ton urine levert wéinig geneesmiddel op 9 ïEens waren er 24 WEG MET DIE KROTTEN! a BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA Donderdag 22 februari 1979 SiC*: 'K Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Nadat Organon in Oss een vracht wagen vol urine heeft verwerkt, ontstaat dit beetje hormoonprepa raat •V: Van onze verslaggeefster JETTY CLAUS SCHIEDAM De orga- - nisatle „Móeders - voor Moeders" is in meer dan 600 plaatsen in ons land vertegenwoordigd. Zo ook in Schiedam. Mevrouw Verkaik is één van de vele acquisitrices; zij tracht vrouwen die in verwach ting zijn te werven voor de organisatie. „Moeders voor Moeders" zamelt de urine van deze vrouwen in. Die urine is nodig om een medisch preparaat te maken dat in sommige gevallen onvruchtbaar heid kan verhelpen. Mevrouw Verkaik, acquisitrice van „Moeders voor Moe ders" vertelt enthousiast over haar bezigheden. Effect Poeder Tachtig Grijs De Walvisch De Drie Koombloeme. Molens waar we zuinig op moeten zijn. De Vrijheid en de Noordmolen. JERgf Wethouder mevrouw Ta verne riep maandagavond in de gemeenteraad dat iedere paal die geslagen wordt, haar als muziek in de oren zal klinken. Want Schiedam heeft behoefte aan nieuwbouw omdat de woningnood nog steeds hoog is. Samen met de donderdagse bijlage Ik wil Het Vrije Volk elke dag thuis ontvangen. De eerste twee weken ontvang ik alle nummers, dus ook tweemaal de donderdagse bijlage, gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in met als Extra-voordeel 6.40 korting. I I S S s s 8 Naam:g Adres: 8 8 Woonplaats:g Stuur de bon volledig Ingevuld in een 8 open envelop zonder postzegel aan: 8 HET VRIJE VOLK C.V. ANTWOORDNUMMER 1579 8 3000 VB ROTTERDAM S Lwmsm, Sexfijms huren? 6 voor 27,50 Moeders voor moeders komt uiit taboesfeer Het inzamelen van urine voor een geneesmiddel lijkt eigenlijk een uiterst vreemde bezigheid. Toch is het dat beslist niet. Het is nog altijd zo dat tien procent van alle huwelijken in Neder land ongewild kinderloos blijft Eén van de oorzaken van die on vruchtbaarheid is een tekort aan bepaalde hormonen. In te genstelling tot andere hormonen was men niet in staat dit hor moon kunstmatig na te maken. Wel bleek uit een onderzoek dat uitsluitend urine van aanstaan de moeders in de eerste vier maanden van de zwangerschap een stof bevat, waarmee men een geneesmiddel zou kunnen maken tegen onvruchtbaarheid. Het geneesmiddel is niet al leen van toepassing bij de be handeling van onvruchtbaar heid bij zowel de man als de vrouw, maar ook bij een onre gelmatige menstruatie en ont wikkelingsstoornissen van jon gens. De fabrikant Organon in Oss zette een hele urine-inza- melingsdienst op touw. materiaal bij apotheken, drogis terijen en in wijkgebouwen. Na tuurlijk ga ik ook op huisbe zoek," aldus de contactvrouw, die eigenlijk door haar zwange re zusje met „Moeders voor Moeders" in aanraking kwam. Zij vertelde dat het niet zo is, dat de „klanten" zomaar aan ko men waaien. Ze moet er wel wat voor doen. Daarnaast bouwt ze ook een vertrouwensrelatie met de aanstaande moeder op. „Ik heb hele plakboeken vol met ge-' boortekaartjes," zo zegt ze, „en ik ga meestal wel even langs om te feliciteren, maar daar is met dit weer wel de klad in geko men." zich steeds meer uitgebreid, eerst rondom Oss, daarna Noord-Brabant, Limburg en toen langzamerhand naar het Westen. Vanaf 1967 draaien we in Schiedam. Een jaar of vijf ge leden kwamen ook Friesland, Groningen en Drente erbij," al dus Keizer. Hij vertelde ook dat het aantal bestelwagens in den lande van zo'n veertig in 1970 tot het dubbele op het moment ge stegen is. Over het weer en de Noorde lijke provincies zegt de heer Keizer; „Op het ogenblik draait het allemaal een beetje stroef. De laatste dagen kwamen de 'chauffeurs niet verder dan Zwolle en een groot probleem is ook dat de urine bevroren aan komt. Het kan niet uit de fles sen, wat ook weer tijd kost." De urine is in deze tijd van het jaar echter wel veel minder aan be derf onderhevig dan in de zo mer. Nog over die Noordelijke pro vincies. Het geboortecijfer is in Groningen en Friesland erg hoog. In tegenstelling tot'wat men zou denken, zakt het ge boortecijfer in Limburg behoor lijk. Ook heeft men in het Noor den minder te maken met de werKende vrouw, die over het algemeen minder kinderen krijgt en niet zo gauw geneigd is een deelneemster van „Moeders voor Moeders" te worden. Ze denkt daarvoor met in aanmer king te komen. „Het groeien van de organisa tie hing nauw samen met de be kendheid van „Moeders voor Moeuers", aldus Keizer, „we zijn begonnen met eerst de monde linge bekendheid onder bijvoor beeld de werknemers van het bedrijf Organon, dat het hor- moopreparaat maakte. Daarna heel voorzichtig met adverten- ties. Die blonken uit door ondui delijkheid, omdat de makers zo discreet mogelijk trachtten te zijn. Acht jaar geleden werd er nog een advertentie geweigerd, omdat er nog het woord urine in stond." Keizer zegt dat „Moeders voor Moeders" tegenwoordig veelal in lokale bladen adver teert, op een bepaalde plaats ge richt Daarnaast in Margriet en Sto ry. Mevrouw Verkaik vindt dat de advertenties een duidelijk effect hebben. Ze krijgt dan weer enkele reacties, meestal per telefoon. De deelneemster vertelt de advertentie in bij voorbeeld de regionale krant gelezen te hebben. Ook tijdens hetinterview gaat de telefoon verscheidene malen voor de or ganisatie. Momenteel heeft „Moeders voor Moeders" zo'n 55000 deel neemsters. Dat is ruim een der de van het aantal zwangere vrouwen. Er zijn er ook die zo gezegd die toestand niet aan d'r hoofd willen hebben. De con tactvrouw gelooft echter dat die mensen een verkeerd beeld van de organisatie hebben. „Er zijn van die enthousiasten die d'r pot nog meenemen op be zoek, op de koffie in de tas. Sommige werkende vrouwen gaan van het standpunt uit dat als ze de hele dag werken, ze die plasjes overdag toch niet op kunnen vangen. Dus daarom doen ze dan maar niet mee," al- dus. mevrouw Verkaik, die zegt dat er zelfs vrouwen zijn die bij het aanmelden vragen of ze de chauffeur de sleutel kunnen ge ven. De hormonen worden in de fabriek van „Moeders voor Moeders" in Boxtel eruitge- haald. „Dan krijg je een ruwe stof, die naar Oss wordt ge transporteerd, waar die stof verder - wordt gezuiverd en drooggevroren. Dan krijg je een witte poeder," aldus het hoofd acquisitie en vervoer van „Moe de» voor Moeders". De hoeveelheid hormonen die uit de urine van de aanstaande moeder wordt gehaald, is ver schillend. „Er zijn vrouwen die vier weken meedoen en er zijn vrouwen die dertien weken meedoen. Er zijn er die alleen 's ochtends en 's avonds leveren, maar er zijn er ook die de gehele dag de plasjes verzamelen," zo zei de Schiedamse acquisitrice. Volgens de gebruiksaanwij zing van het hormoonpreparaat zijn er geen bijwerkingen. Hoogstens een beetje pijn in de buik of een paar gezwollen en kels. Wel loopt de aanstaande moeder een grotere kans op een meerlingszwangerschap. De urine-inzamelingsdienst „Moeders voor Moeders" ver werkt eigenlijk twee soorten urine. Allereerst dus de urine van zwangere vrouwen. Daar naast ook de urine van vrouwen na de meno-pauze, die in de leeftijdsgroep van 55 tot 75 zijn. Beide bevatten ze bepaalde hormonen en vormen ze een on derdeel van een kuur tegen on vruchtbaarheid. Als U'iets voelt voor het af staan van uw urine en u bent zwanger dan kunt u zich aan melden als deelneemster van de organisatie bij Mevrouw Ver kaik in de Diepenbrockstraat 8 in Schiedam. Het hele jaar door rijden een tachtigtal bestelwagens door het gehele land. Onder de naam „Moeders voor Moeders" heeft iedere stad van aanzienlijke grootte één of meer acquisitri ces. Zij lichten de toekomstige deelneemsters voor. De mede werking van de aanstaande moeders is trouwens geheel be langeloos. In die hoogstens dertien we ken wordt het plasje drie maal in de week door een chauffeur met een bestelwagen opgehaald. Dat gebeurt allemaal zo discreet mogelijk. Geen uiterlijke kente kenen. Er wordt ook gezorgd voor speciale flessen. Mevrouw Verkaik vertegen woordigt „Moeders voor Moe ders" al acht jaar in Schiedam. „Ik heb zelf geen kinderen kun nen krijgen en weet dus wat het gemis is. Vandaar dat ik voor deze organisatie ontzettend en thousiast ben." Ze is gastvrouw of liever contactvrouw, al vindt ze dat wel een beetje beladen klinken. „Ik geef inlichtingen, onderhoud contacten met art sen, verloskundigen en kraam- centra Ik zorg voor het folder- Het geboortecijfer loopt in Schiedam de laatste jaren sterk terug. Het percentage bejaarden is schrikbarend hoog. De stad vergrijst Mevrouw Verkaik heeft deze tendens in haar afne- mend aantal aanmeldingen ook al waargenomen. „Veel jonge gezinnen gaan naar Vlaardin- gen en Maassluis of ze kopen een huisje in Brabant. Die ben je hier dan kwijt. Schiedam bouwt niet in tegenstelling tot een hoop andere steden," vol gens mevrouw Verkaik. Het mag dan in Schiedam in een dalende lijn gaaan, lande lijk gezien mag de stad nog niet klagen. Meer dan de helft van de zwangere vrouwen meldt zich in Schiedam aan. Het lan delijke gemiddelde is 35 procent. De laatste tien a twaalf jaar is „Moeders voor Moeders" sterk gegroeid. Het hormoonpreparaat werd reeds in 1932 in de handel ge bracht Het was geen produktie op gróte-schaal. Dat blijkt al uit de woorden van het hoofd ac quisitie en vervoer van „Moe ders voor Moeders", de heer Keizer, die vertelt over het ont staan van de organisatie. „Voor de oorlog was er al een soort organisatie, al ging het dan met paard en wagen. Alleen rondom Oss. Op het ogenblik hebben we 186 dames over ge heel Nederland in zo'n ruwweg 600 plaatsen. Het gebied heeft Het zal voor de meeste Schiedammers geen nieuws zijn, dat de brandersindustrie in de 18e en 19e eeuw zogezegd de "kurk" was, waar de ste delijke welvaart op dreef. De opkomst en de bloei van deze industrie heeft alles met het enorme aantal molens, dal de stad bezat, te maken. In 1700 waren alle vier de molens, die toen in Schiedam stonden, nog bakkersmolens, maar in de jaren 1706 - 1711 werden drie van die vier mo lens tot moutmolens ingericht, natuurlijk ten behoeve van de brandersindustrie. Maar deze drie waren lang niet genoeg om al het maalwerk aan te kunnen. Er moesten nieuwe molens voor dit doel gebouwd worden. In 1727 waren er zes nieuwe windmolens voor het malen van mout bijgekomen. Voorlo pig was dat voldoende, tot men in 1777 nog meer molens nodig had. In dat jaar werd "De Drie Koornbloeme" gebouwd en tussen 1778 en 1797 werden er nog eens zeven moutmolens neergezet. Aan het einde van de eeuw bedroeg het aantal voor de branders werkende molens niet minder dan zeven tien! En het waren niet alleen de windmolens, die voor de branders werkten. Er was ook een zogenaamde rosmolen, door paarden ge trokken, die de branders haar diensten bewees, wat ook ge deeltelijk gold voor de water molen aan de Vlaardingerdijk. Toch waren het niet alleen molens, die voor de branders maalden, die bestonden in de stad Schiedam. Behalve de bakkersmolen - die ene, die na 1711 nog overgebleven was - was er een kopermolen voor het maken van ketels, een beukmolen voor het beuken van hennep (voor touw), een pelmolen voor het pellen van rijst en gerst, een snuifmolen voor het maken van snuifta bak, later werden dit trasmo lens voor het maken van tras of specie (een grondstof voor het bouwbedrijf) en ten slotte twee houtzaagmolens. In de negentiende eeuw zou den er weer veel molens afge broken worden, omdat men toen zo zoetjes aan op andere, modernere energiebronnen zoals elektriciteit overging en de molens niet meer zo nodig had. Zo komt het, dat er in de ze tijd nog maar vier windmo lens over zijn, terwij! de stad er aan het einde van de 18e eeuw maar liefst 24 heeft ge kend! In de raadsvergadering van maandag hebben Burgemeester en Wethouders voorgesteld ne gen woningen onbewoonbaar te verklaren en als het aan de Huis vestingscommissie (waar ik zelf lid van ben) en de wethouder voor de Ruimtelijke Ordening ligt volgen er nog „veel" meer. Als je dat zo leest ben je gauw ge neigd te denken: zie je wel, die lui van de Gemeente zijn getikt, zo'n grote woningnood en dan gewoon maar huizen waar nota bene ook nog mensen in wonen onbewoonbaar verklaren! Er zijn in Schiedam (uiter aard ook in andere steden) par ticulieren die vroeger één of meer pandjes gekocht hebben om te verhuren. Ze deden dat met het oog op later, dat ze naast hun pensioen nog de huurgelden als inkomsten hadden. Het is duide lijk dat dit idee nog stamt uit de tijd dat de AOW nog niet be stond. Deze verhuurders zien hun inkomsten nu teruglopen omdat noodzakelijke reparaties vnj kostbaar zijn geworden: de schil der, de metselaar, de timmerman en de loodgieter willen terecht ook meer dan droog brood op hun plank. De verhuurders kun nen dit niet meer betalen met als resultaat: verkrotting. De Ge meente schrijft zo'n huisbaas dar. aan om die reparaties te be werkstelligen. Maar als dat niet lonend meer is dan mag de huis baas het laten volgens de Wo ningwet Daar zit je dan als ge meente. Hel enige wat dan nog rest is aan. de provinciale inspecteur voor de volkshuisvesting vragen wat hij van het pand vindt Als hij zegt onbewoonbaar verklaren dan doe je dat of niet. Bij de Bakkerskaren vxts de gemeen teraad eerst tegen, echter na een dreigement van die inspecteur stemde ze toch voor ontruimen. Als je onbewoonbaar verklaart ontstaan er wel wat problemen. Enerzijds behoor je als gemeente voor herhuisvesting te zorgen, anderzijds beroof je een particu liere verhuurder van een gedeel- HENR1ETTE VAN ALDER1VERELT 0*0 bi smm w<«» «<m mmmmmmmmmmmmwig !1 te van zijn inkomen. Echter bo venal behoed je mensen ervoor te moeten teven in tets wat meer op een varkensstal lijkt dan op een woning. Dat de kleine particuliere ver huur door deze maatregel af neemt is van uit socialistisch' standpunt gezien mooi meegeno men. En sinds kort ook volgens de liberale visie. Bij monde van Tweede Kamerlid Lauxtermann heeft de VVD (weliswaar op eco nomische gronden) de kleine huiseigenaar afgeschreven! Betekent dit nu dat de Ge meente iedere slechte woning die de particuliere eigenaar niet wil of kan opknappen onbewoon baar moet verklaren? In principe wel, je mag tenslotte mensen niet in een zodanig erbarmelijke wo ning laten leven dat geestelijke schade ontstaat En dat dat ge beurt bewijzen de klachten in de huisvestingscommissieBoven dien oefent onbewoonbaar ver klaring een grote druk. uit op particuliere eigenaren om hun bezit op te knappen af te verko pen. De gemeente heeft in dat laat ste geval mijns inziens wel de ab solute plicht zeer actief informa tie te verstrekken aan belang-* stellenden om te voorkomen dat dezen zo'n krot kopen om te ver huren of voor zelf bewoning. Tenslotte gaat aan de maatre gel onbewoonbaar verklaard al tijd onverklaarbaar bewoond" vooraf HANS VAN KLEEF Bali. Dam 5a. Schiedam, lei. 010-267126 Geopend v. 10 18 u.Dond koopavond Leg. vereist.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3