8 MAART INTERNATIONALE VROUWENDAG Activiteiten in Schiedam 3 Discussieavond over Vietnam COIOP (taffient Uzêff I m Tentoonstelling over emancipatie in bibliotheek a m Vrommes viert feest D e Internationale Vrouwendag is op 8 maart 1910 uitgeroepen. Clara Zetkin, leidster van de Duitse vrou wenbeweging koos op een interna tionaal vrouwencongres in Kopen hagen deze dag uit, omdat 8 maart 1908 de grote dag was voor de vrou wen die streden voor betere rechten in de textiel- en kledingindustrie. Om toen alle eisen van de vrou 8KBRRT De volgende activitei ten van de clubs aange sloten bij het overleg zijn gaande; ill r! m wenbeweging onder de aandacht te brengen van vrouwen, mannen en regeringen werd één dag uitgeko zen om die eisen gebundeld naar voren te brengén. Op een heleboel punten is er vol gens de vrouwenorganisaties nog niets veranderd. Daarom zullen op deze dag in het jaar 1979 de eisen van de vrouwenorganisaties ge bundeld naarvoren gebracht wor-_ den. De thema's van dit jaar zijn: vrouwen en het recht op werk; sexualiteit, abortus; huisvrouw zijn en de gevolgen van de bezuinigin gen op collectieve voorzieningen; internationale vrouwensolidariteit. Onze medewerksters Marjan Meijer stak haar licht op en bij ver schillende vrouwenorganisaties in Schiedam. Op deze pagina haar re laas. Greet Roosloot: „Volledige onbetaalde dagtaak". SCHIEDAM - Aan het Schiedamse Vrouwenoverleg nemen de volgende clubs deel: VOS- (vrouwen oriënteren zich in de samenleving) werkgroep: Annelies Heu- pink en Jo Ouwens. Bijspij kercursus: Hanneke Schee- res en Anita van Hagen. VIDO (Vrouwen in de Over gang): Nel van Pelt, Leny v.d. Berg en Anita Zwang. Vrouwensoos Vrommes: Diana Bomans en Gerda van Kruijsbergen. En de vier praatgroepen Groenoord: Bertha van Vliet en Anneke van Velzen; voor Nieuwland: Riet de Kievith en Nel Boots- ma; in de Kreek: wisselend Mar Olyslager, Gerdie Ver- heyden, Truus de Nijs en Nel van der Made: en voor Oost: Ria Krabbendam en Eliza beth Verkerk. CO /OP is een vereniging van konsumenten. Niet van winstmakers, maar van voordeelbrengers in de aankopen van alledag. Tei maar uit wat u dat scheelt! SCHIEDAM - „Er moet nodig aan het Schiedamse vrouwenwerk getrokken worden. We moeten bundelen wat we aan het doen zijn." Dat zegt Greet Roosloot, die als onbetaalde beroepskracht bij de Schiedamse Ge meenschap werkt en zich bezig houdt met het opnieuw opzetten en' coördineren van het Schiedamse Vrouwenoverleg. Gestrikt groenooro Constant bezig Informatieruimte Els Prinsen: „Rondleiding in bibliotheek is mogelijk' SCHIEDAM - „De tentoonstelling over vrouwent mancipatie is alleen om naar te kijken", zegt Els Prir, se, die zich de laatste weken heeft bezig gehouden m< het opstellen en organiseren van een tentoonstellir over Vrouwenemancipatie en Feminisme in de ge meentelijke openbare bibliotheek. Mevrouw Riet Taverne, minisme, en de solidariteit geen wethouder van Sociale loze kreten zullen zijn." Zaken: Riet Taverne Jp Ouwens, raadslid voor PvdA: Annie Renskers §§g Mevrouw Annie Rens kers, raadslid WD en lid van de Schiedamse Vrou wenraad: Heer Verhulsdonk, fractievoorzitter VVD: Jannie Boonstra, lid raad voor de PvdA: Jo Ouwens Bahime Yildis, Turkse, cursusleidster voor Turk se vrouwen: Janny Boonstra Mevrouw Elly Lems: Emancipatieavond stS Vrouwenpraat groepen: Voor Groenoord in Boerderij Landvreugd elke woens dagmorgen vanaf 9.30 uur. Voor het centrum, elke woensdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur in wijkcentrum De Kreek. Ook op woens dagmorgen, zelfde tijd, in wijkcentrum „De Bever", Van Beverenstraat 40. Centrum Oost herbergt dins dagmorgen de praatgroep van 9.15 tot 11.15 uur, Za- menhofstraat 153. En in Nieuwland komen de vrouwen bijeen in de Jeugdhaven Nieuwland. Al- bardastraat elke donder dagochtend van 9.15 tot 11.15 uur. VOS: Op dit moment worden er drie cursussen gegeven: Op dinsdagmorgen in Groen oord van 9.15 tot 11.15 uur in Boerderij Landvreugd. Voor de Gorzen in wijkge- bouw De Dukdalf, Rijn straat 1 ook elke dinsdag morgen van 9.15 tot 11.15 uur. De derde cursus in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouders- laan 30, elke woensdag avond van 20.00 tot 22.00' VIDO: Elke dinsdag- en donderdag morgen van half 10 tot half 12 in het Dienstencentrum De Vier Molens. Bijspijkercursus: In het M.C.M. de Groothuis, Stadhouderslaan 30 op de dinsdag- en donderdagoch- tenden van 9.00 tot 11.00 uur. Vrouwensoos Vromtnes: De soos is elke donderdag avond vanaf half negen ge opend en elke dinsdagmor gen vanaf half tien in een bovenzaal van theater De Teerstoof.Nieuwstraat 12. 9We willen vormln inet en voor vrouwen VrauwenoveHeg in Schiedam SCHIEDAM - De Nederlandse Vrou wen Beweging in Schiedam organi seert op 14 maart aanstaande een in formatie- en discus sie-avond. De NVB in Schiedam wil ook haar solidariteit to- nen omdat de Viet- namezen na lange onderdrukking en vele ontbeteringen hulp hard nodig hebben. Vanzelfsprekend doet de Schiedamse afdeling ook mee aan een geldinza melaktie. Zuid-Viet- nam voor de vele duizenden prosti tuees scholen en leefgemeenschappen -op. De vrouwen, die eens ,,'s werelds grootste bordeel" bevolkten, leren er lezen, schrijven, en een •nieuw vak. Deze ac-' tiviteiten worden door de vrouwenbe weging in Vietnam aangeduid met de naam: aktie voor het herstel van de waar-, digheid van de vrouw. De informatie- en discussie-vond op 14 maart vindt plaats in gebouw Arcade, Lange Haven 71. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Wie meer wil we ten over de Schie damse afdeling van de N.V.B. ep wat zij doet in Vietnam en de geldinzameling kan bellen- met Ger- rie Bruseker, tele foonnummer 734059. 5. Gericht op verandering van jezelf en de maatschappij. 6. Achterstand inhalen op het gebied van rechten en de mo gelijkheden op onderwijskan sen ten opzichte van de man. „Iedere aan het overleg mee werkende club heeft natuurlijk haar eigen manier van werken met vrouwen", zegt Grê en ze vervolgt met te zeggen dat dat juist belangrijk is: „We moeten elkaar in het overleg blijven in formeren over hoe we het doen en wat we doen. Dan kunnen we van elkaar leren". Dat vinden de vrouwen van het overleg één van de belangrijkste functies: van ei kaars ervaring leren. „Toen in september '77 de Vrouwensoos, de Vos-werkgroep en vertegenwoordigsters van club- en buurthuizen het overleg opzetten was dat met dezelfde bedoeling", zegt Ria Krabben dam, cultureel-sociaal werkster in Wijkcentrum Oost. „Maar", vervolgt ze, „er bestond toen waarschijnlijk onduidelijkheid over hel doel van het vrouweno verleg. En toen is het doodge bloed." Toen Greet Roosloot te kennen had gegeven aan Manneke Schee- res (medewerkster van de Schie damse Gemeenschap op de afde ling Vorming en Ontwikke lingswerken Vrouwenzaken) dat ze „wel eens iets" in het Vrou wenwerk wilde doen, werd ze onmiddellijk „gestrikt" voor deze uitermate ingewikkelde job. Nu ze eenmaal zoals ze zelf zegt Het overleg bestaat uit de vol gende vrouwengroepen: De Vos (Vrouwen Oriënteren zich in de Samen!eving)-wcrkgroep, 'dc Bijspijkercursus. de VIDO (Vrouwen in de Overgang), Vrouwensoos Vrommes en ver tegenwoordigsters van dc vier Schiedamse praatgroepen uit 'Oost, Groenoord. Nieuwland en het Centrum. Het Schiedamse Vrouwenoverleg moet er voor gaan zorgen dat de genoemde groepen informatie gaan uitwisselen, samen gaan organi seren en naar buiten treden. En dat alles om het vormingswerk voor, door en met vrouwen dui delijker en handzamer te ma ken. Tot nu toe is het nieuwe over leg (september 1977 startte er reeds een groep vrouwen met hetzelfde idee, maar dat liep spaaken bloedde dood) drie keer bijeen geweest. Tijdens deze bij eenkomsten werd er zwaar ge discussieerd over het vrouwen werk." Tot nu toe zijn er enkele uitgangspunten van waar uit het overleg verder moet gaan werken, bekend. Dat zijn de vol gende: 1. Duidelijk maken van de rol patronen van de man en de mouw en de doorbreking daarvan. 2. Leren opkomen voor jezelfen het bevorderen van het zelf vertrouwen. 3. Bewustwording van de eigen situatie als vrouw en opko men voor je eigen rechten. 4. Bovenstaande gebaseerd op so lidariteit tegenover elkaar. OD: W „verzeild" is geraakt in het baantje, wil ze het ook goed doen. „Daarom moeten we. ons doel niet uit het oog verliezen", aldus Greet, „we willen vormingswerk mét en vóór vrouwen verrichten en we willen dat goed doen," Dat houdt tegelijkertijd in dat in het overleg ook alléén maar groepen zitting kunhen hebben als ze met „vormingswerk voor vróuwen" (oftewel: het emancipatorische vrouwenwerk) bezig zijn. „Van de Rooie Vrouwen uit de Partij van de Arbeid hebben we de in druk dat zij meer bezig zijn met het behartigen van eigen belan gen. Partijbelangen. Ze emanci peren ook wel: politiek gezien. Maar dat heeft niets met emanci patorisch vrouwenwerk te ma ken, dus ze horen niet in het overleg thuis", aldus Gré. Het werken aan de bewust wording van de vrouw en dc po sitie die zij inneemt in de maat schappij kost geld. „Ja," zegt Greet, „in eerste instantie kost het een enorm aantal werkuren. Er moet vooral in Schiedam zo veel gecoördineerd worden. Vooral als je 't goed wilt doen, moet je constant bezig zijn. Or ganiseren, contacten goed-lo pend houden, activeren. Dat kost uren intensief werken." Dat er voor het vrouwenwerk in Schie dam best een beroepskracht aangetrokken zou kunnen wor den is voor Greet, zowel als voor Ria, duidelijk. Er wordt in het vrouwenover leg ook gepraat over het opstel len van een educatief plan. Het is noodzakelijk zo'n plan op te stellen, omdat per 1 januari 1979 een nieuwe subsidieregeling van start is gegaan voor het sociaal cultureel werk. Deze nieuwe re- geiing houdt in dat het Ministe rie van CRM zich niet meer be moeit met het verdelen van sub sidies in de gemeente. De ge meentebesturen zullen zelf deze subsidie-verleningen gaan rege len. Wel moet elke Nederlandse gemeente, die in aanmerking wil komen voor CRM-subsidie, een educatief plan maken. Een ge meentelijk educatief plan moet gemaakt worden voor een perio de van vier jaar en in het plan moet staan hoe activiteiten op sociaal-cultureel gebied op el kaar afgestemd kunnen worden. Ook het emancipatorisch vrouwenwerk valt onder het bo vengenoemde. Het vrouweno verleg zal zich dan ook druk be zighouden met het maken van zo'n plan. Voor november 1980 moet de gemeente het hebben om het in de grote gemeentelijke educatieve planning voor de ja ren 1981-1984 op te nemen. Ria en Greet vertellen verder nog dat het vrouwenoverleg er naar streeft een informatie ruimte voor vrouwen te realise ren in tijvoorbeeld het M. C. M. de Groothuis. Daar zouden vrouwen tijdschriften kunnen lezen, de I.D.C. knipselkrant doorbladeren en er zouden aller hande artikelen verzameld kun nen worden voor bij voorbeeld de vrouwenp'raatgroepen. „Vooral ook voor de praat groepen zou een uitgebreid in formatiecentrum voor vrouwen een uitkomst zijn", zegt Greet „een beetje informatie vanuit het overleg hebben we al ver strekt. Het overleg hielp de Ge meentelijke Bibliotheek met in formatie over het Schiedamse vormingswerk voor vrouwen voor de tentoonstelling, die de hele maand maart te zien is in de bibliotheek aan de Lange haven. Marjan Meijer Vanaf vandaag tot 5 april is de tentoonstelling te zien. Schiedam vrouwenorganisaties kunnen door Els worden rondgeleid. In same werking met het Schiedamse Vrouwenoverleg heeft Els zoveel mi- gelijk documentatie bijeen trachten te brengen. I „Met opzet hebben we de poli tieke vrouwenorganisaties er niet bij betrokken", zegt Els, ..dat zou ten eerste te veel mate- riaal opleveren en ten tweede is- het een principe-besluit van ons geweest". Eric Dijkhuizen, medewerker van de bibliotheek en tegelijker- tijd de vaste organisator van tentoonstellingen aldaar: „In principe wordt „het politieke" uit onze exposities gehouden". Wei hebben landelijke organi saties zoals Blijf van m'n Lijf, ManVrouwMaatschappij, Dolle Mina, de Vrouwenkrant en Ci- nemien informatie aangedragen Als maar geen loze kreten zijn „In mij leeft die Internationale Vrouwendag niet zo erg. Ik voel me geëmancipeerd. Ik heb er nooit moeite mee gehad dat ik een vrouw ben. De kansen die ik zag liggen, heb ik genomen. Voor mij is het niet belangrijk of je een man of een vrouw bent. De Internationale Vrouwendag is leuk. Ik kan me namelijk wel voorstellen dat er nog vrouwen zijn, die hulp in hun emancipatie hard nodig hebben. Helaas is dat soms veel te hard nodig". „Toen mij gevraagd werd „Wat zegt jou de Internationale Vrouwendag", kwam bij mij naar boven dat ik zo door de dingen van alle dag in beslag wordt genomen, dat ik er eigen lijk nooit toe kom stil te staan bij die vrouwen die een voortdu rende strijd moeten leveren om hun bestaansrecht, laat staan iets voor hen te doen. Zonder iets af te doen aan die zaken waarmee de vrouwen in Nederland en veel andere Euro pese landen bezig zijn, dingen zoals: gelijke berechtiging, ge lijkstelling in de wetgeving, wegwerken van achterstanden in tal van opzichten enz. besef je hoever je afstaat van die vrou wen, die een voortdurende strijd moeten leveren tegen honger, uitbuiting, onderdrukking, on vrijheid, lichamelijk en geeste lijk geweld. Ik hoop dat veel vrouwen met mij dezelfde gedachten in zich voelen en dat de roep om eman cipatie, het inhoud geven aan fe- „Als de Internationale Vrou wendag bedoeld is om nog eens extra de aandacht te vestigen op het feit dat de vrouw in de maatschappij gelijke kansen dient te krijgen als de man, dan is dat een goede zaak. Mits dit gebeurt op een manier die de vrouw waardig is. Dat is erg be- Jangrijk. Als ik soms tv kijk en zie wat ze met vrouwen „doen" dan schaam ik me dat ik een vrouw ben. Dus als we wat doen moeten we dat op een waardige manier doen". „Nog steeds is het noodzake lijk dat de vrouwen op de barri caden staan in hun strijd. Als Ik deze kreten hoor dan ben ik ge neigd, hoewel ik het niet doe, aardig conservatief te reageren. Van hieruit vind ik dat zowel de vrouw als de man een eigen (ge lijkwaardige) plaats hebben in onze samenleving, waar en hoe deze samenleving ook plaats vindt. De culturen in de wereld ver schillen nogal. Een man dient voor de kost te zorgen en een vrouw dient even gelijkwaardig die kost te verdelen. Een vrouw kan dit beter dan de man. Als de vrouw in welk opzicht dan ook, zich druk maakt in onze maat schappij dan juich ik dat toe. Maar mijn respect voor haar is er niet meer voor. Is er nu behoefte aan een in ternationale vrouwendag, dan zeg ik onzin. Vrouwen worden elke dag geëerd en aanbeden. En elke dag gerespecteerd te wor den lijkt mij indrukwekkender dan één keer per jaar." „Voor mij houdt het heel wei nig in. Het zegt me niet zoveel. Mij zegt 1 mei veel meer. Maar ik kan me voorstellen dat de vrouwen die vroeger gestreden hebben voor vrouwen-kiesrecht meer gemotiveerd zijn om deze dag te vieren. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik vind dat er niets meer veranderd moet wor den. Er zijn nog teveel achterstan den. Alleen al abortus waarin de vrouw niet zelf mag beslissen Ook buitenlandse vrouwen heb ben ondanks hun andere cultuui te betrekken bij allerhande za ken. Maar op de eerste plaats zal het recht op tenminste geeste lijke vrijheid. Mijn gevoel var solidariteit met mensen die on der slechte omstandigheden elkt dag hun brood moeten verdie nen, omdat ze zo in het systeem zitten en nooit geleerd hebben zich zelf te ontwikkelen, is groot. „Turkse vrouwen in Schiedam leven nog volgens het eigen systeem, hun eigen cultuur. Sommige werken buitenshuis, omdat met vele kinderen veel geld verdiend moet worden. Sommigen ook blijven zoals ze dat gewend zijn thuis en verzor gen de huishouding en de kinde ren. Emanciperen daar weten ze niets van. In Schiedam zijn we wel aan het oroberen de vrouwen actief dan moeten staan: onderwijs. Niet alleen voor de Turkse vrou wen, maar ook voor de mannen. Want veel Turkse inwoners in Schiedam kunnen lezen noch schrijven. Ik heb nu een lijst met daarop veel namen van vrouwen die graag Nederlands willen le ren. Dus de behoefte en het ini tiatief is er. Veel problemen zijn er onder de vrouwen. Vooral ook omdat ze volgens hun eigen cultuur le ven: de meesten blijven écht lie ver thuis om veel kinderen te krijgen en ze te verzorgen. Over bij voorbeeld „het voorkomen van zwangerschap" wordt wel gesproken, maar men moet zelf een keus maken. Problemen, ook weer door de taal, vooral bij de arts, bij de huisbaas, de toegewezen huizen waarin soms zes tot acht mensen op twee kleine kamertjes wonen, zijn nijpend. Ook tijdens en met betrekking tot het werk zijn er de nodige problemen, maar we moeten er gezamenlijk aan wer ken. Daarom is het idee van een Internationale Vrouwendag 'goed te noemen." „Tot de feministen kan ik me zelf zeer zeker niet rekenen. Dat gaat mij vaak te ver. Mannen- haatsters liggen me niet zo. Voor emancipatie ben ik wel, maar dan ook in de zin van geiijke rechten en gelijke plichten voor man en vrouw. Als men over ■emancipatie spreekt slaat het bijna altijd op de vrouw. Juist de man speelt een grote rol In de huishouding, als bij voorbeeld de vrouw aan het arbeidsproces wil gaan deelnemen. Vele man nen wllien hier nog niet aan ge loven. Zelf ben ik hierin zeer be voorrecht Met onrechtvaardigheid in de beoordeling van vrouwen ten opzichte van mannen heb ik gro te moeite. Gelukkig wordt dit al veel minder in Nederland. Wei bestaat er nog een grote on rechtvaardigheid, waar ik me soms erg boos over kan maken, 'in de uitkeringen van de pen sioengeiden. Een gehuwde vrouw betaalt, indien ze werkt natuurlijk, ook pensioenpremie. Komt zij voor haar 65e te over lijden, dan gaat de uitkering niet naar haar man en/of kinderen, maar verdwijnt. Dat geldt niet alleen voor ge huwde vrouwen maar ook voor alle alleenstaanden en andere vormen van samenwoning, zoals ongehuwden van verschillend of hetzelfde geslacht, broer/zus etc. Hier zou nog eens veranering in moeten komen. Het is vandaag een internatio nale dag van de vrouw. Hierbij zouden dan ook de vrouwen van onze buitenlandse werknemers betrokken moeten worden. Ik denk dat daar nog erg veel aan gedaan moet worden. Deze men sen hebben hun eigen cultuur en hebben in hun land nog niet veel met emancipatie te maken ge had en zullen daar vreemd tegenaan kijken. Wij, Nederlandse vrouwen, klagen nog wel eens dat alle vroegere beperkende bepalingen voor ons niet opgeheven zijn, maar wij lopen ver vooraan wat emancipatie betreft. Ik heb dit' met éigen ogen kunnen consta teren toen wij in het Verre Oos ten waren. Daar zijn de vrou wen werkelijk alleen om kinde ren te baren (niet 2 of 8 maar 10 of 12) en het huishouden te ver zorgen. Terwijl het ook helemaal niet vreemd is daar een vrouwelijke straatveegster te ontmoeten, die dan wel mag meewerkep in het arbeidsproces, maar thuis niets te vertellen heeft. Doen wij als vrouwen dikwijls toch niet te „fijngebouwd", als wij aan man nenwerk denken? Dat is ook een kwestie van emancipatie". en*de' landelijke Vido-groep, c5 Nederlandse vrouwenbeweging ISIS, Wij vrouwen eisen en eej vrouwengroep die projecten i; de Derde Wereld ondersteund. I „Vooral onze contacten met c( Schiedamse organisaties zij, goed verlopen. De Kreek-praai groep hééft bijvoorbeeld eef hele kijkdoos gemaakt. Ook cf Moeder-mavo heeft geholpen; aldus Els Prinse. Voor degenen die gemterel: seerd zijn heeft de bibliothee ook nog een keuzelijst van bot; ken over vrouwenemancipatie, „We hebben een keuze gemaak1 In de bibliotheek hebben we nc' veel meer. Maar dat vertellen vf dan wel", verklaart Els. ji. In het kader van de „emanct patie-feminisme" tentoonstel ling vindt er op 14 maart aai sta-.nde een avond in het Stede lijk Museum plaats. Samenwej kend met de Schiedamse G® mccnschap, die voor dc final! ciën gezorgd heeft en het me seum heeft Els de schrijfst', Maria van der Steen naar Schil dam kunnen krijgen. De schrijt ster van onder andere de romi „Die Annie ben ik" komt in ji aula van het Stedelijk Museu voorlezen uit eigen werk. j: Haar roman „Die Annie bi ik" gaat over een meisje uit cl armoedig Brabants gezin, d kans heeft gezien zich op te wq ken tot maatschappelijk wet! ster in een fabriek. Zo prober het meisje (in feite is het schrijfster zelf, het boek is aui biografisch) de sociale omsta; digheden te verbeteren. Mede i verzoek van de praatgroep uit! Kreek is Maria gevraagd. V? der bekend werk is een gedicj tenbundel genaamd: „Twist; Vrekken van een huisvroti met God". „Laten mensen die een ror leiding willen langs de tentoc stelling even bellen. Dan kunn we afspraken maken", zegt t nog. Zij is te bereiken via de f meentelijke openbare bib! theek; Lange Haven 131, i 267877. SCHIEDAM - In het Vro! wencafé Vrommes wordt va; avond de Internationale Vro i wendag gevierd. Enkele entho slaste medewerksters hebbi voor deze donderdagavond e programma samengesteld. j ij Er zullen liedjes worden ji zongen, sketches opgevoerd S er komt een grabbelton. werkgroep bestaat uit Ger Kruijsbergen, Diana Boma Hetty Post, Marlène van Lu en Riet Roosloot. In de pas v< bouwde ruimte van sociëtfi QT?, Nieuwstraat 12 wordt Vrouwensoos zoals altijd gehci! den. Aanvang half negen.Jj

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5