BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA GD r Vijfde prestatieloop van SV HV Schiedam Hoofdredacteur Merman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76. Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 1 maart 1978 Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM Na afloop van de gemeenteraadsver gadering van vorige week maandag werd wethouder mevrouw Taverne van alle kanten gecomplimenteerd. Daarvoor, tijdens de debatten over de woonruimte verordening, kon geen enkele fractie er onderuit haar lof toe te zwaaien over de nieuwe woonruimteverorde ning. Riet („en geen Rietje, want zo heet ik niet") Taverne straalde van alle kanten. Haar eerstegrote werkstuk als wethouder van Sociale Zaken had ze goed gedaan. De liberaal Gerard Verhulsdonk, haar grote politieke tegenspeler, was zo sportief haar als eerste de hand te drukken. Mevrouw Taverne: "Met woonruimteverordening op één lijn met de P. van de A. Sprong Afgeleerd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Voordat wij ook.maar iets voor onze landgenoten kun nen doen, moeten we een vaste ruimte krijgen in het centrum van Schie dam", zegt de heer A. EL Bouzidi, voorzitter van de Marokkaanse Arbei dersgroep Schiedam. „Op het ogenblik hebben we 's zaterdags wel de beschikking over twee lokaaltjes in De Bever, de voormalige Kiveva- school, maar daarmee beginnen we niets. Ons zaaltje moet voor ieder een goed bereikbaar zijn. De Bever ligt om sloten door huizen. Een Marokkaan in Groen oord kan het niet vin den". Taal De heer Bouzidi: "Sinds de oprichting van de Marok kaanse Arbeidersgroep zijn we bezig een ruimte te vindenmaar er is niets te krijgen." Tevreden Sexfilms huren? S voor 27,50 Jw Samen met de donderdagse bijlage Ik wil Het Vrije Volk elke dag thuis ontvangen. De eerste twee weken ontvang ik alle nummers, dus ook tweemaal de donderdagse bijlage, gratis Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in met als Extra-voordeel 6.40 korting. i i 8 f 8 1 I I I tkm Naam: Adres: Woonplaats: Stuur de bon volledig ingevuld m een open envelop zonder postzegel aan: HET VRIJE VOLK C V. ANTWOORDNUMMER 1579 3000 VB ROTTERDAM B I I 1 I I B I B r« I i - i It i I een half jaar wethouder Ik heb er echt slapeloze nachten van gehad Maar in haar lange politieke carrière heeft mevrouw Taverne geleerd met beide beneis op de grond te blijven staan. Negen tien jaar raadslid heeft haar in de stedelijke politiek wijs en ge hard gemaakt. ïn haar beant woording zwaaide ze lof toe aan de leden van de commissie die het voorbereidende werk had den gedaan en aan de ambtena ren. „Verhulsdonk moest na afloop van de debatten toegeven dat hij geen enkel punt in het voorstel had kunnen vinden om mij te pakken," lacht ze. En dan te we ten dat tijdens de maanden van coilegevormmg de algemene tendens was dat iedereen wet houder kon worden, behalve Riet Taverne. Vooral uit de hoek van de VVD was een enorme op positie tegen haar. „Toen tijdensdecoUegevor- ming de WD uit de boot viel en het toch het CDA werd en bo vendien mijn naam viel als per soon voor een wethouderszetel, was de boot helemaal aan. Uit gerekend mij moesten ze niet Maar het kan verkeren, niet- Maar nu. een half jaar na haar installatie als wethouder geeft ze toe slapeloze nachten te heb ben gehad. „Ik kon daar met on der uit. Toch heb ik geen ja ge zegd met tegenzin. Het werd voor mij een sprong m het duis ter en dan toch slapeloze nach ten. Gelukkig heeft het mij met persoonlijk beïnvloed. Ik kan gelukkig mezelf blijven." Terugkomend op de woon ruimteverordening, zegt ze: „Zo als het nu op papier staat zat ik op eén golflengte met de Partij van de Arbeid. De verordening zoals wij die nu kennen bestaat ook al in Amsterdam Een van mijn kmdeKii woont daar en toen ik die verordening zag dacht ik: dat moet ook in Schie dam mogelijk zijn. Maar denk nu met dat we met deze verorde ning er al zijn. Ik verwacht heus nog wel moeilijkheden." Over de kritiek die raadsleden hebben op het werk van de wet houder, daarmee heeft ze geen enkele moeite. Daaraan heeft Riet Taverne in haar langdurige raadslidmaatschap flink meege daan. „Natuurlijk mag een raadslid kritiek hebben op een wethouder. Ik weet nog wel dat Sabel wethouder was en dat vooral de jongeren m de raad kritiek over bepaalde onderde len van zijn beleid met onder stoelen of banken staken. Maar dat was in die tijd ongewoon. Alles was toch al in de commis sie besproken? Ik heb daaraan in die tijd ook meegedaan. Ja knikken tegen iets wat al op pa pier staat hoeft niet altijd." Tijdens ons gesprek confron teren wij Riet Taverne met eer der gedane uitspraken van haar, dat sommige wethouders niet ca pabel zouden zijn. Diezelfde wethouders - op haar voorgan- El Bouzidi spant zich al jaren in voor het welzijn van zijn landgenoten in Schiedam en omgeving. Hij helpt hen bij moeilijkheden en verwijst ze naar de goede instanties. Tege lijkertijd vervult hij een taak als tolk, want hij spreekt, in tegenstelling tot de meeste Ma rokkanen. erg goed Neder lands. Dat verklaart meteen zijn voorzitterschap van de Marokkaanse Arbeidersgroep. Als spreekbuis van de Marok kaanse gemeenschap heeft hij «en zetel in het overlegplat form buitenlandse werkne mers om met andere buiten landers en maatschappelijke instellingen in Schiedam en de gemeente problemen als on derwijs en huisvesting op te lossen. Bouzidi zegt: „Sinds de inrich ting van d groep, nu een jaar Marokkaanse Arbeidersgroep zoekt ruimte geleden, zijn we bezig om een eigen ruimte te vinden, maar er is niets te krijgen, We heb ben tientallen brieven naar de gemeente gestuurd en krijgen steeds bericht terug dat er niets te vinden is. En dat geldt niet alleen voor ons. Ook Turk se verenigingen krijgen steeds „neen" te horen. De eigen ruimte hebben we no dig om ten eerste de Marok kaanse kinderen extra les te geven in hun eigen taai. want van de 30 kinderen zijn er en kele bij die hun eigen taal nog niet eens kunnen spreken. Op Hollandse scholen leren ze wel Hollands, maar geen Arabisch en er zijn geen Marokkaanse onderwijzers voorhanden om ze op speciale uren les te geven in de eigen taal. Thuis leren de kinderen niet veel", gaat hij verder. „Als va der doordeweeks van zijn werk thuiskomt, dan is hij moe en heeft hij niet de adem om zijn kinderen te woord te staan. Daarom moeten we dat in een eigen centrum doen en ik ben eventueel bereid om dat zelf ter hand te nemen. Op de scholen heb ik enige tijd geleden een enquête gehouden om de behoefte aan Marok kaans onderwijs te weten te komen. Ik kreeg ongeveer 20 reacties. De behoefte is aanwe zig en de mogelijkheid voor extra les ook, maar de ruimte is hel hachelijke probleem. In een centrum kunnen we ook een soos openen, waar de men sen 's avonds terecht kunnen en waar ze hun kinderen in een aparte kamer kunnen laten speten. We hebben een mu- ziekgroep, EI Azhar, die zo nu en dan wat Marokkaanse klanken kan laten horen. Maar zelfs repeteren is niet moge lijk! Voor problemen zouden de mensen er ook naartoe kunnen komen, zoals huisvestingspro blemen. De heer Taha bijvoor beeld woont in een pension, sa men met een aantal Turken. Dat kan niet langer, want de verhouding tussen Turken en Marokkanen is niet opperbest. De laatste tijd zit hij in de Ziektewet vanwege zijn mi graine. In het pension kan hij niet blijven, hij heeft rust no dig en dus een eigen woning. Hij staat al jaren ingeschreven bij de gemeente en de SSSW en heeft er 380 gulden per maand voor over om goed te kunnen wonen, maar hij krijgt geen huis. Op die manier merken wc wel dat we als buitenlandse werknemer achtergesteld wor den. Een ander moet in een klein kamertje wonen terwijl hij tast heeft van astmatische aanvallen. Ik ben al een paar keer met hem naar de arts ge weest en ook hij geeft het ad vies om in een grotere woning te trekken. Het punt is dat hij die niet krijgt. Steeds horen we: „Helaas staat er geen huis leeg". In Schiedam wonen ongeveer 250 Marokkanen", gaat Bouzidi verder, „maar er zijn er maar 50 lid van de Arbeidersgroep. Oorzaak is het gebrek aan ruimte. En als we de lokalen in De Bever gebruiken, dan ko men ze nog nipt. omdat ze het niet kunnen vinden en omdat het maar voor een avond in de week is. In dat gevai gaan ze liever naar Rotterdam of Vlaardingen, Een vader zal z'n kinderen vanuit Groen oord niet naar de Bever sturen. Dat vindt hij veel te ver weg. We stellen het op prijs dat West ons een ruimte heeft gegund, maar het is niet genoeg!**. ger Eet Colli' na - maken nu met haar deel uit van het college „Dat heb ik gezegd, ia. Maar in de loop der jaren zijn die wet houders ook heel anders gaan optreden Dat drammerige varv ik heb gelijk, dat zijn ze afge leerd. Gelukkig maar, want de raad heeft het het laatste woord Toen Riet Taverne de porte feuille Sociale Zaken in handen kreeg heeft ze het spreekuur voor woningzoekenden afge schaft. Burgemeester Arie Leins. die eerder Sociale Zaken had, deed dat wel. Van hem ts bekend dat hij na het aanhoren van al die schrijnende huisve-stiging-,- problemen voor de rest van de dag een rotdag had „Ja, dat weet ik. ja Maar ik ben van mening, dat ai die ge vallen behandeld en aangehoord moeten worden door de Com missie Huisvesting. Mensen met woonproblemen, die door drin gen tot de burgemeester ot de wethouder, zijn meestal de bru- talen, als ik het zo mag uitdruk ken.. Anderen, met schrijnender ge vallen die niet brutaal zijn. wachten hun beurt netjes af. of worden vaak veel later aan ge paste huisvesting geholpen Je hoort zo dikwijls zeggen dat de mensen met ie willen praten omdat schrijven hen zo moeilijk afgaat. Dat hoeft helemaal met het geval te zijn Drie regels zijn voor mij voldoende om deze mensen bij de Commissie Huis vesting te laten komen." Maar dat met .iedereen snel te vreden is met de aangeboden woning hhjkt als de wethouders enkele praktijkgevallen aan haalt. „Dan ctenk ik weieens- mensen, mensen, waar znn we nou mee bezig Maar dat de wo ningnood in Schiedam nog steeds schrijnend is ontkent Riet Taverne met. Haar uitspraak tudens de raadsvergadering van vorige week maandag „dat het slaan van iedere paal in Schie dam haar als muziek in de oren klinkt." haalde alle kranten. „Maar ik zal er geen enkel probleem mee hebben zo op het oog lelijke woningen ook uit te geven." lacht ze. Terugblikend op haar eerste halfjaar als wet houder zegt ze. „Het is me niet meegevallen, moet ik eerlijk zeggen Toen het CDA in het col lege kon. kon ik er met onderuit. Ik heb dit werk niet aanvaard omdat ik mets om handen had. Als secretaresse van mijn man had ik werk genoeg, dat was het met Bat Dau 5a. SehiitSam. Tel. 010-267126 SMpcmfv. 10-tli. Oond. kMpaviMl. Iq vereist. 4r Ur,fcbp.t.HH«K-4.lrr (Van een onzer verslaggevers) •SCHIEDAM - Zaterdag II) maart organiseert dc SV&IIV Schiedam voor de vijfde keer haar traditionele prestatie loop. In samenwerking met de atletiekvereniging Metro is weer een parkoers uitge dacht waar atleten en trim mers hun gang kunnen gaan. Iedereen kan deelnemen want er zijn weer de nodige afstanden. Zo kan men 3'ï, 6. 8'; en 16 kilometer lopen. Voor de kleine trimmers is een miniloop van 2 kilometer in het programma gevoegd. Het parkoers zal door een deel van Vlaardingen voeren. Doordat cr geen kruisende autowegen zijn. is het par koers volkomen veilig. De vele prominenten die de af gelopen vier jaar aan deze prestatieloop hebben meege daan hebben hel parkoers als voortreffelijk omschreven. Voor alle afstanden geidt: inschrijven kost 3 gulden per persoon. Voor de miniloop is dat I„50. Inschrijving is mo gelijk zaterdag 10 maart van af 12.00 uur in de kantine van Schiedam aan de Sportlaan in sportpark Ifarga. De aan vang van de miniloop is om 13.00 uur. Om 13.30 uur gaat de 3'-. kilometer van start en de overige lopen om 14.00 uur. Het startschot zal gelost worden door Carnavalsprins Floris van de Stichting Len tefeest met zijn gevolg. Wie nu reeds nadere inlichtingen wil over de prestatieloop. kan terecht in het clubhuis van Schiedam, telefoon 701546 of 70309T. i 11

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3