject subsidies in de sociale wo ningbouw blijven bestaan, ad ders worden te veel mensen af hankelijk van individuele huur subsidies." Omdat in de toekomst 60 pro cent van de bevolking uit één- en tweepersoonshuishoudens "zal bestaan, vroeg Kombrink of de woningvoorraad dan zal aan- sluiten bij de vraag. „Er moet de •komende jaren sterker de aan dacht worden gelegd op kleine wapww c'e v WOK* V n v Sfcjk s. m'p' PM woningen", zei hij. „De accenten moeten worden verlegd en moe ten meer op de kleinere woning wetwoningen worden gelegd. Maar met alleen de grootte, ook de indeling is van belang. Het aantal kamers zegt met alles over de ruimte, die een woning biedt" ting voor volkshuisvesting niet reeel en hij schatte het gat op 1,8 miljard „Er zullen opnieuw sla gen gaan vallen, wanneer het ministerie van financien niet bijspringt", aldus Kombrink. Na zijn inleiding ging hij in op vra gen vanuit de z aal. Kombrink oefende kritiek op de verkoop van huurwoningen. „We zien de speculanten iedere dag om ons heen bezig", zei hij. „De regering doet daar niets aan. Er is een sterke ingreep in de transactievrijheid nodig. We moeten verkoop van huurwo ningen binden aan een vergun ning en daarbij de prijs toet sen." Over stadsvernieuwing merk te Kombrink op, dat de minister nalaat een aantal regelingen te verbeteringen en dat hij binnen andere gaat knijpen. „Ik vrees, dat de spoeling dunner wordt en mijn verwijt is, dat de minister een korte-termijnbeleid voert." Kombrink noemde de begro- •K in SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De kinderpolitie Schiedam heeft vier jongelui tussen de 12 en 14 jaar aange houden, die hebben bekend in diverse sportkantines in Schie dam en Vlaardingen te hebben ingebroken. De oudste inbraak dateert van april 1977. Acht keer werd in Vlaardingen ingebro ken en zeven keer m Schiedam. In totaal werd voor 250 gulden snoepgoed gestolen en er was voor 1.500 braakschade. Dne van de jongens kwamen uit Vlaardingen en één uit Rhoon. Toen de 24-jarige mevrouw C. D- H.-T. uit SChiedam woens dagmiddag haar auto parkeerde voor het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat, vergat zij deze af te sluiten. Bij terug komst bleek haar tas gestolen, met daarin ƒ100, rijbewijs en kentekenbewijs. CARNAVAL Op zaterdag 24 februari gaat het carnavalsgebeuren van start. Vanaf 12 uur rijdt een voor optocht met reclamewagens door Schiedam-zuid en west. Om 13 uur landt Prins Hen drik de Grote de Eerste met een helicopter op het grasveld bij de Damlaan. De prtns wordt daar ontvangen door een van de wethouders. On kwart over één vertrekt de grote optocht, bestaande uit reclamewagens, loopgroepen en muziekkorpsen, daar van daan en volgt een route door Nieuwland naar het stadhuis op de Grote markt. Om 14 uur ontvangt de burgemeester Prins Carnaval en hij over handigt hem de sleutels van de stad. Daarna wordt de Schiedamse bevolking geacht om de Grote Markt op zijn kop te zetten. Om 14.30 uur wordt op optocht vervolgd: de stoet volgt een route door het centrum en wordt bij zaal Ire ne ontbonden. Zaterdag 24 februari van 20 tot 2 uur Prinsenbal in zaal Irene. Aanwezig zijn Prins Carna val, Raad van Elf, dansmarie kes, narren, Senaat en boe- renkapel de Rietbouwers van OBK. Voor de muziek zorgt „The crew 75". Tijdens de avond wordt het Witte Schaap van dit jaar bekend gemaakt. Toegangsprijs 10 gulden. Op dinsdag 27 februari besluit carnavalsvereniging De Riet- zeilers alle leut met een siot- bal in-Irene. Diverse carna valsgroepen uit Schiedam en omstreken zijn voor dit feest uitgenodigd. Voor de muziek zorgen „Thet Dynamics". Klokslag 24 uur worden Prins Carnaval en de Raad van Elf ontmanteld. Vrijdag 23 en zaterdag 24 fe bruari treedt Henk van Ulsen op in het zoldertheater met „Mijn held Tsjitsjikow". Hoofdfiguur is de gelijknami ge aartszwendelaar. Gogol, die het stuk heeft geschreven, stelt in dit verhaal de ambte lijke corruptie, de kruiperig heid en het steekpenningen systeem aan de kaak. Toegangsprijs 12 gulden; Pas 65/CJP 10 gulden. Reserveren via de WV, tel. 266000; vrij dagavond en zaterdag vanaf 13 uur via het theater, tel. 269455. Gereserveerde kaarten dienen uiterlijk een kwartier voor de voorstelling te wor den afgehaald. De voorstellin gen beginnen om 21 uur. Vrijdag 2 en zaterdag 3 maart geen voorstelling. Zaterdag 24 februari speelt Tea- tro Cabalzi van Dirk Kersber gen „De enige echte onver valste Jan Klaassenshow" voor kinderen vanaf 4 jaar. Medespelenden: Jan Klaas- sen, Jan Klaasen jr., Opa Klaassen, Katrijn, Opoe Ka trijn, politieagent, dief, gene raal enz. Toegangsprijs drie gulden. Voor reserveringen zie boven. De voorstelling begint om 14.30 uur Op zaterdag 3 maart speelt pop pentheater de Regenboog „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" voor kinderen van af 4 jaar. FILMCLUB IN DE TEER STOOF Donderdag 1 maart, 20.30 uur „De woeste hoogte". Lidmaat schap 2,50. toegangsprijs HAVENKERK Op zondag 25 februari treedt in de Havenkerk, Lange Haven 70 de gospelgroep New Hope op. Deze bekende Amerikaan se zang- en muziekgroep maakt voor de zesde maal een toernee door Europa. De groep heeft tot nu toe zeven LP's, een paar singles en twee films gemaakt. De leden van de groep zijn geselecteerd uit de Continental Singers. Aanvang 15 uur. Toegang gratis. MOLENS Donderdag 22 februari viert de Stichting voor Gespeciali seerd Jeugd- en Volwasse- nenwerk Schiedam carnaval in dienstencentrum De 4 Mo lens. Aanvang 19 30 uur. Vrijdagavond carnaval in het dienstencentrum met mede werking van carnavalsvereni ging De Rietzeilers. Kaarten a drie gulden zijn op vrijdag middag tussen 14 en 16 uur verkrijgbaar in het centrum Woensdag 28 februari komt de Valentina-groep naar het dienstencentrum. Deze 15-mans zanggroep geeft een liederenavond m,m.v operet tezanger Han Meedo en pia nist Wil! Berry. Het program ma bestaat uit volksliederen en andere bekende liedjes. Toegangsprijs 1 gulden, aan vang 20 uur. •SINGELKWARTIER Zondag 25 februari kindercar naval in zaal Marijke, Broers- veld 121. Aanvang 14 uur. Toe gang gratis. Het bestuur re kent op een grote opkomst. O BIJDORP Zaterdag 24 februari bingo avond BFC in het gebouw van wijkvereniging Bijdorp. Aan vang 20 uur. STEDELIJK MUSEUM In de entreezaal wérken uit eigen collectie van de Haagse en Bergense school. Verder plastieken en tekeningen van- Ane Berkulin, krijttekenin gen van Arie de Groot, kleur potloodtekeningen van Itta Smeets en schilderijen "ver wond beton" van Paul de Vil der. Openingstijden maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondags van 12.30 tot 17 uur. Toegang gratis. AULA MUSEUM Vanavond houdt de Vlaar- dingse gemeente-archivaris Th J. Poelstra een lezing geti teld "Het dagelijks leven in een kleine stad". Hij vertelt over het leven van gewone mensen in een kleine stad tus sen 1600 en 1800. Leden van de Historische Vereniging en an dere belangstellenden zijn van harte welkom. Aanvang 20 uur. Toegang gratis. Op zondagmiddag 25 fe bruari speelt Rene Rakier werken van Carl Ph. E. Bach, Daniel de Lange, Smetana, Faurë. Messiaen en Debussy. Van De Lange speelt Rakier "Variations et Allegro fugué op. 1". Daniel de Lange is één van de grote Nederlandse ver geten en verwaarloosde com ponisten. Hij leefde van 1841 tot 1918. Het concert begint om 14 30 uur. LANDVREUGD Zaterdag 24 februari, aanvang 21 uur organiseert wijkver eniging Groenoord een carna valsfeest. Kaarten kosten ƒ7,50. Op 25 februari is er een grandioos disco-carnaval tn boerderij Landvreugd voor jongelui van 11 tot 16 jaar. Aanvang 13.45 uur. Entree twee gulden. HONKIPONK Donderdag 22 en vrijdag 23 fe bruari organiseert Stichting Kinderdagverblijf Honki- Ponk een Pyjamafeest voor haar kinderen. De leidsters - geveVhet goede voorbeeld. PASSAGE THEATER Dinsdag 27*februari treedt in het Passage idealer de South Jazz Band op met als extra at tractie een gastoptreden van zangeres en waèbordspecialis- te Beryl Bryden>-Liet orkest vierde twee jaar geTéd&n zijn 20-jarig bestaan. Het heeftop I verschillende binnen- en bui-^W tenlandse jazz-festivals ge speeld. In 1977 won het orkest de eerste prijs op een jazz-fes- tival in Praag. Bezetting: Sjef van Son (drums), Henk van Belkom (trompet), Hans van - Overveld (bas), Fred Gelder blom (piano), Gerard van der Fiaas (sax) en Leo Versteden (banjo, gitaar). Beryl Bryden komt uit Engeland. Ze heeft j ondermeer bij Chris Barber gezongen en een tijdlang had ze haar eigen groep Beryl's Backroom Boys. Ze heeft heel wat landen afgereisd en ze heeft meer dan 66 platen ge- i maakt. j Aanvang 20.15 uur. Toegangs- i prijzen: ƒ15; ƒ12,50 en ƒ10. Pas 65 en CJP geldig. Dage lijks vanaf 12.30 uur plaatsbe spreken aan de kassa van het theater. Tel. 269563. Q.T.? Zaterdag 24 februari Italiaanse avond in sociëteit Q.T.?, Nieuwstraat 12. Informatie over, eten en muziek uit Italië. Aanvang 21 uur. Zondagavond afscheidscon cert van Alveo. Zie onze krant van gisteren. Aanvang 21.30 uur. PASSAGE Dagelijks om 13.30 en 19.30 uur; zondagmiddag en dinsdag avond geen voorstelling „Dr. Zjivago", een verfilming van het gelijknamige boek van Boris Pasternak. In de hoofd rollen Geraldine Chaplin, Ju lie Christie, Alex Guinness en Omar Sharif. 2e week, 12 jaar. CINEMA BIO Dagelijks om 14 en 20 uur; zater dag, zondag en woensdag al leen om 20 uur „Fedora" van Billy Wilder. In de hoofdrol len Marthe Keller, William Holden, Jose Ferrier en Hilde- gard Knef. 2e week. 16 jaar. KINDERMATINEES Zaterdag, zondag en woensdag om 14 uur in Cinema Bio „De gelaarsde kat als krachtpat ser", een Zweedse tekenfilm, ondertiteld. a.I. DOKTER, TANDARTS, APOTHEEK Wie in het weekend een dokter nodig heeft, moet de bood schappendienst bellen, tel. 206611. Apotheek voor spoed- recepten, tel. 264018. Week enddienst tandarts: E. de Wil de, Prins Bernhardlaan 98, tel. 268702; alleen zaterdag en zon dag op het spreekuur van 17 en 18 uur, EHBO WEEKENDDIENST Vrijdag van 18 tot maandag 7.30 uur Gemeenteziekenhuis, tel. 269126.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2