nmond stoot initiatief af Geschil opbouwwerker nu voor rechtbank Deel Schie wordt breder door rood Museum vereniging mengt zich in debat schiedam DONDERDAG 15 MAART 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Burgemeester Arie Lems van Schiedam: „Blij dat Rijnmond niet op de gemeente lijke stoel gc(at zit ten5 i 4 W^-SSfcsS» f- De Schie wordt verbreed. De bootjes moeten uitwij ken naar het gedeelte van het water bij het Proveniers huis. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Schiedam gaat een deel van de Schie in de 's GTravelandsepolder over een lengte van 270 me ter verbreden. De pleziervaartuigen die daar een lig plaats hebben, worden voor één seizoen verplaatst naar het gedeelte van de Schie bij het Proveniershuis. De verbreding van het vaarwater moet over een jaar voltooid zijn. i (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De grote somst bij de voorlich- vond over dubbele ig in de woningen Woudhoek-Zuid - er 160 bewoners naar Dienstelcentrum ge- men - bewijst, dat het gaat om arlng, dus der stookkosten en warmer huis, de be ers best bereid zijn te men luisteren. Isolatie Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De 80-jarige AM. uit Schie dam reed met zijn fiets op bet kruispunt Mozart- laan-Churchillweg door een rood stoplicht. Hij kwam daardoor in bot sing met een RET-bus die werd bestuurd door de 25-jarige Vlaardinger C. van de H. De wielrijder kwam ten val en moest met snljwonden aan zijn linkerhand naar het zie kenhuis worden gébracht. Na behandeling kon bij huiswaarts keren. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDINGEN7MAASSLUIS - De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ne men de Vorming van een districtsgezondheidsdienst zelf ter hand, nu het ernaar uitziet dat Rijnmond het initiatief voor een grote regionale dienst zal laten va ren. De drie steden gaan eindelijk één gemeenschappe lijke geneeskundige en gezondheidsdienst opzetten. ;Jg Zware regeling v;/ -.xa»:- t^dagin^T?^ ontkende Amerikaanse en Engelse volksmuziek, aanstaande za- O POPPENTHEATER EN DE TEERSTOOF SCHIEDAM - Heeft' museumdirecteur Hans'' Paalman zelf de Neder-j landse Museum Vereni ging ingefluisterd om een* open brief te schrijven., aan de gemeenteraad^ over de stromen, die- thans over het museum' woeden? Die vraag bleef gisteravond onbeant woord tijdens een verga dering van de museum- commissie. Mevrouw^ Moolhuysen noemde del vraag, die gesteld werdj door Goos Verwey „een persoonlijke aanval op de directeur". Ge] n ci.ee] r l ten i m rmen zelf geiondlieidsdiensï v AV. <4 4" I:Asï (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Recht bankpresident Reuder heeft het kort geding dat de Bewonersvereniging Schiedam Zuid tegen de SSWO had aangespannen verwezen naar de gewone rechtbank. Beuder vond de zaak te ingewikkeld voor een kort geding en wilde geen vonnis wijzen. De zaak dient nog deze maand voor de arrondis sementsrechtbank in Rot terdam. De uitspraak is volgens de advocaat van de BVSZ, de heer Beken- kamp, eind april te ver wachten. De Bewonersvereniging Schiedam Zuid had het kort ge ding tegen de SSWO, de Schie damse Stichting voor het op bouwwerk, aangespannen, om dat de SSWO niet akkoord ging met de aanstelling van Arm and van Puyvelde in de Gorzen, De' SSWO vond dat de sollicitatie procedure oneerlijk was verlo pen. Van alle wijkverenlgingen bad alleen de BVSZ een beslis sende stem genoten en Juist Ar- mand van Puyvelde is secretaris ^pndeBVSZ.- Nu de zaak voor de rechter it, komt er in ieder geval een De eerste zitting van het kort geding vond plaats op 18 janua ri Beuder wilde toen geen uit spraak doen, omdat de gehele zaak hem onduidelijk leek. op sommige punten spraken de >BVSZ en de SSWO elkaar tegen. De president stuurde beide par tijen met huiswerk terug en er zouden getuigen gehoord wor den. De volgende zitting, op maan dag 12 februari bracht weinig klaarheid en Reuder heeft de uitspraak sindsdien twee keer uitgesteld. Nu heeft hij het ge schil eindelijk uit handen gege ven. Op 1 april gaat hij met pen sioen. De heer Nleswaag, voorzitter van de SSWO zegt; „Nu moeten ze in Zuid toch echt wel met po sitieve maatregelen komen, an ders komt de toezegging van de functie van opbouwwerker in gevaar. Van de gemeente heb ben we één jaar uitstel gehad om er een te benoemen, dadelijk komen we in tijdnood. De gehele procedure voor de rechtbank kan wei twee jaar gaan duren en een tweede uitstel krijgen we nooit weer. Misschien komt er binnenkort in Zuid een goede wijkoverleggroep om een op bouwwerker te benoemen met afvaardigingen van alle vereni gingen. Dan zou alles binnen twee drie maanden voor el kaar zijn. Maar als de BVSZ aan blijft houden, wordt 't m-eiiij- ker. Het vaarwater van de Schie tussen het nieuwe VROM-com- plex aan de Ringersstraat en de Rol brug aan de Polderweg is op het ogenblik ongeveer 30 meter breed. Hier en daar varieert de breedte nogaL Het is de bedoe ling dat het water 45 meter breed wordt Nieuw is de verbreding van het stuk water niet Het plan zat al jaren in de pen en maakt deel uit van een stap-voor-stapsge- wijze verbetering van het vaar water. Ai aan het eind van de jaren vijftig werd de eerste ver breding voltooid. Dat was het gedeelte bij Van de Tempel en een stuk bij Smit ln het be stemmingsplan voor het indus triegebied in de 's Gravelandse- poider is met de verbreding re kening gehouden, al komen en kele panden nu wel zeer dicht tegen de waterkant te liggen. Na de verbreding zal de gehe le omgeving in de buurt van de Polderwetering een opknap beurt krijgen en daarna zal ook het aangrenzende terrein van de Gemeentelijke Technische Be drijven aangepakt worden. Bij de eigenaars van de ple ziervaartuigen bestaan geen be zwaren tegen de verplaatsing van de schepen naar de binnen stad. De Watersportvereniging De Schie krijgt binnenkort toch een nieuwe jachthaven. De chef kunstwerken van het' stadskantoor in Schiedam zegt: „Het Is een bijkomstig toeval dat het afgelopen weekeinde al veel plezlervaarders zijn ver trokken en ik denk dat er in het komende weekeinde wel meer hun zeilen zullen hijsen." De aanbesteding van het ver- bredingswerk moet nog starten Daarom is ook nog niet te zeg gen hoeveel geld het werk zal gaan kosten. s de reacties waren van de na een goede voor- ting van de kant van bet Bouwcentrum, u gisteren in deze krant lezen. Naar bet zich laat willen de bewoners van oodhoek Zuid best dubbele ag lo bun woningen en 'zelfs een huurverrhoging r accepteren.. Maar uit de vragen die gesteld erden, zowel schriftelijk als mondeling, bleek maar al te dui delijk dat er nogal wat klachten zijn over de woningen. Vooral van de kant van de bewoners van de eengezinswoningen wa ren er klachten d^e vooral be trekking hebben op de tocht in deze buizen. In 1977 zijn deze woningen, alsmede de portiekwoningen, van isolatie voorzien. Daarmee is een deel van de klachten weg genomen, maar, zo bleek tijdens de voorlichtingsavond, lang niet alle klachten. Omdat vooral van de kant van de dienst Gemeen telijk Woningbeheer was ge vraagd alleen maar vragen te stellen over de dubbele begla zing. bleven veel problemen on besproken. Ben van de vragen' tellers bracht duidelijk onder woorden waar het aan schort. Hij vroeg zich af of het wel zin heeft dub bele beglazing aan te brengen ais niet eerst kieren en gaten worden gedicht Ais de wind vrij spel blijft houden in de wo ningen zou het aanbrengen van dubbel glas kosten op het sterf huis betekenen. Een ander probleem is de hal in de eengezinswoningen. Om dat tijdens de isolatie dat deel van de woning is overgeslagen, blijven de temperaturen daar, ondanks de radiator die er staat, zeer laag. Tijdens de sneeuw storm van enkele weken gele den was de temperatuur in deze halletjes zelfs rond het vries punt De naar binnen gewaaide stuifsneeuw ontdooide niet eens. Toen een woordvoerder van Gemeentelijk Woningbeheer zei dat zeer zeker aandacht aan de gaten en kieren zou worden be steed, ging er onder de aanwezi gen gelach op. Uit de reacües bleek dat aan het probleem van tocht wel aandacht was besteed, maar dan wel te hooi en te gras. De heer A. H. J. Mol, technisch medewerker van Gemeentelijk Woningbeheer: „Natuurlijk" gaan wij de klachten serieus be kijken. Bij de portiekwoningen hebben we al veel klachten ever tocht kunnen verhelpen. Met het project van de dubbele begla zing zullen we dat zeker ook doen bij de eengezinswoningen. Het zou weinig zin hebben dub bel glas aan te brengen als op andere plaatsen in de woning de wind vrij spel heeft" C ii) ie l glas pazint lig is tocht wik l geweerd O In een flat in de De Meester- straat raakten kranten en oude telefoonboeken in brand. Er ontstond een flinke rookontwik keling. De brandweer kon met een hogedrukstraal het vuur blussen. Hoe het papier in brand is geraakt is niet bekend. Van een auto van de GTB ia in de van Musschenbroekstraat een zwaailicht ontvreemd. Van de dader ontbreekt ieder spoor. De waarde van de lamp is 200 gulden. een gezondheidsdienst teveel ta ken heeft te behartigen. De op te richten gezondheids dienst voor de drie steden zorgt voor alle zaken op het gebied van de gezondheidszorg, afge zien van het wel regionaal gere gelde ambulancevervoer. Indien er toch een regionale dienst komt, vallen taken zoals bevol kingsonderzoek af. Dat idee dateert al van 1974, maar werd niet oitgevoerd, om dat het Openbaar 'Lichaam Rijnmond in 1975 op het idee kwam om een regionale dienst in het teven te roepen, voort bouwend op de „structuurnota gezondheidszorg" van ex- staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. Rijnmond sou daarbij taken overnemen van alle Rijnmondgemeenten. Dat idee is door de verschillende ge meenten nooit in dank afgeno men. Zij wensten geen afstand te doen van taken, vooral Rot terdam niet Wel mocht Rijn mond de planning op zich ne men. In afwachting van de regeling besloten de Schiedamse en Vlaardingse geneeskundige diensten slechts tot een voorlo pige samenwerking en nog niet tot samengaan. Nu doet Rijn mond afstand van het idee en na vijf jaar vertraging pakken de gemeenten de draad weer op. Rijnmond redeneert dat als het een provincie wordt, het met Gisteravond spraken de raadscommissies voor Volksge zondheid van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis over de dis trictsgezondheidsdienst Bij de vergadering, die plaatsvond in het stadskantoor van Schiedam, waren ook afgevaardigden van Rijnmond aanwezig. De heer Mulkens, een van de drie leden van het Bureau Ge zondheidszorg dat speciaal voor de opzet van de regionale dienst is ingesteld zei: „Rijnmond maakt voorlopig een pas op de plaats. We moeten de zaak nog eens grondig doornemen. Hij zei ook dat de instelling van een dienst zou hij er komen, nog minstens een jaar discussie vergde. Tijdens de vergadering vroe gen zowel Eef Collé (CPN) als Van der Veer (PvdA), belden van de Schiedamse raad, om zo snel tot een „zware dienst" voor de drie gemeenten te komen." „Dat Rijnmond dat niet doet mag ons niet weerhouden om zo'n regeling op te zetten," zei Collé. „Laten ze ons niet in de wielen rijden." Burgemeester Lems conclu deerde: „Rijnmond wilde op de gemeentelijke stoel gaan zitten en ik ben blij dat Rijnmond zich realiseert dat het dat niet kan doen." Tijdens de vergadering werd ook het ambulancevervoer be sproken Door een nieuwe wet is het verplicht geworden om het ambulancevervoer via een cen trale post te regelen. Het is de bedoeling van bet mamsx .V.VV vW*V-V v P5*si, Mn v - ,;i'- U «r—""SJTV, «I-{flj ZOLPERTHEATÊR IN DE TEERSTOOF Op vrijdagavond 16 en zater dagavond 17 maart treedt in Zoldertheater In de Teerstoof de cabaretgroep „Vangrail" op met het programma „Diverse groentes". Aanvang van de beide voor stellingen is zoals gewoonlijk om 21.00 uur. Toegangsprijs is ƒ10,-, voor Pas 65/CJP ƒ8,-. Reserveringen van maandag tot en met vrijdag bij de VW (266000), vrijdagavond en za terdag vanaf 13.00 uur via het- theater (269455). Gereserveer de kaarten dienen uiterlijk een kwartier voor de voorstel ling te worden afgehaald. Op vrijdag 23 en zaterdag 24 én op vrijdag 30 en zaterdag 31 maart treedt het Schiedamse toneelgezelschap Groeten op Op zaterdagmiddag 17 maart begroet het poppentheater een oude bekende: de poppenspe ler Henk AbbLng met het spel „Ratjetoe". Toegangsprijs ƒ3,-, voor re serveringen zie boven. Op za terdag 24 en 31 maart komt Clown Wouöi weer naar het theater met het programma Het Ezeltje. ZAALIRENE Op donderdagavond 22 maart spreekt de heer Looze voor het Nivon over de „Lek en Linge tocht". De heer Looze toont daarbij eigen dia's. Aan vang 20.00 uur. ©QUIBUS Op zondagavond 18 maart treedt in Café Quibus Frank VErhoef op. Hij nodigt ieder een uit om muziekinstrumen ten mee te nemen uit om mu ziekinstrumenten mee te ne men om een „workshop ses sion" te spelen. Men kan ze eventueel ook van Frank ie— nen. De workshop begint om 20.00 uur, daarna volgt Franks solooptreden. Toegang is vrij. ©DE WOUDHOEK Op donderdagavond 15 maart treedt in dienstencentrum De woudhoek de toneelvereni ging Groeten op met het blij spel „Voshart". toegansprijs is 1,-. Op donderdagavond 22 maart is er in De Woudhoek een bingoavond. Aanvang 20.00 uur. QT? In sociëteit „QT7" treedt'op zateravond 17 maart de groep Fandango op met een origine le mengeling van de hier doorgaans onbekende Ameri kaanse en Engelse volksmu ziek. DE groep bestaat uit Aad van Mullem (drums en gi taar), Kees Mook (viool en mandoline), Onno Gras (bas gitaar), Ron Ruiter (zang, har monica en gitaar) en Piet Brandtzang (gitaar en mando line). Zaterdag brengt de groep vooral wat roek-werk ten gehore. Aanvang 2120 uur in „QT?" Nieuwstraat 12. Op vrijdag 23 maart draait in „QT?" de film „Paranoia" van Adriaan Ditvoorst ROMMELMARKT Op 17 maart organiseert Rijnmondband de 2e Fa Fair en Rommelmarkt op het Museumplein aan de Hoog straat Op het plein kan men baliengooien. een greep doen in de grabbelton, een envelop trekken en een gok wagen op het rad van avontuur. De rommelmarkt biedt beslist geen meubelen en grote appa raten. Ais hoogtepunt treedt in de middaguren de Rijn mondband op de Fancy 4 MOLENS Op dinsdagmiddag 20 maart is er in dienstencentrum 4 Mo lens een Thé-Dansant Aan vang is om 14.00 uur, toegang is 0,50. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de bibliotheek in het dienstencentrum en wel van woensdag tot en met vrij dag van 14 tot 18 uur. In het dienstencentrum expo seert de heer Bieman3 zijn pentekeningen. ©TREFPUNT Op zaterdagavond 17 maart or ganiseert de wijkverenlging Bijdorp een bingo-avond in 't Trefpunt Aanvang 20 uur. ZAAL MARIJKE Op zondagmiddag 18 maart or ganiseert de vereniging Het Singelkwartier een filmmid dag in zaal Marijke aan het Broersveld. Aanvang is 14 uur. JEUGDHAVEN NIEUW- LAND Op vrijdagavond 16 maart is er in Jeugdhaven Nieuwland een Surinaamse avond voor de le den van de sociëteit Octopus. ©DE KREEK Centrum De Kreek organiseert op woensdag 21 maart een bingoavond. Aanvang 2020 uur. STEDELIJK MUSEUM Expositie Schiedamse Ateliers 4 met werken van de Schie damse kunstenaars Inge van Haastert, Peter LIndauer, Daan Padmos en Jaap Zwier. In de Entreezaal: werken uit eigen collectie van de Haagse en Bergense school. AULA STEDELIJK Op donderdagavond 15 maart treedt het jonge blaasorkest Windekind op voor de Vereni ging Vrienden van het Ste delijk Museum. De leden van het kwintet zijn alle leerlin gen van het Koninklijk Haags Conservatorium. Het concert vindt plaats in de aula van het museum en begint om 20.15 uur. Op zaterdag 17 maart zal de Rotterdamse musicus Frans Kuster het maandelijkse or gelconcert verzorgen. Aan vang 15 uur, toegang vrij. PASSAGETHEATER Op woensdag 21 maart komt de Dik voor Mekaar Show naar Schiedam. De toegangsprijs bedraagt 5 en dc- voorstellin gen zijn om 1331 uur en 16.00 uur. Kaarten zijn vanaf 15 maart te koop. 's Middags en *s avonds ,JDe Terreurbriga- de", behalve óp zondag- en dinsdagmiddag. Tijden: 14.00 uur. 19.00 uur en 2120 uur. 16 jaar. CINEMA BIO ,JDe Doodzonde" op alle dagen om 14,19 en 2120 uur. Op za terdag-, zondag- en woens dagmiddag geen voorstelling. 16 jaar. KINDERMATINEE Op zaterdag- en zondagmiddag Carrousel. Aanvangstijden: 14 uur. ©DOKTER. TANDARTS, APOTHEEK Wie in het weekend een dokter nodig heeft, moet de boods chappendienst bellen, tel. 206611. Apotheekhulp voor spoedrecepten: tel. 264018. Weekenddienst tandarts: J. H. Comeïisse, Buys Ballotsingel 67, tel. 153461. Alleen zaterdag en zondag op het spreekuur van 17 tot 18 uur. EHBO WEEKENDDIENST Vrijdag van 18 uur tot maandag 7.30 uur Noletziekenhuls, teL 269126. rijk om zogenaamde „witte plekken" in Nederland weg te" werken. Uitvloeisel van de wet"* 'is dat alle ambulances op den' duur gelijk uitgerust moeien i zijn, opdat ze altijd inzetbaar-* zijn. De landelijke norm eist dat op 30.000 bewoners één ambu lance beschikbaar is. In het Rijnmondgebied is er echter één op de 14.000 inwoners beschik baar, het dubbele van de lande-* li jke norm. De invoering van de centrale post kost Schiedam en Vlaar dingen per rit met een ambulan ce ongeveer 30 gulden extra, ter-1 wijl het geen verbetering van de dienstverlening inhoudt Burgemeester Lems zei: „We" zitten opgezadeld met een wet die eigenlijk niet bedoeld is voor - het Rijnmondgebied. Hier was" geen behoefte aan een centrale post Toch moeten we 30 gulden extra per rit gaan betalen." Hij vroeg zich af of de staatssecre- taris van Volksgezondheid voor Schiedam en Vlaardingen een' uitzondering wilde maken. ln de brief spreekt de Neder-1 landse Museum Vereniging (een vereniging waarin de directeu ren en beleidsmedewerkers van bijna alle Nederlands musea zijn georganiseerd) er haar ver wondering over uit, dat de di rectie van het 'Stedelijk Museum in de uitoefening van haar taak wordt belemmerd nog voordat de discussie over het functione- ren van het museum goed en,. wel op gang is gekomen. „Zp en niet anders ervaren wij maalre- - gelen als het bevriezen van het aankoopbudget en inmenging in het tentoonstellingsprogram- J ma", aldus de brief. t De vereniging" noemt het Ste- delijk „een museum, dat in de 'periode sinds de Tweede We- - reldoorlog meer en meer van - landelijke betekenis is gewor den". Zij spreekt over een slag vaardig aankoopbeleid en een dynamisch en levendig exposi- tiebeieid. „Het Schiedamse mu- >- seum oefent aantrekkingskracht r> uit op talrijke belangstellenden 'j uit andere delen van ons land. - Het peil en de manier waarop het zijn bezoekers benadert ge- tuigt van vakkennis en doelge- richtheid", aldus de brief. r Museumcommissielid Ton de Vos kende de brief geringe waarde toe, omdat „hij geschre ven is vanuit te weinig informa- 1 tie en uitgaat van veronderstel- lingen". De heer Campman vond - het daarentegen fijn, dat de ver- eniging het Schiedams museum K voldoende Interessant vond om te reageren. In antwoord op de vraag van Verwey, zei Paalman dat hij lid is van het algemeen r bestuur van de vereniging, dat - in totaal achttien leden telt. De museumcommissie besloot gisteravond de gemeenteraad het advies te geven om de blok- kade van het aankoopbudget op - te heffen. Zoals bekend is die - blokkade tijdens de behandeling van de begroting voor de ge meenteraad ingesteld om de museum- directeur te dwingen haast te maken met zijn beleids nota. Gisteravond lagen notities van de wethouder, directeur en Sjef Henderickx op tafel. "De haven is in zicht", zei Hende rickx naar aanleiding van de discussie. Zijn voorstel om de gemeenteraad te vragen de blokkade op te heffen, kreeg de steun van de overige commissie leden. De Vos en Verwey ont hielden zich van stemming. tb r;x Je.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2