[Barbra en Bas f geven I choolconcert inn I SIRENES BR LOEIEN BU CALAMITEITEN De Bever zoekt vm igers Schade aan wegdek is er. maar valt achteraf mee I Hondenliefhebbers: 'Onze dieren kunnen nergens terecht' Inbraak in keetwagen Bingoavond Rietzeilers Négen man te snel Lijk uit haven -opgedregd >-ï* mmm m m PfffTTTT mr-inir- i V" - DuvoDACr ió ltf isttriE'i' VtxUsu vejurL/ SCHIEDAM - Leerlingen van de Hargahof hebben gisterochtend bezoek gehad van de twee oud-Schie dammers Barbra en Bas. In de aula van de school gaf dit populaire zangduo twee voorstellingen met volks liedjes uit Zuid-Amerika, Griekenland, Afrika en Schotland. Barbra en Bas traden op in het kader van een serie schoolconcerten, die wordt verzorgd door de stichting „Het Schoolcóncert". De tentoonstelling Goden en Farao's" in museum Boymans-van Beuningen trekt momenteel een record aantal bezoekers. Op woensdagmiddag en zondag staan [de mensen er buiten voor in de rij. Eerder is dat ver toond met een tentoonstelling met werken van Salva dor Dali. Twee schoolvoorbeelden van zogeheten drem pelverlagende exposities. Barbra en Bas gisteren terug in hun moederstad. Ze zongen volksliedjes voor leerlingen van de Hargahof. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De schade die de vorst aan het Schie damse wegennet heeft toegebracht valt achteraf wel mee. Zo hier en daar zijn wat gaten gevallen, maar het .is niet te achterhalen of dat onder normale omstandig heden ook niet zou zijn gebeurd. Mevrouw Bordewij k: Een hond moetaf en toe lekker kunnen rennen en spelen.' De Vlaardingerdijk lijkt hier en daar op een maanlandschap. Maar over het alge meen valt de vorstschade mee. - P py 'f fr W A A er meer De Hargahof is de enige school In Schiedam, die gebruik maakt van de faciliteiten van de stichting „Het Schoolconcert". De stichting probeert de muzi kale belangstelling van de jeugd te wekken door het organiseren van instructieve en informatie ve concerten. Het Ministerie van CRM subsidieert de stichting. Barbra en Bas gaven twee voorstellingen van elk 25 minu ten. Zij zongen volksliedjes en Jiddische en Hebreeuwse lied jes. Halverwege hun optreden lasten ze een kleine muzikale quiz in, waarbij leerlingen de naam van muziekinstrumenten moesten raden en de taal waarin gezongen werd. .Het bekende liedje „Eveline" met orkestband als begeleiding vormde de af sluiting van het optreden. In het begin kostte het Barbra en Bas wat moeite om het stugge pu bliek mee te krijgen, maar naar mate het optreden vorderde, be gonnen de leerlingen schuchter mee te zingen en te klappen. Barbra en Bas verzorgen dit seizoen zo'n tachtig schoolcon certen. Vier maanden per jaar treden ze gemiddeld twee maal per week op voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. „We vinden het leuk om te doen", al dus Bas. „Maar je moet wel vre selijk vroeg opstaan, 's Avonds treden we ook nog op en dan is het wel eens vervelend. De schoolconcerten zijn totaal an ders dan wat we 's avonds doen. Er zijn ook grote verschillen tussen of je in de stad optreedt of op het platteland, voor mavo- of havoleerlingen. Bij hogere klassen brengen we meer een luisterprogramma "en lichten we verschillende dingen toe; bij de lagere klassen doen we een quiz en we betrekken de leerlingen veel actiever bij het program ma. Het leuke van de schoolcon certen is, dat je veel meer be trokken bent bij je werk. Als je schnabbelt pendel je van de ene piaats naar de andere, maar hierbij heb je echt te maken met een bepaalde groep." Behalve de schnabbels en schoolconcerten heeft Barbra ook nog een eigen televisiepro gramma. Voor de TROS presen teert ze het kinderprogramma „Wat zeg je van m'n..." voor kin deren van vier tot tien jaar. Daarin praat ze met kinderen over allerlei huisdieren. De Hargahof kijkt tevreden terug op de hernieuwde kennis making met de twee Schiedam mers. Eerder dit schooljaar tra den „King's Galliard" en „Musi- ke Maeriant" op. Het is het vijf de jaar, dat de Hargahof aan het schoolconcertprogramma deel neemt zaait verwarring Ook in het Schiedams Stede lijk Museum hebben we exposi ties gehad, die er wezen moch ten. Ik noem: Claus Staeck en de Berufsverbote, Chili, vliegers, natuur rondom Schiedam, dah lia-tentoonstelling, Jan van - Diggelen, Octave DeConinck, de thema-tentoonstellingen lucht en water, drukwerk uit de tijd jvan de SDAP, een expositie van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, Schiedamse ateliers en de klavecimbel tentoonstel - ling. Waren "dat allemaal ten toonstellingen „over abstracte 1V cultuur voor de hogere' inko- mensgroepen", zoals de PvdA'ers Hans Kon in gs en Hans Bakker onlangs in hun mu seumnotitie beweerden? Dat lijkt me een onbewezen stelling. Het is trouwens toch de vraag .of je een museum uitsluitend op aantallen bezoekers moet beoor delen. Wie zo redeneert, pleit er ook voor de Grote Kerk at te breken of het Julianapark om te ploegen. Het duo Bakker/Konings zaait nog meer verwarring. Het wil het mes in het museum zetten - omdat er een" slecht beleid ge voerd wordt Ik vind dat een verkeerde redenering. Ten eer- X' ste omdat aantallen bezoekers Xwel veel, maar niet alles zeggen "over het gevoerde beleid; ten tweede omdat het museum niet alleen een financiële waarde vertegenwoordigt, maar ook kwaliteit geeft aan onze stad en het leven van haar bewoners èn ten derde omdat je dan dat be leid moet aanpakken. Maar een goed doorwrochtevisie op mu seumbeleid moeten we missen bij het duo. Wat dat betreft hadden Bak ker en Konings hun partijor gaan Voorwaarts beter moeten lezen. Daarin hebben ruim een jaar geleden uitstekende artike len gestaan over socialistisch cultuurbeleid van de hand van Tori de Vos en professor San ders. Die hadden heel wat inte ressantere ideeën over het mu seum dan ^Bakker en Konings, die er een veredelde patatkraam van willen maken. Ik behoor zeker niet tot dege nen, die het beleid van cultuur wethouder Posthoorn (zo dat er is) en museumdirecteur Paal man door dik en dun verdedi gen, Paalman laat nog wel eens een steekje vallen: sinds 1973 heeft hij geen jaarverslagen meer geproduceerd; zijn discus siestuk over het museumbeleid dat na veel aandringen nu op ta- fel ligt, is flut; hij zit in te veel landelijke commissies, waar door hij vaak niet in het mu seum is; in het tentoonstellings- beleid is hij geneigd zijn eigen hobby's te botvieren; zijn verde diging op de aanval van Bakker eri Konings tijdens de opening van de Schiedamse ateliers 4 was uitermate zwak enz. Maar: de wethouder is verantwoorde lijk en al die vallende steekjes vormen geen argument om het museum de nek om te draaien. Het museum Boymans-van Beuningen en andere musea be wijzen dat een museurrsbelei 1 van hoge kwaliteit met veel be zoekers mogelijk is zonder te vervallen In het soort TROS- achtige en amateuristische ex posities, waarvoor Bakkér en Konings een pleidooi houden. Een. pleidooi waarmee ze ook de arbeiders geen dienst bewijzen; dat wisten de oude socialisten al (onder wie de oprichter van het museum). Dick van der Lugt «sW:» ,-.vS (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De sirenes van de Bescherming Bevol king zullen In de toekomst niet alleen gebruikt worden in tijden van oorlog, maar ook voor eventuele calami teiten. In dat geval zal de po litie vanuit het hoofdbureau op een knop kunnen drukken om de sirenes in een bepaal de wijk'in werking te stellen. Het idee Is afkomstig van het rijk en het is de bedoe ling dat alle gemeenten in het Rijnmondgebied een der gelijke regeling opstellen. Op het ogenblik bevindt de plannenmakerij zich nog in een pril stadum. Schiedam is .tot nu toe alleen nog maar akkoord gegaan met de rege ling. De sirenes gaan loeien als er bij voorbeeld een gif wolk over de stad trekt. Op dat signaal moeten de men sen de ramen goed sluiten en de waakvlammen uitdoen en de radio aanzetten.om nade re inlichtingen té verkrijgen. De gemeente denkt daarbij ook over inschakeling van het CAI-net. SCHIEDAM - Voor de Neder landse les aan Turkse Vrouwen zóekt wijkcentrum West enkele vrijwilligsters. Het succes van de taalles voor buitenlandse werknemers heeft West doen besluiten om ook de vrouwen de Nederlandse taal aan te leren. Er bestaat alleen nog een gebrek aan vrijwilligsters. De lessen zulier. ook op don- derdagmiddag van half twee tot drie uur duren en de eerste vindt plaats op 22'maart Vrou wen die zich beschikbaar willen stellen kunnen zich aanmelden bij: Ingrid Fagginger Auer, Ma- riastraat 1, Schiedam, telefoon 2S7298; Wijkcentrum de Bever, van Beverenstraat 40, telefoon 266442 en Joke Roeling, van Be- .verenstraat 36a, telefoon 264739. Ook voor de woensdagmiddag cursus en de zondagmiddagcur sus kan men nog vrijwilligers gebruiken. SCHIEDAM - Uit een keet wagen, die geparkeerd stond in de Poortugaalsestraat, zijn twee haspels met in totaal 200 m ka bel gestolen. Ook werd een radio ontvreemd. De wagen is. van de Amsterdamse Vérwarmings Maatschappij. SCHIEDAM - Bij een zater dag gehouden snelheidscontrole op de Vlaardingerdijk, heeft de politie in een half uur negen overtreders gepakt De hoogste snelheid was 83 kilometer. De 31-jarige C. den H. uit 's-Gravenzande heeft bij de po litie aangifte gedaan van ver nieling aan zijn auto door een onbekende motorrijder. Den H. en de motorrijder moesten voor het rode licht aan de 's' Graven- landseweg stoppen. De motor rijder begon toen; op de wagen van Den H. te trappen en ver nielde de ruitenwissers. Beide heren hadden elkaar op de rijksweg zeker dwarsgezeten. Zo zijn op de Burgemeester van Haarenlaan wat gaten in het wegdek gevallen die met koudasfalt zo goed en zo kwaad zijn gedicht Later zal een defi nitief herstel volgen. Ook op de Churchillweg staat het asfalt te gen elkaar en vormt een niet ge heel ongevaarlijk obstakeL Maar volgens de afdeling be strating van de gemeente is dat niet het gevoig van de vorst Dat zijn normale werkscheuren om dat het asfalt alleen opvriest als het er nat is op aangebracht k SCHIEDAM - De Schiedamse ^-politie heeft gisteren het lijk 'van een man opgedregd uit het water van de Buitensluis. De i identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. Het lichaam moet ai geruime tijd in het wa- ter hebben gelegen. Ook ver- toont het lichaam verwondingen I die wellicht kunnen zijn aange- .bracht door scheepsschroeven, .i-. Vandaag wordt sectie verricht au* En dat is op die plaats zeker niet het geval", zegt een woord voerder. Verder vormen gaten in het wegdek van de Vlaardin gerdijk gevaar voor het verkeer, maar ook hier zou slechts een noodreparatie kunnen plaats vinden omdat er nog teveel vocht in de weg zit De ongelijke bestrating op de Broersvest en de Koemarkt heeft niets met de vorst te ma- ken. Dat is een gevolg van het feit dat de GTB daar de. straat heeft moeten openbreken op zoek naar een gaslek. Zodra het weer een beetje beter blijft, zal .«de afdeling bestrating overgaan tot het beter bestraten van de •Broersvest. Dat het met de schade aan het wegdek best meevalt blijkt uit het geringe aantal klachten'die bij de politie zijn binnengeko men. „Die klachten hebben wij dan meteen doorgespeeld naar de afdeling bestrating", zegt hoofdinspecteur Piet van den Hengel. SCHIEDAM - Carna valsvereniging De Riet- zeiiers organiseert op woensdag 14 maart een bingo-avond in de. grote zaal van Chr. Sociale Be langen, Lange Haven 73. Het batig saldo van de avond is bestemd voor de Schiedamse gehandicap ten. Er zijn weer aantrek kelijke. prijzen te winnen zoals stoomstrijkijzers, koffiezetapparaten, slaapzakken, dekbedden, radio's, klokradio's, hè- renpolshorloges en als hoofdprijs een dames- of 'herenrijwiel. De bingoavond is voor;, iedereen ouder dan 16 jaar toegankelijk. Aan- vang 20 uur. Zaal open 19 uur. WT*% (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - „In het Sterrenbos in Schiedam mogen alle honden de hele dag loslo pen. Dat lijkt me overigens niet zó fris, want ze mogen daar ook op de speelweiden lopen. Maar hier in Vlaardingen kan het nergens. Daarom hebben we de ze aktie gestart Per slot van re kening moeten onze hónden zich ook kunnen uitleven." Aldus mevrouw G. Borde- wijk-Ingelsson. Samen met een flink aantal bewoners uit de omgeving van 't Hof in Vlaar dingen, ijvert zij al twee jaar voor een stukje park, waar hon den onaangelijnd mogen spelen. „Tot een half jaar geleden wa ren er geen problemen. In 't Hof moesten de honden officieel wel aan de lijn, maar de politie stond oogluikend toe dat wij on ze dieren los lieten lopen. Maar ongeveer een half jaar geleden kwam er een nieuwe wijkagent, die plotselingveel strenger optrad. Tientallen mensen hebben al een bekeu ring gehad. Ik ken zelfs mensen die altijd vijf gulden meenemen als zij hun hond gaan uitlaten: want zoveel kost het als de agent je betrapt," vertelt me vrouw Bordewijk. Zij en de andere aktievoer- ders, willen dat de gemeente in t' Hof een weide aanwijst, waar de viervoeters vrij kunnen lo pen. „Een groot aantal van de Vlaardingers die hun hond daar uitlaten ken ik persoonlijk. We zijn zelfs al zover dat we bereid zijn schepjes mee te nemen om eventuele „hoopjes" zelf op te ruimen. WE hadden gehoopt dat de gemeente met een proefpe riode akkoord zou gaan, opdat vastgesteld zou kunnen worden wat het effect van zo'n vrije zo ne is," aldus mevrouw Borde wijk. Zij schreef namens de groep een brief aan de gemeente waarin één en ander duidelijk wordt gemaakt. Officieel heeft de gemeente nog geen antwoord gegeven maar uit een ontwerp- antwoordbrief blijkt, dat men niet van plan is aan de wensen van mevrouw Bordewijk tege moet te komen. „Gisteren was ik weer met mijn hond aan het wandelen. Toevallig liep ik die wijkagent tegen het lijf. Hij vertelde me, dat hij opdracht heeft om zo mo gelijk nog strenger op te gaan treden. Van die kant hebben we dus Ook niet veel te verwach ten." Mevrouw Bordewijk, Zweed se van afkomst, heeft niet alleen het Schiedamse Sterrebos ais voorbeeld. „In Zweden mogen honden in alle parken tijdens de wintermaanden, van 1 oktober tot 15 maart, vrij rondlopen. Ik heb dat in een gesprek met de burgemeester- naar voren ge bracht Maar later kreeg ik als antwoord dat parken in Zweden anders worden gebruikt dan in Nederland. Dat is natuurlijk be lachelijk. Een park is een park." In de antwoordbrief van B en \V staat, dat lang niet iedere hond goed wordt afgericht en leert waar hij wel of niet zijn behoefte mag doen. B en W vre zen dat de loslopende honden achter vogels of andere dieren aan zullen gaan. Ook lijkt het B en W bezwaarlijk om een speel weide speciaal voor honden af te rasteren. Volgens mevrouw Bordewijk is dat echter in het geheel niet nodig. „Als honden met elkaar "kunnen spelen, blij ven ze wel op dat ene veld. En wat de hygiëne betreft: ik heb al gezegd dat wij bereid zijn de rommel op te ruimen." Aanleiding voor de aktie, twee jaar geleden, was eigenlijk hel overlijden van een hond vat mevrouw Bordewijk. Het die«' werd aangereden op de Schie- damsedijk. „Na dat ongeluk reaj liseerde ik me, dat honden bin nen Vlaardingen nergens veihl los kunnen lopen. Tenzij 'd< eigenaar een bon van vijf gul den wil riskeren."

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2